PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lauwe reacties op banenplan Den Uyl Vijf top-ministers eens over ziektewetplannen Den Uyl: bijna tien miljoen gulden uit banenplan naar Zeeland Geen asiel Russisch paar in ambassade VS FN V-bond: massale staking bij kranten auta adria NETTO DIT JAAR ROND 13.000 ARBEIDSPLAATSEN WEINIG AFGEWEKEN VAN VOORSTEL KROONLEDEN Lichte aardschok in Limburg Regen en wind Veel bewoling en buien. Middagtempe ratuur ongeveer 7 graden. Harde zuia westenwind, aan de kust en op het IJs- selmeer zuidwester storm. 225e jaargang no. 52 Woensdag 3 maart 1982 wJ&ml inmiem/m, dvtAf-. dowim westhavendijk 150 4463 A6 goes 01100 20440 iVan onze Haagse redacteuri DEN H AAG - Minister Den U.vl van so ciale zaken en werkgelegenheid heeft 9,9 miljoen gulden beschikbaar voor Zeeland in het kader van de regionale verdeling van de arbeidsvoorzienings- geldcu. Het gaat in dit verband om maatregelen die onder meer de jeugd werkloosheid moeten helpen bestrij den. en het werklozen gemakkelijker moeten maken een nieuwe baan te vin den. Ook de opleiding via streekscho len past in dat beleid. Zeeland is de provincie die op dit ge bied verreweg de minste financiel steun krijgt, zo blijkt uit het dinsdag door de bewindsman gepresenteerde Banen plan. Dat heeft vooral te maken met de regionale werkloosheidscomponent, die in Zeeland verhoudingsgewijs erg laag is. Noord-Brabant, waar een omge keerd beeld bestaat, krijgt met 144,6 miljoen het meest. Den Uyl waarschuwt in zijn banenplan voor het aflopen van de Deltawerken. Wanneer dit omvangrijk karwei voorbij is. zal het werk in die sector aanzienlijk verminderen. De bewindsman zegt ove rigens regionale en provinciale initia tieven op het gebied van de werkloos heidsbestrijding toe te juichen HU maakt wel meteen duidelijk dat hij géén geld heeft om voor bepaalde re gio's aparte beleidsprogramma's te ontwikkelen. Hij vindt wel dat er op provinciaal gebied overlegstructuren moeten worden geschapen die bij de be strijding van de werkloosheid worden ingeschakeld. Den Uyl herinnert in dit verband aan provinciale SER's. De Zeeuwse gedeputeerde P. G. van den Bosse reageerde dinsdagavond op de plannen van Den Uyl met de woor den: „Die man heeft groot gelijk. Het gaat erom, dat het geld terechtkomt waar dat het meest nodig is, Cijfermatig bekeken zal de verdeling wel precies kloppen". De werkloosheidsproblema- tiek is in Noord-Brabant en bijvoor beeld in het noorden veel ernstiger dan hier. aldus Van den Bosse die nog wees op het Zeeuwse werkgelegenheids- fonds. waaraan vorige week de provin ciale staten hun goedkeuring gaven en op de ruim vijf miljoen gulden uit het potje van minister Terlouw voor infra structurele werken, waarvoor meer dan vijftig projecten zijn aangemeld. Van den Bosse schatte, dat van de on geveer tienduizend werkloze Zeeuwen er op korte termijn zesduizend aan de (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister van werkgelegenheid Den Uyl heeft slechts lauwe reacties geoogst met het werkgelegenheidsplan dat hij dinsdagmiddag heeft gepresenteerd. In de kringen van de politiek en van de werkgevers- en werknemersorganisaties zijn de reacties niet volstrekt afwijzend maar enthousiast is men bepaald evenmin. De kritiek richt zich er voornamelijk op man extra omlaag moeten door nog dit dat het plan te weinig zoden aan de dijk zet (de beloofde 60.000 banen worden bij lange na niet gehaald) en dat nog vol strekt onduidelijk is hoe het grootste deel van het plan gefinancierd moet worden. Het plan moet het aantal werklozen dit jaar met minstens 12.000 naar beneden drukken Het zou met nog eens 6500 jaar te beginnen met de bouw van 5000 extra premie-huurwoningen. De rege ring heeft daartoe besloten omdat de effecten van het banenplan niet zo groot bleken te zijn als aanvankelijk werd verondersteld. Niet volmaakt Ook het kabinet valt het aantal banen dat het plan oplevert, tegen. Minister Den Uyl gaf dinsdag volmondig toe dat de eerste versie van zijn plan „verre van volmaakt" is. Later dit jaar hoopt hij een tweede versie uit te brengen die de volle zittingsperiode van het huidi ge kabinet (tot medio 1985) beslaat. In totaal moet het plan dit jaar 19.000 (en volgend jaar 29.000) nieuwe banen opleveren, 9500 (volgend jaar 11500) in de bouw en het bedrijfsleven, en even veel in de kwartaire sector (overheids diensten. openbaar vervoer en niet- commercièle dienstverlening als club- en buurthuiswerk en de gezinsverzor ging) en door terugdringing van de jeugdwerkloosheid (in 1983: 17.000). Omdat door belastingverhoging en an dere maatregelen weer werkgelegen heid verloren gaat. zal het netto aantal rampenplan Burgemeester PJG Molthoff vindt dat er snel een grensoverschrijdende samenwerking over rampenbestrij ding van de grond moet komen voor het geval er zich calamiteiten voor doen in of bij de kerncentrales in het Belgische Doel. Een dergelijke rege ling is er nog altijd niet. Molthoff heeft over deze slepende affaire een brief ge schreven naar de ministers van bin nen- en buitenlandse zaken en volks gezondheid en milieuhygiëne. bodemsanering De gemeenten krijgen een grotere In vloed bij het opstellen en uitvoeren van bodemsaneringsprogramma's. Om zoveel mogelijk betrokkenen over het ontwerp-saneringsprogramma te laten oordelen, zal een inspraakproce dure worden ingevoerd bacterievuur Van de bestrijding van het zogenaam de bacterievuur moet werk worden ge maakt Op Walcheren, Schouwen-Dui- veland, Tholen en Sint Philipsland ko men aangetaste planten voor die niet worden opgeruimd De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap wil dat het provinciaal be stuur bij het verlenen van subsidies aan de beheerders van natuurgebie den een loyale medewerking in de strijd tegen deze plantenziekte als voorwaarde stelt. Minister Den Uyl hield gisteren een persconferentie naar aanleiding van de presentatie van het Banenplan. nieuwe banen dit jaar ruwweg 13 000 bedragen, volgend jaar 14,500. Dit zijn „volle" banen. Het kabinet mikt er ech ter op dit en volgend jaar nog eens 30 000 mensen aan werk te kunnen, hel pen door deeltijdbanen. Daartoe krij gen bedrijven financiële tegemoetko mingen. Belastingverhoging Het banenplan kost zowel dit als vol gend jaar 1,5 miljard gulden. Die moe ten worden gevonden door herverde ling van fonds waaruit ingevolge de Wet Investeringsrekening (WIR) uitke ringen worden verstrekt aan bedrij ven die investeren in gebouwen en ma chines, door leningen en het verhogen van de loon- en inkomstenbelasting (solidariteitsheffing). Wanneer deze belastingverhoging (0.5 procent dit jaar en nog eens 0,5 procent volgend jaar) ingaat is nog niet vastge steld. Ook is nog niet duidelijk hoe geld beschikbaar komt voor de bouw van de 5000 extra huizen, De financiering voor 1983 is nog volstrekt onzeker Gematigd positief De regeringsfracties in de Tweede Ka mer reageerden dinsdag gematigd po sitief op het banenplan. Alleen de VVD wees de plannen af. CDA, PvdA en D'66 noemden het een goede aanzet voor een structurele aanpak van de werkloos- beid. De regeringsfracties waarderen vooral de herverdeling van arbeid en de aanpak van de jeugdwerkloosheid via het .jeugdwerkplan". Daarentegen zien alle partijen ook nog de nodige on duidelijkheden, met name voor wat be treft de precieze effecten en de financie ring van het plan. Dat het aantal nieuwe banen achter blijft bij de eerdere voorspellingen wordt betreurd, maar de regeringsfrac ties maken daarvan geen zwaar punt. Het CDA noemt het aanvaardbaar dat de werkgelegenheidsgroei nu iets ach terblijft. als de economische structuur maar blijvend wordt verbeterd. D'66 kritiseerde het ontbreken van dui- (Slot zie pagina 8 kolom 2) MOSKOU (UPD - Een jong echt paar uit de Oekraine dat dinsdag morgen om half zeven het terrein van de Amerikaanse ambassade in Moskou opreed en er politiek asiel aanvroeg, is na een vijf uur durend gesprek met Amerikaanse functio narissen vertrokken. Functionarissen van het consulaat overtuigden de jonge Russen de ambassade te verlaten en zetten him in een taxi naar het kantoor van de procureur-generaal, de hoogste wettelijke autoriteit in de Sowjet-Unle. Een woordvoerder van de ambas sade zei dat het echtpaar in een groene Zhiguli Sedan de Russische en Amerikaanse bewakers van de ambassade voorbijreed. Na derge lijke incidenten de afgelopen maanden is de bewaking bij de am bassade zowel buiten, door de Rus sen. ais binnen het terrein, door de Amerikanen, verscherpt. Op het terrein botste de auto tegen een hek en werd aanzienlijk bescha- Foto: Het echtpaar verlaat de Ame rikaanse ambassade weer nadat zij asiel hadden gevraagd. GRAFICI LEGGEN WERK DAG NEER alcohol Alcohol ls een hartversterker ln die zin dat het de kans op een hartinfarct ver kleint. Het gunstige effect treedt al op bij het drinken van enkele glazen alco holhoudende drank per dag. Gehee lonthouders - 20 procent van de vol wassen bevolking - hebben 25 tot 50 procent meer kans op een hartinfarct dan matige drinkers MOSKOU (UPI) - De Sowjetrussi- sche Venera 13, die maandag een zachte landing op de oppervlakte van de planeet Venus had ge maakt, heeft 127 minuten lang ge gevens naar de aarde gezonden, vier maal langer dan de geleerden hadden gehoopt, zo heeft het Sow- jetrussische persbureau Tass dins dag meegedeeld. De futo's die de capsule van de op pervlakte van de morgenster naar de aarde heeft gezonden waren voor de eerste maal in kleur, een primeur. Een correspondent van de Prawda zei dat er meer bruin dan blauw te zien is. De streek waar de landingscapsule terecht is geko men verschilt in samenstelling van de plaatsen waar de vorige Veneras terecht waren gekomen, aldus de Prawda, UTRECHT (ANP) - De grafische bond van de FNV 'Druk en Papieri verwacht op basis van de gegevens die dinsdag avond van de bondsafdelingen in den lande zijn binnengekomen dat van daag massaal aan de eendagsstaking in de grafische sector zal worden deel genomen. Volgens secretaris Piet van Buul van Druk en Papier hadden zich aan de vooravond van de acties al meer dan 17.000 grafische werknemers 'actiebe- reid' verklaard. Zijn verwachting is dat dit aantal vandaag zal aangroeien tot meer dan 20.000 mensen, ongeveer de helft van het aantal werknemers dat on der de grafisch-technische cao valt. On geveer driekwart van de bedrijfstak zou hierdoor stil komen te liggen. Regionale en landelijke kranten zullen als gevolg van de staking vanmiddag en donderdagochtend waarschijnlijk niet uitkomen. Ook de PZC zal moge lijk morgen niet verschijnen. stijlbokser Gerrie de Meij uit Oost-Souburg werkt al vier jaar keihard aan zijn bokscar- rlère. De kersverse Zuidhollandse kampioen is een echte 'stijlbokser': het gaat hem in de eerste plaats om de schoonheid van een partij. De Meij' 'Als lk win doe ik dat liever op punten dan op knock out'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. DEN HAAG - De vijf meest betrokken ministers zijn het in de nacht van maandag opdinsdag alsnog eens ge worden over het Ziektewet-voorstel van minister Den Uyl (sociale zaken). Het resultaat wijkt niet veel af van het compromisvoorstel van de kroonleden van de Sociaal-Economische Raad. Volgens Den Uyl heeft het kabinet be sloten niet in te grijpen in de cao's. In tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen van het kabinet, waarbij zieke werknemers nog slechts 80 procent van hun loon zouden krijgen, hebben de kroonleden voorgesteld de hiervoor no dige Ingreep in de cao's achterwege te laten. Wel zouden premies moeten wor den betaald over de ontvangen ziekte wetuitkering. Dat zou leiden tot netto- uitkeringen die slechts 92 procent van het normale loon bedragen. De bewindsman weigerde na afloop van het overleg met zijn collega's van bin nenlandse zaken (Van Thïjni. financiën V au aer stee. economische zaken (Ter louw) en premier Van Agt iets te zeggen over de inhoud van het wetsontwerp Wel liet hij weten dat er nu geen belet sels meer zijn om het voorstel voor ad vies naar de Raad van State te zenden Vrydag moet de ministerraad het defi nitieve compromis nog formeel goed keuren De ministers hebben pas dinsdagoch tend de laatste formuleringen goedge keurd. Daarbij ging het met name over tbelen. die nodig zullen zijn in dien de loonsom van de bedrijven met meer dan 6.5 procentstijgt De vakbe weging eist van de werkgevers dat deze bereid zijn het ziekengeld aan te vullen tot 100 procent Maar een dergelijke af spraak leidt er tevens toe dat de stijging ruim boven de acht procent uit zal ko men De CDA-bewindslieden hebben tot het uiterste geprobeerd te voorkomen dat (Slot zie pagina 3 kolom 5) By enkele bladen werd dinsdag nog ge praat over een mogelijk akkoord, maar de grafische bond verwacht niet dat dit op het laatste moment resultaat zal op leveren. Opinie-weekbladen, familie tijdschriften, omroepbladen en nieuws bladen kunnen ook een dag vertraging oplopen. De acties beginnen vanochtend om zes uur bij de ochtendploegen van grafi sche bedrijven en kranten. CNV-voorstel Druk en Papier wees een voorstel van de grafische bond van het CNV om de cao-onderhandelingen te hervatten dinsdag af. De CNV-bond distantieert zich van de actie. Het CNV-voorstel kwam er in feite op neer om over de ziektewetkwestie - het grote struikelblok bij de cao-onderhan delingen - in een protocol aparte af spraken te maken. Blijkens het voorstel was de CNV-bond bereid te praten over verdeling van de kosten tussen werkge vers en werknemers als nieuwe rege ringsmaatregelen inzake de ziektewet inderdaad geld gaan kosten. De grafische bond van de FNV blijft echter op het standpunt staan dat het ziektegeld voor 100 procent moet wor den doorbetaald zonder dat dat de werknemers extra geld kost. De grafische werkgevers hebben dins- (Slot zie pagina 3 kolom 4) Gouden Amerikaanse medaille voor koningin Beatrix WASHINGTON (UPI) - Het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft dinsdag ingestemd met het voorstel een gouden medaille te laten slaan voor ko ningin Beatrix. Die zou haar overhan digd worden als ze in april de Verenig de Staten bezoekt In de resolutie, die nog goedgekeurd moet worden door de senaat, wordt on geveer 55.000 gulden uitgetrokken voor het ontwerpen en slaan van de medaille ter gelegenheid van de 200ste verjaar dag van de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen Steeds halve maatregelen slag zouden kunnen door alle gelden, die nu uit overheidsfondsen naar aller lei uitkeringen vloeien, direct voor werkgelegenheid scheppende projec ten te bestemmen. De gedeputeerde zag een mogelijkheid in het 'aanvullen' van geld, dat nu naar werkloosheidsuit keringen gaat tot honderd procent - zulks door alle beschikbare middelen daartoe aan te wenden - waardoor op zeer korte termijn in de collectieve én de zachte sector banen kunnen worden gecreëerd. Het Vi [et stond al op voorhand vast dat het werkgele- fcSPJJE] genheidsplan van het kabi- net-Van Agt weinig handen Lil'*) op elkaar zou krijgen, op zijn best het voordeel van de twij fel. Zo is het gisteren ook gegaan Den Uyls banenplan-van-het-nieuwe-realis- me valt tegen omdat het op geen stuk ken na de (nog maar drie maanden te rug) gewekte verwachtingen benadert. Als het allemaal meezit kunnen tegen een prijs van 3 miljard in de loop van dit jaar en 1983 in totaal 30.000 mensen in Nederland aan een volledige baan worden geholpen. Daarnaast zal een poging worden ondernomen om de jeugdwerkloosheid feller te lijf te gaan en zal deeltijdarbeid aantrekkelijker worden gemaakt Vice-premier en mi nister van sociale zaken en werkgele genheid Den Uyl probeerde de voorne mens van de zittende CDA-PvdA-D'66- regeringscombinaue gisteren zo voor delig mogelijk te laten uitkomen, maar hij kon toch niet om twee ernstige han dicaps op de weg naar uitvoering van het plan heen. Om te beginnen is nog op geen stukken na duidelijk waar het geld voor de financiering ervan nu echt van daan moet komen. En verder staat of valt dit werkgelegenheidsplan bij de politieke overeenstemming en de me dewerking van partijen als vakbewe ging en werkgevers. En juist in de hoek van - wat steeds zo opbeurend wordt genoemd - de sociale partners ligt men op het ogenblik danig met elkaar over hoop over de vraag hoe tegenvallers moeten worden opgevangen. Het ba nenplan van Den Uyl vraagt hoe dan ook nieuwe offers. Het is duidelijk datin de komende jaren steeds weer andere problemen onder de noemer van een re peterende breuk zullen terugkeren Voornaamste bezwaar tegen het nu dan eindelijk gepresenteerde werk gelegenheidsplan is, dat het geen solide indruk weet te wekken. Heel globaal wordt aangegeven dat het geld voor de ze 'aanval op de werkloosheid' uit drie bronnen moet worden geput: leningen op de kapitaalmarkt, kortingen op pre mieregelingen voor het bedrijfsleven en een extra belastingmaatregel waarvoor de informateurs De Galan en Halber- stadt vorig najaar de naam 'solidari teitsheffing' bedachten. Of die bronnen werkelijk de beoogde financiering van het banenplan kunnen leveren is weer afhankelijk van de vraag hoe straks in de "Vooijaarsnota' van het kabinet het plaatje van baten en lasten van de over heid er uitziet. Zo bezien lijkt het er veel op dat via een bepaald niet waterdichte overeenstemming over het veel belo vende banenplan aan Den Uyl een kans moet worden geboden om zo goed en zo kwaad als dat lukte, te scoren. Alleen wordt de 'Voorjaarsnota' het nieuwe alibi voor het kabinet om lastige vragen en kritiek rondom deze voornemens ter bestrijding van de werkloosheid mee te omzeilen. Het irritante in het optreden van dit kabinet is dat het tot nog toe voort durend met halve maatregelen is geko men. Den Uyls banenplan, zoals het nu op tafel ligt. kan figureren als het zo veelste voorbeeld van die politiek. De jongste variant van de ziektegeldplan- nen dient zich al weer aan als het vol gende. Na alle maatschappelijke weer stand tegen de aanvankelijke bedoelin gen van het kabinet om te korten op de uitkeringen bij ziekte hebben de vijf eerst verantwoordelijke bewindslieden nu hun toevlucht genomen tot de tus senoplossing (door de kroonleden van de SER aangedragen en onder meer door de PvdA verdedigd) om de premie heffing in het kader van de ziektewet uit te breiden De inbraak in CAO'S is daar mee van de baan en ln de onderhande lingen tussen werkgevers en-vakbewe ging zou dan een aanvulling tot hon derd procent van het salaris kunnen worden overeengekomenals die maar blijft binnen de loonruimte die het kabi net voor dit jaar wil toestaan. Zoveel is wel duidelijk dat aan het slot van deze halve maatregel - voor zover daarvan eigenlijk nog sprake is - in de sfeer van de ziektewet een algemeen loondictaat onvermijdelijk zal zijn. Het netto resul taat tot op dit moment: veel verspilde moeite, weinig opbrengst. Het voordeel van de twijfel vergt veel geduld. vdM HEERLEN - Een duidelijk voelbare aardbeving heeft in de nacht van maandag op dinsdag voornamelijk het zuidelijk deel van Limburg getroffen. Het sterkst is de schok gevoeld in Beek en Ulestraten, waar voorwerpen in de huizen stonden te schudden. Ook wer den huisdieren onrustig even voordat de beving werd gevoeld. Het episch centrum bevond zich 20 kilo meter ten noorden van Maastricht, tus sen Geleen en de Belgische grens. Vol gens het KNMI in De Bilt was de kracht van de aardschok 4 tot 4,5 op de schaal van Richter. Bij deze sterkte ontstaat er doorgaans geen schade; pas bij een kracht van 5 komt het voor dat muren scheuren en schoorstenen van de daken vallen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1