PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tegenstellingen op Eurotop versterkt BUIT BANKROOF AMSTERDAM BEDRAAGT VELE MILJOENEN Dode bij kettingbotsing Banken willen niet praten over verkorting werkweek Vuurzee in Dordrecht DODEN DOOR BOM IN FRANSE TREIN uwmSéias LANDBOUWMARATHON IN GEVAAR Van Agt: loonstijging van 6V2 pet eigenlijk te groot Zeventig safeloketten gekraakt Koffie wordt 19 cent duurder Geleidelijk meer zon Eerst nog een enkele bui en geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Matige noordwesten wind. 225 jaargang no. 74 Dinsdag 30 maart 1982 JI 11 I I Middelburg VhüI Vlissingen EEN HU/S VOL MODE (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Gedeputeerde staten van Zeeland beslissen vandaag -dinsdag- over de vraag of zij ak koord gaan met de bouw van een derde dubbeldekker op basis van het voorstel dat minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat hen maandag heeft gedaan. Commissa ris der koningin dr C. Boertien noemde Zeevalkings' idee na afloop van een gesprek op verkeer en wa terstaat in Den Haag een „interes sant voorstel". Méér wilde Boertien niet meedelen. Hij -én verengedeputeerde Hoekstra en griffier Wagenvoort- wilden Zee- valking nog geen definitief oordeel laten weten. Het voorstel moet, ge zien de financiële consequenties er van, eerst door het voltallige college van GS worden besproken voordat Zeeland ja of nee zegt. In Den Haag echter verwacht men dat er een defi nitief ja uit de bus kan komen en dat de derde dubbeldekker in principe besteld kan worden. Over de inhoud van Zeevalklng's voorstellen wilden de betrokkenen zich, zoals gezegd, niet uitlaten. Vast staat in ieder geval wel dat het een compromis behelst tussen wat Zee land aanvankelijk zei te willen doen en de eisen die Den Haag op tafel legde. De Haagse onderhandelings partner eiste aanvankelijk een extra bijdrage van de provincie van 5 pro cent in de exploitatieverliezen. Dat komt neer op een bedrag van 2,5 mil joen. Aangenomen mag worden dat de pijn voor wat dat betreft enigszins verzacht is, gezien ook de reacties van Boertien na het gesprek met de bewindsman. De voorstellen zullen echter nog in Zeeland 'doorgerekend' moeten wor den voordat de provincie definitief een oordeel velt. Dat oordeel wordt vanmiddag verwacht, waarna ver keer en waterstaat officieel bekend zal maken wat er is afgesproken. (Van onze correspondentt BRUSSEL - De meningsverschillen binnen de Europese Gemeenschap over de twee centrale problemen, de landbouwpolitiek en de Britse begrotingsbijdrage, zijn maandag op de eerste dag van de Europese topconferentie in Brussel verhard. Wat ai tevoren in Brussel werd gevreesd, gebeurde: de Britse premier Thatcher en de Franse president Mitterrand namen de gelegenheid te baat om hun nationale positie nog eens flink te onderstrepen. Het was maandag nog niet duidelijk, of beide landen him onderhandelingspo sities hiermee alleen maar wilden ver sterken, dan wel dat de tegenstellingen werkelijk onoverbrugbaar zijn. Aan vankelijk optimisme, dat de Europese ministers van buitenlandse zaken aan- PAOINA 2 zoekactie De toedracht van het ongeval met de Vllssingse sleepboot Temi IV ls nog H steeds onduidelijk Het verhoor van de j| Griekse bemanning van de tanker I Loulsslos heeft geen gegevens opgele verd die het omslaan van de Temi IV i zouden kunnen verklaren. Een inten sieve speuractie naar de drie vermiste opvarenden van de sleepboot en naar de vermiste sportvisser heeft weinig resultaat gehad. De rijkspolitie te wa ter vond alleen de rubberen boot, waarmee de sportvissers uit Schoon- diJke vermoedelijk de zee zijn opge- PAGINA 3 energie In december verschijnt het tussenrap port van de Brede Maatschappelijke Discussie over het Nederlandse ener giebeleid van de toekomst. De eigenlij ke discussie duurt van januari tot zo mer 1983. Het eindrapport wordt in ok tober 1983 aan regering en parlement aangeboden. PAGINA 4 structuurschets Het Baalhoekkanaal is 'als ruimtelijke reservering" opgenomen in de ont- werp-structuurschets voor het Wester- scheldebekken van de Belgisch-Ne derlandse Economische Unie Benelux. Opneming in de schets betekent ech ter 'geenszins dat de aanleg van het kanaal hierdoor zou zijn beslist'. De ontwerp-structuurschets is nu aan het Benelux Parlement om advies gezon den. staande zaterdag in Luxemburg een ak koord over de Britse bijdrage aan de Europese begroting kunnen sluiten op basis van een vorige week al besproken compromis, smolt gisteren echter als sneeuw voor de zon. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Premier Van Agt vindt een loonstijging van 6,5 pro cent in Nederland eigenlijk te hoog, vergeleken met de 4 procent stijging in West-Duitsland. Na afloop van de eerste dag van de Europese topconferentie maandag in Brussel benadrukte de premier dat West-Duitsland onze belang rijkste handelspartner is. In een ge sprek met Schmidt over de nood zaak tot loonmatiging had Van Agt, zo zei hij, „veel geleerd", en hij was van plan dit zeker in het ver dere financiële, sociale en economi sche overleg binnen het kabinet aan de orde te stellen. De EG-regeringsleiders en de Fran se president Mitterrand hebben maandag langdurig over de so ciaal-economische situatie in de Gemeenschap gepraat, maar zon der veel resultaat. Europees gezien. Zeer belangrijke maatregelen, zo als de hoogte van de rente en loon matiging „liggen binnen het machtsbereik van de lidstaten", zei Van Agt. Bondskanselier Schmidt had erop gewezen dat zonder blij vende matiging van rente en lonen „het in nog geen tien jaar lukt om de werkloosheid op te lossen". Vol gens premier Van Agt betekent de nadruk op nationale maatregelen niet dat van Europa helemaal niets meer verwacht kan worden. Nederland heeft gepleit voor een tweede speciale .jumboraad", waarin de Europese ministers van financiën, economische zaken en sociale zaken gezamenlijk over de bestrijding van de werkloosheid en met name onder de jongeren kun nen bespreken. Zowel Thatcher als Mitterrand namen nadrukkelijk afstand van dit compro mis, dat Groot-Brittannië voor vijfjaar een duidelijk lagere netto-bijdrage aan het budget moest geven dan de ge schatte vier a vijf miljard gulden die het nu jaarlijks moet betalen. Mitterrand noemde het compromis „geen basis voor verdere onderhandelingen". Pre mier Van Agt zei: „We zijn veel minder optimistisch over de kans van slagen voor 3 april dan we waren". Boeren Dit pessimisme vergroot ook de kans op mislukking van de marathonverga dering over de nieuwe landbouwprij zen die woensdag in Brussel begint. Premier Thatcher heeft sterk de in druk gewekt dat Engeland daaraan niet meewerkt, zolang het begrotings probleem niet is opgelost. Aan de ande re kant kan president Mitterrand zo'n Britse blokkade niet aanvaarden, om dat de Franse boeren die hogere prij zen hard nodig hebben. Vandaar ook de harde opstelling van Mitterrand. Over de zondag gehouden verkiezingen in El Salvador hebben de tien maandag nog geen officieel standpunt ingeno men. Volgens een Britse woordvoerder gaan de gedachten in de richting van onderhandelingen tussen de strijdende partijen. „Na de verkiezingen lijkt de kans op een politieke regeling ver groot". aldus de zegsman. Ook over de hoogte van de financiële hulp aan Mid- den-Amerika, bilateraal of als EG. was maandagavond nog geen beslissing ge- (Slot zie pagina 12 kolom 6) ptt Volgens de commissie Swarttouw moet de PTT binnen vijf Jaar worden omgevormd tot een zelfstandiger be drijf dat losser' van de overheid komt te staan. De commissie meent verder dat de monopoliepositie van het be drijf op het gebied van de telecommu nicatie moet worden afgebakend. PAGINA 11 zeilrace Het Nederlandse Jacht de Flyer Is maandagmorgen rond acht uur de ha ven van het Zuidengelse Portsmouth binnengelopen, als eerste in de zeilra ce rond de wereld. Hetjacht van schip per Connie van Rietschoten deed over de 40.000 kilometer precies 120 dagen, zes uur en 34 minuten De Flyer verbe terde daarmee het wereldrecord van het Engelse schip The Great Britain n, dat in 1976 in 134 dagen rond de aard bol zeilde. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 10 en 11. Varia: 15. Radio, en televisie: 17 Financiën: 19. HOOGBLOKLAND (ANP) - Door een kettingbotsing op de A-27 ter hoogte van Hoogblokland is maandagmiddag één dode gevallen. Vier anderen raakten-gewond. Zij zijn over gebracht naar een ziekenhuis in Gorkum. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen waren in totaal dertien voertuigen bij het ongeval betrokken. Negen personenauto's, van welke er één uitbrandde, en vier vrachtauto's, van welke er eveneens één is uitgebrand. Volgens de rijkspolitie ligt de oorzaak van het ongeval moge lijk in het druilerige weer en de plotseling opkomende mist. DORDRECHT - De Dordtse brandweer heeft maandavond al haar materiaal ingezet voor de bestrijding van een felle brand in het centrum van Dordrecht. Bovendien moest zij de assistentie inroepen van de brandweerkorpsen van vier gemeenten in de omgeving en van Rotterdam. Ook bedrijfsbrandweren (oa van Fokker) hebben hij het blussingswerk geassisteerd. De brand brak uit in de meubel- en stofferingszaak Buytink, gevestigd in een groot pand aan de Voorstraat en twee samengetrokken panden aan de Visstraat. Het vuur, dat omstreeks half zeven werd ontdekt, greep zo snel om zich heen dat in korte tijd niet alleen de begane grond, maar ook de diverse etages in lichterlaaie stonden. Omstreeks negen uur was de brand onder controle. De schade aan de met meubelen, tapijten en vloerbedekking volgestouwde zaak is vooralsnog niet te becijferen. Dat de schade in de miljoenen loopt staat overigens vast. De gebouwen zijn volkomen uitgebrahnd. (Van onze correspondent WASHINGTON - Een zandstorm en harde wind in hogere luchtla gen hebben maandag de landing van het ruimteveer Columbia in de woestijn van Nienw-Mexico verhinderd. NASA-woordvoer- ders houden het voor mogelijk, dat de Columbia nu zal moeten landen op zijn punt van vertrek: het ruim tevaartcentrum Cape Canaveral in Florida, aan de andere kant van de Verenigde Staten zo ongeveer. En dit ongetwijfeld tot diepe te leurstelling van de honderddui zenden die kamperend de nacht hebben doorgebracht in Nieuw- Mexico, aan de rand van de woes tijn om de landing gade te slaan. Volgens de schema's van deze der de proefvlucht had de Columbia moeten landen op de landingsbaan van de luchtmachtbasis Edwards, in de woestijn van Califomië. Voortdurende regenval had van de droge bedding echter een modder poel gemaakt. Al voor de start werd de essentiële landingsapparatuur daarom overgebracht naar Nieuw- Mexico, waar de luchtmachtbasis Northrup ook beschikt over een landingsbaan in de woestijn, die zeer veel speling in de nauwkeurig heid van de landingsmanoeuvre toelaat. De Columbia heeft brandstof voor twee extra vliegdagen, na een mis sie die NASA beschrijft als „een overweldigend succes". Cape Canaveral, officieel het Ken- nedy-ruimtevaartcentrum, zou na de vijfde proefvlucht (in septem ber) voortaan de landingsplaats zijn geworden. Vooral bij het com merciële gebruik van de ruimte taxi zou dit de tijd tussen landing en een nieuwe start aanmerkelijk bekor ten. Vanaf Edwards moest de Co lumbia op de rug van een Boeing- 747 naar Florida worden gevlogen in twee etappes. FNV-BOND TOCH NAAR GESPREK HA VEN-CAO UTRECHT - Het antwoord van de werkgevers in het bankbedrijf op de eis van de vakbonden om een algemene verkorting van de werkweek in te voe ren zal hoe dan ook afwijzend blijven. De centrale ondernemingsraad van de Amro had gisteren aan de bonden en de werkgevers voorgesteld in te stemmen met de aanstelling van een onafhanke lijke bemiddelaar in het conflict Nog dezelfde dag antwoordde de cao-on derhandelaar van de werkgeversver eniging voor het bankbedrijf dr. J. Crijns geen enkel heil te zien in zo'n bemiddelingspoging. De dienstenbon den FNV en CNV hadden al met een bemiddelaar ingestemd. De acties die de dienstenbonden FNV en CNV tot nu toe bij de banken hebben gevoerd hebben volgens werkgeverson derhandelaar dr. Crijns geen enkele in vloed op het hervatten van de cao-on derhandelingen. „Alle punten die de dienstenbonden FNV en CNV bij het cao-overleg willen betrekken zijn wat ons betreft bespreekbaar, behalve een algemene verkorting van de werkweek tot 36 uur zoals de bonden die willen", aldus werkgeversonderhandelaar Crijns. Bij enkele kantoren van de Amro en ABN wordt sinds vorige week maandag door een gering aantal werknemers ge staakt. De acties die de dienstenbon den FNV en CNV organiseren zijn tot nu toe te miniem om van een succes te kunnen spreken. Gistermorgen hebben de twee bonden het centraal kantoor effectenadmini stratie van de ABN in Breda als doelwit gekozen. Havens De vervoersbond FNV zal vanochtend toch met de havenwerkgevers aan de onderhandelingstafel gaan zitten. Aan leiding voor dit besluit is het antwoord dat de Scheepvaart Vereeniging Zuid (werkgevers Rotterdamse haven) heeft gegeven op de telex van de vervoers bond. Volgens de werkgevers heeft een brief van afgelopen vrijdag duidelijk het karakter van een voorstel en valt hierover te onderhandelen. Hoewel de vervoersbond niet verwacht dat de onderhandelingen iets op zullen leveren, gaat ze toch praten. De bond wil voorkomen dat haar bij het uitroe pen van een staking onzorgvuld-igheid wordt verweten en dat op grond hier van de acties door de rechter zullen worden verboden. Ultimatum Het bondsbestuur van de vervoersbond FNV vroeg de havenwerkgevers maan dag in een telexbericht of het juist is dat alle voorstellen van de bond van tafel zijn geveegd. De werkgevers kregen tot vijf uur maandagmiddag de tijd om hun antwoord te formuleren. De leden van de vervoersbond hebben begin maart al uitgesproken, dat zij bereid zijn voor hun eisen te gaan staken. De brief van de werkgevers komt er op (Slot zie pagina 12 kolom 4) Geen aanwijzingen over daders PARIJS AFP) - Bij een bomexplosie in een trein op de lijn tussen Parijs en Toulouse zijn maandagavond min stens zes doden en 15 zwaargewonden gevallen. De explosie vond plaats bij het dorp Ambazac, dat bij Limoges in Midden-Frankrijk ligt. Een woordvoerder van de Franse spoor wegen verwachtte maandagavond dat het dodental nog verder zou oplopen. Reddingsploegen waren op dat mo ment oezig passagiers op te sporen en te bevrijden die vastzaten in de wagon waarin de bom was geplaatst. De explosie deed zich voor in de eerste wagon achter de locomotief die zeer zwaar werd beschadigd. De machinist was desondanks in staat de trein, die toen rond 150 kilomter per uur reed, tot stilstand te brengen. Franse functiona rissen zeiden nog geen aanwijzingen te hebben over wie de bom heeft ge plaatst. AMSTERDAM - Een spectaculaire in- politie, die vijftien rechercheurs voor braak in een bijkantoor van Slaven- de oplossing van deze bankroof heeft burgs Bank in Amsterdam heeft de da- ingezet, hullen zich omtrent de waarde deris) vermoedelijk tientallen miljoe- van de buit in stilzwijgen. Maar uit een nen guldens opgeleverd. Zowel de di- telexbericht van Slavenburgs bank rectie van de bank als de Amsterdamse aan andere banken valt op te maken. dat aan kapilaalcertificaten in ieder geval twaalf miljoen gulden is ont vreemd. De inbraak vond het afgelopen week einde plaats en werd maandagmorgen door het personeel van Slavenburgs Bank ontdekt. De politie vermoedt, dat de kraak in de nacht van vrijdag op za terdag of zaterdag overdag is gepleegd. Volgens de reconstructie hebben de in brekers - of inbreker daarover bestaat nog geen zekerheid - zich toegang ver schaft tot de directiekamer door een ruit in te slaan. Daar troffen zij sleutels aan, waarvan zij aannamen dat deze (Slot zie pagina 9 kolom 5) DEN HAAG (ANP) - Een pak koffle (250 gram) wordt morgen negen tien cent duurder. Het ministerie van economische zaken heeft dit maandag bevestigd. De advies prijs van de bekende merken komt hiermee op 4,29 gulden. Volgens een woordvoerder van het depar tement is de prijsstijging het ge volg van de hogere kosten van fa brikanten, waardoor de prijs op de wereldmakrt is gestegen. De prijs van oploskoffie gaat met ingang van woensdag per 50 gram een stuiver omhoog, aldus econo mische zaken. Zogeheten paars- merkoffie wordt vijftien cent duur der per pak van een half pond De laatste prijsverandering van koffie vond plaats op 2 november vorig jaar. Toen daalde de prijs met zeven cent per pak. Sommige su permarkten in het land zouden hun klanten zaterdag al hebben gewe zen op de komende prijsverhoging De prijsbepaling van in Nederland aangeboden koffie wordt geba seerd op wat de branderijen hier voor hun voorraden hebben be taald. De winkelprijs ligt dus altijd een stukje achter op de ontwikke lingen op de wereldmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1