PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Coupleider Rambocus in handen van militair gezag stijgen tot boven de acht miljard m GROENE Grafische werkgevers hopen op hulp Den Uyl aardgasafzet loopt verder terug Tapijtfabriek wil bedrijf in Kapellebrug sluiten: ontslag dreigt voor 40 mensen Scheveningert onder dak VOLVO show Bombrief Britse minister AMBASSADEUR IN PARAMARIBO TERUGGEROEPEN pleziervaarl OM IMPASSE ROND CAO TE DOORBREKEN BESTEMMING DEEL GELD HULP POLEN HflOHJ KWABÏItfi am votes MOOIKSATC NMFV SCHEVENINGEN - Mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, heefl woensdag in Scheveningen de Palace Promenade officieel geopend. „De badplaats vervult een niet te onderschatten sociale functie. Nieuwe recreatieve mogelijkheden betekent ook nieuwe arbeidsplaatsen. Het vernieuwde Scheveningen schept meer dan 1.000 nieuwe arbeids plaatsen", aldus mr. Vrolijk. De opening van de Palace Promenade is de afronding van de eerste fase van het ontwikkelingsplan voor Scheveningen-badplaats. Mr. Vrolijk maakte na de opening een rondgang door de Palace Promenade, die 50 winkels en 40 horecazaken omvat. Het project heeft, inclusief 300 woningen, 160 miljoen gulden gekost. Het totale ontwikkelingplan Scheve ningen- bad vergt een investering van 700 miljoen gulden. Enkele buien /jen toe zon maar ook enkele buien, ^dagtemperaturen rond acht gra den. Matige westelijke wind, kracht 3 toll Anjellerstraat 5-7 Goes, Tel. 01100-16810* KAPELLEBRUG - De directie van de Desseaux-tapijtfabriek in Oss wil de vestiging in het Zeeuws-Vlaamse Ka pellebrug, waar tafelkleden worden geweven en garens gespoeld, sluiten. Daardoor zouden 40 personeelsleden worden ontslagen. Volgens hoofd per soneelszaken A. van Moorsel van Des- seaux lijdt het bedrijf al jarenlang ver lies doordat de omzet niet meer in ver houding staat tot de vaste kosten. Vo rig jaar leidde deze situatie al tot ar beidstijdverkorting. De Arbeidsin spectie wil echter geen toestemming meer geven voor een dergelijke maat regel, zodat er sinds februari weer vol ledig wordt gedraaid en de voorraden oplopen. De vakbonden, dinsdag geïnformeerd, doen een poging om nog zoveel moge lijk van de werkgelegenheid bij Des- seaux in stand te houden. Ze hebben de directie gevraagd te bekijken of de ves tiging kan worden voortgezet met een vernieuwd machinepark, minder perso neel en een kleiner gebouw. Een andere mogelijkheid is zoveel mogelijk werk nemers over te plaatsen naar Belgische Desseaux fabrieken in Waes-Munster en Dendermonde. Van de 40 werkne mers, die met ontslag worden bedreigd, hebben er 20 de Belgische nationaliteit en bestaat eveneens de helft uit meisjes en vrouwen. Van Moorsel sluit niet uit, dat een deel van het personeelsbestand inderdaad naar de spoelerij in Dender monde of de weverij in Waes-Munster kan, 'al zal het niet om grote aantallen- gaan'. De bonden polsen binnenkort hun leden. Begin april is er nieuw over leg met de Dessaux-directie. De sluiting van het bedrijf in Kapelle brug zou de genadeslag betekenen voor de textielindustrie in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar, binnen kort ook de wollenstoffenfabriek Cli- tex in Clinge, waar ooit 400 mensen hun brood verdienden, verdwijnt. Ron Jacobs, districtsbestuurder van de Unie BLHP: „Je kunt inderdaad spre ken van de volledige afkalving van de textiel. Daar zouden eigenlijk niet ge- (Slot zie pagina 6 kolom I) (Van onze correspondent LONDEN - De Londense politie was woensdagavond nog niet achter de herkomst van een bombrief, bestemd voor minister Nott (defensie). De bom brief werd ontdekt door een secreta resse van de bewindsman. Toen zijn in het kantoor van Nott, vlak naast het Lagerhuis, de bewuste brief opende, ontdekte ze een aantal draad jes, Specialisten van Scotland Yard stelden spoedig vast, dat de brief een hoeveelheid explosieve stof bevatte. Het poststempel op de brief is onduide lijk. en de politie tast in het duistter over de afzender van de brief. Ook de motieven van de verzender zijn niet dui delijk, en mogelijk houdt de brief ver band met de door Nott Vorige week ge nomen beslissing om het controversiële nucleaire Trident-wapensysteem te ko pen. PAGINA 13 sjoemelen Staatssecretaris Kombrink van flnan- meent dat het knoeien met de ®®ftebUjetien zo langzamerhand llsHreen gebruik' is geworden. De owbdd kan deze 'trend' het beste «atwigen door het verbeteren van de Kotacten met. de burgers en het weg- feiwn ot beperken van fraude-gevoe de aspecten in de wetgeving, meent te bewindsman. PAGINA 15 mi bi de strijd om de UEFA-cup werden Spaanse vertegenwoordigers Real Madrid en Valencia verrassend uitge schakeld FC Kalserlautern klopte Real met 5-0, Drie Madrilenen kregen wgens wangedrag een rode kaart. «K-Gotehorg wipte Valencia. De hal- j /"["sten in de Europa-cup I zijn: «derlecht, Bayem Munchen, Aston uia en CSKA Sofia, dat titelhouder uierpool elimineerde. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. vana: 17 en 19. Nadio en televisie: 21. financiën- 23 (Van onze speciale verslaggeveri PARAMARIBO - De sinds vrijdag voortvluchtige mede-aanvoerder van de opstandige militairen in Suriname, Surendre Rambocus, is woensdag na een intensieve zoekactie in handen ge vallen van de militaire autoriteiten. Van officiële zijde werd slechts meege deeld dat Rambocus samen met zijn laatste medestander in Sarramacca, ten westen van Paramaribo, doodmoe is opgepakt. De twee zijn daarna on- middelijk naar de hoofdstad overge bracht. Intussen komen er steeds meer berich ten als zouden er aanzienlijk meer slachtoffers zijn gevallen sinds de coup van donderdag dan de twee die van offi- PARAMARIBO - Na de mislukte staats greep van vorige week in Suriname houdt een soldaat de wacht in een open raam van hel gebouw van de NMR. ciële zijde worden genoemd. Er wordt zelfs beweerd dat er rond de twintig slachtoffers zijn, maar hieromtrent is geen enkele zekerheid te verkrijgen. Ook de voor woensdagavond aange kondigde televisietoespraak van leger leider Desi Bouterse met nadere mede delingen over de mislukte coup, is tot nader order uitgesteld. Woensdagmiddag vond buiten Para maribo de crematie plaats van de om gekomen prof. Oemrawsingh. Er waren naar schatting duizend tot vijftienhon derd mensen bij aanwezig, waaronder alle belangrijke kopstukken van de Verenigde Hindoestaanse Partij, inclu sief dr Jaggernath Lachmon. De twee lingbroer van de overleden scheikunde- professor. Harry Oemrawsingh. zou even voor de plechtigheid door de auto riteiten zijn gearresteerd. Het onderzoek naar de oorzaak van de dood van Oemrawsingh is nog niet afge sloten. maar vrij algemeen wordt nu aangenomen dat hij door zijn eigen mensen is omgebracht, of tot zelfmoord gebracht, omdat hij te veel zou weten over de mensen achter de coup. Sectie had inmiddels uitgewezen dat het bloed van Oemrawsingh het insectengif Endrine bevatte. In hindoestaanse kringen is men zeer bevreesd voor mogelijke repercussies van de verijdelde staatsgreep. Bijna al le namen die in verband worden ge bracht met de coup wijzen op hindoes taanse afkomst Er zouden ook cheques zijn gevonden van vooraanstaande hin doestaanse zakenlieden. Men vreest hier dan ook dat de raciale tegenstellin gen door de gebeurtenissen van de afge lopen dagen tot spanningen kunnen lei den Ambassadeur De Nederlandse regering is uiterst be zorgd over de situatie van de mensen rechten in Suriname, maar heeft nog geen concrete maatregelen genomen die tot slopzetting van de hulp aan dat land leiden. Wel is de Nederlandse am bassadeur in Paramaribo, J. Boekman, „enkele dagen voor consultaties terug geroepen naar Den Haag" en heeft bij het Surinaamse militaire gezag gepro testeerd tegen de executie van couplei der Hawker. Dat blijkt uit het overleg dat minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel woensdag had met de vaste Tweede-Kamercommissie van buitenlandse zaken. Het tijdelijk terugroepen van de am bassadeur behoort tot de politieke sig nalen van de Nederlandse regering aan de militaire machthebbers in Suriname om haar bezorgdheid over de situatie van de mensenrechten in dat land dui delijk te maken. „Het terugroepen van de ambassadeur kan gezien worden als indicatie over de onrust van de kant van de Nederlandse regering over de toestand in het land", aldus de minis- fSZoi zie pagina 6 kolom 4) ?25e jaar9an9 no- 64 Donderdag 18 maart 1982 HAAG - De financiële tegenvallers, waar het kabinet dit jaar een oplossing voor moet boven de f 8 miljard uit te komen. Bij een verdere verslechtering van de financiële van het rijk kunnen de tegenvallers zelfs tot f 9 miljard aangroeien. ieen deel van deze tegenvallers is de omvang inmiddels vrij nauwkeurig vastgesteld. Daarbij pat het volgens minister Van der Stee (financiën) om een bedrag van f4,7 miljard. Hij heeft dit roensdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. De Kamer houdt vandaag een debat over de brief Tin Van der Stee. veer f 4 miljard. Hierover is pas de laat ste weken wat bekend geworden uit het kabinetsberaad. Zo sprak premier Van Agt enkele weken geleden over één mil jard, terwijl minister Van der Stee het zaterdag al had over „enkele miljar den". In zijn brief zegt Van der Stee dat de bekende tegenvallers vooral veroor zaakt zijn door tegenvallende aardgas opbrengsten (f2,8 miljard), lagere be lastingopbrengsten dan geschatte (f 1 (ministerie van financiën houdt ech- rekening met de mogelijkheid van Éwe tegenvallers van in totaal onge- Depleziervaart in Zeeland ls vorig jaar aanmerkelijk toegenomen. Uit tellin gen bij de zeven voor de pleziervaart belangrijkste sluizen blijkt dat ruim 118.000 vaartuigen werden geschut, een toename metbtjna 10.000 schepen. Van het totaal aantal geschutte ple- Éerraartuigen had 63,8 procent de Ne derlandse nationaliteit, 7,6 procent de Duitse, 6,8 procent de Britse, 0,9 pro cent de Franse en 20,6 procent de Bel- mrkloosheid De werkloosheid in Zeeland ls In fe bruari licht gedaald Landelijk zette stijging van de werkloosheid zich door In Zeeland daalde de werkloos- bad onder mannen met 50, er kwamen echter 31 werkloze vrouwen bij, Binnen twee maanden ontvangt de Tweede Kamer een beleidsnota over un- en doorvoer van lpg. Staatssecre taris Van der Doef van verkeer en wa terstaat deelde dat mee tijdens zijn werkbezoek aan Zeeland In het stuk tornt ook te staan in hoeverre Dow Chemical in Terneuzen ruimte moet hijgen om maximaal 600.000 ton lpg door te moeren per binnenschip, wan neer de ontwikkelingen op de grond- stoffenmarkt dat nodig maken. miljard) en begrotingswijzigingen (f 0.9 miljard). Voor een deel zijn deze tegen vallers inmiddels al verwerkt in de be zuinigingsvoorstellen van de afgelopen maanden. Aardgas Nieuw echter is een tegenvaller in de aardgasopbrengsten van f 1,5 miljard. Deze is ontstaan doordat na het infor matieakkoord van De Galan en Hal- berstadt de afzet onvoorzien verder te rugliep, terwijl tevens de prijs van het gas daalde. Daarnaast zuilen de elek triciteitscentrales niet vier miljard kubieke meter gas extra afnemen, maar slechts drie miljard. Maar uit de brief van Van der Stee blijkt dat deze rekening houdt met een nog forsere daling van de aardgasafzet, stij gende rentelasten, groeiende werkloos heidsuitkeringen en niet volledig door gevoerde bezuinigingen Hierbij wijst op de Ziektewetplannen en het niet doorgaan van de eigen bijdrage voor ge neesmiddelen. Van der Stee heeft nog geen bedrag voor deze additionele tegenvallers inge vuld, maar het ministerie houdt reke ning met in totaal nog eens f 4 miljard aan tegenvallers op deze posten. De mi nister schrijft hierover dat er nog slechts weinig cijfers over de eerste twee maanden van dit jaar beschikbaar zijn. „Niettemin zijn reeds enkele be langrijke dreigende verdere verslechte ringen bekend." aldus Van der Stee. Naast deze tegenvallers houdt minister Van der Stee ook al rekening met aan staande problemen in de sociale voor zieningen. Hij wijst erop dat nog dit jaar bezuinigingen hiervoor zullen moeten worden doorgevoerd. Vanaf 1983, zo is de bedoeling, mogen de sociale verzeke ringsfondsen geen tekorten meer verto- Ombuigingen Het bedrag van f 4,7 miljard kan niet zonder meer vergeleken worden met de eis van minister Van der Stee om in het kader van de Voorjaarsnota tussen de f 3,5 en f 4,5 miljard om te bulgen. In dat bedrag wordt slechts rekening gehou den met een deel van de nu bekende tegenvallers, en voorts is een bedrag no dig om het financieringstekort van de overheid te verlagen. Zowel PvdA als D'66 wijzen zoals be kend een dergelijke bezuiniging in één jaar van de hand. Beide partijen willen wel extra bezuinigingen, maar eisen daarnaast geld voor nieuwe investe ringen. De PvdA is echter wel bereid over 1982 en 1983 samen een bedrag van f 6 tot f 7 miljard te bezuinigen. In 1982 mag hiervan slechts f 1,5 tot f2 miljard bezuinigd worden. DEN HAAG - De grafische werkgevers hopen dal minister Den Uyl van socia le zaken en werkgelegenheid op zeer korte termijn een oplossing weet te brengen in het cao-conflict in de grafi sche industrie. Er zijn verschillende aanwijzingen die erop duiden dat Den Uyl met suggesties komt om uit de im passe te geraken, zei G. C. Nuijten woensdagmiddag namens de grafische werkgevers. Op het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid spra ken de werkgevers en de bonden woensdag enkele uren met directeur- generaal mr. A. R. Raven. Nuijten verklaarde na afloop van het gesprek te hopen dat Den Uyl vandaag al lets van zich laat horen. Een word voerder van de FNV-bond Druk en Pa pier liet weten dat uit het onderhoud op het departement niets concreets is ge komen. „Wij hebben alleen onze stand punten toegelicht". Uitbreiding Ondertussen breiden de de acties in de grafische sector zich uit. Nadat woens dag het werk werd hrvat bi het dag blad De Stem in Breda en vandaag bij de Nederlandse Diepdruk Industrie in Deventer, zijn onmiddellijk nieuwe stakingsacties uitgebroken bij de krant De Limburger in Maastricht, Smeets Drukkerij in Weert en bij Rota- press in Assen. Ook bij het Limburgse Dagblad in Heerlen zin de FNV-grafïci in staking gegaan, mar de krant kan vooralsnog met inzet van niet-stakend personeel uitkomen. Vandaag wordt in het kader van de ac ties voor een honderd procent zieken gelduitkering het werk neergelegd bij Franken in Deventer. In dit bedrijf wordt onder meer de omroepgids Tros- kompas en het weekblad 'Privé' ge drukt. De FNV-bond Druk en Papier heeft voor de komende dagen meer acties aangekondigd wanneer de cao-onder handelingen niet spoedig resultaat op leveren. Schade Directeur Goossens van De Limburger zegt dat zijn krant aanzienlijke schade lijdt als gevolg van de acties. Er hebben inmiddels al bijna honderd mensen hun abbonement opgezegd. Bij de Stem in Breda, waar het grafisch (Slot zie pagina 6 kolom 4) DEN HAAG (ANP) - De landelijke gel dinzamelingsactie van de stichting Hulp Polen heeft tol uu toe 3 miljoen gulden opgeleverd. Het bestuur van de stichting heeft voorlopig voor 1,5 mil joen gulden een bestemming gevon den. Er zuilen medische artikelen, verzor gingsartikelen en voedingsmiddelen worden gekocht, die door de verschil lende nationale regionale en plaatselij ke hulpcomités via hun eigen kanalen naar alle delen van Polen worden ver stuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1