PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drugshandel wordt harder aangepakt Columbia in de ruimte ONDERZOEK VAN AMBASSADEUR IN EL SAL VADOR 'OMSTREDEN' Faillissement dreigt voor Thoolse Beton kleintjes DE RUITER: AMBASSADES INSCHAKELEN BABY NAOMI Verband tussen verkiezing en voorjaarsnota perioden met zon Droog weer en perioden met zon, maar (grit nog plaatselijk mist. Middagtem- fèratuur ongeveer 10 graden. Weinig 225e jaargang no. 68 Dinsdag 23 maart 1982 0 HAAG - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) bespeurt een Den Uyl (PvdA) zei een en ander maandag in Rijswijk op een spreekbeurt voorde xriraging in de groei van de werkloosheid. Voorlopig zal het aantal werkzoeken- provinciale statenverkiezingen van morgen De politieke partijen wierpen maan- lm net beneden de 500.000 blijven dank zij de gebruikelijke verbetering in de dag voor het laatst hun landelijke kopstukken in de strijd ffner, zo verwacht hij. Een verwachte overschreiding van de magische half- ttjoengrens is vorige maand uitgebleven. tzie daavoor pagina 7). IVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister De Ruiter (justitie) wil onderzoeken hoe Nederlandse ambassades kunnen worden ingeschakeld bij de bestrijding van de internationale drugshandel. Daartoe moet één lid van een ambassade speciale politie-instructies krijgen. De Ruiter zei dit maandag tijdens het overleg met de Tweede-Kamercommissie over hulpverlening aan drugsverslaafden. ten over de plaatsing van een Neder landse politiefunctionaris. Door de inschakeling van de ambassa- des zouden de mogelijkheden de ipter- taUonale handel te bestrijden tóene- nen, door een betere coördinatie tus- snplaatselijke en Nederlandse politie. Momenteel zijn er Nederlandse politie- üactionarissen in Thailand. Hongkong raPeru, terwijl vanaf 1 april een politie- aspecteur op Curacao de bestrijding tan drugshandel gaat coördineren. Met Turkije ls Nederland in onderhandeling over stationering van een politiefunc- ttonaris. b de Tweede Kamer kondigde minis ter De Ruiter aan dat hij van plan is tok met Pakistan te willen gaan pra- Volgens minister De Ruiter is het pro bleem van het inschakelen van diplo- werkplaatsen De gemeenteraad van Middelburg vindt dat het huidige bestuur van de Werkplaatsen Walcheren niet moet af treden naar aanleiding van de finan- I dele moeilijkheden bij de produktie j ven orgels. De raad stelt voor dat het bestuur van de sociale werkplaats des- kundlgen ln de hand neemt om te trachten een aanvaardbare oplossing J voor de problemen te vinden. 'milieu j De afdeling geschillen van de Raad van 8tate heeft het verzoek van de Ver eniging Milieuhygiëne Zeeland tot schorsing van de luchtverontreini gingsvergunning voor de nieuwe styro- (oam-fabriek van Dow Chemicals in Temeuzen afgewezen. PAGINA 3 scheepsbouw Staatssecretaris Van Zeil van econo mische zaken ls optimistisch over het herstel van de scheepsbouwmarkt Volgens de bewindsman spreken de laatste marktprognoses van een ople ving van de nieuwbouwsector waar door over ongeveer vijfjaar het niveau van voor de crisis gehaald kan worden. PAGINA 7 pijlerdam Minister Zeelvaiking van verkeer en i nterctaat ziet geen reden om te twij- tóen aan de haalbaarheid van de pij lerdam ln de Oosterscheldemondlng 1 De suggestie van het Comité Samen- I werking Oosterschelde om de dijken rond de zeearm te verhogen en af te aen van een half-open dam, worden door de DewinOsman van de hand ge- we»n. PAGINA 9 ziekenhuisbedden J De Nationale Ziekenhuisraad is het niet eens met de opvatting van minis ter Gardeniers dat het aantal zieken- buisbedden met achtduizend vermin derd kan worden. De raad meent dat er maximaal 4300 bedden teveel zijn en i het ln de plannen van de minister een OMtlge bedreiging voor de kwaliteit van de gezondheidszorg. PAGINA 17 olie Van de totale hoeveelheid zware olie bitumen die nuttig kan worden ge maakt bevindt zich volgens dejongste Khatttngen tachtig procent op het Westelijk Halfrond, voornamelijk in Canada en Venezuela. De bewezen reserves aan zware olie ln Europa worden op 300 miljoen vaten ftraamd maar ln veel Europese lan- «n ls nog lang niet precies bekend er zich in de bodem bevindt Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 10 en 11. Nadio en televisie: 15. financiën, economie: 17 VAN AGT: (Van onze parlementaire redactie) ENSCHEDE - Premier Van Agt ge looft dat de uitslag van dc komen de Statenverkiezingen bepalend moet zijn voor het beraad over de nieuwe bezuinigingen van de Voorjaarsnota. Tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Enschede zei Van Agt dat dc ministers de ogen niet mogen sluiten voor een opval lende uitspraak van de kiezers. Maar hij benadrukte tevens dat geen van de ministers erop nit is om de PvdA uit de regering te werken aan de hand van de resul taten van de verkiezingen. Hij verklaarde dat de argumenten van de CDA-bewindslieden in het kabinetsberaad zwaarder zullen moeten tellen indien de recente opiniepeilingen bewaarheid wor den. Deze voorspelden het afgelo pen weekeinde fors verlies voor PvdA en winst voor CDA en WD. De minister-president zei dat de onenigheid in het kabinet over de Voorjaarsnota veroorzaakt wordt door meningsverschillen over de te nemen stappen. Daarbij gaat het om een keuze tussen ontkoppeling van de huidige band tussen lonen enerzijds en ambtenarensalaris sen, de inkomens van trendvolgers en uitkeringen aan de andere kant of een algehele looningreep. Beide mogelijkheden zijn tot nu toe door het kabinet afgewezen. Desgevraagd verklaarde Van Agt na afloop van de bijeenkomst dat het uitblijven van de noodzakelijke beslissingen moet leiden tot een 'anderssoortig kabinet'. Van Agt schamperde enigszins over het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken), dat slechts enkele tienduizenden tijdelijke banen zou scheppen. Het is juist nodig in deze tijd om duurzame werkgelegenheid te maken, aldus de minister-president. Dat kan al leen door de positie van het be drijfsleven structureel te verbete ren. matlek personeel het ontbreken van er varing met politiewerk. "Hij zei echter wel ruimte te zien om dit gebrek op te vangen. De diplomatieke status van het ambassade-personeel kan daaren tegen geen moeilijkheden opleveren. Van de drie politiemensen die nu al in het buitenland zijn geplaatst, hebben er twee de diplomatieke status gekre gen. Staatssecretaris Scheltema (justitie) vindt dat in huizen van bewaring en in gevangenissen bijzondere aandacht moet worden geschonken aan drugsverslaafden. Volgens de staatsse cretaris zijn de experimenten die mo menteel worden gehouden in de huizen van bewaring in Amsterdam en Rot terdam, redelijk geslaagd. De huizen van bewaring in Den Haag en Breda zijn al vergevorderd met de voorberei dingen een dergelijk regiem in te voe ren, aldus Scheltema. Hij voelde er overigens weinig voor aparte vleugels in bestaande gebouwen voor verslaaf den in te richten. De drie regeringsfracties vragen in een gezamenlijke motie aan het kabinet te bevorderen dat de meest verantwoorde ontwenningsmethode in de huizen van bewaring wordt toegepast. Volgens de fracties loopt de medische begeleiding van de gevangen drugsverslaafden nu per inrichting sterk uiteen. Zij dringen er in hun motie op aan, dat deze ver schillen zoveel mogelijk worden be perkt. Minister Gardeniers (volksgezondheid) wil huisartsen alleen betrekken bij de verstrekking van methadon aan ver slaafden onder bepaalde voorwaarden. Zij wees erop dat in het verleden nog wel eens fouten zijn gemaakt door huisartsen bij de hulp aan verslaafden. Nog deze week voert zij overleg met de Amsterdamse huisartsen over welke drugsverslaafden het best door huisartsen geholpen kunnen worden. Er zijn in Nederland tussen de 10.000 en 15.000 verslaafden, zei de bewinds vrouwe. Veertig procent daarvan woont in Amsterdam. Het aantal blijft volgens haar „ogenschijnlijk" hetzelf de, maar de leeftijdssamenstelling ver andert. Er komen steeds meer jeugdige en oudere verslaafden bij, terwijl de middengroep blijkbaar afneemt. Voor het eerst is in Nederland een dwergchimpansee geboren. Vrij dag constateerde de dierenarts van het dierenpark in Wassenaar, dr. B. Broer, dat de aankomende moeder Maringa haar jong niet op een normale manier ter wereld zou kunnen brengen. Besloten werd haar naar de apenkliniek van TNO in Rijswijk te brengen. Daar werd volgens een woordvoerder van het dierenpark door de arts P. Eerd een keizersnede uitgevoerd, waar door de 1450 gram zware dochter Naomi lieflijketer wereld kwam. De baby wordt met defies grootge bracht. omdat inmiddels is geble ken, dat de moeder na de operatie weinig belangstelling voor haar dochter had. Volgens de woord voerder is Naomi de eerste dwerg chimpansee ter wereld die met een keizersnede ter wereld kwam. Slechts in vier andere Europese dierentuinen en een in de Verenig de Staten zijn ook dwergchimpan sees. Biologen rekenen deze aap tot een heel aparte soort. Volgens de woordvoerder zijn ze geen bedreigde diersoort, omdat ze in ontoegankelijke rivierbossen in Zaire voorkomen. Moeder en doch ter in Nederland zijn inmiddels te ruggebracht naar Wassenaar en maken het beide uitstekend. CAPE CANAVERAL (UPI/ middag om 17.00 uur (11.00 uur DPA)-Het Amerikaanse ruim- Amerikaanse tijd) vanaf Cape teveer Columbia is maandag- Canaveral gelanceerd. Op de kust van Florida hadden zich naar schatting 1 miljoen Amerikanen samengetrokken om er getuige van te zijn hoe het enorme ruimteschip op een zuil van vuur de ruimte werd ingehe- ven. een bundel witte rook achterla tend. De start van de derde vlucht van de Columbia liep een uur vertraging op door een technisch mankement aan de brands tofslangen. De astronauten Jack Lousma (46) en Gordon Fullerton (45) zullen volgens plan een zevendaagse vlucht maken en daarbij 115 maal rond de aarde cirkelen voordat zij in de woestijn in de staat New Mexico landen. Bij deze derde testvlucht, in november begint het veer aan het eigenlijke 'werk', moet de Columbia met name bewijzen da het hitte- en koude-besten- dig is. SINT-MAARTENSDIJK - De bewinds voerder van de Thoolse Beton Indus trie (TBI) te Sint-Maartensdijk, mr. W. H. Ravens ui t Bergen op Zoom, zal van daag (dinsdag) de rechter-commissaris te Middelburg adviseren het bedrijf failliet te verklaren. Directeur H. Rijn berg liet maandag echter al weten uit stel te zullen vragen van een eventueel faillissement. Rond de TBI is een on duidelijke situatie ontstaan toen aan het eind van vorige week bekend werd dat een eerder aangekondigde overna me, door de firma Kwaaitaal Vormbe- ton uit Rotterdam en Zevenbergen, niet door zou gaan. Om nu enige tijd te hebben voor een reddingspoging van het bedrijf wil de directie tot eind mei wachten. Er werken bij de TBI zestig personeelsleden. Districtsbestuurder S. Jorritsma van de industriebond CNV wist maandag- (Slot zie pagina 5 kolom 4) (Van onze correspondenten) MEXICO - Het ministerie van buiten landse zaken lijkt gevoelig voor de kri tiek die is losgebarsten op de wijze waarop de Nederlandse ambassadeur in Mexico, Baron Speyart van Woer den, het onderzoek naar de moord op de vier IKON-medewerkers in El Sal vador aanpakt. Van Woerden was aan vankelijk van plan vandaag reeds te rug te vliegen naar Mexico, maar heeft die plannen na een telefoongesprek met hel ministerie laten varen. Hij blijft nu tot het einde van deze week. De stoffelijke overschotten van de vier Nederlanders zullen, als alle formalitei ten tijdig worden afgewikkeld - en daar zag het gisteren naar uit - in de loop van donderdag via Mexico naar Nederland worden overgevlogen, zo deelde Van Woerden mee Het feit dat de ambassadeur in El Sal vador gebruik maakt van faciliteiten die de autoriteiten daar hem ter be schikking stellen izo vloog hij zondag met een legerhelikopter naar de plaats waar de Nederlanders zijn doodgescho ten en was één van zijn eerste gesprek spartners juntaleider Duartei, was voor familie en vrienden van de slachtoffers en voor verschillende Kamerleden aan leiding vraagtekens te zetten bij het on derzoek. Hoe het onderzoek van ambassadeur Speyart precies is verlopen, is niet erg duidelijk Zowel op de Nederlandse am bassade in Mexico als op het consulaat in El Salvador wordt gezegd dat het hen uitdrukkelijk is verboden bijzonderhe den te geven Zo wenste honorair con sul Koen Steendijk niet te onthullen met welke mensen de ambassadeur maandag heeft gesproken De woordvoerder van het ministerie wilde eveneens niet zeggen met wie Speyart van Woerden in El Salvador nog gaat praten „Wij moeten de veilig heid van zyn gesprekspartners in het oog houden", aldus de woordvoerder. Volgens de woordvoerder is wat deam- bassade doet slechts een deel van het totale onderzoek, zoals de regering dat heeft gelast. Daartoe behoren bijvoor beeld ook nog gesprekken met ïourna- listen die in El Salvador waren, met Amnesty International en de VN-men- senrechtcommissie. Uit het totaal van óe gegevens uit al die verschillende bronnen zullen wij onze conclusies trek ken. aldus de woordvoerder Gisteren bracht de zondag uit El Sal vador teruggekeerde IKON-journalist Hans van Gerven op het ministerie verslag uit van zijn ervaringen. Zijn Elsevier-collega Rene de Bock. die ge lijktijdig met hem uit El Salvador te rugkeerde. zal vandaag mei ambtena ren van buitenlandse zaken praten. De woordvoerder wilde over de verkla ringen van Van Gerven niet meer zeg gen dan dat ze ..interessant" waren. Baron Speyart zelf verklaarde gisteren tegen het ANP „begrip te hebben voor de kritiek uit Nederland. Maar men moet begrijpen dat ik niet buiten de Salvadoriaanse autoriteiten om kan werken". Linkse guerrillastrijders in EI Salva dor hebben maandag in verscheidene delen van de hoofdstad San Salvador opnieuw autobussen opgeblazen. Er zijn geen berichten over slachtoffers. In de noordelijke provincie Chalate- nango, waar vorige week vier Nederlan ders omkwamen, zijn Salvadoriaanse troepen volgens inwoners een groot scheepse actie begonnen tegen ver meende guemllabases in het heuvel achtige gebied De troepen worden on dersteund door vliegtuigen en artille rie. De Mexicaanse minister van buiten landse zaken, Jorge Castaneda, heeft op Cuba met president Fidel Castro de voorstellen van zijn Amerikaanse ambtgenoot Alexander Haig voor een oplossing van de crisis in Midden- Amerika besproken. Dit heeft radio- Havanna maandag bekendgemaakt. Na een verblijf van twee dagen op Cuba reisde Castaneda maandag door naar Managua om Haigs denkbeelden ter kennis te brengen van het Sandinisti- sche bewind in Nicaragua Radio-Havanna meldde dat Caslro za terdag tegenover de Mexicaanse mi nister zijn steun had betuigd aan het vredesplan van de Mexicaanse presi dent Jose Lopez Portillo dat erop ge richt is de spanningen in Middcn-Ame- rikaen het Caribisch gebied te vermin deren. Krant en .staking Dd »e voor aanstaande don derdag aangekondigde - en sinds gisteren officieel af- gemelde - staking van het grafisch personeel bij dit dag- blad. heeft de afgelopen week heel wat reacties losgemaakt van soms bezorgde, soms verontwaardigde le zers. Een van deze - schriftelijke - reac ties willen wij de lezers niet onthouden Hierbij deel ik u mede. zo schreef ons een man. die al vele jaren geabonneerd is op de PZC, dat ik mijn - tegen beta ling - verworven rechten op het lezen van de PZC onder geen beding wens op te geven Indien de werknemers van de PZC hun staking volgende week door zetten. dan staak ik ook en wel als lezer Met andere woorden: Ik zeg dan mijn abonnement op. Tot zover deze brief schrijver Gelukkig voor hem en voor ons gaat de staking met door. zodat niets een geregelde verschijning van de ze krant in de weg staat. De inhoud van een dergelijke brief stemt tot naden ken. Het is duidelijk, dat hier twee be langen botsen. Enerzijds het belang van de (grafische) werknemer, die met tot een akkoord kan komen met zijn werkgever en derhalve naar het 'ulti matieve' wapen grijpt om zijn argumen ten kracht bij te zetten: de staking. An derzijds is er het belang van de abon nee-lezer, die evenzeer meent - op grond van een jarenlang 'lidmaat schap'. want zo ervaren velen een abon nement op de krant van hun keuze - voor zijn rechten te moeten opkomen. Beide belangen zyn niet te verenigen. De één zijn gelijk is de ander zijn onge lijk. Het heeft alles te maken met emo ties. die bij stakingen en dreigende sta kingen loskomen. De hierboven geciteerde abonnee staat bepaald niet alleen in zijn op vatting Een recent onderzoek onder de abonnees van het in Breda verschijnen de dagblad De Stem door het Bureau Intomart. heeft uitgewezen, dat 51 pro cent van de abonnees de staking af wijst. Ter verduidelijking' het dagblad De Stem verscheen deze maand gedu rende zeven dagen niet als gevolg van een staking van het grafisch personeel. Tegen de 51 procent, die de staking af wijst. stond een percentage van 36 voor abonnees, die zelfs na zeven dagen van de krant verstoken te zijn geweest tóch begrip konden opbrengen voor de sta king. Van de ondervraagden verklaarde 78 procent de krant 'zeer gemist' te heb ben. Dat percentage was zelfs 83 onder degenen, die zeiden het eens te zijn met de staking. Slechts 2 procent, van de Stern-abonnees gaf de schuld aan de krant zelf. Als hoofdschuldigen wezen de ondervraagden aan: de FNV (42 pro cent) en de regering (27 procent). Waarom in deze kolom zoveel aan dacht voor de cijfers, die wij ontle nen aan een artikel in De Stem van za terdag j.l.? Het bewijst eens te meer de grote betrokkenheid van de lezers bij het dagblad waarop zij zich hebben geabonneerd. De cijfers van het Stern- onderzoek wijken slechts weinig af van de resultaten van eerdere onderzoekin gen. De krant is geen supermarkt-pro- dukt, dat men al naar gelang de behoef te aanschaft of door een ander ver vangt. De overgrote meerderheid van abonnees voelt zich nauw betrokken bij het wel en wee van de krant van haar keuze. De dagelijkse gang van zaken in het gezin wordt ontregeld als de krant niet elke werkdag naast het ontbijt bordje ligt Het is een aspect waar werk nemers bij een krant niet altijd vol doende bij stilstaan. Maar de weten schap. dat de abonnees hun krant node zullen missen bij een staking, kan voor werknemers in het dagbladbedrijf geen dwingende reden zijn om nooit het werk neer te leggen. Daarmee zouden zij zich in een uitzonderingspositie plaatsen, die weinig benijdenswaardig is. Wél is er alle aanleiding om telkens weer uiter ste zorgvuldigheid in acht te nemen als het om staken gaat Dat uitgangspunt, zo hebben wij de afgelopen week in ei gen bedrijf ervaren, stond ook bij de PZC-grafici voorop. Het ging bij de jongste kranten-sta kingen om een conflict tussen FNV- bond Druk en Papier en de werkgevers. Breekpunt in de onderhandelingen was de kwestie van het ziekengeld Er kwam vorige week onverwacht schot in de zaak, toen de Metaal een ziekengeld akkoord bereikte Het vrydag door de grafische bonden bereikte akkoord over de cao. inclusief het ziektegeld. heeft de weg geopend om aan de stakin gen en de dreiging van stakingen in de krantenwereld een einde te maken Wie de resultaten bekijkt kan slechts ver baasd zijn. dat het niet eerder mogelijk bleek om met elkaar tot overeenstem ming te komen. Maar goed. dat is pra ten achteraf. Wat belangrijk is. is dat verhoudingen, die verstoord dreigden te raken, als gevolg van de stakingten) niet meer onder druk staan. De abon nees van de PZC krijgen hun krant zon der onderbreking thuisbezorgd. Het is net als met voetbalalleen het resultaat telt. Dim Lek in centrale op Three-Mile-Island MIDDLETOWN (REUTER) - De kern centrale op Three-.Mile-lsland in Penn sylvania is maandag in een lage graad van alarm gebracht toen zij radioac tief water begon te lekken. Volgens de firma die de gesloten centrale bezit le vert het lek geen gevaar op voor de omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1