'axel gaat meteen terug naar 3e klas' lontenisse: vooral in ipits grote problemen DORPSKRANT ijzendijke PZC/ 'T UTXLIENKBORD extw ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 xel gaat achter elkaar terug naar de derde klas". Deze kernachtige uitspraak komt uit de lilmond van Rein Dieleman, voorzitter van de supportersclub Oranje-Wit, die W Axel onder- leunt. Na een uiterst behoedzaam en voorzichtig betoog, „wij horen gewoon niet in de vierde klas kuis". Dieleman is supporter van Axel in hart en nieren. Op 8-jarige leeftijd met voetballen tgonnen en op 17-jarige leeftijd reeds gestopt. „Ik heb het altijd graag gedaan, maar ik moest op en gegeven moment gewoon kiezen", zegt hij. irieman voelde zich naast het spel op voorzitter), maar ook door het stuwen- .pasmat eveneens aangetrokken tot ■bUjartsport. „Ik vond dat ik een keu- maken, want twee sporten I willen bedrijven, dat gaat it niet. Omdat ik het destijds beter gzitten om te gaan biljarten, ben ik ut voetballen gestopt". Die beslissing raarschijnlijk juist geweest, getuige .Indrukwekkende erelijst die de ruim snorde kastelein met biljarten op zijn urn wist te brengen. „Ik ben in 1959 Biploen van Nederland derde klas ije 38-2 geworden en heb later nog gte klas gespeeld Op een gegeven ©ent had ik er echter genoeg van. Cjenamelijk op peil blijven, dan moet gerg veel tijd aan besteden en ik kon «gewoon niet meer opbrengen". Rein leieman raakte aan het eind van zijn juterslatijn, zoals hij dat zelf uit- rukt en keerde terug naar zijn oude tfde: de W Axel. Weliswaar zelf niet actief binnen de lijnen, maar ugsde lijn des te meer. imje-wit iinrankelijk geschiedde dat suppor- j onafhankelijk van anderen. In jjfttoen ons land door de eerste olie- nas werd getroffen en de regering to Uyl autoloze zondagen afkondig- fckwam daar echter verandering in. Iwrde voetbalsupporters was dit na- j priijk een fikse tegenvaller, want men sd in zijn mobiliteit beperkt. Door- U er toen wel autobussen mochten ijden,besloot een aantal fervente aan- i haters van de Axelaars om gezamen- tji met autobussen naar de uitwed strijden van de oranje-witten te gaan. fiH Antheunis was o.a. een van de mensen die daar de aanzet toe gaf, her- I Inert de huidige voorzitter van de npportersclub Oranje-Wit - naar het (enne van Axel - zich. „Iedere keer zat die bus weer vol en van het een kwam belander met als uiteindelijk gevolg dat Oranje-Wit in 1974 gestalte kreeg. 1 h rijn dus eigenlijk uit nood gebo- Dat de supportersclub in een grote be- 'oefievoorzag, bleek wel uit het grote antai. De supportersvereniging te de zaken dan ook energiek aan. ooral onder impulsen van de eerder Imoemde Antheunis (tevens de eerste Rein Dieleman de werk van Kees de Kraker en Victor Schelleman", herinnert Dieleman zich. „Dat waren de mannen van het eerste uur en die hebben bergen werk verzet". In de loop der jaren nam Oranje-Wit als zelfstandige verenging, onafhankelijk van de W Axel steeds meer taken op zich, waarbij vooral het organiserende randgebeuren van de voetbalclub ge stalte kreeg. „Sinds vorig jaar zijn we aangesloten bij de Kamer van Koop handel en hebben we in onze statuten een aantal doelstellingen staan. Zo pro beren we in de meest ruime zin het ver enigingsleven van de VV Axel te bevor deren. Daarnaast stellen we alles in het werk om zo mogelijk alle wedstrijden te bezoeken en in stille periodes - een win terstop bijvoorbeeld - proberen we ais supporters in samenwerking met de W Axel bepaalde activiteiten te ontwikke len. Zo heeft Oranje-Wit 3 januari j.l. voor de eerste keer een zaalvoetbaltoer nooi georganiseerd waaraan door het eerste tot en met vijfde team van Axel, een zaalvoetbalteam van de suppor ters. Axel Al en een zaalvoetbalteam van Axel werd deelgenomen. We heb ben dat toernooi geheel zelf gefinan cierd", klinkt het niet zonder trots. „Het gunstige resultaat was volgens mij dat de band tussen Oranje-Wit en de W Axel geweldig versterkt is en daarom is een dergelijke activiteit naar mijn smaak voor herhaling vatbaar", aldus Rein Dieleman./ Daarnaast orga niseert de supportersvereniging bij el ke thuiswedstrijd van Axel een verlo ting, waarbij het grootste deel van de opbrengst ten goede komt aan de jeugd, waardoor die afdeling finan cieel een steuntje in de rug krijgt. „Dat is belangrijk, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". degradatie Daarmee komt het gesprek op de meer emotionele kant van het supporter-zijn. Rein Dieleman wordt erg voorzichtig. Zoekend naar de juiste woorden om an deren niet of in ieder geval zo mm moge lijk te kwetsen, formuleert hij zijn zin nen. De teruggang naar de vierde klas wordt aangesneden. „Natuurlijk was die degradatie vorig seizoen een diepte punt. Maar pas dan leer je de ware sup porter kennen. Een vent die zijn club een warm hart toedraagt, gaat altijd mee. Of je tweede klas speelt, zoals in het verleden, of je speelt vierde klas zo als momenteel. Dat doet dan niets ter zake". Over mogelijke oorzaken die volgens hem tot de degradatie hebben geleid laat hij zich dan ook niet uit. „Natuur lijk heb je het er als supporters onder ling wel eens over, maar je brengt het niet naar buiten. Het zoeken naar oor zaken ligt meer op het terrein van de leiding vind ik. Wij zijn de supporters, hopen uiteraard dat het goed gaat en proberen de zaken te stimuleren door aanmoedigingen etc. Van de techni sche kant houden we echter onze han den af klinkt het resoluut. kampioen „Overigens heeft het publiek Axel nooit echt laten vallen", vervolgt Die leman. „Axel heeft altijd een goed be zoekersaantal gehad". Als reden noemt hij het bijzonder gezellige ter rein waar de oranje-witten spelen en de hele aparte sfeer die er in Axel altijd geheerst heeft. „Er is door de leden heel wat werk verzet. Als er iets moet gebeuren, geeft men een seintje en de mensen staan er klaar voor. Dat is te kenend voor de sfeer waarin alles hier plaats vindt en dat zal mogelijk nog verbeteren". „Het eerste is namelijk echt weer aan het terugkomen. Misschien zelfs mede door de supportersclub. Ik bedoel dit: er zijn nogal wat jongere spelers bij en ais een van die gasten een doelpunt maakt dan spelen ze daar op in door even langs de lijn te komen en het doel punt te vieren. Ik denk dat dat geweldig stimuleert. Trouwens, Axel heeft altijd bekend gestaan om zijn geweldige in zet. Wij, supporters, zien dat die vecht lust terug is. Ze knokken weer voor elke meter en dan zeggen wij tegen elkaar: verrek, we zijn er weer". Daarom is de voorzitter van Oranje- Wit er heilig van overtuigd dat Axel volgend seizoen weer derde klas zal spelen. „Over mogelijke concurrentie moet je niet te lang nadenken. RIA is een goed ploegje, zonder meer, maar het is en blijft een echte vierdeklasser. Wij niet. We gaan achter elkaar terug naar de derde klas, omdat onze ploeg daar thuis hoort". ERNEUZEN - Drie weken terug stond Hontenisse met tien punten uit negen redstrijden nog op een alleszins perspectiefrijke derde plaats in de vierde klas H anhetzondagvoctbal. Maar na de confrontaties met Noormannen, Clinge en Koewacht is voor Hontenisse de ranglijst zowat omgekeerd: na drie nederlagen prijduikelde de formatie van Honoré Neefs naar de onderste regionen, amper »h punten bóven het op de laatste plaats staande Patrijzen. Hontenisse ver- ittrtdus in mineur, „want", beseft ook Honoré Neefs, „nóg een nederlaag en we Komen echt in de problemen". Mzelf gist ook maar naar de oorza- ïn van de plotselinge terugval van zijn «natie. „Zeg maar gewoon dat het Rcht gaat", zei hij begin deze week, owaar het aan ligt? Ik weet het echt iet Zó fris als we in het begin van de apetitie speelden. zó moeizaam gaat nu. Neem nu de laatste drie wed den. Tot driemaal toe maakten wij Espel volledig, maar zónder ook maar te moment gevaarlijk te worden. Ik pticof dat we in al die wedstrij den één be op goal geschoten hebben. Dat genoeg zeggen". Het gebrek aan stootkracht is inder- het meest opvallende manco, ran doelpunten sprokkelden de Hon- 'telsse-voorwaartsen bij elkaar in twaalf wedstrijden en van die tien tref- vielen er nog drie in het met 3-2 gewonnen duel met Ria, eerder dit sei- joen toen Hontenisse nog wèl draaide, teis: „In de eerste wedstrijden scoor- o® we uit drie kansen gegarandeerd te doelpunt. Nu krijgen we nog niet «s één uitgespeelde kans. En nog- ik snap er niks van, want we ooc er echt alles aan. Op de trainingen «tn 1 langs alle kanten aanvallen op O «a hebben er ook ai eens over ge fret, maar 's zondags, als we weer op «veld staan, komt er niets uit". T«h is de vorm-crisis niet geheel on- tewachts gekomen. En ook enigszins wflaarbaar. Zo speelde Hontenisse af- ftopen zondag in het met 2-0 verloren met Koewacht met George van wmme in het doel, Jo Dhooge, Ruud «DKerckhoven, Johnny Maas en Pe- dt Rooze in de defensie, Frans van "«Ie, Arti de Nijs (17) en Ronny van jeghem op het middenveld en Ferdi ®*kmeijer (18), Jan van Joole en Jos F»eeleln de aanval. En juist die op- T^g wijkt op verschillende plaatsen «•van de opstelling van de eerste, suc- wïoaere weken. En Theo Roels is al •wtiiang afwezig als gevolg van ge- reurdc enkelbanden, is Jacco Neve zelfs zo groot dat Honoré Neefs ge dwongen werd om de normaal in de spits opererende Johnny Maas (topsco rer met vijf doelpunten) als laatste man te posteren. Dat werd in de ogen van Neefs overigens geen succes: „Johnny als laatste man is niet de op lossing, die ik zocht. Daar laat ik hem dan ook niet staan, want als aanvaller heeft hij veel meer waarde voor de ploeg". Het zit er trouwens dik in, dat Neefs zijn aanvalslinie binnenkort op één of twee plaatsen wijzigt. De Hulsterse oefen- meester gokt daarbij vooral op het vol ledige herstel van Jos van Meele en op spelmaker na twee weken absentie te gen Koewacht voortijdig afhaken. De blessureperikelen waren zondag de terugkeer van Luc Thuy. de grillige linksbuiten met het verraderlijke schot. „Luc heeft na zijn blessure een aantal weken in het tweede meege draaid. Maar nog altijd is hij met op niveau. Zondag heeft hij het laatste half uur nog meegedaan. Het ging nog wat twijfelachtig, maar er zit verbetering in". Zijn Jos van Meele en Luc Thuy weer volledig fit, dan kiest Neefs vermoede lijk weer voor de aanval, waarmee zijn formatie eerder dit seizoen AZW (4-3) uit de bekerstrijd kegelde en waarmee bijvoorbeeld HW, Ria en Aardenburg verslagen werd. Want uitgerekend in die wedstrijden bewees Hontenisse wel degelijk over voldoende kwaliteiten te beschikken voor een klassering hoog op de ranglijst. Juist omdat Hontenisse te gen momenteel toonaangevende ploe gen goed voor de dag kv^am. is Honoré Neefs nog allerminst bevreesd voor een nóg moeilijkere periode Want volgens Neefs is het herstel nog slechts een kwestie van tijd: „Angst? Met zo'n ploeg? Néé, dan ben Ik vast niet bang. We komen er heus weer bovenop. De ■""uuueis afgevallen en is Luc uy nog altijd herstellende van een «hhT de buikstreek. Bovendien •"«elt Jos van Meele (eerder dit sei- n goed voor twee doelpunten in de met AZVV) al enkele weken onwillige spieren en moest deze sfeer is nog altijd formidabel en de trai ningsopkomst is eigenlijk ongelooflijk goed. We zijn trouwens nog niet één keer op conditie weggespeeld. Nog maals: ons enige probleem nu is ons aanvallende spel. DAt komt er niet meer uit, want vooraan zitten we vast en vanuit het middenveld komen er te weinig impulsen. Ik geloof dat we in de laatste vier wedstrijden zegge en schrij ve één doelpunt hebben gescoord. Dat moet dus gauw veranderen". Zondag speelt Hontenisse thuis tegen HW '24. de Hulsterse formatie waar van eerder dit seizoen met 2-0 gewon nen werd. Neefs tot slot: „Ik verwacht zondag zeker géén verlies, want er werd vorige week al over de wedstrijd gespro ken De ploeg is geladen. Daarom gok ik op minimaal een gelijkspel". verdere programma Hontenisse-HW is zondag uiteraard niet de enige wedstrijd. Ria, de koplo per in de vierde klas gaat bijvoorbeeld op bezoek bij het zich langzamerhand opwerkende IJzcndijke. En Axel, te ruggevallen na twee nederlagen op rij, kan véél goedmaken door op eigen veld het op de tweede plaats staande Koewacht te verslaan. Aardenburg- Clinge en Biervliet-Vogelwaarde zijn de twee overige wedstrijden in de vier de klas. In de derde klas staat de topper tussen Sluiskil (de huidige nummer één) en RCS (vorige week van de leiding ver drongen i op het programma. Wint Sluiskil dan hoeft het voorlopig alleen nog met Divo rekening te houden. Ter- neuzen start rijn serie van drie achter eenvolgende uitwedstrijden zondag te gen Zierikzee, dat weliswaar terugge zakt is naar de middenmoot, maar niet onderschat mag worden, Steen krijgt Steenbergen op bezoek en Breskens staat voor een moielijk kar wei uit tegen Jong Ambon. In het zaterdagvoetbal is AZW-Heer- jansdam uiteraard dé topper van de dag. waarin AZW de achterstand op het leidende Heerjansdam terug kan brengen tot - in theorie - drie punten. Hoek speelt thuis tegen Dinteloord dat afgelopen zaterdag Kapelie nog zo ver raste en dat in feite niet eens zo gek veel achterstand heeft op de koplopers in de derde klas. Zaamslag gaat op bezoek bij het nog altijd ongeslagen Kloetmge (dat de laatste weken wél al gelijke spelen moest toestaan aan Terneuzense Boys en Hoek). En Terneuzense Boys vecht, in Serooskerke, een middenmoot-duel uit met Serooskerke. Dorpskranten heb je in alle maten en soorten. Je hebt krantjes die het dorpsgebeuren kritisch tot zeer kritisch volgen maar ook krantjes die slechts fungeren als doorgee fluik voor in de plaats actieve verenigingen. Er zijn dorps- krantjes die volstaan met reclameboodschappen van de plaatselijke middenstand, je hebt ook krantjes die bewust reclamevrij gehouden worden. Ook het formaat, de lay-out en de manier van drukken (stencil of off-set) wisselt sterk. R. K. kerk) rolde. Het proefnummer sloeg zeer aan bij de plaatselijke be volking, waaruit de redactie moed putte om een tweede nummer, met financiële steun van een Zeeuws- Vlaams bedrijf, samen te stellen. We schrijven mei 1980. De financiering bleef problemen op leveren, vandaar dat de redactie van 't Utkiienkbord unaniem besloot een steunkaartenactie op touw te zetten. Er was ook nog een andere mogelijk heid om aan geld te komen, het opne men van advertenties van de plaatse lijke middenstand. Daar voelde de redactie echter bitter weinig voor: het zou de inhoud van het blad be paald niet ten goede komen, vond men. De in Zeeuwsch-Vlaanderen ver schijnende dorpsblaadjes, naar schatting een kleine twintig, verto nen eveneens onderlinge verschillen. Ze worden meestal uitgegeven onder auspiciën van een dorpsraad, een clubhuis of een vereniging. Dorpsbla den die gevuld worden door een zelf standig opererende redactie zijn zeldzaam, 't Utkiienkbord uit IJzen- dijke is zo'n uitzondering. Zesmaal per jaar glijdt het blad bij de IJzendij- kenaren (gratis) in de bus. Het blad draait zonder subsidie en moet het ook zonder reclame-inkom sten stellen. Om aan de benodigde gelden te komen houdt de redactie jaarlijks een steunkaartenactie. Vorig jaar werden door de IJzendijk- se koster èn redactielid Jacq. van Voorenberghe zeshonderd kaarten a 5,- aan de man gebracht. Met de op brengst van de actie kan het krantje een jaar lang uitgegeven worden. De IJzendijkse dorpskrant verscheen voor het eerst in oktober 1979. Het idee om met een dorpsblad te starten kwam naar voren tijdens de algemene dorpsraadvergadering in januari 1979. Turry Termont, de hui dige secretaris van de dorpsraad, lan ceerde toen een plan om een blad op te richten waarin organisaties en ver enigingen hun mededelingen kwijt konden om zo de onderlinge commu nicatie te verbeteren, wat indirect weer van invloed was op de leefbaar heid in het dorp. Middels een huis- aan-huis verspreid stencil werd de IJ zendijkse bevolking op de hoogte ge steld van de plannen. Tevens werd een oproep gedaan voor medewer kers. De redactie was nogal lauw: slechts twee mensen meldden zich spontaan aan als redactielid. Vla persoonlijke gesprekken werden nog twee mensen bereid gevonden ritting te nemen in de redactie-in-oprichting. Ook de dorpsraad leverde een redactielid. De redactie wilde onafhankelijk van de dorpsraad kunnen opereren, dit om het blad een eigen aanzien te ge ven. Een vluchtige berekening leerde dat men jaarlijks tussen de 2500.- en 3000,- nodig had om het blad fi nancieel te runnen. Er werd besloten aan te kloppen bij de gemeente Oostburg voor subsidie. Maanden en maanden verstreken. De gemeente voelde weinig voor sub sidiering omdat ook de andere dorps kranten in de gemeente zichzelf fi nancieel bedropen. De IJzendijkse dorpskrant leek ten dode opgeschre ven. totdat in oktober van dat jaar de Tros-Radio als reddende engel uit de hemel kwam neerdalen. Die maand werd de dorpsbladredac- tie, via de plaatselijke VW bena derd om in twee minuten haar plan nen uiteen te zetten in het program ma Toerja'Toernee. dat werd opge nomen in IJzendijke. Er viel geld te verdienen in een redenaarswed- strijd. Turry Termont sleepte met z'n gloedvolle betoog voor een eigen IJzendijkse dorpskrant een tweede prijs oftewel 250.- in de wacht. Met dit bedrag werd een eerste proef nummer samengesteld, dat in de cember 1979 in een oplage van 950 van de persen (lees stencilmachine De steunkaartenactie werd een suc ces. Er werden door de redactieleden zo'n 450 kaarten verkocht. De actie bracht rond de 2000,- op. In augustus 1980 verscheen het eer ste echte dorpsblad van IJzendijke (de twee eerder verschenen nummers beschouwde de redactie als proef nummers). De bevolking was in het mei-nummer opgeroepen een pas sende naam te bedenken voor het blad. Verschillende LJzendijkenaren deden de redactie een suggestie aan de hand. Uiteindelijk viel de keuze op 't Utkiienkbord. Zo heet het blad nog steeds. vormgeving Sinds het tweede proefnummer, dat in mei 1980 verscheen, is de indeling van het blad nagenoeg ongewijzigd gebleven. Bij de samenstelling van de rubrieken is er naar gestreefd zo wel jong als oud te plezieren, 't Utkiienkbord wordt voornamelijk gevuld met redactionele bijdragen van de dorpsraad, verenigingen en organisaties uit het IJzendijkse. Daarnaast bevat het blad een specia le jongerenrubriek, een kookrubriek en een agenda. Boze bewoners kun nen hun gram kwijt in een speciale 'klaag'rubriek. 'De Kritische Noot Aanvallen op het persoonlijk vlak worden niet opgenomen, volgens Termont om tweedracht in het dorp te vermijden. In ieder nummer wordt ook een 'be kende' plaatsgenoot aan de tand ge voeld door de redactrices Mieke Ver donk en Elly Corijn. Het rijn gezellige babbelstukjes zonder veel diepgang. Elly: „Het moet een leuk blad blij ven". De redactie die verantwoorde lijk is voor de uitgave van het blad wordt momenteel gevormd door Tur ry Termont, Marjan Termont-Im- pens, Jacq. van Voorenberghe, Mieke Verdonk. Conny van Tiggelen en Elly Corijn-Aerssens. De redactie komt voor de samenstel ling van één krantje driemaal bijeen, 't Utkiienkbord wordt gedrukt op de stencilmachine van de R. K. kerk. Het stenciiwerk wordt verzorgd door Felix Impens, Jacqueline Doens en Jacq. van Voorenberghe. Ze zijn er een hele dag mee 'zoet'. De redactieleden assisteren bij het niet- Peter Verdurmen. DORPSBLAD YZ ENDYKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 35