PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitbreiding acties reinigingsdiensten CNV zoekt uitweg uit de chaos Nicaragua boos over spionage door de VS DRIE JAAR WERK VOOR 1800 FRIESE BOUWERS kleintjes CDA WIL OORDEEL MINISTER vandaag VROEGE VOGELS Subsidie op de loonkosten SGP in het geweer tegen 'bloterikken' Wisselvallig Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw, lüidagtemperatuur ongeveer 6 gra den. Vrijkrachtige tenioind. aan de kust harde wes- 225e jaargang no. 58 Donderdag 11 maart 1982 PZC ASSEN (ANP) - Op korte termijn zijn maatregelen tegen de werkloosheid nodig Velen menen dat kan worden gewacht op een economisch herstel over vier a vijf jaar Als CDA enD'66 daarin niet meegaan dan is de Partij van de Arbeid niet van deoartij. Als we daarvoor de middelen niet krijgen dan eindigt dit coalitiekabinet Aldus minister Den Uyl woensdagavond op een statenverkiezingsbijeenkomst van z«n partij in Assen. De minister zei dat deze verkiezingen met de Partij van de Arbeid onder druk en in moeilijke omstandigheden worden gehouden. Wij leven met een te grote broek aan en bezuinigingen zijn nodig. Wie daaraan voorbijgaat. pleegt struisvogelpolitiek. Er moet worden voorkomen dat er een kloof tussen werkenden en niet-werkenden ontstaat. Een sociaal minimum voor beide groepen moet worden gehandhaafd. Daar stonden en staan wij op, aldus de heer Den Uyl. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting over banenplan en over de voorstellen tot wijziging van de premieheffing voor en uitkeringen van het ziektegeld. Tot de 'vrienden' van het FNV zei hij te voorkomen dat de Partij van de Arbeid verzwakt en bepleitte hij het uitstippelen van een gezamenlijke marsroute. Van onze verslaggeveri AMSTERDAM - De stakingen bij de reinigingsdiensten voor het behoud van de volledige uitke ring van het ziekengeld breiden zich vandaag drastisch uit. Nadat de diensten in Amsterdam, Rotterdam en Leiden reeds dinsdag het werk hadden neergelegd, beginnen vandaag de gemeente lijke reinigingsdiensten van Arnhem, Den Haag, Groningen, Beverwijk, Winschoten, Zaanstad, Utrecht, Hilversum en Bergen op Zoom een meerdaagse staking. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft minister Van Tijn (binnenlandse zaken) inmiddels naar zijn oordeel over de reini gingsstaking gevraagd. tal andere steden wordt in Den Haag tot 18 maart geen huisvuil opgehaald. Nog maar enkele dagen geleden beslo ten de Haagse reinigers af te zien van «taking, omdat de acties in de metaalindustrie waren opgeschort. Woensdag besloten de Hagenaars toch gehoor te geven aan de oproep van de ambtenarenbond ABVA-KABO het werk neer te leggen. Evenals in een tien- PAGINA 2 kleine zeevisserij Een gedelsciplineerd optreden van de vissers kan worden gezien als een goe de Investering voor de toekomst, zo meent voorzitter B. Daalder, van het Visserijschap. De voorzitter maakte melding van plannen voor een drasti sche Inkrimping van de kokkelvloot. PAGINA 3 voorjaarsnota Politiek Den Haag houdt er ems tig re kening mee dat de bezuinigingsvoor stellen van het kabinet die moeten worden gedaan in het kader van de Voorjaarsnota, pas na de statenverkie zingen van 24 maart op tafel zullen ko men. Vandaag beginnen een aantal ministers aan het opstellen van de plannen. PAGINA 7 baanlozenproject B en w van Middelburg zijn niet tevre den over de aandacht die het project "Mensen zonder baan' krijgt De twee leiders van het project ls ontslag aan gezegd en er is een commissie Inge steld die gaat onderzoeken hoe er ln de toekomst activiteiten voor werklozen op poten kunnen worden gezet die meer effect sorteren. PAGINA 9 vakantiemogelijkheden Eind van deze maand zal in Vlisslngen een vakantiemarkt voor alleenstaan den en Wn-oudergezinnen worden ge houden. Doel van de markt is betaal bare mogelijkheden aan te dragen die afgestemd zijn op de persoonlijke si tuatie van de belangstellenden. PAGINA 13 order Het Nederlandse consortium VMF- 8tork, RSV en Holec lijkt een belang rijke order voor de bouw van energie centrales ln West-Duitsland te missen. De order zou verstrekt worden als on derdeel van de onderhandelingen over de levering van Nederlands aardgas, maar dreigt verloren te gaan door een zogenaamde 'rubberen paragraaf uit de betreffende overeenkomst tussen Nederland en de Bondsrepubliek, PAGINA 25 economie De Economische Commissie voor Eu ropa ls zeer somber over de vooruit zichten op een economisch herstel in West-Europa Het enige lichtpunt ziet de commissie in het aarzelend herstel van de produktle. De werkloosheid biyit toenemen, de lnflaüe zal slechts weinig beperkt worden. De commissie noemt de Investeringen ln de woning bouw uitzonderlijk zwak. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport; 14 en 15. Radio en televisie: 23. economie: 25. De reinigingsstaking ln Amsterdam. Rotterdam en Leiden, waar de acties al enkele dagen bezig zijn, eindigt maan dag. De reinigers in Bergen op Zoom beperken hun staking tot twee dagen, vandaag en morgen. In Amsterdam heeft de raadsfractie van de WD het coUege van B. en W. gevraagd waarom zonder overleg met de gemeenteraad is besloten af te zien van een kort geding tegen ABVA-KA- MANAGU A/WASHINGTON/NEW YORK (AFP/DPA/REUTER/UPI) - Nica ragua heft zich bij de Amerikaanse regering beklaagd over schending van het luchtruim door spionagevliegtuigcn uit de Verenigde Staten. Deze toestellen hadden tot taak luchtfoto's te maken waaruit volgens de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA zou blijken dat Nicaragua 'overbewapend' In Washington heeft niemand com mentaar willen geven op een be richt in de Washington Post. als zou president Reagan zijn fiat hebben gegeven aan de formering van een para-militaire eenheid die te zijner tijd moet interveniëren in het San- dinistische Nicaragua. Amerikaanse functionarissen zei den dinsdag dat de luchtfoto's aan toonden dat vermoedelijk 6.050 Cu banen en 50 70 Sowj et-officieren in Nicaragua zijn. De Nicaraguaan se ambassadeur in Washington heeft deze beweringen met kracht tegengesproken. Van officiële zijde heeft men in Was hington niet willen reageren op een bericht in de Washington Post dat president Reagan akkoord gaat met de vorming van een para-mili taire eenheid van 500 midden-Ame rikanen die vanuit Honduras acties zou moeten uitvoeren op Nicara- guaans grondgebied. Nicaragua heeft de Verenigde Na- (Slot zie pagina 6 kolom 4)- Generaal Angel Anibal Guevara BO. De WD wil. dat het college alsnog een kort geding aanspant. Inmiddels worden de gevolgen van de staking in de hoofdstad steeds duidelijker. Vooral in de oude wijken, waar de bewoners met opslagproblemen zitten, wordt het huisvuil meer en meer op straat gezet. Grafici Gisteren zijn ook de grafici opnieuw in staking gegaan. Bij dagblad De Stem in Breda heeft het bijna voltallige drukkerijpersoneel (150 man) het werk neergelegd. Het is daardoor ook niet mogelijk voor de directie om vandaag met een noodeditie uit te komen. De directie verwacht, dat de staking in ie der geval tot na het weekeinde zal du ren. De redactie houdt zich afzijdig van de staking. Zij volgt de richtlijn van haar eigen vakbond, de NVJ, die heeft gevraagd stakingsacties niet te fru streren. Later deze week zullen ook stakingsac ties uitbreken bij de Nederlandse Diep drukindustrie in Deventer (waar de pu blieksbladen Margriet, Lille, Viva en Story worden gedrukt) en bij Damiate Pers in Haarlem (uitgeefster van o.m. het Haarlems Dagblad, De Typhoon en de Nieuwe Noodhollandse Courant). Bovendien dreigen stakingen bij het Limburgs Dagblad in Heerlen, dagblad De Limburger in Maastricht en bij 8meets Offset in Weert. Daar wordt de (Slot zie pagina 6 kolom 1) (Van onze correspondent) LONDEN - Lange files op de toe gangswegen en een verstopte bin nenstad waren gistermorgen de ge volgen van een 24-uursstaking bij het Londense openbaar vervoer. Dit is de eerste keer sinds 56 jaar dat bussen en metro niet rijden. Het Londense straatbeeld, op an dere dagen bepaald door de rode dubbeldekkers. zag gisteren 'zwart' van de bijna onafzienbare rijen mensen die noodgedwongen te voet naar en van hun werk gin gen. De vakbonden hebben de staking uitgeroepen als protest tegen de voorgenomen verhoging van de ta rieven met 100 procent. Deze tariefsverhogingen zullen naar verwachtingen het aantal passagiers met 30 procent vermin deren. Dal. heeft weer gevolgen voor de werknemers bij London Transport, van wie enkele duizenden in de ko mende tijd zullen moeten afvloeien. Vandaar dat de staking, die de 950.000 mensen die dagelijks in Londen naar hun werk plegen te gaan, gisteren heel wat last bezorg de. Volgens een woordvoerder van de politie is totale chaos echter uit gebleven. Tal van bedrijven waren gisterenn gesloten, andere onder nemingen zorgden voor eigen ver voer. (Van een verslaggever LEEUWARDEN - Gedeputeerde Sta ten van Friesland willen 1800 werkloze Friese bouwvakkers gedurende drie jaar aan werk helpen door hen 18.000 na-oorlogse woningwetwoningen te laten verbeteren. GS willen ook de in gestorte restauratiebouwmarkt nieuw leven inblazen. Het college wil deze plannen verwezenlijken door subsi dies te verstrekken op de loonkosten. De kosten van deze subsidies denken GS terug te verdienen op de bespaarde werkloosheidsuitkering. Het college denkt dat op het woningwetwoning plan bovendien ongeveer 27 miljoen gulden bespaard zal kunnen worden als de plannen worden uitgevoerd. Verder denkt het college op deze wijze kapi taalvernietiging door verkrotting van de na-oorlogse woningen te voorko- President Ronald Reagan heeft woensdag 21 maart aangewezen als 'Af- ghanistandag' in de Verenigde Staten ..als saluut aan de dapperheid van het Afghaanse volk en ter veroordeling van de voortdurende Russische invasie van zijn land". Reagan vaardigde de proclamatie uit tijdens een speciale plechtigheid in het Wüte Huis. men. Ook het vakmanschap dat binnen een arbeidsplaats ln verwante sectoren de restauratie-bouwbedrijven bestaat opleveren. wordt hierdoor bewaakt In het rapport waarin GS de plannen Ten slotte wordt nog een voordeel ge- ontvouwen wordt gesteld, dat het pro- zien in het uitstralingseffect doordat ject deel zal kunnen uitmaken van het vier arbeidsplaatsen in de bouwsector banenplan van minister Den Uyl. VLISSINGEN - De gemeenteraden van de kustgemeenten op Walcheren drei gen overspoeld te worden door brieven afkomstig van particulieren, die daar mee protesteren tegen het stijgende aantal bloterikken langs de vloedlijn. Het offensief tegen de toenemende naaktrecreatie op de Walcherse stran den is ingezet door de SGP-kiesvereni-. ging Middelburg. De SGP heeft in ei gen kring een paar honderd standaard brieven verspreid, waarin een beroep op de gemeentebesturen wordt gedaan op te treden tegen de naaktrecreanten. Op de gemeentehuizen beginnen de eerste brieven binnen te druppelen. Op UTRECHT (ANP) - Het CNV gaat zich de komende dagen beraden over 'een werkelijke bijdrage' aan een oplossing van de 'chaotische ontwikkelingen', die volgens de christelijke vakcentrale in ons land zijn ontstaan door het 'wa zige' overheidsbeleid en de acties voor behoud van het volledige ziekengeld. Voortzetting van de stakingen leidt al leen maar tot groeiende werkloosheid en ontkoppeling van uitkeringen en ambtenarensalarissen, terwijl nu juist bereidheid om te praten over inleveren ten behoeve van werkgelegenheid en sociale zekerheid noodzakelijk is. Dat hebben de bij het CNV aangesloten bonden woensdag op een speciale ver gadering van de verbondsraad van hun vakcentrale vastgesteld Als aanleiding voor de extra bijeenkomst van het hoogste CNV-orgaan wordt naast de (wilde) stakingen en het- onduidelijke overheidsbeleid, de dreiging van ver dere bezuiningen en looningrepen ge noemd, zaken waardoor volgens het CNV 'de grens van het chaotische' is bereikt De CNV-bonden willen deze ontwikke lingen een halt toeroepen door een an dere aanpak van het sociaal econo misch overleg tussen regering, werkge vers en werknemers, maar hoe dat dan zou moeten gebeuren is ook voor het CNV nog een vraag waarop men een duidelijk antwoord schuldig moet blij ven. De verbondsraad heeft het CNV- bestuur daarom woensdag opgedragen om 'de mogelijkheid van nieuwe initia tieven te onderzoeken' Het verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) vindt het uiterst merkwaardig dat de FNV 'geen poot uitsteekt' om met de werkgevers bij het kabinet er op te blijven aandringen ua> ut .«w&m. netplannen naar de prul lenmand worden verwezen. Op een persconferentie zei voorzitter Van Veen woensdag dat de vakbewe ging niet verder komt dan een heilige oorlog tegen de werkgevers. Volgens hem leidt dat slechts tot een onnodige verzieking van de arbeidsver houdingen. kostenverhoging voor de bedrijven en schade voor de nationale economie. „Tel uitje winst met zo'n be leid". aldus Van Veen Hij zei dat men kennelijk in Den Haag nog niet door heeft dat een beleid met een beetje van dit en een beetje van dat ons in snel- Crisis in Midden-Amerika D.» de gemeentesecretarie van Domburg zijn er al vijftien binnengekomen, de ge meente Veere heeft er op het ogenblik een stuk of tien ln een bureaulade lig gen. Ook bij de gemeentehuizen van Vlissingen, Valkenisse en Westkapelle zijn dit soort brieven bezorgd Daar gaat het tot nu toe om enkele exempla ren. In de meeste gemeenten zuilen de brieven in de eerstkomende raadsver gadering behandeld worden. Het over grote deel van de afzenders is woonach tig in Middelburg en omgeving Zij ba seren him bezwaren op religieuze over- (Slot zie pagina 6 kolom 1) treinvaart in de buurt van Engeland, België en Denemarken brengt. Een woordvoerder van de FNV zei dat de verwijten van VNO-voorzitter Van Veen nergens op slaan. „We voelen er niets voor om samen met de werkge vers in een soort monsterverbond te stappen tegen de ziektewetplannen van de regering. De werkgevers willen die plannen veranderen maar dan in een richting die voor ons nog veel ver werpelijker is en waarbij de solidari teit tussen zieken en niet-zieken hele maal wordt losgelaten". situatie in Centraal- '(Midden)-Amerika is de afgelopen weken in snel tem po verslechterd, waardoor een crisissfeer is ontstaan, die niet zonder gevolgen lijkt te zjjn voor de internationale politieke verhoudingen. De burgeroorlog in El Salvador, die met grote wreedheid wordt uitgevochten, en de toenemende activiteiten van guerrilla's in Guatema la staan op trieste wijze model voor een ongekende escalatie van geweld in dit gebied In Washington werd deze week een nieuw en opvallend element toege voegd aan de door de VS zo nauwlet tend gevolgde ontwikkelingen in Mid den-Amerika: de Sandinistische rege ring van Nicaragua zou met hulp van Cubanen en Russen bezig zijn zich mili tair op niet verantwoorde wijze te ver sterken. Of er sprake is van een 'tweede Cuba-crisis', zoals de Amerikaanse in lichtingendienst wil doen geloven is zeer de vraag, maar wèl staat vast, dat de situatie in een aantal landen van Centraal-Amerika uiterst explosief is En daar zich dit allemaal afspeelt in 'de achtertuin' van de Verenigde Staten, is er reden genoeg voor de internationale gemeenschap de situatie in dit deel van de wereld serieus te nemen. De tegen stelling Oost-West - meer specifiek: de Sowjet-Unie versus de VS - bepaalt voor een deel de politiek in Centraal- Amerika. De (Noord) Amerikanen zien het liefst een stabiel Latijns-Amenka. waar de traditionele - en op de VS steu nende - machten het voor het zeggen hebben. Als gevolg van die opstelling heeft Washington weinig oog voor de noden van de tientallen miljoenen ar men. die de grote massa van de bevol king vormen in de Latijns-Amerikaan se landen. De macht is nu eenmaal ge concentreerd bij een kleine groep rij ken. De sociale tegenstellingen, de on derdrukking en de uitbuiting zijn geen Amerikaanse 'zorg*, zolang de heersen de regimes het maar niet te bont maken en zolang zij een anti-communistische koers varen. In die gevallen is Washing ton royaal bereid tot steun. De vorige Amerikaanse president, de democraat Jimmy Carter, heeft indertijd nog een poging gedaan de Amerikaanse poli tiek ten opzichte van Latijns-Amerika meer afhankelijk te laten zijn van de wijze waarop in die landen de mensen rechten werden nageleefd, maar zijn op volger Ronald Reagan - Republikein èn conservatief - maakt daar geen punt van. Reagan wil hoe dan ook voorko men, dat communisten aan de macht komen in Latyns-Amerika. Dat bepaalt de houding van de VS tegenover de mi litaire dictaturen: over het algemeen een houding van welwillendheid, die ge paard gaat met de levering van het no dige wapentuig om de machthebbers in het zadel te houden. Het betekent te vens. dat de VS vrijwel in geen enkel I.atijns-Amerikaans land de sympathie van de bevolking hebben. De laatste tyd is herhaaldelijk de vraag aan de orde geweest of Mid den-Amerika een tweede Vietnam zal worden. De VS hebben grote strategi sche belangen in Midden-Amerika. die zij niet zonder meer terzijde kunnen en willen schuiven. Dat is evenzeer een po litieke realiteit als de vaststelling, dat in de meeste landen van Centraal-Ame rika een tot de tanden bewapend 'rebel lenleger' gereed staat de macht over te nemen. Vanuit die realiteit heeft de Me xicaanse president Lopez Portillo aan geboden de rol van bemiddelaar op zich te nemen. Met name heeft de Mexicaan se president voorstellen gedaan om overleg op gang te brengen tussen de strijdende partijen in El Salvador. Tot nu toe echter zonder enig resultaat. De Amerikaanse regering,die de Salvado- riaanse president Duarte kan dwingen de onderhandelingen te openen met de rebellen, geeft vooralsnog.de voorkeur aan een militaire oplossing. Die oplos sing moet dan tot stand komen zonder dat Washington zijn strijdkrachten daadwerkelijk inzet In de VS gaan ove rigens steeds meer stemmen op om geen nieuw Vietnam te creëren De traumatische ervaringen met Indo-Chi- na liggen miljoenen Amerikanen nog vers in het geheugen. Hoe krachtig Rea gan zijn politiek ten opzichte van de regimes in Midden-Amerika ook mag formuleren, hij kan het zich nauwelijks verloven gevechtstroepen naar El Sal vador. Guatemala enz. te sturen. Met een dergelijke daad zou de Amerikaan se president al zijn harde uitspraken over het Russische avontuur in Afgha nistan en de Sowjet-bevoogding van Polen van nul en generlei waarde ver klaren. Van de geloofwaardigheid van Amerika zou weinig overblijven. Dim VS doen grootste cocaïne-vangst in geschiedenis MIAMI (UPL'AFPt - De Amerikaanse douane heeft dinsdag op het interna tionale vliegveld van Miami ongeveer 1.700 kilo cocaïne aangetroffen in do zen met het opschrift 'spijkerbroeken'. Dit heeft de Amerikaanse vice-presi dent George Bush, dinsdag bekendge maakt, die een onlangs gevormde spe ciale opsporingsgroep leidt. Het is de het grootste transport van het verdovende middel dat ooit in de Ver enigde Staten is onderschept. De waar de van het spul is ongeveer 440 miljoen gulden. De dozen bevonden zich aan boord van een vliegtuig van de Colum- biaanse vrachtluchtvaartraaatschap- p(j Tampa-Colombia'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1