i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CNV wil praten over een sociaal akkoord Benzineprijs met vijf cent omlaag In Suriname gezochte politicus dood gevonden Bedrijven HA VENS BETALEN 100 PCT ZIEKTEGELD Iraanse vice-premier bezoekt Van der Stoel Geen vroege treinen naar Antwerpen Hoofdredacteur Times stapt op ZWAARGEWOND DOOR SPELEN MET BUKS GEEN MEDEDELINGEN OVER TOEDRACHT WIJZIGING VAN HET PRIJSSYSTEEM [jfani op een bui In de ochtend eerst nog regen. In de Lytfag enkele opklaring-n en kans meen regen- of hagelbui. Middag tem- Zratuur ongeveer 7 graden. Krachti- zuidenwind, later draaiend naar „óduest en tets afnemend. 225e jaargang no. 62 Dinsdag 16 maart 1982 zie pagina 16 2 DEN HAAG - Het Christelijk Nationaal Vakverbond wil met regering, werkgevers en de andere lB; Takcentrales praten over een sociaal akkoord, waarin het beleid voor ten minste vijf jaar wordt uitgestippeld. In het akkoord moeten punten als werkgelegenheid en de betaling van de sociale jekerheid aan de orde komen. De vakcentrales zouden daarbij ook moeten kunnen meepraten en beslissen over de financiële problemen van het kabinet. DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer dreigt tegen het ziekte- wetvoorstel van minister Den Uyl (so ciale zaken) te zullen stemmen, wan neer het wetsontwerp over ruim een maand in de Kamer behandeld wordt. De fractie wijst het voorstel, zoals het er nu ligt, volstrekt van de hand, zo zei CDA-woordvoerder Weijers maandag in een nadere toelichting op het frac tiestandpunt. Weijers zei dat binnen het CDA de ge dachte steeds meer leeft dat het kabi net het wetsontwerp maar moet intrek ken. „Wij voelen geen pest voor het wetsontwerp van Den Uyl," zei hij. Het CDA verwerpt met name het plan van Den Uyl dat werkgevers en werkne mers samen kunnen beslissen om bij ziekte het volledige loon uit te betalen. Volgens Weijers moeten zieke werkne mers premies over hun uitkering gaan betalen. Het kabinetsvoorstel gaat er juist van uit dat de werkgevers bij de onderhandelingen maar met de werk nemers moeten afspreken dat het loon niet meer volledig wordt doorbetaald. De christen-democraten willen nu de rollen verwisselea Niet de werkgevers moeten gedwongen worden tot onder handelen, maar de werknemers. Dat kan alleen als de premieheffing dwin gend wordt opgelegd. In dat geval moe ten de werknemers in de gesprekken met de werkgevers de doorbetaling af dwingen. (Van onze redactie economie Voorzitter Harm van der Meulen pre senteerde het plan gisteren na afloop van de Verbondsraad van hetCNV. Zijn collega van de FNV, Wim Kok, reageer de er na de vergadering van zijn Federa- tieraad nogal ihrieus op. „Met Van Veen (voorzitter van de grootste werkgevers organisatie VNO) is geen land te bezei- De directie van het Middelburgse me taalbedrijf Metrec Metais bv heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau collec tief ontslag aangevraagd voor 38 (of minder) van de 82 werknemers. Een in de 82 personeelsleden kan meeverhuizen naar de hoofdvestiging tnMaarssen, waar de activiteiten wor den geconcentreerd. Hetexacte aantal tneeverhulzere' is nog niet bekend. havens Vandaag ligt het werk in vrijwel de he te haven van Antwerpen st.il De vak bonden protesteren met deze 24 uur- sülüng tegen de bezuiniginsplannen ran de Belgische regering. Gister avond gingen al heel wat schepen met bestemming Antwerpen ten anker op derede van Vllssingen. PAGINA 3 kinderbijslag Een algemene niveauverlaging van de kinderbijslag met tien procent per 1 juli van dit jaar zou ln de komende ja- "1 bezuiniging van 700 miljoen opleveren. Indien de tarieven vanaf die datum tot 1 juli 1984 bevro ren blijven levert dat nog eens 700 mil- Ken per jaar op. PAGINA 11 len. Met deze man is niet te praten over 100 procent doorbetaling van het loon bij ziekte, over arbeidstijdverkorting, over werkgelegenheid. Dat heeft tot nu toe alleen maar gelazer gegeven". Volgens Van der Meulen is „doorgaan op de oude voet zinloos en uitzicht loos". Hij zegt niet te kunnen en willen blijven leven met 500.000 werklozen. Op zijn departement in Den Haag voert mi nister van sociale zaken en werkgele genheid Den Uyl vandaag overleg met vertegenwoordigers van de werkge vers- en de werknemersorganisaties. In poging de stakingen beëindigd te krij gen. Haven akkoord Ondertussen leidden de onderhande lingen over de haven-cao maandag tot overeenstemming over hei ziektegeld. De werkgevers hebben toegezegd dat zij him personeel bij ziekte het norma le netto-loon voor de volle 100 procent zullen doorbetalen. Vrijdag zal er ver- der worden onderhandeld- Er zijn nogal wat haken en ogen blijven zitten. Zo willen de werkgevers nu eerst berekenen hoeveel ruimte er over is voor de andere cao-eisen. In de metaalindustrie is men er nog niet uit Gisteren zijn in Zoetermeer de onderhandelingen over de metaal-cao (één van de toonaangevende cao's in ons land) voortgezet. Er werd „con structief vergaderd", zoals werkge versvoorzitter Ter Hart en FNV-onder- handelaar Rijkse zeiden. Ze wilden zich echter nog niet wagen aan voor spellingen over de uitkomst van de ge sprekken. Woensdagmiddag zullen de onderhandelingen worden voortgezet. Men zal dan ook kunnen beschikken over de uitkomsten van de besprekin gen van minister Den Uyl met de socia le partners. In de grafische sector, waar de onder handelingen in het afgelopen weekein de muurvast kwamen te zitten, be schuldigen de werkgevers de FNV-vak- bond Druk en Papier er ondertussen van een „wisseltruc" te hebben toege past bij de cao-besprekingen. De bond had toegezegd de eventuele kostenstij ging voor de werkgevers bij een doorbe taling van 100 procent ziektegeld te compenseren uit de vermoedelijke ver laging van de (andere) sociale premies Die verlaging is reéel omdat de regering van plan is sociale premies te gaan hef- biografie Twee Joegoslavische drukkerijen heb- geweigerd het derde en het vierde deel van een blografie van wijlen presi dent Tito te drukken. De autoriteiten hadden vorig jaar al scherpe kritiek puit op de auteur Vladimir Dedijer na het verschijnen van het tweede deel. PAGINA 13 succes ld en doorzettingsvermogen hebben Adiie van der Poel op de vijfde dag van Puiijs-Nlce een etappesucces opgele verd Van der Poel verstoorde het festi- val der sprinters met een pinnige de- p&rage en hield een Jagend peloton <®t san de flnlsch ln Miramas op af- flind. PAGINA 15 appels °e overheid en de Europese Gemeen- ediap zouden sterk moeten overwegen "J de Import van appels uit de zuidelijke landen te beperken. Voorzit ter J,L, Nljsten van de Nederlandse "ulUclers Organisatie (NFO) vindt ren Invoerbeperking van een derde al «n goede zaak. Nljsten: 'Dan nog zou w i met "en Procent stijgen en de wale omzet met vijftien procent'. De ?'andse fruittelers hebben vorig Iri "iUJoen kilo appels geoogst, eenderde minder dan in 1980 Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. 8Port:-12 en 13. Kadlo en televisie: 14. Financiën: 15. fen over de ziekte-uitkeringen. Die pre mies verlichten de druk op de andere sociale fondsen. Het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen wy st erop dat minister Den Uyl in zijn toelichting op het wets ontwerp over het ziektegeld duidelijk heeft gezegd dat die lastenverlichting is bedoeld voor het werkgeversaandeel in de volledige doorbetaling van het loon bij ziekte. Ook CNV 100 procent In het gesprek vandaag met Den Uyl zal Van der Meulen de minister ken baar maken dat het CNV het zieken geld op 100 procent wil honden. De ver deling van de extra lasten zijn zaken die in het cao-overleg ter sprake moet komen Het CNV sluit medefinancie ring door de werknemers niet uit. De Federatieraad van de FNV heeft be sloten de acties in de bedrijfstakken waar met de werkgevers geen overeen stemming over de cao kon worden be reikt. voort te zetten. De Federatieraad stelde zich achter de standpunten van de grafische bond Druk en Papier om de acties uit te breiden. Tegen het eind van de week lopen ook een aantal ultimata af bij banken, waar dan ook acties ge voerd zullen gaan worden. Kok liet maandag weten dat de FNV iedere aantijging afwijst als zou de FNV de schuld zijn van alle ellende. De ko mende acties zullen ook weer onder steund worden door acties in de ver schillende overheidssectoren. De FNV blijft er op staan, dat de werk gevers 100 procent ziektegeld zullen uitbetalen- Volgens de federatie be hoeft het geen bezwaar te zijn de extra premielast te betalen uit de ziekenkas sen omdat in het algemeen de laatste jaren reserves zijn opgebouwd die 45 procent liggen boven de door de wet verplichte reserves. Volgens Kok is de grootste fout ge maakt door het kabinet toen per 1 ja nuari de sociale premies werden vast gesteld, waarbij al rekening werd ge houden met het betalen van premies over de ziekte-uitkeringen. „Door deze fout kan niemand eigenlijk meer een kant uit", zo zei hij. (Zie ook pagina 3). SCHIPHOL - Op Schiphol is maandagavond laat vanuit Teheran de Iraan se vice-premier Behzad Nabavi aangekomen. Nabavi, ook minister van staat, treedt tevens op als minister van buitenlandse zaken. Vanmorgen zal de Iraanse bewindsman, die aan het hoofd staat van een zeven man tellende delegatie, in Den Haag ontvangen worden door minister Van der Stoel. De Iraanse minister was na zijn aankomst op Schiphol niet bereid de pers te woord te staan. UTRECHT (ANP) - Vanochtend zal er tussen zes en tien uur geen treinver keer zijn tussen Roosendaal en Ant werpen als gevolg van een staking door Belgisch spoorwegpersoneel. Dat heeft een woordvoerder van NS maandag bekendgemaakt. Ook ln het district Charleroi rijden er door een sta king tussen 5 uur 's morgens en 1 uur 's middags geen treinen. LONDEN (UPD - De veelgeplaagde hoofdredacteur van het Londense dag blad The Times, Harold Evans, heeft maandagavond ontslag genomen. Ad junct-hoofdredacteur Charles Douglas-Home wordt met inmiddellij- ke ingang zijn opvolger. Evans weigerde eerder ontslag te ne men nadat de eigenaar van de Times, de Australische magnaat Rupert Mur doch vorige week bekendmaakte dat Evans akkoord was gegaan met het ontslag. UDEN (ANP)- De 16-jarige Tonnie Ver- meij uit Uden heeft zich maandagmid dag spelend met een buks neergescho ten. Om ongeveer drie uur was hij in zijn woning met een zware buks aan het spe len. Plotseling ging het wapen af en drong het kogeltje, 4 millimeter kaliber, via de schedelwand ln de hersenen. De jongeman is met spoed overgebracht naar het St.-Radbout ziekenhuis in Nij megen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De regering heeft besloten tot vesti ging van zogeheten opium-posten in Pe ru (Lima), in Turkije Ankaraen op de Nederlandse Antillen (Curagao). In het verleden werden in het kader van de bestrijding van heroine-transporten naar ons land reeds Nederlandse poli- tie-ambtenaren uitgezonden naar Zuidoost-Aziê. (Van onze speciale verslaggever PARAMARIBO - De door de Surinaamse militaire politie gezochte politicus professor Baal Oemrawsing is dood gevonden in de buurt van Nickerie, in het westen van Suriname. Dat heeft de Nationale Voorlichtingsdienst van Suriname maandag bekendgemaakt. Over de toedracht van de dood kon nog geen medede ling worden gedaan, maar zeker is wel dat er geen sprake is van een natuurlijke dood. UTRECHT - CNV-voorzitter Harm van der Meulen heeft gisteren in Utrecht ge pleit voor een sociaal akkoord. Rechts de voorzitter van de Grafische Bond CNV Rob Kellerman. ZIEKTEVERZUIM PROCENT LAGER DEN HAAG (ANP) - Het ziekteverzuim in ons land is in 1981 in vergelijking met haar daarvoor gedaald van 9,4 naar 8,5 procent. De daling is met name te zien onder de mannen, waar het percentage terugliep van 9,1 naar 8,2. Bij de vrouwen waren de percentages over 1980 en 1981 res pectievelijk 11,3 en 10,9. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens de woordvoerder van de Natio nale Militaire Raad is er geen sprake van moord van de zijde van de militaire autoriteiten, aangezien zij de professor graag in levenden lijve in handen had den gekregen. Prof. Oemrawsing werd door de autoriteiten gezocht in verband met de mislukte staatsgreep van don derdag j.l. Hij zou een centrale rol heb ben gespeeld in de voorbereiding van deze tegen legerleider Bouterse gerich te coup. Oemrawsing is in het verleden parlementslid geweest voor de Verenig de Hindoestaanse Partü (VHP). De lei der van deze partij. Lachmon, had zijn partijgenoot zondagavond nog via de radio opgeroepen zich over te geven aan het militaire gezag. Onderzoek Waarnemers in de Surinaamse hoofd stad zijn van mening dat de uitkomst van het onderzoek naar de doodsoor zaak van Oemrawsing erg belangrijk zal zijn. Als hij door de autoriteiten is omgebracht, zo luidt de verwachting, dan zal de verontwaardiging onder de bevolking erg groot zijn. Voor de execu tie van coupleider Hawker zijn nog eni ge rechtvaardigingen aan te voeren, hoewel ook in de kring van Bouterse zelf mensen zouden twijfelen aan de juistheid van de terechtstelling. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van Oemrawsing zal worden geleid door politie-commissaris Frey. terwijl het medisch onderzoek in handen is van patholoog-anatoom dr. Vreede. In de Surinaamse hoofdstad doen inmid dels verschillende geruchten de ronde over doorgesneden polsen, soms in combinatie met een bepaald gif. Ook een schotwond is genoemd. Over de voortvluchtige tweede militai re leider van de poging tot staatsgreep, ex-luitenant Rambocus, werd maan dagavond door de legerwoordvoerder bekendgemaakt dat hij gelocaliseerd DEN HAAG - De prijzen van alle olie- produkten gaan met ingang van ko mende donderdag extra flink omlaag, zo heeft minister Terlouw (economi sche zaken) besloten. Een liter benzine zal dan 5 cent minder gaan kosten. De ze dalingen worden ook mogelijk door dat Terlouw het maximumprijssys teem heeft veranderd. Aanleiding is de voortdurende daling van de noterin gen. De bewindsman heeft maandag een groot deel van de dag overlegd met par tijen: oliemaatschappijen en oliehan del. Met deze betrokkenen bereikte hij overeenstemming over een „nieuwe koers" op dit gebied: voorlopig worden wijzigingen in het systeem aange bracht. zodat twee keer per maand gro tere „maximumstappen" kunnen wor den genomen dan 2 cent (zoals tot dus ver). Dit betekent dat de prijzen nu sneller kunnen worden aangepast aan het marktgebeuren. De situatie op de olie- markt van de laatste tijd, waar een groot overschot bestaat, geeft daartoe aanleiding. Vooral vanuit de handel was de laatste weken bij de minister aangedrongen op meer verlaging. Er ontstond een hoe langer hoe groter ver schil tussen de noteringen op de vrije markt en de prijzen die uit het oficiële systeem zouden resulteren. Daardoor kwamen de oliehandelaren voor een verliessituatie te staan, omdat zij die verschillen niet meer konden dekken. Ook van de kant der oliecon cerns kwam enige aandrang om het ma ximumprijssysteem aan te passen. Zo liet president-directeur Helfrich van Shell Nederland weten dat er wat zijn maatschappij betreft 5 tot 6 cent prijs verlaging op benzine zou mogen ko men. Voorwaarde moet dan wel zijn dat dat als de noteringen oplopen de prijzen ook meer dan het maximale van het systeem zouden worden aangepast. Tot op zekere hoogte heeft Terlouw aan de wensen voldaan: grotere wijzigingen zijn mogelijk tot aan de zogenoemde 100-lijn. de situatie dat de raffinagekos- ten het evenwicht houden tussen winst en verlies. Dit kan betekenen dat voor taan grotere schommelingen in de con sumentenprijzen zullen ontstaan. De minister heeft deze veranderingen aangebracht, vooruitlopend op een meer wezenlijke bijstelling van het ma ximumprijssysteem. waarop het minis terie al enige tijd studeert. Gezien de bewegingen in de markt kon niet langer worden gewacht. Over definitieve wijzi gingen zal nog nader worden overlegd; de bedoeling is die per 1 mei of eerder aan te brengen. De maximumprijzen van zowel norma le, super als tweettaktbenzine dalen met 5 cent per liter. Normaal gaat dan 157 kosten; super komt op 162,6 en tweetakt wordt 175 cent. Dieselolie wordt verlaagd met 5,8 cent tot 110,8 cent per liter. Petroleum daalt met 5,9 cent tot 114,5 cent, LPG blijft ongewij zigd op 76.8 cent staan. Huisbrandolie daalt in prijs met 5 cent tot 71.95 cent per liter. Ook ae stooko lies worden in prijs verlaagd stookolie met een procent zwavelgehalte daalt 20 gulden per ton tot f 510,05 en stookolie met 2 procent zwavelgehalte gaat met f 15,90 per ton omlaag tot f 491,85. Alle prijzen gelden voor benzines en dieselolie „af pomp". Voor sommige produkten geldt een zogenoemd zone- verschil. De aangegeven prijzen zijn die voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. In de rest van het land zijn de maximumprijzen voor dieselolie en pe troleum 0,8 cent per liter hoger, voor huisbrandolie 0.7 cent per liter en voor stookolie bij levering per lichter van 300 ton of meer f 2,45 per ton hoger. Een woordvoerder van Shell heeft des gevraagd verklaard, dat de extra kor ting van zes cent per liter in tanksta tions met zelfbediening ook na de prijsverlaging van donderdag wordt gehandhaafd. „Voor wie vanaf donder dag niet meer laat tanken, maar zelf tankt, wordt benzine dus elf cent goed koper", aldus Shell. was in de buurt van Copponamepunt Hjj zou nog maar een volgeling bij zich hebben. De rest, ruim tien man met wie Rambocus met een YP-pantserwagen de Memre Boekoekazeme ontvluchtte, zijn volgens het leger opgepakt. Eerder werd gesuggereerd dat de resterende coupleider per boot het land al zou heb ben weten te verlaten. De bevolking in Paramaribo reageert vooralsnog vrij gelaten op de laatste ontwikkelingen, hoewel steeds vaker gehoord wordt dat men liever niet over politiek wil praten in het openbaar. Ook het ontbreken van enige vorm van opluchting na het bekend worden van het mislukken van de tegencoup zou kunnen wijzen op een afkalvende steun die Bouterse en de Militaire Raad onder de mensen geniet. De eerder voor deze week aangekondigde bekendmaking van een nieuwe regering zal naar het zich laat aanzien verschoven worden naar komende week. Geschokt De christelijke kerken in Suriname zijn geschokt door de executie van Hawker. In een zaterdagavond in Paramaribo uitgegeven verklaring roept het Comité van Christelijke Kerken alle partijen in Suriname op. af te zien van verder ge weld. Premier Van Agt noemde maandag het doodschieten van Hawker een „verach telijke daad". Maar dat het gevolgen moet hebben voor de Nederlandse hulp aan Suriname noemde Van Agt „een te rap getrokken consequentie". Het Utrechtse raadslid voor het CDA, S. Rambocus maakt zich ongerust over zijn jongere broer. Surendre Rambo cus. de nog voortvluchtige leider van de coup. Vlak voor die coup vorige week, heeft de Utrechtse Rambocus nog een brief van zijn broer ontvangen „Maar met geen lettter heeft hij daarin over een opstand gerept". Het raadslid vindt het Jammer dat de coup van is mislukt. „De mensen zijn ïn het algemeen erg ontevreden over het bewind van Bouterse", aldus Rambo cus. Rambocus is er overigens heilig van overtuigd dat de opstand zou zijn ge lukt als Hawker niet was gearresteerd. Het zal, zegt Rambocus. voor Bouterse niet meevallen zijn broer tc pakken te krijgen. Maandag is in de Basklsche stad Ren- teria een lid van de Guaraia Civil ver moord. De 41-jarige politieman werd door twee mannen, vermoedelijk ETA- terroristen, in zijn auto doodgeschoten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1