O O Den Uyl handhaaft ziektegeldvoorstel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer wil weten waar voorjaarsnota blijft Veldslag in Brussel BREZJNEV STOPT OPSTELLEN VAN NIEUWE SS-20-RAKETTEN DA-SUGGESTIE ONTMOET FEL VERZET 1 auto adria Problemen op rede Vlissingen vandaag Aangeboden: Poolse vrouwen BEZUINIGINGSPROBLEMEN GARDENIERS Reagan: moratorium niet voldoende Oefeningen VS voor kust Libië eel wind wisselend bewolkt met enkele buien, (0jnige met hagel of onweer. Zuid- MSten wind,'in het binnenland krach- Hg aan de kust en op het IJsselmeer stormachtig, afnemend tot hard, wind- kracht 7. 225e jaargang no. 63 Koensdag 17 maart 1982 Anweu cfit- foww westhavendijk 150 4463 AE goes 01100 20440 De harde wind, met stoten tot unnd- kracht tien, veroorzaakte dinsdagmid dag flinke problemen voor de scheep vaart op de rede van Vlissingen, waar het extra druk was in verband met de havenstakingen in Antwerpen. De on derlinge afstand tussen de wachtende schepen was, zoals op deze foto te zien, soms erg klein. (Zie pagina 7). b, (Van onze redactie economie IENHAAG - Minister van sociale zaken Den Uyl zal zijn ingediende ziektewetvoorstellen hand haven ondanks fel verzet van werkgevers- en werknemersorganisaties. De idee van het CDA om in ietwetsvoorstel een verbod tot doorbetaling van 100 procent op te nemen, stuitte dinsdagmiddag ihet ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid op zeer felle tegenstand van de kant van vakbeweging. Den Uyl zei hierover dat zo'n amendement van het CDA ernstige gevolgen zal hebben naar zowel werkgevers als werknemers. mersorganisaties legde Den Uyl een .afloop van de oriënterende gesprek- sdie Den Uyl en staatssecretaris Da- ibadden met werkgevers- en werkne- dubbeldekker De onderhandelingen over de bouw van een derde dubbeldekker voor de veerdiensten over de Westerschelde zijnvastgelopen, Gedeputeerde staten hebben besloten om te proberen in een gesprek met minister Zeevalking uit deze impasse te geraken. 'Den Haag' heeft tot nu toe eisen gesteld waaraan Zeeland onmogelijk kan voldoen, stel len de provinciale onderhandelaars. filmopnamen In Domburg zijn opnamen gemaakt voor een nieuwe Nederlandse film 'Van de koele meeren des doods'. Filmactri- Renée Soutendiik speelde een ssaidscène. onder regie van Nousch- c van Brakel. Het weer. storm en re st zorgde voor enkele problemen. Ook vandaag staan nog strandopna- «n op het programma PAGINA 9 verontreiniging De dagelijkse besturen van de ge meenten op Noord- en Zuid-Beveland enTholen vinden dat de bestrljdings- plannen waterverontreiniging van de waterschappen moeten worden bijge steld. Reden: het wordt steeds moeilij- ker voor de gemeenten om geld vrij te maken voor de uitvoering van riole ringsplannen. De rioleringswerken moeten worden uitgevoerd in het ka- J~'~ï zo'n bestrijdingsplan. PAGINA 13 onpartijdig :n op het terrein van de ïn- tattfionale politiek zijn van mening oatde Verenigde Naties zich niet meer partijdig en doelmatig genoeg met «internationale vraagstukken bezig «®Ien. Ze pleiten er voor dat de Ver- sigdeStaten hun politiek ten aanzien de Verenigde Naties zouden her- uitgeschakeld Joop Zoetemelk had zich heel wat voorgesteld van de rit naar La Seyne, over de lastige Col de l'Esplgoulier. Hü wide zich sterk en gemotiveerd, •ant tk wil laten zien dat ik nog mee kantellen' De kansen van Zoetemelk °P de eindzege ln Parijs-Nice kregen ia zijn valpartij maandag al een ge- welige knauw. Tussen Miramas en La «yne gingen de kansen van de Tour winnaar helemaal in rook op: hij moest "Hm zeven minuten prijs geven. «leuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 17. Badioen televisie: 19. Binancién: 21 verklaring af, waarin hij zei zijn inge diende wetsvoorstellen te zullen hand haven. Een snelle behandeling door het parlement achtte hij gewenst in ver band met de beperking van de collectie ve uitgaven en om te voorkomen dat de lasten die de komende bezuinigings operatie met zich meebrengt, worden afgewenteld op de zwaksten in de sa menleving, zo zei hij. Op de vraag hoe de acties van de FNV zo snel mogelijk beëindigd kunnen wor den, antwoordde Den Uyl dat volgens hem verschillend wordt gedacht Den Uyl zei te hopen dat uit de gesprekken aanknopingspunten naar voren zouden komen „die toegankelijk zouden zijn voor suggesties" naar werkgevers en werknemers. Hij zei niet de illusie te hebben direct iets te kunnen vinden dat een einde zou kunnen maken aan de ernstig verstoorde verhoudingen. Mes CDA FNV-voorzitter Wim Kok haalde fel uit naar de idee van het CDA om 100 pro cent uitbetaling van het ziekengeld via een amendement op het wetsontwerp te verbieden. „Het mes om in te grijpen in de cao's is nu van tafel en nu ligt er het mes van het CDA Bovendien zei Kok dat voorlopig de eerste vijf tot ze ven weken nog een wurgende onzeker- (Slot zie -pagina 11 kolom 1) Poioma kon takt X€ ■mri&jèmw AMSTERDAM (ANP) - „De Poolse vrouw is wereldvermaard om haar schoonheid, vlijt.charme, opge wektheid en huishoudelijke capaci teiten". Aldus prijst het YVestduitse huwelijksbemiddelingsbureau 'Po- lonia Kontakt' zijn 'levende have' Het in Herzogenaurach gevestigde bureau is gespecialiseerd in de ex port van huwelijkskandidates en het doet, vooral de laatste tijd. goede za ken. Voor 190 mark inschrijfgeld plus 70 mark extra voor een met foto's geïllustreerde catalogus kan de Westduitse vrijgezel een keuze ma ken uit 200 'attraktive Polinnen (tuchtige Hausfrauen)' van 18 tot 62 jaar. In geval van een nadere kennis making regelt het bureau een geheel verzorgd reisarrangement inclusief uitreisvisum. Ruim 200 Duitsers hebben zich intus sen langs deze weg van een "tuchtige hausfrau' verzekerd, zo meldt vol trots de wervende folder die het bu reau in de Bondsrepubliek laat circu leren. Volgens de directrice ziet het op het Polonia-kantoor in Katowice zwart van de trouwlustige Poolse vrouwen, die het 'zat' zijn om 'uren lang voor levensmiddelen in de rij te staan'. De Duitse 'afnemers' zijn, blij kens citaten in de folder, uitermate tevreden. Een kruidenier uit Düssel- dorf: „Ik ben weduwnaar en had een vrouw nodig voor in de zaak. Duitse vrouwen zijn alleen op geld en vrije tijd uit. Deze Poolse is vlijtig en vraagt niet naar winst". Een inge nieur uit Krefeld: „Duitse vrouwen hebben zoveel noten op hun zang. De Poolsen zijn vlijtig, zinnelijk, be scheiden en niet zo verwend". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer wil van het kabinet opheldering over het uiblijven van de Voorjaarsnota en over de nieuwe tegenvallers waarover minister Van der Stee (financiën) heeft gesproken. Vermoedelijk donderdag ochtend zal de Kamer hierover debat teren. Oppositieleider Wiegel (WD) kondigde dinsdag aan, dat hij vice-premier Den Uyl aan de tand wil voelen over de stand van zakren rond de Voorjaarsno ta (de financiële tussenbalans van de regering). Hij wil weten waarom het ka binet, ondanks meningsverschillen over de nodige bezuinigingen, minister president Van Agt toch naar het Verre Oosten heeft gezonden. - Van minister Van der Stee verlangt Wiegel een lijstje met de nieuwe tegen vallers ter grootte van 3 miljard gulden, waarover de bewindsman zaterdag een spreekbeurt sprak. Ook wil hij een over zicht van de uitvoering van de eerder voorgenomen ombuigingen. „Mis schien kan dat lijstje bijdragen tot be grip voor de problemen van het kabi net", aldus Wiegel. Reis Van Agt BRUSSEL -Een demonstrant uitgerust met helm en katapult richt op de Belgische gendarmes na afloop van een demonstra tie van metaalarbeiders dinsdag in Brussel De demonstratie eindigde in een veldslag waarbij tientallen gewonden vielen. De demonstranten gebruikten kogellagers en stenen in het gevecht met de politie. (Zie pag. 31. De commissaris van de koningin in Gelderland, mr. Geertsema noemde op een WD-bijeenkomst in Hengelo de reis van premier Van Agt naar het Ver re Oosten een poging om het verschij nen van de voorjaarsnota over de sta tenverkiezingen heen te tillen. D'66-fractieleider Brinkhorst zei giste ren in Den Haag een loonmaatregel voor alle inkomens per juli 'wellicht on vermijdelijk" te achten wanneer werk gevers en werknemers niet in staat blij ken een keuze op het terrein van de so ciaal-economische politiek te doen. CDA-ffactieleider Lubbers meent dat een slechts een algemene inkomens stop rest wanneer het kabinet 'ander maal' veel tijd nodig heeft voor overleg over ombuigingsmaatregelen. In Delft zei staatssecretaris Kombrink dat een beheersing van alle Inkomens in Nederland in het kabinet bespreek baar moet zijn. In een gastcollege voor studenten in Nijmegen zei vice-premier Den Uyl niet te geloven in snelle kant- en-klaar-oplossingen. Volksgezondheid Op korte termijn zijn er nauwelijks be zuinigingen te realiseren op de begro ting voor volksgezondheid. Minister Gardeniers en haar ambtelijk appa raat komen voor dit jaar niet verder dan 50 tot 100 miljoen gulden. Minister Van der Stee (financiën) heeft op zijn lijstje een bedrag van ruim een half miljard staan (van het totaal van vier en een half miljard). Mevrouw Gardeniers zal nu in de aan de gang zijnde kabinetsdiscussie over de mogelijke ombuigingen (Voorjaarsno ta) trachten te zorgen dat haar ministe rie buiten schot blijft. Zij is al enige tijd bezig nieuwe bezuinigingsmaatregelen voor te bereiden, zoals het dwingend uitsluiten van bepaalde medicijnen en een prijsbeschikking op geneesmidde len. Maar daarvan zal op korte termijn met veel te verwachten zijn. De Werkgroep Inventarisatie Bezuini gingen, een ambtelijke commissie, meent dat volksgezondheid dit jaar nog f 150 miljoen kan bezuinigen. In dat be drag zit een post van f 40 miljoen die moet worden bijeengebracht door een soort vacaturestop in ziekenhuizen en andere instellingen. Maar politiek is de ze maatregel voor mevrouw Gardeniers onhaalbaar, omdat ze de Tweede Ka mer op dit punt al beloften heeft ge daan. Een mogelijkheid zou zijn f20 miljoen te bezuinigen op de aanschaffing van kostbare medische apparatuur in zie kenhuizen. Dat is een van de maatrege len die het ministerie nn onderzoekt. In de tweede plaats zou de minister de gezondheidszorg kannen verplichten zuiniger te doen met uitgaven aJs klei ne apparaten, verbandmiddelen en gas en licht. Daarmee zon wellicht f 35 mil joen te halen zijn. MOSKOU (UPI/RTR/DPA) - De Sowje- trussische president, Leonid Brezjnev, heeft dinsdag bekendgemaakt dat de Sowjet-Unie eenzijdig SS-20-raketten met atoomkoppen voor de middellan ge afstand achter de Oeral wil terug trekken en is opgehouden met verdere installering van deze raketten. Hij waarschuwde echter dat de Verenigde Staten rechtstreeks onder raketbereik zullen komen te liggen wanneer in West-Europa de 572 kruis- en Pershing- 2-rakettcn worden opgesteld. Brezjnev noemde geen aantallen toen hij sprak over terugtrekking. De Sowjetrussische leider zei dit in een toespraak op de conferentie van vak bonden in Moskou. Hij zei een goed voorbeeld te willen geven en de gang naar een overeenkomst tot beperking van kernwapens in Europa tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten ge makkelijker te willen maken. De maatregelen zullen echter slechts duren totdat de Verenigde Staten be ginnen met "praktische voorbereidin gen" voor de installaties van de kruis en Pershing-raketten. zei hij. Volgens schema zouden die raketten in het laat ste kwartaal van 1983 in Groot-Brittan- nie en de Duitse Bondsrepubliek wor den geïnstalleerd, maar volgens NAVO- diplomaten moeten de praktische voor bereidingen daarvoor veel vroeger be ginnen Zij zeiden dat Brezjnev op dit punt blijkbaar opzettelijk vaag was. zo dat Moskou elk ogenblik het installeren van de SS-20s kan hervatten. „Alleen een moratorium is onvoldoen de omdat het niet ver genoeg gaat", zei de Amerikaanse president Reagan in een toespraak tot autoriteiten van de staat Oklahoma. „We moeten de be staande hoeveelheid (raketten) ver minderen. De Amerikaanse president verwees naar twee zijns inziens tegenstrijdige punten in het voorstel van de Sowjet- leider Namelijk iire^inev naliet te vermelden dat de bewuste SS-20-raket- ten verplaatsbaar zijn Bovendien zou den de raketten ook al zouden zij ten oosten van de Oeral slaan, nog het grootste deel van Europa kunnen tref fen Reagan herhaalde het Amerikaan se standpunt dat er geen evenwicht be staat gezien het feit dat de Sowjet-Unie ai 300 SS-20-raketten met in totaal 900 kernkoppen heeft staan tegen de NA VO nog 'geen een' welke tot de Sowjet- Unie reikt. De Amerikaanse regering verwerpt ver der president Brezjnevs voorstel om het operatiegebied van de met kernraket-1 ten uitgeruste onderzeeërs van beide partijen te beperken. Den Haag Indien inderdaad besloten is tot stop zetting van de ontplooiing van de SS- 20-raketten in het Europese gedeelte van de Sovjet-Unie. dan is dat op zich zelf een welkom gebaar De betekenis van deze stap moet echter niet over schat worden. Dit zegt het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag in een eerste reactie Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken reageerde eveneens skeptisch en zei „niets nieuws te zien" in Brezjnevs voorstellen. De regeringswoordvoerder ln Bonn, Kurt Becker, zei dat zijn regering het noodzakelijk vindt dat voor de zomer van volgend j aar in Genève concrete re sultaten bij de onderhandelingen wor den bereikt en dat zij naar een weder zijdse nuloplossingstreeft. De Bondsre gering zal daarom ..elke stap op dit ge bied toetsen op de mate waarin die bij draagt tot het bereiken van dit doel", zei hij De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben dinsdag voor twee maan den hun in november vorig jaar in Ge nève begonnen overleg over beperking van het aantal raketten voor middel lange afstand in Europa opgeschort tot 20 mei. WASHINGTON (AFP/UPI) - De Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee houdt de ko mende zes maanden oefeningen in de Golf van Syrte voor de Libische kust, ondanks waarschuwingen daartegen van de Libische leider. Gaddafi. Dit heeft de Amerikaanse minister van marine, John Leh man, dinsdag bekendgemaakt. Tijdens de oefeningen die de Ame rikaanse marine vorig jaar augus tus ui hetzelfde gebied uitvoerde, deed zich een ernstig incident voor tussen Amerikaanse en Libische vliegtuigen. Twee F-14 toestellen van het Amerikaanse vliegdek- schip 'Nimitz' haalden toen twee Libische jachtvliegtuigen van Rus sische makelij neer nadat zij door deze waren beschoten. Onlangs dreigde kolonel Gaddafi dat hij de VS de oorlog zou verkla ren als de Amerikaanse vloot op nieuw oefeningen zou houden in de Golf van Syrte. Gaddafi heeft in het geheim een on derheid gehad met leiders van de vredesbeweging in West-Duitsland en hun financiële en ideologische steun aangeboden. Een van de deelnemers aan dit gesprek, die dit dinsdag bekendmaakte, zei dat de ontmoeting met Gaddafi vorige week in Wenen heeft plaatsgevon den. De Libische leider was daar toen onverwacht op bezoek Volgens deze deelnemer, de advo caat Otto Schily. had Gaddafi dit contact met de vredesbeweging ge wild om naar hij zei een derde macht in het leven te roepen die zich moet bevrijden van de super- mogendheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1