PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOTSING DREIGT BINNEN KABINET Bedrijven 3 Q. Dode na ruzie in dancing tussen groepen jongeren KAPING GEWELDLOOS GEËINDIGD Nog neerslag van oude kernproeven O N Over ziektewet-plan van minister Den Uyl Beeld voor het grijpen Israël: Moebarak moet Jeruzalem bezoeken of anders wegblijven Tweemaal levenslang Verzachting staat van beleg in Polen Zacht Veei oewolking en nu en dan regen later op de dag van het ivesten uit en kele opklaringen. Middagtempera tuur circa negen graden. Tot krachtig aan de kust mogelijk tot hard toene mende zuidwestelijke wind 225e jaargang no. 50 Maandag 1 maart 1982 BH Morgen verschijnt de Bedrijven Krant met informatie over Zeeuwse bedrijven VLISSINGEN - Nederland leeft onder een constante radio-actieve neerslag als gevolg van de bovengrondse kern proeven die Amerika en Rusland rond het begin van de jaren zestig hebben uitgevoerd. Overigens bedraagt vol gens een nog niet eerder gepubliceerde meetrapport de stralingsdosis die de gemiddelde Nederlanders in 1980 ont ving op het gevoeligste weefsel (het aan bot grenzend beenmerg) slechts enkele procenten van de natuurlijke - kosmische - stralingsdosis. Het rapport maakt ookmelding van ra dio-activiteit in wieren in de zomer van 1980 bij het uitlaatkanaal van dekern- centale Borssele Het rapport is van de Coördinatie Commissie voor metingen van Radioactiviteit en Xenobiotische stoffen (CCRX), die sedert 1974 onder verantwoordelijkheid van het ministe rie van volksgezondheid en milieuhy giëne opereert. Het rapport geeft een beeld van de radioactieve besmetting van de biosfeer gedurende 1980. Na stopzetting van de atoomproeven in (Slot zie pagina 4 kolom 7 DEN HAAG - De ziektewet-plannen van minister Den Uyl (sociale zaken) lijken vanavond aanleiding: te zullen geven tot een forse botsing binnen het kabinet. Nog steeds wijzen de CDA-bewindslieden het voorstel van Den Uyl van de hand om aanvulling tot 100 procent van het salaris mogelijk te maken in geval van ziekte. Volgens het CDA zal dit onvermijdelijk leiden tot een looningreep op 1 juli. Het CDA eist van de bewindsman dat hij via een ingreep in de cao's, die in het algemeen aanvulling tot 100 procent voorschrijven, de betrokken bepaling niet langer van toepassing verklaart. De vijf meest betrokken bewindslieden (de minister-president, en de ministers Van Thijn (binnenlandse zaken). Van der Stee (financiën). Terlouw (economi sche zaken) en Den Uyl) zullen van avond proberen een compromis te be reiken. Het probleem is vrijdag al kort in de ministerraad aan de orde gekomen, na dat Den Uyl zijn gewijzigde ziektewet plannen had ingediend. Voor de hoofd- gehandicapten Een groot aantal g nisaUes wil de acties van hel Interna tionaal Jaar van de Gehandicapten voortzetten. windenergie De samenwerkende electxiclteitspro- ducenten hebben plannen voor de aanleg van een uitgebreid windener giepark. De plaats waar de molens moeten worden gebouwd ls nog niet bekend. schaatstalent Yvonne van Gennip heeft haar favorie- tenrol ln de wereldkampioenschappen schaatsen voor Junioren niet helemaal waar kunnen maken. De wedstrijden ln Innnsbruck werden gewonnen door het Oostdultse talent Angela Stahnke. Van Gennip kwam op de afsluitende 3000 meter enkele seconden tekort voor de Utel. PAGINA 11 sluiskil wint Een voortdurend veldoverwicht heeft Zierikzee niet mogen baten in de strijd tegen Sluiskil. De Zeeuws-Vlaamse gasten hadden in Zierikzee aan één goede kans genoeg. Het wejd 0-1. PAGINA 15 deuk De tltelkans van Oostkapelle in de derde klas van het landelijk zaterdag voetbal heeft een flinke deuk opgelo pen. Oostkapelle verloor met 3-2 van Kapelle. De Walcherse ploeg blijft aan de leiding, maar Kapelle staat er met een wedstrijd minder gespeeld en een punt minder prima voor. rkhav De atletiekvereniging RKHAV uit Hulst ts weer 'gewoon' Nederlands clubkampioen geworden. Plet Vonck, die het ln Zeeland zo zwaar te verduren heeft werd achtste en bleef daarmee "aartsrivaal' John Vermeule ver voor. De belangrijkste cross van het Jaar werd op die manier een succes voor het Hulsterse atletlekbolwerk Vermeule die eerder Vonck ln verschillende wed strijden zijn hielen liet zien kon zijn machtgreep niet voltooien. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. lijnen hiervan kreeg hij de Instemming van de ministerraad. De meningen ble ken alleen verdeeld te zijn over Den Uyl's voorstel om werkgevers en werk nemers zelf te laten beslissen over de vraag wie de premies voor de zieke werknemers zal betalen. Het CDA gelooft dat handhaving van deze bestaande afspraak zal leiden tot Na het experiment met driedimensionale televisie bleef zondagavond de grote vraag onbeantwoord: "Wanneer kunnen we 3D-TV bekijken zonder dat maffe brilletje'? een groei van de totale loonsom met circa 8 procent. De regering acht 6,5 procent echter het maximaal toelaatbare. Een loonin greep per 1 juli, waarbij de prijscompen satie eenmalig bevroren wordt, zal dan onvermijdelijk zijn. De drie coalitie partners zijn het erover eens dat de werkgevers in elk geval een extra last niet kunnen dragen. Na de felle afwijzende reacties op zijn oorspronkelijke wetsontwerp, waarbij de ziektewetruitkering tot 80 procent verlaagd zou worden, kwam Den Uyl met zijn huidige voorstel. Daarbij ging hij uit van een compromisvoorstel van de kroonleden van de Sociaal Economi sche Raad. Den Uyl wil nu afzien van elke ingreep in de cao's en hoogstens later de loonontwikkeling via een loon maatregel rechttrekken. Het CDA houdt echter vast aan de wens dat deze zaak nu al duidelijk geregeld wordt. Al tijdens het vorige kabinet kwam minister Albeda (sociale zaken) met een voorstel om zieke werknemers zelf de premies te laten betalen, Op ba sis van dit voorstel diende Den Uyl in januari zijn nu verworpen plannen in. De vakbeweging wijst elke ingreep in de cao's van de hand. Nog steeds orga niseert de FNV prikacties om te voor komen dat de uitkering bij ziekte ver laagd wordt. Nu de oorspronkelijke plannen van de baan zijn, gaat het ver zet tegen een uitkering van 92 procent van het salaris. Inmiddels is voorge steld om op 12 maart een actiedag te gen de ziektewet-plannen te organise- <Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische regering heeft besloten af te zien van een bezoek van president Moebarak als de Egyptische president Jeruzalem niet in zijn reisschema opneemt. Het was de bedoeling dat Moebarak in maart, in ieder geval voor de Israëlische terugtrekking uit de Sinai een bezoek aan Israël zou brengen. Tegen de verwachting in heeft minister van buitenlandse zaken Shamir tijdens zijn bezoek aan Cairo de afgelopen week geen datum vastgesteld voor dat bezoek. Dc reden is volgens de Israëlische regering dat Moebarak een eendaags .werkbe zoek" aan Israël wilde brengen, terwijl Israël er een officieel staatsbezoek van wil maken. Egypte heeft laten weten dat Moebarak iedere plaats in Israël wil bezoe ken, behalve Jeruzalem. Dat zou de positie van Moebarak in de Arabische wereld bemoeilijken, zo wordt in Cairo gezegd, nadat het kabinet-Begm eerst Oost-Jeru- zalem en vervolgens de Golan-hoogten annexeerde. ATLANTA (Reuter) - De freelance-fo tograaf Wayne Williams is zondag ver oordeeld tot tweemaal levenslange ge- vagenisstraf wegens de moord op twee van de 28 jonge zwarten die in de Ame rikaanse stad Atlanta in een tijdsbe stek van 22 maanden werden ver moord. Na een beraad van bijna 12 uur beslis te de jury dat de 23-jarige Williams schuldig was aan de twee moorden die hem ten laste waren gelegd. Voor zijn veroordeling zei Williams: „Gedurende het hele proces heb ik volgehouden on schuldig te zijn... en dat doe ik ook van daag nog... ik meer dan wie dan ook wil dat aan deze verschrikkelijke periode een einde komt". Williams was aange klaagd voor moord op Nathaniel Cater (27) en Jimmy Ray Payne (21). Hij werd in Juni vorig jaar gearresteerd. Sinds- diens zijn er in Atlanta geen jonge zwar ten meer vermoord. De advocaat van Williams heeft nog niet besloten of er hoger beroep zal worden aangetekend tegen het vonnis. Na zijn veroordeling wordt Wayne Williams de rechtbank uitgeleid. BIDDINGHUIZEN (ANP) - Bij en steekpartij na een ruzie in een dancing tussen Vietname se jongeren en een onbekend aantal Nederlanders is de 19- jarige G. P. L. Boumans uit Biddinghuizen zaterdagavond om het leven gekomen en werd zijn 18-jarige broer T. D. J. Bou mans ernstig gewond. Na een spoedoperatie in een Zwols zie kenhuis is de laatste buiten levensge vaar. Dat heeft een politiewoordvoer der zondag bekendgemaakt. Volgens ooggetuigen ontstond een vechtpartij in de dancing de Gouden Ploeg in Biddinghuizen toen omstreeks half elf een van de zes aanwezige Viet namese jongens na mogelijke uitlok king door een of meer Nederlanders, ie mand in het gezicht spuwde. De vech tenden werden daarop vrij snel buiten de deur gezet. In de dancing waren 100 tot 150 jongeren aanwezig. Korte tijd later strompelde de zwaarge wonde T D. J. Boumans het dorpshuis binnen, dat zich op korte afstand van de dancing bevindt. H<j had messteken in de buik en een v^J*de longen bleek te WARSCHAU (AFP/DPA/UPI) - Kort voor het vertrek van generaal Jaru- zelski, vandaag naar Moskou heeft de Poolse kerk in het weekeinde onmid dellijke opheffing van de staat van be leg geëist. Maar het militaire bewind kondigde zondag alleen een beperkte versoepe ling vanaf vandaag aan. De Polen kun nen weer vrij door hun land reizen, maar het nachtelijk uitgaansverbod blijft gehandhaafd, zo zei minister Czes- law Kiszczak van binnenlandse zaken. Verder zouden het automatische tele foonverkeer tussen Warschau en de gro te steden, het internationale telexver- keer en het internationale telefoonver keer weer worden hersteld, maar dit laatste wel via de centrales. De specia le. verscherpte bepalingen voor Gdansk, die vorige maand waren afge kondigd na de straatgevechten op 30 januari, waren zaterdag al opgeheven. De poolse bisschoppen namen zaterdag in een communiqué en zondag via een in alle kerken voorgelezen schrijven duidelijker stelling dan ooit tegenover het militaire bewind na de afkondiging van de staat van beleg op 13 december. Zij eisen opheffing van de staat van be leg, vrijlating van alle geïnterneerden en amnestie en hertoelating van de nu verboden vrije vakbond Solidariteit. zijn doorboord. Vlak bij het dorpshuis trof de politie later zijn stervende broer aan. Ook deze bleek met een scherp voor werp te zijn bewerkt. Volgens ooggetui gen hebben de Vietnamezen en de Ne derlanders de vechtpartij buiten de dancing voortgezet De politie heeft de zes Vietnamezen in leftijd variërend van 18 tot 20 jaar en allen wonend in de omgeving van de dancing, ingesloten. Uit het ooggetui genverhoor tot nu toe is gebleken dat de 18-jarige Boumans bij de vechtpartij betrokken was. maar zijn broer, het slachtoffer, niet. Deze was wel in de dancing aanwezig. Het onderzoek wordt ernstig bemoeilijkt door taalpro blemen. De zes Vietnamese jongens maken deel uit van de 12 Vietnamese families die sinds 1979 in Biddinghui zen wonen. In een kamp in Biddinghui zen werden sinds 1979 tweehonderd Vietnamezen opgenomen, waarvan het overgrote deel elders in Nederland werd gehuisvest. Hoewel er wel kleine schermutselin gen tussen Vietnamezen en Nederlan ders waren is het verder nooit tot onge regeldheden gekomen. Een rechercheur in Biddinghuizen bezig met onderzoek in het gebied rond het stoffelijk overschot van de 19-jarige G. P. L. Bouiomans. Brinkhorst (D'66): Geen extra geld voor het banenplan UTRECHT - D'6ö-fractieleider Brink horst voelt weinig voor de eis van mi nister Den Uyl (sociale zaken) om meer geld dan aanvankelijk was geraamd uit te trekken voor diens werkgelegen heidsplan. Volgens Brinkhorst dreigt het gevaar dat het banen gaat kosten o,m dit geld vrij te maken en dat de opbrengsten niet tegen de kosten zul len opwegen. Brinkhorst zei zaterdag op de Advies raad van D'66 in Utrecht dat beter meer nadruk gelegd kan worden op deeltijd arbeid en arbeidstijdverkorting. Hij be toogde voorts dat méér bezuinigen in 1982 dan 3 a 4 miljard gulden niet realis tisch is. „En minder brengt ons in strijd met het regeerakkoord". Terugdrin ging van het financieringstekort van 8,3 tot 7 procent is volgens D'66 voldoende. Maar naast die bezuinigingen moet de regering één miljard uittrekken voor extra investeringen- De fractieleider van D'66 uitte nogal wat kritiek aan het adres van de coali tiepartners CDA n PdA. Hj wees de cri sis-geluiden van premier Van Agt af. (Van onze correspondent LONDEN - De kaping van een Tanzaniaans vliegtuig is zon dagmiddag op het vliegveld Stansted bij Londen geweld loos geëindigd. De vier kapers lieten eerst de 90 passagiers gaan, en gaven daarna zichzelf over. Daarmee kwam een einde aan een ka ping. die vrijdag in Tanzania was be gonnen. Via Nairobi, Jeddah en Athene landde het gekaapte vliegtuig zaterdag op Stansted, waar de kapers een ge- Een deel van het cordon dat de Britse politie om het gekaapte vliegtuig i waarvan de staart zichtbaar isi had aeleort sprek aanvroegen met de Tanzaniaan- se hoge commissaris in Londen, en met Oscar Kambona, een gewezen minister van Tanzania, die thans ln Londen in ballingschap woont. Britse politiemensen lieten er al direct geen misverstand over bestaan, dat ze de kapers geen toestemming zouden geven. Stansted weer te verlaten. Een verzoek om brandstof van de kapers werd afgewezen, en er werden auto's op de startbaan neergezet om te voorko men dat het vliegtuig zou vertrekken. Zaterdagnacht bereikte de kaping een dramatisch hoogtepunt toen de kapers dreigden het vliegtuig op te blazen, als aan hun wensen geen gehoor zou wor den gegeven. Een van de kapers, via de boordradio: „We gaan dit vliegtuig op blazen. We gaan sterven. Breng maar vast honderd doodskisten". Maar er gebeurde niets, de onderhande lineen met de politie werden hervat en de kaping liep langzaam af toen de ka pers eerst zes, en daarna steeds meer gegijzelden in vrijheid stelden. Aan het eind van zondagmiddag mochten twee kinderen het vliegtuig verlaten, met de wapens van de kapers in hun handen. Daama mochten ook de laatste passa giers uit het vliegtuig, en was de kaping ten einde. De vier jonge kapers zullen in Engeland terecht moeten staan. Zij wil den met hun actie de aandacht vestigen op het huns inziens fascistische regime van de Tanzaniaanse president Nyere- re. Naar later bleek, bestonden de wapens van de kapers uit een pistool, een hou ten geweer, een houten granaat en een doosje waarop „explosieven" stond. In tegenstelling tot wat eerder werd gemeld zijn bij de kaping geen doden gevallen. Wel liep dc tweede piloot bij een schermutseling een lichte buik wond op GPV Drenthe geeft verkiezingsfolder in het Maleisuit ASSEN - Het Geretormeerd Poli tiek Verbond ln Drenthe geeft, naast een gewone verkiezingsfol der in het Nederlands, een folder in het Maleis uit voor de komende sta tenverkiezingen. De heer T. Schuurman van het verbond zegt dat zijn partij op deze manier de grote groep Molukkers in Drenthe bij de verkiezingen wil betrekken. „De mensen worden op deze ma nier ln hun eigen taal benaderd, hetgeen de goede band die er be staat alleen maar kan vebrt be te ren", zegt hij. Het is voor het eerst !n Drenthe dat een politieke folder in een andere taal verschijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1