CDA wil toch onderzoek rekenkamer Oosterschelde Gs vinden beleidsplan voor Oosterschelde Kortgeens vissersschip door Belgische marine achtervolgd 'Klompendrager' van school verwijderd VERZOEK KRIJGT STEUN VAN VVD Flinke schade vrachtschip bij aanvaring Oud-deken A. Blommerde in Tilburg overleden VOORSTEL TOT VASTSTELLING AAN STATEN WOENSDAG 31 MAART 1982 PZC/provincie (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Het CDA houdt vast aan zijn voorstel om de Algemene Rekenkamer een onderzoek te laten instellen naar de financiële kant van de Oosterscheldewerken. De CDA'ers drs H. Eversdijk en drs M. van Amelsvoort hebben de vaste kamercommissie voor de rijksuitgaven om bemidde ling gevraagd; vaststaat overigens dat de Rekenkamer bereid is het onderzoek uit te voeren. Hét punt waar het om draait is de vraag of de regering de Kamer op tijd heeft ingelicht over de grote tegenvallers en de tijdsoverschrijdingen die in de loop van het vorig jaar werden geconstateerd. Het CDA-verzoek wordt ondersteund door de WD - de PvdA heeft zich er nog niet definitief over uitgelaten of de Rekenkamer moet worden ingeschakeld, maar staat niet afkeurend tegenover een onderzoek. Het CDA vindt dat aanbod echter niet genoeg. Alles afwegend, is een volledig Eversdijk had vorige week tijdens het toen gevoerde debat op een onderzoek aangedrongen. Minister Zeevalklng van verkeer en waterstaat was daar ui terst ongelukkig mee, en deed de Ka mer het tussenvoorstel om z'n eigen in terne financiële dienst een rapport te laten opstellen, dat eventueel later als nog aan de Rekenkamer zou kunnen worden voorgelegd. Auto tegen bomen Westsluis Terneuzen TERNEUZEN - De automobiliste S. M. W S. uit Terneuzen is dinsdagmorgen in volle vaart tegen de slagbomen van de noordelijke brug over de Westsluis gereden. Beide bomen braken af. De au to liep aanzienlijke schade op. Zorg voor milieu in Oosterschelde als voorbeeld voor Fransen VLISSINGEN - De zorg om het mi lieu in de Oosterschelde zal onder meer ter sprake komen tijdens stu diedagen <22 en 23 april) in het In- stitut Neerlandais aan de Rue de Lille in Parijs, waar Nederlandse milieudeskindigen ongeveer hon derd Franse collega's op de hoogte zullen stellen van hoe in ons land de zaker ervoor staan. De rol van de Nederlandse overheden en het Nederlandse particulier initiatief bij de bescherming van de leefom geving interesseert de Franse mi nister voor milieuzaken, Michel Crepeau, namelijk in hoge mate. In Frankrijk is de decentralisatie ac tueel en wil de bevolking steeds meer invloed uitoefenen op het mi lieubeleid. De bijeenkomst is georganiseerd door het Franse ministerie, het Ne derlandse instituut en 'internatio nale betrekkingen' van het Neder landse ministerie van crm. Drs H. Saeijs van de Deltadienst van rijkswaterstaat zal ingaan op het rijksbeleid voor de Oosterschel de en de zorg voor het milieu. De Zeeuwse gedeputeerde mr J. P. Boersma behandelt de bestuurlijke aspecten die de inrichting en het beheer betreffen. Dr S. Parma van de Stichting Natuur en Milieu houdt een inleiding over de natuur beschermingsactie en de Ooster schelde. Naast de Oosterschelde zijn verder als onderwerpen op de agenda ge plaatst het Waddengebied, de Oostvaardersplassen, grote land schapseenheden en het Mergel land. Verschillende vertegenwoor digers die met deze gebieden te ma ken hebben, zullen daarover het woord voeren. (ADVERTENTlEi MEDEDELING Het optreden van ANITA MEYER op 9 april a.s. in Bar C|ub 't Karre- wiel begint exact om 22.30 OOR Alle bestelde kaarten dienen vóór 3 april opgehaald te zijn. Optreden is uitverkocht. Wordt verwacht: Oscar Harris Maat „V/at gek," dacht die Middelburger van de week, „gisteren pasten ze toch prima". En hij keek fronsend naar zijn nieuwe schoenen, waar z'n voeten moeizaam in verdwenen. Hij dacht er niet lang over na, want het was al laat en hij moest op tijd op z'n werk wezen. Daar liep hij niettemin geknepen rond, met knel lende voeten en de onaangename gedachte, dat-ie z'n geld wel beter had kunnen besteden Hij kon dan ook nog niet weten, dat z'n broer 's morgens bij het aan trekken van zijn nieuwe schoenen had gedacht: ,,'t Is vreemd, maar gister pasten ze toch prima". En daarna het pand sloffend had ver laten in het te ruim zittend schoei sel. Pas 's avonds werd het duidelijk. Ze hadden allebei nieuwe schoenen gekocht en wel van eenzelfde uit voering. Met slechts één maat verschil. onafhankelijke doorlichting beter, schrijven Eversdijk en Van Amelsvoort, zonder dat zij, zoals ze zeggen, iets af willen doen aan de deskundigheid van Zeevalking's ambtenaren. Groen licht voor onderhandelingen overname Diepvries BRESKENS - Curator mr H. A. K. de Mul wil zo spoedig mogelijk serieuze onderhandelingen beginnen met gega digden voor overname van het failliete visverwerkingsbedrijf 'Diepvries' in Breskens. Tot op heden werden die besprekingen afgeremd door een weifelachtige hou ding van de voornaamste schuldeiser. De Nederlandse Credietbank. De bank instelling heeft de curator nu het 'groe ne licht' gegeven om te gaan onderhan delen over onderhandse verkoop. Er zijn twee serieuze kandidaten voor de aankoop van het moderne machine park en de gebouwen. GOES-JanjaapLuijt,(15)leerling van bet Goese Lyceum, is dinsdag van school verwijderd omdat hij weigerde de klompen uit te trekken waarmee hij al anderhalf jaar de school bezoekt. De klompen veroorzaken volgens de schoolleiding geluidsoverlast op de gangen van de school. Janjaap ver werpt die bewering: „Ik draag die klompen al anderhalf jaar", zegt hij. „Bovendien is het verboden je tijdens de lessen op de gangen te begeven. En tussen de lessen door loopt iedereen luid pratend door de gangen". Volgens Janjaap is voorheen nooit be zwaar gemaakt tegen zijn klompen. Toen aan het begin van dit jaar nieuwe regels werden ingesteld, bleken de klompen van Janjaap overlast te bezor gen. Een handtekeningenactie leverde 115 stemmen tegen het verbod op. Daarop besliste de schoolleiding dat klompen dragen toegestaan zou zijn, wanneer rubber zooltjes onder de klom pen bevestigd worden. „De rector noemde ons gedrag het exhibitionisme van de huidige mode", zegt Janjaap. „Het was dus niet slechts een kwestie dig uit te oefenen, zulks mede in relatie met de door de Kamer aanvaarde ont bindende voorwaarden", schrijven Eversdijk en Van Amelsvoort. Boven dien hopen zij dat het onderzoek nieu we voorwaarden aan zal kunnen geven die rond de Oosterscheldewerken ge steld kunnen worden. De twee kamerleden hebben de com missie voor de rijksuitgaven gevraagd om over hun verzoek te adviseren: daar na kan de Kamer zelfstandig de Reken kamer om een onderzoek vragen. Het onderzoek zal zich dus vooral toe spitsten op de vraag of de Kamer op tijd met de tegenvallers rond de Oos terschelde is geconfronteerd. Er heerst alom twijfel of dat onder het vorige kabinet wel zo snel is gegaan als moge lijk zou zijn geweest. Dat is van belang aangezien de Kamer, toen de meer dan 700 miljoen grote tegenvallers werden gemeld, niets anders meer kon dan ze aanvaarden. De zogenaamde ontbin dende voorwaarden waren daarmee krachteloos geworden. „Met name zou bij dit onderzoek ook de vraag aan de orde moeten komen of de Kamer voldoende in de gelegenheid is gesteld haar controlerende taak volle- Rookwaar buit uit winkel Zierikzee ZIERIKZEE - In het VP-centrum in Zierikzee is in de nacht van maandag op dinsdag voor 7.000 aan rookwaren gestolen bij een inbraak. De daden s) kwam(en) binnen door een deur te for ceren. De inbraak werd dinsdagoch tend ontdekt. De politie stelt een onder zoek in. van geluidsoverlast. Zelf heb ik twee maal die zooltjes onder myn schoenen gezet, maar na enkele dagen lieten die al los. Met zooltjes maakten mijn klom pen overigens nog meer lawaai vanwe ge de spijkertjes waarmee de zooltjes vastzaten". Janjaap, voorzitter van een Goese na- tuurvereniging. draagt de klompen om dat hij onder meer tegen het dragen van leer is, „Ik ben ze blijven dragen omdat ze geen goede argumenten ertegen aan voeren. Ze willen gewoon dat ik me aan pas", vervolgt hij. Tolerant Dc rector hoeft hem gezegd dat hij zon der klompen terug moet komen, wil hij de lessen nog volgen. Janjaap wil die lessen graag volgen, maar wel mét klompen. Rector Schaper vindt dat hij zeer tolerant gehandeld heeft. „Die jon gen wil alleen maar treiteren en zien hoever hy kan gaan", beweert hij. „We hebben erg veel geduld in deze zaak be tracht". Hy vond dat er al genoeg woor den over waren vuil waren gemaakt. Onderzoek naar gif PZEM-terrein in Oostburg begonnen OOSTBURG - Vandaag, woensdag, wordt begonnen met een onderzoek naar de bodemverontreiniging op een terreintje van de PZEM in Oostburg. Daar werd vorige week donderdag een vat met giftig afval aangetroffen door drie jonge werknemers van het aanne mingsbedrijf LAB uit Sluis. De jonge ren werden later onwel en moesten zich onder doktersbehandeling laten stellen. De werkzaamheden werden vrijdag morgen stilgelegd. In overleg met de provinciale waterstaat besloot de PZEM het terreintje zo snel mogelijk te laten onderzoeken op de aanwezigheid van giftige afvalstoffen. Op de lokatie, net buiten de kern Oostburg langs de weg naar Zuidzande, heeft vroeger een gasfabriek gestaan. Alle 36 terreinen in de provincie Zeeland waar ooit een gas fabriek heeft gestaan, zyn door de pro vinciale waterstaat 'verdacht' van de aanwezigheid van giftige afvalstoffen. Ze zullen daarom allemaal worden on derzocht in de komende jaren. De PZEM heeft twee van die terreinen in haar bezit, in Oostburg en Axel. Het electriciteitsbedryf besloot al eerder op eigen houtje de bodem te laten onder zoeken. Dat onderzoek wordt nu - ver sneld - uitgevoerd door het Technisch Adviesbureau van de Unie van Water schappen (TAUW). Hoe lang het duurt, kon de PZEM dinsdag niet zeggen. Als de resultaten bekend zijn, neemt het electriciteitsbedrijf in overleg met pro vinciale waterstaat een besluit over wat er met de verontreinigde grond moet gebeuren. Dinsdagmiddag spraken de veilig- heidsfunktionaris, het hoofd van de gasdienst en het hoofd van de afdeling bouwkunde Zeeuwsch-Vlaanderen van de PZEM met een technisch ambtenaar van de arbeidsinspectie over de 'strate gie' die zal worden gevolgd. Lichaam gevonden bij gezonken sleepboot VLISSINGEN - Duikers van het Vlis- singse bergingsbedrijf Van den Akker hebben dinsdagmiddag het lichaam ontdekt van een van de drie vermiste opvarenden van de sleepboot Temi IV, die afgelopen zondag is gezonken op de Westerschelde. Het lichaam zat vast geklemd aan het wrak en kon niet wor den boven gehaald, in verband met de opstekende stroom. Daarom kon het ook nog niet worden geïdentificeerd. Vandaag (woensdag) wordt opnieuw geprobeerd het stoffelijk overschot te bergen. Het bergingsbedrijf zet de werkzaam heden vanmorgen voort en hoopt het lichaam in de middag te hebben gebor gen. Van de twee andere vermiste opva renden ontbreekt nog elk spoor. De dui kers hebben de machinekamer van de sleepboot doorzocht-, maar daar niets gevonden. In de stuurhut zyn de dui kers niet geweest, omdat die eerst zou moeten worden opengebroken. Over de berging van de sleepbootdie in 15 meter diep water ligt, wordt donder dag een beslissingen genomen. Dan kunnen de bergingsmaatschappijen zich namelijk inschrijven voor het werk. De rijkspolitie te water heeft dinsdag de zoekactie naar de in totaal vier vermis te drenkelingen hervat, maar zonder re sultaat. Behalve de drie vermisten van de Temi IV wordt ook nog gezocht naar een sportvisser uit Schoondijke. Ver moedt wordt dat hij samen met zyn broer is omgekomen in het koude water van de Westerschelde. Het lichaam van zijn broer, met wie hy ging vissen, is zondag gevonden op het strand by Breskens Het gat in de voorsteven van de 'Boizenburg' VLISSINGEN - Een flink gat van twee bij twee meter in de voorsteven van het Oostduitse vrachtschip 'Boizen burg' op ongeveer zes meter boven de waterlijn, was het gevolg van een aan varing op de rede van Vlissingen. Het gat werd dinsdagmorgen omstreeks zes uur veroorzaakt door de Liberiaan se 'Star Enterprise' (gebouwd in 1978 en 25077 brt metend), die bij de aanva ring enige schade opliep aan het pot deksel en een loodsladder De Liberiaan voer de Westerschelde op met bestemming Antwerpen, maar moest in verband met het nog steeds geldende opvaartverbod naar de Belgi sche havenstad, op de rede van Vlissin gen voor anker gaan. De sleepboot 'Banckert' van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst verleende daarby assisten tie. Bij het 'zwaaien' botste de 'Star En terprise' tegen het voorschip van de daar voor anker liggende Oostduitser. In de loop van de dinsdagmiddag kon, de 'Boizenburg' (gebouwd in 1967 en 8501 brt metend) de reis naar Antwer pen voortzetten. Daar zal in de sluizen een schade-expert van de verzekerings maatschappij aan boord komen om de juiste omvang van de schade vast te stellen. Het Nederlandse motorschip 'Hans Helma' van kapiteineigenaar C. Hey- nen uit Millingen is dinsdagmiddag rond 12. 00 uur vastgelopen op een zandbak by de schaar van Ossenisse in de Westerschelde. Het motorschip van 1369 ton was onge laden. op weg van Antwerpen naar Ter- neuzen. Het schip werd door de motors leepboot 'Bombschell' van bergingsbe drijf Polderman vlotgetrokken. De 'Hans Helma' kon tegen 14.00 uur zyn reis onbeschadigd en op eigen kracht voortzetten. TOT VOOR KUST VAN WESTKAPELLE GOES - De bemanning van het vissers schip Kortgeue 8 heeft het maandag aan de stok gekregen met de Belgische marine. Aanleiding hiertoe was het feit dat de KG 8, met twee Belgische marine-officieren aan boord, dreigde het ruime sop te kiezen. Toen de twee Belgische marinemensen uiteindelijk door hun eigen vaartuig konden wor den opgepikt, werd de achtervolging van het vissersschip ingezet. Die werd voorgezet tot vlak voor de kust van Westkapelle, waar de Belgen de pogin gen opgaven. De KG 8 is momenteel weer aan het vissen, 10 mijl ten noord westen van Westkapelle. Dé problemen ontstonden volgens de schipper van de KG 8,1. Bout uit Kort- gene, toen zijn bemanning de netten had uitgegooid voor de kust van het Belgische Oostende. Korte tyd later werd het vissersschip benaderd door het Belgische marinevaartuig M 930. Van de zyde van de marine werd be weerd dat de Nederlandse vissers zich binnen de 12 mijls-zöne bevonden. Zo als bekend mogen geen buitenlandse vissersschepen de netten in dit gebied uitgooien. Schipper Bout ontkende echter de beschuldiging van de Belgen waarop twee Belgische officieren met behulp van een rubberboot aan boord van de KG 8 kwamen. Deze sommeer den Bout naar Oostende te varen. De schipper voelde daar weinig voor, zoals hy later desgevraagd via Schevenin- gen-radio uitlegde. Op 7 mei 1981 was een van zyn andere schepen, de KG 7, al beschoten door de Belgische marine en had als gevolg daarvan een week werk loos in een Belgische haven gelegen. Te vens waren daarby de netten van de KG 7 in beslag genomen. Vandaar dat Bout geen gehoor gaf aan de oproep naar Oostende te varen. Toen dat dui delijk werd, stapten de twee marine-of ficieren weer in hun rubberboot waarna ze enige tyd later door hun eigen schip konden worden opgepikt. Het marine vaartuig voer vervolgens terug naar de thuishaven om vervolgens na enige tyd weer in de buurt van het vissersschip op te duiken. „Kennelijk hadden ze andere orders gehad", aldus Bout. Deze keer was het marineschip vergezeld van een sleep boot en beide schepen probeerden de KG 8 tot stoppen tc dwingen. Daartoe probeerden ze volgens Bout trossen in de schroef van het vissersschip te gooi en en de inlaat van de motor vol tc spuiten. AI deze pogingen hadden ech ter geen resultaat. De achtervolging duurde tot op 4 mijl van de kust van Westkapelle, waarna de twee Belgi sche schepen rechtsomkeert maakten. Wat de gevolgen van deze strubbelin gen zullen zijn was schipper Bout dins dagavond nog niet duidelijk. „We zul len wel zien", luidde zyn commentaar. Bij de rijkspolitie te water te Vlissingen, waar de KG 8 ook zyn thuishaven heeft, was dinsdagmiddag nog niets over de affaire bekend. Er gaan meestal een week of twee overheen voor we zoiets uit België doorkrijgen, was de toelich ting van een woordvoerder van de poli tie. Van de zijde van de Belgische marine was niemand bereikbaar om een toe lichting op het gebeurde te geven. TILBURG/MIDDELBURG - In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg is dinsdag overleden dr. A. Blommerde, tot 1979 deken van Zeeland en sinds dien wetenschappelijk medewerker aan de theologische faculteit in Til burg. Dr. Blommerde werd 46 jaar. Hij was al geruime tijd ziek. Na zijn priesterwyding in 1959 studeer de de heer Blommerde aan het bijbelin- stituut te Rome en in Jeruzalem. Van 1965 tot 1967 was hy van de Maria Mag- dalena-parochie kapelaan in Ryen waarna hij in Rome zijn studie exegese (bijbelwetenschap) afrondde met een promotie in 1968. In dat jaar werd dr. Blommerde benoemd tot conrector van het St. Ignatius-ziekenhuis in Breda In 1970 werd hy deken van Zeeland te Middelburg, welke functie hy vervulde tot juli 1979, toen hij benoemd werd in Tilburg. Dr. Blommerde was sinds april 1970 lid van het kapittel van het bisdom Breda. De uitvaartdienst is vrijdag om halfelf in de Bisschopskerk van de H. Michael te Breda, waarin bisschop H. Ernst zal voorgaan. Later op de dag is de begrafenis in Tilburg. Bejaarde fietser ernstig gewond bij ongeval Haamstede HAAMSTEDE - De 84-jarige fietser C. Q. uit Burgsluis is maandagmiddag omstreeks vier uur bij het oversteken van de kruising Kraaijesteinweg - Zandweg in Haamstede ernstig ge wond geraakt, toen hij werd aangere den door een auto. De bejaarde fietser stak zonder op te letten het kruispunt vanaf de Steurweg over op het moment dat de automobi list J. K. uit Nieuwe Tonge naderde. De ze kon de fietser niet meer ontwyken en reed hem aan. De man werd met ernsti ge verwondingen overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee en vandaaruit later naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes ver voerd. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de Zeeuwse sta ten voorgesteld het beleidsplan voor de inrichting van de Oosterschelde vast te stellen. „Wij menen dat het be leidsplan een evenwichtige ontwikke ling van het Oosterscheldegebied mo gelijk maakt en dat de natuurbelangen op zorgvuldige wijze worden behar tigd," formuleren gs in een reactie op het stuk, dat - na de inspraak - door de stuurgroep Oosterschelde is aanvaard. Gs wijzen erop. dat de staten in mei vorig jaar instemden met de beleidsvi sie van de stuurgroep, waar het uitge werkte plan op is gebaseerd. Bij de in richting - zo onderstreept het dageiyks bestuur staat het behoud en zo moge lijk de versterking van de natuur voor op, maar dat mag geen afbreuk doen aan het eerste doel van de deltawerken: de veiligheid van de bevolking. In hun voorstel aan de staten wyzen gs er nog eens op, dat de ontwikkelingen in de loop van de jaren tachtig van groot belang zijn voor de vraag welk beleid er in en om de Oosterschelde kan worden gevoerd. De onzekerheden over de toekomstige natuurlijke ontwikke lingen hebben geleid tot een plan, waar in een voorzichtig beleid voorop staat. De mogelijkheden voor visserij en re creatie met name worden - zo zeggen gs - „beperkt" gebruikt. Bestaande visse- ryfuncties mogen pas worden uitge breid als is aangetoond dat dit geen on aanvaardbare gevolgen voor het na- tuuriyk milieu zal hebben. Wat de re creatie betreft wyzen gs erop, dat er tot 1990 in ieder geval geen grootscheepse projecten aangepakt mogen worden, dat er op z'n hoogst duizend ste lig plaatsen by mogen komen plus hoog stens 300 passantenplaatsen en 150 lig plaatsen als vervangende accommoda tie in de havens van .slikliggers'. Daar bij wordt een relatie gelegd tussen Krabbekreek en de jachthaven van St. Annaland Percelen Hoewel - zeggen gs in antwoord op op merkingen uit de commissie voor de streekplannen - er begonnen is met een inventarisatie voor de aanleg van oes ter- en mosselpercelen zullen die pas na 1985 uitgegeven kunnen worden. Gs hebben geen bezwaar tegen het gebruik van de haven Kats voor jachten, „maar alleen als het huidig gebruik en de juri dische situatie wyzigen". Volgens het college verwacht de Deltadienst geen grote opeenhoping van zand by de Oos- terscheldekering. In de zoet-zoutbclasting van de Ooster schelde verwachten gs geen verande ringen van betekenis. Men meldt de staten nog, dat vorig jaar de beroeps vaart via de verschillende sluizen al dus was gespreid: Kreekraksluis 56.000 schepen, Hansweert 42.500 stuks, Kats 5800, Bruinisse 2400 en Vol- keraksluizen 124.000 schepen. Het be leidsplan komt op 7 mei in de staten aan de orde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2