PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rechter verbiedt voor 3 weken staking werven Terrorist 9Carlos bedreigt Franse regering en minister Van Agt: geen ultimata bezuiniging in kabinet Moskou klaagt over bezoek Beatrix aan West-Berlijn GRAFISCHE WERKGEVERS OVERWEGEN GEDING Wim Meijer dreigde op te stappen BRIEF GEPOST BIJ AMBASSADE IN DEN HAAG Bewolking Toenemende bewolking maar lot de avond droog. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Tot vrij krachtig toe nemende zuidenwind. 225e jaargang no. 54 Zaterdag 6 maart 1982 MOSKOU (REUTER)-De Sow jet-linie gering niet bet recht bad dit bezoek op staatsbezoek opgenomen moest wor- protesteert regelmatig, wanneer politi- protesten. Dit zou er op duiden dat heelt er vrijdag over geklaagd dat ko- haar programma te zetten. den. Het blad beschuldigde Bonn er ci of staatshoofden, die de gast zijn van Moskou geen afbreuk wil doen aan de ningin Beatrix eerder deze week een Het Russische partijblad de Prawda van dat het probeerde van de gelegen- de Westduitse regering, West-Berlijn betrekkingen met Bonn en het protest bezoek heeft gebracht aan West-Ber- schreef dat het onbegrijpelijk was dat heid gebruik te maken een onaanvaard- bezoeken De toon van de kritiek in de eigenlijk meer als een formaliteit be- lijn. Gezegd werd dat de Westduitse re- een kort bezoek aan West-Berlijn in het bare claim op de stad te leggen. Moskou Prawda was milder dan vroegere schouwt. AMSTERDAM - De Industriebond FNV mag bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en bij Wilton-Fijenoord drie weken niet staken. Ook mag de bond gedurende die tijd niet oproepen tot acties. Gebeurt dit toch, dan moet een dwangsom van een miljoen gulden per handeling worden betaald. In die drie weken moet de Industriebond de cao-onderhandelingen voortzetten. De president van de Amsterdamse rechtbank mr. W. J. Borgerhoff Mulder heeft dat gisteren bepaald na een kort geding, dat door beide scheepswerven was aangespannen. De Industriebond FNV had de leden bij de twee werven voor maandag tot staking opgeroepen. In totaal zouden 15 bedrijven met 7000 werknemers plat gaan. De rechtbankpresident is tot het sta- kings- en actieverbod gekomen door dat de Industriebond de onderhande lingen met de werkgevers ontijdig heeft afgebroken. De werkgevers vroegen volgens de president terecht enig uit stel om zich te beraden over de op 3 maart voor het eerst door de Industrie bond geopperde mogelijkheid de lasten die de ziektewetmaatregelen met zich zullen meebrengen te financieren uit de zlekengeldkassen van de bedrijfsver eniging. In zijn uitspraak beaamde president PAGINA 2 rechters In het arrondissement Middelburg heerst een chronisch tekort aan rech ters. Op het ogenblik werken er bij de Middelburgse rechtbank zeven rech ters in vaste dienst en twee op part time basis. Er zouden er op zijn minst nog twee bij moeten komen. PAGINA 3 telefoon Het Arnhemse college van b en w heeft een werkloze inwoner een vergoeding voor zijn telefoonkosten toegekend. De man genoot een telefoonkostenver goeding van een bedrijf en is door om standigheden werkloos geworden. Dit gemeentelijke besluit is uniek in Ne derland. PAGINA 7 zout Het valt te betwijfelen of een zoete Grevelingen voordelig is voor de land bouw Blijft de Grevelingen zout, dan wordt de Zeeuwse landbouw in ieder geval geen nadeel berokkend. Er is dan slechts sprake van het voortzetten van een reeds lang bestaande situatie. PAGINA 11 fraude Uit een onderzoek onder 1800 Neder landers blijkt dat ongeveer de helft van hen ontduiken van Inkomsten- en andere belasting aanvaardbaar vindt. Argumenten hiervoor zijn onder meer. de overheidsuitgaven zjn overdreven, ook anderen ontduiken de belasting, onvrede met de sociale wetgeving. PAGINA 23 eigen kracht EUy van Hulst en Els Vader bepalen voor een belangrijk deel het gezicht van de Nederlandse damesatletlek. Beide loopsters nemen dit weekeinde deel aan de Europese indoorkam pioenschappen in Milaan. Beide "nuchtere' atleten hebben de top gro tendeels op eigen kracht bereikt, dank tij een zorgvuldige en rustige tral- nlngsopbouw. PAGINA 25 handbal Het Zeeuwse handbal zit nog steeds zwaar in de hoek waar de klappen val len. Bijna de helft van de landelijk spe lende ploegen moet volgend seizoen een divisie lager spelen of de afdeling aanvullen. Ook de resultaten van de teams die zich wel wisten te handha ven. vielen over het algemeen Tors te gen Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 23. 24 en 25. Radio en televisie: 26 Financiën: 27. Zaterdagkrant: 17, 18. 19 en 21. Borgerhoff Mulder dat de kwestie van het ziekengeld, waar de hele zaak om draaide, van onmiddellijke betekenis is voor de Industriebond FNV. De presi dent vond ook dat het niet opgaat dat de werkgevers zich voor wat betreft het ziekengeld beroepen op de grote onze kerheid omtrent de regelingen die het kabinet heeft ontworpen en die nog niet officieel zijn gepubliceerd. De industriebond FNV zal niet opnieuw onderhandelen met de FME. zo is vrij dag na het vonnis besloten. De Industriebond FNV zal maandag een werkstaking voor ongepaalde tijd beginnen bij de Vlaardingen-Oost be drijven in Vlaardingen (800 werkne mers). Dan loopt namelijk een ultima tum af dat door de bond aan de directie is gesteld om doorbetaling van het zie kengeld tot honderd procent te garan deren De directie van de werf en de werkgeversorganisatie in de metaal FME zijn nog druk doende mogelijkhe den te overwegen om de staking te voorkomen. Grafisch bedrijf De grafische werkgevers gaan de ko mende dagen bekijken of zij, in navol ging van hun metaalcollega's, een kort geding aanspannen om stakingen in hun bedrijfstak te voorkomen. Volgens een woordvoerder van de grafische werkgeversorganisatie KVGO zal hierover maandag waarschijnlijk worden besloten. In de nacht van dinsdag op woensdag staat de eerste staking in de grafische sector op het programma: bij De Stem in Breda wil de grafische bond van de FNV. Druk en Papier, het werk dan voor onbepaalde tijd stilleggen. Don derdagochtend moet de NDI in Deven ter volgen en vrijdagochtend Damiate Pers in Haarlem. Actie coördinator Piet van Buul van Druk en Papier zei in reactie op de mo gelijkheid van een kort geding, dat zijn bond daar niet erg „zenuwachtig" van wordt. De grafische bond FNV heeft in de cao-ondcrhondeiingen met de werk gevers de zorgvuldigheid steeds in acht genomen, aldus Van Buul. Toen na vier gesprekken de garantie van het zieken geld als laatste grote struikelblok niet uit de weg geruimd kon worden hebben we de onderhandelingen opgeschort, omdat dit punt voor ons niet te slikken was, aldus Van Buul. De drie grafische bedrijven die vrijdag een ultimatum hebben gekregen van Druk en Papier, hebben dat ultimatum afgewezen. Acties ambtenaren De FNV-ambtenarenbond ABVA/KA- BO ziet in de uitspraak van het kort geding tegen de Industriebond FNV geen aanleiding om af te zien van de stakingen die voor volgende week op het programma staan. Dit heeft een woordvoerder van de ABVA/KABO vrijdagmiddag laten weten. Dinsdag beginnen stakingen bij de ge meentereiniging in Rotterdam, Am sterdam. Den Haag, Utrecht, Gronin gen, Leiden en Amersfoort, die de hele week moeten duren. Woensdag beslist de achterban van de bond bij de PTT over plaats en tijd van acties bij PTT. Op 12 maart, de landelijke FNV-actie- dag tegen het ziekengeld, zullen de poorten van de rij ksautomobielcentra- Ie in Arnhem van 6 uur 's ochtends tot 11 uur dichtblijven, waardoor PTT-au- to's niet kunnen uitrijden. Ook op het expeditiekantoor van de PTT in Arn hem zijn vrijdag acties te verwachten. Bouw Ook de Bouw- en Houtbond FNV gaat volgende week door met de prikacties die her en der in het land op bouwwer ken worden gehouden. Voor de lande lijke actiedag heeft de bouwbond een werkonderbreking van twee uur in petto. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Wim Meijer heeft de ze week gedreigd op te stappen als leider van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, als die zijn beleid inzake de bezuinigingen niet zou steunen. Volgens een fractie woordvoerster was dat dreige ment overbodig. Met 16 tegen 6 stemmen schaarde de fractie zich achter hem. „Het was heel laat geworden, dan krijg je dit soort dingen", aldus de woorvoerster van de fractie. „Wim was moe en bovendien had hij 's morgens zijn auto in elkaar gere den. Daar moet je allemaal reke ning mee houden". Van de 44 leden tellende fractie was maar de helft op de bewuste verga dering aanwezig. .Als ze er alle maal waren geweest, zouden er ook maar zes tegen hebben gestemd, dus echte problemen waren er niet", aldus de woordvoerster. Op de vergadering ging het om voorstellen van de fractietop, om voor volgend jaar in te stemmen met bezuinigingen van 5 miljard gulden, op voorwaarde dat de extra ombuigingen dit jaar niet meer dan 1,5 tot 2 miljard zullen bedragen. Al eerder had Meijer dit standpunt ge steld tegenover de wens van het CDA om al dit jaar 4,5 miljard extra te bezuinigen. De vriend van Israël BIJ BESPREKING VOORJAARSNOTA amsterdam - De rechter heeft vrijdag de Industriebond FNV verboden de eerstko mende drie weke# stakingen te organiseren bij de werven RDM en Wilton Feye- noord. Foto: vakbondsvoorzitter Arie Groenevelt pleegt voor het begin van de zitting overleg met zijfi raadsman mr. Steenbergen. DEN HAAG - In het kabinet liggen Van Agt vrijdag na het wekelijkse ka- geen ultimata op tafel over de hoogte binetsberaad. „Geen vn de ministers van de extra bezuinigingen die dit jaar legt zich bij voorbaat vast op bepaalde nodig zijn. Dat verzekerde nremier uitkomsten". DEN HAAG (AFP/ANP) - De interna tionaal beruchte terrorist 'Carlos' heeft de Franse regering en minister Deferre van binnenlandse zaken be dreigd als niet twee van zijn 'medewer kers', die in Frankrijk gevangen zitten, worden vrijgelaten. Dit heeft het Fran se ministerie van buitenlandse zaken vrijdag bekendgemaakt. De uit Venezuela afkomstige Carlos, bijgenaamd 'Jakhals', uitte zijn bedrei ging in een brief die m de nacht van zondag op maandag bij de Franse am bassade in Den Haag in de bus was ge stopt. Dat de brief inderdaad van hem afkomstig is. blijkt uit de onderteke ning en vingerafdrukken die Carlos er bij voegde. De brief was gesteld in het Spaans en een halve pagina lang. Welke bedreiging Carlos heeft uitgesproken is niet bekend. Hij stelde alleen dat hij „de Franse regering en met name minister Deferre dreigt als zijn twee terroristen vrienden niet worden vrijgelaten". De twee terroristen waarom het gaat werden op 16 februari in Parijs aange houden. De 31-jarige Zwitser Bruno Breguet en de Westduitse Magdalene Kaupp hadden explosieven in hun au to en bekenden naar Frankrijk te zijn gekomen om „een aanslag tegen een buitenlands gebouw te plegen". Breguet wcxoiaèl tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens vervoer van explosieven, maar hij werd in 1977 vrijgelaten. Beide terroristen werden bij toeval in de parkeergarage van de Champs-Elysees aangetroffen door twee nachtwakers, die dachten met twee inbrekers te doen te hebben. De Franse ambassade in Den Haag wordt, na de ontvangst van de brief, door de Haagse politie „verscherpt be waakt". De ambassadeur. Jean Jurgen- sen. verplaatst zich in een kogelvrije auto, die met politie-escorte wordt be geleid. Gezocht „Carlos", ook bekend onder de naam Dlitisch Ramirez Sanchez, wordt ge zocht voor een groot aantal terroristi sche acties over de gehele wereld. Zo wordt hü ervan verdacht „het brein" te zijn geweest achter de gijzeling van 11 ministers bij de OPEC-vergadering, op 21 december 1975 De ministers werden vier dagen in gijzeling gehouden, voor dat zij door een politie-actie werden be vrijd Deze actie kostte dne mensen het leven en acht liepen verwondingen op. „Carlos" wist aan de politie te ontsnap pen. „Carlos" werd op 12 oktober 1949 in Venezuela geboren. Enkele westerse inlichtingendiensten nemen aan dat hij op Cuba en in Moskou werd opgeleid. Gijzeling in Den Haag De 'Jakhals' - bijnaam die hij kreeg naar de film „dag van de Jakhals" - was vermoedelijk ook verantwoordelijk voor de gijzeling van de Franse ambas sadeur en personeelsleden van de am bassade in Den Haag in 1974. Hij ver sterkte zijn beeld van ongrijpbare terro rist door een bomaanslag in Parijs, waarbij twee doden vielen en dertig mensen werden gewond, en twee aan slagen met bazookas op vliegtuigen van de Israëlische luchtvaartmaat schappij 'El Al' op het vliegveld Orly bij Parijs. „Carlos" heeft zich in Frankrijk niet meer vertoond sinds hij op 27 juni 1975 bijna door de Franse politie werd gearresteerd in zijn fiat. Tijdens een vuurgevecht doodde hij twee politie mannen en zijn compagnon, die hem verraden had Laatstelijk werd zijn naam genoemd toen Amerikaanse functionarissen aan de Mexicaans-Amerikaanse grens waarschuwden dat een 'bende van zes moordenaars, geleid door de Jakhals', zou trachten de grens over te steken om de Amerikaanse president Reagan te doden. 'Carlos' op een in 1975 door de politie vrijgegeven archieffoto. Volgens Van Agt betekent dat dat niet een groep ministers heeft gesteld dat de uitkomst van het beraad ten minste een bepaald bedrag aan bezuinigingen moet opleveren, of absoluut niet meer dan een bepaald bedrag. „Niemand heeft stellige uitspraken ge daan", volgens Van Agt. Hij gaf wel toe dat minister Van der Stee nog steeds gelooft dat 4.5 miljard bezuinigd moet worden. Hij herhaalde eerdere uitspra ken dat de discussies over de bezuini gingen „vitaal zijn voor onze economie en voor het voortbestaan van het kabi net". Zaterdagmorgen vergaderen de minis ters uit de zogenaamde „vijfhoek" (Van Agt, Den Uyl, Van der Stee, Ter louw en Van Thijn) over de opstelling van de vroege Voorjaarsnota, het tus sentijdse begrotingsoverzicht. „Naar bevind van zaken", aldus Van Agt. zal ook maandag nog vergaderd kunnen worden. Het voltallige kabinet komt mogelijk ai dinsdag, anders uiter lijk vrijdag bijeen om de Voorjaarsnota definitief vast te stellen. De premier zei dat „naar mijn redelijke verwachting" er eind volgende week een conclusie is. Premier Van Agt toonde zich somber over de kans dat de nieuwe ziekengeld maatregelen die het kabinet wil door voeren. nog op 1 april van kracht kun nen worden. „Dat is wel heel erg dicht bij". De verwachting is dat de invoe ringsdatum nu 1 mei wordt. Het wets voorstel is om advies naar de Raad van State gestuurd en moet daarna nog door Tweede en Eerste Kamer worden behandeld. Reis Door het kabinetsberaad over de Voor jaarsnota heeft Van Agt zijn reisplan nen naar Maleisië en Thailand moeten wijzigen. Hij vertrekt nu op zaterdag 13 maart en keert op 21 maart terug. Van Agt zei gisteren in beide landen te gaan praten over de aanleg van havens door Nederlandse bedrijven lo.a in de Thai se Mekong-delta), over enkele andere waterstaatkundige werken en over agrarisch-industriéle projecten Van Agt wordt naar Thailand en Ma leisië vergezeld door staatssecretaris ir. W. Dik lexportbeleid). )e Franse president Fran- qoIs Mitterrand heeft met zijn driedaags bezoek aan Is raël definitief een punt gezet achter een periode van vijf- tien jaar. waarin de betrek kingen tussen Frankrijk en Israël ui terst koel waren. Met name onder zijn voorganger Valery Giscard d'Estaing was de verhouding tussen beide landen ronduit slecht. De socialist Mitterrand heeft er nimmer een geheim van ge maakt. dat zijn sympathie méér naar Israël uitgaat dan naar de Arabieren. Hij is niet bereid zijn principe te verloo chenen voor een paar barrels olie. In een tijd, waarin menig regeringsleider of politicus omwille van de oliestroom uit het Midden-Oosten elke vorm van provocatie van de Arabieren wil vermij den. is de opstelling van Mitterrand op zijn minst 'opvallend' te noemen. Hij had ook rustig in het Elysée kunnen blijven. Voor Israël vormde het bezoek van de Franse president het bewijs, dat dit land nog heuse vrienden heeft. Dat is de grote winst van Israël bij dit hoog bezoek uit Parijs. Als goede vriend van Israël schroom de Mitterrand niet de Israelis onder de aandacht te brengen, dat de Palestjj- nen het recht hebben op een eigen staat. Mitterrand wilde daarmee zijn gastheren duidelijk maken, dat het Midden-Oosten-probleem niet zonder de Palestijnen kan worden opgelost. Bepaald geen nieuws voor de Israëlis. die dat verhaal al zo vaak hebben moe ten horen. Maar nu zijn de opmerkingen gemaakt door president Mitterrand van Frankrijk, die de Israëlis met zijn driedaags bezoek toont, dat hij achter hen staat, dat zij op hem en Frankrijk kunnen rekenen. Dat moet de leiders van Israël toch aan het denken zetten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat Mitterrand een goedkoop succesje wil de behalen bij de Arabische landen door zyn opmerkingen over de Palestij nen juist tijdens dit bezoek te maken. Mitterrand heeft weinig anders gedaan dan goede vrienden met de harde waar heid confronteren. Zoiets wordt zelden in dank afgenomen - premier Begin maakte Mitterrand dan ook meteen duidelijk, dat een Palestijnse staat voor Israël volstrekt onaanvaardbaar is - maar dat zal Mitterrand wel hebben in gecalculeerd. Het heeft hem er In elk geval niet van weerhouden datgene te wat hij graag kwijt wilde. Ruim dertig jaar bestaat er nu al een toestand van bijna-permanente oorlog in het Midden-Oosten. Het vluchtelingenvraagstuk staat daarin centraal. De laatste jaren is ook bij de (gelukkig vele) vrienden van Israël het besef doorgedrongen, dat zonder oplos sing van het vraagstuk van de Palestij nen geen vrede mogelijk is in het Mid den-Oosten. Met name onder premier Begin verzet Israël zich steeds sterker tegen de gedachte, dat naast Israël ooit een Palestijnse staat zal ontstaan. Be gin aarzelt zelfs niet woorden als anti semitisme en anti-zionlsme in de mond te nemen als er (vaak terechte) kritiek op Israël wordt geuit, zoals onlangs bij de annexatie van de Golanhoogte De Israëlische premier denkt uitsluitend in categorieën van vriend of vijand. Wie niet onvoorwaardelijk vóór Israël is krijgt het etiket 'vijand' opgeplakt. Is raël is daardoor internationaal gezien steeds geïsoleerder komen te staan. Een dergelijk isolement versterkt weer de gevoelens van Begin ten opzichte van 'de vijandige buitenwereld.' En daarmee is de oplossing van het Mid- den-Oosten-conflict verder weg dan ooit. De betekenis van Mitterrands be zoek kan zijn, dat hij de discussie in Israël over een andere aanpak van het Palestijnse vraagstuk lbsmaakt. De huidige opstelling van Israël biedt wei nig perspectief voor vrede met de Ara bische landen, uitgezonderd Egypte. In de zwart-wit-verhouding. waarin pre mier Begin denkt, blijft de toekomst voor Israel op langere termijn onzeker. Wil Israël het toekomstperspectief van vrede behouden, dan zal op een of ande re wijze het vraagstuk van de Palestijn se vluchtelingen in een nieuw beoorde lingskader moeten worden geplaatst Juist Israël weet hoe immens het pro bleem is in de afgelopen dertig jaar heeft dit land zelf zeshonderdduizend Joodse vluchtelingen, afkomstig uit tien Arabische landen in het Midden- Oosten en Noord-Afrika opgenomen. Die honderdduizenden zijn geïnte greerd in de Israëlische samenleving. Dit in schrille tegenstelling tot de vier honderdduizend Arabische vluchtelin gen uit het voormalige Palestina, die voor een deel nog in kampen verblijven in de landen waarheen zy in 1948 zijn gevlucht Voor hen voelt Israël zich niet in eerste instantie verantwoordelijk. Per saldo heeft Israël meer dan zijn plicht gedaan: het land heeft zeshon derdduizend vluchtelingen opgeno men. terwijl andere landen met 'slechts' vierhonderdduizend Arabische vluch telingen werden opgescheept. Met zo'n cynische rekensom kon je er echter niet De politieke werkelij kheidvanalle dag wil. dat er nu eenmaal verdreven Palestynen zijn. Mitterrands pleidooi in de Knesseth is gebaseerd op deze al lerdaagse werkelijkheden. Steeds meer landen beginnen dit in te zien. Israël onder Begin maakt bij voortduring de indruk de gehele wereld te beschouwen als één grote samenzwenng tegen het zionisme. Mogelijk heeft het bezoek van Mitterrand iets van die verkeerde in druk kunnen wegnemen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1