Open studie' toekomst van de waterschappen Staten willen accent natuurbeleid verleggen van aankopen naar beheer Belangstelling voor het Jeugd Rode Kruis stijgt i TEKST VAN MOTIE 'TA TEN: NIET VASTLEGGEN OP FUSIE TOT DRIE Laai de schilder het beschermen. OORLOGSSCHEPEN AFGEMEERD IN VLISSINGSE BUITENHAVEN VOOR DIT JAAR 1,3 MILJOEN GULDEN BESCHIKBAAR Staten achter stroomlijning beleid voor Oosterschelde ATERDAG 27 MAART 1982 'aio, IDDELBURG - Er komt een 'open studie' naar de vraag of het traditionele takenpakket van de teuwse waterschappen gediend is met een verdergaande fusie van die waterschappen. Dat iderzoek zal niet worden 'belast' met de voorkeur van gedeputeerde staten, dat de zuiverings- iak beter tot zijn recht kan komen als de zeven waterschappen tot drie worden teruggebracht, is als de resultaten van dat onderzoek bekend zijn, zal worden bekeken op welke de bestuurlijke rganisatie van het zuiveringsbeheer bij de waterschappen ingepast kan blijven. [Zeeuwse staten hebben dat vrijdag meerderheid besloten bij het debat ierde organisatie van het waterkwali- Itsbeheer. Met uitzondering van de le- m van gedeputeerde staten stemden fracties van CDA, WD en SGP voor aimotie van CDA-woordvoerder G. J. Jager, waarin een duidelijke streep <rd gehaald door de visie van gs: de ilveringstaak maakt een 'aanmerke- ie' concentratie van de waterschap- «nodig, bij voorkeur tot drie. Vieren- rintlg statenleden van deze drie frac- voelden daar niet voor. ihet debat werd overigens wèl vastge- id, dat zuiveringstaak in Zeeland in toekomst bij de waterschappen - al a niet gefuseerd - moet blijven. Gede erde A L. van Geesbergen had. gnhij de verdeelde opvattingen uit de beantwoordde: „Er moet bij dit óat wel duidelijkheid komen over de g of men voor de waterschappen als zuiveringsbeheerder of dat die taak naar provincie of een zui- singsschap wil". Die duidelijkheid ram er: de meerderheid van de staten emden namelijk tégen een motie van fó6-statenlid C. de Schipper, waarin erd gevraagd bij de komende studies jk de provincie of een zuiveringsschap betrekken. Alleen de zestien leden m PvdA en D'66 - min beide PvdA- [deputeerden - waren daar voor. I iinst omstreden kt minst omstreden uit het voorstel jn gedeputeerde staten was de sug- estie 'tussentijds', in afwachting van idere concentratie, meer eenheid in i üerlei elementen rond het kwaliteits- theer te brengen: versterk de over koepelende technoglische dienst - een samenwerkingsverband van de water schappen in Zeeland. Alleen de WD-fractie - met uitzonde ring van woordvoerder L. Becu - wilde daar niet aan, omdat dit weinig demo cratisch is en het de bevoegdheden van de waterschapsvergadering beperkt. PvdA-woordvoerder J. Roodenburg be pleitte een studie zonder voorwaarden, waarbij ook de mogelijkheid zou zijn opgenomen dat de zuiveringstaak als- kwaliteitsbeheerder van het water teitsbeheer dient plaats te vinden, MIDDELBURG - Tijdens het debat over het beheer van de waterkwaliteit heb ben de Zeeuwse staten vrijdag in meerderheid deze motie van G. J. de Jager icda) aanvaard: De Staten van Zeeland in vergadering bijeen op 26 maart 1982. gehoord de beraadslaging; kennis genomen hebbende van het voorstel van gedeputeerde staten betreffende de bestuurlijke organisatie van het waterkwaliteitsbeheer; gelet met name op het gestelde ten aanzien van de studie die verricht zal worden naar de belangen van de traditionele taken; overwegende dat naar hun oordeel deze studie zonder voorwaarden vooraf moet plaatsvinden in die zin, dat het streven er op gericht moet zijn de studie inde komende zittingsperiode af te ronden: - dat de studieduur echter niet vooraf kan en moet worden bepaald vanwege onzekere factoren - dat bij de studie tot uitgangspunt wordt genomen de thans bestaande Zeeuwse situatie en niet de meest wenselijke situatie vanuit het oogpunt van waterkwali teitsbeheer, m.a.w. niet uitgaan van bij voorkeur 3 waterschappen. - dat eerst nadat de studie heeft plaatsgehad beslist kan worden, of en in welke mate er een heroverweging van de bestuurlijke organisatie van het waterkwali- lennge respons ip enquête CNV iver kernenergie USSINGEN - De respons die het NV-Zeeland heeft gekregen opeen en- fiete over het energievraagstuk, is ui- it gering geweest- In totaal vulden lechts zo'n tweehonderd van de in to- 1 vijftienduizend Zeeuwse CNV-ers i enquêteformulier in. Twintig pro- it van hen is een uitgesproken tegen- lander van energie-opwekking mid- Itls kerncentrales. J ijfenzestig procent gaat akkoord met Ie bestaande situatie of pleit voor uit leiding. CNV-districtsbestuurder L. j Phemambucq maakte de resultaten de enquete vrijdagavond in Ter- :euzen bekend tijdens een vergadering de CNV-subdistrictsraad ieeuwsch-Vlaanderen. Zoals bekend i iuldigt het verbondsbestuur van het CNV het standpunt dat uitbreiding van t aantal kerncentrales niet gewenst Volgens het verbondsbestuur moe ten de twee kerncentrales in Borssele Dodewaard echter open blijven. lof vernietigt rannis Vlissinger voor mishandeling DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft op formele gronden het vonnis vernietigd, dat de politierech ter in Middelburg de 31-jarige M. M. uit ïllssingen had opgelegd. Wegens mis- landeling had deze M. veroordeeld tot twee we ken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. De Vlissingen ging hier tegen in hoger beroep, omdat hij een voorwaardelijke gevangenisstraf wenste. De procureur-generaal zag daar echter geen aanleiding toe en eiste bevestiging van het vonnis van de politierechter. In 2jc arrest besliste het hof daarentegen dat in het vonnis van de politierechter de omschrijving van de strafbaarheid van de verdachte ontbreekt, zodat het vonnis werd vernietigd. M. had tijdens een ruzie in een cafe een bezoeker enkele messteken toege bracht. Het slachtoffer raakte niet ern- gewond, doordat het mes op het heiligbeen afschampte. Vergadering welzijn buitenlandse werknemers VLISSINGEN - De Initiatiefgroep wel zijn buitenlandse werknemers Walche ren vergadert woensdag 7 april in het ebouw Palingstraat 25 in Vlissingen. Ir wordt onder meer een dia-klank beeld over de achtergronden van de Is lam vertoond, waarna gelegenheid is tot discussie. De bijeenkomst is open baar en begint om 19.30 uur. ENCYCLOPEDIE VAN ZEELAND MIDDELBURG - Aan het slot van de bespreking van het eerste deel van de Encuclopedie van Zeeland in onze bant van vrijdag is een fout geslopen in be prijsopgave per deel Deze is als volgt, leden van het Zeeuwsch Genoot schap die vooringetekend hebben voor de verschijning van het eerste deel be talen voor de drie delen in totaal 375 fulden. Leden die vóór de verschijning van het derde deel intekenen betalen 140 gulden per deel. Niet-leden betalen inalle gevallen 175 gulden per deel. ook wanneer zij vooringetekend hebben. verzoeken het college van gedeputeerde staten het voorstel en de als gevolg daarvan te nemen besluiten te wijzigen in die zin dat de studie naar de belangen van de traditionele taken geheel ongeclausuleerd zal plaatsvinden; en gaan over tot de orde van de dag." ADVERTENTIEI Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard. Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). nog over zou kunnen gaan naar de pro vincie; een opvatting, waarvoor de PvdA tien jaar geleden - geen meerder heid haalde. Nu sprak alleen D'66 bij monde van de heer De Schipper er zich voor uit. Het meest terughoudend stel de zich aanvankelijk SGP-woordvoer- der D. Tollenaar op de SGP voelde er niets voor door fusie-studies opnieuw onrust m de waterschapswereld te ver oorzaken. De woordvoerders van WD O,. Becu) en CDA (H. J. de Jager) wilde wel de waterkwaliteit door de water schappen laten behoren, waren ook be reid nadere onderzoeken toe te staan naar traditionele taken, maar vonden: ,,Dat moet open en zonder voorwaar den kunnen gebeuren. Niet: de voor keur gaat uit naar een concentratie tot drie waterschappen", zo was hun op vatting. Gedeputeerde A. L. van Gees bergen gaf aan, dat „het mes niet op tafel ligt": „Het resultaat van die stu dies komt immers terug in de staten en die beslissen", Nadat de motie - De Jager was aan vaard - waarin de studieduur niet tot de komende zittingsperiode wordt be perkt, maar daar indien nodig over heen kan gaan - zei gedeputeerde W. Don: „Het spijt me, dat deze motie is ingediend. Gs hebben een open studie toegezegd. En het spijt me zeer, dat die motie afkomstig is van de mensen, die in de studiecommissie over het water kwaliteitsbeheer heeft gezeten". Zoals eerder gemeld heeft de heer De Jager van de werkgroep deel uitgemaakt na mens de waterschappen. Gs over bezwaren: opslaggebouw kerncentrale mag MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland blijven erbij, dat ze te recht hebben meegewerkt om de bouw van het opslaggebouw voor radioac tief afval bij de kerncentrale in Borsse le mogelijk te maken. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft eind vorig jaar een verklaring van geen bezwaar voor de bouw gegeven en daarmee planologische beletselen weg genomen. Daartegen werden tientallen bezwaren ingebracht. Een aantal daar van is volgens gedeputeerde staten op formele gronden niet ontvankelijk. Daarover wordt dan ook geen oordeel gegeven. Over zesenzestig bezwaren, die wel in behandeling zijn genomen, concludeert het dagelijks bestuur dat ze niet gegrond zijn. G.s. stellen dat de brede maatschappe lijke discussie over de toepassing van kernenergie niet hoeft te worden afge wacht, omdat de produktiemogelijk- heid van de kerncentrale niet wordt vergroot en omdat het om tijdelijke op slag van radioactief afval gaat. Iedere opmerking in de richting van de pro- duktie van kernwapens wordt door g.s. met klem van de hand gewezen. G.s. blijven erbij, dat ze een verantwoorde beslissing hebben genomen. De 'Fort Snellingin de buitenhaven van Vlissingen. De USS 'Fort Snelling' is een zogenaamd 'dok landing schipDoor aan boord ingescheepte landingstroepen en kleine landingsboten kunnen vanuit dit schip snelle amfibische operaties worden uitgevoerd. VLISSINGEN - Het Amerikaanse oorlogsschip 'Fort Snelling', dat in het kader van de herdenking van de geboorte van Michiel de Ruyter een bezoek van vijf dagen aan Vlissingen brengt, is vrijdagochtend uitein delijk afgemeerd aan de Handelskade aan de Buitenha ven. Het schip arriveerde donderdag al, maar moest toen wachten aan de monding van de Westerschelde, omdat het niet kon worden beloodst door de dichte mist. Vrijdagochtend arriveerde ook het Engelse HMS Ork ney, dat een routinebezoek aan Vlissingen brengt. Deze patrouilleboot heeft een ligplaats gekregen aan de stei ger van de Koninklijke Marine, aan de Buitenhaven. De USS 'Fort Snelling' is een zogenaamd 'Dok Landing Schip' van de 'Thomaston-klasse'. Het is 156 meter lang, 26 meter breed en heeft een diepgang van zes meter. De waterverplaatsing is 12.000 ton. De totale bemanning telt 477 man, opgesplitst in 28 officieren en 348 man schappen van de US Navy en 5 officieren en 96 man schappen van het US Marine Corps. Het schip vertrekt naar verwachting dinsdagochtend om 10.00 uur weer uit Vlissingen. HMS Orkney is een patrouilleboot van de 'Island-klas- se'. Dit schip is 60 meter lang, 11 meter breed en heeft een diepgang van 4,5 meter. De waterverplaatsing is 1260 ton. De bemanning telt 44 man, van wie 7 officieren. 7 onder-officieren en 30 manschappen. Het vertrek van dit schip is gesteld op woensdag, om 10.00 uur IN 17 VAN DE 24 AFDELINGEN ACTIEF GOES - De belangstelling voor het Jeugd Rode Kruis in Zeeland neemt de laatste tijd flink toe. In steeds meer afdelingen komen activiteiten, gericht op de jeugd, van de grond. Enkele jaren geleden waren er van de 24 Zeeuwse Rode Kraisafde- lingen 13 waar aan jeugdwerk gedaan werd; momenteel zijn dat er 17. „Waar schijnlijk is het programma dat de jongeren geboden wordt, attractief genoeg om erop af te komen", zegt Sjoerd Tolsma. consulent Jeugd Rode Kruis voor Zeeland en Zuid-Holland. De consulent wijst erop dat het jeugd werk vanuit het Rode Kruis in Zeeland al vele jaren wordt bedreven. „Het is vanaf het begin, in 1946, direct opge pakt", aldus Tolsma. Hij maakt duide lijk dat de 'opleving' te maken heeft met een andere aanpak. „Driejaar gele den hebben we de taken van het Jeugd Rode Kruis doorgelicht Die bezinning leidde niet tot een nieuwe structuur. Wel kwam er een duidelijker opzet en ontstonden er nieuwe activiteiten", stelt Sjoerd Tolsma. Eén van de opvallende veranderingen is: uitbreiding van het aantal mensen dat zich in de afdelingen met het jeugd werk bezig houdt. Tolsma: „Enkele ja ren geleden werden de activiteiten ge richt op de jeugd in een afdeling vaak door één persoon gedaan. Viel die weg, dan was meestal ook het werk klaar Nu is er gezorgd voor een breder draagvlak en dat werpt vruchten af." In Zeeland vormt met name Zeeuwsch-Vlaanderen - vooral het westelijk deel - nog een blanco regio op het gebied van het Jeugd Rode Kruiswerk. „We gaan pro beren daar nieuw leven in te blazen. We proberen natuurlijk in de provincie naar jeugdwerk in alle afdelingen te MIDDELBURG - De provinciale sta ten van Zeeland vinden dat bij de bescherming van natuur en land schap het zwaartepunt moet worden verlegd van het aankopen van gebie den naar het beheren. De staten aan vaardden vrijdag unanime een door mevrouw J. L. A. Boogerd-Quaak (d'66) ingediende motie, waarin die visie was neergelegd. Bij dc behan deling van de nota natuur en land schapsbescherming bleek vrij alge meen huiver te bestaan voor een te groot aantal aankopen van gebie den. Overigens tornden dc staten niet aan het bedrag van 1,3 miljoen gulden, dat het dagelijks bestuur van de provincie dit jaar kan gebrui ken voor bescherming van natuur en landschap. Gedeputeerde mr. J. P. Boersma zei vrijdag, dat een ombuiging m beleid naar meer beheer en minder aan koop een zaak van langere termijn is. maar tegen de wens van de staten op zich verzette hij ach niet. Overigens wordt in de statenmotie aangeduid, dat de beleidsombuiging in samen spraak met de rijksoverheid tot stand gebracht moet worden en dat aan de voorwaarde moet worden vol daan, dat beheer van natuurgebied ook een permanente bescherming moet opleveren. In de eerste ronde van het debat over natuur en landschap leek het erop, dat het CDA zou gaan proberen van de 1,3 miljoen gulden een bedrag van f225.000,- voor aankopen in de Yerse- ke Moer zou proberen af te halen. Mr. J. A. de Boe van het CDA stelde, dat de aankopen daar over een langere termijn kunnen worden uitge smeerd. Dat zou naar zijn mening on der meer zo zijn op grond van de te verwachr verwachten vertraging van de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland en van de ruilverka veling. Hij wilde de korting op de 1.3 miljoen dan vastleggen tot tenmin ste november als meer duidelijkheid bestaat over de financiële vooruit zichten van de provincie. Het CDA zag tenslotte van een korting af. toen duidelijk werd, dat in het algemeen meer naar beheer zal worden ge streefd en nadat de heer Boersma nog eens had gewezen op het budge trecht van de staten: die bepalen ie der jaar waar wel en waar geen geld aan besteed wordt. 'Verheugd' De heer De Boe betoogde overigens, dat de hoofdfunctie van Zeeland overwegend landbouw is en dat ook dat terughoudendheid bij aankopen inhoudt. De heer C. Boissevain van de PvdA. die zich 'in hoge mate ver heugd' toonde over de aanzet, die voor beleid wordt gegeven met dc nota, stelde, dat moeilijk in het alge meen aan te geven valt in welke ge vallen moet worden aangekocht en wanneer kan worden beheerd. De heer H. Cornelisse van de SGP betoogde, dat een zekere mate van vrijheid voor de gebruikers van grond moet blijven bestaan. Hij meende, dat bij het stellen van prio riteiten de Yerseke Moer niet boven aan komt. De leider van zijn fractie, de heer YV. P. Rentier onderstreepte dat. „We moeten niet met de beurs rammelen", zei hij, „ook al niet, om dat de boeren beconcurreerd wor den als via natuurbescherming te veel betaald wordt voor landbouw grond". Aan het eind van de discus sie tekende de heer Rentier met de heer A. M. Dek van het CDA aan, dat zei tegen bet in de nota omschreven aankoopbeleid waren. De rest van de staten accepteerde de nota. DeZeeuwse staten willen, dat het dagelijks bestuur van de provincie overlegt met de landbouit en natuurbeschermings organisaties om de epidemie van perevuur actief en gecoördineerd te bestrijden. Op de foto de verwijdering van aangetaste struiken De heer L. A. M. Elenbaas van de VVD stelde in zijn betoog over na tuur en landschap, dat het land schap nooit statisch is geweest en dat een afweging van belangen moet plaatsvinden, waarin ook de land en tuinbouw aan bod moeten ko men. Hij liet weten dat zijn fractie akkoord ging met de 1,3 miljoen gul den, maar dat ieder jaar opnieuw be zien zal moeten worden welk bedrag kan worden gegeven Bacterievuur De heer Elenbaas drong er overigens op aan. dat het dagelijks bestuur van de provincie actief is om met de be trokken instanties en instellingen een goede bestrijding van het bacte rievuur te laten plaatssvinden. Een door hem daarover ingediende motie werd met algemene stemmen aange nomen. Mevrouw Boogerd gaf in haar betoog vooral aan, dat kritisch moet worden gekeken naar het aankopen van ge bied en ze meende dat er mogelijkhe den zijn voor bijstelling van het be leid. Gedeputeerde Boersma gaf in zijn beantwoording aan, dat de 1,3 mil joen gulden voor dit jaar een raming is. Als het geld niet wordt opgebruikt kan het in een fonds komen en een jaar later worden besteed. Over de Yerseke Moer zei hijdat de provincie tot nu toe te maken heeft met het beleid van de Stichting Beheer Land bouwgronden: die stichting koopt aan en de provincie gaat daarin dan mee. Hij wees erop, dat die gang van zaken op dit moment zo is als gevolg van m de afgelopen jaren gevoerd be leid, Hij toonde zich bereid op rijksni veau overleg te voeren over een ac centverschuiving naar meer beheer. Over de bestrijding van het bacterie- vuur zei hij. dat de instanties en in stellingen die verantwoordelijk zijn voor het beheer van gebieden ervan op de hoogte zijn, dat de provincie een actieve bestrijding wenst. Hij verzette zich niet tegen de motie over dit onderwerp. streven, maar dat zal wel moeilijk zijn. Het probleem is vooral om geschikte mensen te vinden", betoogt Tolsma. Werkgebieden De activiteiten van het Jeugd Rode Kruis zijn globaal in vier werkgebie den in te delen. Zo zijn er de 'sociale activiteiten', erop gericht iets te doen samen met of voor mensen die in de buurt wonen. Als voorbeelden noemt Tolsma: op bezoek gaan bij mensen die weinig contact met anderen hebben; oppassen in gezinnen met een gehandi capt kind; samen naar de winkel, kap per of kerk gaan; een recreatiemiddag of-avond organiseren in een instelling; hulp verlenen bij de dagelijkse gang van zaken in tehuizen. Het werkgebied 'internationaal begrip' heeft tot doel bij jongeren kennis en be grip te vergroten voor situaties, waarin mensen in het buitenland hulp nodig hebben. Dat kan bijvoorbeeld inhou den: medewerking aan hulpacties, spe ciaal voor de jeugd in getroffen gebie den; bijeenkomsten met buitenlandse jongeren; adoptie van kleine projecten in arme landen; een project over het le ven van jongeren in krottenwijken van Lima (Peru). Jeugd-EHBO is het derde werkveld, cursuswerk voor 11- tot 16- jarigen. In Zeeland worden jaarlijks tussen 1500 en 2000 jongeren hiermee bereikt. Het laatste werkgebied heeft betrekking op het geven van informatie over het Rode Kruis. Consulent Tols ma: „Het Jeugd Rode Kruis doet eigen lijk hetzelfde als het Rode Kruis, alleen aangepast aan de mogelijkheden van jongeren". Hij voegt eraan toe dat het (Jeugd) Rode Kruis in Zeeland onder de bevolking beslist leeft; misschien dat de hulpverlening tijdens de waters noodramp daar mee te maken heeft." MIDDELBURG - De Zeeuwse staten zijn bereid ertoe bij te dragen, dat de inrichting van het Oosterscheldege- bied zoveel mogelijk wordt gestroom lijnd. De staten hebben vrijdag inge stemd met een regeling, die dit - zon der wettelijke bevoegdheden - moge lijk maakt. De bedoeling is, dat hét beleid van ge meenten langs de Oosterschelde, de provincie en het rijk zoveel mogelijk op elkaar wordt afgestemd en dat men 'el kaar laat meedenken over de uitoefe ningvan de eigen bevoegdheden'. Zoals gemeld heeft de stuurgroep Ooster schelde aan de deelnemers een dergelij ke 'intentie-verklaring' gevraagd. Via deze afspraken kunnen allerlei voorne mens van gemeentebesturende pro vincie of het rijk in en op de Ooster schelde door de andere deelnemers worden getoetst. Op vragen uit de sta ten deelde gedeputeerde A. L. van Geesbergen mee, dat Sint-Philipsland waarschijnlijk om principiële redenen niet zal meedoen en dat Westerschou- wen nog niet heeft getekend, maar dit waarschijnlijk wel zal doen. Hij stelde, dat deze afspraken plus de vorming van een Oosterschelde-schap in de verdere toekomst de beste garanties bieden voor een zo zorgvuldig mogelijke inrich ting van het gebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11