verraste ruinisse volledig Leerlingen lts Axel winnen schoolv ei I i g hei dswedstrij d Waarschuwing voor hoog tij kwam traag op gang VRACHTSCHIP ENKELE UREN VAST OP WESTERSCHELDE Tehuis christelijke bejaarden Vlissingen PZC/provincie ÏEN TIJD VOOR TEGENMAATREGEL Schade aan duinen en dijken valt mee ERNST SITUATIE LAAT ONDERKEND LANDELIJKE FINALE OP 20 APRIL HJOAG 12 MAART 1982 jOEN'OPZOOM - Met man en macht is rijkswaterstaat donderdag begonnen l,rtdichten van een fikse bres in de Markiezaalskade, tussen de Bevelandse jj^ksluizen en de Brabantse Molenplaat. De stormvloed die in de nacht van pjjdag op donderdag plotseling de kop opstak, zorgde voor een gat van vijftig meter breedte en uitschuringen in de pas aangelegde dam. Iman en macht: de Deltadienst-oost van rijkswaterstaat kreeg massaal assis- aevande Deltadienst-west (stormvloedkering, waar de schade als gevolg van s»rm meeviel) jwoordvoerder van rijkswaterstaat deelde mee dat de bres 's nachts om 03.00 nd. Op dat moment was er in de Oosterschelde een waterstand van 2.45 meter plus NAP en in het achter de kade gelegen Markiezaatsmeereen waterstand van 0.30 meter plus NAP. Toen werd de hoogste waterstand nog niet eens gemen- ten. Dat gebeurde om 04.10 uur 3.70 meter plus NAP Het gaat ontstond aan de kop van het zuidelijke damvak. bij de aansluiting van de dam met de zogenaamde sluitkade. Het geweld van het water rukte de bekleding van stortsteen. kunstweefsel en mijnsteen volledig van het zandlichaam af. Daarna had de zee vrq spel. Een hydraulische kraan, die op het damvak stond opgesteld (in verband met de afwer king van de nieuwe kade) verdween in de golven. Als gevolg van de doorbraak, raakte het scheepvaartverkeer op de Schelde Rünverbindmg in de morgenuren gestremd, 's Middags kon deze hinderpaal alweer worden opgeheven. RUINISSE - Overheid en bedrijfsleven in Bruinisse werden in de nacht van woensdag op nderdag volkomen verrast door het hoge water. Gevolg was dan ook dat er geen enkele maatre- Igetroffen was om de bedrijven op het haventerrein - twee machinefabrieken, een scheepswerf i(tn jachtwerf - enigszins te beschermen. Er ontstond een flinke wateroverlast en bijbehorende lade. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse heeft, verontrust door het uitblijven van |jjjewaarschuwingen, hoofdingenieur-directeur O. Boom van rijkswaterstaat Zeeland om een tpgaand onderzoek gevraagd. daar het Bruse verzoek om nader on derzoek. Overigens nam de gemeente raad van Bruinisse onlangs een voor stel aan voor aanpassing van het ha vengebied. Daardoor moet de wate roverlast worden ingedamd. anaal gesproken krijgen gemeente óedryven in Bruinisse ruim tevoren a waarschuwing wanneer er extra pater te verwachten is. Daardoor nntn de fabrieken op het niet door ia beschermde haventerrein voor mier gevoelige materialen, en der- ftt. in veiligheid brengen. Waarom narschuwing dit keer is uitgeble- SKt «^donderdag niet duidelijk. Van- Het weerbericht gaf voor Bruinisse een nachtelijke verhoging aan van 1.5 meter. Dat kwam neer op een water stand van 2,42 meter NAP. In werkelijkheid werd het 3,64 meter NAP (gemeten bij de Grevelingensluis. De stijging van het water was op een gegeven moment verontrustend: 9 cen timeter per 5 minuten. Burgemeester Hekman zei dat de waterstandverho ging bij Bruinisse altijd al hoger is dan officieel wordt aangegeven. Hij weet dat aan de 'fjorden van Bru', oftewel. Zijpe, Krammer, Volkerak. In deze smalle passages wordt het water vanuit de Oosterschelde bij storm extra hoog opgestuwd. Door de aanleg van de Vol- keraksluizen 'kaatst' het terug, maar dat gebeurt door de tegenstand van de wind niet snel genoeg, zodat de opstu wing bij Bruinisse - zeker na de aan vang van de Deltawerken - steeds ho ger wordt. De waterstand van 3,64 meter NAP is, gerekend over de afgelopen tien jaar, bij Bruinisse al herhaalde malen overschreden. In 1973 wees de peil schaal 4,12 meter NAP aan; in 1976 was het 4,10 meter NAP; in 1979 (no vember) kwam het water tot 3,91 meter +-NAP. m» isgebouwde muren f w kleedlokaal Goes omgeduwd H ES-Van een kleedlokaal in aan- bij een sportveld aan de De ttfstraat in Goes zijn enkele pas ge- P2J! wide muren omver geduwd. Waar- gelijk hebben enkele kinderen dat I'Kc-fktu. «kleedlokaal wordt gebouwd door tfngen van de lts. Berekend in ma- en bedraagt de schade ongeveer 'gulden. hemadag alcohol en S: rags bij 25-jarig istaan van ZCAD DDELBURG - Het vijfentwintigja- bestaan van het Zeeuws Consuita- rareau voor Alcohol en Drugs CAD) zal vrijdag 18 juni in de grote van de schouwburg aan het Mo- water in Middelburg worden ge- trd met het houden van een thema die voor iedere belangstellende «inkelijk is. Dit deelde ZCAD-di- 'l'tï R- Visser donderdag mee tij- Hde vergadering van de provincia- rud voor de volksgezondheid in >4B eland (Ravoz). ibemadag begint 's morgens om tien inetdeontvangst van de bezoekers. streeks kwart voor tien gaat de dag cieel van start. Om elf uur is dan de riSdi, nte spreekbeurt gepland. Dr J. van ehss "den (directeur-generaal volksge- u si Bdheid bij het ministerie van volks- iü ar sondheid en milieuhygiëne) praat B over het thema 'alcohol, ons een rg Daarna is drs L. H. A. M. van de Lr (hoofd afdeling maatschappe- Tt aangelegenheden en volksgezond- B van de Vereniging Nederlandse nenteni aan de beurt. Het thema tnjnspreekbeurt is nog niet bekend, idelunch. voor eigen rekening van de rakere, beantwoordt een forum de igendie naar aanleiding van de refe- ta opgekomen zijn bij het publiek. It gebeuren begint omstreeks kwart «rtwee, Kcteur R. Visser neemt overigens 18 ai afceheid van het ZCAD. Hij is er ■to de oprichting aan verbonden ge jat Op zijn verzoek wordt aan dit tóeid geen aandacht besteed in de bs van veel en lange toespraken. Baf drie uur zal er dan ook kort bij het t- «orden stilgestaan waarna er nog B receptie wordt gehouden. rel het water in Bruinisse stond zo hoog, dat men niet zonder laarzen droge voeten kon houden. Honderdjarige in 'De Stelle' Oostburg OOSTBURG - Mevrouw J. de Keu- Back-Lucieer vierde woensdag in «t verpleeghuis De Stelle te Oost- wrg haar honderdste verjaardag. werd in Nieuwvliet geboren. Daar heeft zij ook 52 jaar op een win boerderijtje vlak onder de hut gewoond. Mevrouw De Keu- j™k heeft twee zoons en één wuttoon. In 1975 nam zij haar in- 0» in het verpleeghuis. Zij ver eert in een redelijk goede gezond- "idJtoestand. to besloten kring gevierd, 's Mor gans was er een receptie voor de woners van het verpleeghuis en JMMagskwam de familie de hon- MNjarige feliciteren. Het feest «W verder opgeluisterd door de aanwezigheid van de echtgenote commissaris van de konin- mevrouw J. Boertien. Zij bood «aonderdjange een doos bonbons ^Ooto burgemeester mr C. Spij- was aanwezig. Namens de soeente Oostburg bood hij me- TOuwDeKeuninck een fruitmand VLISSINGEN - Het Britse vrachtschip 'Atlantic Causeway' (14.946 brt) is donderdagmorgen vroeg door negen sleepbo ten vlotgetrokken nadat het schip enkele uren eerder was vastgelopen op de Westerschelde, ter hoogte van Borssele. Volgens een woordvoerder van de Unie van Redding- en Sleepdienst in Terneuzen is het karwei 'op het nippertje' geklaard, daarmee doelend op de bijzonder hoge stand van het water in de nacht van woensdag op donderdag. Was de poging mislukt dan had het volgens hem nog wel een maand kunnen duren voordat een nieuwe poging zou kunnen wor den ondernomen. De 'Atlantic Causeway', eigendom van de Associated Con tainer Lines, was op weg van Antwerpen naar Bremersha- ven. Omstreeks kwart voor drie donderdagmorgen raakte het schip, vermoedelijk door de harde wind. buiten de vaar geul en liep vast ter hoogte van de schaarboei in de Pas van Neuzen, de vaargeul die ter hoogte van Borssele de verbin ding vormt tussen de Everlngen en de Pas van Terneuzen. Op dat tijdstip was het ter plaatse bijna hoog water. De waterstand in de nacht van woensdag op donderdag was bij hoog water 3.66 meter boven NAP. tegen 2.60 meter normaal. Als de negen slepers, zes van de Unie en drie van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst, er niet in waren geslaagd het schip snel vlot te trekken, had dat volgens de woordvoerder van de Unie betekent dat de lading gelost zou moeten worden, of dat men had moeten wachten tot het volgende giertij. Langer wachten zou volgens de woordvoerder hebben betekend dat de kans op breken van het schip toeneemt. De storm die op dat moment woedde, er heerste windkracht 8 met uitschieters tot kracht 10, is er vermoedelijk tevens de oorzaak van dat de 'Atlantic Causeway' niet ongeschonden uit de strijd kwam. De hoge golven wierpen één van de sle pers tegen het schip, waardoor aan stuurboord een verticale scheur van ongeveer 50 centimeter ontstond. De scheur be vindt zich ongeveer 2,5 meter boven de waterlijn. Nadat de negen sleepboten, de Fighter, Martine, Jerome Let- zer. Westdiep, Jacques Letzer en President Gerling van de Unie en de Breedbank, Evertsen en De Ruyter van NVS, het container- en ro/ro-schip even na half vijf donderdagmorgen hadden vlot getrokken voer het schip onder begeleiding van de Fighter naar de rede van VlissingenVlissingen waar het ten anker ging. Daar werd de schade opgenomen, maar na dat was gebleken dat de 'Atlantic Causeway' niet voor repa ratie naar een werf hoefde werd de reis voortgezet. De loodsensteiger voor de Vlissingse boulevard stond donderdagmiddag geheel onder water. GOES - Als gevolg van de storm vloed ontstond schade aan de duinen bij Vrouwenpolder en tussen Oostka- pelle en Domburg. Aan de nol van de Griete bij Terneuzen verdwenen uit de glooiing betonblokken. In Cad- zand en bij Groede werd duinafslag vastgesteld en spoelde rijsthoutbe- scherming weg. De dijk bij Groede liep een gaatje op in de glooiing door het wegspelen van basaltblokken. Betonblokken raakten los uit een dijkvak bij Gorishoek ongeveer 5 tot 10 vierkante meter). In de dijk tussen Vlissingen en Wannetjes verdween Vilvoordse steen Dijkgraaf mr. J A.Lantsheer van het waterschap Walcheren zei dat de schade geboekt moet worden op de post 'de zee geeft en de zee neemt'. Hij vond het, voorzover donderdag was na te gaan, al met al meevallen. Dat lieten ook de technici van de andere waterschappen blijken. GOES De stormvloed die in de nacht van woensdag en donderdag de Zeeuwse kusten teisterde, was niet voorzien. De waarschuwingssystemen - die vooral na de watersnoodramp van 1953 van kracht werden - bleven dan ook in gebreke, of werkten traag. De ernst van de situatie, zoals die zich toonde bij hoogwater, werd onderschat. Overigens is het in het algemeen goed afgelopen. Eén en ander bleek uit mededelingen van woordvoerders van bet KNMI, de stormvloedwaarschu wingsdienst (SVSD) van rijkswater staat, provinciale waterstaat Zeeland en de waterschappen. s bij Vlissingen - basisstation over de Oosterschelde heen" Donker voor het district Schelde van de stormvloedwaarschuwingsdienst - bij hoogwater m de nacht van woens dag op donderdag een waterstand van 2.41 meter plus NAP voorspeld. Niets bijzonders: pas bij een stand van 3,10 meter plus NAP (het lande lijke peil voor beperkte dijkbewa king) wordt de aandacht verscherpt. Sinds 1953, de watersnoodramp, is dat beperkte dijkbewakingspeil in Vlissingen ruim 80 keer overschre den. Na de vaak ingrijpende dijkver sterkingen in Zeeland is daar (in on derling overleg i een peil van 3.27 me ter plus NAP (het zogenaamde grenspeil) als alarmpunt afgespro ken. Bij Vlissingen was omstreeks 03.00 uur een waterstand van 3,42 meter plus NAP. Dat houdt in een peil bij Hansweert van 3,85 plus NAP; bij Bath van 4,25 meter plus NAP, bij Colijnsplaat van 3,25 plus NAP. bij Wemeldinge van 3,65 plus NAP. De oorzaak van de plotselinge water standstijging was, aldus T. Donker van het KNMI-station in Zierikzee: „Een zeer smerig intern windeffect zei dat de opwaaiing bij Vlissingn beïnvloed wordt door de windvelden over de hele Noordzee en zelfs over het Kanaal. Voor het oostelijke deel van Zeeland (Oosterschelde. Wester schelde) komen daar nog eens de ge volgen van windvelden over deze zeearm zelfbij. Een bijkomend effect was een abrupte draaiing van de wind vanuit het zuidwesten in west- noordwestelijke richtingen. De wind snelheid was op het hoogtepunt vol gens Donker „een heel dikke acht tot een kleine negen Beaufort, met wind vlagen van 23 tot 24 meter per secon de". Hij onderstreepte dat de extra hoge waterstanden vooraf met voor zien konden worden Wel werd dooi het Zierikzeese KNMI op grond van een onderlinge afspraak om 20.30 uui (ruimschoots voor hoogwater) het waterschap Schouwen-Duiveland gewaarschuwd. Dijkbewaking Hoofd berichtgeving P. W. Spaar- man van de stormvloedwaarschu- wingsdienst liet weten dat er aan vankelijk geen reden w aren om een telegram voor beperkte dijkbewa king uit te sturen. Na waarschuwing door het KNMI te I De Bilt ter is daar een rechtstreekse lijn mee) werd besloten tot een spoe- dalarmering, ongeveer drie uur vóór hoogwater. In het kader daarvan kreeg hoofdingenieur-directeur W de Beijl van provinciale waterstaat Zeeland onder anderen een signaal. Na overleg met zijn adjunct A. M. de Graauw. besloot De Beijl niet tot ver dere waarschuwing. De waterschap pen kregen derhalve niets te horen De Beijl deed dat, zo legde hij uit. omdat een hoogste waterstand voor speld werd onder het grenspeil Vlis singen (3,27 meter plus NAP). Het feit dat er uiteindelijk op de peilschalen van de Scheldestad een hoogte van 3.40 meter plus NAP werd gemeten, betekende naar de mening van De Beijl niet dat onaanvaardbaar risico genomen is. Hij legde er de nadruk op dat de zeeweringen in Zeeland zon der uitzondering bestand zijn tegen een hoogwater als dat van donder dag. Overigens werd door de stormvloed waarschuwingsdienst donderdag morgen wel een telegram voor be perkte dijkbewaking uitgezonden. Het gold toen de verwachte hoge wa terstand in de loop van de middag. Mede dankzij een afnemende wind bleven opvallend hoge waterstan den uit. ZEVENTIG BEDDEN AAN SPUIKOM MIDDELBURG/VLISSINGEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de stichting Christelijke Bejaardenzorg in Vlissingen 72 bedden toegewezen. Die maken deel uit van in totaal 100 bedden voor bejaardenoorden op Walcheren die zijn toegekend door de staatssecretaris van CRM. De overige 28 bedden zijn toegewezen aan het bejaardenoord Buitenrust van de Humanistische stichtin gen 'Jacob Roggeveen' in Middelburg. AXEL - De christelijke lagere techni sche school uit Axel is gisteren in Den Bosch winnaar geworden van de halve finale van de schoolveiligheidswed- strijd voor technische scholen van het district zuid. Zij plaatsten zich via de ze overwinning voor de landelijke fi nale die op 20 april wordt gehouden in het Veiligheidsinstituut te Amster dam. Het team van de Axelse school bestond uit de leerlingen Kees Overdulve uit Axel, Mark van Gremberghe en Rudy Rottier uit Koewacht, en stond onder leiding van de heer N. Willemsen. leraar lassen constructieleer en handenarbeid aan de school. Het team moest de stryd aanbmden tegen de teams van de tech nische school uit Vlissingen. Zierikzee, Oss. Den Bosch. Boxmeer. Breda. Brunssum. Kerkrade en Nijmegen. De teams kregen eerst een aantal theoreti sche vragen te beantwoorden om daar na als team een aantal praktijkop drachten te vervullen. In een lokaal stonden een aantal machines en ge reedschappen opgesteld waaraan qua veiligheid veel, weimg of niets man keerde. De teams moesten deze gebre ken op het gebied van veiligheid opspo ren. Bij het bekendmaken van de uit slag door de jury bleken de Axelaars over de beste vciligheidskennis en op merkingsvermogen te beschikken. Met 105 punten legden zij beslag op de eer ste plaats. Tweede werd de technische school 'Westdonk' uit Den Bosch met 100 punten en derde de scholenge meenschap 'De Klokkenberg' uit Nij megen. ook met 100 punten. Ook deze teams zullen 20 april in Amsterdam aanwezig zijn om de technische scho len uit het zuiden te vertegenwoordi gen. De stichting Christelijke Bejaarden zorg wil de 72 bedden onderbrengen in een nieuw te bouwen bejaardenoord op de Spuikom in Vlissingen. Hoewel de plannen voor de bouw nog in een zeer pril stadium zijn (de procedure om te komen tot een bestemmingsplan voor dat gebied is nog maar zeer onlangs be gonnen) is het voornemen van de stich ting toch mede bepalend geweest voor de keuze van GS. Een andere gegadigde voor de 72 bedden vormden de Huma nistische stichtingen 'Jacob Rogge veen' die een bejaardenoord wilden bouwen in het plan Rosenburg in Vlis singen. GS geven de voorkeur aan een bejaardentehuis dichtbij de binnen- 'Teater Optater' geeft optreden in Oostburg OOSTBURG - 'Teater Optater' treedt zaterdag 13 maart op in het Nederlands hervormd kerkcentrum in Oostburg. In het zaaltje tegenover de hervormde kerk zal de Zeeuws-Vlaamse theater groep een voorstelling geven van haar nieuwste produktic. die vorige week zaterdag onder grote belangstelling in première ging in Aardenburg. Het gaat om vier eenakters van de Franse schrijver Obaldia. die door 'Op tater' tot een avondvullend programma zijn samengevoegd onder de titel 'Obal- diade'. 'Teater Optater' werd met haar vorige produktie 'De draad in het don ker' van Hella Haasse winnaar in de Zeeuwse voorronde van het Nationaal Lancfjuweel. De 'Obaldiade'. waarvoor 'Optater' een garantie-subsidie ontving van de provincie Zeeland, werd geregis seerd door Cor Verdonschot De voor stelling. waarin humor en maatschap pelijk arrangement samengaan, begint zaterdagavond om acht uur. stad van Vlissingen. Bovehdien zijn GS van mening dat een bejaardenoord van christelijke signatuur de voorkeur ver dient omdat uit de wachtlijsten voor opname in een bejaardentehuis blijkt dat het merendeel de voorkeur geeft aan opname in een christelijk tehuis buiten de gemeente boven opname m een algemeen tehuis in Vlissingen. Wet houder D. J. P. Bruinooge van onder meer welzijn zegt in een reactie het te betreuren dat de bedden niet zijn toege wezen aan de algemene stichting Ter Reede „We zijn nu in Vlissingen zo ver dat alle stromingen zijn ondergebracht in één stichting. Op deze manier wordt een verbrokkeling in de hand gewerkt". Het bejaardenoord Buitenrust van de Humanistische stichtingen 'Jacob Roggeveen' krijgt '28 bedden. Daaraan zijn echter enkele voorwaarden verbon den. Ten eerste moet een volledig inge richte keuken in het tehuis worden ge bouwd. Daarnaast dient het opname- beleid zodanig te worden aangepast dat het personeelsbestand overeenstemt met dat in andere bejaardenoorden. Tenslotte moeten posten als rentever lies tijdens de bouw en aanloop- en grondkosten in het bedrag per eenheid worden opgenomen. Ingebroken in SRV- wagen in Zierikzee ZIERIKZEE - In de nacht van woens dag op donderdag hebben onbekenden ingebroken in een SRV-wagen, die ge stald was in een schuur aan de Oude- weg in Zierikzee. De inbrekers forceer den eerst een slot van de deur van de schuur, om daarna een ruit te tillen uit de schuifdeur van de SRV wagen. Uit de wagen werd een onbekend be drag aan geld gestolen, pakken koffie en een hoeveelheid sigaretten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7