Begin zetten operatie rechtop molen Nieuwland Omstreden abelen Middelburg gekapt Tapijtfabriek wil bedrijf Kapellebrug sluiten Nota over pensioenbreuk naar kamer Adviescollege wil één werkloosheidsregeling Coupleider Rambocus in handen militair gezag B en w van Veere nemen investeringsplan terug Schoolhoofden willen actie i DONDERDAG 18 MAART 1982 -|PZC/provincie /binnen-buitenland" OPLEVERING IN DE ZOMER NIEUW- EN SINT-JOOSLAND De res tauratie van de molen in Nieuw- en Sint-Joosland is in volle gang. Een Am sterdamse firma, die gespecialiseerd is in funderingswerkzaamheden, treft momenteel voorbereidingen om de molen, die 27 centimeter uit het lood staat, weer recht te zetten. Dit karwei zal over drie weken zijn geklaard. Dan zal de molenbouwer Verbij uit Hoog- made de buitenkant voor zijn rekening nemen. Het binnenwerk wordt dan verder opgeknapt door het aanne mingsbedrijf Kodde uit Nieuwland. De heer Verbij sprak woensdagavond de verwachting uit, dat de molen kort voor of net na de bouwvakvakantie kan worden opgeleverd. De firma Ver bij heeft de kap en de wieken van de molen overigens al voltooid. Deze zijn opgeslagen in een naast de molen opge stelde werkloods. Doordat de molen aan één kant is ver zakt. moet deze worden rechtgezet voordat de kap er op wordt gezet. De firma De Waal heeft daartoe een beton nen vloer in de molen gestort, met uit sparingen, waarin betonnen heipalen kunnen worden geplaatst. Deze be staan uit segmenten, die hydraulisch in de bodem worden geperst. „Dit is de enige methode", zo vertelde de heer B. Ingwersen van Waalpaal bv, „om de pa len trillingsvrij onder de molen te plaat sen". By de conventionele manier van heien zouden schokken ontstaan, waar door de toch al bouwvallige molen nog meer beschadigd zou kunnen worden. Het gebruik van segmenten is vereist omdat in de molen weinig werkhoogte voorhanden is. Als de heipalen zijn ge plaatst. wordt er beton in gestort, waar door onder aan de palen -op een diepte van 5,5 meter- betonnen voeten ont staan. Die zijn nodig om de molen te zijner tijd met een soort hefboomeffect op te vijzelen, waardoor het bouwwerk weer recht komt te staan. Na 20jaar Als de uit 1874 stammende korenmolen 'Buiten Verwachting' in dc zomer wordt opgeleverd, komt een eind aan een periode van verval die ruim twin tig jaar heeft geduurd. Na een jaren du rend overleg tussen de gemeente Mid delburg en de steeds wisselende eige naars van dc molen, stemde dc ge meenteraad eind 1976 in met de aan koop van het bouwwerk, waarvoor 20 mille moest worden betaald. In okto ber '77 kondigden b en w een restaura tie van 'Buiten Verwachting' aan in de begrotingsbrief voor 1978. In de raads vergadering van 19 februari '79 ging de raad akoord met een krediet van 275.000 gulden voor de restauratie van de molen. Dat geld zou worden betaald door Momumentenzorg (van het minis terie van erm), de provincie en de ge meente. Het rijk zou daarbij 110.000 gulden voor zijn rekening nemen: de gemeente bijna negentig mille. Ok de vereniging 'De Hollansche Molen' heeft een geldelijke bijdrage geleverd.. (Slot van pagina Ij noeg dijken tegen opgeworpen moeten worden". Desseaux Kapellebrug begon als on derdeel van de Tibergiengroep, die ook Clitex stichtte. In '60 werd het bedrijf overgenomen door Desseaux, een con cern met zo'n 800 werknemers. Volgens Jacobs ging het na '74 bergafwaarts. De markt zakte in en het overbrengen van de tafelkledenweverij van Oss naar Ka pellebrug bracht nauwelijks soelaas. Jacobs' collega Bram Oudenaarden van de Industriebond FNV - net uit de 'slijtageslag' rond de sluiting van Clitex - wil zich op voorhand niet uitlaten over de kansen van een 'reddingsplan', zoals de bonden dat dinsdag op tafel hebben gelegd. Volgende week vergadert hij voor 't eerst over de situatie met het overlegorgaan FNV. Bromfietser gewond KAPELLE - Een 17-jarige bromfietser is woensdagmiddag omstreeks één uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Noordweg en de Plasweg in Kapelle, Met een gebroken pols, gekneusde ribben en een ge kneusd sleutelbeen werd hij per ambu lance overgebracht naar het zieken huis De Bevelanden in Goes, De bromfietser. M. J. B uit Wemeldin- ge, kreeg op de kruising geen voorrang van een auto, bestuurd door de 63-jan- ge mevrouw I. van de K. uit Kapelle Zij stak de Noordweg over naar de Plasweg en raakte daarbij de uit de richting Goes komende bromfietser. Deze kwam door de aanrijding in de sloot te recht. Een arts uit Kapelle verleende eerste hulp De bromfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. 'TE AGRESSIEVE GROEI MIDDELBURG - De plantsoenen dienst van gemeentewerken in Middelburg is woensdagmorgen begonnen met het rooien van de vier bomen, die tussen de parkeer vakken aan de Mazzinilaan ston den. Het kappen van de bomen was een omstreden zaak. Veel bewo ners van deze laan in de wijk Grif fioen klaagden over de overlast die deze abelen veroorzaakten; an deren vonden ze juist prachtig en namen op de koop toe dat de wor tels van de bomen tot in hun tui nen doorgroeiden.-Oe gekapte abe len zullen worden vervangen door essen. Het ligt in de bedoeling dat die bomen er nog dit voorjaar wor den geplant. „Abelen groeien erg agressief', leg de de chef van de plantsoendienst de heer J M. Bleijenbergh desge vraagd uit. ..Hoewel die bomen er pas acht jaar staan, zijn hun wor tels al doorgedrongen tot onder de parkeerhavens, de tuinen van de omwonenden en tot aan de riole ring. Nu staan ze er nog prachtig by. maar als we nog langer laten staan, wordt de situatie onhoud baar". De heer Bleyenbergh zei voorts dat de plantsoenendienst al zo'n vier jaar regelmatig klachten over de abelen krijgt. „We vonden het dan ook verstandig om het ge meentebestuur te vragen of we naar een andere oplossing uit kon den kijken. Die hebben we gevon den in de vorm van essen. Het lijkt nu nog triest, maar de abelen zijn nu eenmaal ongeschikte bomen voor die plaats", aldus de chef van de plantsoendienst. De essen worden binnekort ge plaatst. Dit zal echter niet op de Nationale Boomplantdag gebeu ren, die woensdag 31 maart wordt gehouden. DEN HAAG (ANP) - Binnen enkele da gen zal staatssecretaris Dales van so ciale zaken bij dc tweede kamer een nota indienen over de mogelijkheden om pensioenvcrlies als gevolg ccn 'pensioenbreuk' te voorkomen. Het tweede-kamerlid Nypels (d'66) die zelf met het initiatief-wetsontwerp is gekomen om een mouw te passen aan vermindering van pensioenaanspra ken door verandering van baan, werk loosheid of invaliditeit, is tevreden dat mevrouw Dales net als hij kiest voor het 'dienstjarenstclsel'. Baal Oemrawsing (Slot van pagina 1) ter. Van der Stoel zei met nadruk ruet paternalistische te willen optreden, want Suriname is een vrye en onafhan kelijke staat „Maar als we ook elders in de wereld protest aantekenen tegen schendingen van mensenrechten moe ten we dat ook in Suriname doen", al dus de minister. Zowel minister als kamerleden wilden de grootst mogelijke terughoudend heid bij het gebruiken van het wapen de betalingen stop te zetten. Maar bij een verslechtering van de situatie in het land sloot de minister dit ook niet hele maal uit. Nederland kan daarbij niet over één nacht ijs kan gaan, omdat de ontwikkelingshulp onderdeel is van het onafhankelijkheids verdrag dat Neder land met Suriname sloot in 1975 Maar Van der Stoel. ald,us goedlnge- lifhto Kamerleden lem*» J-"nm ook Volgende week donderdag begin staking bij PZC VLISSINGEN - De PZC-leden van Druk en Papier, de grafische bond van het FNV, gaan donderdagochtend 25 maart voor minimaal een week in sta king bij de Provinciale Zeeuwse Cou rant in Vlissingen. Dit staat in de brief aan de directie van de PZC, die het hoofdbestuur van dc grafische bond woensdag heeft verzonden. Zoals ge meld besloot de afdeling Vlissingen van Druk en Papier dinsdagavond tot dc staking, omdat geen overeenstem ming kan worden bereikt met de werk gevers over het ziektegeld. Enkele 'verontruste' personeelsleden, van wie de meesten werkzaam in de ad ministratie. zijn inmiddels een handte keningactie begonnen binnen het be drijf. Zij hopen zodoende te kunnen vaststellen, welk deel van het totale personeelsbestand voor de staking is. Grafische werkgevers hopen op hulp Den Uyl (Slot van pagina 1) personeel woensdagavond weer aan de slag ging, was de stand van het abon- neeverlies gisteravond opgelopen tot 1.500. De krant telt 110 000 abonnees. De staking heeft de NDI volgens direc teur J. Linnartz ongeveer één miljoen gulden gekost, voomamelyk door het uitbesteden van werk aan de concuu- rentie. De organisatie van tijdschrif tuitgevers (NOTU) becijfert dat bi ver dergaande acties een verlies dreigt voor de gehele tijdschiftensectorvan tien miljoen gulden. Voor komende maandag zijn acties aangekondigd bij het Van der Loeff- concern in Enschede, waartoe het dag blad Tubantia, Hengelo's Dagblad en het Dagblad van het Oosten beheren, en bij boekbinderij van Lennep in Am sterdam. Reinigingsdiensten Vanochtend gaan ook de vuilnisopha lers in Groningen, Winschoten, Arn hem. Utrecht, Beverwijk, Zaanstad en Den Haag weer aan de slag. De acties hebben de organiserende FNV-ambtenarenbond ABVA/KABO in totaal ongeveer één miljoen gulden aan stakingsuitkeringen gekost. De meeste reinigingsdiensten verwach ten in de loop van volgende week weer op orde te zijn. De Christelijke Centrale van Over- heids- en Onderwijzend Personeel (CCOOPi wil inspraak bij de gevolgen voor het trendbeleid wat betreft de eventuele wijzigmgn in de ziektewet De centrale heeft daar woensdag in de vergadering van de Centrale Commis sie voorGeorgamseerd Overleg in amb tenarenzaken bij minister van Thyn (binnenlandse zaken) op aangedron gen. Ruim 300 WSW-werknemers hebben woensdag in Den Haag geprotesteerd tegen de regeringsplannen om het zie kengeld te verlagen. Bij het ministerie van sociale zaken werd een petitie overhandigd waarin volledige doorbe taling bij ziekte wordt gepleit. WEGENS 'OMSTANDIGHEDEN' VEERE - De raadscommissie financiën van de gemeente Veere heeft woens dagmiddag niet de kans gekregen in te gaan op het gewijzigde investerings plan, dat b en w van Veere hadden op gesteld. Tijdens de vergadering maak te waarnemend burgemeester B. Arendse bekend, dat het college het voorstel had teruggenomen. Als reden gaf hij op. dat 'onverhoedse omstan digheden de aanleiding zijn geweest voor deze stap. „Omstandigheden die ik niet nader wens toe te lichten", zo zei hij. De opmerking van commissie lid J. Cevaal (CDA) dat het 'triest zou zijn dat de orgeltjesaffaire hierbij een rol zou spelen', nam de wethouder voor kennisgeving aan. De heer Cevaal doelde met zijn uitspraak op het feit dat alle Walcherse gemeenten aanzien lijk meer moeten bijdragen in de tekor ten van de Werkplaatsen Walcheren, waar een miljoenenverlies is ontstaan door het mislukken van een orgelpro ject. ..Met een wijzigingsvoorstel dat nader hand nog eens gewyzigd moet worden, zal geen enkele financiële commissie willen instemmen", verklaarde de heer Arendse. hij wilde niet verhelen dat de onvoorziene omstandigheden uiteinde lijk een nog ongunstiger beeld zullen opleveren dan nu het geval is. In een volgende vergadering van de commis sie zal het -dan opnieuw gewijzigde - investeringsplan alsnog worden be sproken. Tegenvallers Het aanvankelijke plan was. zoals ge meld. opgesteld als gevolg van een aan tal financiële tegenvallers. Daarom moest een aantal investeringen worden met voor mets een verband tussen schending van de mensenrechten en de oplopende tegenstellingen tussen Hin doestanen en Creolen in Suriname Eén van de in het verdrag opgenomen doel stellingen luidt dat de Nederlandse hulp ten goede moet komen aan alle bevolkingsgroepen in Suriname. Dit ar tikel kan wat betreft opschorting of stopzetting van de hulp een breekijzer- functie vervullen, aldus een CDA-bron, wanneer het militaire bewind de men senrechten, en speciaal die van de Hin- doestaanse bevolkingsgroep, niet zou eerbiedigen. Over de mogelijkheid van het opduiken van „raciale tendenzen" wilde de minis ter slechts in zeer terughoudende zin spreken. Hoewel de minister zei „aan wijzingen te hebben voor een zeker on behagen onder de Surinaamse bevol king, is de scherpte daarvan moeilijk te constateren... Ook al door het ontbre ken van een vertegenwoordigend li chaam in Suriname". Voorzichtigheid geldt ook voor de mi litaire steun van Nederland aan Suri name, die in een aparte overeenkomst is geregeld. Die kan „niet te snel wor den afgebroken" zoals Van der Stoel zei, omdat Suriname buiten het con flict tussen Oost en West gehouden moet worden. RIJSWIJK (ANP) - De ww, de wwv en de rww moeten worden afgeschaft en worden vervangen door één regeling voor alle werklozen. Dit advies heeft het college algemene bijstandswet aan dc minister van sociale zaken en werk gelegenheid gegeven. De meerderheid van dit college vindt één regeling rechtvaardiger, omdat werklozen allen met hetzelfde pro bleem kampen: een tekort aan arbeids plaatsen. Een minderheid bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers heeft zich gedistan tieerd van het advies. Zij wil eerst weten hoe de sociaal-economische raad (SER) erover denkt. Het adviescollege wil alleen de tacht- procentsuitkering van het laatst ver diende loon gedurende het eerste half jaar van werkloosheid handhaven. Daarna zou de uitkering moeten wor den verlaagd tot vijftig procent van het nettominimumloon (ongeveer 1400 gul den per maand). Deze verlaging moet volgens het advies in termijnen van el- kens een jaar worden ingevoerd. De snelheid waarmee een werkloze van tachtig procent van zijn laatst verdien de inkomen naar de helft van het mini- EINDHOVEN (ANP) - De hoofden van kleuter-, lagere en buitengewoon on- derwijsscholen willen het volgend schooljaar actie voeren. Dat bleek woensdagmiddag tijdens een demon stratieve bijeenkomst in Eindhoven. De schoolhoofden willen dat de facili teiten voor schoolhoofden vóór augus tus worden verbeterd De plaatsvervan gend directeur kleuter- en lager onder wijs van het ministerie van onderwijs. C van der Valk, zei tijdens de bijeen komst daarvoor geen mogelijkheden te zien. Welke vorm de actie precies zal krijgen staat nog niet vast. Volgens Paul Kools van de werkgroep landelijke hoofden kringen wordt onder meer gedacht aan het ongeopend terugsturen van post, het bezoeken van alleen de wettelijk verplichte vergaderingen en het slechts uitvoeren van de wettelijk verplichte administratieve handelingen. tP mumloon gaat, wil het college lat»., hangen van leeftijd en aantal ge« jaren. Voor alleenstaanden en mem- die samenwonen denkt het adviescofc ge aan een toeslag bovenop de bas®; kering van vijftig procent van hetne& mmiumloon. Alleenstaanden zoaL dan twintig procent van het netto** mumloon extra (280 gulden) mc^ krijgen en samenwonenden vijftig* cent. Een alleenstaande kan zod«$ na verloop van jaren maximaal li gulden krijgen en iemand die sa;* woont 1400 gulden ofwel hetmiiui-.. loon. Als een werkloze ooit heeft bijverdien in de tijd dat hij nog werkte, dan na. zestig procent van die bijverdler worden afgetrokken van zijn uitke. vindt het adviescollege in meerderhij Heeft de partner bijverdiend, dan mm de zestig procent alleen van de basis® kering van het halve mimmunifei worden afgetrokken, aldus hetco% Om zo'n nieuwe regeling te kunneafc talen denkt het adviescollege aan« heffing op het inkomen van iedt«a tussen zestien en 64 jaar. De vers zouden de aanvullende uitken^ moeten betalen, meent het college. 55 ÓH«! I f kf. ISRAEL VERKOOPT KHOMEINY WAPENS Israëlische JERUZALEM - Een Israëlische soonlijkheid is de afgelopen tijd dnê tlf maal in Iran geweest als persoonlijk gast van de Iraanse regering voorfe afsluiten van wapentransacties. reizen naar Teheran - de laatsteinmi4 dels twee weken geleden - voois plaats met uitdrukkelijke toesto -si ming van ayatollah Khomeiny. Den se penlcveranties uit Israël zijn in Lm u een omstreden zaak, maar het irp ment van Khomeiny was dat Isralwd ,:o] iswaar de duivel is, maar dat het wet fn eens noodzakelijk is met de duivel» ken te doen. De anonieme Israëli is In het groot» geheim met een vals Iraans naar Teheran gegaan, met goedvinden van de autoriteiten en was in Teherj de persoonlijke gast van een van dos nisters. Het is al enige tijd bekend da Iran wapens koopt van Israël, voorl eerst is nu naar buiten gekomen i ayatollah Khomeiny persoonlijk bij» ze transacties betrokken is. uiigeotciu. ljxzuc waren onder meer het niet uitvoeren van voorgenomen voor zieningen in het stadhuis, het niet ver vangen van kantoormachines voor de gemeente, geen gemeentelijke bijdrage voor de bouw van een jeugdsoos en het uitstellen van de aanleg van een hel- lingbaan voor invaliden. Deze en nog andere maatregelen zouden leiden tot jaarlijkse lasten van 33 mille. Als de plannen wél door zouden zijn gegaan zouden de jaarlijkse lasten 83 mille be dragen B en w beoogden met het inves teringsplan een post onvoorzien van byna 38.000 gulden te behouden Na een zeer moedig gedragen lijden ging van ons heen onze zoon en broer STEVEN op de leeftijd van 17 jaar P. S. Kok M. A. Kok-Haenen Marianne en Mare 15 maart 1982. Lewestraat 74, 4481 BG Kloetinge Geen telefoon Geen bezoek aan huis De crematie zal in besloten kring plaatsvinden Na een moedig gedragen lijden is van ons heen gegaan ons jeugdlid STEVEN KOK op de leeftijd van 17 jaar. Leden en bestuur Korfbalvereniging TJOBA 's-Heer-Hendrikskinderen. 16 maart 1982 Heden overleed, toch nog onverwacht, tot onze droefheid mijn geliefde man, onze lieve vader en opa. de heer JAN BIJVOET op de leeftijd van 65 jaar. Westkapelle: G. Bijvoet-Berends Westkapelle: R J. Bijvoet J. S. Bijvoet-Leeuwenburgh Jancees 4361 JE Westkapelle. 16 maart 1982. Parkweg 6. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis te Middelburg. Bezoek van 17.30 tot 18.30 uur. De crematie zal plaatsvinden zaterdag 20 maart 1982 om 11.00 uur m het crematorium te Middel burg. Na de plechtigheid gelegenheid de familie te condoleren in de condoléanceruimte van het crematorium. Liever geen bezoek aan huis Heden behaagde het de Heere van ons weg te nemen na een geduldig en moedig gedragen ziekte onze zuster, schoonzuster en tante MARIA GEERTRUIDA DE FEIJTER op de leeftijd van 65 jaar. Want ik ben erzekervan.dat het lijden van de tegenwoordige tijd niet opweegt tegen de heerlijk heid, die over ons geopenbaard zal worden. Romeinen 818 Dordrecht: L de Feijter L. de Feijter-de Kok Axel: P. de Feijter-Dees N Verplanke-de Feijter M. Hermon-Verstraten J. de Regt-de Feijter N de Regt Neven en nichten Zaamslag, 17 maart 1982. Bejaardentehuis 'De Molenhof Correspondentie-adres P H. de Regt, Noteneeweg 22. 4535 AS Terneuzen. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op zaterdag 20 maart a.s. om 11.45 uur op de Alge mene Begraafplaats 'Westerzicht', Westsingel Axel Vooraf vindt een samenkomst plaats in het Ge reformeerde Verenigingsgebouw. Kerkdreef. Axel, die aanvangt om 11 00 uur. Gelegenheid tot condoleren in het Verenigings gebouw na de teraardebestelling. Met verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van BERT WOLTERS Zijn vriendelijkheid en ijver leven in onze herin nering voort. Wij wensen zijn familie sterkte toe om dit verlies te dragen. Bestuur, directie, staf en medewerkers van de 'Werkplaatsen Walcheren'. Middelburg, 16 maart 1982. rif Heden behaagde het de Heere uit ons midden weg te nemen, onze zeer geliefde vrouw, moeder en grootmoeder ANTONINE AMANDA SCHRIER-BROUWER op de leeftijd van 76 jaar. Wemeldinge: F O. Schrier Gouda: L. E. de Leede-Schrier Amanda. Frans en Els Kapelle: C. O. Schrier M. C. Schrier-Kodde Tonny. Elbert. Martine Wemeldinge: O. C Schner H. M. Schrier-Pormes Hermi. Frans. Nina, Jordan Den Helder: E. L. Tomasouw-Schrier A. Tomasouw Hein, Franc, Domingo 4424 AB Wemeldinge, 16 maart 1982. Pr. Beatrixweg 51. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer te Wemeldinge, ingang Kromomme. Bezoek donderdag 18 maart van 19.00-19.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 20 maart a.s. om 12.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Wemeldinge. Vertrek Hervormd Kerkelijk Centrum om 11.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in het Hervormd Kerkelijk Centrum. Geen bloemen Bedroefd maar dankbaar voor hetgeen zij voor ons heeft betekend geven wij kennis dat van ons is heengegaan onze lieve zorgzame moeder MAATJE JOZINA STOUTHAMER weduwnaar van Jan Thomas Pikkaart op de leeftijd van 84 jaar. Ellewoutsdyk: Machiel Pikkaart Sien Pikkaart Frangois De Waele 4437 AG Ellewoutsdijk, 17 maart 1982 Van Hattumstraat 4 De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 20 maart a.s om 11.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Ellewoutsdijk vanuit het M. J. van Hat- tumhuis. PLAATS UW FAMILIE BERICHTEN IN DE PZC Heden overleed ome lieve zuster, schoon zuster en tante MAATJE JOZINA STOUTHAMER weduwe van J. Th. Pikkaart op de leeftijd van 81 jaar. Fam. Stouthamc Ellewoutsdijk, 17 maart 1982. ^^Jegrafenis- en crematieverzorging Overtoom-Gróen S. M. OVERTOOM Rochussenstraat 3. vlissingen J tel. 01184-13417. b g g 12772 A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 6