In PLO waarschuwt na ontslag Palestijnse burgemeesters PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veerboot op havendam na botsing met Russen Stoffelijke overschotten van journalisten in Nederland liftsluis Van Veen: koppeling uit regeerakkoord 'VOORTZETTING ONDERDRUKKING PRINSES MARGRIET DOOR MIST UIT DE KOERS Kamer wil handhaven Militairen proefkonijn in nieuw ziekenhuis Ruimteveer test grijparm ïnm igens I ~Zon en mist Eerst nog plaatselijk mist, overigens droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur van 10 graden aan zee tot 15 graden in het binnenland Eerst weinig wind, later matige zuidioesten wind. 225e jaargang no. 71 Vrijdag 26 maart 1982 tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes telefoon 01106-1740 VLISSINGEN - Donderdagmiddag rond kwart over twee is de veerboot 'Prinses Margriet', die de dienst onderhoudt tossen Vlissingen en Brcskens, op de Westerschelde in aan varing gekomen met twee Russische zeeschepen. Vervol gens liep de veerboot vast op de westelijke havendam van Breskens. Er bevonden zich enkele honderden passagiers aan boord. Niemand van hen raakte gewond. Aan het eind van de middag - tegen vier uur - werd de 'Prinses Margriet' weer vlotgetrokken. De veerboot werd aan stuurboordzijde licht beschadigd. Over de exacte omvang van de schade was gisteravond nog weinig bekend. Evenmin is duidelijk, hoe lang het zal duren, voordat de 'Prinses Margriet' weer ingezet kan worden. Als gevolg van de dichte mist hebben zich donderdag op de Westerschelde talloze scheepsongevallen voorgedaan De aanvaring tussen de 'Margriet' en de twee Russische zee schepen (de 'Paide' en de 'Lagoda 14') gebeurde op de rede van Vlissingen. Het ongeval ontstond in dichte mist, die onverwacht was komen opzetten. De 'Prinses Margriet' - op weg van Breskens naar Vlissingen - ramde eerst de 'Paide' en vijf minuten later de "Lagoda'. Beide schepen lagen - buiten de vastgestelde vaarroute van de veerboot - voor anker. De 'Prinses Margriet' is iets van haar vaste route afgeweken. De twee Russische schepen hebben lichte schade opgelopen. Na de botsingen probeerde de 'Prinses Margriet' op eigen kracht naar Breskens terug te varen. Maar door een defect aan het stuurmechanisme liep de boot daar op de havendam. De 'Prinses Margriet' heeft ongeveer een uur vastgezeten. Een sleepboot van de firma Muller uit Terneuzen wist het schip vlot te krijgen. De 'Prinses Margriet' werd te Breskens de haven binnengebracht, waar passagiers en auto's werden gelost. Vervolgens werd de 'Margriet' naar de reparatiewerf 'Scheldepoort' in Vlissingen gesleept. By de hele operatie waren drie sleepboten betrokken. Eén van die slepers ('De Waasland') liep tydens de reddingsoperatie vast. Een woord voerder van de firma Muller verwachtte gisteravond dat de sleepboot nog in de nacht van donderdag op vrijdag vlot zou komen. Om te voorkomen dat er vandaag al te grote vertragingen op de veerdienst Vlissingcn-Breskens zullen ontstaan, zal de provinciale stoombootdienst een vervangende veerboot inzetten: de 'koningin Juliana'. De capaciteit van de 'Julia na' is echter beduidend minder dan die van de 'Margriet'. Zie ook pagina 2 De 'Zwitserland' duwt de veerboot 'Prinses Margriet' de veerhaven van Breskens binnen. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De verschillende fracties in de Tweede Kamer hebben minister Zeevalking dinsdag vrij duidelijk ge maakt dat de liftsluis in de Oesterdam, in het belang van Bergen op Zoom, gehandhaafd moet blijven. PvdA. zowel als CDA en WD namen die stelling donderdag in bij het debat dat met Zeevalking werd gevoerd. Méér nog was het de bedoeling van de Kamer om de Raad van de Waterstaat een niet mis te verstaan signaal te geven, die Raad immers moet adviseren over de plannen van de bewindsman om de lift sluis uit financiële overwegingen te schrappen Zeevalking begreep haar fijn wat de woordvoerders voor hadden: ..De Raad van de Waterstaat zal heus wel ergens meeluisteren", zei hij, doe lend op de opmerkingen die tijdens het debat werden gemaakt. De Kamer was. met uitzondering van SGP-waterstaatsspecialist ir H. van Rossum. vrij duidelijk. „De liftsluis moet er komen, en wel nu", zei mr Henk Koning van de WD Dr. Kees Zijlstra (PvdA) sprak van een onvolledige bena dering van de liftsluis-problematiek. aangezien Zeevalking alleen maar op waterstaatskundige en financiële as pecten heeft gelet en onvoldoende de economische belangen voor Bergen op Zoom heeft meegewogen en drong aan op een kosten-baten-analyse. Zijlstra: „Zo'n economische waardering ont breekt pijnlijk". Drs Huib Eversdijk (CDA) wil dat Zeevalking zich tot de ministeries van economisceh zaken en sociale zaken en werkgelegenheid wendt om juist die economische aspec ten en de werkgelegenheid mee te we gen. Zeevalking wilde nog geen definitieve uitspraken doen. Het wachten is im- (Slot zie pagina 2 kolom 2) LELYSTAD (ANP) - Zo'n honderd militairen zullen in augustus waarschijnlijk twee dagen als proefpatiènt doorbrengen in het Zuiderzeeziekenhuis in Lelystad. Dit eerste ziekenhuis in de Flevo- polder zal in September haar deur openen. De maand augustus wordt door het personeel gebruikt om al vast een beetje 'warm te draaien'. Het verzoek tot de proef is gedaan door de directie van het ziekenhuis. Algemeen directeur M. Wildvank heeft goede hoop dat zijn aanvraag om proefpatiênten gehonoreerd wordt. „Anders zullen we via een andere weg aan mensen moeten ko men" laat hij weten. Doel van deze proefperiode is volgens hem even tuele 'kinderziekten' in de zieken huisorganisatie voor de opname van echte patiënten te kunnen ont dekken en verhelpen. De overigens kerngezonde militai ren zullen met alle facetten van het ziekenhuisleven te maken krijgen. Het ontvangen van visites, de ken nismaking met de operatiekamer en vanzelfsprekend het ziekenhui seten. Het is nog niet bekend welke kazerne de militairen voor het ver blijf in het Zuiderzeeziekenhuis zal kessler weg Voetbaltrainer Georg Kessler gaat de Alkmaarse eredivisieclub AZ'67 verla ten. AZ verkeert In financiële moeilijk heden door een bij de verwachtingen achterblijvend aantal bezoekers. PAGINA 17 verzekeringen Het verzekeringsbedrijf Delta Lloyd heeft vorig Jaar goede resultaten ge haald. Ondanks de economische reces sie maakte het bedrijf meer winst. Vooral de sector levensverzekeringen toonde zich sterk. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13 Radio en televisie: 15 Financiën, economie: 17 SCHIPHOL - Op Schiphol zijn gistermorgen rond half elf de stoffelijke overschotten van de vier in El Salvador vermoorde IKON-journalisten Koos Kos ter, Joop Willemse, Hans ter Laag en Jan Kuiper aangeko men. Terwijl de begrafenisauto's langs de aankomsthal reden brachten dertig le den van het El Salvadorcorrüté Neder land met een rode band om de arm een eerbetoon aan de vermoorde journalis ten. Op een spandoek dat zij meedroe gen stond de tekst 'El Salvador geen tweede Vietnam'. Enkele medewerkers van de IKON waren eveneens op de luchthaven aanwezig. Familieleden was afgeraden naar Schiphol te komen. Later op de dag werden de kisten naar het geneeskundig gerechtelijk labora torium ln Rijswijk vervoerd. Patho loog-anatoom dr Zeldenrust zal hier sectie op de lichamen verrichten. De onderzoeken door pathologen-ana toom in El Salvador hebben geen infor matie opgeleverd over de wijze waarop de Nederlanders zijn gedood. Zaterdagochtend om half tien organi seert de IKON een korte plechtigheid in het perscentrum van dc NOS in Hilver sum. Hier bestaat gelegenheid tot het nemen van afscheid van de vier ver moorde verslaggevers. De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft de IKON laten weten dc dood van de vier Nederlandse journa listen in El Salvador ten zeerste te be treuren. In een telex van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag aan de omroep staat dat de president het bij zonder tragisch vindt dat de IKON-me- dewerkers zijn omgekomen bij het uit oefenen van hun beroep. (Zie ook pagina 3: Overleg Nicaragua- VSi Israëlische pantservoertuigen in de straten van Nabloes. PLO heeft verklaard dat het ontslag van dc burgemeesters ernstige gevol gen zal hebben. Een woordvoerder van de PLO noemde de Israëlische actie 'een voortzetting van de onderdrukking van de bezet- KAAP CANAVERAL (UP1) - De astro nauten aan boord van het Amerikaan se ruimteveer Columbia hebben don derdag met succes de grijparm van hun ruimtevaartuig beproefd. Na een korte test waarbij de arm een voudig op en neer werd bewogen, tilde astronaut Gordon Fullerton een mom tor uit de U-vormige bergruimte van de Columbia om daarmee de elektromag netische golven rond de ruimtependel te registreren. Het vlucht leidingscentrum in Houston noemde het velkeeloze verloop van het experiment 'goed nieuws' Het beproe ven van de grijparm is een van de voor naamste doelen van de derde vlucht van de Columbia. VARSSEVELD - Versterking van het bedrijfsleven en vergroting van de winstgevendheid van de bedrijven door lastenverlichting kan alleen door een belangrijke wijziging in het re geerakkoord, namelijk het loslaten van de koppeling van de sociale uitke ringen en ambtenarensalarissen aan de lonen. Dat zei de voorzitter van de werkge versorganisatie VNO, mr. Chris van tingsautoriteiten tegen het Palestijnse volk en tegen democratisch door het volk gekozen burgemeesters" De twee burgemeesters, die bekend staan als sympathisanten van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, genieten een aanzienlijk gezag op de westelijke Jor- daanoever. Het ontslag van de burge meesters volgt op de ontbinding, vorige week, van de gemeenteraad van El Bi- reh. Dat was aanleiding tot een reeks gewelddadige botsingen tussen Pale stijnse betogers en het Israëlische leger. Volgens een officiële Israëlische be kendmaking zijn de twee burgemees ters ontslagen omdat ze weigerden het nieuwe burgerlijk bestuur te erken nen, dat Israël heeft geïnstalleerd op de westelijke Jordaanoever. De burgmeesters zien daarin een stap naar de annexatie van Cis-Jordaniê door Israël. Israël zegt dat de twee bur gemeesters op instigatie van de PLO hebben geprobeerd wet en orde te on dermijnen. Sbaka en Khalaf werden beiden ernstig gewond bij moordaanslagen ln 1980. Shaka verloor beide benen toen een ex plosieve lading in zijn auto ontplofte, en (Slot zie pagina 8 kolom 7) Veen. gisteren in Varsseveld tijdens een inleiding voor de Nederlandse Maat schappij voer Nijverheid en Handel De VNO-voorzitter is van mening dat zeer ingrijpende beslissingen nodig zyn om het financieringstekort binnen de gestelde perken te houden. Zonder in grijpen zal het oplopen tot 9.5 procent en wellicht tot 10. „En dat terwijl als centrale voorwaarde voor herstel van de marktsector in het regeerakkoord is gesteld dat het tekort moet worden te ruggebracht tot 6,5 procent. „Het kabinet kan er zelf niet meer uit komen en vraagt in feite de sociale part ners in de marktsector de problematiek van de collectieve sector voor de politi ci op te lossen. Dat kan noch door een loonmaatregel noch door de centrale onderhandelin gen Zeker na de ervaringen met de ziektewetombuigingen waar het kabi net in feite ook zyn verantwoordelijk heid heeft afgeschoven naar de werkge vers, zie ik niets in overleg op centraal niveau zonder een duidelijk kabinets beleid". aldus Van Veen. Volgens hem kan de overheid ombuigingen niet ont lopen door een ingreep in de inkomens van de particuliere sector. De FNV zal het niet toelaten dat er fors (Slot zie pagina 8 kolom 4) Burgemeester Bassam Al-Shaka. JERUZALEM (REUTER/UPI/AFP) - De Israëlische autoriteiten hebben donder dag de Palestijnse burgemeesters van Nabloes en Ramallah op de westelijke Jordaanoever ontslagen. Burgemeester Bassam Al-Shaka van Nabloes en Karim Khalef van Ramallah werden donderdag vroeg ontboden bij de Israëlische mili taire bevelhebber Oeri Orr in Nabloes, die hen een ontslagbrief overhandigde. PAGINA 3 europese gemeenschap trans Andriessen, commissaris van de Europese Gemeenschappen, meent dat er een politieke grauwsluier over zijn organisatie hangt. Europa is het slachtoffer geworden van zijn eigen succesverhaal, aldus Andriessen op een herdenkingsbijeenkomst in Den Haag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de EEG-verdragen. PAGINA 9 sleepbootbemanning Na overleg met de bemanning van de Belgische 'Unie van Reddings- en Sleepdienst' (Union) heeft de.Belgi sche Transportarbeiders Bond (BTB) bet plan opgevat acties te gaan voeren tegen de onderbezetting van de boten van de sleepdienst Willem Muller in Terneuzen. De Belgen zijn bang voor aantasting van de werkgelegenheid in de Belgische havens, wanneer een Ne derlands bedrijf het aantal beman ningsleden beperkt PAGINA 11 antillen Politiek Den Haag voelt er niets voor om een overlegronde over de decentra lisatie van het bestuur op de Neder landse Antillen op touw te zetten. De Arubaanse politieke leider Betico Croes kreeg gisteren bij de vaste ka mercommissie voor betrekkingen met de Antillen weinig begrip voor zijn idee deze zomer te gaan praten over ver snelde decentrallsaUe. PAGINA 13 knwu-jury Wielersport-jurylid Wim Malkus liet gisteren tijdens een vergadering ln Kloosterzande weten niet meer opge steld te willen worden. Malkus heeft het aan de stok met dlstrictssportcom- mlssielid Wim Evertse Aan de rand van Nabloes, Ra mallah en Hebron zijn donder dag Isarëlische tanks gestatio neerd en tal-van parachutisten van het Israëlische leger zijn naar Nabloes overgebracht. Dit hebben ooggetuigen meege deeld. Van Palestijnse zijde is vernomen dat in het vluchtelingenkamp van Ballata, op 20 km ten noordwesten van Nabloes - waar voor de vijfde achtereenvolgen de dag een uitgaansverbod van kracht was - veel arrestaties zijn verricht. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie Sociaal-democraat Jenkins wint bij tussentijdse stemming GLASGOW (AP)-Roy Jenkins, één van de oprichters van de nieuwe sociaal democratische partij in Groot-Brit- tanniè. heeft vrijdag een belangrijke tussentijdse verkiezing voor een lager huiszetel in het district Hillhead in GLasgow gewonnen. Het district was de afgelopen 63 jaar onafgebroken door een lid van de conservatieve par tij in het parlement vertegenwoor digd. De voormalige minister van financiën en voorzitter van de Europese commis sie kreeg 10.106 stemmen en behaalde daarmee een meerderheid van 2.038 stemmen. De vonge conservatieve ver tegenwoordiger van Hillhead was nog gekozen met een meerderheid van 2.002 stemmen. De triomf van Jenkins was de derde achtereenvolgende overwinning van het sociaal-democratisch-liberaal ver bond bij een tussentijdse parlements verkiezing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1