Van der Stee: gepraat over crisis is voorbarig Rechter verbiedt staking van gemeentereinigers Amersfoort a Kamer eist opheldering over oefeningen marine PZCfi Aage M. (weer) opgepakt UBINET NOG IN DE PROBLEMEN het weer V-l ONSCHADELIJK Polen laakt VS wegens resolutie mensenrechten ZEVEN SCHEPEN IN CARIBISCH GEBIED (jjDAG 12 MAART 1982 PZC /bin nen-buiten land VEST-Op verdenking twee gewapende overvallen in Tiel en Renkum te hebben 'adokt heeft de gemeentepolitie in Breda donderdagmorgen de bekende Haag- f 'undenvereldfiguur Aage M. aangehouden. Omgeven door strenge geheimhou- jsgdeden politiekorpsen in ons land precies om zeven uur donderdagochtend op ■^verschillende plaatsen een inval '■,,'jitig politiemenen omsingelden een villa in Soest, waarin Aage een bordeel gevestigd. De Vreemdelingendienst van Soest doorzocht alle hoeken en 'idien van het huis, op zoele naar de bordeelhouder, maar ook naar minderjarige «isjes uit Thailand, die door hem in deze villa voor prostitutie zouden worden geexploileerd. Rechercheurs troffen er echter alleen maar buitenlandse vrouwen aan uit Portugal die een verblijfsvergunning hebben In Breda had de politie meer succes Zij haalden Aage M van bed Door een intensief onderzoek van de politie in Renkum had het spoor naar Aage M. geleid als uitlokker van twee roofovervallen in november vorig jaar. Zo werd op 3 november een onroerend-goedhandelaar in Renkum, onder bedreiging van auto matische wapens en een handgranaat, van 8000 gulden en zijn Porsche 1140.000 guldenl beroofd, vier dagen later beroofden twee mannen een koppelbaas in Tiel van 115.000 gulden. In deze zaken zitten nu zeven verdachten in voorarrest. tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet is donderdag in grote problemen geraakt nadat opnieuw geen overeen stemming mogelijk bleek over de nieuwe bezuinigingen. Dat betekent dat de ministerraad van daag geen pasklaar voorstel krijgt waarover een beslissing genomen kan worden. Volgens minis ter Van der Stee (financiën) is het echter „voorbarig" om te spreken over een mogelijke crisis. )Iaargeen van de vijf meest betrokken ministers toonde zich gisteravond optimistisch over de jans op succes. St beraad in de 'vijfhoek' werd don- jsdag tegen zes uur geschorst, nadat ministers in de loop van de dag rascheidene malen bijeen waren geko- teaNa afloop van het overleg maakte fe Rijksvoorlichtingsdienst bekend dat er slechts een kleine kans bestaat dat er vandaag nog overeenstemming bereikt wordt. De standpunten liggen nog steeds ver uiteen, zo liet de kabi netswoordvoerder weten. De meningen over de hoogte van de be zuinigingen lopen nog steeds uiteen tussen de f 2 miljard, die de PvdA wil bezuinigen, en de eis van ongeveer f 4 miljard van minister Van der Stee. Pre mier Van Agt verklaarde gisteravond zich hierin „goed te kunnen vinden". D'66-leider Terlouw blijft vasthouden aan bezuinigingen van totaal f3.5 mil jard, waarbij een deel hiervan gebruikt moet worden voor nieuwe investerin gen. In Den Haag wordt er nu steeds meer rekening meegehouden dat het kabi net pas na de verkiezingen van 24 maart (voor de Provinciale Staten) een beslissing over de bezuinigingen zal nemen. In ieder geval zal er de komen de week geen besluit vallen, omdat premier Van Agt dan in het Verre Oos ten vertoeft. Hij liet gisteravond we ten dat zijn reis naar Thailand en Ma leisië uitermate belangrijk is voor de De Rotterdamse rechtbank heeft donderdag de 33-jange Norman L uit Rotterdam veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De man heeft vorig jaar zomer de toegangsdeur van een filiaal van de Amro-bank in Rotterdam met een zelfgemaakte bom opgeblazen. leesverwachtingen van zaterdag tot a met dinsdag: Teel bewolking en enige perioden met regen. Minium temperatuur ongeveer 3 gra ta, middagtemperatuur ongeveer 8 paden. Deltagebied I rm kpt Dpnieuio staat ons vandaag winderig jressieweer te wachten. Een rug van iögeluchtdruk trok gisteravond en nmnacht over de regio naar het oosten eg. Inmiddels trekt een actief lage- irukgebied over de Britse eilanden daar de Noordzee. De bijhorende neer- ilagzóne zal ons vanochtend al bereikt kbben. De dag begint dan ook onvrien- met regen en een harde zuiden énd. De ontwikkelingen op de weer- 'rnrlen voltrekken zich in een groot iimpo. De regen wordt rond het midda- fssr al opgevolgd door opklaringen, -zar tn de loop van de middag zullen toch ook opnieuw buien tot de regio mdringen. Vanmiddag draait de aid naar het westen, maar behoudt kracht. De maximum tempera tour bedraagt 7 graden Celsius. Vooruitzichten voor het weekeinde klder weer met afwisselend opklarin gen regenbuien. In het algemeen een zalige lot vry krachtige wind uit zuid- lol west, weinig verandering van \kaperatuur Nautisch bericht Siiwfc zuid, ruimend west, 6 tot 7 Bfl, nogdijk enige tijd 8 Bfl, zichteerst tót tot matig in regen; vanmiddag foed, temperatuur kustwater: 4 graden Celsius, afwijking waterstanden: toe- temende verhogingen tot mogelijk fa-kwart. meter, maximum golfhoogte ending Scheldes tijdens hel middag- Wgwater een zeegang van bijna an- csrhalve meter. WARSCHAU (ANP/GPD) - Polen heeft donderdag vooral de VS gelaakt wegens de resolutie tot een onderzoek naar de mensenrechten in hel land. Deze resolutie was in de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève mede ingediend op initiatief van Nederland. Na aanvaarding in de nacht van woensdag op donderdag werd het besluit direct afgewezen door de Poolse vertegenwoordiger, Adam Lopatka. Maar radio Warschau, opgevangen in Londen, zei dat de resolutie was aangeno men „op Amerikaans initiatief' en „onder enorme druk van Washington". De importbeperking is bedociu „Zij komt neer op een nieuwe sanc tie van de Verenigde Staten en eni ge van hun NAVO-bondgenoten te gen Polen", aldus de radio. Binnen de Europese Gemeenschap is nu overeenstemming bereikt over de beperking van bepaalde importen uit de Sowjet-Unie. Dene marken, dat eerder juridische be zwaren had, heeft deze nu laten val len. Van de tien EG-lidstaten doet alleen Griekenland niet mee. sanctie tegen de Russiche i ging in Polen. De sanctie heeft ech ter voornamelijk een symbolische betekenis. De nu overeengekomen beperkingen betreffen namelijk slechts 1,43 procent van de totale import van de EG uit de Sowjet- Unie. Dat komt doordat de belang rijkste invoer, van grondstoffen zoals olie en mineralen, buiten de sanctielijst is gebleven omdat Eu ropa die veel te hard nodig heeft. Nederlandse handelsbelangen in dat gebied. Van Agt toonde zich gisteravond nog het meest positief over het verloop van de besprekingen. Maar ook hij weigerde toe te zeggen dat het kabinet nog voor de verkiezingen de noodzakelijke be slissingen zal nemen. „Ik hoop dat het kabinet er morgen uitkomt, maar ik be loof niets. Als het niet lukt, dan wordt er in kleinere kring volgende week verder vergaderd." Na Van Agt's terugkeer (op 22 maart) moeten dan de knopen worden doorge hakt. „Het is nog steeds niet de bedoe ling dat de beslissingen worden uitge steld tot na 24 maart. We proberen er voor die tijd uit te komen." verklaarde Van Agt tegenover verslaggevers. Hij zei dat binnen de 'vijfhoek' sprake is van „enige toenadering". De ministers Den Uyl (sociale zaken) en Terlouw (economische zaken) toonden zich minder positief Den Uyl zei niet bovenmatig optimistisch te zijn over een mogelijke oplossing, terwijl Ter louw slechts liet weten „te hopen" dat het kabinet eruit komt. „Maar zeker we ten doe ik het niet," zei hij. Van der Stee sprak over een moeilijke aangelegenheid. „Er wordt nu onder handeld. De partijen zijn nog niet dicht bij elkaar gekomen. Maar ik vind het voorbarig om over een crisis te praten. Ik zie dat nog niet zo direct zitten." Zijn collega Van Thijn (binnenlandse zaken) sloot het niet uit dat de vijf mi nisters zaterdag nog eens bijeen zullen komen. De explosieven opruimings dienst lEODi heeft donder dag in de leemafgraving in het Twentse Markelo een V-l uit de tweede wereldoorlog onschadelijk gemaakt Het riskante werk was binnen tweeëneenhalf uur geklaard Het gevaarlijkste onderdeel van de demontage was het weghalen van een van de drie ontstekingsmechanismen. Hierbij had zich volgens de EOD een chemische reactie kunnen voordoen met ernstige gevolgen. Tijdens het de monteren bleek ook dat een flink gedeelte van het pro jectiel was opengescheurd. Medewerkers van de EOD konden via deze opening de duizend kilo springstof uit de V-l verwijderen. Bij het overladen van de springstof in plastic zakken kioamen giftige dampen vrij, zodat de ruimers van de EOD luchtmaskers moesten dragen. DEN HAAG - De Tweede Kamer zal dinsdag opnieuw de Nederlandse deelname aan de NAVO vlootmanoeuvres in het Caraibische gebied ter discussie stellen. Dit naar aanleiding van de uitspraken van de Amerikaanse VN'-ambassadrice Jeane Kirkpatrick in een Argentijns weekblad over het politieke karakter van de gezamenlijke Europese en Amerikaanse oefeningen. Accountant verdacht van oplichting van ruim één miljoen AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam heeft de Amsterdamse ac countant W. J. Z. (40 jaar) aangehouden op verdenking van een poging tot op lichting, waarmee een bedrag van 1,1 miljoen gulden is gemoeid. Dit heeft een woordvoerder van de politie don derdagavond meegedccid. Verder wordt de accountant verdacht van een uitlokking van valsheid in ge schrifte en verduistering van 300.000 gulden. PPR-woordvoerder Waltmans had don derdag minister van buitenlandse za ken Van der Stoel al aan de tand willen voelen, maar de Kamer zwichtte voor Van der Stoels argument dat er op dit moment niet voldoende bekend was over de uitspraken van de Amerikaan se. Eerder op de dag had de fractie van D'66 de minister schriftelijke vragen ge steld over de „misverstanden" rond de gezamenlijke vlootoefening, waarover Van der Stoel vorige week sprak, omdat deze „wel bijzonder ernstige vormen be ginnen aan te nemen". In het Argentijn se weekblad 'Somos' deed de Ameri kaanse VN-ambassadrice enkele dagen geleden al uitspraken over het politieke en spionagekarakter van de NAVO-oe- feningen. Volgens Van der Stoel heeft de grote NAVO-oefening Safepass '82, waaraan ook zeven Nederlandse oorlogssche pen meedoen, niets te maken met de toegenomen spanningen in het gebied en berust de suggestie dat de oefenin gen kunnen worden gezien als steun aan de Amerikaanse politiek in dit ge bied, op misverstanden. Over de uitla tingen van Kirkpatrick zei Van der Stoel donderdag dan ook „redenen te hebben om te twijfelen aan de juist heid daarvan". De uitspraken van de minister werden donderdag door de kleine linkse partij en openlijk in twijfel getrokken. Een de bat op dinsdag, wanneer de vlootoefe ning bijna is afgelopen, heeft volgens Waltmans niet zoveel zin. De minister bleef donderdag m een kort debat ech ter bij zijn uitspraken van vorige week en zei op dat moment niets wezenlijks m de discussie te kunnen bijdragen De Amerikaanse ambassadrice spreekt de mening dat het om een puur techni sche oefening gaat in het interview te gen, met de woorden dat „alle militaire manoeuvres waarschuwingssignalen zijn voor de tegenpartij. Deze manoeur vres hebben echter een speciaal karak ter". De 'tegenpartij' wordt in toene mende mate door de regering-Reagan gezien in Cuba en Nicaragua, De kamerleden Schaper en Nuis (bei den D'66) vragen de minister eveneens of de uitspraak van Kirkpatrick, dat speciaal die schepen naar het Caraibi sche gebied zijn gehaald waarvan de bemanning „voortreffelijk is getraind in inlichtingen- en verbindingstaken", ook voor de Nederlandse schepen geldt. ZON EN MAAN 13 maart zon op 07.00 on maan op 22.53 on Ihiog water Siasweert •meldinge Krtarak Btunisse ntadag 13 nis Hsingen Terneuzen Öerlkzee Hansweert. ''tmeldinge Kreekrak Vasmgen Hansweert teekrak "32 240 1121 200 all% 13 m gangen 'swian. ZKikzea Jfeawrt wakrak uur cm 3.28 236 3.53 257 4.29 162 4.48 265 5.29 191 5.25 226 5.51 193 uur cm 4.02 228 4.29 251 5.05 160 5.20 258 6.02 187 5.59 222 6.22 190 uur cm 10.10 238 10.43 248 10.46 183 11.09 265 11.08 207 uur cm 10.48 228 11.19 239 11.27 179 11.42 257 1142 202 11.56 234 11.58 194 uur cm 22.19 207 22.54 217 22.56 157 23.21 237 23.24 180 Om hun wensen kracht bij te zeiten zocht het stakende personeel van de reini gingsdienst van Bergen op Zoom zijn toevlucht tot een wagen die met carnaval was gebruikt. UTRECHT - De president van de rechtbank in Utrecht heeft de ambte narenbond ABVA-KABO donderdag avond verboden haar leden bij de rei nigingsdienst in Amersfoort tot sta king op te roepen. De president, mr. V. van Dijk, heeft het stakingsverbod voor vier weken opgelegd op straffe van een dwangsom van één miljoen gulden. Volgens mr. Van Dijk weegt het belang van de volksgezondheid zwaarder dan het belang van de solida riteitsactie met werknemers in de par ticuliere sector. Met deze uitspraak in kort geding is de voortzetting van de reinigingsstaking voor het behoud van de volledige uitke ring van het ziekengeld in andere ste den op losse schroeven komen te staan. Ook de gemeente Arnhem wil proberen via een kort geding de staking van de reinigingsdienst te breken. Het kort ge ding dient vanmiddag voor de presi dent van de Arnhemse rechtbank. In een verklaring heeft ABVA-KABO gezegd met verbittering kennis te heb ben genomen van het vonnis. Niette min zal de bond de reinigers in Amers foort oproepen vandaag gewoon aan het werk te gaan. De overige acties, zo stelt ABVA-KABO met nadruk, gaan normaal door. Momenteel wordt in veertien steden door de reinigingsdiensten gestaakt. Daaraan nemen ongeveer 2500 vuilnis mannen deel. De stakers halen wel het vuil bij ziekenhuizen op. Ook de vuil- vervverkingscentrale van de VAM in Wijster is in staking gegaan. De actie duurt ook vandaag nog voort. Grafici De acties in de grafische industrie zijn gisteren uitgebreid. Nadat het werk woensdag bij dagblad De Stem in Bre da was neergelegd, begon donderdag ochtend een staking voor onbepaalde duur bij de Nederlandse Diepdrukin dustrie in Deventer. Daar worden de publieksbladen Margriet, Libelle, Vi va en Story gedrukt. Volgens directeur Linnartz loopt de toekomst van zijn be drijf gevaar door de staking. De schade bedraagt nu al ruim vier miljoen gul den. De staking bij dagblad De Stem duurt in ieder geval tot en met maandag voort. Daartoe hebben de 122 stakers bij de krant donderdagmiddag beslo ten. De staking verloopt tot nu toe zon der problemen. De directie van De Stem heeft met concurrerende bladen de afspraak gemaakt, dat deze geen misbruik maken van het „gat in de markt" zullen maken door extra kran ten af te zetten in het verspreidingsge bied van De Stem. Vandaag wordt het werk voor twee da gen neergelegd bij Damiate Pers in Haarlem, uitgeefster van onder meer het Haarlems Dagblad, De Typhoon en de Nieuwe Noordhollandse Courant. Als de directie van Damiate niet ak koord gaat met de eis tot behoud van de volledige ziekte-uitkering, wordt de staking maandag voortgezet. Die dag gaan ook de grafici bij Smeets Offset in Weert, waar de Europese uitgave van Time wordt gedrukt, in staking. Als alle nog in voorbereiding zijnde sta kingsacties doorgang vinden, zullen volgende week ongeveer 2500 grafici het werk neerleggen. In totaal hebben werknemers van zeventig bedrijven zich bereid verklaard aan stakingsac ties deel te nemen Daarmee zou het aantal stakers op 5000 komen. In Rotterdam hielden donderdag 70 werknemers van de scheepswerf Wilton Fijenoord enige tijd het hoofdkantoor van het Rijn-Schelde-Verolme-concern bezet. Aan het begin van de avond werd de bezetting na een geslaagde bemidde lingspoging van de loco-burgemeester Van der Ploeg van Rotterdam en na een (Slot zie pagina 8 kolom 7) UTRECHT (ANP) - De Dienstenbond FNV heeft de bankwerkgevers donderdag laten weten dat er in het bankbedrijf acties, stakingen incluis, te verwachten zijn als de werkgevers niet voor 18 maart om 18.00 uur op de cao-eisen van de Dienstenbond zijn ingegaan (100 procent doorbetaling ziekengeld. 36-urige werkweek, verlaging VUT-lccftijd). Als de centrale werkgeversorganisatie in het bankbedrijf het ultimatum negeert krijgen individuele banken eerst nog 24 uur de tyd om overstag te eaan maar als ook de individuele ondernemers het been stijf houden gaat de bond het actiepad op. Bestuurder Hofstee van de Dienstenbond FNV zei onlangs al dat er dan ernstig rekening moet worden gehouden met stakingen in het circa 100.000 werknemers tellend bankbedrijf. De bankwerkgevers gaven donderdag nog een verklaring uit waarin ze zeggen onder bepaalde voorwaarden bereid te zijn tot overleg. „Die voorwaarden zijn allemaal oude koek. Daar is de zaak destijds op vastgelopen We zien in die verklaring dan ook geen nieuwe aanknopingspunten voor hervatting van de onderhandelingen", aldus een woordvoerder van de Dienstenbond. Ongeveer 700 werknemers van het bedrijf uit het hele land hebben donderdag in de RAI in Amsterdam een protestbijeenkomst gehouden tegen de weigering van de werkgevers in die sector inhoudelijk met de bonden over de cao-voorstellen te praten. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wal'straat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (01184J-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30; franco per post 68,-; per maand 19.55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.) Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3