Thoolse vishandelaar gaf aanzet zwendel Eén tot vier geëist tegen maanden vissers Gevaarlijke kistmijnen gevonden bij Westkapelle Directie van supermarkt weigert handtekeningen almanak PZC/ provincie AAN LOPENDE BAND VALSHEID IN GESCHRIFTE Vismijn Vlissingen treft geen blaam SUBSIDIE BLIJFT UIT Werknemersvereniging Turken Middelburg in financiële problemen Bromfietser gewond bij aanrijding BELASTINGSCHULD MAATGEVEND VOOR BOETES VOORBIJGANGER MAAKTE EXPLOSIEVEN OPEN ACTIE VOOR BEHOUD FILIAAL KLOOSTERZANDE Kamerdebat Oosterschelde op 25 maart VRIJDAG 12 MAART 1982 te water. Fiscale Opsporingsdienst FOD, loon-technische dienst en alge mene inspectiedienst. Het onderzoek team kwam door middel van huiszoe kingen. verhoren en bestudering van administraties er achter dat een totaal MIDDELBURG - De zaak, die bekend geworden is als 'de Zeeuwse visserijfraude' is begonnen op het eiland Tholen. Daar werd, volgens de officier van justitie mr. A. P. Besier de aanzet gegeven tot de zwendel die in een tijdsbestek van vijf jaar dik in de miljoenen zou lopen. In de hele affaire zag de officier duidelijk één hoofdverdachte: J. C. S. uit Tholen, firmant van de inmiddels failliet gegane vishandel: „Zonder zijn initiatief zou er geen Zeeuwse visserijaffaire van deze omvang zijn. Hij heeft welbewust jarenlang aan de lopende band valsheid in geschrifte gepleegd", aldus de officier. Als tweede hoofdverdachte zag mr. Be sier de vader en mede-firmant en direc teur J. C. S.. de 60-jarige A. J. S.: „Dat ik tegen u geen onvoorwaardelijke gevan genisstraf zal eisen is alleen aan uw leef tijd te danken." In hun inmiddels fail liet verklaarde vishandel - die tussen tijds nog eens werd omgezet in een BV Mastgat; een zaak die A. J. S. zich ter zitting niet goed meer kon hiernneren - werd in totaal voor meer dan twee ton aan belastinggelden en aan de Detam verschuldigde sociale premies buiten de normale boekhouding gehouden. Tijdens de behandeling van de aan de andere verdachten ten laste gelegde fei ten gedurende de morgenzitting bleek dat deze Thoolse vissersfirma een cen traal punt was in de verhandeling van 'zwarte vis'. De zaak diende donderdag voor de meervoudige kamer van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg. Te recht stonden zeventien personen, zo wel individueel, en in enkele gevallen ook als vertegenwoordigers van hun fir ma's; allen vissers en/of vishandelaren. De ten lasteleggingen kwamen in het algemeen op neer dat men in de jaren liggende tussen 1976 en 1981 op grote schaal de belastingen had ontdoken door geen, of onvolledige opgave te doen van verhandelde vis en de daaruit verkregen inkomsten. Op deze wijze had men de Algehele Wet op de Rijks belastingen overtreden, meer in het bij zonder de omzetbelasting- en inkom stenbelasting op grote schaal ontdo ken. In één geval was ook de loonbelas- tingwet overtreden en waren niet de verplichte sociale verzekeringspremies betaald. De zaak kwam aan het rollen, toen be gin februari 1981 een onderzoek wegens illegale mosselhandel werd ingesteld tegen de Thoolse vishandel A. J. S. aan leiding was het feit dat twee inwoners van Philipsland steunfraude hadden gepleegd. Zij hadden ondanks hun so ciale uitkering - illegaal mosselen ge vist. en deze aan het Thoolse visbedrijf verkocht. Bij het onderzoek stuitte de rijkspolitie op hoe langer hoe meer on gerechtigheden. Een speciaal onder zoekteam werd samengesteld. Uitein delijk werden 100 verdachten opge spoord. die op één of andere wijze bij de visserij fraude waren betrokken. Zowel de officier van justitie mr. Besier als de president van de rechtbank, mr. F. No- mes brachten hulde aan het opspo ringsteam van rijkspolitie, rijkspolitie MIDDELBURG - De Vlissingse vismijn en de werknemers daarvan treft geen blaam in de visfraudezaak ook al is het bekend geworden dat er vis buiten de klok om gemijnd is. De officier van jus titie mr Besier stond bij het aandeel van de gemeentelijke vismijn nog even stil tijdens de rechtzitting in Middel burg. De mijnadministratie is van tevoren onderzocht in nadrukkelijke opdracht van de officier. De mijnmeester was wel iswaar op de hoogte van het zwarte vis- circuit en had over de zwarte vis (die buiten de mijn om ging) toch mijngel- den geëist, omdat hij vreesde dat an ders de gemeentemijn financieel grote nadelen zou ondervinden. De mijn- meester heeft geen persoonlijk voor deel van de zwarte vishandel genoten. Hij is dan ook niet voorgedragen voor gerechtelijk onderzoek, net zo min als de 'vispeken', de sjouwerlieden van de mijn, die echter nog wel een belasting navordering krijgen, omdat zij lichte lijk mee hebben geprofiteerd. „Er waren ook visbedrijven, die niet aan de zwarte handel meededen. De vis mijn was ook wel gerechtigd haar dien sten te verlenen en geld voor bewezen diensten te claimen. De gemeente (en dos ook de mijn) is geen controle-appa raat op de fiscale verplichtingen", stel de de officier. MIDDELBURG - De financiële problemen bij de Stichting Buitenlandse Werknemers in Zeeland lijken van invloed te zijn op het al dan niet voortbestaan van de Turkse Werknemersvereniging Middelburg en om streken. De Middelburgse vereniging is in financieel opzicht van de centrale stichting in Vlissingen afhankelijk, omdat deze instelling de subsidies van het ministerie van crm incasseert, om ze vervolgens te verdelen over de plaatselijke afdelingen. De Middelburgse Turken heb ben dit jaar echter nog geen cent ontvangen voor het organiseren van hun activiteiten. Als de Turkse Werknemersvereniging niet spoedig over deze gelden kan beschikken, zal ze haar activiteiten moeten beëindigen. Dit betekent dat de taalcursussen, de naai- en kooklessen, de ontmoe tingsdagen van Turken en Nederlanders en de kookprojecten van vrou wen en de 'tweede en derde generatie' in Middelburg ernstig in het gedrang kunnen komen. De situatie is des te nijpender ge worden, nu de centrale stichting aan het ministerie heeft gevraagd om pas op 1 juni met een beleids plan te mogen komen. Aanvanke lijk had het ministerie van crm 1 april als uiterste datum genoemd. Dit plan. zo is gemeld, heeft het mi nisterie als voorwaarde gesteld, nu is gebleken dat van verschillende kanten vragen zijn gerezen over het functioneren van de overkoepelen de instelling. Over deze hele mate rie heeft de Turkse Werknemers vereniging dan ook een brief ge stuurd aan het ministerie van crm in Rijswijk. Afschriften zijn gezon den aan de centrale stichting in Vlissingen en aan de provinciale af deling van CRM, die in Middelburg is gevestigd. De brief komt er in het kort op neer, dat de Turkse vereniging vreest het slachtoffer te worden van de gang van zaken bij de stichting. De ver eniging spreekt de vrees uit dat het uitstel, dat de stichtingheeft gekre gen, inhoudt dat voor-1 juni niet veel meer bekend zal worden over de gevraagde subsidie. „Voor ons en onze leden betekent dat een on houdbare situatie, waarvoor wij op korte termijn een oplossing nodig hebben, met de garantie dat wij niet hoeven te stoppen", staat er in de brief. De vereniging wijst voort op het feit dat zij enkele activitei ten dit jaar al uit eigen middelen heeft betaald. Plannen heeft de Turkse vereni ging genoeg; het geld echter vormt het struikelblok. Ook voor dit jaar heeft de werknemersvereniging een uitgebreid werkplan ingediend bij de stichting. Het werkplan werd vergezeld van een kostenbegro- ting. Als alle wensen van de vereni ging zouden worden ingewilligd, zou daar een bedrag van ongeveer tachtigduizend gulden mee zijn ge moeid. Om alle plannen voor het vorige jaar uit te kunnen voeren, vroegen de Turken voor 1981 een subsidie van ongeveer negentig mille aan. Daarvan heeft de Turkse vereniging slechts 2600 gulden ont vangen. Dit jaar is er. zoals gezegd, nog geen cent overgemaakt. De gemeente Middelburg speelt bij de subsidieregeling geen enkele rol. Het ministerie van crm heeft nu eenmaal bepaald dat de rijkssubsi dies direct naar de overkoepelende stichtingen gaan, en vaandaar naar de verenigingen. De organisatie van dit subsidiekanaal zit de Tur ken in Middelburg overigens hele maal niet lekker. De voorzitter van de Turkse Werk nemersvereniging de heer K. Ri ling: „Wat een onzin eigenlijk. Waarom krijgen Nederlanders hun subsidies wel van de gemeente? Wij als buitenlanders zijn aange wezen op een stichting. Maar we wonen toch met z'n allen in een ge meente. We zijn allemaal mensen, in één samenleving. Dat verschil slaat dus nergens op", aldus de werknemersvoorzitter van de Tur ken in Middelburg. bedrag van meer dan vijf miljoen ver handelde vis niet aan de belastingen werd opgegeven. Mr. Besier maakte in zijn betoog onder scheid in 'vissoorten'; 'Witte vis', die normaal via de vismijn werd verhan deld, en fiscaal ook werd verantwoord; 'grijze vis', die niet via de vismijn werd verhandeld, maar wel in de administra tie verantwoord, en waarvoor ook wel mijnrechten werden betaald, al ging de verkoop niet via 'de klok'. En 'zwarte vis die niet bij de mijn werd aangemeld, en waarvan de opbrengst ook niet ad ministraties werd vermeld. De officier maakte duidelijk, dat het in deze zaak alleen om de 'zwarte vis' gaat. Ook de buiten de toegestane, in EEG-verband samengestelde visquo- teringen gevangen vis blijft als zoda nig buiten beschouwing. De officier stelde dit nadrukkelijk omdat gecon stateerd was dat de betrokken vissers de neiging toonden de overheid zwart af te schilderen naar aanleiding van de visquotering: „Maar niets ontheft ie mand van zijn verplichtingen juiste opgave van zijn omzet en inkomen te doen en belasting hierover te betalen". Bij de Thoolse handelaren A. J. S. en J. C. S. was volgens de officier reeds van zwarte vishandel sprake nog voor er quotering was ingevoerd. Tijdens de bespreking van de dagvaar- digingen en de gepleegde feiten in de morgenzitting bevestigden alle ver dachten op navraag van rechtbankpre sident mr. Nomes nog eens hun tegen over de politie afgelegde verklaringen en schuldbekentenissen. Door dat van het zwarte geld 'goed ge leefd' was - sommige vissers erkenden dat. en de officier wees er nog eens op in zijn requisitoir - was het in enkele gevallen mogelijk geweest van het 'normaal' verdiende geld nieuwe sche pen te kopen. „Dit is landelijk bezien de eerste vis fraudezaak. Ons uitgangspunt is ge weest daar waar mogelijk de fraude rende buiten de justitiële sfeer te hou den", stelde de officier. In totaal 20 personen en firma's hebben voor de rechter moeten verschijnen, gezien de zwaarte van het delict. Voor 64 verdachten was de omvang van het gepleegde feit zodanig, dat zij zich van justitiële vervolging konden vrijwaren door een schikking met de directeur der belastingen te treffen. Op 9 na hebben hiervan alleen al gebruik gemaakt. Zij betaalden navorderingen - voor de firmanten verhoogd met 100% en voor de deelvissers met 50% - in bedragen variërende van 1100 tot 13.000, deelde mr. Besier mee. Voor anderen is een schikking met de belas ting-inspecteur mogelijk, of wordt van vervolging afgezien omdat daar be wijsrechtelijk geen grond voor is. TERNEUZEN - De 20-jarige bromfiet ser M. K. uil Terneuzcn is woensdag middag om half vijf bij een botsing op de kruising Rooseveltlaan-Reuzen- hoeksedijk-Serlippensstraat in Ter- neuzen gewond geraakt. K. stak onverhoeds de weg over en kwam in botsing met de personenauto van C. D. A. V. uit IJzendijke. MIDDELBURG - De Provinciale Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland (Ravoz) is donderdag in Middelburg zonder discussie akkoord gegaan met een notitie over de geplande hartcatheterisatiekamer in het Gasthuis in Middelburg. In dit stuk wordt ondermeer geconcludeerd dat na het gereed komen van de onderzoekkamer in Middelburg (wellicht nog dit jaar) zal blijken dat een tweede hartcatheterisatieka mer nodig zal zijn. Een catheterisatiekamer zoals in Middelburg op komst is uitgerust met alle benodigdheden .voor hartcatheterisatie- onderzoeken (onderzoeken met behulp van buisjes). Ze be vat een röntgeninstallatie en apparatuur die gebruikt wordt voor het verrichten van metingen via catheterisaties. Deze metingen kunnen betrekking hebben op druk, stroomsnel heid van het bloed ten opzichte van het hart, de bloedsamen- stelling en dergelijke. De kamer in Middelburg is de eerste dergeüjkc voorziening De meervoudige kamer van de arrondissementsrechtbank te Middelburg behandelt de visfraude. MIDDELBURG - De vissers en vishandelaren, die ervan werden verdacht zich gedurende vijf jaar bezig te hebben gehouden met het afzetten en verkopen van 'zwarte' vis, zullen dat met gevangenisstraffen en boetes moeten bekopen. Als de eis door de president van de rechtbank wordt overgenomen, gaat hoofdverdachte J. C. uit Tholen onvoorwaardelijk vier maanden gevangenis in. Bovendien moet hij nog 65.000 gulden boete beta len. De tweede hoofdverdachte, A. J. S. moet dan eenzelfde bedrag neertellen maar krijgt zijn drie maanden gevangenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De zeventien verdachten in Zeeuwse visfraudezaak .die donderdag in Mid delburg diende kregen van de officier van justitie, mr. Besier. een verhan deling over de manier waarop de ei sen tot stand waren gekomen. De boetes die de verdachten hoorden eisen zijn gelijk aan het verschuldig de bedrag aan belasting. Naast het aflossen van de belasting schuld moeten de verdachten dus nog eens zoveel aan boete betalen. W. S. uit Tholen zal als de officier zijn zin krijgt 24.000 boete moeten beta len wegens ontdoken omzet- en in komstenbelasting, en een maand moeten 'zitten'. D. S. uit Tholen hoor de eveneens een maand onvoorwaar delijk tegen zich eisen en 12.000 boete. Tegen J. S. uit Tholen werd een maand en 9000 geëist. J. S. en zijn vrouw L. S.-v.d. B hoor den een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen. Hun geëiste boetes zijn resp. 12.000 en 3.000 wegens ontduiking van de omzetbelasting. Voor dit laatste feit zal de de Vlis- singse firma L. de N. wellicht 28.000 aan boete moeten betalen. De fir manten L. de N. sr.L. de N. jr. kregen elk als eis f 31 000 aan boete wegens verzwegen inkomstenbelasting, D. de N. 33.000 en alle drie de firman ten hoorden ook een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf vorde ren. W. V. B. uit Arnemuiden hoorde een maand onvoorwaardelijk en 40.000 boete vorderen. De firma M. uit Arnemuiden moet - als het aan de officier ligt - 18.000 boete betalen wegens ontduiking omzetbelasting. Voor ontduiking inkomstenbelas ting moeten de beide firmanten H. M.en B. M. ieder 28.000 betalen vol gens de officier, die tegen ieder ook een maand onvoorwaardelijk gevan genisstraf eisten. De firma J. M. uit Arnemuiden hoor de 16.000 boete wegens niet betaal de omzetbelasting tegen zich eisen De oudste firmant J. M. verklaarde ter zitting zich altijd tegen de zwarte handel te hebben verzet, maar hfi zag geen praktische mogelijkheden die tegen te houden. „Dan had u moeten uittreden", werd hem vanachter de groene tafel toegevoegd. De officier wilde hem geen gevange nisstraf doen opleggen, maar eiste wel 6000 boete. Zijn mede-firmanten L. M.. P M.,en P. A. L. B. hoorden allemaal 13.000 boete wegens niet betaalde inkom stenbelasting. en een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf vorde- „Een zeer zwaar wegende zaak", stelde de officier vast. Hij wees er eerder op dat de vermogensposities van de verdachten dusdanig waren dat door de opgelegde boetes de be drijven wel niet in gevaar zouden komen. Ook is het volgens hem mo gelijk de gevangenisstraffen zo ten uitvoer te leggen dat niet alle be- drijfsgenoten tegelijk in detentie zijn. Vandaag - vrijdag - wordt het proces voortgezet met de verdediging van de verdachten, en wellicht komt de officier van justitie nog met een re pliek daarop. WESTKAPELLE - In de duinen van Westkapelle, nabij de Joos- sesweg, zijn donderdagmiddag twee vrij zeldzame kistmijnen van Duitse makelij gevonden en ter plaatse door de Explo sieven Opruimings Dienst tot ontploffing ge bracht. in de provincie Zeeland. De Ravoz ging donderdag akkoord met de conclusie dat een twee hartcatheterisatiekamer waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd wenselijk zal blij ken te zijn. Tegelijkertijd werd echter vastgesteld dat bouw van een tweede kamer op financieel-economische gronden op korte termijn niet haalbaar is. De Ravoz ging donderdag eveneens zonder discussie ak koord met een positief advies over het verzoek van het streekziekenhuis Walcheren om het voorzieningenpakket uit te breiden met een longarts. Op het ogenblik is in Zeeland een dergelijke functionaris niet aanwezig. De raad ging daar bij akkoord met het voornemen in de toekomst te beschik ken over twee longartsen, de ene voor de regio Walcheren, de andere voor de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Het streekziekenhuis De Bevelanden en dat op Walcheren voe ren hierover overigens nauw overleg. De in de duinen van Westkapelle gevonden Duitse kistmijnenalvorens de zeer gevaarlijke projectielen ter plaatse tot ontploffing werden gebracht De levensgevaarlijke uit de TweedeWe reldoorlog daterende mijnen kwana tevoorschijn, nadat de storm en deze hoge waterstand een flink stuk van a duinen had weggeslagen. De mijns werden ontdekt door een voorbijgan- ger, die, nadat hij de onschuldig lijken de houten kist had opengemaakt, ij lings de politie waarschuwde. Volg© EOD-sergeant Heemsbergen ..heeft vinder ontzettend veel geluk gehad omdat de mijn nog geheel intact was 3 op scherp stond". Sergeant Heemsbergen waarschuwdi, in verband met het afkalven van de duinen door de storm woensdagnacht dat het goed mogelijk was dat nt< meer „vreemde voorwerpen" tevoa schijn komen. Hij adviseerde dal mensen eerst contact op nemen mett> politie, alvorens zelf het voorwerp» onderzoeken. ZEEUWSE Hulde Een feestelijk familiegebeuren was dat onlangs, in een van de Zeeuwse steden. Max werd vijftig en dat werd uit bundig gevierd. Drie van de verjaardagsgasten voerden borden met zich om het feestvarken hulde te brengen. Omwonenden keken aanvankelijk wat verbaasd op van deze kleine demonstratie en vooral van het feit, dat de gasten verkeersborden mee droegen. De verbazing ging bij lezing van de tekst op die borden over in begrip. ,Jdax. 50", stond erop. KLOOSTERZANDE - De handteke ningenactie 'Samen groot voor De Groot', die voor het behoud van de su permarkt in Groenendijk bij Klooster- zande werd gehouden, is voor niets ge weest. Directeur J. L. Cok van het le- vensmiddelenbedrijf Cok uit Kapelle wilde donderdagmiddag de verzamel de handtekeningen - het waren er 302 - niet accepteren. De actievoerders A. de Rijk en C. Maas vrezen dat supermarkt De Groot, een filiaal van Cok, per 1 april wordt gesloten omdat het levens- middelenbedrijf zou vinden dat het houden van twee filialen op één dorp voor hen niet aantrekkelijk is. De dames A. de Rijk (links) en C. Maas uit Kloosterzande met de 302 handteke ningen, die zij tevergeefs hebben opge haald om op die manier te protesteren tegen de volgens hen voorgenomen slui ting van de supermarkt. De Groot in Groenendijk bij Kloosterzande. De twee vrouwen hebben een demon stratie op touw gezet. In een stencil dat vandaag, zaterdag, bij alle Klooster- zandenaars in de bus glijdt, wordt opge roepen om maandagmiddag naar de su permarkt te komen. Dan zal ook een lid van de directie aanwezig zijn. Het per soneel wordt dan ingelicht over het al dan niet openblijven van de super markt. De dames De Rijk en Maas vin den dat de directie van Cok voorbij gaat aan de belangen van de buurtbewoners en het personeel. Vooral de bejaarde be woners van Huize Sint-Antonius - schuin tegenover de supermarkt - zou den van een sluiting de dupe worden. Ook de rest van de buurt zou onder het vertrek van de supermarkt lijden. Bij de aanbieding van de handtekenin gen in de supermarkt ontspon zich een levendige discussie tussen directeur Cok en mevrouw De Rijk. De actievoer ster stak haar teleurstelling over de weigering de handtekeningen aan te nemen niet onder stoelen of banken. Di recteur Cok stelde dat hij alleen maar gekomen was om de gerezen problemen over het bedrijf te bepraten met de fi liaalhouder. „We moeten ons nu van de actie distantiëren", vond hij. Na de bespreking met de heer De Groot wilde hij geen commentaar geven op de inhoud van het gesprek. Maandag middag komt hij terug om de beslis sing, die volgens Cok morgen worden genomen, mee te delen aan het perso neel van de supermarkt. „Het is een beleidskwestie. In het bedrijf werken 130 mensen en daar ben ik verantwoor delijk voor. Komt de consument niet, dan moet ook het magazijn dicht. Ik zie het echt wel als het in een filiaal niet goed gaat. Daar moet ik over waken", was het enige dat hij over deze kwestie kwijt wilde. Filiaalhouder De Groot liet desgevraagd weten dat hij geen commentaar op de bespreking mocht geven van de directie van Cok. (Van onze Haagse redacteun DEN HAAG - De Tweede Kamer zal donderdag 25 maart opnien* over de Oosterscheldewerken de batteren. Kamervoorzitter Dol man heeft de middag gereserveerd voor dat debat, dat het CDA-ks- merlid drs. H. Eversdijk dinsda had aangevraagd. De bedoeling is dat de Kamer zie: opnieuw uitspreekt over de one ontbindende voorwaarden die voor dit deel van de Deltawerken gd- den. De inhoud van die voorwaar den is inmiddels ontkracht, nu at: twee van de drie voorwaarden-üï j en geld - niet kan worden voldaan Eversdijk wil de voorwaarden oö bonden zien, maar of de karna meerderheid daaraan wil, is vraag: PvdA en VVD aarzelen,-Wa is duidelijk dat de Kamer in aedef geval nog nauwer betrokken wil ra ken bij de ontwikkelingen ronóö Oosterscheldewerken en nietw? maals zonder aankondiging gec# fronteerd wil worden met tegentó Iers in de orde van grootte vanW miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2