PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOLF VAN GEWELD ROND STEMBUS EL SALVADOR Astronaut groet Nederland Drie vermisten na kapseizen sleepboot op Westerschelde VanMierlo: RSV mag Portugese order niet missen MEESTE AMERIKANEN: REAGAN NIET TERUG kleintjes Aanvallen van guerrillastrijders vandaag Salvadorbetogingen in Bondsrepubliek en VS Britse tiener dood door rock-muziek Lugubere grap Wolkenvelden Wolkenveldenvrijwel overal droog en eerst nog plaatselijk mist. Middagtem- peratuur van 8 graden aan zee tot 12 graden elders. Tot matig toenemende wind uit noordwest tot noord. 225e jaargang no. 73 Maandag 29 maart 1982 VLISSINGEN - De Vlissingse sleepboot Temi IV is zondag ochtend op nog onverklaarbare wijze gekapseisd bij het verslepen van het Griekse vrachtschip 'Louissios' (53519 brt.) en later voor de kust van Breskens gezonken. Drie opvarenden, onder wie kapitein- eigenaar Theo Dijkhuizen (59) worden nog vermist. Voor hun leven wordt gevreesd. De 20-jarige kok Johnnie Franse uit Oost-Souburg kon door de Belgische redeboot 12 uit het koude water van de Wester scheid e worden gered. De bemanning bestond verder uit de eveneens 59-jarige neef Theo Dijkhuizen en de Turkse ma troos B. Onzeliek. De rijkspolitie te water in Vlissingen tast nog volkomen in het duister over de oorzaak van het ongeval met de sleep boot, dat zich voordeed onder tamelijk gunstige weersoms- standigheden, om 5.15 uur. De Temi IV had vastgemaakt aan de achterkant van de Louissios', die op weg was naar Antwer pen. maar naar een ankerplaats voor de rede van Vlissingen moest worden versleept De sleepboot Fighter van de Unie van Redding- en Sleepdiensten uit Temeuzen had vastge maakt aan de voorkant. Toen de Temi IV kantelde, wist de kok-matroos zich vast te klampen aan de schroef en zo zijn leven te redden. Inmiddels waren redeboten en sleepboten toegeschoten om naar de drie drenkelingen te zoeken. Ook een helicopter van de Bel gische marine In Kokside nam deel aan de operatie. De zoekactie werd tegen negen uur in de ochtend gestaakt, om dat de mist toen zo dicht was geworden, dat het zicht minder was dan tien meter. Voor het leven van de drie drenkelingen wordt gevreesd, in verband met de koude van het water. De temperatuur daarvan bedroeg ongeveer zes graden. Matroos Johnnie Franse was inmiddels bij de Koopmanshaven in Vlissingen aan wal gebracht Hij verkeert in een goede licha melijke conditie, maar was zondag te zeer aangegrepen door de gebeurtenissen om daarover te praten. De sleepboot Zwitserland van het bergingsbedrijf Willem Muller uit Terneuzen heeft om ongeveer zes uur in de och tend vastgemaakt aan de Temi en het gekantelde schip naar de Uzerplaat versleept Daar is het aan de grond gezet en een uur later gezonken, voor 'De Waterstroom' van Willem Muller met twee duikers ter plaatse kon zijn voor de ber ging. Het schip ligt nu in dertien meter diep water, enkele meters buiten de vaargeul. Het district Scheldemond van het directoraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken (ex-loodswezen) heeft de plaats aangegeven met boeien. Vandaag (maandag) zal alsnog worden geprobeerd het schip te lichten. (Zie ook pagina 2) .J (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Duitse Bondsrepubliek wil in strijd met een NAVO-besluit drie fregatten die voor Portugal bestemd zijn gaan bouwen op de werf „Vulcan" in Bremen. Voor Nederland (het RSV-concem) dreigt zodoende een belangrijke order voor één en wellicht voor alle drie schepen verloren te gaan. Zowel met het oog op de kosten als vanwege de kwaliteit en de snellere paraatheid na de afbouw, besliste de NAVO voor de Nederlandse fregatten van het „Kortenaer"-type. De Nederlandse regering neemt deze Ik heb gezegd dat we daarvoor niets Een recente opname van de Temi TV aan de steiger in de Buitenhaven te Vlissin gen. MEXICO-STAD-Nog vóór het opengaan van de stembussen vielen linkse Sal vadoriaanse guerril lastrijders zondag zeven buitenwijken van de hoofdstad San Salvador binnen. Na hevige gevech ten en minstens 26 doden trokken zij zich terug. Vanuit het zuidelijke en het noordelijke gedeelte van de hoofdstad werden vrijwel de gehele dag schietpartijen gemeld. Volgens journalisten ter plaatse was de gang naar de stembus op die plaatsen bijna onmogelijk. Ook in de provinciale hoofdsteden Usu- Op plaatsen waar van minder of geen lutan, San Vicente en San Francisco Gotera in het oosten van het land de den linkse guerillastrijders in de vroege ochtend aanvallen. Een lid van de na tionale garde, hetSalvadoriaanse leger, in Usulutan verklaarde dat de mensen hun huize'n niet uit konden om de stem men. De Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, Deane Hinton, verklaarde echter zondag tegen het middaguur nogal optimistisch te zijn over de gang van zaken. „De tactiek van de guerrilla om de verkiezingen te verstoren heeft gefaald, dat blijkt wel", zo meende hy, wijfcend op een lange rij wachtende mensen voor het stemlokaal nabij de Amerikaanse ambassade. Het republi keinse congreslid Nancy Kassenbaum van de Amerikaanse waamemersdele- gatie toonde zich verrast over het en thousiasme en de moed van de mensen die voor de stembussen stonden te wachten. „Ze vertelden me te stemmen om een einde aan het geweld te ma ken". aldus Kassenbaum. schietpartijen, waardoor de kiezers naar de stembussen konden. De eerste voorzichtige schattingen over de kiezersopkomst houden het op een totaal van 300 tot 400.000 stemmers. Aanzienlijk minder dan de 800.000 tot één miljoen die de Nationale Verkie- zingsraad aan de vooravond van de ver kiezingen zei te verwachten. Bij de verkiezingen voor het 60 zetels tellende parlement gaat het tussen de (Slot zie pagina 6 kolom 5) kwestie hoog op. Hoewel de Verenigde Staten zich bij dit dreigend conflict tus sen twee bondgenoten, waarbij vooral de werkgelegenheid in een kwetsbare economie in het geding is, voornamelijk afzijdig houdt, heeft minister van defen sie Van Mierlo vrijdag in Washington aangesneden- Hij sprak daar onder meer met de onderministers van defen sie en buitenlandse zaken. Carlucci en Eagleburger, en twee belangrijke leden van de Senaatscommissie voor de Strijdkrachten, Tower en Wamer. Van Mierlo zei na afloop: „Er is reden voor ongerustheid. Er is een situatie aan het ontstaan dat de NAVO-beslis- sing onderuit wordt gehaald en dat wordt in Nederland hoog opgenomen. Slechts door snel ingrijpen van de brandweer is de kathedraal van Salis bury, een van de bekendste gotische kerken ter wereld, van algehele ver woesting gered nadat vandalen in de kerk brand hadden gesticht. De schade bleef beperkt tot het altaar. De vandalen verschaften zich zaterdag via een raam toegang tot de kathedraal en staken het altaar en een opslagruim te in brand. Zij zouden dit gedaan heb ben 'uit wrok' om het feit dat ze in de collectebussen slechts weinig geldstuk ken aantroffen. voelen. Zo ongeveer het enige dat wij op het gebied van de bewapening maken is het beste fregat van de NAVO. En daar mag men wel eens aan denken als het bij wapenaankopen gaat om verkeer in twee richtingen en een zeker evenwicht. Wij kopen ons tenslotte suf aan (Duitse) Leopard-tanks". onderbezetting De acties tegen de onderbezetting van de sleepboten van Willem Muller zijn verscherpt In het afgelopen weekein de kwam het op verschillende plaat sen tot confrontaties tussen leden van de Belgische Transportarbeidersbond BTB en personeel van Muller. PAGINA 3 pvda - vvd De jongeren organisatie van de WD, de JOVD, wil een doorbraak in de sa menwerking van WD met de PvdA Eerst zou er op provinciaal en gemeen telijk niveau toenadering moeten ko men. In een later stadium kan dan ook de samenwerking van liberalen en so cialisten op landelijk niveau worden verbeterd. investeringsloon Binnen het kabinet bestaat een grote mate van overeenstemming over de in voering van een 'investeringsloon'. In dien werkgevers en werknemers het^ daar niet vrijwillig over eens worden,* wil de regering dat investeringsloon verplicht opleggen. ajax leidt Ajax is in het afgelopen weekeinde ontsnapt aan een nederlaag tegen FC Groningen. De Amsterdammers wis ten een 2-1 achterstand echter nog om te bulgen in een 2-3 overwinning. PSV kwam niet verder dan een gelijkspel tegen PEC Zwolle en moest de koppo sitie op de ranglijst afstaan aan Ajax. PAGINA 11 loon naar werken Koos Kempe heeft met een belangrijk doelpunt zijn heroptreden in de hoofd macht van Middelburg gevierd. De ontmoeting met Halsteren kende slechts weinig hoogtepunten. Middel burg kreeg met een 1-1 gelijkspel loon naar werken. toevalstreffer Vlissingen heeft slechts met behulp van een zeer fortuinlijk doelpunt gelij ke tred met Madese Boy» welen te houden. Na tachtig minuten voetbal tussen mistflarden passeerde aanvoer der Ab Kats vanaf veertig meter de PAGINA 12 standard ver voor Door een ven-assend verlies van An- derlecht tegen RWD Molenbeek, heeft Standard Luik zich nog steviger aan de kop van de Belgische voetbalcom petitie kunnen nestelen. Standard ver sloeg AA Gent. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12,13 en 14. geweld sprake was is zondag inderdaad door grote aantallen Salvadorianen ge stemd. Maar zelfs in de hoofdstad zijn sommige stemlokalen gesloten geble ven, bijvoorbeeld in de noordelijke wijk Mejicanos en in het 12 km noordelijker gelegen plaatsje Apopa, waar een rebel- lencommando 's ochtends vroeg de stembussen veroverde, tegen een muur zette en op symbolische wijze „fusilleer de". Buiten San Salvador werd het zwaarst gevochten in Usulutan, op 110 km ten zuidoosten van de hoofdstad. Daar werd, volgens een journalist, in de vroege ochtenduren huis aan huis ge streden. In San Francisco Gotera de hoofdplaats van de provincie Mora- zan, bestookten guerillastrijders, vol gens een lid van de nationanle garde, het ziekenhuis om te voorkomen dat daar gewonden werden opgenomen. In San Miguel de grootste stad in het oosten van het land, kwam tegen het aanbreken van de dag een eind aan de BONN (ANP/UPI/RTR) - In Bremen, Hamburg en West-Berlijn hebben zaterdag volgens politieschattingen in totaal ruim 12.000 mensen betoogd tegen een zoge heten Amerikaanse intervcntiepolitiek in El Salvador. In Bremen werd een ruit van het Amerikaanse consulaat ingegooid. Naar een Amerikaanse bank werden verfbommen gegooid. In Hamburg en West-Berlijn verlipen de betogingen zonder incidenten, aldus de politie. Meer dan twintigduizend mensen hebben zaterdag tegenover het Witte Huis in Washington gedemonstreerd tegen het beleid van de Verenigde Staten inzake El Salvador. De demonstranten eisten dat de Verenigde Staten een einde maakt aan zijn betrokkenheid met El Salvador en vergeleken de situatie in El Salvador met die in Vietnam in de jaren zestig. LONDEN DP A- Een Engelse jon gen is overleden doordat hij tijdens een concert van 'heavy-metal-rock' te heftig met het hoofd op het ritme had meegeschud. De doodsoorzaak werd volgens de Britse kranten van zaterdag offi cieel vastgesteld door een patho loog. Het zogenoemde 'head-ban- gingis voor vele hardrock-liefheb- bers een must en gaat door voor dans. De 15-jarige jongen had volgens ooggetuigen ongeveer drie uur lang het ritme van de luide muziek met het hoofd meegeschud. De dag na het concert bleek hij plotseling aan een zijde verlamd en kon niet meer praten. Een arts constateerde een bloeduitstorting in de herse nen. Acht dagen later stierf de jon geman. ZANDVOORT - De zomertijd was zondag nog maar amper van kracht of het zonnetje, dat zaterdag op de laatste dag van de wintertijd nog zo aardig geschenen had, liet het afweten. De breed uitgestalde strandstoelen bleven in Zandvoort dan ook onbezet. New York (anp) - De Amerikanen willen in meerder heid niet dat president Reagan zich voor de tweede maal kandidaat stelt bij de presidentsverkiezingen, zo blijkt uit een opinie-onderzoek dat het tijdschrift Time zaterdag heeft vrijgegeven. Zevenendertig procent van de ondervraagden verklaar de te hopen dat Reagan zich voor een tweede ambtster mijn kandidaat zal stellen, twerwijl 52 procent hoopte dat dit niet zou gebeuren. „Het vertrouwen van het publiek in de manier waarop hij de economische situatie aanpakt, vermindert als ge volg van de voortdurende recessie en werkloosheid", al dus Time „De steun voor zyn buitenlandse beleid neemt ook af in verband met toenemende angst voor een kern oorlog en zorgen omtrent de Amerikaanse bedoelingen in Midden-Amerika". Eenenvijftig procent van de ruim duizend medio maat- ondervraagden. sprak 'twijfel en reserve' uit over de pre sident, terwijl 48 procent verklaarde hem nog steeds te vertrouwen. ELBURG (ANP) - In de nacht van za terdag op zondag is een aantal schoten gelost op de wacht van de Tonnetka- zerne in 't Harde. Een eerste onderzoek heeft in de omgeving de vondst van een aantal lege hulzen en een aantal nog goede patronen opgeleverd, waaruit bon worden afgeleid dat het om losse flodders ging. De rijkspolitie in Elburg, die het on derzoek naar de daders ter hand heeft genomen, spreekt van een 'lugubere grap'. Croes: Aruba kan rekenen op steun vanuit Nederland SCHIPHOL (ANP) - Als Aruba over twee jaar uit het Antilliaans verband stapt zal het eiland op steun uit Neder land kunnen rekenen. Dit zei de leider van de Arubaanse onafhankelijkheids partij MEP, Betico Croes zondagavond op Schiphol kort voor zijn terugkeer naar de Antillen. Croes is tot deze mening gekomen na de vele contacten die hij in de afgelopen dagen heeft gehad met politici. Hij heeft gesproken met vice-premier Den Uyl. de voorzitter van de koninkrijks commissie oud-premier Biesheuvel en met talrijke politici, voornamelijk le den van de Tweede-Kamercommissie voor Nederlands-Antilliaanse zaken. Eind dit jaar zal opnieuw een ronde-ta felconferentie over de Antillen worden gehouden. Daar zullen volgens Croes ook op de agenda staan de voorstellen die Aruba heeft gedaan met betrekking tot de wegen die in een overgangsfase kunnen worden bewandeld om tot onaf hankelijkheid van dit eiland te komen. Maar hoe die conferentie ook zal aflo pen. Aruba zal in ieder geval binnen twee jaar daarna uit Antilliaans ver band stappen, aldus Croes. Twee burgers brengen een gewonde Salvadoriaanse soldaat in veiligheid na een hevig vuurgevecht, dat zondagmorgen vroeg in een arbeiderswijk in een noorde lijke voorstad van San Salvador met guerrilla's plaatsvond. Ondanks de vuurge vechten ging men daar wel naar de stembus voor de algemene verkiezingen CAPE CANAVERAL (UPI) - Astronaut Jack Lousma heeft zondag tijdens de 80ste omwenteling rond de aarde van het ruimteveer Columbia de tijd geno men zijn groeten te zenden aan de Ne derlandse koninklijke familie en zijn mede-Nederlanders. Lousma, die zaterdag nog kleine pro blemen had met de zender van de spa ce-shuttle'. vroeg de vluchtleidingof hy het goed had gehoord dat hij groeten had ontvangen van Nederlanders. Toen dat juist bleek zei hij „Ik wil zeggen dat ik van Nederlandse afkomst (Friesi ben en dat ik veel vrienden en familie in Ne derland heb en ik zend hun mijn beste wensen en groeten". ..Nu ik het er toch over heb. denk ik er aan dat dit jaar het 200-jarig bestaan wordt gevierd van de diplomatieke en handelsrelaties tussen de Verenigde Staten en Nederland, dat gevierd wordt in ons land en Nederland en dat ln ver band daarmee de Nederlandse konin gin binnenkort een staatsbezoek aan de Verenigde Staten zal brengen", zei Lousma. ..Ik weet dat de koningin welkom zal zijn en wil koningin Beatrix, prins Claus en de koninklijke familie met res pect mijn groeten overbrengen. Ik hoop hun te ontmoeten als zij de volgende maand komen", aldus astronaut Jack Lousma. De 'Columbia' landt vanavond even voor halftien, om precies te zijn om 21.27 Nederlandse tijd. De beslissing hiertoe is zaterdagavond bekendge maakt door het vluchtleidingscentrum nadat de voorspelling geschikte weers omstandigheden beloofden. Eerst was vanwege het weer terugkeer zondag overwogen. Het veer landl op de baan 'White Sands' in een woestijn in New Mexico.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1