PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen overeenstemming over voorjaarsnota Brezjnev in ziekenhuis Den Uyl handhaaft ziektewetplannen Drie doden bij gasexplosie Heerema wil bedrijf in Vlissingen 'o kleintjes Trage start marathon landbouwprijzen VRIJDAG NIEUWE POGING VIJFHOEK Afscheid van cent -L Stakingen in havens op komst VOORLOPIG GEENLOONINGREEP STEUNAANVRAAG BIJ TERLOUW Droog Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 7 graden op de Wadden tot 13 graden in het zuiden van het land. Matige wind uit oost tot zuidoost. 225 jaargang no. 76 Donderdag 1 april 1982 (Van onze correspondent) BRUSSEL - De marathonvergade ring van de Europese ministers van landbouw over de nieuwe land bouwprijzen is gisteren in Brussel niet erg veelbelovend begonnen. De vergadering werd reeds na enkele minuten geschorst toen bleek dat geen der aanwezige ministers in dat eerste stadium al het woord wenste De ministers hielden liever hun kruit droog. De Europese landbouwcom missaris Dalsager heeft vervolens de rest van de dag doorgebracht met af zonderlijke gesprekken met de mi nisters om de onderhandelingsruim te te peilen. De meningsverschillen tussen de tien landen van de Europe se Gemeenschap over de gewenste prijsverhogingen en de bijbehorende maatregelen zijn zeer groot. Duidelijk lijkt al dat het voorstel van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap, voor een prijsverhoging van gemiddeld 9 procent weinig kans maakt, alhoewel het door Nederland, Duitsland en Denemarken wordt ge steund. De meeste andere landen ei sen, onder aanvoering van Frankrijk een aanzienlijke verhoging in de rich ting van de 16,3 procent die de Euro pese boerenorganisaties willen of de 14 procent waarover het Europese parlement zich heeft uitgesproken. DEN HAAG - Het door vijf ministers gevormde kernkabinet heeft woensdag nog geen overeen stemming bereikt over de extra bezuinigingen die in de Voorjaarsnota aan de orde moeten komen. De vijf meest betrokken ministers komen vrijdagmorgen nogmaals bijeen om te proberen een gezamelijk voorstel te formuleren voor de voltallige ministerraad 's middags. Minister Van der Stee (financiën) ont hield zich van commentaar na afloop van de bijeenkomst van het kernkabi net, waarin premier Van Agt en de mi nisters Van der Stee, Den Uyl, Van Thljn en Terlouw zitting hebben. Minis ter Terlouw (economische zaken) ver klaarde dat naar zijn mening nog maar weinig vooruitgang was geboekt. Uiterlijk volgende week moet volgens Terlouw het kabinet de knoop doorhak ken, omdat het langzamerhand weirug zin meer heeft door te praten. „We ko men nu misschien in een fase dat er be- tandarts De Belgische tandarts J. Schautteet, die al enkele jaren zijn praktijk uitoe fent in Sluis, is 'in hoger beroep' offi cieel toegelaten tot de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde. Eerder had het be stuur van de Zeeuwse afdeling gewei gerd hem als lid op te nemen. EG- ontslagen Bij de produktiebedrijven van DAF- Trucks in Eindhoven en Oevel (Belgiè) zullen de komende vier jaar 850 ar beidsplaatsen verdwijnen. De raad van bestuur verwacht dat de perso neelsinkrimping niet hoeft te leiden tot gedwongen ontslagen. Bij DAF- Trucks werken nu nog 9.000 mensen. PAGINA 7 faillissement De rechtbank in Middelburg heeft 1 j woensdag het faillissement uitgespro ken van Warenhuis Zoutelande in Zou- telande. Voorde vijf mensen die bij het 1 bedrijfinvastedlenstzijn.isinmiddels een ontslagaanvraag Ingediend. PAGINA 13 wachttijden De wachttijden voor strafzaken lopen I bij rechtbanken soms op tot zes maan- den en meer. In 1980 bedroeg de 'eind- voorraad' strafzaken die nog moesten worden behandeld 74.488. De algeme- I ne rekenkamer meent dan ook dat de werklast van de rechterlij ke macht op 1 korte termijn via wettelijke maatrege- ,'j len moet worden teruggedrongen waardoor zaken vlotter kunnen wor- i den afgehandeld. j PAGINA 15 evenwicht Een kleine achthonderd toeschouwers j' hebben gisteravond de 'interland' tus sen de olympische voetbalteams van Nederland en Belgiè in Zoutelande bij gewoond. De beide partijen hielden el- kaar in evenwicht (2-2). PAGINA 21 koopkracht De raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf ls tegen een langdurige be perking van de koopkracht De raad wijst er op dat een langdurige en ster ke inperking zou kunnen betekenen dat de detailhandelsondernemingen geen overlevingskansen zouden heb ben. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. slissingen moeten worden genomen, ook al zijn we het in de vijfhoek niet geheel eens. Tot nu toe hebben we met elkaar gepraat om elkaar te overtuigen, maar misschien komt nu het moment dat je zegt: zo moet het maar", aldus Terlouw. De PvdA-ministers Den Uyl (sociale za ken en werkgelegenheid) en Van Thijn (binnenlandse zaken) waren het met Terlouw eens dat het kabinet niet aan het praten kan blijven. Zij meenden echter wel dat de ministers in de vijf hoek dichter bij elkaar zijn gekomen. Voor de volgende bijeenkomst van het kernkabinet raadplegen de bewindslie den eerst de eigen achterbannen. Zo ging Den Uyl na afloop van de bespre kingen in het kernkabinet voor overleg naar een vergadering van de Tweede- Kamerfractie van de PvdA. Premier Van Agt zei vorige week dat het kabinet vrijdag een beslissing moet nemen over de voorjaarsnota. Volgens minister Van Thijn blijft dat voornemen nog steeds bestaan. Het punt staat ook op de agenda van de ministerraad en minister Den Uyl wil de niet uitsluiten dat de vijfhoek met een gezamelijk voorstel komt. Maar ook al gaat de voorjaarsnota volgende week naar de Tweede Kamer, behan deling ervan kan pas in de tweede helft van april plaatsvinden, omdat de Ka mer vrijdag met paasvakantie gaat. De PvdA-fractie heeft woensdag tijdens een „gewetensonderzoek" besloten dat het kabinet de kans moet krijgen om door te gaan, en een voorjaarsnota met nieuwe bezuinigingen uit moet bren gen. Slechts enkeie fractieleden van de PvdA-fractie menen dat de partij moet kappen met het coalitiekabinet van CDA, PvdA en D'66. Fractievoorzitter Wim Meijer gaf na af loop van de fractievergadering aan waar de grenzen voor zijn fractie liggen. Naast maatregelen in het kader van het scheppen van werkgelegenheid zal het kabinet in de visie van de PvdA dit jaar niet meer dan twee miljard gulden mo gen bezuinigen. De CDA-fractie kan met de hoogte van dit bedrag (voor dit jaar) akkoord gaan maar de christen democraten blijven vasthouden aan een totale ombuiging van 4,5 miljard. Dwangpositie Meijer liet weten dat wijsheid van de coalitiepartners zich dient te manifes teren in het achterwege biijven van po- MOSKOU (AP) - Volgens hardnekkige geruchten in Moskou is de 75-jarige Russische president Leonid Brezjnev vorige week donderdag in het zieken huis opgenomen na zijn terugkomst uit de Sowjet-republiek Oezbekistan. Het Russische ministerie van buiten landse zaken weigert ieder commen taar op de geruchten. Overigens is de handtekening van de bejaarde leider de afgelopen drie dagen onder een groot aantal communiqués en artikelen in de pers verschenen, waarschijnlijk om aan te duiden dat Brezjnev nog steeds de touwtjes stevig in handen heeft. Russische zegslieden en westerse diplo maten verklaarden informeel dat Brezj nev werd opgenomen na zijn vier dagen gingen om de PvdA in een dwangposi tie te manoeuvreren. De Tweede-Kamerfractie van het CDA herhaalde woensdag dat van de struc turele ombuigingen van 4,5 miljard, een bedrag van 3 miljard gulden gevonden moet worden door kortingen op ambte narensalarissen en sociale uitkeringen. „Indien nog niet tot specifieke maatre gelen in die sectoren gekomen kan wor den, rijst de vraag of er hiertoe per 1 juli een noodmaatregel in die sectoren moet worden genomen", aldus het CDA. Oppositieleider Wiegel (WD) heeft op voorhand geprotesteerd tegen de ge ruchten dat het kabinet van plan zou zijn de benzineaccijns te verhogen. Met een dergelijke maatregel zou de daling van de benzineprijs van de laat ste tijd worden stopgezet. Volgens in gewijden echter is het punt van de ben zineaccijns in de vijfhoek helemaal niet aan de orde geweest. DREMPT - Bij een hevige gasexplosie in een huis in het Gelderse dorpje Drempt zijn woensdagmorgen vroeg drie mensen uit één gezin om het leven gekomen. Eén kind van de getroffen familie kon ongedeerd uit de puinhoop worden gered. Een ernaast wonend gezin ontsnapte ternauwernood aan de dood. Na de explosie, rond kwart voor vier, renden de vader en moeder met hun twee kinderen naar buiten. Ze stonden net op straat toen ook hun woning in elkaar zakte. Bij de ramp kwamen om het leven: de heer J. A. H. Janssen (33), zijn vrouw R. U. Janssen-Bauw (29) en hun 3-jarig doch tertje Nanda. Het zoontje, de bijna 2-jarige Niels, werd gered. De oorzaak van de ontploffing is volgens deskundigen een lek in de gasleiding onder de keukenvloer. Janssen was bezig met het veranderen van zijn keuken en had enkele gasleidin gen verlegd. Deskundigen van het gasinstituut VEG te Apel doorn hebben geconstateerd dat de bewoner een deel van een aansluiting niet had gesoldeerd. Hierdoor kon gas ont snappen. Door de grote concentratie van gas is een ontplof fing ontstaan. Een dergelijke explosie is mogelijk zonder dat er vuur aan te pas komt. Tot ver in de omgeving werden ruiten vernield, terwijl belen dende percelen werden ontzet. durende bezoek aan Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan. Volgens deze zegslieden is de toestand van Brezjnev niet ernstig maar moet hij her stellen van de inspanningen die het drukke schema van zijn reis met zich meebracht De bewaking rond de polikliniek van het Kremlin is opgevoerd. De privé-car- dioloog van Brezjnev heeft een bezoek aan een congres in Londen afgezegd. Officieel is de betreffende arts ziek. De geruchten over de slechte gezondheid van Brezjnev vallen samen met specu laties over een machtsstrijd in het Kremlin, die verhevigd is na de dood van Brezjnevs protégé, partij-ideoloog Soeslov. ROTTERDAM (ANP) - Na 14 april ko men er stakingsacties in de Rotter damse en Amsterdamse havens, als de werkgevers niet bereid zijn voor die datum een aantal werkgelegenheids- scheppende maatregelen te accepte ren. De cao-groepsraad haven van de Ver- voersbond FNV heeft dat woensdag avond op een vergadering in Rotter dam besloten. De havenarbeiders in Rotterdam en Amsterdam willen, voor al verlaging van de vut-leeftijd van 62 tot 60 jaar, een arbeidstijdverkortmg van een kwartier per dag en extra vakantie. De werkgevers willen niet verder gaan dan uitbetaling van het volledige loon bij ziekte en handhaving van het systeem van prijscompensatie. De directie van de werf Wilton Fij- enoord in Schiedam heeft besloten de civiele procedure tegen de industrie bond FNV in verband met de recente wilde stakingen op deze werf voort te zetten. De directie wil vier miljoen gul den van de bond als „schadeloosstel ling". (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Tegen alle afkeurende reacties uit kringen van vakbeweging, werkgeversorganisaties en ook het parlement handhaaft minister van so ciale zaken Den Uyl zijn ziektewet plannen. Hij blijft ondertussen drei gen met een looningreep. Hij meent er echter nu niet toe te moeten overgaan, omdat de afspraken die er gemaakt zijn over het opvangen van de extra ziektewetpremie, nog veel te voorlo pig zijn. In zijn memorie van antwoord op vra gen uit de Tweede Kamer zegt Den Uyl niet te willen verhelen dat de afspraken die in de metaal-industrie over het ziek- tegeld zijn gemaakt, hem met zorg ver vullen. Vooralsnog zal in die bedrijfstak de extra premie worden betaald uit de reserves die in de ziektegeldkas van de bedrijfsvereniging zijn gevormd. Als overgangsmaatregel vindt Den Uyl ze acceptabel, maar er zullen sluitende af spraken moeten worden gemaakt over de financiering op lange termijn. Als daarin wordt voorzien wil Den Uyl het interen op de reserves niet zonder meer afkeuren. Den Uyl blijft erbij dat de ombuiging in de ziektewet door de werknemer be hoort te worden gedragen. De premie die na inwerktreding van de wijziging op de ziektewet moet worden betaald over ziekte-gelduitkering mag in geen geval een verzwaring van de lasten voor de werkgevers te weeg brengen. Vooralsnog gaat de regering er volgens Den Uyl van uit „dat vertrouwen moet worden gesteld in de wijze waarop de organisaties van werkgevers en werk nemers hun verantwoordeijkheid dra gen". Zij waarschuwt echter voor over- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Heerema-groep heeft bij minister Terlouw van economi sche zaken steun gevraagd voor het verrichten van belangrijke investerin gen in haar Vlissingse vestiging, het voormalige NAPM-concern. Vlissingen moet, zo lijkt duidelijk, een veel centralere plaats binnen de totale activitei ten van dit in de off-shore actieve concern gaan innemen: het is de bedoeling om ook de hoogwaardiger en verfijndere apparatuur in Nederland te produ- Heerema heeft Economische Zaken gevraagd om een investeringskrediet voor Vlissingen en om financièle steun bij de ontwikkeling van een geavanceerd boorplatform voor diep water. Terlouw wil het verzoek met een positieve Intensief bekijken, zo is op Economische Zaken duidelijk ge worden. Een top-delegatie van Heerema heeft gisteren met Terlouw over de nieuwe plannen gesproken, nadat er overi gens al verschillende malen op amb telijk niveau overleg was gevoerd De plannen van Heerema zijn niet tot in detail duidelijk, maar zeker is wel dat de Vlissingse vestiging behoorlijk op getuigd zal worden Tot nu toe bouw de de NAPM er zogenaamde jackets, grote onderdelen voor off-shore-in- stallaties, maar binnen die sector het meer simpele werk. Het zou de be doeling zijn om ook meer geavan ceerde produkten te ontwikkelen en de hele installatie op één plaats te bouwen. Dat past in het streven van de off-shore-industrie om de olie maatschappijen, de belangrijkste opdrachtgevers, totale pakketten te leveren. Sectorbeleid Op Economische Zaken worden de plannen hoog aangeslagen: de ideeén van Heerema passen prima bij het sectorbeleid dat Terlouw wil ontwikkelen en eveneens binnen de ideeén van de zgn. commissie-Wag- ner, die de off-shore heeft gesugge reerd als een van de mogelijke speer punten van het nieuwe innovatief industriebeleid. Nederland heeft op dat gebied overigens een goede naam. Dat geldt zeker ook voor Heerema, dat veel van de engineering voor bij voorbeeld boorinstallaties verricht, maar nu ook binnen Nederland meer aan produktie zou willen gaan doen. Heerema heeft een hoog ontwikkelde know-how, en bezit voor wat de off shore-markt betreft die op de olie winning in de Noordzee gericht is, 90 procent van de markt in handen. De groep behoort internationaal gezien tot de top-3. Heerema zou de bedoeling hebben om meer activiteiten in Nederland te concentreren. Het concern zegt dat de nieuwe plan nen ongeveer 1000 man aan werk kunnen helpen. Om hoeveel directe Vlissingse arbeidsplaatsen het gaat, is nog niet te vertellen. De ontwikke ling van het gespecialiseerde boor- werkplatform voor diepzeeboringen, zal waarschijnlijk ook in Nederland plaatsvinden, althans voor een groot deel. Dat zal in ieder geval een van de voorwaarden zijn die bij een mogelij ke steunverlening van economische zaken gesteld zullen worden. heidsingrijpen wanneer er structureel een lastenverzwaring voor de werkge vers gaat optreden. Op zijn minst is dan een wijziging in de premieverdeling (ten nadele van de werknemers) te verwach ten. De regering zegt de gedachte te onder schrijven dat in de gegeven omstandig heden matiging van de loonkosten en een krachtig beleid op verdergaande ombuigingen in de bestedingen van de collectieve sector (de uitgaven van de overheid en de sociale fondsen) noodza kelijk zijn. „Daarbij zullen inderdaad verdere, harde ingrepen in de sfeer van de socia le zekerheid onontkoombaar kunnen blijken". Zij zul len zich blijkens de me morie van antwoord richten op zowel het beperken van het aantal mensen dat np de sociale verzekeringen een be roep doet (het aantal uitkeringstrek kers) als op de hoogte van de uitkering. „Die ingrepen zullen echter zo gekozen moeten worden dat het karakter van de sociale zekerheid behouden blijft". Het metaalverwerkende bedrijf Dre- ma in Emmen is door de rechtbank in Assen failliet verklaard. Hierdoor ko men vanaf woensdag zestig mensen op straat te staan. Het bedrijf, dat onder deel is van de Verenigde Metaalbedrij ven Noord, had al enige tijd surseance van betaling gekregen. Vorig jaar leed het bedrijf een verlies van ruim een half miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer heeft woensdagmiddag officieel ad- scheid genomen van de cent als wettig betaalmiddel. Een wetsvoorstel om de cent buiten gebruik te stellen ontmoette geen verzet. Alle fracties vonden de af schaffing van de cent een historisch mo ment. De kamer had nog wel een pro bleem: de cent verdwijnt wel als betaal middel, maar blijft de rekeneenheid waarmee prijzen worden aangegeven. De grote vraag voor de kamer was hoe men gaat afronden, naar boven of naar beneden. De VVD-erJoekes diende zelfs een amendement in, waarin sancties worden gesteld op het foute afronden Staatssecretaris Kombrink ontraadde het VVD-voorstel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1