PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Leger in Guatemala neemt de macht over Begin blijft ondanks motie van wantrouwen Walesa blijft Polen trouw Oorlogstoestand in Suriname opgeheven Onderzoek ambassadeur in El Salvador afgesloten Geen meerderheid voor ziektewetvoorstellen autn adria GROEP RECHTSE OFFICIEREN vandaag Gijzeling in Bergen op Zoom erg snel opgelost Acties bij de omroep? Opnieuw zonnig Droog en perioden met zon. Middag- limperatuur van tien graden aan zee tot veertien graden in het binnenland. Weinig wind. b jaargang no. 69 ÏVoensdag 24 maart 1982 yÓUfIVl weslhavendqh 150 4463 AE goes 01100 20440 PARAMARIBO (ANP) - De oorlogstoestand in Suriname zou volgens de Nationa- leVoorlichtingsdienst van het land in de afgelopen nacht om middernacht plaat- iilijke tijd worden opgeheven. De oorlogstoestand was per 11 maart ingesteld Ijjevolge een bekendmaking op 18 maart. Als reden wordt gegeven de overwe lf, dat het algemeen belang en de nationale veiligheid voortduring van de oorlogstoestand niet langer noodzakelijk maken. De noodtoestand, die in Suri- lime gold sinds 13 augustus 1980, blijft gehandhaafd. Bont Een ander decreet, waarin de berechting van de verdachten van de coup is gere geld blijft vooralsnog van kracht. De verdachten worden volgens dat decreet voorgeleid voor een 'krijgsraad te velde', bestaande uit kaderfunctionarissen van het nationale leger. Deze besluit achter gesloten deuren tot de doodstraf of over dracht van de verdachte ter verdere berechting aan de gewone krijgsraad. Voor de krijgsraad te velde kan de verdachte niet beschikken over een raadsman. De decreten waarbij oorlogstoestand en oorlogsrecht van kracht zijn verklaard, worden algemeen gezien als legalisatie achteraf van de executie van Hawker. (Van onze correspondent) MEXICO-STAD - In Guatemala is dinsdag plotseling een gewelddadige greep naar de macht gedaan door een groep rechtse jonge generaals, kolonels en de meerderheid van de lagere officieren. Zjj zouden van plan zijn een van de uiterst rechtse nationale junta te installeren waarin al de bevrijdingsbeweging MLN. verschillende politieke secto ren zouden moeten zijn verte genwoordigd. Over de radio hebben de jonge officieren reeds om medewerking ge vraagd van enkele christen-de mocratische leiders en ook aan Lionel Sisniega, tweede man PAGINA 2 ktonindustrie De voorlopige surséance van betaling van de Thoolse Beton Industrie te Slnt-Maarter.sdljk Is ingetrokken De rechter-commlssaris ging dinsdag niet in op het advies van de bewindvoerder van het bedrijf om TBI failliet te ver klaren. De directie mag proberen het bedrijf voort te zetten. PAGINA 3 toekomst bouw Minister Van Dam en de werkgevers en werknemers in de bouw hebben gis teren de opvatting dat de bouwnijver heid geen toekomst meer zou hebben met klem van de hand gewezen Alle partijen waren het erover eens dat de hoge werkloosheid onder bouwvak kers, de woningnood en de weinig flo rissante positie van veel aannemings bedrijven negatief werken op de pu blieke opinie. PAGINA 5 cultuurspreiding De colleges van b en w van Hulst en Temeuzen willen blijven deelnemen in de Stichting Cultuurspreiding Zee land. Temeuzen stelt als voorwaarde dat de regiomanager van SCZ in Zeeuwsch-Vlaanderen kan aanblijven. PAGINA 7 grensarbeiders De devaluatie van de Belgische frank beeft de grensarbeiders m ernstige fi nanciële moeiiljklieden gebracht. De monetaire verschuivingen resulteren In een Inkomensdaling van ruim 14 procent. PAGINA 13 oranje Het Nederlands voetbalelftal heeft met 2-1 van Schotland verloren. Oran je kwam al snel op een 2-0 achterstand. In de loop van de wedstrijd werd dui delijk dat de Jonge Nederlandse ploeg minstens een gelijkspel verdiende. Het bleef echter bij een tegendoelpunt van Wlm Kleft. PAGINA 19 melkvee Uiteen studie van het Landbouw Eco nomisch Economisch Instituut blijkt dat de melkveehouders In het westen van Nederland de snelle ontwikkeling In andere gebieden niet bl) hebben kunnen houden. Dat kost ze niet al leen inkomsten maar betekent In veel gevallen ook arbeidsomstandigheden die verbeterd kunnen worden. Nieuws uit'Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 12 en 13. Varia: 15. Radio'en televisie: 17. Financiën, economie: 19. Het was gisteravond niet bekend of bij de poging bloed is vergoten, hoewel ge vechten zijn gemeld bij de kazerne in Quetzaltenango, 193 km ten westen van de hoofdstad. Het internationale vliegveld Aurora werd gesloten. Volgens de laatste berichten onder handelen de jonge officieren nog in het presidentiële paleis met de door hen afgezette president generaal Romeo Lucas. „Maar de coup is een feit", zo werd op de ambassade van Guatemala in Mexico-stad verzekerd. „Want bijna het gehele leger heeft de staatsgreep gesteund". De coup tegen het bewind van generaal Romeo Lucas komt slechts 16 dagen nadat er omstreden presidentsverkie zingen werden gehouden, waarbij de ultra-rechtse officiële kandidaat gene raal Anibal Guevara dank zij een grootscheepse fraude als overwinnaar uit de bus kwam rollen. Al voor de ver kiezingen wemelde het in Guatemala van geruchten dat de Verenigde Staten in het geval van fraude ten bate van de officiële kandidaat plannen zouden hebben om een staatsgreep te helpen ontketenen om meer gematigde krach ten een kans te geven. Momenteel wordt in Guatemala gespe culeerd dat er op korte termijn moge- tVan onze parlementaire redactie DEN HAAG-Voor de bijgesteldeziek tewetplannen van bet kabinet is in de Tweede Kamer geen meerderheid te vinden. Alleen PvdA en D'66 steunen de voorstellen. CDA en VVD zijn er te gen, evenals, om verschillende rede nen, de kleinere linkse en rechtse frac ties. De grootste regeringsfractie, het CDA. stelt in de schriftelijke voorbehande ling van het wetsontwerp dat de rege ring haar plannen beter kan intrekken. Die behelzen een premieheffing over het ziektegeld. de invoering van vijf wachtdagen voor rekening van de lijk nieuwe verkiezingen zullen wor den georganiseerd waaraan ook de op het ogenblik ondergronds opererende socialisten en sociaal-democraten zou den kunnen deelnemen. Politieke bal lingen uit Guatemala in Mexico ver wachten echter niet dat de progressie ve oppositie op een dergelijke stembu suitnodiging zal ingaan. De staatsgreep van dinsdag in Guate mala zou weieens dezelfde gevolgen kunnen hebben als de veel gelijkenis vertonende coup van oktober 1979 in het buurland El Salvador. Ook daar grepen toen jonge officieren naar de macht, in de hoop het land middels so ciale hervormingen te kunnen verzoe nen. Maar links weigerde haar mede werking en de rechtse groepen binnen het leger heroverden reeds binnen en kele maanden de feitelijke macht. De coup die volgens Washington revo lutionair links politiek had moeten isoleren, heeft in El Salvador een to taal tegenovergesteld effect gehad. Of een dergelijke coup in Guatemala an dere effecten zal hebben, lijkt voorals nog uiterst twijfelachtig. werkgevers en verhoging van de ziekte wet-premie voor werknemers met 0.2 procent. In plaats daarvan wil het CDA een verdere premieverhoging voor de werknemers doorvoeren. Een andere suggestie van het CDA is, dat bet kabinet haar wetsontwerp voorlopig aanhoudt. Intussen zou over bezuinigingen op de ziektewet-kosten met werkgevers en werknemers ge praat moeten worden in het kader van een zogenaamd „sociaal akkoord". De CDA-fractie vreest dat de voorstel len van het kabinet met zullen leiden (Slot zie pagina 3 kolom 2) Van der Stoel wil EG-steun Midden-Amerika (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese Gemeen schap gaat zich beraden over spe ciale economische steun aan Mid den-Amerika om bij te dragen tot stabilisering van de verhoudingen in dit roerige gebied. Dit hebben de Europese ministers van buiten landse zaken dinsdag in Brussel besloten op aandrang van de Ne derlandse minister van buiten landse zaken, Van der Stoel. Van der Stoel heeft zijn collega's voorgehouden dat het dringend noodzakelijk voor de Europese Ge meenschap is, een duidelijke uit spraak te doen over de zich toespit sende situatie in Midden-Amerika. De minister wenst in dit verband een verklaring van de Europese re geringsleiders. die 29 en 30 maart in Brussel bijeen komen, waarin na drukkelijk steun wordt uitgespro ken voor een politieke oplossing voor de tegenstellingen in El Salva dor. voor een politiek van niet-in- menging in het gebied door andere staten en voor speciale economi sche hulp vanuit West-Europa. Eu ropa zal op deze manier kracht bij kunnen zetten aan initiatieven van Mexico om voor Midden-Amerika een oplossing te bereiken zonder verder bloedvergieten. Minister Van der Stoel verwacht niet dat de Europese Gemeen schap een werkelijk bemiddelen de rol kan spelen om de partijen in El Salvador bijeen te brengen. „Het is niet gemakkelijk de tien EG-lidstaten op één lijn te krijgen, en om werkelijk te kunnen bemid delen, moet je snel steeds weer nieuwe standpunten kunnen inne men", aldus Van der Stoel. De president van El Salvador. Jose Napoleon Duarte. dinsdag tijdens een pers- coriferentie. WARSCHAU (AP) - De militaire mach thebbers in Polen hebben de geïnter neerde vakbondsleider Lech Walesa en zijn gezin aangeboden Polen vrijwillig te verlaten, zo is dinsdag door me vrouw Walesa gezegd. „Natuurlijk hebben we dit geweigerd. aldus Danuta Walesa in een telefonisch vraaggesprek met de Associated Press vanuit haar woning in Gdansk. Ze wilde niet zeggen wanneer of door wie het aanbod was gedaan, maar bevestigde slechts dat,de autoriteiten ons hebben aangeboden het land te verlaten". Eerder deze maand kondigde de minis ter van binnenlandse zaken aan dat geïnterneerde dissidenten en hun ge zinnen paspoorten konden aanvragen voor een vertrek uit Polen - een voor stel waarvoor weinig interesse bleek te bestaan onder de 3.600 Polen die door het regime van generaal Wojciech Jaruzelski. zonder vorm van proces, gevangen werden gezet. (Van onze correspondenten) DEN HAAG, MEXICO-STAD, BRUSSEL - De Nederlandse ambassadeur Speyart van Woerden heeft ziin onderzoek in El Salvador naar de toedracht van de moord op vier IKON-medewerkers afgerond. Gisteravond tegen elf uur zou hij naar zijn standplaats Mexico terugvliegen, te zamen met de stoffelijke over schotten van de vier Nederlanders. Als gevolg van de staatsgreep in Guatemala werd het vliegverkeer van en naar El Salvador echter bemoeilijkt. Het stond gisterdvond laat voor het ministerie van buitenlandse zaken dan ook niet vast dat Speyart van Woerden El Salvador daadwerkelijk had verlaten, Het is door de situatie in Guatemala (er Het is niet duidelijk of Van Woerden kunnen geen tussenstops worden ge maakt, terwijl het luchtruim boven dat land voor alle verkeer is gesloten) ui terst onzeker of de stoffelijke overschot ten nog de geplande KLM-vlucht zullen halen die donderdagmorgen tussen half acht en acht uur op Schiphol aankomt. Van Woerden verklaarde gisteravond tegenover het ANP dat verschillende artsen sectie hebben verricht op de stof felijke resten van de vier Nederlanders. Hij zei ook in de omgeving van de plaats waar de vier werden vermoord „veel contacten" te hebben gehad. Hij liet echter in het midden of dit met boeren uit de omgeving was. Van Woerden wil de wel kwijt dat het leger bij de dood van de vier, Hans ter Laag, Joop Wil- lemsen. Koos Koster en Jan Kuiper, was betrokken. Maar de officiële versie van het gebeuren, zoals gegeven door juntaleider Napoleon Duarte (gedood bij een vuurgevecht tussen leger en guerrilla) bestreed bij niet Volgens Van Woerden hebben velen van de met het oog op de verkiezingen van zondag in El Salvador verblijven de buitenlandse journalisten (in totaal ongeveer 3001 hem bij zijn onderzoek geholpen. De verklaringen van journa listen spreken elkaar op sommige pun ten echter tegen, aldus Van Woerden. nog contacten heeft gehad met de Ame rikaanse ambassade in El Salvador, waar men volgens sommige geruchten zou beschikken over rapporten van de Salvadoriaanse geheime dienst die er geen twijfel over zouden laten bestaan dat Koster en zijn drie kameraden door het leger werden opgewacht, in een hin derlaag werden gelokt dus. Officiële woordvoerders van de Amerikaanse THEOLOOG MAG OOST-DUITSLAND NIET UIT UTRECHT (ANP)- De Oostduitse theo loog professor Hermann Goltz. die dinsdag zou spreken op een studiedag van het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica in Utrecht, heeft die lezing op het laatste moment moeten afzeggen. Hij meldde per telegram dathij„tot zijn zeer grote spijt" niet in staat is gesteld naar Ne derland te komen. Goltz zou ook colleges geven aan de theologische faculteiten van de univer siteit van Leiden en de Vrije Universi teit in Amsterdam, en aan de theologi sche hogeschool in Kampen. BERGEN OP ZOOM - Een gewapende overval met gijzeling tan een van de bankemployés van het hoofdkantoor van de Rabo-bank in Bergen op Zoom, is dinsdagmiddag snel opgelost. De politie slaagde erin om de dader, de 24-jarige P S., te arresteren op het moment dat hij er samen met zijn gijzelaar, de 18-jarige M B in een auto vandoor wilde gaan. De man, die wordt verpleegd in een psychia trisch ziekenhuis, was erin geslaagd om een bedrag van 7000 gulden mee te nemen uit het bankgebouw. De politie kon zonder problemen overgaan lot aanhouding ambassade in El Salvador hebben maandag echter het bestaan van derge lijke documenten ontkend. Alle door de Amerikaanse ambassade verzamelde gegevens over de zaak wor den door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington zijn doorgespeeld naar de daar geves tigde Nederlandse ambassade Ook de gegevens van Speyart van Woerden worden aan de Amerikanen overhan digd, maar, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, de onderzoeken worden zelfstandig verricht. Onder de Ameri kaanse gegevens was waarschijnlijk ook het rapport van de Amerikaanse lijkschouwer die heeft vastgesteld dat er geen duidelijke aanwijzingen zijn dat. enkele van de kogels van zeer dichtbij zouden zijn afgevuurd. De officiële Sal vadoriaanse lijkschouwer had de moge lijkheid dat dat wel was gebeurd, zoals de indruk was van alle journalisten die de stoffelijke overschotten hebben ge zien. in zijn rapport opengelaten Het rapport van Van Woerden wordt nog voor het einde van deze week op het bureau van minister Van der Stoel verwacht. Waarnemers verwachten dat daarin slechts uitgebreid de offi ciële versie uiteen zal worden gezet. Er zal worden gewezen op enkele twijfels omtrent die versie, en er zal melding worden gemaakt van Duarte's verze kering aan Van Woerden dat hij per soonlijk een-vergaand onderzoek zal instellen. De tweede kamer vindt dal de rege ring het personeelsbeleid by de over heid m een zodanige richting moet stu ren dat vertegenwoordigers van etni sche minderheden meer dan tot nu toe aan het werk komen in het onderwijs, bij de politie, de arbeidsbureaus, de- rechterlijke macht, het openbaar mi nisterie en meer van dergelijke func ties. Minister van binnenlandse zaken Burg tracht Begin ie kalmeren tijdens de zitting van de Knesseth (Van onze correspondent) JERUZALEM - Tegen de wil van premier Begin in heeft de Israëlische regering besloten niet af te treden nadat bij de stemming over een motie van wantrouwen de stemmen staakten: 58 voor en 58 tegen de regering. Premier Begin had eerder te kennen gegeven aan president Navon zijn ontslag aan te bieden als de regering zijn parle mentaire meerderheid zou verliezen Begin stond op het standpunt dat bij gebrek aan een meerderheid verder rege ren met mogelijk is en nieuwe verkiezingen de enige uitweg waren. Maar zowel het kabinet als de fractie dachten daar anders over Met 12 tegen 6 stemmen besloot de regering niet af te treden Het kabinet-Beein Is rionr het staken van de stemmen niet in staat wetsvoorstellen aangenomen te krijgen in het parle ment, Zo is het niet mogelijk de begroting door het parle ment te krijgen, hetgeen regeren onmogelijk maakt Dat was ook een van Begins argumenten voor aftreden De tegenar gumenten zijn, dat na de terugtrekking uit de Sinai wellicht de ultra-rechtse Techia-partijnu tegen de regering vanwege de Sinai, zich bij de coalitie zal aansluiten voor het behoud van de westelijke Jordaanoever De regering verloor haar kleine parlementaire meerder heid doordat rabbijn Drukman van de Nationaal Religieuze Partij, die deel uitmaakt van dc coalitie, met de oppositie meestemde. Rabbijn Drukman behoort tot de beweging te gen de terugtrekking uit de Sinai cn hoopte door de val an de regering de terugtrekking, die de volgende maand moet plaatsvinden, af Ie gelasten HILVERSUM (ANP) - Als op 16 april geen akkoord is bereikt tus sen werkgevers en de bonden inza ke de hoofdlijnen van de omroep- cao voor 1982 zullen de Omroep- bonden FNV en de Dienstenbon den CNV de leden voorstellen tot acties over te gaan. Daarbij wor den volgens Ab Engelsman, woordvoerder van de Omroep- bond FNV, werkonderbrekingen en kortere of langere stakingen niet uitgesloten. Dit besluit is dinsdagavond geno men op een in Hilversum door de bonden uitgeschreven ledenverga dering. Met slechte één stem tegen werd de bonden toestemming tot het ultimatum verleend. De hoofd lijnen voorde cao-1982 betreffen de arbeidstijdverkorting van 39 naar 36.5 uur. de prijscompensatie, de regeling van het ziektegeld en het instellen van programmastatuten In het ultimatum zal ook de cis worden gesteld, dat voor 16 april de werving van 32 nieuwe werkne mers moet zijn begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1