Geen nieuwe 'vakken' aan Delta College Middelburg Familieconcerten Nationaal Jeugdorkest Voordeel- driedaagse! Valthenette 'Participerend leren leidt tot een betere motivatie' Palthe Special kostuum ,ror Natuurbescherming wil ook aanpak van het bacterievuur NIEUW GEBOUW OFFICIEEL GEOPEND VA&B f,T- 01184-17710 europcar 'Palthe Stomerij Streekmuseum Hulst pas eind mei weer open Geen uitstel aanleg van Oesterdam en Philipsdam WOENSDAG 31 MAART 1982 PZC/provincie ADVERTENTIE MIDDELBURG - Het Delta College in Middelburg krijgt van het ministerie van onderwijs en wetenschappen voorlopig geen Middelbare Hotelvakschool en evenmin een avondopleiding Mid delbare Detailhandelschool. Dit vertelde dinsdag in Middelburg de heer A. Dekeling (hoofd afdeling Middelbaar Economisch Beroepsonderwijs bij het ministerie) bij de officiële opening van het schoolgebouw voor het Delta College aan de Merwedestraat. De heer Dekeling verving dinsdag staatssecretaris van onderwijs drs W. J. Deetman die op het allerlaatste mo ment verhinderd was om naar Middel burg te komen in verband met stem mingen over de onderwijsbegroting in de tweede kamer. De vertegenwoordiger van het ministe rie verklaarde dat de oprichting van een Middelbare Hotelvakschool wel licht noodzakelijk is in een gewest als Zeeland. Toezeggingen kon hij echter niet doen. Het ministerie bekijkt op het ogenblik hoe de huidige scholen func tioneren en zal pas later uitmaken of of er behoefte is aan uitbreidingn deze schoolvorm. Over de aanvraag voor een avondoplei ding Middelbare Detailhandelschool merkte de heer Dekeling op dat deze nog in de fase van het ambtelijk overleg verkeert. Hierbij speelde een rol dat bij voorbeeld concurrentie met cursorisch onderwijs vermeden moet worden. De heer Dekeling ging op deze zaken in nadat de voorzitter van het schoolbe stuur. de heer J. P. Ventevogel, aan de aanvragen had herinnerd. In zijn wel komstwoord dankte de voorz itter het personeel, het Middelburgse gemeente bestuur en anderen die meegeholpen hebben aan de verhuizing naar het schoolgebouw aan de Merwedestraat en de totstandkoming ervan nadat de christelijke scholengemeenschap zich jarenlang moest behelpen met tal van noodlokalen. In zijn dankwoorden be trok de heer Ventevogel ook de mensen van het 'Festival-comité' dat de organi satie van de ingebruikneming van het gebouw op zich nam en de festiviteiten eromheen die tot en met zaterdag du ren. Aan het slot van zijn toespraak herin nerde de heer Ventevogel eraan dat hij jaren geleden reeds gezegd had af te zul len treden als voorzitter zodra de school goed gehuisvest zou zijn: „Nu is het dan zover! Met grote dankbaarheid in mijn hart zal ik dan ook zeer binnenkort af treden" aldus de heer Ventevogel. Schoolstrijd Wethouder van onderwijs G. B. Schoenmakers (sprekend namens het Middelburgse gemeentebestuur) hield een pleidooi voor het zuiver houden van de discussie binnen het onderwijs over allerlei vernieuwingen. De wet houder ging met name in op reacties uit kringen van openbaar en bijzonder onderwijs zodra er plannen gelanceerd worden. De heer Schoenmakers vond dat in de discussie een herleving van de schoolstrijd beslist niet aan de orde is en noemde opmerkingen in die rich ting een "vertroebeling van de discus sie binnen het onderwijs" Namens de oudercominissie van de school bracht de heer G. F. M. Hersbach felicitaties over aan bestuur en perso neel. Hij bood daarbij een tv (met vidi tel) en een videorecorder aan. De heer A. Francke bood namens het personeel planten aan die het gebouw op diverse plaatsen moeten verfraaien. Daar hij onderaan de sprekerslijst stond (zodat al veel dingen gezegd wa ren) begon hij met de opmerking „ik ben Francke en ik kan wel janke". Namens de scholierenvereniging forum bood W. Jalink directeur G. J. Swiers het erelidmaatschap aan, compleet met oorkonde. Verder had hij ook een luchtfoto van het complex aan te bie den. De heer Swiers toonde zich in zijn dankwoord bijzonder verheugd over het erelidmaatschap. Dit tekende vol gens hem de goede verstandhouding tussen schoolleiding, leerlingen en per soneel. De bijeenkomst werd dinsdag geopend met een 'inwijdingswoord' door de heer W. A. Jumelet, docent godsdienst. Deze sprak over het thema 'Eén ding is no dig', na schriftgedeelten uit het oude en nieuwe testament te hebben voorgele zen. De heer Jumelet benadrukte daar bij dat het zijns inziens voor het christe lijk onderwijs van belang is dat de bij bel een duidelijke plaats heeft De openingsbijeenkomst werd opge luisterd door twee optredens van het Scheldeloodsenkoor uit Vlissingen. Na afloop konden de niim tweehonderd aanwezigen het schoolgebouw bezichti gen en was er een receptie. Het Delta College, een scholengemeen schap die opleidt voor Lagere- en Mid delbare Detailhandelsschool en het La ger en Middelbaar Administratie en Economisch Onderwijs, telt momen teel 861 leerlingen en 74 personeelsle den waarvan er vijftig docent zijn. De bijeenkomst in de hal van het nieuwe gebouw van het Delta College Controle afgesloten auto's Arnemuiden ARNEMUIDEN - De rijkspolitie groep Veere heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Arnemuiden 480 auto's gecontroleerd in het kader van de actie 'Auto open'. Van de gecontroleerde voertuigen bleken er 88 niet te zijn af gesloten. In één auto zaten de contactsleutels nog in het slot, wat de eigenaar een pro ces verbaal opleverde. De actie werd uitgevoerd tussen half twaalf en kwart over twee In de open auto's liet de politie een fol der achter waarin de eigenaren worden opgeroepen hun voertuig in het vervolg goed af te sluiten. Burgemeester Hulst herbenoemd HULST - Burgemeester P. J. G. Molt- hoff van Hulst is dinsdagmiddag in het provinciehuis in Middelburg beëdigd in verband met zijn herbenoeming voor een nieuwe periode van zes jaar. Dat gebeurde door de commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien. Dit wordt zijn derde periode van zes jaar sinds de gemeentelijke herindeling in 1970. Vanaf '64 was hij burgemeester van de oude gemeente Hulst. In het jaar dat de komende ambtsperiode afloopt, bereikt de burgemeester de pensioen gerechtigde leeftijd. (ADVERTENTIE) Bel Europcar Autoverhuur. VLISSINGEN PAUL KRUGERSTRAAT 21 VLISSINGEN - „Het project 'Partici perend leren' heeft niet alleen geleid tot een betere motivatie van de leerlin gen, maar ook tot een grotere betrok kenheid van dc docenten. De leerling ziet aan de hand van praktijkvoorbeel den waar zijn theoretische kennis toe dient en de leraren worden meer be trokken bij de actualiteit van hun vak gebied". Dat is de reactie van de heren M. A. P. Verhoeven en J. Kempe van de gemeentelijke MTS in Vlissingen na bijna driekwart jaar bezig te zijn ge weest met dit project, dat zich. lande lijk gezien, in een proefperiode be vindt. Het project 'Participerend leren' werd aan het begin van het schooljaar '81-'82 ingevoerd bij de afdeling bouwkunde van de Vlissingse MTS. Daarnaast wordt de proef uitgevoerd op twee scho len in Rotterdam (afdelingen werktuig bouw en proces-techniek) en een in Zaandam (elektrotechniek)In Vlissin gen begon men het schooljaar met twee eerste klassen voor de afdeling bouw kunde. Eén daarvan krijgt les volgens de conventionele methode, de ander maakt deel uit van het proefproject. De resultaten zijn bemoedigend, zo vertelt directeur Verhoeven, en voor het vol gend schooljaar is het dan ook noodza kelijk dat er een eerste én een tweede leerjaar komt. Belangrijk onderdeel van de nieuwe methode vormen de zogenaamde bui tenschoolse activiteiten. Die activitei ten hebben in het eerste jaar voorname lijk kennismaking, oriëntatie en infor matie als doel, waarbij leerlingen klas sikaal dan wel individueel op bezoek gaan bij bedrijven die met de verschil - lende aspecten van de bouw te maken hebben. In het tweede leerjaar komt de nadruk meer te liggen op korte, indivi duele stages. Stagejaar Het stagejaar. zoals dat in de conven tionele opleiding is opgenomen, wordt bij de nieuwe methode over het derde en vierde leerjaar uitgesmeerd. Nieuw daarbij is dat de leerlingen steeds acht weken stage lopen en daarna weer acht weken naar school gaan. „De leerling verliest op deze manier het leerntme niet", aldus de heer Kempe, „De ervaring heeft ons geleerd dat ze na een jaar stage toch wel een week of vier nodig hebben om zich weer aan de school aan te passen". Het tussentijds weer naar school gaan heeft volgens hem tot gevolg dat een groter nuttig effect wordt verkregen uit de slagepe riode, doordat een meer gerichte bege leiding mogelijk wordt. Een ander belangrijk aspect van de nieuwe methode is het feit dat steeds wordt gewerkt aan de hand van projec ten. waardoor de onderlinge relatie van verschillende vakken al tijdens de cur sus blijkt. Dat heeft, zo benadrukt de heer Verhoeven, een grotere motivatie van de leerling tot gevolg. Door de buitenschoolse activiteiten wordt ook het bedrijfsleven meer bij de opleiding betrokken, maar heeft daar volgens de heer Verhoeven ook direct profijt van: „Als een leerling deze oplei ding heeft afgerond dan krijgt een be drijf iemand die ook de praktijk in zijn vingers heeft en die niet alleen theore tisch is ingesteld". De kortere stagepe riodes leiden er volgens hem verder toe dat de bedrijven meer belangstelling tonen voor het opnemen van stagaires. woensdag 31 maart, donderdag 1 en vrijdag 2 april een extra zorgvuldige reiniging, verstevigen, opmaak en nakontrole van uw (2-delig) I0.70 afgeleverd op hanger in luxe hoes. HULST - Het streekmuseum 'De Vier Ambachten' in Hulst zal de deuren voor het publiek niet op 1 mei openen- zoals gebruikelijk - maar op zaterdag 29 mei. De oudheidkundige kring heeft laten weten dat de voorbereidingen tot de opening van het museum zijn ge stagneerd door het zoeken naar de fi nanciële mogelijkheden om de begro ting voor dit jaar rond te krijgen. De oudheidkundige kring 'De Vier Am bachten' heeft dat het college van b en w van Hulst meegedeeld, daags na het overleg tussen het college en 'De Vier Ambachten' over de begroting '82 van het museum. Zoals gemeld heeft het museum een tekort op de begroting van bijna twaalfduizend gulden, terwijl de gemeente inmiddels hiervoor achtdui zend gulden heeft bestemd. B en w wil len nu niet onmiddellijk toegeven en die vierduizend gulden aanzuiveren. Het college denkt wel dat er enkele be zuinigingen mogelijk zijn. Het museum echter ziet geen mogelijkheid tot bezui nigingen en zou graag willen dat Hulst voor het volledige tekort garant staat. GEMEENTEN MOETEN OP KAMPEERWET LETTEN GOES- Het bacterievuur, de ziekte die optreedt bij perenbomen, meidoorn, vuurdoorn, lijsterbes en cotoneaster, moet beslist in fruitteeltgebieden be streden worden. Het afzagen van aan getaste delen of geheel besmette mei doorns en andere waardplanten (en niet het rooien) behoort tot die bestrij ding. Dat stelde dinsdagavond de voor zitter van de stichting Zeeuws Coördi natieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming, H. J. van Oos ten, tijdens een vergadering van de deelnemersraad in het pand van de stichting aan de J. A. van der Goeskade te Goes. Van Oosten reageerde daarmee op uit latingen van de zijde van het Land bouwschap en de Zeeuwse Fruittelers Organisatie die gesteld zouden hebben dat de natuurbescherming bacterie vuur niet serieus neemt. Terloops zou den die organisaties de stelling hebben verkondigd dat heel Nederland vanuit Zeeland zou worden besmet, zo gaf hij aan. Volgens de voorzitter van het coör dinatieorgaan wordt de ernst van bac terievuur niet door de natuurbescher ming gebagatelliseerd. Het Zeeuws Coördinatieorgaan en de 27 daarbij aangesloten organisaties hebben op dat gebied al jaren een duidelijke stel ling- aldus Van Oosten - die er op neer komt dat het onvermijdelijk is dat bac terievuur bestreden moet worden. In zijn openingswoord ging Van Oosten verder in op de Kampeerwet die vanaf 1982 geleidelijk wordt ingevoerd. Hij riep in dat verband gemeentebesturen in Zeeland op, nauwlettend toe te zien op de zogenaamde vrij-kampeerders. Het vrij-kamperen wordt door die nieu we wet gemakkelijker en kamperen bij een huis, een boerderij of zomaar een leuk plekje wordt een stuk eenvoudi ger. als men toestemming van de grond eigenaar heeft. Overigens mag dat kamperen niet in strijd zijn met het ge meentelijk bestemmingsplan. In dat verband acht Van Oosten het zinvol dat gemeenten deze zaak in de gaten hou den. Kwetsbare gebieden „Vanuit deze optiek pleiten wij er voor dat voor verschillende gebieden regels ingesteld worden voor het kamperen. Te denken valt aan een verbod voor alle in het bestemmingsplan genoera* dc natuurgebieden, de agrarische ge bieden met natuurwetenschappelijke waarde of landschappelijke betekenis. Per gemeente kunnen dan ook nog klei nere kwetsbare gebieden worden uit gezonderd", aldus de suggestie van de voorzitter van het coördinatieorgaan. Hij noemde dit voor de gemeenten een noodzakelijke taak die ze snel moeten opnemen. Van Oosten wees er ook op dat de nieu we Kampeerwet een kwalitatieve ver betering van de kampeervoorzieningen regelt. Dat kan volgens hem leiden tot een uitbreiding van bijvoorbeeld cam pings. „Dit kan voor de Zeeuwse kust aanzienlijke ruimtelijke consequenties hebben. Wij vragen ons dan ook af of de normen voor de ruimte per tent niet aan de hoge kant zijn. Grote ruimtewinst lijkt ons verder te behalen door het toe ristisch kamperen te bevorderen ten koste van vaste staanplaatsen", memo reerde Van Oosten Hij voegde daar aan toe dat naar de mening van het coördinatieorgaan het kort kamperen sterk moet worden ge stimuleerd, dat wil volgens hem zeggen meer toeristische dan vaste staanplaat sen. Dat kan leiden tot grote ruimte winst, zo liet de voorzitter van het coör dinatieorgaan blijken. Als er toch uit breiding nodig is, zal het coördinatieor gaan zeer kritisch tegenover die plan nen staan, zo kondigde hij aan: „Niet voor niets wordt de Zeeuwse kust in al lerlei nota's als 'vol' bestempeld". ZEEUWS COORDINATIEORGAAN: GOES - De Stichting Zeeuws Coördi natieorgaan voor natuur-, landschaps- cn milieubescherming is een fel tegen stander van het uitstellen van de aan leg van de compartimenteringsdam- men in het oosten van het Oosterschel- degebïed. Dat maakte de voorzitter van het coördinatieorgaan, H. J. van Oosten, dinsdagavond duidelijk op een vergadering van de deelnemersraad van het Zeeuws Coordinatieorgaan (ZCO) aan de J. A. van der Goeskade in Goes. Volgens Van Oosten zijn er twee belangrijke bezwaren tegen het uit stellen van de aanleg van de Oester- dam en de Philipsdam. „In de eerste plaats wordt het getijde- verschiil nog eens met meerdere deci meters verlaagd. In de tweede plaats neemt de zoetwaterlast op de Ooster- schelde naar verhouding toe", vertelde hij dinsdagavond. Met name dat laatste kan ernstige gevolgen hebben, aldus de voorzitter van het coördinatieorgaan. Een grotere zoetwateroverlast kan lei den tot het overschrijden van kritieke zoutgehalten met 'rampzalige gevol gen' voor de organismen in de Ooster- schelde. maakte Van Oosten duidelijk. Zo zou onder meer de mosselindustrie daar van te Jijden krijgen. De eerste na delen van het overschrijden van die kri tieke zoutgehalten, door het toevoeren van zoet water zijn, zo stelde hijte mer ken 'in zeer waardevolle Kom en Krab- bekreek: „Wij vinden dat volkomen on aanvaardbaar en menen dat het idee maar heel snel in de prullebak moet", zo hield hij zijn luisteraars voor. Van Oosten vertelde dat hem duidelijk was geworden dat alle departementen 'naarstig' op zoek zijn naar mogelijkhe den om te bezuinigen, waarbij het mi nisterie van verkeer en waterstaat geen uitzondering vormt. „Uiteraard krijgt de financiële slokop Oosterschelde daarbij veel aandacht. Wat er ook be zuinigd mag worden op de Oosterschel de: uitgangspunt moet zhn dat het mi lieu daarvan met de dupe wordt", zo bracht Van Oosten naar voren. Hij wees er verder op dathet coördina tieorgaan al eerder in een brief aan de raad van de waterstaat had gereageerd op de bezuinigingsplannen met betrek king tot de Oosterscheldewerken, met fume het achterwege laten van een lift- sluis in de Oesterdam. en het uitstellen van verbetering van het Goese Sas en het kanaal door Zuid-Beveland. „Wij hadden daarmee geen moeite omdat het uitgangspunt (handen af van het milieu) overeind bleef', sprak hij. Bij het uitstellen van de aanleg van de Oes terdam en de Philipsdam is dat - zo werd dinsdag duidelijk - niet het geval. Jeugd voor Jeugd! Heerlijk om naar te luisteren, heerlijk om naar te kijken! Ziehier een enthou siastebeschrijving van het Natio naal Jeugd Orkest. Degene die het NJO zo vurig aanprijst is Loes Aal- ders, enige jaren geleden nog in woonster van Middelburg en thans verantwoordelijk voor 'een stukje zakelijke leidingen wat publiciteit' voor het orkest, waarvan zij zonder meer toegeeft dat het onmiddellijk na haar man en kinderen haar 'grootste liefde' is. Dat Nationaal Jeugd Orkest - 'heerlijk' om tie zien en te horen dus - komt zaterdag en zondag naar Zeeland, een paar fami lieconcerten verzorgen. Zaterdag is het orkest vanaf20.00 uur in de Concert en Gehoorzaal te Mid delburg en zondag om 12.00 in het Zuidlandtheater te Terneuzen Loes Aalders. die we met Jeugdor kest-fluitiste Andrea Kollé ontmoet ten in een Utrechts restaurant, vlak bij het conservatorium van de dom stad, legt uit was het bijzondere is van de familieconcerten van het Na tionaal Jeugd Orkest, en 'hoe het zo is gekomen': Vorig jaar december pu bliceerde de Rabo-bank een boekje 'Het Symponieorkest', waarin op voorkinderen begrijpelijk wyze werd uitgelegd wat zo'N orkes nu eigenlijk is, wat voor instrumenten er worden bespeeld en wat voor muziek Het Brabants Orkest nam het boekje als leidraad voor een serie concerten voor ouders met kinderen: „En dat resulteerde in volle sporthallen en kerken, en veel enthousiaste men sen". vertelt Loes Aalders Ze bekent eerlijk: „Wij van het Natio naal Jeugd Orkest hebben die formu le overgenomen. We hebben de basis scholen in Zeeland aangeschreven en het volgende idee aan de hand ge daan voor de kinderen van de vijfde tot en met de laatste klas „Bekijk en bepraat eerst met het boekje over het symfonieorkest met de onderwijzers, en kom dan met je ouders naar ons concert om het allemaal echt te zien gebeuren". Loes gelooft dat het een succes kan worden. De voorlopige reacties zijn veelbelovend Beestenspul Wat gaat het Nationaal Jeugd Or kest op-die familieconcerten in Zee land brengen? De ouverture 'Le Car naval Romain' van Hector Berlioz, levendige, speelse muziek. En van Camille Saint-Saens een ander car navalesk stuk 'Le Carnaval des Ani- meux' of wel het carnaval der die ren: een muzikaal 'beestenspul' 14 dierportretten, die zowel kinderen als volwassenen zullen aanspreken. Dit stuk wordt gespeeld met twee piano's als solo-instrumenten, sa men met het orkest. De pianisten zijn Marije van Duin en Frank Mol, beiden uit Zeeland afkomstig, en beiden studerend bij Man Wijn in Amsterdam. Er staat nog een derde stuk op het programma 'An American in Paris' van George Gershwin, het muzikale verhaal van een Amerikaan die voor het eerst Parijs bezoekt, concertmu ziek maar met een sterke jazz-m- vloed Geen verstand van muziek? Geen probleem. Robert Weeda geeft een gesproken toelichting. „Hij heeft daar ervaring in", verteld Loes Aal ders. „Hij weet er elementen uit te pikken, die hij heel amusant voor zo n jong publiek duidelijk weet te maken". Waarom heeft het Nationaal Jeugd Orkest nu juist Zeeland uitgekozen om met z'n serie familieconcerten te beginnen? Loes Aalders: „"Tja, ik heb daar gewoond. Ik vind dat er best eens wat meer orkesten naar Zeeland mogen komen. Daarbij: Zeeland heeft een van de actiefste afdelingen van 'Jeugd en Muziek' van heel het land!" Het Nationaal Jeugd Orkest is 'het' hoofdproject van de Nationale Orga nisatie 'Jeugd en Muziek', die zich overigens behalve met 'klassieke' muziek ook met zaken als popmu ziek. jazz en film bezighoudt. Gemotiveerd Dat Nationaal Jeugd Orkest - het be staat 25 jaar - is een volledig sympo- finisch bezet ensemble van ongeveer 100 musuci, muziekstudenten en zeer goede amateurs uit het hele land in de leeftijdsgroep van 15 tot 25 jaar. Ze repeteren iede weekeind in Amsterdam en geven zo'n 10 con certen per jaar. Loes Aalders: „Die bekende dirigent. Jan Stule heeft wel eens van ons orkest gezegd: „wat ze nog aan professioneel zou den missen maken ze goed door hun motivatie". En gemotiveerd zijn we! Zeker als we voor andere jeugdige mensen mogen spelen. Die reageren zo spontaan!" Fluitiste Andrea Kollé kan daar van meepraten, heeft al eerder voor kin deren opgetreden: „Je staat te kijken van hun reacties. Soms denk je: nu gaan er rare dingen gebeuren, ze bre ken de boel af. Maar dat valt mee. Soms gillen ze van puur enthousiam- se als er even een rustpauze in de mu ziek is. Het is verbazend leuk". Alles goed en wel, maar hoe denkt de Engelse dirigent Adam Gatehouse van het NJO daarover? „Hij is een enthousiaste jongeman, even dertig, is geweldig 'in' voor de famüleconcer- ten, weet dat he t orkest hét middel is om de muziek dichter bij de jeugd te brengen", vinden zowel Loes als An drea. Zaterdag en zondag kan dus - geheel gratis - door ouders en kinderen, én andere belangstellenden naar het Nationaal Jeugd Orkest worden ge luisterd. Wie betaald dat dan alle maal? „Er komt geld voor van het ministerie van CRM, en van die bank natuurlijk. En vergeet niet de finan ciële inbreng van de orkestleden zelf. Dat is geen kleinigheid. Het gebeurt wel dat ze per hoofd meer aan een concert betalen dan dat de toegangs prijs is. En dat zijn dan jongens en meisjes die naast hun muziekstudie en hun vaak verplichte deelname aan een concervatoriumorkest ook nog tijd vinden voor en plezier heb ben in het Nationaal Jeugd Orkest!", zegt Loes. Jubileum Dat orkest beslaat dit jaar een kwart eeuw. Dat 25-jarig jubileum zal als hoogtepunt hebben een reis naar Rome, naar het Internationaal Festival van Jeugdorkesten. „Ver geet onze jubileumlangspeelplaat niet. Die komt eind april uit. We spe len er de 'Vuurvogel' van Strawins- ky op en de 'Vier Letzte Liederi van Richard Straus, aldus Loes Aalders, die tot slot zegt: „Ik moet me al heel sterk vergissen willen de jonge Zeeuwen en ons orkest dit weekend niet best met elkaar overweg kun nen". Gerard C. van Loo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9