O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Derde dubbeldekker voor Westerschelde Eurotop eindigt met Brits-Franse botsing Duarte inzet van strijd om politieke macht El Salvador TARIEVEN VEERDIENSTEN OMHOOG geêrwJUt 'pta gnes VOORZITTER DAGBLADPERS: Lokale STER desastreus voor regionale kranten Iran aan de winnende hand VAGE WERKLOOSHEIDSAFSPRAKEN ULTRA-RECHTS WIL HUIDIGE LEIDER NIET IN ALLIANTIE Ontwapenings voorstel van VS-senatoren Meer zon Droog weer en geleidelijk meer zon. Middagtemperaluur ongeveer tien graden. Matige noordoostenwind. 225 jaargang no. 75 Woensdag 31 maart 1982 m/jeMé \WMPM: dom we westhavendijk 148 4463 AE goes 01100 20620 DEN HAAG - De verdere val van de marktnoteringen heeft minis ter Terlouw (economische zaken) opnieuw aanleiding gegeven de maximumprijzen voor benzine iets te verlagen. Donderdag 1 april daalt super met een cent, normaal en tweetakt worden 2 cent per liter goedkoper. De maximumprijzen worden nu: super 161,6 cent, normaal 155 cent, tweetakt 173 cent. De stookolie gaat in prijs omhoog: stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent stijgt met f 5,05 per ton naar f 515,05 en stookolie met 2 procent zwavel met r 5,55 per ton naar f 496,40. De prijzen van dieselolie, petroleum, huisbrandolie en LPG blijven on gewijzigd. De invloed van de lagere noterin gen was voor de benzineprijzen gro ter dan de stijging van de dollar koers (in de periode tot en met vrij dag 26 maart steeg die valuta van f2,59 tot f2,63). Bij diesel, petroleum, huisbrando lie en LPG stegen de noteringen flink, zodat in combinatie met de dollarkoersstijging en na aftrek van overgebleven „ruimte" tot een prijsverhoging werd besloten. Akkoord over 'dubbeldekker' Get Z. Een van d( onderhouden. Idekkers die momenteel de dienst Kruiningen-Perkpolder MIDDELBURG - Er kan, op de Westerscheldeveren, in 1985 een derde dubbeldekker in de vaart komen. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat en het dagelijks bestuur van de provincie hebben over de bouw daarvan overeenstemming bereikt. De minister gaat met de door Zeeland al jaren bepleite derde dubbeldekker akkoord; en gs van Zeeland hebben de minister zwart op wit gegarandeerd, dat de rijksbijdrage in de exploitatie van de veren „nooit meer" dan 70 procent zal zijn: de overige dertig procent moet uit de tarieven komen. Die afspraak houdt wel in, dat de tarieven op de Westerscheldeveren bij de komst van een nieuwe dubbeldekker omhoog zullen gaan; bij de provincie was dinsdag nog niet berekend hoeveel die verhoging zal zijn. Commissaris der koningin dr C. Boer- de staten akkoord zijn gegaan met de tien liet dinsdagmiddag tijdens een afspraken, die een delegatie van het col persconferentie weten, dat gedeputeer- lege maandag met de minister heeft ge maakt. Hij maakte er gewag van. dat gs de overeenkomst hebben aangeduid als „een zeer positief onderhandelingsre sultaat". De provincie zelf zal in de bouw van de nieuwe dubbeldekker geen financiële bijdrage leveren. de stukjes rijksweg. Praktische bezwa ren: we hebben gewoon geen financiële mogelijkheden om bij te dragen, gezien de andere plannen van de provincie", verduidelijkte de commissaris. Hij at tendeerde erop, dat vrijwel alle fracties uit de tweede kamer support aan het Zeeuwse standpunt hebben gegeven in een commissievergadering enkele we ken geleden, gewijd aan de zoute veren. Aanbesteding Nog niet duidelijk is waar de nieuwe dubbeldekker gebouwd zal worden. Van de kant van de provincie werd er (Slot zie pagina 7 kolom 5) AMSTERDAM - Invoering van lokale en regionale etherreclame zou desa streuze gevolgen hebben voor de regio nale dagbladen. Een dergelijke expan sie van de STER moet als heilloos voor het mediabeleid definitief worden af gewezen. Dit heeft voorzitter drs. A. A- J. W. Thijsse van De Nederlandse Dag bladpers (NDP) dinsdag bij de presen tatie van het jaarverslag-1981 in Am sterdam verklaard. Volgens Thijsse lijkt het erop dat CRM de effecten van lokale en regionale STER-reclame voor de plaatselijke en regionale pers onvoldoende overziet Daarom herhaalde hij nog eens dat in troductie daarvan een volstrekt „on doordachte daad" zou zijn. „Het verlies voor de dagbladpers komt in dat geval naar schatting neer op 70 procent van wat voor de omroep wordt binnenge haald Bij de verschralende uitkomsten leidt dit tot een noodtoestand, vooral voor de regionale dagbladen maar ook voor de landelijke kranten", aldus de NDP-voorzitter. Hij wees er nog eens op dat de continui- teit van een aantal dagbladbedrijven intussen gevaar loopt. Negentien ex ploitaties staan weliswaar ideëel sterk, maar ze maken verlies of verkeren in de marginale zone..Dat is de helft van de De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag vier uit India en Pakistan af komstige heroïnesmokkelaars veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van drie tot acht jaar. Het viertal maakte deel uit van een bende die op grote schaal heroine vervoerde naar Nederland. Hei 'spul' werd vanuit Ka rachi gesmokkeld in dozen diepvries garnalen. zodat aanvankelijk de politie en hun speurhonden geen schijn van kans kregen. bedrijfstak en dat geeft te denken", zo zei Thijsse. Invoering van de gericht-generieke compensatieregeling kan soelaas bie den. Dit instrument van actief persbe leid kan niet meer worden gemist. Daarom moet zo snel mogelijk het voorstel van het Bedrijfsfonds voor de Pers door het kabinet in een besluit worden omgezet. (Zie ook pagina 17) TEHERAN/BEIROET (RTR'AFP/DPA/ ANP) - Irak heeft dinsdag bekendge maakt dat het zijn vierde leger terug trekt van bet front in de oorlog met Iran wegens 'strategische' redenen. President Saddam Hoessein zei vol gens het officële Iraakse persbureau INA dat dit zou worden uitgelegd als een teken van zwakte, maar dat het een reorganisatie betrof van eenheden die erin waren geslaag de aanvallen van de 'vijand' af te slaan. Iran lanceerde anderhalve week het zo genoemde 'Faht' (overwinning) offen sief en dinsdag even na middernacht een, in de woorden van Radio Teheran, 'algemeen slotoffensief op alle fronten'. Ondanks de sussende woorden van Iraakse president komen er steeds meer aanwijzingen dat Irak momenteel aan de verliezende hand is. Buitenland se journalisten die op uitnodiging van het bewind in Teheran maandag en dinsdag het front bezochten consta teerden dat Iran met zijn Faht-offensief belangrijke vooruitgang boekte. Het Amerikaanse dagblad Washington Post' haalde dinsdag berichten aan van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA volgens welke de invauiemacht van Irak op instorten staat. PAGINA 2 achtervolging Het vissersschip Kortgene 8 is maan dag achtervolgd door een vaartuig van de Belgische marine. De problemen ontstonden toen de bemanning van het vissersschip de netten had uitge gooid voor de kust van Oostende. Vol gens de Belgische marine bevonden de Nederlandse vissers zich binnen de 12 mijls-zöne. PAGINA 3 in vesteringsloon De Industriebond FNV zal zich krach tig verzetten tegen een mogelijke in voering van een investeringsloon. De ze 'Haagse' plannen behelzen een kor ting van één procent op het normale loon. 'Er wordt geld van mensen afge pikt zonder dat daar een redelijke ba sis voor is', zei bondsvoorzitter Arte Groenevelt. PAGINA 7 bemanning De direcUe van Willem Muller bv in Temeuzen wil de kwestie rond de drie koppige bemanning van twee van haar sleepboten met de Vervoersbond FNV doorspreken. Muller maakte de FNV echter duidelijk geen begrip te zullen hebben voor eventuele koppeling van acties van de Belgische Transportar beiders Bond met die van de Vervoers bond. PAGINA 11 wethouders De wethouder neemt steeds meer een centrale positie in binnen het gemeen tebestuur Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten tVNGi is de rechtspositie bi) die ontwikkeling ech ter achtergebleven. De VNG pleit in een rapport voor een aanpassing van de vergoeding en een verbetering van de secundaire voorzieningen. PAGINA 13 voorbereiding De olympische selecties van Neder land en België spelen vanavond een vriendschappelijke wedstrijd in Zou- telande De KNVB wil dat het Neder lands voetbalteam aan de Spelen in Los Angeles in 1984 zal deelnemen. De eerste kwalificatiewedstrijden worden pas in het voorjaar van 1983 gespeeld, maar bfj de KNVB wil men niets aan het toeval overlaten. PAGINA 17 dagbladen Minder advertenties, een iets kleinere oplage en kostenstijgingen die niet mogen worden doorberekend hebben de Nederlandse kranten in een finan- cieel-economlsch weinig florissante positie gebracht. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Radio en televisie: 15 Financiën: 17. Zoals gemeld heeft minister Zeevalking daar in eerste instantie in de gesprek ken met het provinciaal bestuur wel op aangedrongen. Commissaris Boertien onderstreepte dat daartegen van Zeeuwse kant „bezwaren van principië le, historische en praktische aard" zijn gemaakt. „Historische bezwaren, om dat we in het verleden gratis veren heb ben gehad. Principiële bezwaren: er mag dan een matige bijdrage van de gebruikers komen, de veren zijn varen- Generaal B. D. Nathan F. Twining van de Amerikaanse luchtmacht, de commandant van de piloten die atoom bommen afwierpen boven Hirosjima en Nagasaki in de tweede wereldoorlog, is maandag op 84-jarige leeftijd overle den. Generaal Twining was na een hartaanval opgenomen in het hospi taal van de luchtmachtbasis Lackland in San Antonio, Texas. Twee mannen hebben dinsdag in Belfast een politieman die geen dienst had, neergeschoten. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De daders wis ten te ontkomen. BRUSSEL - In een sfeer van algemene malaise is de Europese topconferentie in Brussel gisteren beëindigd. De ont- Van onze correspondent WASHINGTON - Het ruimtevaar tuig „Columbia" met aan boord Jack Lousma en Gordon Fullerton is dins dag veilig geland op een 7 kilometer lange landingsbaan in de woestijn van Nieuw Mexico na acht dagen waarin het 129 maal om de aarde cir kelde (6,3 miljoen km). Maandag maakten zandstormen het nodig de missie met een dag te verlengen en zelfs een landing op Cape Canaveral in Florida te overwegen. De missie, zegt NASA, was voor 99 procent een succes wat de technische proeven betreft. De losspringende hittewerende tegels, de problemen met de radio en energiecellen aan boord, het falen van de camera's, be horen bij testvluchten. Binnen het raam van de proeven met deze, volgens alle astronauten zeer goed hanteerbare, machine vertrekt in juni weer een ruimteveer van Cape Canaveral en zal daar dan ook lan den. voor het eerst op een verharde baan van verhoudingsgewijs beperk te lengte i4,5 kilometer). De eerste „commerciële vlucht", met twee sa tellieten aan boord die in de ruimte moeten worden geparkeerd, moet m september plaats hebben. moeting van de tien staats- en rege ringsleiders heeft nauwelijks concrete maatregelen opgeleverd voor het cen trale probleem in de Europese Ge meenschap, de economische crisis en de werkloosheid die al ruim de tien miljoen heeft overschreden. Daaren boven heeft een plotselinge ruzie tus sen de Franse president Mitterrand en de Britse premier Thatcher de kansen op een spoedig akkoord over de nieuwe landbouwprijzen en over de omstre den Britse bijdrage aan de Europese begroting voorlopig de bodem inge boord. Op sociaal-economisch terrein zijn de EG-lidstaten het wel meer dan voor heen eens over de richting voor de op lossing van de economische crisis: meer ruimte voor investeringen door over heidsbezuinigingen, loonmatiging en renteverlaging. Maar de nadruk daarbij ligt op nationale, inplaats van Europe se maatregelen. Jeugdwerkloosheid De meest concrete Europese afspraak betreft de bestrijding van de jeugd werkloosheid. De lidstaten zullen de komende vijfjaar trachten alle school verlaters de kans te geven een beroeps opleiding te volgen of eerste arbeidser varing op te doen. De landen hebben zich echter niet dwingend verplicht dit doel binnen vijf jaar ook te berei ken. Premier Van Agt betwijfelde gisteren openlijk of dat doel voor Nederland bin nen de gestelde periode haalbaar is. „Ik durf dat zeker niet te voorspellen", zei hij. Ten aanzien van de verhoging van de landbouwprijzen zullen de Europese landbouwministers proberen in een driedaagse marathon vanaf vandaag tot en met vrijdag een akkoord te berei ken voordat het nieuwe seizoen per 1 april begint. Alom wordt hun kans op succes echter miniem geacht. Hetzelfde pessimisme geldt de speciale vergadering van de ministers van bui tenlandse zaken op 3 april in Luxem burg, bedoeld om nu eindelijk het Brit se begrotingsprobleem uit de wereld te helpen. „Drie april gaat door. maar we schaatsen op dun ijs", zei minister Van der Stoel gisteren. Met deze sombere vooruitzichten dreigt de Europese besluitvormings machine opnieuw te stagneren. Dat ge brek aan besluitvaardigheid wordt de laatste tijd in verhevigde mate bekriti seerd, maar over dit probleem als zoda nig is op de afgelopen topconferentie, zo zei premier Van Agt „geen woord geval len". Die besluiteloosheid geldt met name het Britse probleem. Groot-Brittanmë eist al jaren een lagere bijdrage aan het Europese budget en wil aanzienlijk minder betalen dan de netto 4 a 5 mil jard gulden die voor dit jaar wordt voor zien. De ministers van buitenlandse za ken leken verleden week op voorstel van onder meer commissievoorzitter Thorn een formule voor een verlaging in de komende vijf jaar te hebben gevon den, maar tijdens de top namen zowel Engeland als Frankrijk daar afstand van. Thom klaagde gisteren dat hij niet iedere keer opnieuw in staat is een com- (Slot zie pagina 6 kolom 6) (Van onze correspondent) MEXICO-STAD-José Napoleon Duar te, de christendemocratische leider van de Salvadoriaanse junta, is het middelpunt geworden van de politieke strijd tussen de partijen die zondag aan dc verkiezingen voor een Grond wetgevende Vergadering hebben deel genomen. Ultra-rechts is bereid tol een alliantie met de christen-democraten. maar dan zonder Duarte. De christen democraten op hun beurt zoeken voor lopig nog naar wegen om Duarte als staatshoofd te kunnen handhaven. De vjjf ultrarechtse partijen, die geza menlijk een riante meerderheid in de Grondwetgevende Raad zullen krijgen hebben dinsdag een manifest uitgege- Slot zie pagina 6 kolom 6) WASHINGTON (DPA) - Een groep Amerikaanse senatoren heeft dinsdag officieel een voorstel inge diend voor stopzetting van de kernbewapening van beide groot machten. Zij eisen dat de Verenigde Staten met de Sowjet-Unie gaan onder handelen over een „te toetsen kern wapenstop op een gelijk en sterk gereduceerd peil". Maar Washing ton moet wel eerst de Russische 'voorsprong' in halen. De Amerikaanse regering moet, al dus het plan. Moskou voorstellen de enorme bedragen die voor kern bewapening worden uitgegeven te besteden voor de oplossing van problemen als armoede, honger en ziekten De laatste stap is een volle dige afschaffing van kernwapens over de hele wereld. Het voorstel komt uit de koker van de democratische senator Henry Jackson en de republikein John Warner Medewerkers van hen ver telden dat het door de meerderheid van de 100 senatoren wordt ge steund. i edeputeerde staten van TZeeland lijken - bij eerste beoordeling - een redelijk soli- de akkoord met minister Zee- P1LIH3 valking van verkeer en water- staat te hebben over de bouw van een nieuwe dubbeldeksveerboot voor de Westerschelde op het traject Vlissingen-Breskens. Sinds half februa ri lag er een toezegging van de minister dat Zeeland tot de bouw van deze hoog nodige nieuwe voorziening zou kunnen overgaan. Er moest alleen nog worden onderhandeld over de voorwaarden voor de definitieve toestemming, het 'prijskaartje' dus. Begin deze week heeft een delegatie van het Zeeuwse college van gs een eind-voorstel van Zeevalking uit Den Haag mee naar huis genomen, waarop gisteren 'ja' is ge zegd. Winstpunt van de overeenstem ming tussen Den Haag en Middelburg is nu dat er in ieder geval zekerheid is ontstaan over het moment waarop de kwaliteit en de capaciteit van de Wes terscheldeveren een belangrijk stuk zullen worden opgevijzeld (1985). Tot voor kort immers was de vraag of Zee land al dan niet toestemming zou krij gen om de bouwopdracht voor een der de dubbeldekker te doen uitgaan 'ge koppeld' aan de onzekerheden rondom de plannen tot aanleg van een Vaste Oeververbinding Westerschelde. Intus sen verouderde de vloot van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) zienderogen en duidelijk merk baar zonder dat er uitzicht op verbete ring te ontwaren was. Hoe riskant die gang van zaken eigenlijk was geworden heeft de aanvaring van de veerboot 'Prinses Margriet' vorige week nog eens aangetoond. Van een wezenlijk stuk re serve is in zo'n geval volstrekt geen sprake meer. De beslissing van de pro vincie Zeeland, nu alweer geruime tijd geleden, om op eigen risico een teken opdracht voor een nieuwe veerboot te verlenen was het signaal dat men hier het wachten op Haags getreuzel meer dan beu raakte Bovendien toonde Zee land met dat eigen initiatief aan dat men niet langer op één paard (de bouw van de VOW) wilde blijven wedden, maar ook aan verbetering van de veer diensten een hoge voorrang gaf. Met redelijk tevreden gezichten kon den gs gistermiddag op een pers conferentie aankondigen dat zij erin waren geslaagd om minister Zeeval king ervan te overtuigen dat de provin cie Zeeland uit eigen middelen geen fi nanciële bijdrage aan de investering voor de bouw van de nieuwe dubbel deksveerboot kan leveren. De bewinds man heeft die voorwaarde aanvankelijk op tafel gelegd, maar in de onderhande lingen van de afgelopen tijd heeft Zee land zich vierkant tegenover dit denk beeld opgesteld. Behalve historische en principiële bezwaren was er de zuiver praktische onmogelijkheid: een eigen bijdrage van de provincie zou overheve ling van een stuk verantwoordelijkheid van het rijk betekenen dat ten koste zou gaan van voorzieningen op andere terreinen, die rechtstreeks aan de pro vincie toebehoren. Wat overbleef aan voorwaarden van de kant van de minis ter was dat Zeeland het rijk dient te garanderen dat de gebruikers van de veerverbindingen Westerschelde een tarief moeten opbrengen dat altijd 30 procent van de exploitatie dekt Gs van Zeeland gaan er - na hun laatste onder handelingsronde in Den Haag - van uit dat er ook in de toekomst geen verande ring zal komen in de verdeelsleutel van de exploitatielasten van de veerdien sten: 70 procent voor rekening van het ryk en 30 procent uit de tarieven. Er zijn de laatste jaren vanuit de burelen van het ministerie van verkeer en water staat voorzichtige pogingen onderno men qm in deze regeling wijzigingen aan te brengen, in die zin dat de lasten voor het rijk verminderd zouden kun nen worden. Nu het akkoord over de derde dubbeldekker er ligt worden drukmiddelen die in Den Haag in dit opzicht op Zeeland zijn toegepast uit gelegd als 'misverstanden'. Feit is dat de minister in februari een nogal stand vastige tweede kamer tegenover zich vond die zich verzette tegen 'morrelen aan de verdeelsleutel van de kosten voor de exploitatie van de Westerschel deveren'. Terecht is in een eerste reac tie uit Zeelands provinciale staten naar voren gebracht dat er zwart-op-wit van weerskanten duidelijkheid moet ko men over de lastenverdeling Pas dan kunnen er ook geen nieuwe misverstan den meer worden 'gekweekt'. Bij de verdere uitwerking van het nu bereikte akkoord over de bouw van de meuwe dubbeldekker zou het pro vinciaal bestuur van Zeeland er ver standig aan doen van het rijk te vergen dat ook nauwkeurig wordt vastgelegd binnen welke termijn op de veerdienst Vlissingen-Breskens het nieuwe schip daadwerkelijk kan worden ingezet Het gaat daarbij namelijk niet alleen over de bouw van een veerboot, maar ook om vrij omvangrijke en kostbare wal- voorzieningen. Vooral in Vlissingen be treft dat een ingewikkeld project met in tijd en geld gemeten vrij ingrijpende consequenties Ook over het tempo waarbinnen die walvoorzieningen tot stand zouden moeten en kunnen ko men is begin dit jaar nog een ogenblik onzekerheid en onduidelijkheid ont staan. Gedeputeerde staten vertrou wen er op - zo zeiden ze gisteren - dat er op het ogenblik geen wezenlijke proble men meer zijn. Toch is volstrekte zeker heid nodig. Zeeland kan zich met de veerdiensten op de Westerschelde geen nieuwe vertraging meer permitteren. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1