-Drastische verschuiving op til bij waterstaat Britse regering wil duur raketsysteem Sluiting Smit-Transformatoren maximaal een maand uitgesteld Hoog en (nog) Koekoek weer in de politiek Nieuwe mogelijkheid tot bestrijden van vetzucht WEGONDERHOUD NAAR PROVINCIES Gifgrond Den Helder wordt schoongegloeid PZC/i AMERIKAANSE TRIDENT D-5 Foetsie Namen Playboy Paniek rond tankwagen Illegaal ingevoerde kalveren geslacht binnen-buiten land 13 BENNEKOM - Het sinds vorig jaar oud-Tweede Kamerlid Hendrik Koekoek (69IIOÜ weer terug in de politiek. Onder de naam Rechtse Volkspartij heeft hij bi) de gemeente Ede laten registreren dat hij aan de gemeenteraadsverkiezingen wil deelnemen De reden voor deze opmerkelijke stap is. zo zegt de gepensio neerde Bennekommer. dat het huidige gemeenteraadslid van de Boerenpartij te kennen heeft gegeven niet meer in de raad te willen terugkeren .en ik kan de kiezers toch niet in de steek laten. Ze moeten de gelegenheid hebben op een partij met onze beginselen te stemmen". De glorie van Koekoek is in Ede begonnen. In I95S deed hij zijn Intrede, in de raad en acht jaar later kwam hij al op zes zetels. Dit succes sloeg ook over op de imvoners van Gelder land en later van heel Nederland. De weg van de Bennekom mer was geplaveid met processen wegens smaad, laster en verwaarlozing van dieren. Sinds hij het vorig jaar bij de Tweede-Kamerverkiezingen niet meer redde werd het stil rondom hem. Wat Koekoek betreft is dat tijdelijk. Anno 19S2 trekt hij niet meer ten strijde tegen de ..verplichte" heffing van het Landbouwschap maar tegen de onroerend-goedbelasting. (Van onze ver keer sredacteur) EN HAAG-ARNHEM - Bij Rijkswaterstaat zullen in de komende vijftien jaar in het hele land uizenden van baan moeten veranderen of een andere werkgever krijgen. Dat is het gevolg van it voornemen van minister Zeevalking het beheer en onderhoud van rijkswegen, kanalen en ijken over te dragen aan provincies en gemeenten. Daartoe blijkt bij Verkeer en waterstaat een itwerp in de maak te zijn voor een wet sanering wegenbeheer, die in 1985 van kracht moet ®rden. ging in de Tweede Kamer bij de behan deling van zijn begroting. Zeevalking sprak toen niet over het in de maak zijnde wetsontwerp, waaraan juist toen de eerste hand werd gelegd. Wel zegde hij de Kamer een .nota over dit onderwerp toe. die nu mede door de ministers van Financiën en van Bin nenlandse zaken wordt opgesteld. ln de cabine van zijn truck, hoog boven het water van de Ohio River, icachtte chauffeur Bob Marshall uit Glen Rock m de Amerikaanse staat Pensylvania op zijn redders Marshall was in zijn hachelijke po sitie verzeild geraakt toen hij de macht over het stuur verloor na een uitwijkmanoeuvre en door de brugleuning schoot van de Fort Henry-brug in Wheeling in West- Virginia Bob Marshall kwam er zonder kleerscheuren af. maar slaakte wel een zeer diepe zucht van verlichting toen brandweerlie den hem met een van boven neerge laten mandje bevrijd hadden ïïalking kondigde half februari in de irsde Kamer al aan dat de huidige «uitkering wegen zal worden opge iral. De minister zei in dat verband H de uitkeringen vervangen zullen tulen door doeluitkeringen via de mncies en het rijkswegenfonds, hoe- Ivan de laatste de werkingsduur, die IJSOhad moeten aflopen, voor onbe- jlde tijd is verlengd. Door de ophef- jvan de WUW zullen ook de water- tapen worden ontheven van de on- itoudsplicht van wegen in hun appea iwoordvoerder van Verkeer en wa ntaal bevestigt dat ingrijpende wij- {ingen op til zijn voor Rijkswater - i het hele land. Het is niet te voor hoeveel ambtenaren dc wetswijziginge gevolgen zal hebben, omdat Rijkswaterstaat wel de zorg voor de autosnelwegen onder zich houdt Het is echter zeker dat „enkele duizen den" bij de veranderingen betrokken zullen zijn. Het besluit voor deze veran dering is, aldus Verkeer en waterstaat, pas in februari genomen, dus kort voor Zeevalkings gedeeltelijke aankondi- VALDOSTA UPI- Een Ameri- trnse huiseigenaar dacht aan- icnkeUjk dat de timmerman die Itn had opgebeld een grap maak- liften hij zei dat zijn huis van drie Kapkamers was gestólen. Het w ros zo. Het echtpaar Horace en Kim Ste- phenson had de timmerman in dimt genomen om aan het huis te merken. Toen zij gingen kijken was tr Inderdaad geen huis meer. lewcming, die 11.000 dollar longe eer 29.000 gulden) waard ivas, had ieggestaan sinds de Stephensons vorig jaar hadden gekocht. toen vertelden dat zij drie man en de woning in januari hadden en demonteren en meenemen, ir dat zij dachten dat de eige- t het zo beschikt had. omheining ligt er ook niet wr", vertelde mevrouw Stephen- 10PENHAGEN DP A- In Dene- mken krijgen vrouwen, wanneer e trouwenniet meer automatisch Ie Mam van hun man. Met ingang tan een april treedt er een nieuwe Kt inwerking, die echtgenoten bij l^ene van de achternaam gelijk- Vannen en vrouwen kunnen bepa- 'aojuna hun huwelijk hun eigen «am hemden, of de achternaam Knhunechtgeruxoitte) willen dra- ftn. Vrouwen kunnen ook kiezen m een dubbele naam. Wanneer san en vrouw hebben afgesproken todtr dezefde achternaam door ilevente gaan, krijgen kinderen automatisch die zelfde naam. In andere gevallen kunnen ouders tot Itlkindl3is bepalen welke achter- Kam het krijgt. Daarna kan het "Odxlf kiezen welke achternaam ut wil dragen. jJMDWIRTR)-Mark Tatcher, de jaripe zoon van de Britse pre- heeft met een bot en niets ont- Knd vraaggesprek over recessie Werkloosheid een storm van ver- Muaardiging teweeggebracht en m moeder in diskrediet gebracht. HU bestreed in het jeugdblad 'Ho- "3/ ronduit dat er een recessie zou - A's je op je dikke kont m liggen en zegt dat het geen zin j^er heeft omdat de recessie ons 9etroffen dan is dat een voor- tfcling die zichzelf waarmaakt. w voorbeeld van een -juistehou- 'Hoestmenmaarnaarhemkij- «n. wtl tot succes en hard werken voldoende om te slagen, ook ™er een slecht economisch kli- zei hij. In een scherp com- fl^r zegt de Labou r-afgevaa r- m J!0? ^r"er uitlatingen 'metier een belediging zijn <te meer dan drie miljoen ïTfi 5"in teind. De 'verwen- Pteyboi/ heeft volgens hem nog T* echt hoeven werken. Me- JWoThatcher, die door de mees- """ff ate rechtstreeks verant- voor de grote werk- "®«ew wordt gezien, zwijgt. Haar ?™™rn begin dit Jaar met grote li Ze?in te wereldpers toen hij lEnS* in te Sahara vermist l^tydene een rally. DEN HELDER (ANP) - Een enorm apparaat dat giftige grond door een gloeipro- ces kan reinigen, is donderdag in Den Helder begonnen met de 1.2 miljoen gulden kostende grote schoonmaak van het terrein van de voormalige gasfabriek, waar woningen moeten worden gebouwd. Alleen licht verontreinigde grond kan zo voor hergebruik geschikt worden gemaakt Het gaat om een terrein van vijftien- mobiele zuiveringsinstallatie gerei- Volgens de woordvoerder van Verkeer en waterstaat zal de opheffing van de Wet uitkering wegen en de invoering van een wet sanering wegenbeheer weliswaar „ingrijpende verschuivin gen en veranderingen in het takenpak ket voor de betrokken ambtenaren" opleveren, maar geen arbeidsplaatsen kosten. De op handen zijnde wet is een direkt uitvloeisel van het decentralisatlestre- ven van minister Wiegel in het eerste kabinetvan Agt Tot een definitief plan is het niet gekomen. Daarmee is thans staatssecretaris Stuyveling van binnenlandse zaken belast. Volgens een woordvoerder van Finan ciën moet de hele overdracht met ge sloten beurzen plaatsvinden. Vervol gens moet Rijkswaterstaat zich in dc komende tijd bezinnen op een taak na dat de overdracht zal zijn voltooid. honderd vierkante meter dat tot i diepte van twee meter moet worden ge reinigd. Het speciaal voor deze op dracht opgerichte Ecotechnlek, doch terbedrijf van de koninklijke Volker 8tevin. denkt de drieduizend kubieke meter grond in drie weken te kunnen reinigen. De giften tolueen, benzeen en naftaleen zijn in het verleden in putten opgesla gen geweest op het terrein van de toen malige gasfabriek en heeft zich zo ver mengd met de grond. Een deel van het terrein is lichter verontreinigd en wordt reeds sinds oktober vorig jaar met een nigd. Ook de grote gloeimachine is ver plaatsbaar gemaakt. Met een diepia- der kan naar een volgend project wor den gereden. Het systeem van gloeien houdt in, dat grond wordt gemengd met gas en ln een negen meter lange roterende trommel tot ongeveer 250 graden Celcius wordt verhit. De verontreiniging verdampt en wordt af gezogen naar een naverbrander. De schone grond wordt weer iets voch tig gemaakt en kan dan gestort worden op de plaats waar het vandaan kwam. Van het gif resteert alleen koolzuur en waterdamp. LUIK - Een buurtschap nabij Luik is gisteren urenlang geëvacueerd ge weest wegens chemisch gas dat lekte uit een Nederlandse tankauto. De wa gen had in Frankfurt een chemische la ding ingenomen en de chauffeur merk te op de E5 in de buurt van Luik dat de lading langzaam ontsnapte. De wagen bad geen enkel document waaruit bleek of het ontsnappende gas giftig was of niet Een honderdtal huizen, een school en een invalidenhuis in de buurt van de tankwagen werden geëvacueerd totdat enige uren later bleek dat het goedje niet zo gevaarlijk was. Dat werd vastge steld door deskundigen die speciaal uit Frankfort waren overgekomen. LONDEN (DPA) - De Britse regering heeft donderdag besloten de 32 miljard gulden kostende moderne D5-versie van het Ameri kaanse raketsysteem Trident aan te schaffen. De labour-opposi- tie en de sociaal-liberale alliantie hebben beide al aangekondigd dat zij dit besluit zullen terugdraaien wanneer zij bij de volgdn- de parlementsverkiezingen een overwinning zouden behalen. Wanneer de conservatieven ook na 1984 aan de macht blijven zal de onafhanke lijke nucleaire macht van Groot-Britr tanniê tot het jaar 2020 vooral steunen op de Trident. Vier nieuwe onderzeebo ten zullen elk worden voorzien van 12 tot 16 raketten en elk van die raketten zal de 14 onafhankelijk bestuurbare atoomkoppen kunnen vervoeren. Met een reikwijdte van ongeveer 10.000 SUNDAY TIMES EN TIMES BLIJVEN LONDEN (RTR) - De Britse bladen Ti mes en Sunday Times blijven verschij nen. Hun eigenaar, de Australiër Ru- per Murdoch, heeft met dc vakbonden overeenstemming bereikt over in krimping van het aantal personeelsle den. Een maand geleden dreigde hij de bladen op te doeken als de bonden niet akkoord zouden gaan met de verdwij ning van honderden arbeidsplaatsen. De regeling die nu met de bonden is getroffen houdt het onmiddellijke ont slag van 360 werknemers ln, Eind sep tember zullen er in totaal duizend op straat zijn gezet. Of dat betekent dat de bladen voor altijd gered zijn wilde Mur doch niet zeggen. Het gezamenlijke ver lies van twaalf miljoen pond sterling (ruim 55 miljoen guldenper jaar dat de twee bladen verleden jaar hebben gele den moet volgens Murdoch vooral aan de overbezetting worden geweten. Een werknemer van Volker Stevin bij de transportband waarmee de grond naar de trommel wordt gebracht. FRANKFURT (DPA) - Biologen zijn een nieuwe moge lijkheid tot voorkoming van vetzucht op het spoor: door verhoogde afgifte van lichaamswarmte aan de omgeving, de zogenaamde 'thermogenese', kan vet zucht vermoedelijk worden tegengegaan zonder dat grote eters zich moeten beperken. De Zweedse professor Barbara Cannon heeft dit bij dier proeven vastgesteld. De deelnemers aan de conferentie van de Duitse psysiologische vereniging waarschuwden woensdag dat deze mogelijkheid van verbruik van calo rieën nog niet volledig op mensen kan worden toegepast. Wel menen zij dat dit mechanisme bij mensen kan wor den gebruikt. De proeven van mevrouw Cannon op ratten en goud- hamsters hebben aangetoond dat deze dieren, als zij drie weken lang bij 5 graden Celcius worden gehouden en in die tfjd worden gevoerd met zoetigheid of chocola, bruin vetweefsel vormen aan nek en nieren. Dit bruine vet veroorzaakt verhoogde afgifte van warmte aan de omge ving. De dieren werden niet dik maar zetten de grotere hoeveelheid calorieën in Lichaamwarmte om. Het bruine vetweefsel is ook bij pas geboren kinderen aangetroffen. Cannon zegt dat het de schok van de ge boorte opvangt door verhoogde produktie en afgifte van lichaamswarmte. Het verdwijnt daarna weer. Omdat het bruine vet bij volwassen ratten kan worden gereactiveerd moet dat ook bij mensen mogelijk zijn, zeker nu volgens Barbara Cannon Finse geleerden het zelfde bruine vetweefsel hier en daar bij houthakkers hebben aangetroffen nadat die lange tijd achtereen aan koud weer blootgesteld waren geweest. Aan de universiteit te Oiessen is een onderzoek onder goede en slechte voedverteerders onder de studenten aan de gang. De ene groep vrijwilligers eet per dag ge middeld ongeveer 1.500 calorieën, de andere groep ge middeld ongeveer 1.8 maal zoveeL Tot dusver heeft men echter niet kunnen vaststellen dat slechte verteerders een verhoogde warm te-afgifte hebben. Nu wordt onderzocht of de proefpersonen mis schien in hun slaap meer warmte afstaan. kilometer zouden die alle grote steden in het Europese deel van de Sowjet- Unie kunnen vernietigen. Twee van de vier onderzeeërs zouden voortdurend onder de oppervlakte van de wereldzeeën kruisen en bij de huidi ge stand van de technologie zouden zij voor de tegenstander onvindbaar zijn. Het project is ook in de Britse strijd krachten omstreden. Het is zo duur dat de conventionele landstrijdkrachten aanmerkelijk moeten bezuinigen. De labour-oppositie meent dat Groot- Brittannië zich in de huidige diepe eco nomische crisis de Trident niet kan ver oorloven, nog afgezien van het feit dat het streven naar beperking van strate gische kernwapens erdoor wordt be moeilijkt Veel deskundigen vrezen ook dat de Sowjets al binnenkort een opsporings systeem zullen vinden waarmee de miljarden kostende schepen al bij het begin van een oorlog kunnen worden uitgeschakeld. Veldkamp op tijd klaar met eenvoudiger sociale wetgeving DEN HAAG (ANP) - Prof. dr. G. M. J. Veldkamp denkt dat een voorontwerp van een vereenvoudigde sociale zeker heidswetgeving in juli 1983 aan de tweede kamer kan worden aangebo den. Veldkamp zelf, voorzitter van de staatscommissie vereenvoudiging en codificatie van de sociale zekerheids wetgeving, zal rond 1 Juli van dit jaar zijn aandeel in de vereenvoudiging af ronden, na 15 jaar werk. De staatscommissie en een technische commissie zullen de vier voorontwer pen en het samenvoegingsprogramma van deze vier tot een algemene wet so ciale zekerheid vervolgens in twee le zingen behandelen. DEN HAAG (ANP) - De raad van be stuur van Holec heeft op verzoek van minister Terlouw van economische za ken besloten om de sluiting van de Smit Transformatorenfabriek in Nij megen die deel uitmaakt van het con cern met maximaal één maand uit te stellen tot 15 april. De minister zal op verzoek van de vas te kamercommissie voor economische zaken proberen daar nog circa twee weken aan te breicn. Die bedenktijd zal de Nederlandse in vesteringsbank (NIB) benutten om de meest recente, tamelijk rooskleurige ramingen van de concernleiding over de afzet van transformatoren en de be nodigde financiële injectie van de over heid te beoordelen, aldus de minister in een brief aan de kamer. Terlouw zei donderdag tijdens een overleg met de kamercommissie te ho pen dat het NIB-advies voldoende grond zal bieden om met de gevraagde negentien miljoen gulden aan over heidsgeld - in de vorm van een deelne ming in het eigen vermogen - over de brug te komen. Maar een dergelijk be sluit zou nu onverantwoord zijn. aldus Terlouw. Van der Spek (PSP), die om twee weken extra uitstel van de sluitingsdatum ver zocht, kondigde aan dat hij er eventueel prijs op zal stellen om plenair te debat teren over het besluit van de minister. Vandaar dat uitstel met één maand tot uiterlijk 15 april de kamer slecht uit komt - de kamer is over één maand na melijk op reces. Of het bestuur van Holec met uitstel van sluiting gedurende de komende zes weken zal instemmen is de vraag. Elke dag dat Smit Transformatorenfa briek open blijft levert het concern verlies op, zo benadrukte Teriouw. De fractiespecialisten van PvdA. PPR. PSP en CPN gaven donderdag te ken nen dat zU met het oog op de werkgele genheid ln en rond Nijmegen steun van de overheid gerechtvaardigd' achten. De WD ts bevreesd voor een nieuw steunavontuur met onzekere afloop. D'66 meent dat de werkgelegenheid niet de doorslag mag geven bij de be sluitvorming. Het CDA zit derhalve op de wip. CDA-woordvoerder Ad Lansink stelde zich donderdag tamelijk welwillend op tegenover de nieuwe voorstellen van het actiecomité en de raad van bestuur van Holec. De produktie van grote transformatoren is 'uniek', en de werk gelegenheidsproblemen in Nijmegen moeten niet onderschat worden, aldus Lansink. Vertegenwoordigers van het actieco mité van de werknemers van de trans formatorenfabriek maakten na afloop van het overleg duidelijk dat aan de onzekerheid over het voortbestaan van Smit Transformatoren BV snel een einde moet komen. Potentiële or ders blijven uit in afwachting van de toezegging van de minister dat de staat met steun over de brug zal komen. Deze maand zal de fabriek geleidelijk zon der werk komen te zitten, aldus de werknemers. TILBURG (ANP) - Op last van de offi cier van justitie in Breda zijn in Til burg tweehonderd nuchtere kalveren geslacht, die eerder deze week 's nachts illegaal de Belgisch/Nederland se grens in Baarie-N'assau waren over gebracht. De chauffeur van de veewa gen, een inwoner van Oirschot, werd op heterdaad betrapt toen hij de kalve ren aan het overladen was. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van financiën is dit de eerste concrete aanwijzing dat sinds de deva luatie van de Belgische frank de vee smokkel tussen België en Nederland aan het toenemen is Volgens Antwerpse slagers- en midden standsbonden zitten Nederlandse vlees- en veehandelaren achter deze smokkel-Zij zouden ln grote hoeveelhe den dieren opkopen op Belgische vee markten. de dieren naar Nederland smokkelen, daar slachten en het vlees exporteren naar België De bevoegdheid die vormingsxoer- kers hebben om het vak maatschappe lijke begeleiding le geven aan nog ge deeltelijk op school zittende werkende jongeren, zal niet worden uitgebreid tot een bevoegdheid om het vak maat schappijleer te geven in het mavo, havo en beroepsonderwijs Dat heeft staatssecretaris Deetman be kend gemaakt aan de onderwijsorgani saties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13