I: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Compromis in kabinet over loonmaatregel Ultimatum Druk en Papier aan drie grote bedrijven Mitterand bepleit Palestijnse staat Grootje zweeft naar de Hiswa Rechtszaak tegen Koos H. krijgt vervolg ACTIE BIJ LOONSOMSTIJGING BOVEN 6,5 PCT TIJDENS REDE IN JERUZALEM Conflict over geld werkgroep middenschool STAKING DREIGT BIJ DE STEM, NDI EN DAMIATE Perioden met zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Matige noordwes ten wind. 225e jaargang no. 53 Vrijdag 5 maart 1982 DE JAGER-TOLHOEK Houtkade 7, tel. 01100-21250' saterdag van 10.00-12 wjfiatOÉÉC KEUKENS MIDDELBURG Korte Noordslraat 1. 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft donderdag het gerechtelijk vooronderzoek heropend in de zaak van de portier Koos H. (31) die vorig jaar november wegens moord op drie meisjes tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld. De Hagenaar zal een zes weken durend psychiatrisch onderzoek ondergaan. Aanvankelijk had de portier medewer king aan een dergelijk onderzoek ge weigerd. Nog steeds ontkent hij de moorden op zijn geweten te hebben. Direct na het vonnis van de rechtbank tekende de veroordeelde hoger beroep aan. Door de weigering van het hof de verde diging op de meest wezenlijke onderde len van het omstreden dossier tege moet te komen zal zij genoodzaakt zijn tientallen getuigen voor ae openbare zitting te laten oproepen. Zo het zich nu laat aanzien zal het pro ces in hoger beroep pas in september kunnen beginnen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering zal een algemene loonmaatregel afkondigen, wanneer blijkt dat de loonsomstijging in één van de grote bedrijfstakken boven de 6,5 procent uitkomt. Dit compromis heeft het zogenaamde kernkabinet, premier Van Agt, minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid), Van der Stee (financiën), Terlouw (economische zaken) en Van Thijn (binnenlandse zaken) donderdag bereikt tijdens het overleg over de ziektewetmaatregelen van minister Den Uyl. Voorbeelden van grote bedrijfstakken zijn de metaalindustrie, de bouw en de grafici. De ontwikkelingen in deze cao's zijn voor een belangrijk deel bepalend voor de loonvorming in het hele land. Het wetsontwerp met de wijzigingen van de ziektewet wordt nu zo spoedig mogelijk door minister Den Uyl voor advies doorgestuurd naar de Raad van State. De verwachting is dat begin vol gende week het wetsontwerp bij de Tweede Kamer wordt ingediend. De ziektewetvoorstellen betekenen on- zwavel België en met name het Industriege bied rond Antwerpen is de hoofdschul dige voor de hoge S02-concentraties (zwaveldioxyde) in de Nederlandse grensgebieden. De Antwerpse rol blijkt vooral In Zeeuwsch-Vlaanderen en de grensgebieden van West-Bra bant. Daar bepalen buitenlandse bronnen voor 80 tot 90 procent het S02-niveau PAGINA 3 der meer dat de werknemers bij parti culiere bedrijven premies over het ziek- tegeld moeten gaan betalen, waardoor de uitkering 92 in plaats van de huidige 100 procent van het loon wordt. De re gering laat werkgevers en werknemers vrij in cao's te regelen dat de werkge vers het ziektegeld alsnog tot honderd procent aanvullen. De kans bestaat dan echter dat de loonsom boven de door de regering gestelde norm van 6,5 procent stijgt. Meningsverschil Eerder deze week hadden de vijf meest betrokken ministers van het kernkabi net - aan wie de voltallige minister raad de zaak had gedelegeerd - al in beginsel overeenstemming bereikt over de wijziging van de Ziektewet en een eventueel in te stellen loonmaatre gel, maar er bleken in de uitwerking verschillen van mening te bestaan over het moment van ingrijpen. De CDA- en D'66-bewindslieden wilden al bij de eerste overschreidingen van de 6.5 procent in een cao-afspraak een loonmaatregel afkondigen. De PvdA- ministers wilden eerst de ontwikkelin gen afwachten. Volgens dc socialist! sche bewindslieden zou anders in strijd worden gehandeld met artikel 12 van de Loonwet, waarin staat dat een loon maatregel slechts „in het belang van de economie van het land" getroffen mag worden. Het aanvankelijke plan van de vijf mi nisters was in het weekend over de kwestie te vergaderen. Om de maatre gelen op 1 april te laten ingaan.was echter haast geboden. De ministers zijn daarom eerder bij elkaar geko men. waarbij Den Uyl, die in Parijs is, via dc telex bij het overleg werd be trokken. Dit heeft uiteindelijk geleid tot het compromis, waarbij het ingrij pen in de loonvorming afhankelijk ge steld wordt van de uitkomsten van één van de grote cao's. De vijf betrokken ministers hebben niet vastgelegd wat de inhoud van een even tuele loonmaatregel zal zijn. Besloten is pas in de ministerraad een beslissing hierover te nemen, als de kwestie actu eel wordt. Hiermee heeft het kabinet de verschillende mogelijkheden openge houden. De ziekengeldmaatregel geldt alleen voor werknemers in het bedrijfsleven. Minister Van Thijn zal in het komende centrale overleg met de ambtenaren bonden duidelijk maken dat de rege ring wil dat het overheidspersoneel op dezelfde manier moet worden behan deld als werknemers in de particliere bedrijven. Oppositieleider Wiegel (WD) had don derdagmorgen nog in schriftelijke vra gen aan de regering gesteld, dat er „per kerende post" duidelijkheid moet ko men over de voorgenomen wijziging van de Ziektewet. IVan onze correspondent JERUZALEM - President Mitterrand van Frankrijk heeft in een rede tot de Knesset in Jeruzalem gepleit voor de vestiging van een Palestijnse staat. Mitter rand zette in zijn toespraak de beginselen uiteen van de Franse politiek: steun aan Israël, hernieuwing van de dialoog en vriendschap tussen beide landen, verzet tegen de Arabische boycot, en tegelijk steun aan de wens van het Pale stijnse volk om zijn eigen identiteit te bewaren in de vorm van een staat. metaal-cao De Industriebond FNV zal volgende week niet meer deelnemen aan de on derhandelingen over een nieuwe me taal-cao. De Industriebond FNV haak te af na een meningsverschil met de werkgevers (en de andere bonden) over berekingen voor de aanvulling van het ziekengeld tot 100 procent. De andere bonden (Industriebond CNV. Unie BLHP en de Vereniging van het Hoger Personeel in de Metaalindus trie; zi)n van mening dat er met de werkgevers nog steeds een reëel en constructief overleg is te voeren. PAGINA 9 oesterziekte De oesterziekte, die deze schelpdieren onder meer In de Oosterschelde heeft aangetast, komt oorspronkelijk uit Canada Vanuit Canada is deze ziekte naar Califomiê overgebracht, waar ze zorgde voor een oestersterfte van 40 tot 60 procent Na import van oesters ultCalifomie naar Frankrijk, is het ge vaarlijke micro-organisme tenslotte in de Oosterschelde terecht gekomen. PAGINA 15 lening AMSTERDAM - Laat de heer De Groot (r) zijn zwevend bootje uit? Schijn bedriegt, de heer De Groot is de bouwer van de stalen platbodem 'Grootje', die hier door een hijskraan uit de Amstel wordt gehesen en voor de RAI in Amsterdam komt te liggen als reclame voor de HISWA die van 12 tot en met 21 maart wordt gehouden. Het 11.80 m lange schip weegt 12.000 kg en moet 200.000 gulden kosten. Mitterrand sprak over de PLO als „strij ders". dit zeer tot ongenoegen van pre mier Begin. Hij sprak steun uit voor de akkoorden van Camp David en bekriti seerde de EG-verklaring van Venetië, die naar zijn mening Camp David in on voldoende mate steunt. Begin week in zijn toespraak van de te voren verspreide tekst af en lanceerde een felle aanval, met op president Mit terand die als vriend van Israël wordt geprezen, maar op zijn eveneens aanwe zige minister van buitenlandse zaken Cheysson. Cheysson heeft zich onlangs in Aboe Dabi uitgesproken voor een Pa lestijnse staat. Premier Begin maakte president Mitterand nog enkele malen duidelijk dat een Palestijnse staat voor Israël volstrekt onaanvaardbaar is. Ziek Begin is donderdagavond tijdens een staatsbanket ziek geworden, aldus de DEN HAAG (ANP) - De instelling van de centrale werkgroep voor het bijzon der overleg over het voortgezet basis onderwijs, de nieuwe aanduiding voor de middenschool, is donderdag niet doorgegaan. Op het laatste nippertje werd bekend, dat twee bonden van schoolbesturen de 130 gulden vergoe ding per vergadering niet voldoende vinden. Het zijn de bonden van besturen van katholieke schole voor vwo en avo en voor het beroepsonderwijs. Ze vroegen een „redelijk financieel equivalent" van wat vertegenwoordigers van perso neelsorganisaties krijgen: zes taakuren of ettelijke honderden guldens per ver gadering. De achterliggende gedachte is, dat al jarenlang de besturenbonden en ouderorganisaties voor veel te wei nig geld werk leveren in allerlei advies- en overlegorganen. Israëlische radio. Zegslieden in het Koning David Hotel, waar het banket gegeven werd, bevestigden dat de 68- jarige premier naar een hotelsuite was overgebracht waar hij door een dokter werd onderzocht. Over de aard van Be gins klachten zijn geen officiële mede delingen gedaan. Studenten boven de achttien Jaar zul len na invoering van een nieuw stelsel van studiefinanciering, rentedragende leningen kunnen sluiten om hun basis beurs. die voor iedereen gelijk zal zijn, aan te vullen. Minister Van Kemenade van onderwas en wetenschappen voelt er het meest voor deze leningen te la ten verstrekken door de Postbank, die dan wel tegen die tijd zou moeten draalen j PAGINA 17 entree Zaterdag gaat het wielerseizoen weer officieel van start met de Belgische openingskoers Gent-Gent De wed strijd heeft dan wel niet de status van klassieker, maar de renner die in Gent als eerste de streep passeert, weet zich n een geslaagde 'entree' verzekerd Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 8, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17. Varia: 19 en 21. Radio en televisie: 23. Financiën: 25. UTRECHT :ANF) - Dc grafische bond van de FNV, Druk en Papier, gaat vol gende week bij drie grote grafische be drijven stakingen van langere duur be ginnen als de directies niet willen in gaan op de eis van de bond, dat het ziekengeld volledig wordt gegaran deerd. Druk en Papier heeft donder dagavond een ultimatum de deur uit gedaan naar De Stem in Breda, de Ne derlandse Diepdrukindustrie (NDI) in Deventer en de Damiate Pers in Haar lem. Deze bedrijven krijgen één etmaal de tijd om op de eis van de bond in te gaan. Bij De Stem in Breda, waar dagblad De Stem wordt gemaakt, zal de staking in de nacht van dinsdag op woensdag be ginnen. Bij de NDI in Deventer, waar de bladen Margriet, Libelle. Viva en Story worden gedrukt, zal de staking donder dagochtend om 6 00 uur beginnen. Bij Damiate Pers in Haarlem, waar onder meer het Haarlems Dagblad wordt ge drukt. zal het werk vanaf vrijdagoch tend 6,00 uur worden stilgelegd. Vol gens voorzitter De Draijer van Druk en Papier zijn deze bedrijven als 'speer punten' uitgekozen omdat de bond hier over een grote achterband beschikt die actiebereid is. De grafische bond 'FNV heeft bij de drie bedrijven 750 leden (de overgrote meerderheid van het grafisch personeel) Bij Damiate Pers zullen de stakers za terdag bekijken hoelang zij hun actie zullen voortzetten, terwijl de twee an dere bedrijven in begensel voor onbe paalde tijd worden stilgelegd. Dit zou betekenen dat de weekbladen die bij de NDI in Deventer worden gedrukt vol gende week nog wel verschijnen, maar de week daarna niet meer. Volgens Draijer is het de bedoeling, dat wanneer de eerste week met speer puntacties geen resultaat oplevert, er in de week van 1 tot 21 maart stakingen bij andere bedrijven bijkomen. Ook kunnen zogenaamde estafette-stakin gen worden georganiseerd, waarbij het ene bedrijf het van het andere over neemt- Dergelijke stakingen worden vooral overwogen binnen grote grafi sche concerns Op vrijdag 12 maart, wanneer de FNV een landelijke actie dag tegen de plannen met het zieken geld heeft gepland, is het volgens Draij er niet de bedoeling dat er naast de drie (Slot zie pagina 3 kolom 2) Aan onze Abonnees Tengevolge van een arbeidscon flict in de grafische industrie is de PZC op 4 maart niet verschenen. Uiteraard betreuren wij het dat daardoor de nieuwsvoorziening aan onze lezers is onderbroken. Ons streven zal er de komende da gen op gericht zijn het evenwicht in het totaal pakket van onze krant te herstellen. De Directie. Grenzen van een loonmaatregel Het le Leerlingen stalen opgaven schoolonderzoek GROOTENBROEK (ANP) - Door de opgaven voor schoolonderzoek te stel len hebben negen leerlingen van het Marcuscollegc in Grootebroek betere resultaten kunnen behalen dan anders het geval was geweest. De 18- en 19-jarige leerlingen die hoge cijfers scoorden voor wiskunde en En gels zitten in de zesde klas van het athe neum en mogen nu wellicht niet deelne men aan het eindexamen. Binnen de school kwam een onderzoek op gang toen bleek dat de groep de opgaven wis kunde steeds op dezelfde manier uit- werkte. Vier leerlingen, waaronder drie met matige cijfers, bekenden donder dagmorgen dat zij de opgaven eenmaal uit een tas en tweemaal uit een kamer hadden gehaald. Door vijf betere stu diegenoten de opgaven te laten uitwer ken maakten zij deze medeplichtig. HASJ-VONDST INHILLEGOM HILLEGOM (ANP) - De rijkspolitie heeft donderdag bij een inval in een loods in Hillegom voor meer dan zeven miljoen gulden aan hasj en basj-olie gevonden. Vier mannen zijn aangehou den. Op het moment van de inval waren drie mannen bezig 1460 kilo hasj (soft-drug) en 70 liter hasj-olie (hard drug) vanuit een container over te laden in drie au to's. Ook de huurder van de loods werd aangehouden. De Amerikaanse regering heeft don derdag het besluit van de Poolse mili taire leiders veroordeeld, geïnterneer den uit Polen te laten emigreren. ,£)eze maatregel is cynisch en betreurens waardig", zo meent Washington, „want daardoor hebben de duizenden politie ke gevangenen slechts de keuze tussen gevangenschap en permanente bal lingschap". Groot-Brittanniè heeft don derdag gezegd dat het geen Poolse geïn terneerden wil opnemen die het militai re bewind dwingt het land te verlaten. Iet ei in het kabinet is ge legd: er komt een algeme ne loonmaatregel zodra blijkt dat in één van de grote be- drijfstakken tussen vakbewe- ging en werkgevers een CAO wordt afgesloten met een stijging van de loonsom die hoger uitkomt dan 6 tot 6,5 procent. Met deze beslissing in het Catshuis is de ruimte voor het arbeids voorwaardenoverleg in de komende we ken heel nadrukkelijk afgepaald. De re gering zal ingp-ijpen met de wet op de Joonvorming in de hand als partijen in het bedrijfsleven met hun CAO-afspra- ken te ver doorschieten. Het akkoord over een looningreep binnen het kabi net is ook bepalend voor wat er uitein delijk nog met stakingen, harde acties, ultimatums en al het andere rumoer rondom CAO-onderhandelingen kan worden bereikt En daarmee is het con flict over de ziektegeldvoorstellen, dat zoveel onrust en maatschappelijk ver zet heeft veroorzaakt, dan toch gedepo neerd op de plaats waar het behoort te worden beslecht: op de regeringstafel. Om bezuinigingen te bereiken en het bedrijfsleven enige lucht' te geven kwam het kabinet kort na de jaarwisse ling met de plannen tot korting op de ziektegelduitkeringen. Plannen die veel rumoer veroorzaakten en vooral werden beschouwd als een inbreuk op CAO's. In de volstrekte verwarring die er vervolgens ontstond over de vraag welke kant de regering er later nu eigen lijk mee op wilde belandde de hele kwestie voortijdig op de tafels van CAO-onderhandelaars. En daar brand den de ruzies los. De vakbeweging eiste van de werkgevers dat zij de aanvulling tot netto 100 procent ziektewetuitke ring bij alle andere afspraken voor hun rekening dienden te nemen. De werkge vers die bezig waren CAO's af te sluiten weigerden dat. En de FNV besloot daar op acties en stakingen te organiseren, onder meer in de grafische bedrijfstak als gevolg waarvan gisteren ook deze krant niet kon verschijnen. In de heetgebakerde sfeer van de afge lopen dagen en onder de kakafonie van allerlei oorlogstaal waarmee sta kingen iedere keer weer worden bege leid, dreigen de werkelijke tegenstellin gen nogal eens te worden verschoven. Gaat het om een regelrechte botsing tussen werkgevers en vakbeweging? Is hier een conflict aan de gang dat is op te lossen door drukpersen stil te leggen en metaalbedrijven plat te gooien? In feite is er duidelijk sprake van stakingen te gen regeringsmaatregelen Het CNV ac centueerde dat element door haar le den te adviseren er met aan mee te doen. De speerpunten die in de komen den weken op nog een aantal andere bedrijven dreigen te worden gericht zijn bestemd voor de regering Het is te ho pen dat dit by de organisatie van nog meer harde acties vanuit de vakbewe ging ook eens wordt bedacht. Staken is onderdeel van de onder handelingsvrijheid tussen vak- fcónden en werkgevers", zei minister Terlouw van economische zaken giste ren tegen een verslaggever toen hij het kabinetsberaad verliet waarin zojuist een akkoord was bereikt over het mo ment waarop een algemene loonmaat regel zal worden afgekondigd. Het klonk als een theorielesje over arbeids voorwaardenoverleg van de vrijbiy- vendste soort. Terlouw weet deksels goed dat die zelfde onderhandeüngs- vryheid van werkgevers en vakbewe ging in de huidige economische crisis zo eng en beperkt is dat het niet aangaat om daarbinnen ook nog even geruisloos een conflict over vrij ingrijpende kos tenverhogingen als gevolg van ziekte wetmaatregelen op te lossen. Het kabi- net had zich in deze hele zaak nooit zo in vaagheden en besluiteloosheid mogen hullen dat daardoor op de CAO-onder- handelingstafels torenhoge problemen konden ontstaan. Op hun beurt hebben vakbeweging en werkgevers de nu offi cieel aangekondigde loonmaatregel heel duidelijk over zichzelf afgeroepen. De moeilijkheden tussen vakbeweging en kabinet zijn in korte tijd tot grote hoogte gestegen. Een afkoelingsperio de om na te gaan of het begrip 'arbeids voorwaardenoverleg' misschien ruimte geeft om wat langer aan tafel te blijven zitten dan de afgelopen weken in een aantal gevallen gebeurde, zou de ko mende tijd geen overbodige luxe zijn. vdM WEINBERGER: RUSSEN HEBBEN EIGEN B-l- BOMMEN WERPER WASHINGTON - Volgens de Ameri kaanse minister van defensie Caspar Weinberger hebben de Russen een nieuwe strategische bommenwerper ontwikkeld die ook lijkt op de B-l- bommenwerper voor de lange afstand die de VS thans bouwt. In het dagblad de Washington Post zegt Weinberger dat de Amerikaanse inlich tingendiensten de nieuwe bommenwer per hebben waargenomen. Indonesië heeft eind december onge veer 4.000 inwoners van Oost-Timor ge deporteerd naar een klein eiland na een militaire operatie van een Oostti- morese guerrillastrijders van de Frett- lin-bevrijdingsbeweging. Dit heeft een functionaris van het Rode Kruis don derdag meegedeeld JERUZALEM - President Mitterrand. rechtsluistert naar de vertaling van de opmerking van premier Begin tijdens de persconferentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1