A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN UYL WIL INDE ACTIES Bouterse heeft de macht weer volledig in handen De straat op Van Agt naar het Verre Oosten TERNEUZEN NET NIET IN FINALE VAN STEDENSPEL 'Bloeddonors' Iran Ziektewetvoorstel naar kamer Werkgevers zeer teleurgesteld FNV houdt vast aan haar eisen MACHTSSTRIJD IN SURINAME BESLIST Opklaringen I Opklaringen, maar vooral eerst ook M buten, mogelijk met hagel of natte sneeuw Krachtige, in het Waddenge- bied eerst nog harde westenwind. Mid- I iagtemperatuur ongeveer 6 graden. J225e jaargang no. 60 I Zaterdag 13 maart 1982 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 tVnn r\rp>r> rp/lfiotle 0nr\nr\mio\ A DVP.T hpf. pipJcpJinplH mnpl nrprr tVan ome redactie economie i DEN HAAG - Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgele- jcnheid wil begin volgende week met de voorzitters van werk levers- en werknemersorganisaties praten over de vraag hoe einde kan worden gemaakt aan de stakingsacties tegen ver laging van het ziekengeld. „Ik heb daarover al wel enkele denk beelden", zei Den Uyl bij de presentatie van zijn nieuwe wets- worstel tot wijziging van de Ziektewet, dat vrijdagavond naar Je Tweede Kamer is gegaan. Dtwerkgevers hebben verklaard diep kurgesteld te zijn over de zieken- pidplannen. fc komt niets terecht van bezuinigin- en lastenverlichting voor het be kleven, zo menen zy. De vakcentra- Middelbaar en Hoger Personeel zegt b'. de plannen een forse lastenverzwa- x; betekenen voor de werknemers. Ik FNV heeft intussen verklaard bij de aoonderhandelingen te zullen blij- eisen dat bij ziekte het volledige loon wordt doorbetaald, folgens de FNV blijkt uit de voorstel- ec duidelijk dat de werknemers een j Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid wil een eind maken aan de onaantastbaarheid van werk nemers die ln dienst zijn van een werk gever die geen premies voor de sociale werknemersverzekeringen betaald. Ook wanneer hun baas niet afdraagt,, moeten de mensen die bij een malafide bedrijf werken gepakt kunnen worden. bi meent Den Uyl PAGINA 7 dienstverlening Provincie en gemeenten zijn het niet wisover de regeling van de bijdragen roorde maatschappelijke dlenstverle- nig. Gedeputeerde staten is bereid in 1S52 de helft van de tekorten te beta- Wi De subsidiering van alle instellln- I jrn Is niet volledig geregeld Vooral Vrugd en Gezin' krijgt met een flink Mort te kampen PAGINA 9 WMgwater II 3«ichten als zou Bruinisse te laat gea- lliameerd zijn voor de extra hoge wa ll ftsiand van afgelopen donderdag- Ij acht. worden door Rijkswaterstaat at klem weersproken De doorbraak node Markiezaatskade zal miljoenen II guldens aan herstelwerk gaan kosten li PAGINA 11 mtkomensbeleid Dt artsenorganisaties waarschuwen regering niet te tornen aan de ge maakte afspraken over de inkomens un medische specialisten en vragen Wol overleg over de positie van artsen ln dienstverband. Een eventuele her- «iardcring van medische functies moet los staan van een algemene inko- neiwmatlglng, zo wordt gesteld PAOINA 25 wetbai-cao De werkgeversorganisatie in het be taald voetbal hebben de cao-onder- bndellngen opnieuw uitgesteld Vol- Sende week word t gepraat met de spe- bivakbond. maar verlenging van de voor contractspelers komt zeker aan de orde PAGINA 29 éewinst knettowinst van de Koninklijke "uil-Groep is vorig jaar slechts wei- J4?edaald De daling van de olieprijs «tekent niet dat de oliemaatschappij ^activiteiten in de Noordzee gaat be- polcn Shell investeerde vorig jaar **£1134 miljoen gulden in Neder- Nieuws uit Zeeland: 2, 5,6, 1 en 9. Binnen- en buitenland: 3, Hen 13. 8Port: 23 en 25. Badio en televisie: 27. financiën, economie: 29. Zaterdagkrant: 17, 18. 19 en 21, groter deel van de kosten van het zie kengeld gaan dragen. Daartegen zal de bond zich blijven verzetten. Volgens het CNV is het enige wat het wetsont- werp aankondigt een kostenverhoging voor het bedrij fsleven door de invoering van een premiebetaling. Loonmaatregel Werkgevers en werknemers hangt een loonmaatregel boven bet hoofd als na bet afsluiten van een belangrijke cao door aanvulling van het ziekengeld tot 100 procent netto de door het kabinet toegestane loonruimte van 6 a 6,5 pro cent wordt overschreden. De wetsvoorstellen maken die aanvul ling tot 100 procent wel mogelijk, maar Den Uyl kon vrijdagavond ook niet be vestigen. dat dergelijke aanvullingen binnen de aangegeven loonruimte kun nen worden gerealiseerd. Hij kwam niet verder dan de opmerking ..theoretisch zou het hier en daar mogelijk kunnen zijn". De hoofdlijnen van de voorstellen tot wijziging van de Ziektewet zijn: De eerste vijf wachtdagèn komen voor rekening van de werkgever. Over de eerste twee wachtdagèn mag worden onderhandeld tussen werkgevers en werknemers om die eventueel voor rekening van de werk nemer te laten komen. Dit mag niet met de derde, vierde en vijfde wachtdag. Hiermee verandert de huidige situatie niet. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - „Wanneer ik bij mezelf de overtuiging had, dat de gehele pro blematiek binnen een paar dagen op gelost zou kunnen worden, dan zou ik overwegen te blijven. Maar ik heb het idee dat er nog veel gefilosofeer en ge- consulteer nodig is". Premier Van Agt verdedigde met deze woorden hel feit dat hij zondag het kabinet alleen laat eu vertrekt op een handelsmissie naar Maleisië en Thailand. Volgens de premier zal het kabinet ook volgende week niet, tot besluiten over de Voorjaarsnota kunnen komen, ook al zou hij in Nederland blijven. Hij is dan ook niet van plan zijn reis voor een tweede keer uit te stellen. Aanvankelijk zou hij afgelopen dinsdag zijn vertrok ken. maar door de problemen in het ka binet is toen aan Thailand en Maleisië om uitstel verzocht. Volgens Van Agt is de reis naar het Ver re Oosten al maanden geleden gepland en hij wil de Aziaten niet voor het hoofd stoten door helemaal niet te ver schijnen. „Ik wil niet het risico lopen in Thailand en Maleisië een groot af front te scheppen. Geen enkele gast heer vindt het plesanl enkele dagen te voren te horen dat het niet doorgaat. Aziaten zijn immers voor een hoffelij ke bejegening bovengemiddeld gevoe lig". aldus de premier. De Nederlandse export is op het mo ment te eenzijdig gericht op Europa, meent Van Agt. Het wordt hoog tijd dat nieuwe markten - en dan vooral in de Derde Wereld - voor de Nederlandse producten worden geopend. De pre mier wees met nadruk op de voor sprong die West-Duitsland heeft op ons land wat betreft de handel met de Der de-Wereldlanden Hij gaf toe niet met een orderportefeuil le terug te komen - ..daar is een minis ter-president niet voor" - maar hij zei het gevoel te hebben dat zijn reis een reele bijdrage kan leveren aan dergelij ke orders. iZie ook pagina 3< Over het ziekengeld moet premie worden betaald, „De Ziekleivet is de enige sociale voorzieningen waar dit nog niet gebeurt. Ook een zieke kan werkloos worden", aldus Den Uyl. De minimum dagloonregeling wordt ingevoerd, waardoor de laagstbetaal den niet door het minimum loon heen zakken. Dit geldt echter alleen voor on- gehuwden boven de 35 jaar en voor ge huwden met kinderen Werknemers zullen 02 procent meer ziektepremie gaan betalen. Deze voorstellen leiden tot uitbetaling van gemiddeld 90 procent van het in komen aan ziekengeld. Hiermee heeft het kabinet in hoofdlijnen het voorstel van de kroonleden van de Sociaal-Eco nomische Raad gevolgd. Geen gevolg is gegeven aan hun advies om de eerste wachtdag voor rekening van de werknemer te laten. ..Over die dag zou dan geen loon worden betaald. Dat betekent, dat er grote angst kan ontstaan en dat de mensen met naar de (Slot zie pagina 8 kolom 4) Reacties op de ziektewetplan nen op pagina 13. i Van één onzer verslaggeversi LEIDEN - De ploeg van Terneuzen heeft vrijdagavond het NCRV-Stedenspel gewonnen. In het zicht van de finale kwamen de Zeeuws-Vlamingen in de strijd legen Nunspeet echter één punt tekort om in ieder geval ge lijk te eindigen met Nuth en Menaldumadeel. die nu samen in mei in de finale gaan uitmaken wie dit spel van de NCRV uiteindelijk gewonnen zal hebben. Terneuzen haalde in totaal dertig punten. Lange tijd leek de ploeg rechtstreeks naar de eindronde op te sto men. De eerste onderdelen - hobbelpaarden, het kaap- standerspel en een hoepelrace - werden gewonnen. Ook de Zeeuws-Vlaamse denksporter zegevierde over z'n te genstander uit Nunspeet. De race met poppen richting snoepwinkel werd echter verloren, evenals het finale- spel. de trapskelterrace. waarin de meeste punten te verdienen waren. Daarmee was Terneuzen op 23 punten gekomen. Intussen hadden de denkers in het stadhuis, burgemees ter Ockeloen veel foute en weinig goede antwoorden ge geven op de zogenaamde denkvragen Ockeloen had daarmee in totaal zes punten vergaard. Uiteindelijk kwam er in de laatste gokronde nog een puntje bij. waar mee de ploeg op dertig punten bleef steken en net de finale misliep. (Zie pagina 6. PARAMARIBO (ANP) - De machtstrijd in Suriname is vrijdag beslist in het voordeel van Bouter se. Deze heeft de macht weer volledig in handen. Rambocus, één van de leiders van de poging tot een staatsgreep, die in de nacht van woensdag op donderdag begon, zwierf gisteravond laat met twee pantserwagens rond ergens in Paramaribo. Via de staatsradio is om opsporing verzocht van Rambocus. In het opsporingsbericht is bekendge maakt dat Rambocus is gevlucht in een gele personenauto en twee YP-pantserwagens. Er wordt voor gewaarschuwd dat Rambocus gewapend is en levensgevaarlijk is. standelingen zich hadden verschanst, medestanders op zich achter Bouterse sergeant-majoor Hawker, één van de leiders van de poging tot een staats greep. gearresteerd. Hawker werd gewond overgebracht naar Fort Zeelandia. waar legerbevel hebber Bouterse zich bevond. Vanuit Fort Zeelandia riep Hawker zijn Vrijdagmiddag bezetten manschappen van het militair gezag van Bouterse de Memre Boekoekazeme. het laatste bol werk van de opstandelingen onder lei ding van Rambocus. Vrijdagochtend vroeg werd bij een aanval van de groep-Bouterse op de Memre Boekoekazeme, waar de op- te scharen. Hawker verklaarde, gelegen op een brancard, voor de televisie dat hij was gedwongen met Rambocus mee te doen. Mannen van Rambocus had den hem uit de gevangenis gehaald, waar hij een straf uitzat van vier jaar, wegens een poging tot een staatsgreep van een jaar geleden Hij noemde het militaire gezag van Bouterse het enige in Suriname. Bij de Memre Boekoekazeme is in de loop van vrijdag nog geschoten. Volgens diverse bronnen zijn er bij de gebeurtenissen in Suriname sedert donderdag doden gevallen, hoewel hier officieel niets over gezegd is Cijfers zijn niet genoemd. Vast staat dat er gewon den zijn gevallen, maar ook hiervan zijn geen cijfers. De 30-jarige Robbie Behr. eerste luite nant van het Surinaamse leger, heeft vrijdagmorgen op Schiphol politiek asiel in Nederland aangevraagd. Behr arriveerde, samen met zyn echtge note. uit Curacao Het ministerie van justitie heeft hem in afwachting van de behandeling van zijn asielaanvraag in Nederland toegelaten. Behr weigerde een motivering van zijn asielaanvrage te verstrekken aan de pers. Wel zei hij 'niet met open armen in Suriname te zullen worden ontvangen'. SOW JETBLAD ROEPT OP TOT STRIJD TEGEN GODSDIENST MOSKOU -Het blad van de communis tische jongeren in de Souwet-Unie, de Komsomolskaja Pravda. heeft vrijdag opgeroepen tot een 'vastberaden strijd tegen de godsdienst' Ook pleit het voor atheïstische propaganda. De krant veroordeelt het trouwen in de kerk, wat vooral in Litouwen erg in zwang is In 1981 werden om die reden alleen in de hoofdstad Vilnjoes 19 men sen uit de organisatie van de commu nistische jongeren gezet. Risico's in het luchtledige \lfi/ 5ryware moeilijkheden in Vyo'fl Zjhet kabinet-zoals hij het zeifin een brief aan de voorzit- MA ler van 116 tweede kamer om- PSij schreef - achter zich latend is premier Van Agt vertrokken voor een bezoek aan Maleisie en Thai land. Een nationale actiedag van de FNV tegen de ziektegeldvoomemens van het kabinet op dezelfde dag dat mi nister Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) samen met zijn staatsse cretaris Dales over deze aangelegen heid bij het parlement een ingekrom pen voorstel indiende. Stakingen die grimmiger beginnen te worden en te genstellingen tussen leden van ver schillende vakcentrales, die zich ver scherpen. En nu langzamerhand steeds dichterbij verkiezingen voor provincia le staten op 24 maart. Er ontstaat een sfeer alsof Nederland in iets luchtledigs terecht is gekomen. Politiek en sociaal- economisch zijn besluiteloosheid en uitstel van het moment waarop impo pulaire maatregelen in welke vorm dan ook moeten worden genomen, opnieuw en voor de zoveelste keer troef. Als ar gument voor het uitblijven van de zoge heten Voorjaarsnota van het kabinet (het stuk waarin moet komen staan hoeveel en waar er nu eigenlijk moet worden bezuinigd) wordt aangevoerd dat „er meer tijd nodig is om met ver stand te kijken naar wat er op het ogen blik economisch precies gaande is", zo als Den Uyl het formuleerde. Maar 'meer tijd' heeft sinds de vorming van het huidige CDA-PvdA-D'66 een half jaar lang eigenlijk nog geen enkele daadwerkelijke oplossing gebracht voor de huizenhoge problemen waarin Nederland verzeild is geraakt. En het is zeer de vraag of de adempauze die de sterk verdeelde ministers van de drie partijen elkaar nu weer hebben gege ven het begin van een akkoord ook maar een stap dichterbij brengt. In deze dagen van crisis-zenuwachtig heid is er het geijkte patroon van schoten voor de boeg en pogingen om het effect daarvan toch weer af te zwak ken. De PvdA voelt zich binnen het ka binet schriller dan ooit in een uitgespro ken minderheidspositie gemanoeu vreerd. Over tien dagen komt via de stembus de aanwijzing in welke orde van grootte de afkalving van de aan hang moet worden gemeten D'66. de kleinste coalitiepartner, laat al dreige menten los dat het wat deze partij be treft niet meer hoeft met het kabinet wanneer de bezuinigingen per 1 april aanstaande niet zijn geregeld Het CDA op zijn beurt houdt stevig vast aan har de eisen en verkeert in de min of meer luxe positie om te kunnen afwachten hoe het de beide anderen bij die stem bus van 24 maart zal vergaan. Met an dere woorden- om eens rustig te bekij ken hoe de twee links gerichte bondge noten tegenover elkaar zullen komen staan. Van Agt kleurde de situatie van het ogenblik gisteravond in met de me dedeling dat de tegenstellingen binnen het kabinet over de bezuinigingsmaat regelen - en zeker de vraag in hoever daarbij ook de sociale verzekeringen moeten wprden betrokken - waren ge klommen tot de hoogte van 'grote poli tieke risico's'. In het politieke vacuüm waarin de drie regeringspartijen die dit kabinet overeind houden Nederland laten rond- tobben kan langzamerhand niemand nog om de vraag heen wat er eigenlijk nog is overgebleven van het regeerak koord van vorig najaar En Als ook dat samenstel van inmiddels aan alle kan ten rammelende afspraken inhoudelijk als gevolg van harde feiten een flink stuk is opgeschoven blijft het probleem hoe groot de rek is die CDA. PvdA en D'66 elkaar geven om de samenwerking door de werkelijkheid van alledag te la ten dicteren. De verhouding tot de vak beweging is tot ver beneden het vries punt gedaald De werkgevers voelen zich danig bekocht door de vertragings tactieken waarvan de ploeg-Van Agt II zich bedient en de onzekerheid die zo veel sociale onrust heeft veroorzaakt. Het brede maatschappelijke draag vlak, waarop werd gegokt, is een illusie gebleken. Bij alles heeft het kabinet wei heel duidelijk het risico genomen om de zaak nog maai- even verder te laten doorzieken. En of dat verantwoord was kon men in het Catshuis evenmin over zien. vdM Op 25 juni worden op de Nederland se Antillen vervroegde verkiezingen ge houden voor de staten, die het parle ment vormen van de zes eilanden in het Caribische gebied. De regering in Wil lemstad heeft vrijdag dit besluit geno men. De kandidaatsstelling voor de stembusslag is bepaald op 27 april. In het kader tan de landelijke actiedag van het FNV giste ren, liep FNV-voorzitter Wim Kok (ticeede van luiksui Maastricht mee in een protestmars door de binnenstad. Ook op andere plaatsen in het land werd door in totaal 100 000 mensen gedemonstreerd tegen de kabinetsplannen met het ziekengeld, veelal in de vorm van werkonderbrekingen en discussiebijeenkomsten. (Zie verder pagina 3) LUXEMBURG - De Iraanse machthebbers hebben een ei gen methode ontwikkeld om het tekort aan bloed op te heffen voor de Khomeini-aanhangers die gewond zijn ge raakt in de oorlog tegen Irak of in straatgevechten. Volgens informatie van radio-Luxemburg is er onlangs een geheime verordening uitgevaardigd waarin justitieambtenaren wordt toegestaan ter dood veroordeelden voor de voltrek king van het vonnis bloed af te nemen. Radio-Luxemburg zegt een origineel van de verordening in het bezit te hebben. In het stuk zou staan dat betrouwbare artsen' voor de executie ter dood veroordeelden bloed mogen afnemen om zodoende hard benodigde bloedtransfusies te kunnen toedienen aan gewonde militairen en revolutio naire gardisten. Er wordt in de verordening benadrukt dat de maatregel in overeenstemming is met de religieuze wetten van Iran.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1