Middelburgs huis van bewaring houdt functie Winter was somber en aan koude kant Ik heb een bedrag ineens nodig... Eerste lente-terrasdag Verlagen belasting en loon kan economie redden Rabobank PZC/ provincie TWEEDE KWARTAAL 1983 WEER IN GEBRUIK GRONINGSE PROFESSOR HARTOG BIJ CHRISTELIJKE WERKGEVERS: ZATERDAG 27 MAART 1982 MIDDELBURG - De herstelwerkzaamheden aan het huis van bewaring aan de Kousteensedijk in Middelburg zullen waarschijnlijk na de bouwvakvakantie een aanvang nemen. De rijksgebou wendienst gaat ervan uit dat het gebouw in het tweede kwartaal van 1983 weer als huis van bewaring in gebruik kan worden genomen. De heropening houdt in dat de admini stratie van het parket (vijf personeelsle den) die nu nog aan de Kousteensedijk is ondergebracht, daar het veld moet ruimen. Deze afdeling wordt gehuisvest in het pand naast de Brouwerij poort aan het Hofplein, dat eerder door justi tie werd aangekocht. Dit huis wordt momenteel verbouwd en de oplevering zal volgende maand plaatsvinden. Heeds geruime tijd circuleerden er ge- nichten dat het gebouw weer de oude bestemming gaat krijgen. Enkele we len geleden bevestigde staatssecreta ris Scheltema van justitie in antwoord op kamervragen de juistheid ervan. Bij bet arrondisement Middelburg is het besluit tot heropening echter pas vrij dag bevestigd. Hoofdofficier van justitie mr J. F. G. A. Hage toonde er zich vrijdagmorgen zeer opgetogen over dat de knoop nu eind- jljjk is doorgehakt: „Dit is ongelooflijk goed nieuws. De sluiting van het ge bouw aan deusteensedijk als huis van bewaring in 1974 leverde ons steeds meer problemen op. In de eerste plaats souwens voor de betrokkenen zelf. Op bet ogenblik is het dichtstbijzijnde huis ren bewaring dat van Breda, honderd lilometer van Middelburg verwijderd. Dit bemoeilij kte uitermate contact tus- reclasseringsmensen en advocaten o hun cliënten. Bovendien zijn de gro- afstanden (sommige gevangenen rorden zelfs in ver afgelegen plaatsen i!s Maastricht ondergebracht) een rem op familiebezoek. Daarnaast zitten we ii geruime tijd met het probleem dat sttingen van de rechtbank soms bijna Set honderd lopen omdat lang gewacht moet worden op verdachten die overal vandaan aangevoerd worden. Zeeland ras er duidelijk het beroerdst aan toe" aldus de heer Hage. Het huls van bewaring gaat na herope- plaats bieden aan veertig perso nen. Vijfentwintig plaatsen zijn be stemd voor mensen in preventieve hechtenis, negen zijn open inrichtings plaatsen terwijl de overige zes bestemd rijn voor kortgestraften. De heer L. J. van Marie, directeur van het huis van bewaring in Breda en ook van het te heropenen gebouw in Mid delburg, vertelde vrijdag dat de herin richtingsplannen voor het gebouw aan de Kousteensedijk nog besteksklaar gemaakt moeten worden. De langduri ge leegstand heeft weinig goeds gedaan aan het gebouw. Daar komt nog bij dat het aan de eisen des tijds moet worden aangepast. Dit betekent onder meer dat voorzieningen als elektra en de to taal verouderde verwarmingsinstalla tie vernieuwd moeten worden. De heer Van Marle kon vrijdag nog niet zeggen hoeveel het allemaal gaat kosten maar sprak de verwachting uit dat men het beneden de één miljoen gulden niet zal redden. Fietsende vrouw in Middelburg geschept MIDDELBURG - De 22-jarige fïetster I. K. de J. uit Middelburg is vrijdagmid dag omstreeks kwart voor één gewond geraakt bij een ongeluk op het kruis punt Langevieleweg-De Ruyterstraat in Middelburg. De vrouw werd, toen zij over de Langevieleweg reed, geschept door de auto van A. H. R. (64) uit Leid- schendam, die komende uit de De Ruy terstraat zonder voorrang te verlenen de Langevieleweg overstak. Met been letsel is het slachtoffer overgebracht naar het Gasthuis in Middelburg. Haar fiets werd beschadigd. De auto liep geen schade op en de automobilist bleef ongedeerd. Na heropening zal het huis van bewa ring overigens werk bieden aan veer tig mensen. Dit voor bewaking, admi nistratie, maatschappelijk werk en an dere zaken. Een belangrijk deel van de benodigde veertig personeelsleden kan niet uit het huidige bestand wor den vervuld. Bovendien is het niet te verwachten dat de in 1974 vertrokken bewakers (voor een belangrijk deel naar Breda gegaan) allemaal weer te rug willen (een deel isk gepensioneerd) zodat Middelburg er enkele tientallen nieuwe arbeidsplaatsen bij wint. Studiedag vrouwen over ontwikkelings samenwerking GOES - De werkgroep Zeeland van de Stichting Mei ani a-Ontwikkel ingssa- menwerking - een samenwerkingsver band van de vrouwenorganisaties N'CVB. KVG en KPN - houdt woensdag 3 april voor de leden van deze organi saties een open studiedag in de Goese ffesterkerk. Tijdens deze studiedag komt de invloed van ontwikkelingssamenwerking op de positie van de vrouw aan de orde, als mede de vraag welke rol missie en zen ding hierbij spelen. Inleider is mevrouw Liesbeth Streefland, studiesecretaris van het zendingscentrum van de gerfor- meerde kerk in Nederland. Vervolgens wordt er in groepen gediscussieerd. De bijeenkomst begint 's morgens om tien en zal om half vier 's middags wor den besloten. Extra vergadering raad Sluis over kwestie Bouwcoop en Koegorspolder HULST - De gemeenteraad van Hulst komt vrijdag 2 april bijeen in een es tra raadsvergadering. Dit is nodig om als nog een beslissing te nemen over het al dan niet verlenen van een vrijstelling voor de keuken- en badmeubelhandel Bouwcoop om een bedrijf te beginnen op het bedrijfsterrein aan de Hogeweg. Zoals gemeld kwam de raad donder dagavond tot de uitspraak een beslis sing over deze kwestie nog een week uit te stellen. De raadsleden wensten zich nogmaals over het voorstel van b en w om vrijstel ling aan het bedrijf te verlenen te bui gen, nadat zij van zowel het meubelbe drijf Morres als Bouwcoop brieven had den ontvangen waarin de twee bedrij ven elkaar over en weer beschuldigden van onder meer oneerlijke concurrentie en speculatie met gronden. In die extra vergadering komt ook nog maals het voorstel van b en w ter sprake om het contract met de Centrale Vuil- verwerkende Industrie niet te verlen gen, maar voortaan het huisvuil te stor ten in de Koegorspolder bij Terneuzen. Bjj een voorstel van het raadslid P. Ste vens om toch met de CVI in zee te gaan staakten donderdagavond de stem men. De vergadering begint om 19.00 uur Negen films op Kiekkotfestival TERNEUZEN - Filmhuis 't Kiekkot draait negen films - waaronder twee voor de jeugd - tijdens het zevende Kiekkot-filmfestival, dat van dinsdag 13 tot en met zondag 18 april wordt gehouden in het Terneuzense Zuid- jandtheater. Het festival wordt dinsdag 13 april om 20 uur geopend met 'Het dak van de walvis' van Raoul Riz. Woensdag 14 april draait om 14.30 uur de kinderfilm (10 tot 12 jaar) 'De rode vogel' van Ka mara Kamelova en om 20 uur 'Golven', de verfilming van Virginia Woolfs ge lijknamige boek door de Nederlandse cineaste Annette Apon. Donderdag 15 april, 20 uur: 'Onibaba' van Kanetto Shindo en vrijdag 16 april om 20 uur "Neige' van Juliet Berto. Zaterdagmiddag om 14.30 uur is er weer een film voor de jeugd (van 8 tot 12 jaar) te zien'Het Roofdier' van Walter Beck. Om 20 uur draait 'High and low' van Kurosawa en om 22.30 uur 'Index' van I. Kijowski. Zondag 18 april wordt het fes tival om 20 uur besloten met 'Wie zingt daar zo?' van Slobodan Syan. Het huis van bewaring in Middelburg Hulster juryleden werken mee aan tv-programma HULST - De Zeeuwse jury, die de lied jes van het Eigen Eigen Wijze Songfes tival van het televisieprogramma •Kwistig met Muziek' moet beoorde len, werkt vanavond, zaterdag, vanuit Hulst. In totaal zijn er door het gehele land twaalf van dergelijke jury's. De Zeeuwse jury bestaat uit tien leden en een onpartijdige voorzitter. Het programma 'Kwistig met Muziek' wordt vanavond 'life' vanuit Hilversum uitgezonden Er worden dan door het vaste ensemble van het programma acht liedjes ten gehore gebracht. Op het verzoek van de NCRV om composities in te sturen zijn ongeveer honder reac ties gekomen. De liedjes, die het afgelo pen seizoen al eens (één per uitzending) zijn uitgezonden, zijn bewerkt door de vaste arrangeur van 'Kwistig met Mu ziek' en worden gezongen door het vas te ensemble van het programma. De uitzending wordt 'aan elkaar ge praat' door Eddy Becker. De componist van de winnende liedjes krijgt een prijs. Ook is er een aparte prijs van een vakju ry van de stichting Conamus. Voorzitter van de Zeeuwse jury is de Hulstenaar D. M. Hollaardt. De overige leden zijn de dames M. de Cock-van Gimst. R. M de Burger. L. Kerckaert, S. Totté, A. Mangnus en de heren A. d'Hondt, P. Proper, W Kayser, K. Kerc kaert en J. van der Heijden. Deze jury vormt een afspiegeling van de bevol king en de leden zijn afkomstig uit Hulst en omgeving. 'Kwistig met Mu ziek'. een programma van de NCRV. be gint om 21.20 uur op Nederland 2. Nadat de liedjes zijn uitgezonden bellen de ju ry's in den lande hun bevindingen, dus hun punten, door naar 'Hilversum'. ADVERTENTIEl Laten wij daar eens rustig voor gaan zitten,zeiden wij bij ons op de bank. Samen maken we dan een plan waar u zich in kunt vinden... Een goed advies is het halve werk, nietwaar? Ook goed om geld te lenen. GOES - Na het miezerige weer van de afgelopen dagen, is vrijdag de lente eindelijk doorgebroken. Inwoners van Goes maakten daar dankbaar gebruik van door in de koesterende lentezon plaats te nemen op een van de net geopende terrasjes op de Grote Markt. Met nog wat bleke gezichten genoten ze wat van de eerste zonnestralen en vroegen zich af in hoeverre de terrasjes kunnen worden uitgebreid in verband met de komende voorjaars- en zomerdrukte. De gemeente Goes heeft daarvoor eerder al toestemming gegeven OOK IN ZEELAND FLINKE VORSTPERIODES Wan een medewerken VLISSINGEN - Nu de komende nacht de zomertijd ingaat en het weer zich eindelijk wat voorjaarsachtiger gaat gedra gen, blikken we nog éénmaal terug op de winter van 1981- 1982, waartoe we in de weerkunde de maanden december, januari en februari rekenen. De winter kenmerkte zich door twee flinke vorstperiod'es afgewisseld door tijdvakken met zacht weer. De gemiddelde temperatuur in Oost-Souburg werd berekend op 2.6 gr. tegen 3.6 gr. normaal. Ook ditmaal was de gemiddelde temperatuur in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren landelijk gezien het hoogst. In Oost-Souburg kwamen 37 vorstdagen (minimumtemperatuur onder nul) voor, tegen 29 normaal terwijl het op 12 dagen onafgebroken bleef vrie zen. Het normale aantal van deze ijsdagen bedraagt 8. zande spande de kroon met 140 mm, een groot verschil met het Groningse Ter Apel waar slechts 45 mm werd afgetapt. De grote hoeveelheid neer slag in het zuiden van ons land werd veroorzaakt door storingen die regel matig van Zuid-Engeland naar Frankrijk trokken. Deze storingen veroorzaakten vooral in Engeland enkele malen zware sneeuwstormen. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over Zeeland lag met 188 mm iets bo ven de normale hoeveelheid van 176 mm. een gevolg van de zeer natte de cembermaand. Het aantal uren zon neschijn in Vlissingen bedroeg 175. 15 uur meer dan normaal. De zonne schijn was deze winter nogal grillig verdeeld over ons land. In tegenstel ling tot veel andere winters uit het verleden behoorde Zeeland ditmaal tot de relatief sombere gebieden. De meest zon kwam voor m het midden van het land. Neerslag Op de meeste waarnemingsstations werd december de koudste van de drie wintermaanden met een vorst periode van ruim twee weken. In Zee land was het gemiddeld het koudst op Tholen; in Sint-Annaland werd op 18 december de laagste temperatuur van -9.5 gr. afgelezen. De temperatuursverschillen tussen Zuidwest-Nederland en Groningen waren groot. Zo lag de gemiddelde minimumtemperatuur in Eelde ruim 5,5 gr. lager dan in Vlissingen. Enkele nachten vroor het in het noorden van ons land zeer streng met als absoluut minium -19.2 gr. gemeten te Leeu warden. Er viel in Zeeland veel neerslag in de vorm van sneeuw en regen. Klooster- Schaatsen Na enkele dagen met zeer zacht weer in het begin van de maand januari volgde op 6 januari een scherpe da ling van de temperatuur. De vorst periode die toen begon, duurde in Zeeland tot 15 januari; dankzij het rustige en zonnige weer konden we enkele dagen de schaatssport beoe fenen. In een groot deel van Zeeland was zondag 10 januari de koudste dag; in de ochtenduren vroor het 9 a 12 graden. De allerlaagste tempera tuur werd in de avond van 14 januari gemeten in Kapellebrug t.w. -13.1 gr. Deze lage temperatuur sloot enigs zins aan bij de zeer strenge vorst die tussen 12 en 15 januari in België en Zuid-Limburg voorkwam. In Epen vroor het op de 13e januari 19.2 gr. in delen van België 20 a 22 graden. De gemiddelde maximumtempera tuur was landelijk gezien het hoogst in Zeeuwsch-Vlaanderen; het koud ste gebied van Nederland lag rond - het IJsselmeer en de Waddenzee, een gevolg van het vele ijs dat daar aan wezig was. Opmerkelijk was dat Ne derland grotendeels gespaard bleef voor de zware sneeuwstormen die de eerste helft van de maand vooral weer in Engeland voorkwamen. Bel gië kreeg op de 11e te maken met een flink pak sneeuw; ook in Zuid-Lim burg viel toen zo'n 12 cm. Na 15 januari had de vorst in onze provincie met veel meer te beteke nen; het duurde echter nog wel tot de 27e voordat de vorst uit de grond ver dwenen was. Rustig De laatste wintermaand kenmerkte zich door rustig weer. De tempera tuur was gemiddeld boven normaal en het was erg droog. De eerste helft van de maand bracht ons al enkele prille voorjaarsdagen met bijvoor beeld op de 1 le een temperatuur van 12.8 gr. te Kapellebrug. De tweede helft van de maand werd belangrijk kouder maar de vorst beperkte zich tot de nacht en was overwegend licht. Er viel gemiddeld zo n 15 mm neerslag, een derde van de normale hoeveelheid. De gemiddelde temperatuur lag ook nu weer het laagst in het Waddenge bied en aan de Zuidwestkust van Friesland. Het zachtst was het in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Lim burg. Op de Zeeuwse regenstations werden in de drie wintermaanden de volgen de hoeveelheden neerslag gemeten: Noordgouwe 150 mm. Westkapelle en Haamstede 168. Brouwershaven 169, Kerkwerve 175, Anna Jacoba 178, Middelburg en Stavenisse 182, Cad- zand 184, Zierikzee 187, Oost-Sou burg, Wolphaarlsdijk en Philippine 188, Vlissingen 189. Kapelle en St- Annaland 191. Vrouwenpolder en Temeuzen 192. Kortgene 195. Rit- them, Tholen en 's-Heerenhoek 197, Schoondijke, Rilland, Wilhelmina- dorp en Biervliet 198. Kapelleburg 199, Krabbendijke en Breskens 201, Axel 202,0vezande 207, St -Kruis 220 TERNEUZEN - De Groningse econoom prof. dr. F. Hartog ziet in loonsverlaging, gekoppeld aan een verlaging van de belastingen in de persoonlijke sfeer, zoals loonbelasting en b.t.w., de 'hef boom' voor het gezond maken van de Nederlandse economie. Reële lonen, ambtenarensalarissen en uitkeringen blijven op die manier gehandhaafd, terwijl de lasten van overheid en bedrijfsleven omlaag gaan en het inzakken van de koopkracht wordt voorkomen. geldinjecties de binnenlandse vraag op peil te laten houden heeft niet alleen tot een onbeheersbaar financieringstekort maar vooral ook tot inflatie en hoge loonkosten geleid. ..Het economisch re ceptenboek ligt open op de verkeerde bladzijde, maar het lukt niet meer om het om te slaan", aldus Hartog „Het is makkelijk om een financieringstekort te scheppen, terugkrabbelen blijkt on- Het streven om de overheid door forse mogelijk. Wat dat betreft lijkt het op Hij zei dat vrijdagmiddag op een bijeen komst van de Brabants Zeeuwse Christelijke Werkgevers in Terneuzen. Hartog, hoogleraar economie aan de Rijksuniversiteit van Groningen en medewerker aan de PZC. constateerde dat de 'recepten' van de Engelse eco noom Keynes in de huidige crisis niet meer werken. tandpasta: je kijgt het vrij eenvoudig uit de tube maar met meer terug." Volgens Friendman al in '56 waarop diens oplossingen zouden uitlopen. „Zijn gelijk kwam te vroeg hij heeft bij na 20 iaar in de woestijn zitten roepen". Hartog verweet met name het kabinet Den Uyl het financieringstekort te heb ben laten oplopen. Al in '72 was volgens hem duidelijk, dat er eind zou komen aan de perioden van hoogcopjuctuur toen deden zich de eerste massa-ontsla gen voor. Het aanzwengelen van de bin nenlandse vraag helpt niet, omdat het financieringstekort op zich al een rem mende werking uitoefent op de econo mische activiteit. Het overschot van 13 miljard op de betalingsbalans weer spiegelt volgens Hartog de slechte si tuatie nog eens extra, omdat het in feite bestaat uit deviezen, die niet worden omgezet in arbeidsplaatsen. Overigens vond de hoogleraar dat on der de twee kabinetten Van Agt behoor lijk is bezuinigd. „Maar sindsdien wor den we steeds geconfronteerd met nieu we tegenvallers door het achterblijven van de belastingopbrengst.Hij ver wees in dat verband naar de theorieën van de Amerikaanse econoom Laffer een van de adviseurs van president Reagan, die onderscheid maakt tussen belastingtarief en -opbrengst. Een ver laging van een aantal belastingen kan - zo voorspelde Hartog - via 'Inverdienef fecten' tot hogere opbrengsten leiden. De Groningse econoom riep de toeluis terende ondernemers op actiever te worden in politiek en kerk. „Politici vragen alleen naar goede be doelingen. het bedrijfsleven denkt aan resultaat. Maar als u zich niet met de politiek bemoeit - en dat is bij de mees te ondernemingen nog steeds de ge woonte - bemoeit de politiek zich wel met u". waarschuwde hij. Volgens Hartog is er binnen de kerken sprake van een toenemende verlink sing, die dominees en pastoors ertoe brengt zich met volle overtuiging af te zetten tegen de ondernemingsgewijze produktie. „Daarbij wordt echter ver geten, dat de staat de grootste monopo list is. Als iets van een bedrijf je niet bevalt, ga je naar een ander. Maar de staat ketent je vast aan een loket." Het bedrijfsleven zal - zo meent hij - dui delijk moeten maken waarmee het be zig is en waarvoor het staat „Ik geloof niet in verhalen over het ingeslapen Ne derlandse ondememersdom. Overal wordt naar nieuwe mogelijkheden ge zocht. Maar nog teveel ondernemers la ten met zich sollen. Laat u zich toch vooral niet in een hoek drukken, want als het de ondernemers goed gaat. gaat het het hele land goed" aldus Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9