m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bouterse laat rebel Hawker doodschieten Cao-onderhandelingen grafici weer mislukt Drie miljard nieuwe tegenvallers Kiezers waarschuwen Mitterrand Boosheid na uitzending van de 'kaping-documentaire'valt mee kleintjes STANDRECHT IN SURINAME VAN AGT IN ABU DHABI TERLOUW: ZONODIG VERVROEGDE VERKIEZINGEN ZIEKENGELD STRUIKELBLOK feel bewolking veel bewolking en mogelijk regen, ■■jj^ntemperatuur ongeveer 10 gra- yr# krachtige zuidwesten wind, „on ie kust af en toe hard Se jaargang no. 61 jandag 15 maart 1982 i trkfoniirh opgeven. R«-l k-iburg 01180 27651 Hulst leuzen 01150-0445 "S- Het socialistisch-communistische bewind in Frankrijk heeft in de ltronde van de regionale verkiezingen een gevoelige waarschuwing gekre- vanhet in groten getale opgekomen kiezersvolk. In de eerste nationale test Itods jn mei en juni vorig jaar de socialisten de parlementaire verkiezingen !onnenen hun leider Mitterrand tot president gekozen werd, zijn nu in het land erollen omgekeerd. De huidige oppositie kreeg 51 procent van de stemmen en [[regeringspartijen 47,9 procent. naande verkiezingen voorafgaande prognoses was gesteld dat de socialisten een Ükczouden lijden als ze niet boven de 30 procent uitkwamen. In feite verwierven tniet meer dan dit percentage. Ten aanzien van de communistische regerings- Ertners was gesteld dat ze onder de 16 procent aan de rand van de catastrofe zouden staan Zondagavond werd duidelijk dat ze het hadden gebracht tot 16.5 procent, dat is een teruggang van ongeveer zes punten. Met deze uitslag wordt de zich doorzettende neergang van de Franse communisten geaccentueerd. Tevens brengt dit cijfer mogelijk consequenties met zich mee voor de deelname van de vier communistische ministers aan de regering-Mauroy. In de huidige oppositie hebben de UDF van de in mei verslagen president Gis- card en de RPR van de Parijse burgemeester en oud-premier Chirac tezamen voor het eerst in dergelijke regionale verkiezingen de meerderheid behaald. Oud-president Giscard, die zichzelf in deze kantonale verkiezingen kandidaat stelde, als het begin van een voorzichtige come-back, werd meteen in zijn kies district gekozen. Hetzelfde gold voor RPR-leider Chirac en UDF-leider Lecanuet. 'ARAMARIBO (ANP) - De zoekactie naar de groep Rambocus in Suriname wordt nog steeds foortgezet. Met minder dan tien man zou de leider van de mislukte staatsgreep zich in de buurt raDhet Surinaamse Groningen of Wageningen ophouden. Legerleider Desi Bouterse heeft tijdens persconferentie in Paramaribo de standrechtelijke executie bevestigd van sergeant Hawker. filfred Hawker, die een van de twee jderswas van de vrijdag verijdelde po- ing tot staatsgreep is zaterdagoch- md zes uur plaatselijke tijd voor een uuipeloton gebracht in fort Zeelandia. Ie gewonde Hawker zou liggend op zijn jMcard zijn geëxecuteerd. Aan de Hcuüe is geen proces voorafgegaan. .Wehebben gewaarschuwd voor onver- ntwoorde zaken. De consequenties teil hij nu moeten dragen", aldus Bou- De leden van de milieuorganisatie Greenpeace hebben hun acties tegen de slachting onder de jonge zeehonden gestaakt, nadat drie hunner door de Canadese autoriteiten waren gearres teerd. In Canada ls de aanbeveling tot een Importstop van robbenvellen, die het Europese parlement aan de Euro pese commissie heeft gedaan, rr ontvaardlging ontvangen. De namen van de leden van de groep Rambocus zijn volgens het militair ge zag inmiddels bekend. De Surinaamse radio roept nog steeds berichten om waarin de opsporing wordt verzocht van mensen die worden verdacht van medeplichtigheid aan de poging tot de staatsgreep. Naast professor Baal Oem- rawsingh wil het militair gezag nu ook het voormalig parlementslid Soemodi- hardjo in handen krijgen. Deze laatste was als parlementslid aanhanger van de partij Pendawa-Lima, die deel uit maakte van de NPK-constructie van ex-premier Aroon. Maar op de perscon ferentie van luitenant-kolonel Bouterse zaterdag suggereerde deze dat ook de in Nederland verblijvende ex-militair Roy Bottse bij de poging tot staatsgreep was betrokken Het hoofd van de militaire politie heeft een complot onthuld om alle leiders van Suriname te vermoorden. De moord had moeten plaatsvinden op zondag 7 maart tijdens een dienst in een Hindoestaanse tempel in Parama ribo, aldus luitenant Abrahams op een persbijeenkomst zondag in Paramari bo. Voor de tempeldienst waren uitgeno digd de gehele legerleiding, alle leden van de nationale militaire raad (NMRI en president Ramdat Misier. Volgens Abrahams, die namens hetmilitiare ge zag het onderzoek naar de mislukte coup-poging van afgelopen week van Hawker en Rambocus leidt, zou alleen president Ramdat Misier worden ge spaard. De liquidatie ging uiteindelijk niet door omdat van alle uitgenodigde leiders alleen de twee NMR-leden Nan- koesing en Cederboom kwamen opda gen. Tijdens de dienst had de zegen moeten worden afgesmeekt over de Su rinaamse leiders. In het komplotzou de hoogleraar Baal Oemrawsingh een be langrijke rol hebben gespeeld. Naar hem wordt nog steeds gezocht. De tem peldienst had de start moeten vormen voor de omwenteling in Suriname, al dus Abrahams. Abrahams zei dat het onderzoek naar dc mislukte couppoging duidelijk heeft gemaakt dat de zaak is gerugge- steund door een reeks voormalige poli tieke 'toppers' uit het rechtse kamp en kapitaalkrachtigen. Hij noemde de namen van scheikunde- professor Oemrawsinghde heer Maha- dewsmgh, Salam Soemohardjo en Ra- sam Allen zijn ex-parlementariérs van voor 25 februari 1980 Zij maakten deel uit van de verenigde Hindoestaanse partij (VHP) met uitzondering van Soe mohardjo van de Pendawa Lima, welke behoorde tot het VHP-blok Mahadew- singh, Soemohardjo en Rasan zijn in tussen van de personen die Hawker en de andere opstandelingen leider ex-lui tenant Rambocus, tot het laatst heb ben gesteund, is een aantal gearres teerd, enkele personen zijn voor ver hoor opgebracht. Bouterse kon tijdens zijn persconferentie geen exacte aan tallen geven. De Surinaamse legerleider zei verder, dat nog niet alles achter de rug is om dat Rambocus en enkele handlagners nog gewapend zijn en vrij rondlopen. Verder heeft Rambocus na de overval donderdag op de Memre Boekoe kazer ne gedetineerden en burgers van wa pens voorzien, die ook nog vrij rondlo pen. Premier Van Agt in gesprek met vice-premier Hamdon bin Mohammed Al-Nahayan. ABÜ DHABI (ANP) - Premier Van Agt is zondagoch tend na een kort bezoek aan de Verenigde Arabische Emiraten uit Abu Dhabi naar Kuala Lumpur vertrok ken. De Maleisische hoofdstad doet hij op zijn reis eerst aan voordat hij naar Bangkok gaat. In Abu Dhabi heeft de premier volgens een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gesproken met vice-premier Hamdan Bin Moham med Al-Nahayan, onder meer over een plan van de Ne derlandse firma Urpac voor de aanleg van een toeristisch project op een eilandje, waarmee een bedrag van 1.8 miljard gulden is gemoeid Het wachten is nog steeds op het groene licht van de VAE. aldus de woordvoerder. Premier Van Agt verklaarde ook dat de uitspraken van president Mitterrand, ui Israël gedaan, „de opvattingen weergeven van de lidstaten van de Europese Gemeen schap, zoals die neergelegd zijn in de verklaring van Venetië De Franse president verklaarde begin deze maand op een staatsbezoek aan Israël - het eerste van een Frans staatshoofd sinds de stichting van de joodse staat in 1948 - dat ook de Palestijnen recht hebben op een eigen staat. cruijff Wan CfuDIT deed zondag opnieuw wiach spreken. De man om wie alles draait bi] Ajax had een belangrijk aan deel in de 2-0 zege op MW. Cruijff maakte zelf een van de doelpunten. Max nadert door deze overwinning PSV tot op één punt. De Elndhovena- ren werden door Feyenoord op kracht afgetroefd. middenmoot Door die achtereenvolgende nederla- iravertoeft Vltsslngen plotseling in de middenmoot van de tweede klas. en a) aelis nog hard moeten vechten om dettadegradatiegevaar te komen. De wispelturige ploeg van trainer Jo de Waal verloor met 0-1 van het eveneens wnig Indrukwekkende Internos uit Etten-Leur PAGINA 13 loetemelk Joop Zoetemelk verrast vriend en vij and ln de wedstrijd Parijs-Nice. Met «n voor zijn doen opvallende strijd lust en souplesse heeft hij de derde Plaats ln het algemeen klassement foverd achter Kelly en Duclos-La- saHe. hoest Gcme Knetemann schijnt de vruch- plukken van zijn contacten met «tAstmafonds Niet meer gehinderd ooot zijn 'hoest' won hij de openings- Pldrit van de Tirreno Adriatico voor °a Italiaanse vedetten Saronni en Mo- PAGINA18 stratenloop Hulb Dalebout heeft met ruime voor drong de veertiende stratenloop van °We gewonnen Ad Courtin werd ™«ede. Dalebout en Courtin vreesden «concurrentie van veteraan Frans "ftlnse. die aanvankelijk een forse ratastand had. maar in de loop van «wdstrijd een sterke opmars begon Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Kadio en televisie: 7 sPort: 9,10,11,12,13.15 en 16, LAWINES EISEN LEVENS 11 SKIERS GRENOBLE (AP) Bij negen verschil lende lawines in de Franse Alpen zijn zondag 11 skiërs om het leven geko men. aldus de politie. Twee skiërs wor den nog vermist en zes zijn bij de lawi nes gewond geraakt. Helikopters en politiepatrouilles heb ben de slachtoffers op vijf verschillen de pistes gelokaliseerd. AMSTERDAM (ANP) - De cao-onderhandelingen voor de grafi sche industrie zijn opnieuw mislukt. Werkgevers en bonden kon den het zondagmiddag opnieuw niet eens worden over de verde ling van de kosten, die voortkomen uit de toekomstige premie heffing op het ziekengeld. Dat hebben werkgevers en werkne mers laten weten. Het probleem is de te verwachten las- die rond de één procent van de totale ten verzwaring in 1933Volgens werkge- loonsom bedragen verswoordvoerder mr. J. Dienske zou Hij wijst er vervolgens op dat in de me- HILVERSUM - De hoeveeineid boze reacties die de KRO gisteravond kreeg op de tv-documentaire „Vijf jaar later" viel mee. Het programma greep terug op de door Molukkers gepleegde gijzelingen in 1977 in Boven- smilde en de Punt en wilde vooral tonen hoe betrokke nen de drama's beleefd en verwerkt hadden. Naar schatting van samensteller Kees Boomkens was onge veer 40 procent van de reacties positief, zowel van op bellende Nederlanders als Molukkers. „Het valt op, dat er heel weimg verhitte reacties bij zijn", aldus Boomkens „Van Molukse zijde wordt vooral op prijs gesteld dat de historische achtergrond nog eens is belicht. De positieve reacties van zowel de Nederlandse als de Molukse bevolking waren over het algemeen in de trant van: Bedankt, leuk programma, meer begrip ge kregen". Een kleine 60 procent van de telefonische reacties wa ren negatief en varieerden van kritiek op de Maleise ondertitels, angst voor nieuwe Molukse acties, angst voor minderheden in het algemeen („als ze ons maar niet de baas worden") en racistische telefoontjes („je weet toch dat ze niet te vertrouwen zijn"). De Molukse organisatie Badan Persatuan en het Neder lands-Molukse Lndelijk Actiecomité (LAC) hebben vori ge week via de rechter tevergeefs geprobeerd uitzending van de documentaire te voorkomen. Deze organisaties meenden dat de uitzending oude wonden zou openrijten. Boomkens, die de stemming in Bovensmilde nog vlak voor de uitzending gepeild heeft, constateerde dat de uitspraak van de rechter in de Molukse gemeenschap geaccepteerd werd. morie van toelichting op het wetsont werp uitdrukkelijk staat dat de kosten van de aanvulling tot 100 procent be slist niet ten laste van de werkgevers mogen komen. De werkgevers willen dat de werkne mers nu al zwart-op-wit toezeggen dat ze die procent zullen compenseren door bijvoorbeeld een verlaging van de prijscompensatie. Dat hebben de bonden geweigerd. De grafische bond CNV is bereid tot een gedeeltelijke toezegging, maar de FNV- bond 'Druk en Papier' vindt dat voor barig. J de Geus van 'Druk en Papier': „We willen eerst wel eens zien of er in derdaad een lastenverzwaring optreedt in '83. Als dat het geval is, zijn we wel bereid die te compenseren." Mr Dienske van de KVGO (verbond van grafische ondernemers) kenschetr ste die toezegging echter als 'te vaag". Op dit moment staken ongeveer zes honderd werknemers van twee grafi sche bedrijven (Damiate Pers in Haar lem en De Stem in Breda) voor honderd procent ziekengeld. De komende week zullen volgens de woordvoerder van "Druk en Papier' waarschijnlijk ook andere bedrijven plat gaan nu de cao-onderhandelingen voor de tweede keer mislukt zijn. Een Indonesiër is zaterdag ter dood veroordeeld omdat hij het brem zou zijn geweest achter de kaping van een Indo nesisch vliegtuig vorig jaar. Deze ka ping eindigde toentertijd in een bloedig vuurgevecht op de luchthaven van Bangkok. DEN HAAG - Het kabinet moet reke ning houden met nieuwe tegenvallers die in totaal drie miljard gulden belo pen. Minister Van der Stee (financiën) verkondigde dat zaterdag in Arnhem tijdens een spreekbeurt voor CDA-pro- vincie- en gemeentebestuurders. Al leen al vanwege deze nieuwste gege vens hield de minister vast aan zijn eerder ingenomen standpunt dat het kabinet nog dit jaar 4,5 miljard gulden extra moet bezuinigen. Het kabinet buigt zich al geruime tijd over de noodzaak van nieuwe bezuini gingen op de overheidsuitgaven in het kader van de Voorjaarsnota. Het CDA wil dat nog dit jaar 4,5 miljard wordt bezuinigd. D'66 vindt een ombui ging van ongeveer 3 miljard gulden vol doende. De PvdA wil de noodzakelijke ingrepen over twee jaar uitsmeren, waarbij zij bereid zijn zich nu al vast te leggen op 7 miljard gulden aan totale ombuigingen. Dit jaar willen zij echter niet verder gaan dan een bezuiniging van 2 miljard gulden Volgens minister Van der Stee zijn de nieuwe tegenvallers te wijten aan ho gere uitgaven voor de ww-uitkeringen. gestegen rentelasten van de overheid en de al bekende verminderde op brengst van het aardgas. Het kabinet moet in de Voorjaarsnota „echte maat regelen nemen zonder dat de mensen eronder lijden", aldus de minister. „Onze schitterende sociale zekerheid is onbetaalbaar geworden". Volgens de bewindsman kan het nu nog om tien tjes gaan. Als er niets gebeurt, dan spre ken we over enige tijd over honderden guldens. Tegen coalitiepartner PvdA zei hij dat ..lapmiddeltjes'' de economie niet meer kunnen redden „We wensen ons niet schuldig te maken aan laf gedrag waar van de uitkeringstrekkers de dupe wor den". zo voegde Van der Stee de socia listen toe. Ook minister Terlouw i economische za ken i meent dat het beter is in een paar flinke stappen de bezuinigingen binnen te halen. Wanneer het elke keer beetje bij beetje wordt uitgevoerd, komt er al leen maar telkens nieuw en ander ver zet, aldus de D'66-minister zaterdag in een interview met een landelijk avond- Verkiezingen De drie regeringsfracties in de Tweede Kamer betreuren dat het kabinet vrij dag geen besluit heeft kunnen nemen over de Voorjaarsnota. Het kabinet mag niet wachten tot premier Van Agt terug is van zijn reis naar het Verre Oosten. Dat zeiden de drie economi sche fractiespecialisten Woltgens (PvdA), De Graaf (CDA) en Engwirda (D'66) zaterdag voor de Vara-radio. Vooral D'66 heeft het afgelopen week einde scherp op het uitblijven van de Vorjaarsnota gereageerd. Nadat de Tweede-Kamerfractie vrijdag al heeft gedreigd met het opzeggen van de sa menwerking met CDA en PvdA wan neer de Voorjaarsnota niet uiterlijk 1 april verschijnt, heeft ook minister Ter- louw op deze mogelijkheid gewezen. De bewindsman heeft echter geen uiterste datum voor het gereed zijn van de Voor jaarsnota genoemd. D'66-voorzitter Van Berkom sluit zich bij de reacties van zijn partijgenoten aan. Hij vindt dat wanneer het kabinet niet binnen een paar weken een besluit kan nemen, de regering maar moet op stappen. Hij zei dat voor de Tros-radio tijdens een debat met VVD-voorzltter Kamminga. PvdA-ffactievoorzitter Meijer waar schuwde D'66 dat zij niet een crisis moet oproepen. Het uittreden van de Democraten uit de coalitieregering hoeft niet te betekenen dat er nieuwe verkiezingen komen, aldus de socialist, omdat PvdA en CDA te zamen voldoen de steun in de Tweede Kamer hebben. Oppositieleider Wiegel (WD kondigde zondag aan, dat hij dinsdag aan de voorzitter van de Tweede Kamer zal vragen op korte termijn een debat te wijden aan de brief van premier Van Agt waarin hij het uitstel van de Voor jaarsnota bekendmaakte. Wiegel wil opheldering over de uitspraken van minister Van der Stee over de nieuwe tegenvallers en bovendien een exacte datum horen wanneer nu de Voorjaars nota verwacht mag worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1