Dode en gewonde na explosie bij Cruson Viering stadsrechten Axel blijft omstreden Boetes voor deelnemers aan vangrailactie 'Stop Borsele' GROTE SCHADE LOODS EN OMGEVING almanak 'Het leek wel of de mensen een voorgevoel hadden... PZC/provincie KANTONRECHTER: RESPECTABELE MOTIEVEN RAADSLID D. J. OGGEL HOUDT GELIJK VOL DONDERDAG 25 MAART 1982 BRESKENS - De 40-jarige G. de Zeeuw uit Breskens is woensdagavond overleden aan de verwon dingen die hij had opgelopen bij een gasontploffing in het metaalbewerkingsbedrijf 'Cruson BV' in Breskens. Een tweede slachtoffer, R. E. de Jager uit IJzendijke, ligt met zware verwondingen in het Antoniusziekenhuis van Oostburg. De twee werknemers bij 'Cruson BV' In dat onderzoek zal ook worden beke ken of de hinderwetvergunning: is overtreden. Vooral drs. G. Beijen van de milieu-inspectie legde daar woens dag de nadruk op. „Over de naleving van de hinderwetvergunning hebben werden ernstig aan het hoofd gewond bij een ontploffinf in een Teüon-oven, om vijf over vier woensdagmiddag. Ze werden direct overgebracht naar het Oostburgse ziekenhuis, waarna het slachtoffer uit Breskens naar het St.- Janshospitaal in Brugge werd ver voerd. Daar bezweek hij om 19 uur aan zijn verwondingen. De explosie veroorzaakte een enorme ravage. De loods aan de Westland- straat, waarin de Teflon-afdeling is on dergebracht, werd zwaar beschadigd. Een zij muur en een deel van het dak zij n weggeblazen. Bij het bedrijf en de om liggende woningen ontstond veel glas schade. Bovendien werden enkele voor gevels van huizen ontwricht. De totale schade is nog onbekend, maar loopt in de tonnen. De explosie is vermoedelijk het gevolg, van een menselijke fout. Bij het ver geefs opstarten van de droogoven heeft zich waarschijnlijk gas opgehoopt in de oven, waardoor de ontploffing kon plaatsvinden. Op dat moment waren er vijf personeelsleden in de loods aanwe zig. De werkzaamheden bij het bedrijf werden onmiddellijk stopgezet. Politie, brandweer en de ambulance waren snel ter plaatse. De Westlandstraat werd voor het verkeer afgesloten. Hinderwet De arbeidsinspectie en de technische recherche van de rijkspolitie begonnen woensdagavond met het onderzoek naar de toedracht van de explosie. Dat wordt vandaag voortgezet. Dan zullen ook de milieu-inspectie en de gemeente Oostburg de gebeurtenissen recon strueren. Zeeuws-Vlaming in België aangehouden in verband met grote hasjvangst MECHELEN/TERNEUZEN - De rijks- wacht in bet Belgische Mechelen heeft deze week 2500 kilo hasj onderschept, die was verstopt in een uit Pakistan afkomstige partij diepvriesgarnalen. De verdovende middelen (de grootste hoeveelheid, die de afgelopen vijftig1 jaar in beslag werd genomen, aldus de rijkswacht) vertegenwoordigen een waarde van bijna 2,5 miljoen gulden. De rijkswacht verrichtte een aantal ar restaties, waaronder ook de Zeeuws- Vlaming J. F. In totaal werden vier mannen aangehouden. Twee van hen hebben de Nederlandse nationaliteit. De rijkswacht werd vermoedelijk na een tip op het spoor van de hasj-smok- kel gezet. De mannen werden aange houden bij een visfabriekin het plaatsje Puurs, juist op het moment dat zij de drugs aan het overladen waren uit de koelwagen. Bij hun arrestaties boden zij geen weerstand; zij zijn ingesloten in de Mechelse gevangenis. In de koelwagen stonden vierhonderd kratten met garnalen. De hasj zat ver stopt tussen de diepgevroren vis. De Belgische politie vermoedt overigens dat het transport niet het eerste is ge weest. Het onderzoek is nog in volle gang en strekt zich ook uit naar Zee land. De rijkswacht verwacht dat er op korte termijn nog meer arrestaties zul len worden verricht. ZEEUWSE Keuze Kosten noch moeite noch man kracht hebben depolitiekepartijen in dit. geivest de afgelopen maan den gespaard om bekendheid te ge ven aan de mooie voornemens, waarmee zij de belangen van deze samenleving de komende vier jaar in de provinciale staten willen die nen. Zorgvuldig bijeengeschreven par tijprogramma's zijn op ruime schaal gedrukt om te worden ver spreid. Avond aan avond betraden politie ke voormannen in zaaltjes spreek gestoelten om toehoorders in te scherpen wat zij willen met de vaste oeververbinding, met kernenergie, met wegen in de provincie en met. werkgelegenheid. Kortom - de oplettende kiezer kon goed gedocumenteerd een hokje kleuren, gisteren. Wij hebben gistermiddag bij een stembureau aan twee kiezers, die na ons kwamen eens gevraagd waarom ze het hokje van de partij van hun keuze hadden ingevuld. Eén van hen meldde, dat hij uitslui tend was afgegaan op de verkie zingsaffiche van de betrokken par tij, waarvan de kleurtjes hem be haagden. En de tweede had zijn stem niet uit gebracht op eenpartij, maar op een heer, die een van de kandidatenlij sten sierde. Hij had dat gedaan - zo verklaarde hij - omdat hij van ken nissen had gehoord, dal de kandi daat van zijn keuze zulke aangena me tafelmanieren had. Zeeuws Museum tijdelijk dicht MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum aan het Abdijplein in Middelburg zal in de week van 29 maart tot en met 2 april in verband met interne verbouwing ge sloten zijn. Vanaf maandag 5 paril is het museum tijdens de bekende openingsu ren weer toegankelijk. Dan zullen ook twee onlangs aangekochte schilderijen te zien rijn, namelijk van Jacoba van Heemskerck, geïnspireerd op kasteel Westhove (uit circa 1912) en het vroege schilderij van R. Kimpe van de Vis markt te Middelburg uit 1925. we steeds de grootste zorgen gehad", zei hij. „Het bedrijf heeft een groot aantal zwakke plekken vertoond. Ook nu wa ren er nog steeds problemen op het ge bied van het milieu en de veiligheid. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt pri mair bij de gemeente. Ondanks ons her haalde aandringen rijn er blijkbaar niet voldoende maatregelen genomen. Nu wordt de tol daarvoor betaald. Dat rit mij erg dwars. Het gemeentebestuur van Oostburg had wellicht verder moe ten gaan dan is gebeurd". De milieu inspecteur zei 'het gebrek aan voortva rendheid bij de gemeente te betreuren". Overigens moet uit het onderzoek nog blijken, benadrukte de inspecteur, of de hinderwetvergunning wel daad werkelijk is overtreden. Burgemeester C. Spijkerboer van Oostburg, die di rect na de ontplofTing een kijkje kwam nemen, distantieert zich nadrukkelijk van de uitlatingen van de milieu-in specteur. „We hebben geen aanleiding om te veronderstellen dat de hinder- Een ernstig gewonde werknemer van Cruson wordt naar de ambulance gebracht. wetvergunning is overtreden, of liever gezegd: dat de explosie een gevolg is geweest van een overtreding van de hinderwetvergunning. Het is vermoe delijk een bedrijfsongeval. De gemeente is het dan ook oneens met het standpunt van de milieu-inspectie. De inspecteur kan die beweringen niet hardmaken". Pas als het onderzoek uitwijst dat de hinderwet in het geding is, zal de ge meente stappen ondernemen. Het on derzoek van gemeente, milieu- en ar beidsinspectie en technische recherche van de rijkspolitie wordt vandaag voortgezet. De oorzaak van de ontplof- fing was woensdagavond nog niet offi cieel bekend. Directeur J. P. Cruson wil de niet ingaan op de gebeurtenissen. Voordat het onderzoek woensdag avond kon beginnen, heeft een Temeu- zens bedrijf eerst een deel van het dak gesloopt, omdat er instortingsgevaar bestond. De zwaar beschadigde be- drijfsloods trok erg veel bekijks van nieuwsgierigen. Tot in de avonduren stonden groepjes mensen de ravage gade te slaan. Op het moment van de explosie was de West landstraat 'leeg'. Iets wat volgens om wonenden een wonder mag heten om dat op woensdagavond de straat nor maal gesproken druk bevolkt is met doorgaand verkeer en spelende kinde ren. Mist legt veer Kruiningen- Perkpolder enkele uren lam VLISSINGEN/KRUININGEN - De veerdienst Kruiningen-Perkpolder van de Provinciale Stoomboot Dienst (PSD) heeft woensdagavond in ver band met een dichte mist de vaarten om 20.10 uur gestaakt. Geprobeerd zou worden om 23.00 uur een laatste reis naar Perkpolder te maken, terwijl ook vanuit Perkpolder (om 23.25 uur) nog een reis naar Kruiningen zal worden gemaakt. De veerdienst Vlissingen-Breskens kon ondanks de dichte mist woensdag avond rijn diensten normaal laten va ren. Ook het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder bleef in de vaart. MIDDELBURG - Woensdag stonden er opnieuw leden van de actiegroep „Stop Borsele" voor de kantonrechter in Middelburg, omdat zij hadden deelgenomen aan de „vangrailactie" op 6 september van het vorig jaar. Zij hadden toen met sandwichborden, met de tekst: „geen kernenergie, stop Borsele" over de hele lengte van rijksweg 58 van Middelburg tot aan de provinciegrens in de midden berm gestaan op een tijdstip dat er erg veel verkeer in oostelijke richting was. Hen werd het in gevaar brengen van de veiligheid op de weg verweten en voor dit feit eiste verkeersschout mr J. Boogers een boete van 50 gulden en verbeurd verklaring van de in beslag genomen sandwichborden. Kantonrechter mr B. Verhoeven veroordeelde ieder van de 9 verdachten tot een boete van 51 gulden om hen gelegenheid te geven hun zaak in hoger beroep aanhangig te maken. De sandwichborden krijgen zij echter terug, omdat zij voor hun actie naar zijn oordeel respectabele motieven hadden i opnieuw nodig zullen hebben. Hun verdediger, mr E. Hummels uit Utrecht, deed aanvankelijk een poging om het openbaar ministerie niet-ont- vankelijk te laten verklaren, omdat hij meende dat er geen rationeel justitie- doel gediend is bij het optreden tegen geweldloze actievoereders. „Ik vraag me af of de verkeersschout niets beters te doen heeft dan gewetensvolle mede burgers voor de rechter te brengen". Hij vond het onjuist dat mensen om dit soort 'bagateldelicten' gecriminali seerd worden, terwijl dat met het hele proces van kernenergie niet het geval is. De kantonrechter deelde deze visie niet, omdat hij niet inzag waarom de monstreren gepaard zou moeten gaan met het plegen van een verkeersover treding. Mr Hummels bracht naar voren dat de i zij de borden ongetwijfeld wel weer actievoerders op rustige en waardige wijze, zonder overlast te bezorgen, hadden geprotesteerd tegen het blij ven draaien van de kernenergiecentra le. Hij vond het een uitermate triest feit dat nog te weinig mensen in deze streek zich bewust zijn van de gevaren die kernenergie voor de hele maat schappij oplevert. „Vele vormen van demonstratie zijn nodig om rampen te voorkomen en afgezet tegen de gevaar zetting die geschiedt in de kerncentra le te Borsele vraag je je af waar het openbaar ministerie het lef vandaan haalt om zulke gewetensvolle mensen als mijn cliënten te dagvaarden", al dus mr Hummels. Hij vervolgde: „Zij stonden daar niet voor hun lol, maar om uiting te geven aan hun grote ongerustheid over het kernenergiegebeuren. Of die actie op zichzelf noodzakelijk was is en blijft een politieke kwestie. Als men zegt dat zij ook op andere manieren kunnen de monstreren zonder formeel de wet te overtreden, geeft men reeds een poli tiek oordeel". Daarom vroeg hij vrij spraak ofwel ontslag van rechtsvervol ging, maar ingeval aan een veroorde ling niet was te ontkomen, schuldig verklaring zonder oplegging van straf. Mr Boogers noemde in zijn requisitoir de actievorm van „Stop Borsele" een hoogst onverstandige keus. Hij was van mening dat deze wel degelijk gevaar voor het verkeer had opgeleverd, te meer daar sommige verbalisanten mei ding gemaakt hadden van filevorming op de autosnelweg. De actievoerders verklaarden echter dat dit meer te wij ten was geweest aan het politieoptre den dan aan het feit dat rij met hun borden de aandacht van de automobi listen zouden hebben afgeleid. Alle ac tievoerders legden een korte verklaring af waarin rij de noodzaak die er voor hen bestond om op deze wijze te demon streren nader toelichtten. „Ik hoop dat ik op deze manier de mensen aan het denken heb gezet", concludeerde één van hen. De acht aanwezige actievoer ders - eén werd er bij verstek veroor deeld - zeiden na afloop van de zitting van plan te zijn om tegen de uitspraak in beroep te gaan. BRESKENS - Er gaat een Vliegtuig door de geluidsbarrière. Dat dachten veel omwonenden van 'Cruson' in Breskens enkele minuten over vier. toen een enorme knal de stilte verstoorde in de woonwijk. Woensdagmiddag, een tijd waarop de Westlandstraat normaal gesproken erg 'druk' is met spelen de kinderen en verkeer. Maar op het moment van de ontploffing was de hele straat leeg. „Het leek wel alsof de mensen een voorgevoel hebben gehad. Het is een wonder dat er op het bewuste mo ment niemand op straat liep, langs de bedrijfsgebouwen van Cruson. Dan waren er zeker doden gevallen", zegt Paul Weimar. Een kleine minuut vóór de ontploffing liep hij met rijn twee kinderen door de Westland straat, op weg naar het strand. Op de hoek van de Westlandstraat en de Boulevard, aan de overkant van de straat, hoorde hfj de klap. „Ik keek om. De loods was helemaal kapot, er lag een hoop witte stof - isoleermateriaal - op de straat. Maar verder was de straat leeg. Ik zag geen mens." Paul liep snel door met rijn twee kin deren, uit angst voor een gifwolk. Pas toen hij op het strand was aange komen, begon het tot hem door te dringen. Met - letterlijk - knikkende knieén ging hij weer terug. Het had maar een haartje gescheeld. Zijn vrouw, Marian, thuis in de wo ning aan de Westlandstraat, schuin tegenover het bedrijf, trok wit weg toen ze de klap hoorde en zich reali seerde dat het bij Cruson was. Ze ren de meteen naar buiten, in de vage angst dat ze daar, op straat, haar man en kinderen wel zou zien liggen. Ruim twee uur later zitten ze thuis van de klap te bekomen. Marian trilt nog steeds een beetje van de schrik. Paul: „We wonen hier pas een maand. Ik had nog wel wat vertrou wen in de overheid, dat een dergelijk bedrijf goed gecontroleerd zou wor den. Maar dat vertrouwen is nu wel in één klap verdwenen bij de omwonen den.'denk ik." In huis het van mevrouw Lia de Jon ge aan de Westlandstraat, recht te genover de loods, was net een kinder feestje aan de gang. Brigitte, de jong ste dochter, vierde haar zesde ver jaardag. Toen Lia de Jong de knal hoorde, reageerde ze meteen. „Ik heb de kinderen in de auto geladen en ben meteen naar m'n moeder gere den. De kinderen waren ontzettend geschrokken." deren werden onderzocht, maar de doktoren hebben nooit iets kunnen vinden. Ze hebben er zelfs een paar weken voor in het ziekenhuis gele gen. Maar een duidelijke diagnose kon niet worden gesteld. Mevrouw De Jonge denkt dat de gehimzinnige ziekte van haar kinderen 'iets' met Curson te maken heeft gehad. Woensdagmiddag had ze één geluk: de - dubbele - beglazing van de woon kamer hield stand. Maar de voordeur werd beschadigd en kan nu niet meer open omdat de gevel is ontzet. In de muur ritten scheuren. Haar buur vrouw, mevrouw Verberkmoes, had minder problemen, „Ik was net aan de grote schoonmaak toen ik een knal hoorde. Daarna was het over...". Mevrouw 'Schelstraete had de hele middag voor het raam gezeten van haar woning aan de Boulevard, dicht bij de verwarming, met uitzicht op de straat. Tegen vier uur stond ze op om even de afwas te doen. In de keuken hoorde ze de ontploffing. Toen ze snel terugliep naar de woonkamer zag ze het raam, in scherven op de vloer en op de stoel waar ze de hele middag had gezeten. „Ik dacht dat het oorlog was", zei ze een paar uur later. Nieuwsgierigen Het leven in de directe omgeving had toen z'n normale gang nog lang niet gevonden. Vele tientallen nieuwsgieringen dromden tot in de vroege avond samen om de ravage bij Cruson te bekijken. De plukken wit isoleermateriaal lagen nog ver spreid op straat of hingen in de bo men en struiken tegenover het be drijf. Intussen hadden de omwonen den de kapotte ramen en venstertjes weer provisorisch gerepareerd voor de nacht, en afgeschermd met hou ten plankjes. In de gesprekken overheerste de ver baring en schrik: over de kracht van de ontploffing, de ravage, en dat het allemaal nog veel erger had kunnen aflopen, als er mensen in de straat waren geweest. Een omstander: „Schrik voor Cruson heb ik nooit ge had. Maar dat is nou toch wel over.. Angst Angst voor het bedrijf had ze al lan ger. Haar twee dochters, Brigitte (6) en Miranda (8), kregen twee jaar ge leden plotseling ernstige buikklach ten en zware bloedarmoede. De kin- De ravage na de explosie. AXEL - In welk jaar kreeg Axel stads rechten? Het GPV-raadslid D. J. Oggel, kenner van de geschiedenis van zijn gemeente, is er rotsvast van overtuigd dat Axel in 1183 het predicaat 'stad' kreeg toebedeeld. Hij wil dan ook dat Axel volgend jaar op grootse wijze het feest 'Axel, 800 jaar stad' gaat vieren. Gemeente-archivaris P. M. Gilhuijs echter zegt dat Oggels beweringen in historisch opzicht nu niet bepaald steekhoudend zijn. B en w zijn het met de gemeente-archivaris eens. Derhal ve: geen feest. Nog geen twintig jaar geleden, in 1963, herdacht Axel het feit dat 750 jaar daar voor stadsrechten werden verkregen. In Axel wordt nog steeds over die vie ring nagepraat. B en w vinden trouwens D J Oggel „Voldoende bewijzen. dat de herdenking van '750 jaar stads rechten' op wetenschappelijk verant woorde gronden was gebaseerd. Dat vindt evenwel de GPV'er Oggel niet, Enkele maanden geleden liet hij de goe gemeente versteld staan met de mede delingen dat het in 1983 achthonderd jaar geleden zou zijn dat Axel stads rechten verkreeg, Hij zei dat niet alleen bij de installatie van burgemeester A. Hack, maar kwam er ook in twee raads vergaderingen op terug. Die raad rea geerde echter zeer terughoudend: met het oog op 750 jaar stad in 1963 vond de raad dat Oggel zijn standpunt toch wel erg goed zou moeten onderbouwen, om dat de gemeente anders toch wel een grote flater zou slaan door precies twin tig jaar later plotseling 800 jaar stad te vieren. Oggel toog aan het werk. In februari bood hij b en w een klein boekwerkje aan, waarin hij naar zijn mening onom stotelijk aantoont dat Axel in 1183 stadsrechten verkreeg. Oggel baseert zich daarbij onder meer op de studie van de historicus L. A. Warnkónig 'Flandrische Staats- und Rechtsge- schichte bis zu Jahre 1305'. Dat werk noemt 1183 als jaartal waarin Axel stadsrechten kreeg. Oggel in een toe lichting: „Naar mijn overtuiging zijn er voldoende aanwijzingen dat Warnkó nig met het noemen van het jaar 1183 juist heeft gegrepen, Vooral de officiële akte van Willem, abt van Sint Baaf, die dit ambt bekleedde van 1177 tot 1187, is wel het bewijs. Axel wordt hierin uit drukkelijk stad genoemd". Als tweede bewijs voert het GPV-raads lid aan een ongedateerde akte, waarin graaf Philips Walter van Axel toestaat landerijen te vervreemden ten bate van abt Willem. Oggel: „In die akte wordt Axel aangeduid als 'oppidum', dat be staande stad betekent". Oggel hecht geen waarde aan de vrees dat Axel een flater zou slaan door twintig jaar na 750 jaar stadsrechten 800 jaar stadsrechten te gaan vieren. „Als in '63 een fout is gemaakt, dan mag niets ons beletten dit nu te corrigeren. Wij kunnen er trots op zijn een stad met een zo rijke ge schiedenis te mogen besturen. Voor Axel betekent de viering trouwens weer een grotere bekendheid, dus een prach tige vorm van promotie" Promotie Na Oggel dook ook gemeente-archiva ris Gilhuijs in de vergeelde boekwer ken. Hij kwam lot een geheel andere conclusie: Axel kreeg niet in 1183, maar in 1213 stadsrechten. Gilhuijs noemt het standpunt van Oggel in een nota aan b en w en de raad dan ook in historisch opzicht niet steekhoudend. „Zijn voorstellen dienen mijns inziens als onvoldoende gefundeerd van de hand te worden gewezen". De gemeente-archivaris valt in zijn no ta van eind febreuari onder meer terug op een studie van de rechtshistoricus mr E. Meerkamp van Embden, vroeger rijksarchivaris in Zeeland. „Die studie heeft aangetoond dat het jaar 1213 vol komen plausibel is te achten. Het be grip 'stad' was trouwens in de midde leeuwen niet bepaald scherp omlijnd. Het 'stad worden' was in wezen vaak een langdurig proces". B en w van Axel schrijven de raad het met Gilhuijs eens te zijn. Oggel echter blijft vooralsnog vasthou den aan een feest in 1983. Hij zegt: „Als mijn bewijsvoering niet direct wordt geaccepteerd, dan moeten we de vie ring niet 'Axel, 800 jaar stadsrechten' noemen, maar 'Axel, 800 jaar stad'. Dat is in elk geval zeker".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2