STRIJD OM VUILNISZAK wie maakt nu eigenlijk de dienst uit bij gemeenten Redactie en administratie Temeuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst, Steenstraat 6, tel. 01140-4058. Zeeuwsch-Vlaanderen Extra VRIJDAG 19 MAART 1982 Hontenisse op basis van één brief van de CVI een besluit met dergelijke ver regaande consequenties nemen. Dan blijkt plotseling dat een brief voldoen de is om allerlei toezeggingen van tafel te vegen. Daarom ook die boeteclausu le: straks wordt de gemeente Terneu- zen de dupe van de eigen goede wiL Wij hebben tenslotte investeringen ge daan om die belt in de Koegorspolder te realiseren, we hebben ons loyaal en royaal opgesteld. En dan moet je je rea liseren hoe die raadsbesluiten op ons overkomen. Dus zeggen wij: in de rege ling moet een zekerheid worden inge bouwd om te voorkomen dat gemeen ten straks in- en uit gaan lopen. Dat toestaan, kan van ons toch niet worden verlangd". Directeur Wim Tollenaar van de CVI aanschouwt de politieke gevechten op locaal niveau rond de vuilniszak als eer ste belanghebbende. In Sas van Gent beklom hij de publieke tribune, in Hon tenisse wachtte hij buiten in de auto de uitslag af en verder volgt hij de discus sies in de krant. Maakt zich recht kwaad op de b en w's van de gemeenten, die hun raden met klem aanraden niet met zijn bedrijf m zee te gaan. Zegt: ..Gemeenten als Hulst en Hontenisse adviseren de raadsleden in te stemmen met een onzekere gemeenschappelijke regeling voor de Koegorspolder. Ik zeg dit: met die regeling kunnen de raden de inwoners van hun plaats elk jaar weer vertellen dat de reinigingsrechten omhoog moeten wegens onvoorziene onkosten. Er wordt enkel onder druk gehandeld van de provincie. Daar loopt men te zwaaien met een afvalstoffen- plan, waarvan de raadsleden nauwe lijks de consequenties kennen. Geeft dat plan misschien ook aan hoe finan ciële tegenvallers opgevangen moeten worden? De raden moeten goed beden ken, dat de stortpiijzen telkens vastge steld zullen worden aan de hand van de gemaakte kosten aan het eind van het boekjaar. Fanancieel is dat niet erg ze ker. Dat. terwijl volgens onze contrac ten een verrekening achteraf niet moee- lijk is. De afgesproken prijs is de uitein delijke prijs, het risico van een eventu eel tekort komt volledig voor ons". Tollenaar diept uit zijn geheugen het moment van jaren her op. waarop de gemeenten voor de eerste keer met de CVI in zee gingen. Hij stelt vast: „Bij het afsluiten van de overeenkomsten heb ben onder meer Axel en Hulst gesteld, dat ze niet willen meewerken aan. zoals zij dat zelf noemden, een sprong in het financiële duister. Ieder raadslid wist destijds dat een gemeenschappelijke regeling handen vol geld kost. Er werd voor de CVI gekozen, omdat de ge meenten niet afhankelijk wilden zijn van de gemeente Terncuzcn. Zou dat nu plotseling veranderd zijn?" Met provinciale en gemeentelijke be stuurders wacht de CVI-directie op de uitspraak van de Raad van State. Die uitspraak moet binnen dertig dagen na het verzoek om vernietiging komen. Op korte termijn zijn derhalve voor de CVI de besluiten van de Hulster en de Axel- se gemeenteraad van enorm belang. Duidelijk is inmiddels dat de b en w's van beide plaatsen er niets voor voelen een centrale aanpak van de vuils tort- problematiek in Zeeuwsch-Vlaanderen te dwarsbomen door met het particulie re vuilverwerkingsbedrijf in zee te gaan. Tollenaar tenslotte: „Maar wie maakt er op gemeentelijk niveau nu eigenlijk de dienst uit? Dat zijn de raadsleden toch, nietwaar....". Inmiddels hebben gedeputeerde sta ten zich woensdag andermaal in het strijdperk gewaagd met het voorne men de hinderwetvergunning van de CVI te wijzigen om daardoor de stort van huisvuil in de Dekkerspolder defi nitief tegen te gaan. Tollenaar is van die dreiging niet koud of warm gewor den. Hij kondigde aan tegen het besluit van GS in beroep te zullen gaan. „Het is niets dan bangmakerij om de ge meenteraden van Hulst en Axel onder druk te zetten voor de Koegorspolder te kiezen". Peter Oggel. Ltrat hebben die Sasse ge- ||V meentebestuurderen nu Ltnlijk gedacht, de eerste Evan maart? Dat 'Den Haag' L fluks een ijlbode op het (rijtuig naar Bonn zou zetten mkoningin Beatrix, diezelfde jjj juist begonnen aan een riedaags bezoek aan West- loitsland, tussen de toejui- tfngen en de diners door nog ven gauw het Zeeuwse pro- inciaal afvalstoffenplan met ar koninklijke handteke- ing te laten bekrachtigen? Boe het ook zij, b en w van Sas ran Gent wilden die koninklij- goedkeuring voor zijn; het rrrd in een verloren uurtje op |t vrijdagmiddag besloten: Kil spoedeisende raadsverga- Itring. En zo kon het gebeuren, lil, op het moment dat de ko- iagin zich met haar gemaal ittsvermoedend in het slot iDgustusburg aan de dis zette, uk raadsleden in Sas van [<nt zich rond de tafel schaar- tn. Zeeuwsch-Vlaanderen tniel aldus andermaal in de ütpe dalen van de vuilstort- roblematiek. De feiten op een Hit nrinciale en Zeeuws-Vlaamse (gemeente) bestuurderen praten al sinds jaar en dag over een gezamenlijke aanpak van de uilverwerking. Het lijkt zo op het oog een simpel gegeven, maar dan de praktijk. Tot een échte oplossing zijn de Wuurderen na jaren praten nog niet gekomen. Waar in het overige deel van de provincie Zeeland de vuilstortproblema- B weinig of geen hoofdbrekens opleverde, lag dat in Zeeuwsch-Vlaanderen wel even anders. Die gezamenlijke aanpak nn de vuilverwerking, op papier jawel, maar op bestuurlijk niveau liepen de goede bedoelingen!?) op niets uit door de kat uiteenlopende redenen. De kosten bijvoorbeeld, de verdeling van de lasten, de stortplaats, compententiekwesties, ii alles en nog meer is de revue gepasseerd. pen, zoals het provinciaal afvalstoffen- plan toch voorschrijft, deed de CVI en kele weken geleden tot actie besluiten. Want, ook dat schrijft het afvalstoffen- plan voor, lopende contracten met ge meenten voor de stort van huisvuil die nen ook na de koninklijke goedkeuring geeerbiedigd te worden. De reddende halm. CVI-directeur Wim Tollenaar zette zich dan ook vastbesloten achter de schrijf machine. Enkele dagen later kregen de gemeentebesturen van Axel, Hontenis se, Sas van Gent en Hulst een offerte van het particuliere bedrijf op de bu- j reaus. En bleek: de stortprijs van de t^WÜÜTU CVI lag beduidend lager dan die voor de centrale belt in de Koegorspolder (een maar dan die problemen? Er ligt ti sinds enige tijd een provinciaal af- tffenplan, dat, hoewel dan nog niet xünklijk goedgekeurd (ingewijden «pen inmiddels al weken dat de goed- ng 'nu toch echt vandaag' zal ko- ln principe door alle acht Zeeuws- faamse gemeenten wordt onderschre- tn En gaat dat plan dan niet uit van centrale vuilstortplaats voor leuwsch-Vlaanderen in de Koegor- jolder bil Temeuzen? En werken de til gemeentesecretarissen op dit mo- Kr.t dan niet hard aan het opstellen neen gemeenschappelijke regeling? Aardenburg liggen inmiddels al offer- Dekkerspolder tes... Tollenaar echter: „Ik waag me niet aan voorspellongen". rl cijn feiten, maar toch, de horizon Kijft duister. Zeker is, volgens inge ven, dat er van een vuilstortproble- ntifk in Zeeuwsch-Vlaanderen nau- nlijks sprake zou zijn geweest, als lurniet dat Terneuzense particuliere lelrerwerkingsbedrijf CVI was ge- wst Dat bedrijf, inmiddels overge- taen door het vuilverwerkingsbe- lijf Zegwaard Delft, strijdt met alle tidelen, en wie kan het de CVI eigen- ij nemen, voor het eigen bestaan... ie, geval wil, dat de Centraal Vuilver- Rrsende Industrie (CVI) sinds decem- vorig jaar beschikt over een nieuwe stortplaats in de Dekkerspolder on- feWestdorpe, grondgebied van de ge- Sas van Gent. Naast bedrijfvuil werktde CVI ook het huisvuil van de peenten Hontenisse, Sas van Gent, en Axel. De contracten met die «neenten lopen tot aan het eind van tiaar Het geval wil echter ook, dat de CVI zich ernstig bedreigd voelt door het provinciaal afvalstoffenplan. Het ge rat dat Axel, Hulst, Hontenisse en Sas raGent met ingang van volgend jaar Koegorspolder zouden stap- verschil van vijf gulden). Daar bleef het wat de CVI betreft echter niet bijdirec teur Tollenaar, en met hem de directie van Zegwaard Delft, had haast. Koste wat kost moesten nog voor de goedkeu ring van het afvalstoffenplan langlo pende contracten worden binnenge haald voor de stort van huisvuil in de Dekkerspolder. Het voortbestaan van het bedrijf was daarmee in feite in het geding Tollenaar: „Dat afvalstoffen plan was voor ons aanleiding nu al bij de gemeenten aan te kloppen voor ver lenging van de contracten. Anders was dat pas in september of oktober ge beurd". Sas van Gent was de eerste gemeente die toehapte. Op de laatste vrijdag middag van februari stelden de Sasse wethouders met de hulp van gemeen tesecretaris A. Zwartelé inderhaast een voorstel op met de CVI in zee te gaan en derhalve niet te kiezen voor een centrale aanpak van de vuilstort in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat voorstel werd nog diezelfde avond in de bussen van de raadsleden gedeponeerd, met de uitnodiging om de maandag daarop in een spoedeisende raadsvergadering bijeen te komen. Saillant detail daar bij: burgemeester drs W. R. V. Dusar- duijn vertoefde die dagen in Luxem burg- Die spoedeisende raadsvergadering verliep bepaald niet vlekkeloos. Duide lijk van den beginnen af aan waren wel de standpunten van de fracties: CVI- voorstanders: de fracties van Gemeen tebelangen Groot Sas, Gemeentebe langen en drie van de vier raadsleden van de confessionele groepering. Een meerderheid derhalve. Toch had de Sasse raad, na een plotselinge motie van fractievoorzitter G. J. P. van Waes van Gemeentebelangen, een tweede zitting nodig. Daar besloot Sas van Gent. tot grote vreugde van Tollenaar, met acht tegen vijf stemmen voor de CVI. De eerste gemeente was 'om', al werd de vreugde dan wel wat getem perd door de mededeling van wethou der Colsen het raadsbesluit ter vernieti ging bij de Kroon aan te bieden. Colsen: „Dit besluit is in strijd met het alge meen belang". PvdA-fractievoorzitter J. W. Platschorre. met zijn twee partij genoten en CDA-er E. L. van Hecke, voorstander van de Koegorspolder, noemde dat 'een moedig besluit'. De CVI verlegde daarop de aandacht naar de gemeente Hontenisse. Ook daar trok aan het het langste eind. De gemeenteraad van Hontenisse koos in navolging van Sas van Gent, en dat on danks vele bezweringen van burge meester mr M. Somers, met zeven tegen vijf stemmen ook voor de Dekkerspol der. Hulst en Axel moeten eind deze maand nog een beslissing nemen. Daar na heeft de CVI nog meer pijlen op de boog' ook bij de drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten Oostburg, Sluis en politieke storm De politieke stormen zijn dan al losge barsten (F. J. M. Koeleveld van Zeg waard Delft: „Als ik van te voren van die politieke tegenwind had geweten". Tollenaar: „Dit is nog maar een bries je..."). Nog voor de Sasse raad een be sluit had genomen, liet de milieugede puteerde W. Don al weten dat de beslis sing 'voor 99.9 procent zeker door de Kroon zou worden vernietigd'. Don haalde trouwens fel uit naar de Sasse raadsleden, waarbij hij wel burgemees ter Dusarduijn en wethouder Colsen spaarde. „De raad van Sas van Gent heeft nooit bezwaar aangetekend tegen het afvalstoffenplan". Don stond niet alleen, ook de statenleden Gerrit Chns- tiaanse (CDA) en Jopie Boogerd-Quaak (D'66) barstten zowat van verontwaar diging. En zetten enorme vraagtekens bij het prijsverschil tussen de CVI en de belt in de Koegorspolder. Dat laatste doet overigens ook wethouder drs R. C. E. Barbé van Temeuzen. Hij kondigde trouwens direct na het Sasse besluit te genmaatregelen aan: b en w van Ter- neuzen willen op korte termijn al een boetebeding opnemen in de regeling voor de Koegorspolder. „Wij wensen niet als voetveeg te wor den gebruikt. Ook in het belang van de andere gemeenten moet de kans. dat gemeenten weglopen zodra er elders goedkoper kan worden gestort, worden voorkomen". Namens Zegwaard Delft noemt Koeleveld dat boetebeding 'grenzen aan chantage'. Hij stelt koel tjes vast: „Daarmee wordt bij voorbaat al een pistool in de nek van de gemeen ten gezet". raad van state Na de eerste storm is er weer beprkte windstilte ingetreden. Maar voor hoe lang? Het wachten is vooral op de uit spraak van Raad van State over de raadsbesluiten van Sas van Gent en Hontenisse en wie weet... straks ook Hulst en Axel. Hoewel deskundigen het geheel eens zijn dat de Kroon de raads besluiten zal vernietigen, is burgemees ter drs W. R. V. Dusarduijn daar nog niet zo gerust op. „Ik durf niet te zeg gen, dat ik daar zo zeker van ben, 't is tenslotte de Raad van State. Een uit spraak daar hangt van vele details af...". Dusarduijn was in de Sasse raadsverga dering de grote afwezige. Hoewel al te rug van vakantie bij de huiselijke haard, besloot hij niet vervroegd aan het werk te gaan. „Wat had ik nog kun nen doen. Het voorstel was de deur al uit; ik had het alleen nog kunnen ontra den". Waarmee dan gelijk duidelijk is waar de burgemeester van Sas van Gent staat: zijn vuilniszakken horen te worden gestort in de Koegorspolder. „Het gaat hier niet om een gulden aan stortprijs meer of minder, het gaat erom dat de acht Zeeuws-Vlaamse gemeen ten een gezamenlijke stortplaats krij gen. Het is in en in-triest dat de gemeen ten zolang over deze zaak moeten doen, vanaf 1973 wordt er al aan gewerkt". Dusarduijn zet trouwens ook de nodige vraagtekens bij het spoedeisende ka rakter van de raadsvergadering ën de voorlichting aan de raadsleden over de vuilstortkwestie. „Het is duidelijk dat die voorlichting hiaten vertoond. Denk alleen nog maar aan dat aspect van de BTW....". Wethouder Barbé van Temeuzen rea geert, geconfronteerd met de zoveelste aflevering van de vuilstortstory, laco niek: „Als gemeenten een andere mo gelijkheid zien hun huisvuil kwijt te raken, is dat hun zaak. Er is dan wel jaren geijverd om gezamenlijk voor het huisvuil een oplossing te vinden, maar goed. Het is echter wel vreemd dat gemeenten als Sas van Gent en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 33