PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vier journalisten IKON in El Salvador gedood E Actie metaal geëindigd na akkoord ziektegeld Al sinds dag staatsgreep oorlogstoestand in Suriname DEN UYL STREEFT NAAR EEN SOCIAAL AKKOORD \SlTEENLOPENDE VERSIES DOODSOORZAAK DE JAGER-TOLHOEK ^keukens Lubbers: VOW weer in DREIGENDE STAKINGEN BIJ BANKEN Begrip voor vertraging voorjaarsnota 0, jaargang no. 65 Vrijdag 19 maart 1982 hkek buien li# toe zon, maar ook enkele buien, dagtemperatuur ongeveer 9 gra- faZwakke veranderlijke vrind moriKe GOES Houlkade 7. lel 01100 21250* Geopend ma.-vr van 8 00-17.00 uur zaterdag van 10 00-12 00 uur affin**ééc keukens MIDDELBURG Korte Noordstraat i. 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG - Minister Van der Lonw van cultuur, recreatie en matschappelijk werk heeft de Staatsprijs voor letterkunde 1981, de p. C. Hooftprijs, toegekend aan prof. dr. Karei van het Reve. Hij trijfft de prijs, de een bedrag omvat van 10-000 gulden en op 19 mei in het Muiderslot wordt uitgereikt, voor rijn gehele essayistische oeuvre. De jury die de minister adviseerde bestond uit R. Kousbroek (voorzit- ter). H. J. Kompen (secretaris), me vrouw A. M. G. Schmidt, H. Drion. D. Hillenius en A. Kossman (leden i. Vo rig jaar is de P. C. Hooftprijs toege kend aan de prozaschrijver Willem Brakman. Karei van het Reve, geboren op 19 mei 1921 in Amsterdam, is sinds 1957 hoogleraar in de Slavische taal- en letterkunde aan de rijksuniversiteit Leiden. In 1967/'68 werkte hij als cor respondent in Moskou voor Het Pa rool. In 1954 promoveerde hij op de 'Sovjetannexatie der klassieken'. Van het Reve, broer van de schrijver Gerad Reve. schreef twee romans en een groot aantal essaybundels. In zijn stukken treedt hij vaak bulten zijn vakgebied, zoals in 'Uren met Henk Broekhui' (1978). Daarin tracht hij algemeen aanvaarde beweringen te onzenuwen. Hij vertaalde Russi sche boeken, waarvoor hij in 1978 de Martinus Nijhoff (vertaalprijs) ont ving. In datzelfde jaar hield hij de Huizinga-lezing, over literatuurwe tenschap. Hij ontketende daarmee een reeks felle reactie van de beoefe naars van dat vak. Een antwoord daarop nam hij op in de bundel 'Een dag uit het leven van de reuzenkoes koes' (1979), waarin ook zijn bijdrage staat aan een discussie met onder an deren Maarten 't Hart over de evolu tieleer. Dreigement uit Moskou DEN HAAG, MEXICO-STAD - Vier Nederlandse journalisten van de Inter Kerkelijke Omroep iederland (IKON) hebben woensdag de dood gevonden in El Salvador. Dat heeft de minister van «itenlandse zaken van El Salvador, Fidel Chavez Mena, aan de Nederlandse ambassadeur in fexico-stad, baron Speyart van Woerden, telefonisch laten weten. Hoewel het ministerie van «itenlandse zaken in Den Haag de namen van de slachtoffers van het geweld in El Salvador niet lilde bevestigen, gaat het vrijwel zeker om de journalisten Koos Koster, Jan Kuiper, de camera- Joop Willemse en de geluidstechnicus Hans ter Laag. Zowel Koster als Kuiper waren in het «rieden ook als medewerker aan de PZC verbonden. (te de doodsoorzaak van het viertal, ötinopdracht van de IKON een repor- akte over het leven van de Sal- ndoriaanse burgers in het door de jun- tt en in het door de bevrijdingsbewe ging beheerste gebied, lopen de lezin gen uiteen. Het persbureau United Press International (UPI) tekende uit de mond van een legerwoordvoerder op dat de vier Nederlanders waren omge komen bij een schermutseling tussen legereenheden en guerrillastrijders. Uit eerdere bedreigingen en arrestaties leidt het IKON af dat ze zijn terechtge steld door„het moordenaarsregime" in El Salvador, „tenzij het tegendeel be wezen wordt". De vier Nederlandse journalisten zijn gedood bij het plaatsje Santa Arita. ten noorden van de hoofdstad San Salva dor. Het eerste deel van hun reportage over het leven van de burgers in El Sal vador in de door de militaire junta be heerste gebieden was afgerond en naar Nederland opgestuurd. De ploeg was problemen Nederlandse schippers hebben het in de haven van Terneuzen aan de stok gekregen met collega's. De schippers regeerden woedend toen ze ontdek- lendateen Antwerpse bevrachter pro beerde een paar duizend ton kolen Tailten de beurs om' te verschepen sur La Louvière. De schipper van het Rijnschip 'Ferry' voelde zich bedreigd en vroeg om politiebescherming. PAGINA 3 (evaluatie De Belgische minister van financiën DeClercq heeft nadrukkelijk ontkend dat een tweede devaluatie van de fank wordt overwogen. Op de vrije markt moest voor een Nederlandse pilden gisteren voor het eerst 19 frank worden betaald. De Clercq weet de te) doorzettende waardedaling aan TUeteconomlsche factoren', zoals de sociale onrust ln Belgiè. PAGINA 7 bureaucratie De welzijnsplanning moet radicaal vereenvoudigd worden. Minister Van der Louw zei dat tijdens zijn werkbe- mek aan het bestuurlijk experiment specifiek welzijn op de Bevelanden. De om-bewindsman 'Van sommige boekwerken over het welzijn ben ik ge- Khrokken. Ze wekken een bureaucra tische indruk die verlammend werkt' hypotheekmarkt De echte klap op de hypotheekmarkt sis gevolg van de teruggang van de ei- gen-woningsector komt nog In 1979 **s 64 procent van alle woningen in Nederland particulier eigendom. Me dio rong Jaar was het gezakt naar 45. Het aantal gedwongen verkopingen "n woningen door hypotheekbanken al ook blijven stijgen. juist op weg naar de door de guerrilla strijders „bevrijde" gebieden voor het tweede deel van de documentaire. In het weekblad Vrij Nederland van deze week doen Koster en Kuiper ver slag van de intimidatie door de Salva- doriaanse autoriteiten. Ook werd woensdag een „dodenlijst" van 35 bui tenlandse journalisten bekend, opge steld door de „Anti Communistische Alliantie" in El Salvador, een organi satie die banden heeft met de „Allian tie Maximiliano Hernandez", die ver antwoordelijk is voor de liquidatie van een aantal oppositieleiders in het land. Hierop kwamen ook de namen voor van journalisten van AP, UPI en de BBC. Voor zover bekend waren er geen Nederlanders op deze lijst. Behalve de vier Nederlanders zouden ook nog twee Amerikanen zijn gedood, maar daarover was donderdagavond nog geen zekerheid. Over de lezing dat het viertal by gevechtshandelingen om het leven is gekomen bestaat temeer twijfel omdat er geen enkele melding wordt gemaakt van schermutselingen in dit gebied. Koos Koster, vaste corres pondent voor IKON en incidenteel ook GPD-medewerker. werd 46 jaar. Jan Kuiper was destijds om. correspon dent vdn de GPD ln Bonn en werkte sindsdien als redacteur voor de IKON, later als free lancer Hij werd 39 jaar Willemse (begin veertig) en Ter Laag (25) werkten eveneens free lance. Geschokt In Nederland is geschokt gereageerd op de dood van de Nederlandse journa- I isten in El Salvador. Minister van bui tenlandse zaken Max van der Stoel zei „geschokt" te zijn over het bericht. Hetzelfde geldt voor de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ), die naar aanleiding van de gebeurtenis op nieuw in internationaal verband de veiligheid van journalisten in oorlogs situaties aan de orde gaat stellen. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Wes- terschelde lijkt weer een stuk reëler te worden. Die VOW „komt weer in zicht", zei CDA-fractieleider Lubbers donderdag in de Tweede Kamer, toen de Kamer debatteerde over nieuwe te genvallers voor de rijksbegroting en het uitblijven van de voorjaarsnota. Lubbers maakte zijn korte opmerking nadat minister Van der Stee van finan ciën had meegedeeld dat de Nederland se Bank de rente die zij de handelsban ken in rekening brengt had verlaagd. Volgens de CDA'er zit het er nu in dat de rente onder de tien procent gaat zak ken, en nemen de kansen van de oever verbinding daardoor toe. Zeeland en Den Haag hebben immers afgesproken dat de rente op de kapitaalmarkt lager dan tien procent zou moeten zijn, voor dat het voor de VOW benodigde geld zou mogen worden geleend. Behalve aan die eis moet er ook voldaan worden aan de voorwaarde dat planologische beletsels moeten zijn weggenomen. De Nederlandse Bank besloot donder dag samen met de centrale banken van West-Duitsland en Zwitserland de ren te met een half procent te verlagen, dit om de kredietverlening aan te moedi gen. (Zie ook pagina 19 Jan Kuiper (foto uit 1979) Koos Koster (foto uit 19731 DEN HAAG - In de metaalindustrie is de rust teruggekeerd na het akkoord dat in de nacht van woensdag op don derdag in de cao-onderhandelingen werd bereikt over het vol ledig doorbe- GEEN BEROEP TEGEN DOODSTRAF KRIJGSRAAD terrassing San Kelly ls de verrassende winnaar «worden van de 32ste editie van Pa- rtjs-Nlce. Op de laatste dag van deze franse rlttenwedstrijd won de Ier 's morgens de rit ln U)n en 's middags de örntijdrlt op de Col d'Eze. De eindzege ln Tirreno-Adriatico ging laar de Italiaan Guiseppe Saronni Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 16 en 17. financiën: 19. (Van onze verslaggever PARAMARIBO - In Suriname heerst sinds donderdag 11 maart de oorlogs toestand. Burgers en militairen, die „pogingen ondernemen het wettig mi litair of burgerlijk gezag gewapender hand omver te werpen", kunnen voor taan door een krijgsraad te velde ter dood worden veroordeeld. Tegen be sluiten van deze krijgsraad te velde is geen beroep mogelijk. Een decreet met deze inhoud is donder dagmiddag ln Paramaribo aan de pers bekend gemaakt door bevelhebber Desi Bouterse. Het decreet is onderte kend door Bouterse zelf. garnizoens commandant Horb en bataljonscom mandant Femandes. Sinds gisteren be staat er ook een gedeeltelijke perscen- suur in Suriname. Op een persconferentie in de Memre Boekoekazerne verklaarde een nerveu ze Bouterse dat processen voor de krijgsraad te velde niet openbaar zullen zijn, en dat de verdachten geen recht hebben op juridische bijstand. Zij kun nen slechts „zichzelf verweren", aldus de bevelhebber Wilfred Hawker, een van de leiders van de mislukte staats greep van vorige week donderdag, ls de eerste die door deze krijgsraad te velde is veroordeeld en onmiddelijk geëxecu teerd. Op een persconferentie zaterdag had Bouterse nog ontkend dat Hawker een proces zou hebben gehad. Bouterse kon donderdag niet aangeven hoe lang de oorlogstoestand van kracht zal blijven, evenmin wilde hij zeggen hoeveel mensen er momenteel in hech tenis worden gehouden in verband met de staatsgreep Alle mensen die zijn op gepakt voor deelname aan de staats greep zullen voor de krijgsraad te velde worden voorgeleid, maar deze kan hen vervolgens doorverwijzen naar de ge wone krijgsraad of burgerrechter Het bekend maken van dit decreet, dat volgens Bouterse al op 11 maart is opge steld. valt samen met toenemende en hardnekkige berichten over mishande ling van verdachten, die door de militai ren worden verhoord In minstens een (Slot zie pagina 10 kolom 5) talen van het loon bij ziekte. Aan de wilde stakingen in de metaal kwam een einde. De acties in de grafische sec tor gingen ondertussen gewoon door. Wel lieten de grafische bond van de FNV en de werkgeversorganisatie KVGO weten dat het metaal-akkoord er voor hun sector „niet oninteressant" uitziet. Stakingen dreigen inmiddels ook bij de banken. De FNV beschouwt het ziektegeld-ak- koord in de metaal als een belangrijke doorbraak aan het cao-front. Zij hoopt dat de werkgevers in andere sectoren „nu ook hun gezond verstand gebrui ken". Werknemers van de Nederlandse Rotogravure Maatschappij in Haarlem, waar omroepbladen worden gedrukt, gaan overigens niet in staking. Een meerderheid van het bij de FNV-bond aangesloten personeel sprak zich giste ren uit tegen staken. In de tweede helft van de komende week zal de FNV-bond vergaderen over eventuele stakingen bij De Volkskrant. De Telegraaf, het Algemeen Dagblad. NRC Handelsblad. Trouw en Het Vrije Volk. De onderhandelaars van de grafische bonden van de FNV en het CNV hebben donderdag met Gietverpakking in Fra- neker (tot enkele maanden geleden van Van Gelder, nu zelfstandig) een princi pe-akkoord bereikt over de cao 1982 Volgens de woordvoerder van de FNV- bond heeft Gietverpakking de volledi ge ziekengelduitkering ook voor 1982 gegarandeerd zonder dat het de werk nemers meer gaat kosten. Langjarig akkoord Voor de werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie ligt de (Slot zie pagina 10 kolom 51 IVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) wil op kor te termijn met werkgevers en werkne mers overleggen over de totstandko ming van een sociaal akkoord. Hij ge looft dat het kabinet bereid moet zijn met de sociale partners te zoeken naar mogelijke oplossingen van de huidige sociaal-economische problemen. In het kamerdebat over het uitstel van de voorjaarsnota noemde de waarne mend premier het van grote betekenis als er met werkgevers en werknemers afspraken over meerdere jaren ge maakt kunnen worden. „Wij zullen het overleg met de sociale partners niet uit de weg gaan", zei Den Uyl donderdag ochtend in de Tweede Kamer Hij waarschuwde echter voor te grote verwachtingen van een dergelijk her nieuwd overleg met de sociale partners. Daarbij wees hh erop dat ook het afge lopen najaar geen overeenstemming over de arbeidsvoorwaarden bereikt was. Den Uyl wil echter 'elke mogelijk heid' om alsnog overeenstemming te bereiken, niet verzuimen. Resultaten zouden niet gemakkelijk te bereiken zyn. Den Uyl bestreed in zijn antwoord kri tiek van onder meer CDA-fractieleider Lubbers dat het optreden van kabinet gekenmerkt zou worden door 'besluite loosheid en dadenloosheid'. „Het kabi net doet wat was afgesproken bij het informatieakkoord van De Galan en Halberstadt en daar wordt op volle kracht aan doorgewerkt", zei hij. De PvdA-bewindsman toonde zich op timistisch over de kansen dat binnen het kabinet overeenstemming bereikt zou worden over het nieuwe pakket maatregelen De standpunten daarover naderen elkaar, zei Den Uyl. Maar de problemen zijn nog groot, want het is geen kwestie van simpel miljarden be zuinigen of in de economie pompen Hij wees er overigens op dat recepten voor de nieuwe bezuinigingen niet ge- (Slot zie pagina 10 kolom 4) rs er een nieuwe Cuba-crisis Lop komst, die de wereld de tweede maal aan de rand van een nucleaire oorlog - of misschien nog erger - zal brengen? In de VS is de afge lopen tien dagen tweemaal verwezen naar de beruchte raketten-crisis uit 1962. De eerste keer. vorige week, betrof het uitlatingen van een functionaris van de Amerikaanse inlichtingen dienst, die het woord Cuba-crisis in de mond nam in relatie tot de - in de ogen van Washington - onverantwoorde wij ze waarop het Middenamerikaanse Ni caragua zich met behulp van Cubanen en Russen militair versterkt. Gisteren refereerde de Amerikaanse minister van defensie Weinberger aan de Cuba- crisis. toen hij inging op een passage uit de rede. die de Sowjet-leider Leonid Brezjnev dinsdag uitsprak voor het congres van de communistische vak bond in Moskou. Brezjnevs rede bevat te een onverholen dreigement aan het adres van de VS en de andere Navolan- den. Als in West-Europa honderden ra ketten - Brezjnev doelde op de voorge nomen plaatsing van bijna zeshonderd Pershing- en kruisraketten voor de middellange afstand - worden ge plaatst, zou dat ons dwingen vergel dingsmaatregelen te nemen, die de an dere partij, inclusief de Verenigde Sta ten. in een zelfde situatie zouden plaat sen, aldus de Sowjetrussische leider. Deze passage heeft nogal wat beroering gewekt binnen de Amerikaanse rege ring Bedoelt Brezjnev. dathy het risico aandurft van plaatsing van Russische raketten in een land binnen de Atlanti sche invloedssfeer? En tegelijkertijd een 'tweede Cuba-crisis' riskeert? Het lijkt er op, dat de Sowjetrussische rege ringsleider voor een dergelijke daad niet terugdeinst. Alleen al het noemen van de woorden Cuba en raketten roept het schrik beeld op van de bijna-oorlogssituatie, die half oktober 1962 ontstond tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie als gevolg van de plaatsing van Russi sche raketten op Cuba, nauwelijks 170 km van de kust van Florida Het was deze laatste zet in een sinister schaak spel van de toenmalige Russische lei der Chroetsjov met de Amerikaanse president Kennedy, dat de wereld op de rand van een kernoorlog bracht. De Amerikaanse eis de raketten weg te ha len. kracht bijgezet door een marine blokkade van Cuba deed de Russen na een uiterst spannende en nerveuze week besluiten de raketten te ontman telen. Brezjnev weet hoe gevoelig de Amerikanen op dit punt zijn Zij dulden geen militaire machtsconcentratie, ge richt tegen de VS, in wat zij beschou wen als hun invloedssfeer. Tegen die achtergrond moet bijvoorbeeld ook de soms overdreven Amerikaanse reactie op gebeurtenissen in Midden-Amerika worden gezien. Datzelfde geldt voor de niet rechtstreeks uitgesproken drei ging van Brezjnev. De opmerkingen van de Russische leider kunnen worden gerang schikt onder het hoofdstuk psychologi sche oorlogsvoering. De Russen voelen zich op dat terrein als vissen in het wa ter. Sinds als gevolg van de Russische inval in Afghanistan en de gebeurtenis sen in Polen de koude oorlogssfeer weer geheel is teruggekeerd in de relatie tus sen de supermachten, laten beide lan den niets na elkaar voortdurend van al lerlei onfrisse zaken te beschuldigen. Voor het vakbondscongres in Moskou was Brezjnev trouwens helemaal op dreef. Hij deed er ook de-in het Westen zeer sceptisch ontvangen - mededeling, dat de Sowjet-Unie eenzijdig had beslo ten tot bevriezing van het aantal SS-20 raketten. De betekenis van een dergelij ke stap is slechts gering. Er zijn al zo veel SS-20 raketten opgesteld, dat er geen (Westeuropese) doelen meer zijn overgebleven voor eventueel te plaat sen grotere aantallen. Maar in de psy chologische en propagandistische slag tussen de VS en de Sowjet-Unie is het toch weer de Sowjet-Unie dat scoort. Het Westen dient een dergelijke maat regel van de Russen op zijn juiste waar de te schatten: een loos gebaar. Het dreigement van Brezjnev tot vergel dingsmaatregelen over te gaan als in West-Europa middellange afstandsra ketten worden geplaatst, heeft de kwa lijke reuk van chantage. Als de Westeu ropese landen al zullen besluiten geen Pershing- en kruisraketten te plaatsen - hetgeen onwaarschijnlijk is - dan zul len geheel andere argumenten gelden. Het is duidelijk, dat de Russen langs alle wegen pogingen in het werk stellen een wig te drijven tussen de VS en hun bondgenoten in West-Europa. Het past allemaal in de nieuwe verhoudingen, die een ontspoorde Oost-Westrelatie kenmerken. Dim Donderdag debatteerde de Tweede Kamer over het uitblijven van voorjaarsnota 1982. Links minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheidi en rechts minis ter Van der Stee (financiën) luisteren naar de vragen die kamerleden stellen. Tekort Vaticaan 70 miljoen VATICAANSTAD (DPA) - Hei te kort op de begroting 1982 van het Vaticaan bedraagt omgereend ca. 70 miljoen gulden. Dit is donder dag meegedeeld na een driedaagse bijeenkomst van een commissie van kardinalen die door paus Jo hannes Paulus was ingesteld ter bespreking van de financiële toe stand van het Vaticaan. Het tekort over 1981 ten bedrage van 60 miljoen gulden kon door 'royale' bijdragen van de gelovigen „volledig worden gedekt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1