PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Financiering yan het banenplan niet rond Grote jacht op miljoenenzwendelaar Bedwelmd door lekkend broom WESTEN DINSDAG PRESENTATIE DOOR DEN UYL vandaag Topministers bespreken ziektegeldplan opnieuw STENEN TIJDPERK Belangrijke vondsten van Romeinse munten Veel bewolking Veel beiDolklng en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Matige zuidenwind. 225e jaargang no. 49 Zaterdag 27 februari 1982 MENSWB\R Lange Vorststr. - Goes Tel. 01100-15755 HOOGEVEEN (ANP) - Het Albert Heijn-filiaal in Hoogeveen heeft vrijdag enkele tientallen pakken appelsap van het merk Oriva uit de handel genomen, omdat daar een lichte concentratie waterstofperoxyde in zat. Volgens de keuringsdienst van waren in Assen, die een van de pakken heeft onderzocht, zat er een bijsmaak aan de appelsap, maar zou deze geen gevaar voor de gezondheid hebben opgele verd. De zaak kwam aan het licht toen zich donderdag een inwoner van Hoogeveen bij de politie in de plaats meldde met een pak appelsap, waaraan een 'chloorsmaak zat. De keuringsdienst die het pak onderzocht, vermoedt dat de waterstofperoxy de in de pakken terecht is gekomen bij het desinfecteren met deze stof van de leidingen van de vulmachine. Volgens een woordvoerder van Albert Heijn is twee wéken geleden bij een keuring in het distributiecentrum van het bedrijf in Zaandam al gebleken dat er aan de appelsap een bijsmaak zat. De bevmste partij is toen geblokkeerd in overleg met de importeur Duneco. Hoe toch nog enkele pakken in het AH-filiaal in Hoogeveen terecht zijn gekomen is niet bekend. De woordvoerder van Albert Heijn acht de kans dat de pakken met waterstofperoxyde ook in andere delen van het land terecht zijn gekomen erg klein. ,JSr hadden dan al soortgelijke klachten moeten zijn," zei hij. DEN HAAG - Minister Den Uyl zal dinsdag het werkgelegenheidsplan openbaar maken. Het kabinet heeft vrijdag overeenstemming bereikt over de tekst van dit plan. Dat heeft premier Van Agt vrijdagavond na afloop van het wekelijks kabinetsbe raad meegedeeld. Hij wilde over de inhoud van het plan maar heel weinig zeggen. Dat moet zijn collega van sociale zaken en werkgelegenheid dinsdag doen, zo heeft het kabinet afgesproken. Van Agt zei wel dat de financie ring van het werkgelegenheids plan nog niet rond is. De pre mier noemde vorige week zeil het bedrag van bijna één mil- harde lijn De partij ln Polen heeft zich achter het militaire bewind van generaal Jaru- zelskl geplaatst. De party koos voorde harde U)n, een vastbesloten opstelling om de eeinheld van de party te herstel len. elke oppositie te onderdrukken en een wedergeboorte van de vakbond Solidariteit uit te sluiten. openbaar vervoer De directie van de vervoersmaat- schappy Zuid-WestrNederland houdt vast aan de voorgenomen Inkrimping van sommige busdiensten ln Zeeland. Een beperkt aantal arbeidsplaatsen zal verdwynen. maar van gedwongen ontslagen is geen sprake. werkgelegenheidsfonds Een meerderheid van provinciale sta ten van Zeeland vindt dat het geld ln het provinciale werkgelegenheids fonds benut moet worden voor het scheppen van biy vend werk. Het fonds mag niet gebruikt worden voor tyde- ïyk werk zoals het aanleggen van we gen. rioleringen en dergeiyke. zoetwatervoorziening De verbetering van de zoetwatervoor ziening voor de landbouw op Scbou- wen-Dulveland zal veel geld gaan kos ten. OI net Greveiingenmeer zoet of zout wordt, in ieder geval zal het enke le tientallen miyoenen guldens vergen om de boeren op Schouwen-Duiveland van zoet water te voorzien. prikklok De colleges van bestuur van universi teiten kunnen voortaan ook hooglera ren verplichten op tyd op hun werk te zyn. Op de universiteiten worden prikklokken Ingevoerd. export Het Nederlandse bedryfsleven heeft vorigjaar voor het eerstslnds 1973 zUn aandeel ln de totaalinvoer van West- Duitsland verhoogd. De waarde van de uitvoer van Nederland naar de Bondsrepubliek steeg met 14 procent tot 44.6 miljard gulden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 9 en 11 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Sport: 24 en 25 Radio en televisie: 27 Financiën, economie: 29 Zaterdagkrant: 17, 18, 19, 21 en 23 jard gulden dat nog op tafel verslaggevers hier verder niets moest komen voor het plan. Hij over zeggen. wilde vrijdagavond tegenover De bedoeling Is dat het plan naast een DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft de vijf meest betrokken mi nisters opgedragen zich te buigen over de ziekte- geld-plannen. Dat zijn de minister-rpesident, en de ministers van sociale za ken, economische zaken, financiën en binnenland se zaken. Van Agt zei tijdens zijn persconferentie de in druk te hebben dat Den Uyl in hoofdlijnen het voorstel van de kroonle- den uit de sociaal-econo mische raad heeft ge vólgd! Desgevraagd ver klaarde hij het eens te zijn met de meningen van de CDA-tweede-kamerfrac- tie en de partij dat het on toelaatbaar zou zijn als deze operatie aanzienlij ke lastenverzwaring voor de werkgevers zou ople veren. De 'vijfhoek' uit het kabi net zal maandagavond bijeenkomen. Dan staat ook de voorjaarsnota op de agenda, waarvan de opstelling volgens Van Agt 'een hele beproeving wordt'. i3e premier sloot niet uit dat het kabinet later in de week nog eens bijeen moet komen. Daarbij doet zich de moeilijkheid voor dat minister Den Uyl naar een belangrijke OESO- vergadeirng in Parijs moet. lange termijndoelstelling ook op korte termijn, nog in 1982 iets doet aan de werkloosheid. Van Agt zei daarover dat 'het kabinet zich nog moe maakt over de vraag hoe in 1982 de werkgelegen heid kan worden bevorderd zonder dat de doelstelling het financieringstekort terug te dringen en de stabilisatie van de collectieve lastendruk gevaar lo pen." Over de financiering van het plan zei Van Agt verder nog dit ..Voor zover het plan geconcretiseerd is. ligt er een fi nancieringspatroon bij." Nadere ver duidelijking zal dinsdag van minister Den Uyl moeten komen. Tekort Het financieringstekort voor de gehele overheid is opgelopen tot 8,25 procent. Hiervan neemt het rijk 6.75 procent voor zijn rekening, de lagere overhe den de rest. Dit staat in de februarinota die minister Van der Stee (financiën) vrijdag aan de tweede kamer heeft ge zonden. Belangrijkste punt daaruit is het financieringstekort, het bedrag waarmee de uitgaven van de overheid de inkomsten overtreffen. Voor de hoogte van het tekort (bij het opstellen van de begroting voor 1981 werd nog gerekend op 4,25 pet) zijn vooral de steeds verslechterende eco nomische omstandigheden verant woordelijk, aldus de nota. Vergeleken met september vorig jaar is de stand van het financieringstekort met twee miljard gulden verslechterd- De belastingopbrengsten bleven onder de schatting, evenals de niet-belas- (Slot zie pagina 6 kolom 1) Balancerend zoals geen jongleur dat kan, dragen deze vrouwelijke arbeiders in India zware stapels stenen op hun hoofden, die bestemd zijn voor de bouw van een nieuw indoor-sport stadion in Neio Delhi Iedere steen weegt ongeveer 2 kilo. Een ongeschoolde vrouwelijke arbeider verdient nog geen vijf gulden per dag met dit soort werk Kcuzevraagstuk Grevelingen Brandweermannen in speciale pakken onderzoeken de kisten met de giftige in houd. ROTTERDAM - In de Rotterdamse Waalhaven is vrijdagochtend een aantal mensen bedwelmd geraakt doordat de chemische stof broom uit een gebarsten container stroomde. Eén man moest voor behandeling naar het ziekenhuis, vijf tien anderen konden ter plaatse worden behandeld. Het ongeluk deed zich voor bij het be drijf Pakhoed in de Waalhaven op doua neterrein. De laadkist viel door onbe kende oorzaak uit de takels van een kraan, waardoor hij openbarstte en een deel van de inhoud, vijfhonderd kisten met ieder zes flessen broom, bescha digd raakte. Het landbouwbestrijdingsmiddel was bestemd voor China. Doordat broom (br 2) een vrij zwaar gas vormt dat zich over de grond verspreidt, kregen alleen mensen die zich in de directe omgeving bevonden ademhalingsmoeilijkheden. De brandweer heeft de kisten met de chemische stof later overgepakt in overmaatse vaten. Broom is een roken de roodbruine vloeistof, met stekende De tweedékamerfractie van de VVD heeft vrijdag meegedeeld niet mee te zullen doen aan de voorbereiding van de behandeling van de zogenaamde heroverwegingsrapporten in de kamer commissies. Met gaat om ambtelijke rapporten, niet om voorstellen van de regering. Het is niet de taak van de Kamer keu zen te doen die de regering behoort te maken," aldus de VVD-fractie. Concrete voorstellen van het kabinet wacht de fractie met ongeduld af. „Die hadden er al maanden geleden moeten zijn." geur. het is niet brandbaar, maar in ver binding met andere stoffen bestaat wel kans op brand of explosie. Twee brandweerlieden die betrokken waren bij de opruimingswerkzaamhe den zijn ter observatie in een zieken huis opgenomen nadat zij broom door hun handschoenen heen op hun li chaam hadden gekregen. Het betreft volgens een woordvoerder van de brandweer een voorzorgsmaatregel. De twee hebben geen verwondingen. Miljonair of ww-er SCHIPHOL (ANP) - Met de mede deling dat hij eerst maar zijn schuld aan de Nederlandse staat moest voldoen heeft de koninklij ke marechaussee vrijdagmiddag het paspoort van de 29-jarige C. G. de G. uit Nijmegen ingenomen en daarmee verhinderd dat de man naar Zurich kon vertrekken. De man had volgens de marechaussee een belastingschuld van tien mil joen gulden. Gevraagd naar zijn beroep antwoordde de Nijmege- naar een ww-uitkering te genie ten. Hel v< UITGEEST (ANP) - Bij opgravingen door de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek zijn bij Uitgeest 1266 Ro meinse munten gevon den. Het gaat om verzil verde of geplateerde Di- nariën, die zijn aange troffen aan de rand van een inheemse woonplaats uit de Romeinse tijd, die aan de noordkant van Uitgeest ligt. DU heeft de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek meegedeeld. De munten zijn volgens een woordvoerder van de dienst sterk geoxydeerd en tot nu toe is maar een klein aantal gedetermi neerd. Deze exemplaren dateren uit de periode van 120 tot 180 na Chris tus. De munten zijn ivaar- schijnlijk aan het eind van de tweede eeuw ver borgen door een inheem se (Germaanse) inwoner van de plaats Volgens de rijksdienst is de muntvondst van Uit geest de grootste in ons land uit die periode. De dienst noemt het belang van de vondst tweeledig: de samenstelling van de vondst geeft inzicht in de circulatie van Romeins geld onder de vrije Ger manen buiten het Ro meinse rijk en nu bestaat de mogelijkheid onder zoek te doen naar verzil verde dinariën (met een kern van koper, lood of tin), die naast de officiële massief zilveren exem plaren bestonden. Vol gens de rijksdienst is dit laatste een nog nauwe lijks begrepen verschijn sel. [et keuzevraagstuk 'Gre velingen zout-zoet' ligt KSöJEI langzamerhand zo goed als K*ey rijp op tafel. De vraag dus of het ruim tien jaar geleden ge- vormde binnenmeer op de grens van Zeeland en Zuid-Holland straks, na voltooiing van de deltawer ken, het huidige zoute milieu moet be houden of een inhoud van zoet water moet krijgen. Deskundigen op terrei nen waar voor de toekomst van het bek ken grote deelbelangen liggen (ecolo gie, visserij, recreatie, landbouw en wa terhuishouding) hebben zich de afgelo pen paar jaar onder leiding van rijkswa terstaat over mogelijkheden en gevol gen van de keus tussen zout en zoet ge bogen. Over hun bevindingen en rap portages is de laatste dagen (ook elders in deze krant) veel te lezen. Het land bouwschap besteedde gisteren in Zie- rikzee een bijzondere vergadering aan het belang van een verbetering van de zoetwatervoorziening voor de agrari sche sector op met name Schouwen- Duiveland. Vooral de landbouw is ge baat bij een toekomstig zoet Grevelin genbekken. Het ligt dan ook voor de hand dat juist vanuit deze sector in de komende tijd op de overheid sterke druk zal worden uitgeoefend om een be slissing te nemen die uiteindelijk tot verzoeting van het Grevelingenbekken leidt. rpot op zekere hoogte is de keuze over JL het toekomstig karakter van het Grevelingenbekken een restprobleem van de ontwikkelingen die zich in de jaren '70 ln het zuidelijk deltagebied hebben voltrokken met als voornaam ste inzet de bestemming van de Ooster- schelde. Tot die tijd stond de zoetwater- voorziening in het belang van de water huishouding en de landbouw als neven doelstelling van het deltaplan nog ta melijk hoog genoteerd. De beslissing om de Oosterschelde in de monding niet meer af te sluiten met een 'dichte dam', maar eb en vloed er via een pijler- dam toegang te geven, heeft daarin ver andering gebracht. Voor de landbouw betekende die verandering in denken en doen dat er belangrijk ingeleverd diende te worden. Voor de zoetwater voorziening is de Oosterschelde in de toekomst maar van zeer beperkte bete kenis meer. De vraag 'Grevelingen zoet of zout?' is intussen niet los te zien van de gang van zaken rond de Oosterschel de. Terecht is dan ook toegezegd dat de uiteindelijke bestemming van het bek ken op al haar belangen en effecten in een grodnige studie zou worden doorge meten alvorens een beslissing wordt ge nomen. Op het ogenblik is het bijna zover dat knopen kunnen worden door gehakt: de studies zijn afgerond, de in spraak kan straks van start, adviseurs van het kabinet kunnen aan het werk. Toch zou het een misverstand zijn te veronderstellen dat het met het oog op de toekomst van het Grevelingen bekken om een eenvoudige, om zelfs een vrije keus gaat. Het binnenmeer tussen Grevelingendam en Brouwers- dam heeftin de afgelopen jaren een ont wikkeling doorgemaakt, die is geënt op een voorlopige bestemming: via een doorlaatsluis in de Brouwersdam wordt zeewater ingelaten dat heeft geleid tot een vrij hoog zoutgehalte. Visserijwe reld en milieubeschermers en -bevorde raars slaan het resultaat van dat zoute milieu sinds 1978 vrij hoog aan. En ze voeren de praktijkervaringen daartoe als bewijsvoering voor hun keus ('de Grevelingen moet zout blijven') aan Het feitelijke gegeven van de huidige situatie betekent hoe dan ook een hy potheek op de keus. Terugkeer naar een si tuatie zoals die zich in 1971onmiddel lijk na dichting van de Brouwersdam voordeed is voor een beoordeling niet meer mogelijk. Een wijziging van de huidige bestemming heeft in een aantal ■v opzichten vrij vergaande consequen- t ties en die zullen in de verdere beoorde ling terdege meegewogen moeten wor den. Alleen al om die reden zou het ver standig zijn wanneer met een defi nitieve keus over de bestemming van de Grevelingen (zout of zoet) niet te lang meer wordt getalmd. Er zijn des tijds bestuurlijke beloftes gedaan, dat de hele kwestie grondig zou worden be studeerd en dat alle belangen scherp tegen elkaar zouden worden afgewo gen. Alle partijen hebben daarmee re kening gehouden. Nu het langzamer hand zover is dat duidelijkheid kan worden geschapen is er geen reden meer om onzekerheid over de keus 'Grevelingen zout-zoet' nog langer te la ten voortbestaan. Anders dicteren op den duur de feiten. vdM ln 1981 heeft de politie in Amsterdam en Den Haag in totaal 367 radio- en tele visiezenders uit de lucht gehaald. In Den Haag werden 174 zenders in beslag genomen, waarvan 111 FM en twee tele visiezenders. VENLO (ANP) - Officier van justitie, mr. Ek, in Roermond heeft een bevel tot aanhouding en voorgeleiding uit gevaardigd tegen de 46-jarige inwoner van Venlo J. L. die ervan verdacht wordt door zwendel met huizen en grond in Zuid-Spanje Nederlanders voor miljoenen guldens te hebben op gelicht. Omdat de man sinds enige maanden spoorloos is, is Interpol inge schakeld. De man organiseerde kijkreizen voor aspiranUkopers naar bouwprojecten en bungalows in Denia aan de Costa Blan- ca. In de meeste gevallen werden er snel zaken gedaan en incasseerde L. de over eengekomen koopsom, Als de kopers dan hun bungalow wilden betrekken bleek in veel gevallen dat de woningen al bewoond waren omdat L. die twee keer had verkocht of grond met wonin gen had verkocht die al zijn eigendom waren. Co..an politie Hüskens deel de vrijdagmorgen op een persconferen tie in Venlo mee dat bij de Venlose poli tie in de afgelopen maanden al veertien aangiften wegens oplichting tegen L waren binnengekomen. Bij deze aangif ten gaat het om bijna een miljoen gul den. maar de Venlose commissaris acht het niet uitgesloten dat het bedrag dat L. heeft verduisterd tussen de tien en vijftien miljoen gulden zal komen te lig gen. Een uit drie man bestaand recher cheteam van de Venlose politie houdt zich met de zaak bezig en heeft uit de in beslag genomen boekhouding van L. 200 namen en adressen van mensen ge- Deze mensen is per brief gevraagd of zij door L. benadeeld zijn of dat deze zich aan de overeenkomst heeft gehou den. Op deze manier wordt gehoopt in zicht te krijgen in het totaal aantal ge vallen van verduistering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1