tentoonstelling ■floriade W&tdoen Zeeuwen op de Floriade? FLORIADE: NEDERLAND INEEN NOTEDOP S" EXPOSITIE GOED BEREIKBAAR PAG 19 MAART 1982 jet belooft een bont en boeiend geheel te worden. Drie bloeiseizoenen lang: lente, zomer en herfst. De Floriade 1982 in Amsterdam. Een internationale tuinbouwtentoonstelling, in een :aan de oevers van de Gaasperplas. Eigenlijk Nederland in een notedop. Want de makers van [«toonstelling hebben geprobeerd op een oppervlakte van zo'n 54 hectare een compleet beeld pven van het Nederlandse landschap en van datgene wat er groeit en bloeit. Ongeveer vijf jaar den begonnen de voorbereidingen al. Koningin Beatrix zorgt op 7 april aanstaande voor de liêle opening. Bezoekers kunnen van 8 april tot en met 10 oktober, 186 dagen dus, op de jriade terecht. De initiatiefnemers rekenen erop dat het succes van de eerste Floriade (gehou- in 1972; Amsterdam hield er het Amstelpark aan over) overtroffen wordt. Toen kwamen er fveer 420.000 bezoekers. duinpan, waarvoor kalkrijk zand uit de duinen is aangevoerd, teneinde een kalkminnende duinflora te verkrijgen. Omdat er is gezorgd voor een goede grondwaterstand, krijgen de bezoekers een groene duinpan voorgeschoteld. PZC/floriade 11! Vusg oschrijving 'internationale tuin- ïtoonstelling' doet in feite wat sdend aan. Immers, er is een bij- nj t. if. grote plaats ingeruimd voor het jftcB dl Nederlandse landschap. Het cLera om méér dan tuinbouw. Aandacht het landschap, betekent ook dat Hen waterbeplantingen volop aan zijn. Er is dankbaar gebruik ge- t van de mogelijkheden die de perpias biedt (een meer van circa hectare in het zuidoosten van erdam). Het maken van een rond- door het 'natte' Nederlandse hap vormt dan ook één van de .nes van de Floriade 1982. Overi- aan kleur zal het op de tentoon- atimgnooit ontbreken. Naast de tui- tenwisselende binnententoonstel- mde voedingstuinbouw, laten ook evariêrde landschappen zien dat ze veel meer kleurschakeringen be tten, dan in het dagelijks gebeuren geerde inrichting van het park ge- cian de natuur zou zijn overgela- de Floriade er nog maar Ktjes uitzien. Om op de normale wij- at een enigszins volgroeid park te etoj an, Is toch zeker een periode van ia sug jaar nodig. De samenstellers ifetentoonstelling hebben daar wat ipronden, zodat de bezoekers al te- ten volwassen aanplant aankijken, user gedaan? ie basisbeplanting is gebruik Eh van volwassen wilgen en popu- r die afgezaagd en sterk terugge- ed In voorgeboorde gaten werden Andere soorten als iepen, ei- l kastanjes, linden en berken zijn en wortelkluit overgebracht. Het jte deel van de basisbeplanting, w 1 rtlj ook meidoom en vogels horen. II inmiddels al twee groeiseizoenen -?f" iet der na nBj mi cljtjj Wainleggen van de verschillende ippen hebben met name geworden typen voorrang ge- Een goed voorbeeld daarvan is unleg van 5.500 vierkante meter Dat is met name gebeurd om de lis van het griend opnieuw in de stelling te brengen. Staatsbos- heeft in samenwerking met het taiwkundig proefstation tthkamp' in Wageningen, het uit- SBiteriaal voor het griend gele- nbieden waar ze moesten wijken Honingbouw zijn ongeveer dertig «wilgen beschikbaar gekomen. Er ittht kavels hakgriend (vooral voor btukken) en vier percelen snij- tod (vooral voor de mandenmakerij todteen). Het aantal stekken dat in Ipendgebied van de Floriade is ge fit, bedraagt 13.000. Daarvan is f «t aangeslagen. Te zien zijn: de (telg, katwilg, bittere wilg, aman- Wg, schietwilg. Een deel van het Bd is bestemd voor rietland, dat Rbehulp van een Friese weidemolen a'tjasker') onder water kan worden Klom een té welige groei van kruid ige gewassen tegen te gaan), fdf Floriade wordt ook het Zeeuwse ÜKhap gepresenteerd. Uitgegaan is etffl-hoe kan het anders - dijkland- tb mét meidoom. Ook is er een Het Zeeuwse landschap maakt onder deel uit van een complex van zoge naamde 'heemtuinen' (met een opper vlakte van 5,5 hectare). Naast de dijken, duinen en grienden, wordt in de heem- tuinen aandacht geschonken aan laag- veenflora en water- en oeverplanten. Een bijzonder element wordt gevormd door het 'vaste-planteneiland' Een ge bied van twee hectare, bereikbaar over drie bruggen. Op het eiland staat een groot aantal berken en berkestoelen. Verder zullen er veel vaste planten op een natuurlijke manier - derhalve niet een systeem van vaste borders - gegroe peerd worden, zoals: stinkende gauwe. hondsdraf, lieve vrouw bedstro, maag- depalm. Aan klimplanten zijn er de bos- rank en kamperfoelie. Op het eiland ontbreekt - in tegenstelling tot de ove rige delen van het park - een gazon. Door vergraving is het water tot diep in het eiland toegelaten en daardoor is een rijke verscheidenheid aan water- en oe verplanten mogelijk. Op drie ruimten op het eiland komen bijzondere presen taties, onder meer van gecultiveerde vaste planten, van meer droogte min nende planten en een leestuin, waar pu blicaties op tuinbouwgebied te bekij ken zijn. Na afloop van de tentoonstel ling moet de leestuin 'lestuin' worden, waar scholieren zich kunnen bezighou den met botanische studie. fruitteelt Een internationale tuinbouwtentoon stelling zonder fruitteelt is nauwelijks denkbaar. In het oostelijk deel van het Floriade-terrein zijn dan ook de com partimenten voor het fruit en het kleinfruit aangelegd. Voor appels, pe ren en pruimen werd een oppervlakte van 2.500 vierkante meter gereser veerd, het kleinfruit kan beschikken over een areaal van 1.100 vierkante meter. In de fruittuin staan inmiddels 396 appelbomen, 91 perebomen, 30 pruimeborqen en één hoogstammige Limburgse Kriek (om aan te kunnen geven hoe in vroeger tijden zonder sterke mechanisatie de fruitoogst plaatsgreep). De fruittuin is uiteraard eigentijds van opzet: laaggehouden bomen (makke lijk tijdens de oogst) en naar keuze in twee-, drie of vijf-rijenstysteem. Ook aan het kweken van de bomen wordt de nodige aandacht gegeven. De fruittuin krijgt een regeninstallatie. In de eerste plaats voor de watervoorziening bij droogte, maar ook om in tijden van nachtvorst de tere bloesem en knoppen voor bevriezing te behoeden. In de fruit tuin komt ook een loods, met daarin een koelbox, om te laten zien hoe fruit tot een volgende oogst kan worden be waard. In de loods komen voorts werk tuigen, die in de fruitteelt worden toe gepast. In het voorjaar van 1980 is begonnen met de aanplant van het kleinfruit. Ge toond wordt hoe het mogelijk is om bij voorbeeld van mei tot oktober aard beien te oogsten en ook dat het door de kweek van moderne vroege en late ras sen mogelijk is de oogstperiode van bessen te verlengen. Er zijn 240 struiken ingeplant: zwarte en rode bessen, kruis bessen, frambozen, Japanse wijnbes, hazelaar, vlier, walnoot, druif, kwee, ro- zebottel en mispel. Het kleinfruit-deel komt onder netten te liggen, ter be scherming tegen vogels. De watervoor ziening wordt geregeld door middel van druppelbevloeiing. In Nederland zijn, anders dan vroeger, het hele jaar door tegen betaalbare prij zen champignons verkrijgbaar. Op de Floriade wordt een voorbeeld van een champignon-cultuur gegeven, in sa menwerking met het proefstation voor de champignons Het voorbeeld geeft aan hoe de teelt plaatsvindt in cham pignoncellen, waarin temperatuur en vochtigheid volledig regelbaar zijn. Yerseke is één van de gebieden met veel teeltcentra. Op het expositieterrein komt een aspergeveld van ongeveer 960 vierkante meter, waarop de teelt in ver- Kljkje op de Floriade in wording. De Floriade 1982 kent diverse speciale attracties. Er rijdt, vanaf 4 stations, een electrisch treintje, om een eerste globale indruk op te doen. Het meer aan de zuid kant van het park biedt de gelegenheid tot het maken van een korte rondvaart met - eveneens electrisch aan gedreven - bootjes. In de leestuin kan informatie worden vergaard over onderzoek en voorlichting in de diverse takken van tuinbouw. Op het Floriadeterrein wordt een uitzichttoren met een hoogte van 76 meter geplaatst. Vanauit de cabine (47 plaatsen) is niet alleen het park uitstekend te bekijken, maar - bij helder weer - ook het IJsselmeer, zuidoost Amsterdam en de Gaasperplas. Verdeeld over het ten toonstellingsterrein zijn er picknickplaatsen, zitgele genheden, toiletten, consumptiekiosken en een theetuin Op diverse plaatsen worden oude ambachten getoond. In de binnenhol zijn wisselende tentoonstellingen: bol len, boomkwekerijgewassen, orchideeën, bloemisterij- producten, rozen, lelies, lathyrus en pelargonium, zo merbloemen, gladiolen, tuinen en tuinbenodigdheden. dahlia's, nazomer- en droogbloemen, herfstbloemen, groenten en fruit Het Floriadeterrein ligt in het zuidoosten van Amster dam, tussen de Gaasperplas en de Gaasperdammerweg. De bereikbaarheid is, ondanks de ligging aan de rand van de stad, goed. De hoofdingang is vlakbij het metro station Gaasperplas. Bezoekers die per trein reizen, zijn met de metro vanaf Centraal Station in 15 minuten bij de Floriade. Met eigen vervoer is het terrein uit alle richtin gen te bereiken, dankzij de Gaasperdammerweg, die zo wel in oostelijke als westelijke richting aansluit op snel wegen. De afrit bij de Floriade geeft toegang tot een parkeerterrein, waar meer dan 2.000 auto's terecht kun- De Floriade is elke dag van 9.30 tot zonsondergang open (de kassa sluit om 17.00 uun. In de weekeinden gaat de expositie voor fotografen en andere vroege vogels eer der open. Naast een dagkaart is er de mogelijkheid een zogeheten drie-seizoenenkaart te kopen, een doorlo pend toegangsbewijs schillende stadia te zien zal zijn. met inbegrip van de aspergeteelt onder Aan voedingsgewassen onder glas wordt toch veel aandacht gegeven. De teelt van vrijwel alle bekende groenten (en ook minder bekende, als broccoli, courgette, ijsbergsla, paksoi) is te bekij ken. koude kas De Floriade 1982 wordt geopend met een speciale binnententoonstelling in de zogeheten 'koude kas', die uitslui tend zal bestaan uit bloembollen in al le facetten: tulpen, narcissen, hyacin ten, crocussen, irissen, lelies en alle an dere bolgewassen (sierui, keizers kroon, sneeuwroem en dergelijke). De bloembolgewassen zullen niet alleen tijdens de eerste binnententoonstel ling te bekijken zijn, maar tijdens de gehele Floriade. Er wordt vanzelfspre kend geprobeerd door allerlei combi naties de kleurenpracht van de bolge wassen zo goed mogelijk uit te laten komen. Als zodanig kan de Floriade dit jaar wel eens een 'concurrent' voor de Keukenhof in Lisse vormen De tentoonstelling in één dag rustig af werken. lijkt vrijwel niet mogelijk. Want er is meer. veel meer Een com plex gecultiveerde tuinen, zoals een ro sarium, een azaleatuin, een primula- tuin, een heidetuin, een rotstuin. Niet ver van de rotstuin is een klein moeras gebied gemaakt, waarin diverse moe- rascypressen staan. De Nederlandse boomkwekers, bloembollenkwekers en bloemisten komen in velerlei vormen aan bod. Er wordt een varentuin inge richt van 1.600 vierkante meter, waar van de inrichting de nodige hoofdbre kens kostte. Varens willen lang niet overal groeien en de diverse soorten stellen verschillende eisen. De varens zullen in een zo natuurlijk mogelijke combinatie met wilde planten en bolge wassen geplant worden (zo komen er daslook, koekoeksbloem, lelietje der dalen en bosaardbei). In de omgeving van het fruitteeltcom plex komt een bijentuin en wel zodanig dat de bezoekers ongehinderd langs kasten en korven kunnen wandeien om de bijen in hun activiteiten gade te slaan. Het algemeen verbond van volkstuindersverenigingen in Neder land heeft gezorgd voor de inrichting van volkstuinen m verschillende soor ten: een gemengde tuin; een alternatie ve groentetuin; een specialistentuin. een moeras-rotstuin, huisje en kas die erbij horen worden met behulp van zon- ne-energie verlicht en verwarmd. planetarium De stichting planetarium Amsterdam heeft gezorgd voor de bouw van een planetarium (bouwkosten vijf miljoen gulden). In het gebouw is het mogelijk natuurgetrouw allerlei hemelver schijnselen na te bootsen. De bezoeker bevindt zich in een koepel met een middellijn van twintig meter en op de binnenzijde ervan kunnen 8.900 ster ren worden geprojecteerd. De beelden worden met behulp van een computer gestuurd. Het planetarium doet niet alleen dienst als toeristische attractie, maar steunt ook onderwijsdoeleinden. Er worden jaarlijks tenminste 200.000 bezoekers verwacht. Het planetarium is één van de blijvende onderdelen in het Floriadegebied. Wat er precies met het gebied en de attrac ties zal gebeuren na afloop van de ten toonstelling. is nog niet bekend. De leestuin blijft. En Amsterdam zal er een mooi park bij krijgen Rinus Antomsse De Zeeuwen kijken naar Zeeland op de Floriade in Amsterdam. Een gigantische permanente tentoon stelling van kleur en fleur; datgene waar Nederland tot vér over de landsgrenzen beroemd door is geworden. En ook het Zeeuwse Landschap staat daar te kijk voor al die honderdduizenden, die de Floriade bezoeken. Geniet van een dagje Floriade met de PZC. De PZC organiseert in samenwerking met Touringcarbedrijf Van Fraassen Zonen een groot aantal dagtochten naar de Floriade. Natuurlijk kunt u ook mee! Voor maar f 59.50 p.p.! Alles is in de prijs inbegrepen; de reis in een luxe touringcar, koffie met gebak, entreeprijs van de Floriade, een ritje in de Floriadetrein, begeleiding door een PZC- hostess en 's avonds een diner van drie gangen op de terugweg. U kunt ook mee! Op verschillende plaatsen in Zeeland stopt de Floriade-bus van Van Fraassen Zonen om PZC-gasten mee te nemen. Twee maal per week, op woensdagen en zaterdagen zo'n gezellige touringcar vol op weg naar Zeeland op de Floriade! Schrijf ook in en ga mee! of geef zo'n heerlijke dagtocht kadoo! De kosten vallen reuze mee: f 59,50 p.p. Of 57,50 voor 65+, f 56,--voor kinderen tot 14 jaar. Vul de coupon in en kom naar één van de kantoren van Van Fraassen Zonen. U kunt ook een ingevulde coupon samen met een betaalcheque of een girobetaalkaart opsturen. Vergeet vooral niet de juiste vertrekdatum in te vullen en de opstapplaats van waaruit u wilt vertrekken. U kunt er van verzekerd zijn, dat de reis prima verzorgd zal worden door de vakmensen van Van Fraassen Zonen en dat er een ervaren chauffeur Reisschema e vertrekdata 0".00 uur Vlissingen Stadhuisplein O" OS uur Vlissingen Station NS O" 10 uur Souburg, bushalte brug 0" 15 uur Middelburg Station NS 0" 35 uur Goes station NS 0"" 50 uur Kruiningcn Veerhaven 08 05 uur Colijnsplaat ANWB Zeclandbrug 08.15 uur Zierikzee. RTM bjsstation 09. (5 10 30 uur Koffie met gebak op de heenreis 11 45 16 30 uur Bezoek Floriade 18 00 - 19 30 uur Diner op de terugreis 21 00-2130 uur Aankomst Zaterdag 10 april Woensdag 21 april Woensdag 14 april Zaterdag 2-» april Zaterdag li april Woensdag 28 april Hier kunt u inschrijven: Reisbttro Van Fraassen Vestkolkstraat 36. 4531 AX Temeuzen, telefoon 01150 1225/ Reisburo Van Fraassen Voorstad 18. 4461 ACV Goes, telefoon O!100 20220 Holland International Reisburo Van Londensekaat 19, 4330 AG Middelburg, telefoon 01180-27758. t Fraassen. Paul Krugerstraat 21. 4382 MA Vlissingen. telefoon 01184 - 17710 op de bus rijdt. Ook de PZC-hostessen weten van wanten en zullen u wegwijs maken tussen al dat fraais dat de Floriade te zien geeft. rBON Ja. ik reis mee met de PZC Naam Adres Postcode Telefoon Opstapplaats dag Plaats Aantal personen Reserveer tijdig, kies een fijne dag uit en maak er een echte vakantiedag van. Annuleren is niet mogelijk, maar uw inschrijving is wél overdraagbaar. Reserveringen dienen minstens één week voor vertrek binnen én betaald te zijn. Een Geweldig Dagie Uit voor 59>/2 Gulden Reis Mee met de PZC' Een bruggetje wordt over een watergang geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13