PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlanders getroffen door kogels van leger Vol ziektegeld voor grafici Hypotheekrente-aftrek beperkt vanaf f430.000 Nicaragua vreest inval VS Bulkcarrier op de Westerschelde moest twee keer worden vlotgetrokken Verwarring in Wenen over de olieprijs 'ONDERZOEKEN NEDER LANDEN VS JAARLIJKSE AANPASSING AAN INFLATIE BONDEN DREIGEN IN ULTIMATUM MET ACTIES BIJ AMRO Mh! Yeel bewolking yiel bewolking en enige tijd regen, HiddagtemperatuuT ongeveer 7 gra- u Matige zuidenwind. 225e jaargang no. 66 20 maart 1982 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nederland heeft vorig jur voor maar liefst 8,6 miljard gul den méér aan het buitenland ver- tocht dan in andere landen gekocht. In 1980 was er nog een tekort van 4,5 miljard gulden op de betalingsba- lins, de rekening van het verschil lussen in- en uitvoer. Deze verheu gende ontwikkeling blijkt uit het overzicht van de lopende rekening van de betalingsbalans over 1981, dat vrijdag door het ministerie van financiën is gepubliceerd. De forse omslag komt volgens het mi nisterie voornamelijk op rekening van de goederenbalans. De waarde van de goedereninvoer steeg in 1981 met 7.5 procent, maar de waarde van de uitvoer steeg met 17,5 procent, mede onder invloed van het duurde re Nederlandse aardgas. Het volume van de invoer daalde met 7 procent, terwijl de uitvoer een lich te stijging van 1.5 procent haalde. Opvallend bij de balans van het dien stenverkeer is dat vorig jaar de voort durende stijging van het tekort in het reisverkeer tot staan is gebracht. Dit is een gevolg van meer vakanties in eigen land en meer buitenlanders die ons land bezoeken. WENEN - De vergadering van de olieministers van de OPEC-landen is vrijdagavond laat chaotisch afge broken met uitspraken met verkla ringen van de olieministers, die el kaar op nagenoeg alle punten tegen spraken. De Saoediarabische olieminister sjeik Yamani kwam het eerst uit de conferentiezaal op de 12e verdieping van hotel Intercontinental in Wenen en vertelde de wachtende journalis ten dat er een overeenkomst was be reikt die volgens hem inhoudt dat de olieproduktie van de OPEC-landen tot 18 miljoen vaten per dag wordt teruggeschroefd. De basisprijs zal volgens de Saoediarabische minister blyven bij 34 dollar per vat Tot de andere ministers, die de confe rentiezaal en het hotel verlieten, be hoorde de Venezolaanse olieminister dr Humberto Calderon Berti, die vertelde dat de vergadering vanmor gen zou worden voortgezet in ver band met ..technische moeilijkhe den" en een ..berg problemen", die na de bijeenkomst van vrijdag zijn blij ven liggen. Dat bleek ook inderdaad het geval te zijn. Hij verklaarde dat er geen overeenkomst was bereikt in de zin waarin Yamani zich had uitge sproken. (Van onze correspondenten ffASHINGTON, SAN SALVADOR, DEN HAAG - De Amerikaanse president Reagan heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de moord op vier Nederlandse journalisten in El Salvador. De lichamen van de vier, Koos Koster, Jan Kuiper, Joop Willemse en Hans ter Laag, allen modewer kers van IKON-tv, werden donderdagmorgen gevonden in bij El Paraiso, een gehucht in de provincie Chalatenango, zestig kilometer ten noorden van hoofdstad San Salvador. Reagan liet jisteravond via een woordvoerder verklaren hij de dood van de vier Nederlanders „diep betreur- V. iaden dan de Nederlandse regering. S, saais minister van buitenlandse za te Van der Stoel vrijdagavond op- twijfels heeft over ware toe- it, houdt het Witte Huis voorals- xgvast aan de officiële lezing van de Mradoriaanse autoriteiten. Die luidt, «de vier Nederlanders zijn omgeko- Volgens FNV-bestuurder M. Strous is het banenplan van Den Uyl voor Zee luid 'niet eens een half ei, maar een lege dop'. Strous: 'Er wordt voor deze regio niets extra's gedaan. Er zijn op basis van dat plan maar 29 banen meer un Zeeland toegewezen dan vorig Jut. Dat is niks'. PAGINA 3 inkomensstop Vlce-premler Den Uyl is geen voor- Kander van een algemene inkomens- Kop per 1 Juli. HU wees op internatio nale regels die uiterste zorgvuldigheid TOOischriJven bü het treffen van loon- outregeien. Den Uyl zei dat hU zelf Jarenlang tot de terughoudende voor sanders van een geleide loonpolitiek beeft behoord, maar dat hU daarvan J ru to teruggekomen. PAGINA 13 tuberculoze Hoewel er zich jaarlijks in Nederland rauwelijks tbc-gevallen voordoen, is bet toch zaak de aandacht voor deze Infectieziekte niet te laten verslappen. De bacteriën die ouderen Mj zich dra- ten kunnen in een periode van econo me teruggang gemakkelUk wor- «ogereactiveerd. Kwetsbare groepen Undan: de ouderen boven vUftig jaar, de buitenlandse werknemers en de longeren die elkaar veelvuldig in uit- Panscentra ontmoeten. men bij een vuurgevecht tussen guerril la-eenheden en legertroepen. De Salva doriaanse minister van defensie heeft wel toegegeven dat de vier door leger- kogels zijn getroffen. Hij koppelde daar tevens de waarschuwing aan buiten landse journalisten aan geen contact te zoeken met guerrilla-eenheden. Het door Reagans woordvoerder aan gekondigde onderzoek wordt verricht door de Amerikaanse ambassade in El Salvador. Het vindt volledig geschei den plaats van een Nederlands onder zoek, dat op last van Van der Stoel ter VERENIGDE NATIES (RTR/UPI/DPA/ - Nicaragua heeft vrijdag gevraagd om een spoedvergadering van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. Het land beschuldigt de Verenigde Staten rvan zijn grondgebied te willen binnenvallen. Een Nicaraguaanse evertegenwoordi- ger zei dat een Invasie voor de deur staat en dat daarom de noodtoestand moest worden uitegeroepen. De Veilig heidsraad moet de 'ernstige situatie' in Midden-Amerika spoedig gaan bestu deren, aldus Nicaragua. plekke wordt ingesteld door de gevol machtigd Nederlandse ambassadeur in El Salvador, mr. J. C. P. baron Speyart van Woerden, die Mexico City als standplaats heeft Hij arriveerde vrij dagavond in de Salvadoriaanse hoofd stad. zyn eerste taak was het regelen van het transport van de vier lijken naar Nederland. Volgens een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken is naar alle waarschijnlijk heid niet voor dinsdag resultaat te ver wachten. Zowel Nederlandse als buitenlandse journalisten, die vrijdag de stoffelijke overschotten hebben gezien, verklaar den dat de vier van dichtbij zijn neerge schoten. Er wordt bovendien op gewe zen dat de provincie Chalatenango het domein is van regeringstroepen. Er zijn geen guerrillabases gevestigd en er von den de afgelopen dagen ook geen vuur gevechten plaats tussen leger en ver zetsstrijders. Geindentificeerd Onze correspondent in Mexico, Rob Sprenkels, recentelijk teruggekeerd van een reportagereis in El Salvador, meldt dat de Nederlandse honorair con sul in EL Salvador, Koen Steendijk, donderdagavond de lijken van de vier journalisten heeft geïdentificeerd. Hij heeft daama met de ambassadeur In Mexico telefonisch overleg gevoerd. Maar beiden hebben geweigerd verkla ringen voor de pers af te leggen. Oogge tuigeverslagen als zouden de lijken zwaar zijn verminkt zijn derhalve nog niet op diplomatiek niveau bevestigd Jorge Uribe, de speciale verslaggever van het Mexicaanse dagblad Exelsior in El Salvador, meldt dat hij de stoffelij ke overschotten door een raam heeft ge zien. „Twee gezichten zijn geheel ver minkt en ondanks de pogingen om de lijken op te lappen, was het makkelijk om waar te nemen dat van een van de stoffelijke overschotten een arm was af geslagen. terwijl een ander lijk een enorm brandgat in de rechterarm had, hetgeen men met een soort van talk- (Slot zie pagina 4 kolom 7) Zie ook pagina 4: Twijfel aan dood journalisten in ge vecht. Europese en Amerikaanse journalisten bezochten vrijdag de plaats waar de vier IKON medewerkers in San SALVADOR de dood vonden. Hier bekijken de journa listen kleren die in de buurt werden gevonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft beslo ten de aftrekbaarheid van hypotheek rente te beperken vanaf f 430.000. Bo ven dit bedrag is slechts de helft af trekbaar. De grens zal elk jaar, te be ginnen op 1 januari 1984, aangepast worden aan de inflatie. Tegelijkertijd heeft het kabinet besloten de rente-af trek van de overige schulden te beper ken vanaf en rente van f3500. Het kabinet heeft voorts alsnog afge zien van de voorgestelde indexering TERNEUZEN - Tot tweemaal toe heeft een groot aantal sleepboten vrijdag de Noorse bulkcarrier 'Nortrans Elma' (63.297 brt), die in de 'Pas van Neuzen' op de Westerschelde aan de grond was gelopen, moeten vlottrekken. De bulk carrier, die met een kleine 80.000 ton kolen op weg was van Rotterdam naar Antwerpen, liep vrijdagmorgen even na acht uur ter hoogte van Borssele aan de grond. Pas twaalf uur later slaagden zo'n 18 sleepboten er in de 'Nortrans Elma' vlot te trekken, maai bijna drie kwartier later zat het schip weer vast. Een tweede poging had meer succes. Omstreeks kwart over (Slot pagina 8 kolom 1) van het huurwaarde-forfait. Dat is net bedrag dat een huiseigenaar bij zijn in komen moet optellen als hij in dat huis woont. Het vertegenwoordigt de huur waarde van het pand. minus de onder houdskosten. Besloten is de indexering van het huurwaarde-forfait weer aan de orde te stellen bij de behandeling van de nota „Het huurwaarde-forfait in de inkomstenbelasting". Vice-premier Den Uyl zei vrijdag na af loop van het wekelijkse kabinetsbe raad dat het voorstel van groot belang is voor de handel in onroerend goed. Het maakt volgens hem een einde aan de onzekerheid, die was ontstaan nadat het vorige kabinet had aangekondigd de rente-aftrek te willen beperken. Het kabinetsbesluit betekent een aan scherping van het wetsontwerp van het kabinet Van Agt I. Deze had -onder fel .verzet van de WD- voorgesteld hypo theekrente vanaf f 540.000 niet langer aftrekbaar te maken. Overige renten zouden vanaf f 5000 nog slechts voor de helft aftrekbaar zijn. De nu ingediende nota van wijziging past deze bedragen aan bij de afspraken die daarover in het regeerakkoord zijn gemaakt. Grens Het akkoord gaat uit van een jaarlijks aan te passen grens van f 375.000. Per 1 januari van het komende jaar ligt de grens op f 430.000. In het wetsontwerp worden erfpachts canons gelijkgesteld met betaalde ren te van geldleningen. Om de (fictieve) hoogte van de daarbijbehorende lening te bepalen moet de canon met acht ver menigvuldigd worden, zo vindt het ka binet. De voorgestelde rentemaatrege len zullen gelden voor het gezamenlijke bedrag van renten van schulden en erf pachtscanons. In tegenstelling tot het oorspronkelijke wetsontwerp kunnen hypothecaire schulden, die niet gebruikt zijn om een huis te kopen, niet langer tot 60 procent volledig worden afgetrokken. Zij vallen, indien zij na 19 maart 1982 zijn aange gaan, onder de algemene beperking van de rente-aftrek. De in het bestaande wetsontwerp vast gelegde "prikdatum' van 15 september 1979 wordt eveneens vervangen door 19 maart 1982. Dat betekent ook dat vanaf deze datum de voorgestelde maatrege len van toepassing zijn. ook al is het wetsontwerp nog niet door de Staten- Generaal aanvaard. Dit is gedaan om speculatie te voorkomen. Ook de regels met betrekking tot voor uitbetaalde rente zijn door het kabinet (Slot zie pagina 8 kolom 3) Indeflnale van de wielerklassieker Ml- Remo is voor het eerst de be coming van de Cipressa opgeno- «a Jan Raas is er van overtuigd dat ktpeloton daar aan stukken gaat: Tr*ger kwamen we altijd met een ®*oe groep bi) de Poggio. maar ik dat het er dit keer niet veel meer tussen de 30 en 40 zullen zijn'. Nieuws uit Zeeland: 2,5,7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 23 en 25. Nadio en televisie: 27. financiën: 29. Zaterdagkrant: 17, 18, 19, 20 en 21. (Van onze redactie economie) AMSTELVEEN - Ook de werknemers in de grafische industrie hebben 100 procent ziekengeld gegarandeerd ge kregen van de werkgevers. Zij behoe ven in ieder geval dit jaar ook geen premieverhoging te betalen. Werkge vers en werknemers zullen gaan stude ren op de gevolgen van deze regeling, ook voor de premies van alle sociale verzekeringen. Blijkt op 1 november dat er kostenverhogingen zijn, dan zul len die per 1 januari 1983 voor 100 pro cent voor rekening komen van de werknemers In het vrijdagavond afgesloten akkoord is opgenomen dat de kosten van de re geling kunnen worden betaald uit de ziekengeldkassen van de Grafische Be drijfsvereniging. Daarbij is men uitge gaan van een voortzettende daling van het ziekteverzuim. In tegenstelling tot wat de afgelopen week in de metaalsector gebeurde, heeft de grafische industrie nu een afge ronde cao. In de metaal kwam men al leen nog maar tot een overeenkomst voor wat betreft het ziekengeld. In de grafische sector werd de VUT-leeftijd met een jaar terug gebracht van 62 naar 61. De daarvoor benodigde extra pre mie van 1,6 procent zal gelijk worden verdeeld tussen werknemers en werk gevers. Daarvoor behoudt degene die met VUT gaat 100 procent loon, inclu sief alle toeslagen. Werkgelegenheid De grafische cao is tot op dit moment de enige waarin een werkgelegen heidsparagraaf is opgenomen. Dit jaar nog zullen er 2000 arbeidsplaatsen bij komen voor jongeren en ouderen. In de ondernemingen zal worden gekeken naar een juiste verhouding in de perso neelsbezetting tussen jongeren, oude ren en buitenlandse werknemers. De vloer in de prijscompensatie wordt verhoogd tot f290 per procent prijs compensatie, waardoor de koopkracht voor de laagstbetaalden wordt gehand haafd Na afloop van de onderhandelingen bleek dat er tussen bonden en werkge vers nog wel een meningsverschil was blijven liggen voor wat betreft de totale kosten van deze cao De bonden had den berekend, dat zij nog net niet aan de door de regering gestelde limiet van 6.5 procent waren toegekomen, name lijk 6.43 procent. De werkgevers echter zaten op een percentage dat zou uitko men tussen de 6,5 en 7.4 procent. Beide partyen hadden by het hanteren van de eigen berekeningsmethode geen reke ning gehouden met de kosten van het akkoord over het ziekengeld. Volgens de werkgevers is het resultaat het maximum wat voor hen haalbaar was. Zij hopen wel. dat "Den Haag" het akkoord zal steunen. De FNV-bond Druk en Papier zal het komende weekeinde en maandagmor gen het cao-resultaat voorleggen aan de stakers en aan hen die van plan wa ren om maandagmorgen het werk neer te leggen. Ondersteunen zij de overeen komst, dan zal hen worden gevraagd (Slot zie pagina 8 kolom 1) AMSTERDAM - Bonden en werkgevers hebben vrijdagmiddag een akkoord be reikt over de grafische cao 1982 Op defot, na afloop van de besprekingen, v.l.n.r. de heren J. Draijer, voorzitter Druk en Papier. Van Ginkel, werkgevers en R. van Resteren, voorzitter grafische bond CNV. Moord in El Salvador [et afschuw en ontzetting heeft Nederland gerea geerd op de dood van vier Ne- figjggj derlandse journalisten, die woensdag op gewelddadige wijze om het leven zyn ge- DThCTrtln de Middenamenkaanse staat El Salvador. Het viertal, op reportage voor de IKON. is, naar een onderzoek door onafhankelijke bronnen heeft aan getoond. doodgeschoten door het regu liere leger van El Salvador. Het leger ontkent niet verantwoordelijk te zyn voor de dood van de vier journalisten, maar het zegt, dat zy zyn gevallen tij dens een treffen tussen soldaten en re bellen. Het heeft er echter alle schyn van, dat het viertal in koelen bloede is vermoord. Er is geen sprake van een vergissing, zoals het leger wil doen voorkomen, maar het is pure moord wat woensdag in een klein dorpje, zes tig km ten noorden van de hoofdstad San Salvador is gebeurd. De verant- woordeiykheid voor de moord moet ten volle worden gelegd by de heersende junta, die niet in staat biykt te zyn de veiligheid van buitenlandse journalis ten te garanderen. Het regime had het toch al niet zo begrepen op de vier Ne derlanders. die bezig waren een repor tage te maken over het leven van de Salvadoriaanse burgers in het door de bevrijdingsbeweging beheerst gebied. Een week geleden werd een van hen uit voerig verhoord door de geheime politie van El Salvador, die de Nederlanders verdacht van het onderhouden van contacten met de guerrilla's. Het geeft te dertken, dat het viertal enkele dagen later door troepen van het regeringsle ger is gedood. Deze barbaarse en afschuwelijke ge beurtenis van woensdag staat niet op zichzelf. Terreur en moord zijn aan de orde van de dag in El Salvador. Het aantal dodelijke slachtoffers bedraagt in nauwefijks drie jaar al enkele tien duizenden. Hele dorpen en gehuchten zyn uitgemoord, omdat het leger ver moedde dat de dorpelingen hulp gaven aan de rebellen. De slachtoffers zyn by tientallen en honderden tegelijk geval len. Mensenrechten worden in El Salva dor met de voeten getreden. In dit land geldt slechts het recht van de sterkste. Hier doet zich het verschynsel voor, dat de overheid zich inlaat met moord op eigen burgers. Tot nu toe is het steeds goed gegaan. Ondanks kritiek van mensenrechtorganisaties en van demo cratische regeringen, die met afschuw de volkerenmoord gadeslaan, heeft het heersende regime in El Salvador, mede dank zy de uitgebreide hulp van de Ver enigde Staten, zich kunnen handhaven. Maar nu zyn de juntaleiders te ver ge gaan: de verontwaardiging en afschuw in de beschaafde wereld is algemeen. Wat het vermoorden van duizenden on schuldige burgers tot nu toe niet kon bewerkstelligen, tekent zich na de dood van de vier Nederlandse journalisten duideiyk af: een collectieve veront waardiging. Misschien het begin van het einde van een regime, dat zich slechts gedragen weet door de heersen de klasse. De politieke consequenties van de moord op de vier journalisten kan groot zyn. Als uit het onderzoek naar de omstandigheden waaronder de vier journalisten het leven lieten, de betrok kenheid c.q. medeplichtigheid van de regering van El Salvador kan worden vastgesteld, zal Nederland zyn overi gens toch al terughoudende opstelling ten aanzien van het regime moeten her zien. Het verbreken van de diplomatie ke betrekkingen en het aan de kaak stellen van het Salvadoriaanse regime voor het internationale forum kunnen een eerste stap zyn om de regering van El Salvador te isoleren. De moord op de vier Nederlanders journalisten kan niet meer ongedaan worden gemaakt. Mis schien kan Nederland er aan meehel pen, dat in de toekomst betere waarbor gen worden geschapen voor de veilig heid van in landen als El Salvador ope rerende journalisten. Terecht hebben het Genootschap van Hoofdredacteu ren en de Vereniging van Nederlandse Journalisten er by minister Van der Stoel van buitenlandse zaken op aange drongen de veiligheid van journalisten in oorlogssituaties internationaal aan de orde te stellen. Tientallen journalis ten zyn de afgelopen jaren het slachtof fer geworden van totalitaire regimes, die met de mond de persvrijheid bely- den, maar die in de prakty k er niet voor terugdeinzen journalisten gevangen te zetten of gewoonweg te vermoorden, zo als deze week in El Salvador is gebeurd. Nederland zal zyn stem moeten blyven verheffen tegen de willekeur en moord lust van perfide overheden. Dim WIJZIGING VAN HUURPRIJZENWET DEN' HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met een wetsont werp om de huurprijzenwet te wijzi gen met betrekking tot de procedure die moet worden gevolgd bij geschil len tussen huurder en verhuurder over de overeengekomen huurprijs. De huurder - van een woning of kamer - kan binnen drie maanden na ingang van zyn huurovereenkomst aan de huurcommissie uitspraak vragen over de regeiykheid van de huur. Daarvoor moet hij of zy een nog te bepalen ver goeding betalen. De plicht voor de ver huurder om de huurovereenkomst aan te melden by de huurcommissie ver valt. De Raad van State moet nu advies over het wetsontwerp uitbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1