Bankroof Amsterdam met zeven arrestaties erg snel opgelost ALLE KOFFIE U00R OUDE PRIJS IMIIIRIOI FNV kondigt verzet investeringsloon Industriebond aan tegen het PZCfi Sharon wil zuivering bezette Jordaanoever weer Onderhandelingen over haven-cao vast Boek van de maand over tuinen PZC/i TIEN MILJOEN - HELFT VAN BUIT - TERUGGEVONDEN Fritz Eberhard (85) overleden Laatste doos jeugdbedrijf PALESTIJNEN IN STAKING KOFFIEPRIJS OMHOOG? ANTIPARLEMENTAIRE ACTIE NIET UITGESLOTEN WOENSDAG 31 MAART 1982 binnen-buiten land AMSTERDAM - Binnen 24 uur heeft de Amsterdamse recherche de spectaculaire inbraak in het bijkantoor van Slavenburgs Bank in de Rubensstraat in de hoofdstad opgelost. In totaal zijn zeven personen, zes mannen en een vrouw, gearresteerd van wie er drie daadwerkelijk aan de inbraak hebben meegewerkt. Een belangrijk deel van de buit, zo'n tien miljoen gulden, heeft de politie teruggevonden. Hoe groot de totale buit is, is nog steeds niet bekend. De inventarisatie zal nog enkele dagen duren, maar de politie gaat er vooralsnog van uit dat de buit zeker twintig miljoen gulden bedraagt. van de verdachten werd naast het ge bruikte gereedschap bijna vijf miljoen gulden aan waardepapieren en nog eens enkele miljoenen guldens aan sie raden aangetroffen. Toen een van de verdachten dinsdagmiddag een volle dige bekentenis aflegde, heeft hij de plaats aangewezen waar 42.000 gulden Niet alleen de inbraak, die maandag ochtend werd ontdekt, ook het optre den van de Amsterdamse recherche was spectaculair. Al na enkele uren wist de politie zes verdachten, de vier Am sterdamse gebroeders H., de vriendin van een van die broers. Yvonne O. en de Haarlemse zwager S., te arresteren. Dinsdagmiddag werd de zevende ver dachte. de 35-jarige Amsterdammer C. V., aangehouden. Meer arrestaties wer den niet verwacht Eén verdachte heeft inmiddels een volledige bekentenis af gelegd; een ander een gedeeltelijke. Hoe de politie erin slaagde de bende zo snel te grijpen, blijft voorlopig een goed bewaard geheim. De snelheid is vooral indrukwekkend, omdat de verdachten op één na onbekenden van de politie zijn. „Het is een kwestie van deskundig heid, van reduceren en deduceren", zei hoofdinspecteur Schregardus die met het onderzoek is belast Aannemelijk is echter dat het buurtonderzoek de gou den tip, die rechtstreeks naar de oplos sing leidde, heeft opgeleverd. Ook is het niet uitgesloten dat de boel is verlinkt. Met het arresteren van de zeven ver dachten, die aan het einde van de week aan de Amsterdamse officier van justi tie worden voorgeleid, heeft de politie ongeveer tien miljoen gulden van de buit teruggevonden. In de auto van een Na verhoor van de verdachten bleken de inbrekers pas zondagochtend om 01.00 uur het bankgebouw te zijn bin nengegaan. Ze zijn daar 21 uur geble ven en kwamen pas 's avonds om tien uur met de miljoenenbuit naar builen. Die zondagochtend reden twee broers H. en C V. per auto naar het bankge- baar geld was begraven. Bovendien trof bouw m Amsterdam-Zuid. Ze slaagden Weersvooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag. Zonnige perioden en later mogelijk een bui. Middagtemperaturen onge veer 14 graden. Deltagebied Hoog water Woensdag 31 m aart cm uur Vlissingen 6 49 204 19.20 172 Terneuzen 7.13 227 19 42 196 Zierikzee 8 03 149 2019 120 Hans weert 8,06 236 20.23 205 Wemeldinge 8.38 175 2101 145 Kreekrak 8.37 207 21.01 171 Bruin isse 9.07 177 21 28 Donderdag 1 april cm EK 7.08 Vlissingen 07.48 181 20.28 145 Terneuzen 08 1 3 204 20.51 170 Zierikzee 09.01 138 21.25 105 Hansweert 08.56 217 2126 181 Wemeldinge 09 27 162 2201 151 Kreekrak 09.28 192 22.01 151 Brainisse 09 58 164 2227 129 1 Laag water Woensdag 31 maart uur cm Vlissingen 13,16 199 Terneuzen 1.27 222 13.45 210 Zierikzee 1.33 173 14.05 166 Hansweert 1.55 242 14.09 228 Wemeldinge 1.59 193 14.24 186 Kreekrak 2.12 222 14.37 213 Bruinlsse 2.05 189 14.36 184 Donderdag 1. april ir cm uur cm Vlissingen 01 48 202 1421 181 Terneuzen 02 19 213 14.47 192 Zierikzee 02 32 171 15.12 156 Hansweert 0241 231 15.05 210 Wemeldinge 02 49 191 15.24 175 Kreekrak 03 02 219 15.37 199 Bruinisse 0258 188 15.35 175 de politie diezelfde middag in de wo ning van de zevende arrestant enkele tienduizenden guldens aan, afkomstig van de roof. erin de binnenplaats van het bankge bouw te bereiken door straattegels on der een hek te verwijderen. Eén van de broers H. bleef achter in de auto en VANDAAG BERAAD BINNEN FNV-BOND ROTTERDAM (ANP)-Deonderhande- Iingen over de haven-cao zijn dinsdag afgebroken. Na vijf uur onderhandelen zijn de werkgevers en de onderhande laars van de vcrvocrsbonden onver- richterzake uit elkaar gegaan. Volgens bestuurder G. Ros van de Vervoers- bond FNV zit het overleg nu meer dan muurvast. De werkgevers houden vast aan hun standpunt, dat er naast de garantie van het volledige ziekengeld en de prijscompensatie geen geld is voor verbeteringen. Zij willen de oude cao dit jaar ongewijzigd voortzetten. De cao-groepsraad van de vervoers- bond zal zich vanavond (woensdag! be raden. Het staat vrijwel vast. dat beslo ten zal worden tot een ultimatum en het organiseren van acties. Bank-cao Alhoewel het weersverloop in de regio daar soms mee in tegenspraak is zijn de ontwikkelingen op de weerkaart toch gunstig te noemen. Een omvangrijk ho- gedrukgebied boven de oceaan kwam volgens verwachting boven Ierland aan. Het centrum bewoog daarna wat vertraagd verder naar het oosten. Rond het hogedrukgebied werd giste ren dan ook met een vrij krachtige noordelijke wind koele lucht aange voerd. Daar ook de opklaringen spaar zaam waren bleef het kwik gistermid dag steken bij slechts 7 graden Celcius. Vandaag komt het hogedrukgebied toch dichter in de buurt en de gunstige invloed hiervan wordt geleidelijk meer merkbaar. De naar noordoost draaien de wind neemt af tot matig, opklarin gen breiden zich meer uit en neerslag van betekenis wordt niet verwacht. Ook de temperatuur stijgt enkele graden; vanmiddag zal een maximum van rond. 10 graden Celcius bereikt worden. Vooruitzichten voor donderdag: droog en meer zon. De wind draait verder naar het zuidoosten en de middagtem- peratuur stijgt tot 12 a 14 graden. Nautisch bericht Wind: noordoost 5-4 Bft; zicht: goed; temperatuur kustwater: 6 graden; af wijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximale golfhoogte monding Schelde's: tijdens hoog water circa een halve meter zeegang. ZON EN MAAN 1 april: eerste kwartier: 07.08 zon op 0716 onder 20.13 maan op 11.57 onder 03.49 Voorzitter Thomasson van de diensten bond FNV wil de impasse over de bank- cao doorbreken met een aparte cao over arbeidstijdverkorting. In zo'n cao, die naast de normale cao een eigen le ven moet leiden, kunnen afspraken worden gemaakt over de financiering. GAK De acties op de ziektewetafdelingen van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) voor inschaling in een hogere loongroep worden beëin digd. zo hebben de leden van de dien stenbond FNV bij het GAK besloten. Het eindvoorstel van de commissie van drie wijze mannen - promotie van een kleine 200 van de 800 ziektewetambte naren naar een hogere loongroep maar lagere inschaling van nieuwe medewer kers - is voor de actievoerende FNV-ers onaanvaardbaar, maar ze zien weinig heil in verdere stakingen. Welzijns-cao De ABVAKABO (FNV) en de CFO (CNV) hebben het overleg met de werk gevers in het welzijnswerk afgebroken. Ze zijn boos over de wat zij noemen „chaotische besluitvorming" bij een aantal werkgeversverenigingen, waar door een overeengekomen sociaal sta tuut de mist in is gegaan. In een brief geven ABVATCABO de werkgevers tot 19 mei de tijd om orde op zaken te stel len. De raad van overleg in de Metaalindus trie (ROM) vindt dat het wetsontwerp voor de korting van het ziekengeld met in behandeling moet komen De ROM heeft hierop aangedrongen in een brief aan minister Den Uyl en staatssecreta ris Dales van sociale zaken en werkgele genheid en minister De Ruiter van jus titie. In de ROM zitten de vereniging van metaalwerkgevers FME. de indus triebonden van FNV en CNV. de Unie BLHP en de Federatie van Hoger Per soneel in de Metaalindustrie MHPE. hield via een portofoon contact met zijn twee kameraden. De twee inbrekers for ceerden een wc-raampje, waardoor één van de twee naar binnen kroop. De alarminstallatie werd uitgeschakeld, waarna zijn kameraad via een ander raam naar binnen kon- Volgens de politie toont het uitschake len van de alarminstallatie de grote deskundigheid van de inbraak aan. Hoe het mogelijk was de alarminstallatie uit te schakelen, blijft vooralsnog onopge helderd. De politie wilde daarover geen enkele mededeling verstrekken. Vol gens de heer Van Emden. directeur van de Amsterdamse kantoren van Slaven- burgs Bank. beschikt het gebouw in de Rubensstraat over een goed functione rende alarminstallatie. De politie sluit niet uit. dat een van de verdachten des tijds wellicht betrokken is geweest bij de aanleg van de installatie De twee inbrekers troffen in de directie kamer een sleutelkastje aan, maar met de sleutels bleek de kluis niet van bui tenaf geopend te kunnen worden. Daar op besloten zij de zijmuur van de kluis open te breken. Met een boor werd een gat gemaakt in de twintig centimeter dikke betonmuur, waarna dat gat met een hydraulische vijzel zodanig werd vergroot dat de kluis kon worden betre den. Buurtbewoners verklaarden later wel „bouwgeluiden" te hebben ge hoord. Maar daar werd geen bijzondere aandacht aan geschonken. In de bankkluis troffen de inbrekers ne gentig safeloketten aan. Enkele daar van werden door de bank gebruikt, de overige door particulieren. Zeventig lo ketten werden opengebroken, elf ston den er al (leeg) open en de overige wer den met de sleutels uit de directieka- WEST-BERLIJN (RTR) - Fritz Eber hard, verzetsleider tegen Adolf Hitier en mede-opsteller van de Westduïtse grondwet, is op 85-jarige leeftijd in West-Berlijn overleden. Prof. Eberhard in hart en nieren so ciaal-democraat en vakbondsman, was in de jaren dertig actief in het onder gronds verzet tegen de nazis alvorens in 1937 naar Groot-Brittanniè te vluchten. Daar werd hij lid van het bestuur van de Duitse vakbondsorganisatie in balling schap en schreef hij boeken en pamflet ten tegen Hitier. Na zijn terugkeer in Duitsland in 1945 werd hij gekozen in de eerste regionale assemblee en in 1948 werd hij als sociaal-democraat in de grondwetge vende vergadering gekozen. Na kzijn bijdrage aan het opstellen van de grondwet van de bondsrepubliek maakte hij carrière in de journalistiek mer geopend. Daar troffen zij goud. zil ver, sieraden, munten, postzegelverza melingen, waardepapieren en geld aan In de safeloketten, die door de bank werden gebruikt, bevond zich een be drag van 60.000 gulden aan kasgeld en een groot aantal ongebruikte traveller- cheques en bankcertificaten. De buit was voor de inbrekers te groot om in zijn geheel mee te nemen. Bij het verlaten van de kluisruimte lieten zij dan ook goud- en zilverstaven, effecten en munten met een totale waarde van enkele miljoenen guldens achter. Daar uit maakt de politie op, dat de daders een dergelijke miljoenenbuit niet had den verwacht. „Het was voor hen waar schijnlijk een toevalstreffer", aldus hoofdinspecteur Schregardus. Het grootste deel van hetgeen is terug gevonden. vijf miljoen gulden aan waar depapieren en enkele miljoenen aan sieraden, trof de politie aan in de auto van een van de verdachten. Waar het overige deel van de buit zich bevindt, vermoedelijk zo'n tien miljoen gulden, is nog onbekend. De daders hebben weinig lol van de inbraak gehad. Van de miljoenenbuit hebben zij slechts duizend gulden kun nen uitgeven. Het merendeel. 750 gul den, is gebruikt om de huur van een staanplaats voor een caravan te beta len. DEN HAAG - Minister Den Uyl van sociale Zaken en werkgelegenheid kreeg dinsdagmorgen door de zeventienjarige Johan H. Huisman imiddende laatste doos met schroefjes en schroefhaken aangeboden van de firma Hellestaai bv Johan was directeur van de inmiddels na zeven maanden draaien opgeheven jeugdonderneming. Links Wilma M. de Pijper, hoofd administratie en financiën. De jeugdonderneming was een kleinschalig ba nenplan voor niet-schoolverlaters en werd gedreven door de vijfde-klassers van het atheneum van de rijksscholengemeenschap Hellevoetsluis. Het educatieve project leverde ook nog geld op: acht procent dividend. De resterende gelden werden geschonken aan Amnesty International en Greenpeace, in totaal duizend gulden. NABLOES AFP, UPI, DPA) - De Israë lische minister van Defensie Ariel Sha ron hoopt de westelijke Jordaanoever zeer binnenkort te hebben gezuiverd van „extremistische elementen", zoals bepaalde Palestijnse burgemeesters. Sharon zei dinsdag in Nabloes dat dat nodig is om te kunnen beginnen met onderhandelingen over Palestijnse au tonomie volgens de akkoorden van Camp David. Ook zouden dan vrije ge meenteraadsverkiezingen kunnen worden gehouden. „Door recente maatregelen van onze kant hopen wij de bewoners in staat te stellen hun werkelijke vertegenwoordi gers te kiezen", aldus Sharon. Israel ontsloeg onlangs enkele Palestijnse burgemeesters. De minister zei dat de gemeenteraadsverkiezingen van 1976 sterk waren beïnvloed door druk van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (ADVERTENTIE HILVERSUM - In het Hilversumse cultureel centrum De Vaart ontving ex-minister ir. D. S. Tuijnman dins dagmiddag het eerste exemplaar van het boek van de maand april: „Met mijn tuin in de wolken". Tuijnman kreeg het boek van de sa menstelster An Rutgers van der Loeff. Tegelijkertijd werd in het cul tureel centrum een tentoonstelling begonnen van alle beschikbare illu straties die in het boek zijn opgeno men. Deze tentoonstelling duurt tot 20 april. „Met mijn tuin in de wolken" is geen boek over tuinverzorging, maar een boek over mensen die met hun stukje groen een aparte binding hebben. In het boek staan die dierbare plekjes van meer dan tachtig mensen. Sa menstelster An Rutgers van der Loeff reed zo'n twee jaar lang door het land op zoek naar markante men sen en hun turnen. Het boek van de maand april komt 8 april in de verkoop. ZOLANG DE U00RRAAD STREKT 1 ER KflN ER (1RPR ÉÉN DE GOEDKOOPSTE ZIJN iPLOi Het was dinsdag in heel Israël onrustig door een solidariteitsstaking van Arabieren. Volgens Israëlische kranten heeft Sharon gedreigd met on middellijke vergelding in het geval van een Syrische beweging zuidwaarts van uit huidige stellingen in Libanon In Cairo benadrukte de Amerikaanse ambassadeur Alfred Atherton in een onderhoud met de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali dat de onrust op de westelijke Jor daanoever geen invloed mag hebben op de Israëlische terugtrekking uit de Si- nai-woestijn, voor 25 april. De tweede kamer vindt dat minister Gardeniers van CRM de taak van coör dinerend beioindsman voor het beleid inzake de jeugdhulpverlening moet krijgen met ingang van volgend jaar. De kamer sprak dit dinsdag uit door het aannemen met algemene stemmen van een motie van PvdA, CDA. D'66 en VVD. Directie K Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg. Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. (Van onze redactie economie) LEERSUM - Net zo hard als tegen de plannen tot wijziging van de Ziekte wet zal de Industriebond FNV zich ver zetten tegen mogelijke invoering van een investeringsloon. Bondsvoorzitter Arie Groenevelt waarschuwde daar dinsdag voor in een bijeenkomst in het vakantieoord van de Industriebond, 't Ginkelduin in Leersum. In politiek Den Haag gaan steeds meer stemmen op voor een investeringsloon. Het komt er daarbij op neer dat van het normale loon 1 procent wordt ingehou den. Het geld zou moeten dienen voor het versterken van het vermogen van de betrokken onderneming en voor het financieren van investeringen. De werknemers zouden er een aandeel in het bedrijf of anderszins een stem in het kapittel voor in de plaats moeten krij gen. De Industriebond van de FNV voelt er volstrekt niets voor. „Er wordt geld van mensen afgepikt zonder dat daar een redelijke basis voor is", aldus Groene velt Hij gelooft er ook niets van dat het geld zal worden besteed waarvoor het bestemd is. Vooral in kleine bedrfjven- .waarvan we er 60.000 in onze sector hebben- zal het in de zak van de werk gever blijven zitten „en zal die er eerder een wat duurdere vakantie van kunnen houden". Anti-parlementaire actie Groenevelt meent dat het parlement zichzelf voorbij zou lopen, over de schreef zou gaan wanneer het tot zo'n investeringsloon zou besluiten. De In dustriebond zal dat niet accepteren en actie voeren die eventueel dwars tegen parlementaire besluiten ingaat. Blij kens een nota waarin de balans is opge maakt van een lange reeks ingrepen van de overheid in afgesloten cao's, vindt dc bond dat hij daar alleszins het recht toe heeft. In de nota. die dinsdag naar buiten werd gebracht, stelt de bond zich op het standpunt „dat vakbondsacties die ge richt zijn tegen of in strijd zijn met par lementaire besluiten, onder (voor de vakbeweging) zwaarwegende omstan digheden in de toekomst niet bij voor baat uitgesloten zijn" Groenevelt haalde dinsdag scherp uit naar de politici. Hij verweet ze de oren meer te laten hangen naai- de werkge vers „Veel politici nemen niet eens ken nis van standpunten van de vakbewe ging Ze gaan er al bij voorbaat van uit dat er met de vakbeweging niet redelijk te praten valt Veel politici zijn met hun bindingen met ondernemingen via commissariaten en dergelijke, kenne lijk gevoeliger voor het geld van de werkgevers dan voor onze argumen ten." In zijn toekomstige beleid zal de Indus triebond de uitspraak van de rechter als uiteindelijke grens respecteren, maar Groenevelt behoudt zich onder tussen het recht voor om dergelijke uit spraken ter discussie te stellen. „Veel rechters hebben er kennelijk geen idee van dat een stakingsverbod vaak in druist tegen het rechtvaardigheidsge voel van de mensen. Hoe ver zijn rech ters met de maatschappij meege groeid? Hanteren ze niet verouderde denkbeelden? Daar zullen we met ze over moeten praten" Onaan vaardbaar De bond stelt vast „dat systematisch overheidsingrijpen in de materiele ar beidsvoorwaarden leidt tot een niet aanvaardbare uitholling van de positie van de democratische vakbeweging en daarmee ten slotte tot aantasting van het democratisch gehalte van het parle mentaire systeem". De overheid wordt verweten dat zfj „in toenemende mate het belang van de na tionale economie verwart met de nood zaak om haai' eigen uitgavenpatroon drastisch te saneren. Financieringste korten van de overheid mogen niet duurzaam in de vorm van loondictaten worden afgewenteld op de uitkomst van cao-onderhandelingen in het be drijfsleven". De Industriebond FNV wil door het he le land een netwerk van regionale 'vakbondswinkels' opzetten. Dit ter verbetering vooral van de individuele dienstverlening aan de leden en om de vakbeweging een 'duidelijker gezicht' te geven. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie 101184) 63533 Advertentie-afdeling (011861 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30; franco per post f 68.-: per maand 19,55. losse nummers f 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316. l.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven. 117 ca^t per mm; minimumprijs per advertentie 17,55. ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 21