PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Argentijnse invasie Falkland Eilanden REGERING KAN NIET HET HELE REGEERAKKOORD UITVOEREN GROOT Prinselijk paar bij Philipsdam oc£s tyctfccta-i/ea&k BRITSE MARINEMA CHT IN GEREEDHEID Ontsnapping radio-actief gas kerncentrale Spanje Vut-Ieeftijd wsw 62 jaar Van Agt: uiterlijk donderdag besluit bezuinigingen Automobielbedrijf Meer zon Droog weer en geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur van 9 graden aan zee tot 14 graden in het binnenland. Matige zuidwestelijke wind. 225 jaargang no. 78 Zaterdag 3 april 1982 Anjelieralrut 5-7 4460 AC GoeS Telefoon 01100-16610 BUENOS AIRES - De Argentijnse president, generaal Leopoldo Galtieri, maakt de invasie van de Falkland Eilanden bekend. Van onze correspondent BRUSSEL - De driedaagse land- bouwmarathon in Brussel is vrij dagavond geëindigd zonder dat de tien Europese landbouwministers een akkoord hadden bereikt over het nieuwe prijzenpakket dat per 1 april had moeten ingaan. Op 20, 21 en 22 april zullen de ministers een nieuwe poging doen het zeer inge wikkelde pakket van prijzen en ex- portheffingen en subsidies rond te krijgen. Het landbouwjaar is om die reden tot eind april verlengd. De vergadering liep gisteren uren uit door de slechte leiding van de Belgi sche voorzitter De Keersmaeker. Zeer ongebruikelijk uitte de Franse minister van landbouw mevrouw Creysson daar openlijk harde kritiek op. De Nederlandse landbouwminis ter De Koning wilde niet openlij k zijn Belgische collega afvallen, maar de kritiek werd in Nederlandse kring wel bevestigd. Minister De Koning vond het verloop van de vergadering gisteren deson danks „niet ontmoedigend". Een uiteindelijk akkoord over de landbouwprijzen zal overigens ook nog afhangen van de oplossing van een ander slepend Europees pro bleem, de Britse bijdrage aan de Eu ropese begroting. De Britten willen het nieuwe prijspakket niet aanvaar den zolang er geen overeenstemming bestaat over een verlaging van de Britse begrotingsbijdrage. De minis ters van buitenlandse zaken van de gemeenschap zouden daarover van daag in Luxemburg vergaderen, maar die zitting is uitgesteld omdat de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington verhinderd is wegens de Brits-Argentijnse crisis. LONDEN - Een aanzienlijke Britse marinemacht wordt in gereedheid gebracht om naar de Falkland-Eilanden te gaan. Dat heeft de Britse minister van defensie John Nott vrijdagavond Argentinië maakte vrijdag de 'herovering' van de eilanden door een grote strijdmacht bekend. Op verscheidene marine- en luchtmachtbases in Engeland heerste vrijdag een koortsachtige activiteit. Britse oorlogsschepen hebben bovendien de haven van Gibraltar met onbekende be stemming verlaten. Dit alles wijst erop, dat Engeland de plotselinge inval op de Falkland-Eilanden door 2000 Argen tijnse militairen, desnoods met geweld zal beantwoorden. Maar ook op diplomatiek niveau heeft de Britse regering vrijdagavond stappen aangekondigd. Engeland heeft gevraagd om een extra zitting van de Veiligheidsraad en heeft verder de diplomatieke betrekkingen walradar Het directoraat generaal scheepvaart 1 en maritieme zaken ziet af van de bouw van het Schelde Coördinatiecen trum op het Eiland in Vlissingen. Deze 1 dienst, het voormalige loodswezen, op teert nu voor een lokatle aan de Com- mandoweg. PAGINA 3 slachtoffers De burgeroorlog in El Salvador heeft tot nu toe aan vj)f journalisten het le- ven gekost. Gisteren bezweek een Chi leense cameraman aan zijn verwon dingen; eerder werden vier IKON-jour- nalisten doodgeschoten. met Argentinië verbroken. Het Argen tijnse ambassadepersoneel heeft vier dagen de tijd gekregen om het land te verlaten. Vandaag vergadert het Lagerhuis. Pre mier Thatcher zal dan met aanzienlijke woede en bezorgdheid van tal van par lementsleden worden geconfronteerd. Het is de eerste keer sinds de Suez-crisis van 1956, dat het Lagerhuis op zaterdag vergadert. De inval van de Argentijnen is voor de Britse regering als een volslagen verras sing gekomenOp dat moment waren er vrijwel geen Britse militairen op of in de buurt van de Falkland-Eilanden. De regering heeft tot het laatst ge wacht, teneinde het slepende geschil met Argentinië over de eilanden op een diplomatieke manier te kunnen oplos sen. Parlementsleden van de Conserva tieve en Labourpartij zullen nu willen weten, waarop dat vertrouwen geba seerd was. Ontslag Het feit dat de regering de inval niet heeft zien aankomen, zal tot het ont slag van defensieminister Nott kunnen leiden. Politieke waarnemers in Lon den menen, dat ook de positie van mi nister Carrington (Buitenlandse Za- (Slot zie pagina 6 kolom 1) SL BUE NO:, :'- WË Aim <Av SïAfMUA EAi Kt AND E ll AiöfJ radio De abonnees van het Hulster kabelnet zullen de raadsverkiezingen in hun ge meente (26 mei) mogelijk via de radio kunnen volgen. De ziekenomroep 'Ra dio Nightingale' uit Hulst heeft de Hul ster politieke partijen en groeperingen aangeboden te helpen met het maken van een dergelijk politiek radio-pro gramma. PAGINA 11 subsidie De Vereniging Eigen Huis pleit er voor om eigen-woningbezitters maande lijks een subsidie te geven, zoals huur ders in een vergelijkbare situatie die krijgen. Zijn de woonlasten hoger dan 670 gulden per maand dan moet het verschil worden overbrugd via de be staande krediethypotheek, meent de vereniging. De eigen-woningbezitter krijgt zo de kans zijn schulden te bo ven te komen zonder dat hij zijn huis kwijt raakt. PAGINA 20 acties De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) dreigt met acties als het ministerie vasthoudt aan het stand punt dat sportverenigingen in princi pe ondernemers zlln. GOES - Prinses Juliana en prins Bemhard hebben vrij dag een kijkje genomen bij de Oosterscheldewerken. Na dat ze per vliegtuig op Woensdrecht waren aangekomen, brachten ze eerst een bezoek aan de toekomstige Philips dam (foto). Op het werkeiland waren verschillende auto riteiten aanwezig, onder wie de commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr C. Boertien (geheel rechtsen het (Zie ook pagina 2) hoofd van de Deltadienst van rijkswaterstaat, ir H En gel (geheel links). Het prinselijk paar bezocht ook de Grevelingendam en na de lunch in slot Moermond in Renesse werden onder meer het pijlerbouwdok voor de stormvloedkering en het hefschip Ostrea bekeken. SENATOR: MASSALE VOGELSTERFTE MADRID - Uit de kerncentrale bij het Spaanse Almaraz zijn de afgelopen acht maanden tot drie keer toe radioactieve gassen ontsnapt. Dat heeft donderdag senator Pedro Canada in het Spaanse Hogerhuis verklaard. Volgens de senator heeft de radioactie ve besmetting geleid tot massale vo gelsterfte in de buurt van de 200 km ten westen van Madrid gelegen kerncen trale, die nog steeds proefdraaide en nog geen elektriciteit produceerde. Grote hoeveelheden vissen uit het stuwmeer en de rivier de Taag, waarop de kerncentrale zijn koelwater loost, vertonen volgens de senator ernstige af wijkingen en misvormingen. Elders Washington Post: Brezjnev had wellicht beroerte WASHINGTON (AFP/UPI) - Sowjet- leider Brezjnev heeft wellicht een be roerte gehad en zal weken in het zie kenhuis blijven, daar zijn gezond heidstoestand tijdens zijn jongste reis 'ernstig is achteruitgegaan'. Het blad 'Washington Post' meldde vrijdag ver der uit ingelichte Sowjet-kringen te hebben vernomen, dat Brezjnev op 25 maart bij terugkeer van zijn bezoek aan Tasjkent op een brancard naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Sindsdien is hij niet meer in het open baar gezien. Volgens dezelfde kringen heeft de Sow- jet-leider wellicht een lichte beroerte gehad. Zij zeiden ook, dat hij begin fe bruari een lichte hartaanval had. Een partijwoordvoerder in Moskou wilde berichten bevestigen noch tegenspre ken, dat Brezjnev in het ziekenhuis is opgenomen. worden deze vissen voor consumptie verkocht om geen argwaan te wekken dat de misvormingen het gevolg zijn van radioactieve besmetting. Stilgelegd De kerncentrale van Almaraz werd op 3 november van het vorig jaar plotseling stilgelegd nadat ernstige mankemen ten waren geconstateerd aan de stoom generator en het buizensysteem tussen de reactor en de turbines. Dit gebeurde op aandringen van het Amerikaanse bedrijf Westinghouse dat de kerncen trale had geleverd, nadat bij een bijna identieke kerncentrale in het Zweedse Ringhals in oktober vorig jaar na een breuk in een aantal buizen radioactieve stoom ontsnapte. Aan de kerncentrale van Almaraz ver bonden technici hebben tot dusverre steeds volgehouden dat er geen sprake is geweest van ontsnapping van radioactieve gassen omdat men tijdig de slijtage in het buizensysteem had ontdekt. Volgens senator Canada heeft de medische dienst van de kerncentra le regelmatig radioactieve besmetting van de werknemers geconstateerd. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten dat mensen die werken op sociale werkplaatsen met 62 jaar vervroegd kunnen uittreden. Dat was tot dusver 63 jaar. De vut-uitkering zal tachtig procent be dragen van de inkomens die werkne mers in de sociale werkvoorziening ont vangen. De Raad van State zal nog ad vies over dit kabinetsvoorstel moeten uitbrengen. herstel Christ van der Smissen acteerde op de eerste dag van het Nederlands kam pioenschap vjjfkamp in Hulst fors on der z(j n niveau van het voorseizoen. De Brabantse biljarter verloor de ope ningspartij tegen Ben Velthuis, maar trok de zaken daarna toch weer recht (8-2). Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 20 en 21. Radio en televisie: 22 en 23. Financiën: 25. Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 18 en 19. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet is niet in staat het regeerakkoord volledig uit te voeren. De ministers moeten nu vast stellen welke onderdelen van het ak koord in ieder geval uitgevoerd dienen te worden. De meningen zijn daarover echter nog steeds verdeeld. Dit zei pre mier Van Agt vrijdag op zijn wekelijk se persconferentie. Van Agt bevestigde dat de minister raad opnieuw geen beslissing had kun nen nemen over de gewenste nieuwe be zuinigingen. Dat moet nu uiterlijk aan staande donderdag gebeuren. Komt het kabinet er dan nog niet uit, dan zal Van Agt zelf een voorstel op tafel leg gen. In dat geval is een nieuwe kabi netscrisis niet denkbeeldig. Het staat vast, aldus Van Agt, dat het kabinet op 1 juli het investeringsloon niet per wet zal doorvoeren. Dat zou volgens Van Agt gewoon een loonin- greep zijn geweest. Maar de 'solidari- teitsheffing', die in het 'lijmakkoord' van De Galan en Halberstadt is afge sproken, gaat wel door. De vorm waarin Ontkoppeling Linnen het kabinet wordt voorts se rieus gediscussieerd over het loslaten van de bestaande koppelingen tussen lonen, en de ambtenarensalarissen en uitkeringen. Van Agt noemde deze vraag 'actueel'. „Het is een kwestie van groot belang, maar hoeft niet doorslaggevend te zijn. De oplossing kan ook gevonden worden door een ingreep in de lonen," aldus de minister president. Hij verklaarde ove rigens nadrukkelijk niet te willen zeg gen of een dergelijke looningreep raad zaam is. De minister-president benadrukte ver der dat de situatie voor het kabinet 'niet hopeloos, wel moeilijk' is, „Er is wel degelijk uitzicht op een oplossing begin volgende week. Maar verder dan dat durf ik niet te gaan," zei hij. Toch speelt er zich binnen het kabinet een „botsing der ideologiën af', zei hij. Daarbij wil Van Agt zjjn eigen positie „niet verloochenen". De volgende bijeenkomst van de Vijf hoek (naast Van Agt de ministers Den Uyl, Terlouw, Van der Stee en Van Thijn) vindt mogelijk maandagavond plaats. Vanaf dinsdagavond houden al le ministers zich gereed op korte ter mijn bijeen te komen. Ook minister Van der Stee (financiën) heeft zich vrijdag in het televisie-jour- (Slot zie pagina 6 kolom 2) Vergaand gebrek aan vertrouwen f-r-ve dagelijkse standaard- LJ melding vanuit de Haag se regeringsvergaderkamers dat het overleg over de Voor- jaamota - de tussenstand van het rijkshuishoudboek voor dit jaar - nog maar weinig is gevorderd begint het vertrouwen in het politieke bedrijf danig aan te vreten. En daar komt dan nog bij dat de hopeloos ver deelde deelnemers aan het gesprek in de CDA-PvdA-D'66-kabinetsclub een onbegrijpelijk soort nonchalance aan de dag leggen wanneer hun de spiegel van de gevolgen van dat gebrek aan daadkracht wordt voorgehouden. De buitenwacht moet toch begrijpen - zo probeerde minister Van Thijn van bin nenlandse zaken afgelopen week uit te leggen - dat hier een heel normaal pro ces van hard onderhandelen over moei lijke en tijdrovende problemen aan de gang is. Ter verduidelijking voegde de ze bewindsman er aan toe dat het vol tallige kabinet pas gisteren voor de tweede keer een bespreking aan de in gewikkelde bezuiningsvraagstukken heeft kunnen wijden. Daarvóór speelde het overleg zich uitsluitend af in de - wat heet - 'sociaal-economische vijf hoek'. Het is een somber stemmend ex cuus voor een haast onvergeeflijke traagheid, deze motivering van het sle pend gebrek aan politieke wilsovereen stemming binnen het kabinet. Want in tussen is deze extra vroeg aan het parle ment beloofde Voorjaarsnota (het eer ste beleidsstuk op basis waarvan maat regelen zouden moeten en kunnen wor den genomen) al meer dan een maand te laat, over de Statenverkiezingen heen getild en nog steeds niet op tafel terwijl de tweede kamer inmiddels tot half april op paasvakantie is gegaan. De hele gang van zaken wekt de in druk alsof het kabinet zich met ge duldig papier en het onwrikbaar eigen gelijk van elk der deelnemende partijen aan de regeringscombinatie heeft opge sloten in een geïsoleerde cel zonder dat doordringt wat er buiten allemaal pas seert. Sinds enkele maanden levert het beraad van de regeerploeg-Van Agt H aan informatie niet veel meer op dan een stoelendans om miljarden aan be zuinigingen, - telkens wisselende bedra gen waarvan elk de noodzaak om deze in beleidsdaden om te zetten met eigen maatstaven benadert. En hoewel steeds naar nieuwe formuleringen wordt gezocht om de tegenstellingen toe te dekken en de schijn te wekken dat er zoiets als toenadering ontstaat blijft het politieke patroon onveran derd. Wat intussen doorloopt is de klok, de kalender, de hoogte van het (rijks)fi- nancieringstekort, is de werkloosheid Ieder afzonderlijk denkbeeld om al thans een begin te maken met maatre gelen tot bezuiniging op overheidsuit gaven of afremming van oplopende kos ten voor het bedrijfsleven wordt met een door maatschappelijke pressie groepen met kritiek overladen en de grond ingeboord. De ziektewetplannen van Den Uyl/Dales zijn zo inhoudsloos geworden; met de nog onrijpe ideeën over een snelle invoering van een inves teringsloon per 1 juli aanstaande dreigt het dezelfde kant op te gaan. Arie Groe- nevelts Industriebond FNV heeft begin deze week in een nota zelfs de opvallen de principiële uitspraak gedaan dat stakingen tegen parlementaire beslui ten in de naaste toekomst niet moeten worden uitgesloten. Een bedenkelijk voornemen, dat wezenlijke gevaren in houdt voor de werking van en respect voor de parlementaire democratie. Te gelijk overigens is een dergelijk signaal een waarschuwing voor een vorm van onvrede die wijd om zich heen grijpt en die het kabinet zich stevig zou moeten aantrekken. Gisteren is in het kabinets beraad eigenlijk komen vaststaan dat het regeerakkoord van vorig Jaar niet meer kan dienen als basis voor een be leid om de veel grotere problemen dan destijds onderkend, te lijf te gaan. Het is de vraag of de coalitiepartners daar uit de consequentie durven trekken en samen nieuwe palen durven slaan om een verstrekkender beleid op te kunnen bouwen. Voor herstel van vertrouwen in water op het ogenblik in politiek Den Haag gebeurt zou dat na alle broddel werk van de laatste tijd geen overbodi ge luxe zijn. Mini-oorlog Groot-Brittannië is gisteren interna tionaal in een bijzonder netelige positie gebracht door een Argentijnse inval op de Falkland-eiland, en enkele honderden kilometers uit de Latijns- Amerikaanse kust. Marine en lucht macht van het Argentijnse bewind overmeesterden daar na enkele maan den van hoog opgelaaide diplomatieke spanningen de Britse kroonkolonie, over de 'eigendom' waarvan beide lan den al ongeveer anderhalve eeuw met elkaar overhoop liggen. Argentinië maakt al die tijd aanspraken op de ei landen waar zo'n 1800 voornamelijk Britse onderdanen wonen die er niets voor voelen om bij dit land te worden ingelijfd. Toch hebben de Argentijnen daartoe nu met geweld besloten en dat heeft de Engelsen voor een ernstig, mis schien de laatste tijd sterk onderschat dilemma geplaatst. De dekolonisatie- problematiek van dergelijke minuscule gebieden (voornamelijk eilandengroe pen) op afgelegen plaatsen in de wereld is van een min of meer tegengestelde orde aan de ontwikkeling naar staat kundige zelfstandigheid die veel voor malige koloniën sinds de tweede we reldoorlog hebben doorgemaakt- De oplossing die Argentinië ervoor geko zen heeft getuigt van weinig begrip voor de belangen van de bewoners. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1