PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IMPASSE OVER BEZUINIGINGEN Acties kunnen banen kosten Aantal vacatures groeit Russen richten een slachting aan onder Afghaanse burgers Zomertijd gaat zondag 28 maart in show Meisje vermoord VUILNISBELT STIJGING WERKLOOSHEID GEREMD Fractieleiders kamer gepolst WERKGEVERS GRAFISCHE INDUSTRIE: Huurverhoging per 1 juli 225e jaargang no. 57 Woensdag 10 maart 1982 Tijdelijk regen Veel bewolking en van het westen uit regen. HlddagtemperatuuT ongeveer 8 gra den. Vrij krachtige en aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. HHH AnjalUrstraat 5-7 Go««. T«l. 01100-1M10* (Van onze parlementaire redactie1 DEN HAAG - Premier Van Agt heeft dinsdag de fractieleiders van PvdA en D'66 gepolst in een poging de impasse rond de nieuwe bezuinigingen te doorbreken. Vandaag zal dit politieke overleg worden voortgezet, waarbij ook de regerings fracties onderling contact zullen houden. De vijf meest betrokken ministers ko men pas donderdag weer bijeen om het overleg over de bezuinigingen van de voorjaarsnota voort te zetten. De fractieleiders Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) werden door Van Agt op de hoogte ge bracht van de meeste recente gang van zaken rond de bezui nigingen. Maandag al had de premier CD A-fractieleider Lub bers geinformeerd. In zijn ge sprekken heeft Van Agt tevens gepeild welke mogelijkheden er oosterschelde De tweede kamer zal een nieuw debat wijden aan de Oosterscheldewerken. Een meerderheid van de kamer sprak zich dinsdag uit tegen bezuinigingen op dijkversterking. PAGINA 3 bezuinigingen De socialistische Waalse vakbond FGTB heelt berekend dat de gemid delde werknemer in België er dit jaar ongeveer tien procent in koopkracht op achteruit zal gaan als de plannen van de regering Martens doorgaan. De socialistische vakbonden bereiden een groot aantal protestacties voor. PAGINA 7 Bejaarden In Zeeland hebben nog te weinig mogelijkheden om zelfstandig te blijven wonen. Uit een onderzoek van de stichting Zeeland blijkt dat Zeeland ver onder bet door het minis- terte van volkshuisvesting wenselijk geachte percentage van 40 tot 50 pro cent zelfstandig wonende bejaarden blijft,. Het is twijfelachtig of deze situa tie in de komende Jaren zal verbeteren. PAGINA 11 inkomens Een meerderheid van de tweede ka mer vindt dat het gezinsinkomen toetssteen mag zijn van het inkomens beleid van het kabinet. Een motie van de PPR die het inkomen van indivi duele burgers als basisnorm stelt, wordt door een grote meerderheid ge steund. PAGINA 13 klassiekers Wielrenner Peter Hoondert uit Hein- kenszand wil revanche nemen op zijn vroegere baas. die hem vorig jaar uit de ploeg zette. Hoondert. die zijn extra irainingsarbeid dit Jaar beloond zag door een overwinning in de wedstrijd Gent-Staden, wil zich vooral gaan toe leggen op de amateur klassiekers. PAGINA 17 export Eind vorig Jaar is de export relatief sterk gestegen De laatste drie maan denvan 1981 vertoonden een sterke af wijking ten opzichte van de rest van vongjaar. De invoer herstelde zich nog niet AU een de invoer van grondstoffen en halffabrikaten liet een lichte ople- Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3,9 en 11. Sport: 13. Radio en televisie: 16. Financiën, economie: 17. Varia: 15. zijn om tot een compromis te komen. Tot nu toe heeft Van Agt geen duidelijk GRONINGEN - De 15-jarige Antjc Jeanet van Akkeren uit Groningen ia maandagavond Iaat door mes steken om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot van het meisje is dinsdagochtend gevonden bij de grote zonnew eide van zwembad de Papiermolen in Groningen. Antje van Akkeren was op bezoek geweest bij haar vriend. Zoals altijd vertrok ze om tien voor elf zodat ze om elf uur weer thuis kon zijn. Toen ze om kwart over elf nog niet op het ouderlijk adres was gearriveerd waarschuwde haar moeder de poli tie. De fiets van Antje werd"gevonden' bij de Vondelvijver, vlak bij zwembad de Papiermolen. Aan vankelijk dacht dc politie dat het meisje in de vijver was verdron ken. Duikers van de brandweer hebben de hele nacht in de vijver gedoken en gedregd. Naast het rijwiel van het slachtoffer zijn sporen van een tweede fiets aangetroffen, aldus de politie. Een getuige heeft inmiddels verklaard maandagavond omstreeks elf uur een gil te hebben gehoord. Toen hij op het geluid afging zag hij iemand op een fiets wegrijden. De politie denkt aan een zedendelict. voorstel aan de orde gesteld, zowel binnen de „vijfhoek" als tegenover de fractieleiders. Ook de andere betrok ken ministers hebben zich nog niet op een bepaald standpunt vastgelegd. Al leen minister Van der Stee (financiën) heeft in een brief aan het kabinet gewe zen op de noodzaak van verdere bezui nigingen. In deze brief maakt Van der 8tee duide lijk dat dit jaar volgens hem nog zo'n 4.5 miljard bezuinigd dient te worden en tot eind 1983 zelfs ongeveer 8 tot 9 mil jard. De PvdA acht een dergelijke om buiging onhaalbaar. Volgens minister Den Uyl (sociale zaken) kan er dit jaar niet meer dan anderhalf tot twee mil jard bezuinigd worden en in twee jaar maximaal zo'n 5 miljard. Het D'66-standpunt mikt met 3,5 mil jard gulden ongeveer halverwege de op vattingen van CDA en PvdA. Daar naast achten zowel PvdA als D'66 het gewenst dat het kabinet nog eens 1 mil- (Slot zie pagina 9 kolom 1 De stakingsacties bij het personeel van de reinigingsdiensten laten een duidelijk spoor achter. Het vuil hoopt op, de straten worden vuilnisbelten zoals hier (fotolangs de Amsteldijk in Amsterdam. De acties zullen nog uitgebreid worden naar andere plaatsen in het land. (Van onze verslaggever AMSTERDAM - Nieuwe acties voor het behoud van de volledige uitkering van het ziekengeld dreigen in verschillende bedrijfstakken. Banken, verzekeringsmaatschappijen, chemische be drijven, PTT-diensten, warenhuizen en grafische bedrijven worden geconfronteerd met de kans op nieuwe stakingen. Bij de banken, waar onlangs de cao-onderhandelingen werden afgebroken, is de actiebereidheid bij de FNV-leden erg groot. Ook de Dienstenbond CNV doet eventueel mee aan een stakingsactie. Verder dreigen stakingen bij de waren huizen Vroom en Dreesmann en Albert Heyn. Bij de V D-vestiging in Schie dam werd gisteren al een korte werkon derbreking gehouden. De stakingen bij de reinigingsdiensten, die dinsdag zijn begonnen, gaan zich uitbreiden. Gisteren werd het huisvuil ln Amsterdam. Rotterdam en Leiden niet opgehaald. Morgen gaan de reini gingsdiensten in Zaanstad, Beverwijk. Hilversum, Groningen. Winschoten. Utrecht en Arnhem plat. De actiebe reidheid bij de reinigers is groot. Het aantal werkwilligen is minimaal. De stakingsactie bij de reinigingsdien sten in Amsterdam. Rotterdam en Lei den duurt tot en met zondag. In de an dere steden staken de reinigers tot en met dinsdag. De eerste stakingsactie van de grafi sche bond van de FNV, Druk en Papier, is vannacht bij het dagblad De Stem in Breda begonnen. Door de staking, die GROOTSCHEEPSE BOMBARDEMENTEN ISLAMABAD (AFP/DPA) - Russische en Afghaanse rege ringstroepen zijn, volgens berichten uit diplomatieke krin gen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, ten noorden van Kaboel een groot offensief begonnen dat talrijke slacht offers zou hebben geëist onder de Afghaanse opstandelin gen en de burgerbevolking. Bij bombardementen in het gebied van Shamali. in de pro vincie Kaboel, en in de provincies Parman en Kapisa zouden ongeveer duizend mensen zijn omgekomen. De Russische militairen zouden vervolgens vanaf de weg tussen Kaboel en de Russische grens ongeveer 50 kilometer zijn opgerukt tot Sharikar, de hoofdplaats van Parwan. De Sowjet-Unie en Afghanistan hebben dinsdag berichten tegengesproken als zouden zij chemische wapens gebrui ken tegen dc Afghaanse opstandelingen. Deze tweede ont kenning in een maand tijd had betrekking op een verkla ring van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Walter Stoessel, dat als gevolg van aanvallen met Russische chemische wapens tot dusver meer dan 3000 Af- ghanen zouden zijn omgekomen. voor onbepaalde tijd is uitgeroepen, zullen de komende dagen De Stem met een oplage van 110.000 kranten en elf nieuwsbladen in de regio West-Bra bant en in Zeeland niet verschijnen. Stakingen in de grafische industrie lei den onherroepelijk tot verlies van ar beidsplaatsen. Dat zeggen de grafische werkgevers naar aanleiding van het voornemen van de FNV-bond Druk en Papier deze week ook stakingsacties te organiseren bij de Nederlandse Diep drukindustrie in Deventer en bij Da- miate Pers in Haarlem. Ook dreigen er in de nabije toekomst stakingen bij Smeets Offset in Weert en bij het Lim burgs Dagblad in Heerlen. De Industriebond FNV heeft de Vlaar- dingse kunstmestfabriek Windmill (700 werknemers) tot zaterdag een ultima tum gesteld over de aanvulling van het ziekengeld tot 100 procent. Bovendien moet de directie zich bereid verklaren weer met de bond te gaan praten over andere vakbondseisen. De cao-onderhandelingen in het verze keringsbedrijf (35.000 werknemers) zijn dinsdag vastgelopen op de vakbondsei sen van FNV. CNV en Unie BLHP voor volledig behoud van het ziekengeld, verkorting van de werktijd 136 uur) en koopkrachthandhaving van de mini ma Om dezelfde redenen liepen on langs de cao-onderhandelingen bij de banken vast. FNV en CNV, die in tegenstelling tot de Unie BLHP menen met de werkgevers te zijn uitgepraat, gaan volgende week met de achterban overleggen of er nog verder moet worden onderhandeld of dat er acties moeten worden gevoerd. Een woordvoerder van de Diensten bond FNV sluit niet uit. dat er stakin gen zullen uitbreken. Metaal Ondanks het besluit van de Industrie bond FNV om de stakingsacties op te schorten, vonden gisteren nog steeds stakingen bij metaalbedrijven in het Rijnmondgebied plaats. Bij de machi nefabriek Van Tol. onderdeel van het VMF-concern in Rotterdam, staakten 80 man. Ook de wilde stakingen bij het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost (700 man) en bij Wilton Fijenoord (2000 man) werden voortgezet. De actie bij Van Tol vond plaats met instemming en medeweten van de FNV Aan de staking kwam een einde, nadat het VMF-concem aan de Indus triebond FNV had laten weten begrip te tonen voor de acties en had toegezegd constructief te overleggen in de cao-on derhandelingen. Het VMF-concem is (Slot zie pagina 9 kolom 3) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen de huurverhogingen voor dit jaar van 6 en 4 procent aanvaard In grote lijnen komt het er op neer dat per 1 juli de huren van gesubsidieerde woningen met zes procent kunnen stijgen tenzij de woningen na 1972 zijn gebouwd. Voor die nieuwere woningen mag de huur verhoging 4 procent zijn. Deze percentages gelden niet voor ivo- ningen waarvan de huidige huurprijs over het minimaal redelijke bedrag lig gen. Wat minimaal redelijk is. hangt aj van de kwaliteit en ouderdom van de (Van onze redactie economie1 DEN HAAG - De stijging in de werk loosheid heeft zich ook de afgelopen maand vertraagd voortgezet. Hel aan tal werklozen is daardoor ook in fe bruari nog onder het half miljoen ge bleven. In totaal hadden de arbeidsbu reaus aan het eind van de maand 492.800 mannen en vrouwen als werk zoekenden ingeschreven staan, 4538 meer dan eind januari. Er stond echter een stijging in de vraag naar personeel tegenover. De toename bleef royaal onder de ruim 14.000 waarmee het aantal werklozen in januari steeg en ver onder de 30.000 waarmee in december het werklozenle ger groeide. Men maakt zich overigens geen illusies en houdt het er vooralsnog op dat het getal van 500.000 werklozen spoedig zal worden bereikt, al is het wellicht nog niet deze maand. Een gunstige ontwikkeling laten de cij fers zien die de vraag naar personeel weergeven Voor het eerst in lange tijd steeg het aantal vacatures waarvoor de arbeidsbureaus de werkgevers nog niet aan mensen hadden kunnen helpen. Eind januari waren er 12.552 zogenoem de 'openstaande aanvragen', eind vori ge maand waren het er 300 meer De groei in het werkel i jke aantal werk lozen kwam tot stand door een stijging van het aantal mannen zonder baan (met 4900) en een daling van het aantal werkzoekende vrouwen (met 400). In juii v orig jaar was de groep werklozen nog 'pas' 400.000 mensen groot. De feitelijke werkloosheidscijfers ver hullen overigens nog lichtelijk de werkelijke nood op de arbeidsmarkt. In deze tijd van het jaar zou een groter aantal mensen een baan moeten kun nen vinden dan op het ogenblik het ge val is. Vandaar dat de zogenoemde ge corrigeerde cijfers, waaruit de in dit ge val gunstige) invloed van het seizoen is weggelaten, er veel somberder uitzien In deze theoretische cijfers, die wel een eerlijker verdeling tussen de werkloos heidsontwikkeling in de verschillende maanden mogelijk maakt, is weer spra ke van een fikse stijging. Na de iets gun stiger uitkomst van januari (daling bij u. ...—uien, stijging bij de vrouwen, met een totale stijging van het aantal werk lozen met 30001 is er in februari sprake van een stijging met totaal 11 700 Wel pakt ook in de gecorrigeerde cijfers de openstaande vraag naar personeel gun stiger uit. Moest dat getal in januari nog met 900 terug, in februari kon het met 200 omhoog. Een en ander blijkt uit de eerste voor lopige tellingen van het ministerie van sociale zaken en werkgelegeheid. Defi nitieve cijfers zijn over een week te verwachten. Overigens had minister van sociale zaken Den Uyl er een paar maanden geleden al rekening mee ge houden dat eind februari-begin maart het getal van een half miljoen werklo zen zou zijn bereikt. Een bankinstelling in Palm Springs in de Verenigde Staten probeert op geheel eigen wijze nieu we cliënten te ivervenAls recla mestunt besloot de maatschappij 34.500 dollar (ongeveer 90 000 gul den 1 aan het publiek te 'schenken De toegestroomde belangstellen den. er stond een rij van negenhon derd mensen voor de bank. moch ten zoveel dollars bij elkaar graai en als ze konden. Het vervullen van de 'hebzucht' was echter wel aan enkele beperkingen onderhevig. Was men eindelijk aan de beurt, dan bleek dat men maar met één hand kon graaien in een smalle ho ge geldkist, die telkens zo'n zeshon derd geldstukken bevatte. Er mocht per persoon bovendien maar één greep naar het geld wor den gedaan. De hoeveelheid, die het publiek uit de geldkist klauwde, varieerde van tien lot 110 dollar. UVNCHEN (ANP) - In vrijwel alle Europese landen zal op 28 maart de klok een of twee uur worden vooruitgezet waarmee de zomertijd officieel ingaat. Landen die de zomertijd niet gaan gebruiken, zijn onder meer Joegoslavié dat dan de Midden- europese tijd gaat gebruiken en Turkije dat de Oosteuropese tijd lMiddeneurope- tt tijd Plus twee uurl ffebruikt en geen zomertijd invoert. ln de meeste van de 21 Europese landen die de zomertijd gaan gebruiken, zal de klok aan het begin van de periode die tot en met 26 september duurt, een uur worden voorgezet. In Bulgarije, Finland, Griekenland en Roemenië is dat twee Verder hebben Polen en de Sowjet-Unie zich niet vastgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1