MONUMENT WACHTER ook de biechtstoel wordt niet vergeten titel voor het grijpen ex Straks met pensioen? Leef er naar toe wiekslag 0-3; MTS/MEAO 2-Promenjfc|: 0; Kint Tuincentrum-Gemeente 3 2-2. ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEVOBO TERNEUZEN Roelse en Verduijn bekijken de schade in het portaal van de kerk in V/aarde. van kwaliteit zijn. Naast een van de kerkmuren ligt nog een voorraadje zo dat de monumentenwachters de eigen materialen niet aan behoeven te spre ken Na het buitenwerk begint een inspectie van de binnenzijde van het kerkge bouw. Zelfs de vloeren van de biecht stoelen worden daarbij niet vergeten. Het moeilijkste onderdeel blijkt zich in hogere sferen te bevinden: de bovenzij de van de gewelven. De trap naar de orgelzolder is snel gevonden. Daarna moet eerste een losse deur worden ver wijderd. Vervolgens zijn er allerlei gym nastische toeren nodig om via trapleer- tjes en kleine kruipgaten de ruimte tus sen de gewelven en het dak te bereiken. Het lukt. De beneden zo goed ogende gewelven blijken een minder fraaie achter- of bo venkant te bezitten. De monumenten wachters hebben een lamp nodig om zich een weg te zoeken door de wirwar van loopplanken en steunbalken. De heer Huige is de eerste die sporen ont dekt van de zo gevreesde boktor, een wezen dat het houtwerk gevaarlijk kan aantasten. Ook is het overduidelijk dat er houtwormen aan het arbeidsproces deelnemen in de stoffige ruimten. Ge lukkig blijken de aantallen niet verontr rustend te zijn en behoeft er voor de instorting van het gewelf niet te worden gevreesd. Intussen zitten onze haardos sen en jassen al behoorlijk onder de spinrag. De monumentenwachters kij ken er niet vreemd van op en zeggen dat het gebouw in Heinkenszand nog heel gunstig afsteekt wat dit betreft met an dere kerkgebouwen in het Zeeuwse. De beide monumentenwachters laten zich niet afschrikken door het vuile werk dat ze soms op moeten knappen, evenmin doen de collega's die in Waar de bezig waren dat. Allen zyn ze vroeger op ë- een of andere manier in de bouw wereld actief geweest, gewoon een ver eiste voor het werk dat ze moeten ver richten. subsidie Als eerste in Nederland besloot de pro vincie Zeeland een subsidieregeling in te stellen voor het onderhoud van ker ken en kastelen. De provincie droeg voor maximaal twintig procent bij in maximaal vijfduizend gulden aan on derhoudskosten, zodat er maximaal duizend gulden werd uitgekeerd. Dit jaar is de regeling verruimd en kan er maximaal twintig procent van tien duizend gulden betaald worden, het dubbele dus. Tot grote vreugde van de monumcntenwacht kwam ook het mi nisterie van CRM dit jaar met een rege ling over de brug. CRM betaalt maxi maal dertig procent van maximaal tienduizend gulden van onderhouds kosten aan kerken en kastelen. Eige naars van dergelijke gebouwen mogen elk jaar van deze regeling gebruik ma ken. Alhoewel de monumentenwachtsecre- taris Van de Voorde hier blij mee is zit er ook een schaduwkant aan de zaak. Tot voor kort behoefden eigenaars van ker ken en kastelen alleen maar een subsi- die-aanvraag bij de provincie in te die nen. Nu CRM ook gaat subsidiëren ver langt dit ministerie dat ook daar een aanvraag wordt ingediend. Volgens Van de Voorde wordt het daardoor voor particulieren moeilijker en ondoorzich tiger wordt. De provincie heeft zich in middels dan ook al tot de staatssecreta ris van CRM gericht met het verzoek om de aanvragen voor de onderhouds- subsidies alleen via de provincie te la ten lopen. Zeeland is dan ook nog be reid om het subsidiedeel van CRM voor te schieten. Er zijn in de provincie om en nabij de honderd kerkgebouwen die voor de on- derhoudssubsidieregeling in aanmer king zouden komenTot nu toe wordt er echter nog maar in 42 gevallen gebruik van gemaakt. Volgens monumenten- wachtsecretaris Van de Voorde is een van de oorzaken dat de kerkbesturen eerst zelf uitgaven moeten doen. Nadat de de rekeningen hebben overgelegd kunnen ze in aanmerking komen voor de bijdragen. De heer Van de Voorde hoopt dat de rest van de kerken ook over de streep getrokken wordt. Hij erkent echter dat de kerkbesturen naast de subsidies ook nog een flinke eigen financiële bij drage voor onderhoudswerkzaamhe den moeten betalen En dat is voor sommige gemeenten en parochies een onoverkomelijke zaak, Veel biecht stoelen zullen dan ook nog lange tijd ongeinspecteerd blijven staan waar ze al heel lang stonden. %Wilem Staat VRIJDAG 12 MAART 1982 TÉRNEUZEN - Met nog slechts enkele wedstrijden te gaan lijken de klasse menten in het Terneuzense bedrijfs- volleybal gemaakt. Zeldenrustcollege in de boogste klas heeft de titel voor het grijpen nu Promenade deze week onverwacht een punt liet liggen. De Hoop was al weken geleden zeker van de titel in de tweede afdeling. In de vierde klas drie clubs die naar pro motie gaan: achter - waarschijnlijk - kampioen Sterbanden gaan Wiekslag en V&V 3 mee naar de derde divisie. V&V 2 heeft in de derde klas nog twee hindemissen te nemen op weg naar de titel. Met een voorsprong van één punt op Roelofs 2 en twee op PSV 2 moeten de laatste wedstrijden daar de beslis sing brengen. V&V 2-Roelofs 2 (16 maart) en PSV 2- V&V 2 (23 maart) worden uiterst be langrijk. Ook de stryd om degradatie is een heel eind gelopen. Gemeente 1 zakt uit de hoogste klas. Philips 1 en Zeldenrust college 2 zijn kandidaat daarvoor in de tweede klas. Elopak is in de derde klas al gedegradeerd, neemt waarschijnlijk De Meyer 2 en Gemeente 2 mee op de weg terug. uitslagen Eerste klas: Douane-Roelofs 0-3; Dow-Zel- denrustcollege 0-3: Promenade 1-Promenade 2 2-1; Dees-V&V 3-0. Tweede klas: Zeldenrustcollege 2-PZEM 0-3; Belastingen-De Meyer 0-3: Dees 2-MTS/ MEAO 0-3; PSV 3-De Hoop 0-3. Derde klas: Gemeente 2-Dow 2 0-3: Elopak- V&V 2 0-3; Promenade 3-De Meyer 2 3-0; B&S-PSV 2 1-2. Vierde klas: V&V 3-PZEM 2 3-0: Douane 2- badmintoernooi TERNEUZEN - De BC Terneuzen orga niseert zaterdag 13 en zondag 14 maart haar jaarlijkse badmintontoemooi in de A. B, C en CX-klasse. Dit groots op gezette toernooi, dat 233 partijen telt, zal in totaal twintig uur in beslag ne men. Zaterdag begint het sterk bezette toer nooi, waarin de top van Brabanten Zee land present zal zijn, 's morgens om 09.00 uur in sporthal 't Zwaantje. Tot 21.00 uur zal dan het eerste gedeelte van dit seniorentoemooi worden afgewerkt. In de heren A-klasse is Frans Swinkels als eerste geplaatst, op de voet gevolgd door Igo Jongen, die als tweede op de plaatsingslijst staat. Zondag wordt het toernooi verder afge werkt van 10.00 tot 18.00 uur. De finale partijen zullen rond 13.00 uur aanvan gen. Bondsgedelegeerde is Jan Peters. Hoofdscheidsrechter is José Brandt, terwijl het wedstrijdcommissariaat ge vormd zal worden door Els König, Joke de Meester, Mariëtte van Raalten, Ad de Vries, Gerda Riemens en Wim Loof. standen Eerste klas: Zeldenrustcollege 43; Pi de 1 39: Dees 34; Dow 30; Promenade}! Roelofs 20: PSV 15; Douane 15; ViVitJ meen te 8. 1 Tweede klas: De Hoop 45; MTS/MEA03tJ Meyer 29: PSV 3 27; Dees 2 24, PZEy Juliana 22; Belastingen 18; Philips8;Zö rustcollege 2 7. Derde klas: V&V 2 39: PSV 2 38; RoeloiJ Dow 2 35; B&S 33; Promenade 3 30; P£»j 17; De Meyer 2 15; Gemeente 2 13; 0^J| Vierde klas: Sterbanden 42. Wieksial V&V 3 40; Klnt Tuincentrum 33; PZEn"'I MTS/MEAO 2 27; Douane 2 21; Geraeajl 14; Talbot Dees 3 7; Promenade 4 7. th. de caluwé opnieuw bolkoning 'ons genoegen' SAS VAN GENT - Voor de 15e k«J zijn boldersloopbaan is Theodoorf Caluwé uit Sas van Gent koningvm krulbolvereniging 'Ons Genoegen') worden. De jaarlijkse koningsbod van de Sasse bolvereniging wert| houden op de twee binnenbanen i; 'De Vlaanderen', Sas van Gent Vwo gaande aan deze traditionele konir; boiling wed onder voorzitterschapn A. Verschelden de afhandeling tui algemene jaarvergadering gehosde Na het welkomstwoord en de vat gen van secretaris en penningmceq werd overgegaan tot de nog te eindronden voor het koningsschap,! halve finale en de finale. Door loting werd vastgesteld, datn de nog overblijvende bolkandldatai de Caluwé, Th. de Caluwé en R.Caa de twee laatst genoemden voordek) finale in aanmerking kwamen. Nis spannende en sportieve bolstrijin bij beide spelers elkaar niet veel icq ven, kwam Theodoor de Catasri winnaar van deze reeks, met een ra tenverschil van 20 - 16 uit de buil finalepartij tussen Th. de Caluwé er.] de Caluwé werd een glansrijke overa] ning voor Th. de Caluwé, die zich» voor de 15e keer in deze taak vanijj 'koning' mag noemen. Als t 1982 van de Sasse vereniging dit] vertegenwoordigen op dejaarlijkseg te keizerbolling in Oostburg, waai bolkoningen uit de hele regio aanw zijn om de begeerde titel van kete de wacht te slepen. De Caluwé heeflc ze hoogste boltitel overigens reedn keer verworven. Na de koningsbcfi werd nog een puntenbolling gehom De uitslag was als volgt: 1 Lud.deCi wé; 2 R. Warrens; 3 R. Cardon;! Coone; 5 Rob Hemelsoet; 6 Fr. Pita 7 Joh. d'Haens; 8 Th, de Caluwé;! Baart en 10 M. van Lent. gelnesten op die in een reservoir boven in de toren liggen. Deze worden ook ver wijderd De nesten en de vogelmest werden vorig jaar ook al aangetroffen. Het kerkbestuur heeft klaarblijkelijk geen aanleiding gezien om de troep zelf op te ruimen. De monumentenwach ters vernieuwen op de schuine daken enkeie leien. Deze kosten bepaald niet veel maar zijn toch van groot belang. Een klein lek kan onder het dak wate roverlast veroorzaken en voor duizen den guldens schade opleveren. Het voorkomen van dergelijke gebreken be hoort tot de hoofdtaken van de monu- mentenwachten. Ze benadrukken te genover de overheden die hen subsidië ren steeds dat ze op langere termijn voor miljoenen besparen. De monu- mentenwachten signaleren tekortko mingen aan de panden en stimuleren goed onderhoud. Daardoor kunnen kostbare nieuwe restauraties in veel ge vallen naar een veel later datum ver schoven worden of misschien zelfs ge heel achterwege blijven. Tijdens een gesprek later op de dag in- Middelburg met secretaris J. van de Voorde blijkt dat er bij de monumen- tenwachten de nodige onvrede heerst over de koers van het ministerie van CRM. De pot voor grote restauraties is compleet leeg. Willen de Nederlandse monumenten op de lange termijn bewaard blijven dan is op zijn minst goed onderhoud nodig. Iets wat tenslotte veel minder kost dan complete restauraties. CRM is echter duidelijk bezig de ontwikkelingen af te remmen. Er mogen volgens dit departe ment niet meer teams komen dan de twaalf die er nu in het gehele land zijn. Het tweede team voor Zeeland dat juli dit jaar werd gepresenteerd zou het laatste zijn. De mensen van de monumentenwacht (verenigd in de Stichting Monumenten- wacht Nederland) vinden dit op z'n zachtst gezegd nogal kortzichtig. Voor al gezien de enorme besparingen die de P Roelse bevestigt een nieuwe lei op het dak van de kerk in Waarde. De jaren tachtig worden het uur van de waarheid voor het Nederlandse monumentenbezit. In een nota die gemeentewerken in Middelburg twee weken geleden het licht deed zien stond het heel duidelijk. Wanneer gerestaureerde panden niet goed worden onderhouden kunnen ze spoedig in verval geraken. Nieuwe restauraties zijn dan onontkoombaar wil men de monumenten nog langer behouden. Deze waarschuwing is op alle monumenten die een restauratie achter de rug hebben van toepas sing Misschien geldt ze wel het meest voor de monumenten in de provincie Zeeland. De vochtige klimatologische omstandigheden in dit gewest doen veel kwaad. Daar komt dan nog eens bij dat veel gebouwen nog steeds te lijden hebben van de gevolgen van de watersnood van 1953. Een dagje mee met de Monumenten- wacht Zeeland is wat dat betreft leer zaam. Sinds juli dit jaar zijn er in de provincie twee teams van de monumen tenwacht. September vier jaar geleden werd het eerste tweekoppige team aan gesteld. De monumentenwachters zijn de gehele week op pad om historische panden te inspecteren. Mankeert er iets aan dan worden eigenaars daarvan snel in kennis gesteld. De teams zijn gemakkelijk herkenbaar in de grijze busjes waarmee ze zich door weer en wind tot in alle uithoeken van de provincie verplaatsen. In het Zuid- bevelandse Waarde zocht ik het langst werkzame team. bestaande uit de heren M. Verduijn en P. Roelse, op. Zij inspec teerden daar de Nederlands Hervormde kerk. Deze fraaie 15e eeuwse dorpskerk is enkele jaren geleden volledig geres taureerd, in 1979 kwam het werk klaar. De toren onderging dertien jaar gele den al herstelwerkzaamheden. zorg Een tochtje door en rond de kerk, sa men met de heer J. van de Voorde die secretaris is van de monumenten- wacht Zeeland eu ambtenaar monu mentenzorg bij de provincie, toont overduidelijk dat nauwlettende zorg voor het onderhoud van het gebouw niet overdreven is. De monumentewachters zijn hiervoor niet de aangewezen figuren. Zij verhel pen alleen kleine tekortkomingen maar hun voornaamste taak is te bekijken hoe de gebouwen erbij staan. Twee jaar na het voltooien van de restauratie heeft het vocht in de kerk van Waarde al een zware tol geëist. Dit blijkt vooral in het voorportaal en in de ruimte onder de toren. Dicht bij het grondoppervlak bladdert op veel plaatsen de verf af. Het muurwerk is hier en daar ook al flink aangetast. Niet alleen de hoge vochtig heidsgraad is daarvan de oorzaak, ook de gevolgen van de watersnood van 1953 spelen een belangrijke rol. De des kundigen staan machteloos tegenover dergelijke ontwikkelingen. Degene die de oplossing weet voor zout- en vochtproblemen wordt miljonair", zo merkt secretaris Van de Voorde dan ook op. Helemaal zonder middelen staat men trouwens ook weer niet. Tij dens ons bezoek aan de kerk in Waarde blijken er slechts enkele miniscule raampjes open te staan. „Dit is natuur lijk veel te weinig om de zaak te luch ten. Het gebouw is op zich al te vochtig, 's Zondags is het kerkgebouw gevuld met kerkgangers die dan soms natte kleding aan hebben door de regen. Tij dens de kerkdienst verdampt er dan vocht en je kan wel nagaan wat er dan gebeurt wanneer er op doordeweekse dagen niet gelucht wordt", zo zegt Van de Voorde. In ieder geval zijn er ondanks de restau ratie van twee jaar geleden al weer tien duizenden guldens nodig om de opgelo pen schade aan het kerkgebouw te her stellen. De inspectie levert nog een veel voorkomende vangst op. De heren ^Roelse en Verduijn verwijderen uit de dakgoten niet minder dan vijftig zes tig kilo duivenmest. Wanneer die niet tijdig verwijdert wordt kunnen de go ten het water niet meer afvoeren. Ze gaan overlopen en het water gutst dan langs de kerkmuren hetgeen de condi tie bepaald niet ten goede komt. De mo numentenwachters komen vrijwel da gelijks verstopte goten tegen. Eigenlijk behoort het niet tot hun taak om deze steeds grondig schoon te maken. In de praktijk gebeurt het toch. Eigenaars nemen vaak de moeite niet of zien op itegen het karwei in de soms hoog han gende goten. Verwijderen van de rom mel is echter beslist noodzakelijk. De monumentenwachter Verduijn voert ook nog een kleine reparatie uit aan een regenpijp die in een hoek van e toren is bevestigd. De pijp is lek en et water loopt zo langs de muren naar ibeneden die daardoor groen uitslaan en aangetast worden. Verduijn schuurt het stuk pijp eerst grondig schoon met een staalborstel. Daarna dicht hij het gat af met een stuk metaalband. Eigen lijk zou de pijp gedemonteerd moeten worden en grondig gerepareerd. Dat is werk voor anderen. De inspectie levert verder nog vo- een groei tot 16 a 17 teams. Zeeland staat er goed voor met twee teams. Er zijn ongeveer driehonderd abonnees. Deze betalen per jaar een contributie van vijfenzeventig gulden. In ruil daar voor worden hun monumenten regel matig geïnspecteerd in principe één maal per jaar. Voor de inspectie moet dan een uurtarief van 16,25 in reke ning gebracht terwijl de verwerkte ma terialen zo ongeveer tegen kostprijs aangebracht worden. In Zeeland was er eerst sprake van een flinke achterstand. Door de komst van het tweede team is die vrijwel ingelo pen. De twee ploegen kunnen het be stand van driehonderd te controleren gebouwen wel aan en er is ruimte ge noeg voor nieuwe abonnees. In andere provincies is de situatie min der rooskleurig. Noord-Holland zit te springen om een tweede team. Het be stuur van die provincie ziet de monu mentenwacht klaarblijkelijk zo goed zitten dat ze eventueel bereid is om de zaak voor negentig procent te subsidie- ren. CRM zou er dan financieel hele maal geen omkijken meer naar hebben. Behalve Noord-Holland willen ook Zuid-Holland (nu één team). Gelder land (twee teams) en Limburg (nu één team) graag versterking. scheuren Terug naar de Zeeuwse teams. Na het bezoek aan het eerste team in Waarde werd er ook een kijkje genomen bij het tweede. Dit bestaat uit de heren J. Hui- ge en J. Meerman. Zij waren bezig aan de roomskatholieke Sint-Blasiuskerk in Heinkenszand. Het gebouw is na de uitleg van een post bode gemakkelijk te vinden: „Je gaat bij de toren rechtsaf en dan bij nummer 91 linksaf de poort door". Deze gedetail leerde informatie van PTT-zijde blijkt exact te kloppen. We rijden via een fraaie toegangspoort een parkachtig terrein op. De ingangspoort en de en tourage rond de kerk herinneren aan de reeds eeuwen afgebroken adellijke wo ning 'Barbestein'. Het kerkgebouw zelf is een bouwwerk uit 1864 dat is toegerust met een flink aantal puntige met pannen bedekte da ken en enkele torentjes. De bekende grijze bus staat er bij onze aankomst maar de monumentenwachters laten zich nog niet zien. Zij zitten verstopt achter de schuine tussendaken. Even later duiken ze toch op. Wachter J. Meerman meldt een scheur in een dak goot die inmiddels gerepareerd is. Ver der ook hier afval inde goten, dit keer in de vorm van bladeren die afkomstig zijn van het hoog oprijzende geboomte rondom het gebouw. De gevederde vrienden blijken zich er bo\ endien bij zonder op hun gemak te voelen. Tot op een pannenhoogte van vier, vanaf de goten gerekend, vinden de' monumen tenwachters nesten, meestal van mus sen. Afgezien van het feit dat de goten vol liggen zijn de heren positnf over de werkzaamheden die de parochieleden zelf aan hun kerkgebouw verrichten. Ook de dakbedekking, bijna geheel uit pannen bestaand, wordt bekeken. Dit gebeurt grondig. De heer J. Meerman toont twee dakpannen die vervangen zijn. Na goed kijken ontdek ik inder daad scheurtjes. Het blijkt dat de pan nen alle nog dateren uit 1864 en degelijk Monumentenwachter M. Verduijn repareert een kapotte regenpijp aan de toren in Waarde Nog 'n jaar of wat en voor meneer van Wierden begint een heel nieuwe periode in z'n leven. Daar bereidt hij zich nu al op voor. Als coach van de junioren Hij leeft toe naar zijn pensioen en is van plan die tijd straks goed te bestedea Als doorgewinterde sport man en als grootvader. Bereidt u zich ook zo goed voor? Op uw pensioen of op het pensioen van uw man? Lees er al vast iets over in het boekje dat hier speciaal over gaat. Even de bon opsturen en u krijgt het gratis in huis. I Bon Stuur op naar Postbus 259.1000 AO Arstdx I Graag ontvang ik het gratis boelgeSiraks met F" 'n Goeie pensioentijd, daar moetje ntx al aan werken werking met de Stichting Ideele Reclame (SIRE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 36