PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FNV kiest voor massale acties Zeker 600 banen weg Enkele duizenden buit bij overval Middelburg HETE MAAND MAART HET LAATSTE MIDDEL REORGANISATIES EN FAILLISSEMENT Olie wordt goedkoper vandaag GEWAPENDE MANNEN IN SUPERMARKT Begin: Schmidt moet de joden om vergeving vragen 382 hap. tint Zonnig Droog weer en zonnige perioden, maar in de ochtend plaatselijk mist. 1 Middagtemperatuur ongeveer 2 gra den. Matige zuidoostenwind. 225e jaargang no. 48 Vrijdag 26 februari 1982 tamse bv sinds 1881 UW SANITAIR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740. Alle huiswerk terug op tafel Np, AMSTERDAM - Het vorig jaar hebben de consumenten ruim twee miljard pilden meer consumptief krediet afge lost dan opgenomen. Hierdoor daalde voor het eerst sinds 1945 het totaal aan consumptief krediet uitstaand bedrag, en wel met bijna twee procent tot 12,7 miljard gulden. De dalende lijn zal zich naar verwachting in 1982 voortzetten. Deze ontwikkeling is het gevolg van minder vertrouwen bij de consumen ten in de economische toekomst en (daardoor) het bezuinigen op voorai ae aankoop van duurzame consumptie goederen, die men dan bovendien in afnemende mate met consumptief kre diet laat financieren. Dit deelde de Vereniging van Financie ringsondernemingen in Nederland (VFN), bij monde van fungerend voor zitter mr. E. Benthem de Grave, mede in een persconferentie, waarin de chef afdeling kredietinstellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, E. F. Rietzschel, de jaarcijfers consump tief krediet, door het CBS samenge steld. presenteerde. Opvallend is, aldus mr. Benthem de Grave, dat er in 1981 in ons land meer werd gespaard. Het totale spaartegoed steeg met ruim tien procent tot bijna 127 miljard gulden. Dit ondersteunt de stelling dat de terughoudendheid van de consument eerder wordt veroor zaakt door een gebrek aan vertrouwen dan door een teruggang in het besteed baar inkomen. Hoe dat zij. vorig Jaar liepen de verko pen van nieuwe auto's met 14 procent terug en die van gebruikte wagens met 5 procent. Er werden voorts 20 procent minder caravans verkocht. Van invloed op de groei van consumptief krediet was ook de ontwikkeling op de woning markt, met minder doorstromine Al met al nam de groei van consumptie ve kredieten, in welke vorm dan ook, met 9 procent af van 8,1 miljard tot 7.4 miljard gulden. In 1982 zou het kunnen teruggaan tot 7 miljard (min 5 procent). Het bedrag aan aflossingen was vorig jaar 7,6 miljard, terwijl voor 5.5 miljard aan nieuwe leningen werd verstrekt, hetgeen resulteert in het genoemde be drag van ruim twee miljard aan netto aflossingen. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat ongeveer één op de drie huishoudens één of meer leningen hebben lopen. De gemiddelde schuld van die huishou dens (die ook een- of tweepersoons huishoudens kunnen zijn) is ongeveer f7.600. Eind 1980 was dat 300 gulden Van het consumptief krediet, aldus de VFN. is driekwart bestemd voor duur zame goederen, één kwart van het to taal uitstaande bedrag werd opgeno men ter financiering van andere zaken: woningverbetering, reizen en belasting betaling. Het consumptief krediet is in ons land laag vergeleken met dat in om- rineende landen. UTRECHT - Massale stakingen van de FNV-bonden moeten voorkomen, dat de plannen van het kabinet om te bezuinigen op de ziektegelden doorgang zullen vinden. Volgende week begin nen de vuilnismannen in Groningen, aangesloten bij de ambte narenbond ABVA-KABO, als eerste groep ambtenaren aan een langdurige staking. De reinigingsdiensten in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Zaanstad zullen kort daarop het werk neerleggen. PTT-ers en werknemers bij de gas- en lichtbedrijven bereiden inmiddels sta kingsacties voor. Leden van de Grafi sche Bond FNV zetten woensdag de bende opgerold De politie heeft een bende brandkaste krakers, die vooral voorzien hadden op kerken ln zuidwest Nederland. De zaak kwam aan het rollen door een in braak in een restaurant op de Greve- lingendam. Zes verdachten, allen af komstig uit Rotterdam, zijn in hechte nis genomen, PAGINA 3 aardgaswinst De tweede kamer zet haast achter het aanscherpen van de afspraken met Shell en Esso over de Investeringen van de aardgaswinsten. De kamer wil van minister Terlouw al in mei horen hoever hl) in dat opzicht gevorderd ls. De bewindsman verwacht niet op kor te termijn resultaten te boeken. kernwapens Bisschop Ernst van Breda wil nog geen uitspraak doen over de stand punten van het Interkerkelijk Vredes beraad en Pax Christi over kernwa pens. politieke rechten In de regerende Nationale Partij van Zuid-Afrika is een ernstig conflict ont staan over de poUUeke rechten van In diërs en kleurlingen De party Ujkt aan te koersen op een splitsing, hetgeen zeer ingrijpende gevolgen voor het blanke minderheidsbewind in Zuld- Afrlka zou hebben. PAGINA 15 eindzege timman Jan Timman heeft het internationale schaaktoernooi van Mar del Plata ge wonnen. Hi) verloor zijn partij tegen Selrawan. maar is met nog een wed strijd te spelen onbereikbaar gewor den voor zijn belangrijkste concurrent, de Hongaar LaJos Portisch. adm De overheid wil opnieuw geld steken in de Amsterdamse Droogdok Maat- schappij. In totaal zou de werf 35 mil joen gulden steun krijgen. Het Rijk stelt als voorwaarde dat ADM Beheer een minderheidspakket aandelen in ADM BV krijgt, omdat de omvang van de deelname door de overheid anders niet tot zijn recht kan komen. Nieuws uit Zeeland: 2,5,7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Kunst en cultuur :17. Radio en televisie: 18. Financiën, economie: 19 persen bij een aantal kranten stil. Ook dreigen stakingsacties in de metaal. Zo gende week. Het CNV stelt zich op het standpunt dat er geen sprake kan zijn van acties zolang er geen duidelijkheid bestaat over de precieze plannen van het kabinet over de ziektegelden. Het cao-overleg in de havens isalnaéèndag vastgelopen, omdat de werkgevers het behoud van de ziekte-uitkering niet wil len garanderen. Ook in deze sector drei gen stakingen. Personeelvan de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord heeft donderdag avond in Schiedam op een ledenverga dering van de industriebond FNV be sloten te gaan staken als de directie niet op een eis ingaat een contract af te sluiten dat een volledige ziekte-uitke ring garandeert. Deze eis wordt pas van kracht als onderhandelingen voor de metaal-cao voor de bedrijfstak - 3 maart - tussen werkgevers (FME) en de bonden op niets uitlopen. Wilton-Fijenoord is onderdeel van het RSV-concern. Woensdagavond nam de ledenvergadering van het RSV-onder- deel RDM een zelfde besluit. Ook bij de banken zitten de cao-onder handelingen muurvast Volgens be stuurder Hans Hofstee van de diensten bond FNV waren de vakbondseisen in feite geen van alleen voor de bankwerk- gevers bespreekbaar De bonden gaan zich nu met de leden beraden over ac ties. De bonden wilden de garantie dat het ziektegeld voor honderd procent blijft uitgekeerd, maar de werkgevers wilden eerst de definitieve ziektewet- voorstellen van het kabinet en de be handeling in de kamer afwachten. De ambtenarenbond ABVA-KABO heeft zich donderdag in Utrecht uitge sproken voor een algehele 24-uurssta- king op vrijdag 12 maart, enkele dagen voor de behandeling van de kabinets plannen in de Tweede Kamer. Maar bij die eéndaagse staking zal het zeker niet blijven, waarschuwde de vice-voorzit- ter van de ABVA-KABO. J. van der Scheur „We moeten overgaan tot steeds hardere acties, omdat we op dit moment worden belaagd". De inzet van de acties is het 1 de volledige uitkering bij ziekte. Vol gens Van der Scheur worden de werkne mers niet alleen belaagd door de werk gevers, maar ook door tientallen politi ci in het parlement. ABVA-KABO ver wacht voor het behoud van de uitkering nauwelijk steun van de Tweede Kamer. Fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 zullen de plannen van het kabinet niet tegenhouden. Eerder op de dag had FNV-voorzitter Wim Kok gezegd „een hete maand maart" tc verwachten. „Het behoud van de volledige uitkering bij ziekte mag niet ten koste gaan van de loon ruimte", zei Kok. „De FNV heeft nooit aanvaard dat de loonkostenstijging dit jaar tot 6 a 6,5 procent beperkt moet blijven, zoals het kabinet en de werk gevers willen". Enige tijd geleden had de FNV-voorzitter al te kennen gege ven een stijging van de loonkosten van acht procent echt geen ramp te vinden. Kok heeft voorts fel uitgehaald naar de houding van het CNV. Het CNV heeft al laten weten dat het wel bereid is om te praten over een zekere aantasting van de ziekterechten, als het de bedrijven te veel geld gaat kosten.„Laffer en kleiner kan het met voor een vakbond want of je staat voor een zaak of je staat er niet voor", aldus Kok. „Ik moet straks de CNV-leden nog zien, die als er acties gaan komen en als we met z'n allen de poort uit moeten om voor die honderd procent te gaan sta ken, braafjes blijven zitten omdat zij wel vinden dat zij acht procent bij ziekte kunnen inleveren. Ik geloof daar helemaal niks van", zo zei de FNV- voorzitter. ABVAl KAB O-leden uit Groningen lieten via een spandoek weten dat voor hun staken nog de enige keus is. MIDDELBURG - Twee gewapende en gemaskerde mannen hebben donder dagmiddag enkele duizenden guldens buit gemaakt bij een overval op de Kroon-supermarkl aan de Euromarkt in de Middelburgse wijk Griffioen. De overvallers klopten omstreeks één uur 's middags, toen de supermarkt voor het winkelend publiek was gesloten, aan de achterdeur van het pand. Eén van de drie winkelmeisjes, die zich op dat moment in de supermarkt bevon den, ging een kijkje nemen. Ze kwam daarbij oog in oog te staan met de over- JERUZALEM (DPA/UPI) - De Israëlische premier Menachem Begin heeft donderdag gezegd dat de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt zijn 'of ficierseed aan Adolf Hit- Ier' trouw is gebleven. voorganger Willy Brandt' volgens welke Helmut naar het getto van War- Schmidt gezegd zou heb- schau gaan om het joodse ^en dat hij Israël niet be volk met een knieval om zoekt zolang Begin zich vergeving te vragen. De Israëlische regerings leider reageerde hiermee Kok: 'een hete maand maart'. Volgens Begin moet op Inmiddels door Bonn Schmidt 'net als zijn weersproken berichten niet verontschuldigt voor zijn aanval op Schmidt vorig jaar mei. „Ik veront schuldig me niet bij mijn heer Schmidt", aldus Me nachem Begin. vallers, van wie er één een geweer op haar richtte. De andere was gewapend met een mes. De overvallers dwongen de drie meisjes - C. S. P. en J. S. M. (beiden 18) en de 17-jarige M. J. - om de deur van het PTT- postagentschap, dat in de supermarkt is gevestigd, te openen. Het geld dat de mannen buit maakten, verdween in de weekendtas die ze hadden meegeno men. Voor de overvallers vertrokken, dreven ze de drie meisjes naar de keuken van de supermarkt. De handen van het trio werden gebonden met een stuk touw. een sjaal en een keukenschort. Het drie tal werd tevens gedwongen op de grond te gaan zitten met het gezicht tegen de muur. Toen de overvallers waren ver trokken. kon de politie worden gewaar schuwd. In totaal nam de gewapende overval ongeveer tien minuten in beslag. Vol gens de Middelburgse gemeentepolitie dachten de winkelmeisjes aanvankelijk dat het om een grap ging. Toen eenmaal duidelijk was geworden, dat het de overvallers het wel degelijk om geld was te doen, raakten de meisjes engis- zins overstuur. De overvallers droegen volgens een be kendmaking van de politie een rode en een witte bromfietshelm. Hun gezich ten waren bedekt met kledingstukken, waaronder een sjaal en een capuchon. Eén van hen was gekleed in een rode regenbroek. De daders verdwenen op een blauwe Kreidler-brommer. De re cherche van de gemeentepolitie van Middelburg heeft de overval in onder zoek. Vrouw overleden aan ingeslikte cocaïne INGLEWOOD (UPI) - Een vrouw die minstens 50 duimgrote 'ballonnetjes' cocaine bad ingeslikt om de Verenigde Staten binnen te smokkelen, is woens dag overleden, een dag nadat een der ballonnetjes in haar maag was gebar sten. HENGELO - Gisteren werd bekend dat door reorganisaties en een faillis sement zo'n 600 mensen in Nederland hun baan verliezen. Nog eens 250 werk nemers zijn niet zeker van het behoud van hun arbeidsplaats. De directie van Hazemeijer bv heeft donderdag een reorganisatieplan aan gekondigd dat het ontslag betékent voor 450 van de 1960 personeelsleden, voornamelijk in Hengelo In het kader van de sanering worden Hazemeijer bv en Coq bv - die nu nog samenwerken in de Holec-groep - samengesmolten tot één onderneming. Ploum Verenigde bedrijven in Kerkra- de, een bedrijf met 350 man personeel waar verwarmingsapparatuur wordt gemaakt, gaat z'n faillissement aanvra gen. Voor 100 tot 150 medewerkers kan mo gelijk werkgelegenheid behouden blij ven. Volgens de directie hebben de zware te ruggang in de bouwmarkt en de hoge rentelasten uiteindelijk tot de huidige slechte gang van zaken geleid. Dc FNV Ambtenarenbond ABVA/KA- BO vreest dat binnenkort bij het mi nisterie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening het bezuinigingsmes in de werkgelegenheid zal worden ge zet. Niet alleen hangt dit ministerie een per soneelsstop boven het hooid. maar bo vendien moet het in het kader van de decentralisatie van taken volgens de bond zeker honderd arbeidsplaatsen af stoten naar de gemeenten. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en ruimtelijke ordening bevestigde desgevraagd dc vrees van de vakbond dat het aller minst zeker is dat deze banen bij de gemeenten terechtkomen. DEN HAAG - Huisbrandoliediesel en petroleum ivorden per 1 maart goedkoper. LPG wordt iets duur der, terwijl de maximumprijs voor benzine ongewijzigd blijft. Voor verdere verlaging van de benzine prijs was volgetis het ministerie van economische zaken geen aan leiding de dollarkoers steeg welis waar, maar de noteringen daal den. LPG stijgt van 75 cent per liter naar 76# cent, omdat zowel de ruwe olie- waarde als de importprijzen voor dit produkt toenamen. Voor diesel en petroleum werd met een verho ging van 2.4 cent per liter de maxi- mumstap genomen. Diesel gaat naar 121,4 cent per liter,petroleum naar 120,2 cent. Huisbrandolie wordt 80,95 cent per liter. Stookolie met 1 procent zwavel stijgt met f8,60 per ton naar f567,25. Stookolie met een zwavel- gehalte van 2 procent blijftf 507,75 kosten. Het prijssysteem gaf iets meer ruimte, maar per 16 maart zullen geen prijsdalingen kunnen worden doorgevoerd, omdat nu de zogenaamde ondergrens is bereikt ■a een weinig produktieve proefperiode met veel val len en steeds daarna nogal vermoeiend opstaan krijgt het centrum-linkse kabinet- Van Agt vandaag (vrijdag) in het Catshuis al het eerder gemaakte huiswerk terug op tafel. Aan de orde is de kwestie van de nieuwe ziektegeld- voorstellen van het duo Den UyL Dales (sociale zaken en werkgelegenheid i. Mi nister Van der Stee (financiëni zal aan dacht vragen voor de brief waarin hij nog 4,5 miljard aan nieuwe bezuinigin gen verlangt. Er zal nu langzamerhand met hanteerbare cijfers en redelijk be trouwbare vooruitzichten inhoud moe ten worden gegeven aan het veelbe sproken 'banenplan' van minister Den Uyl. Het kabinet kan niet voorbij aan de groeiende sociale onrust die zich uit in prikacties, demonstratieve vergaderin gen en stakingsaankondigingen. En dan zijn daar verder de contouren voor - wat heet - de Voorjaarsnota van het ka binet. het cijferwerk waaruit moet dui delijk worden hoe op het ogenblik 's lands economie ervoor staat en hoe het staatshuishoudboek eruit ziet. Behou dens een beperkte loonmaatregel met ingang van 1 januari jl. is van concrete beleidsdaden ter verbetering van de be labberde nationaal-economische stand van zaken nog maar weinig gebleken. In de Haagse bestuurscentra werden de afgelopen maanden vooral proefballon netjes opgelaten, die in de vrije vlucht stuk voor stuk al snel uiteenspatten. De echte proef op de som moet nog komen. Het kabinetsberaad van vandaag zou in dat opzicht best wel eens bepalend kunnen zijn. Premier Van Agt heeft de laatste da gen de spanning proberen aan te ge ven waaronder zich een ombuiging vol trekt in de politieke gedragspatronen van de partijen die dit kabinet op de been houden. Vorige week vrijdag, na afloop van het kabinetsberaad, gaf hij uiting aan zijn vrees voor een crisissfeer ln het Catshuis voor de komende tijd. Onduidelijk zal wel blijven wat hij met opmerkingen in die richting nu precies heeft bedoeld dan wel willen bereiken. Een paar dagen later ontwikkelde hij op een verkiezingsvergadering van het CDA ln Doorn een toekomstperspec tief, waarin de soliaaritelts-gedachte centraal stond. In dat verhaal - voor een deel uitgesproken, voor een deel slechts op papier aan de pers ter hand gesteld - liet Van Agt duidelijk uitkomen dat hij zich de voorman voelt van een rege ringsploeg, die - terwille van die solida riteit - in de komende jaren reeksen im populaire maatregelen zal moeten ne men. Van Agt riep in zijn toespraak op tot verantwoordelijkheid en - een eigen vinding van hem - zelfredzaamheid. De offers die het kabinet vraagt moeten worden gebracht in de overtuiging dat ze zijn bedoeld om eikaars lasten te dra gen. De problemen van de huidige eco nomische teruggang scherpte de pre mier in zijn betoog met een voorbeeld zo ver aan, dat er in de komende tien jaar wel eens sprake kan zijn van de noodzaak om een kwart van het inko men in te leveren. Geredeneerd vanuit de solidariteitsgedachce legde Van Agt ook grote nadruk op de samenwerking tussen socialisme en christen-democra tie, „fundamenten waarop wij de vraag stukken van het komende decennium moeten aanvatten". Niet zonder bedoe ling was in dit verband ook zijn opmer king dat de door Den Uyl en Dales aan gekondigde en verdedigde maatregelen en voornemens moeten worden gezien als behorend tot de verantwoordelijk heid van het hele kabinet. Vorig jaar, na de uitslag van de ver kiezingen voor de tweede kamer, is de vorming van het huidige PvdA- CDA-D'66-kabinet met verve gepropa geerd als de enig denkbare combinatie om de moeilijke problemen van de ko mende jaren met succes te lijf te kun nen. Toenemende economische ellen de. brede maatschappelijke tegenwind en ongeloof in de regelrechte werking van veel beleidsmaatregelen waaraan het kabinet de laatste maanden sleu telt hebben de marges van de beleia- ruimte voor de huidige ploeg-Van Agt tot nu toe bepaald. Dat gaf geen sterke, doelbewuste indruk. Onrust en onze kerheid nemen, mede als gevolg van een dergelijke aarzelende, afwachtende houding van het kabinet, toe. Neder land zou er geen draad mee geholpen zjjn wanneer het in de huidige sombere omstandigheden ook nog eens zou wor den opgezadeld met een kabinetscrisis. Belgische toestanden, waaronder een land rechtstreeks op een nationaal bankroet lijkt af te stevenen, kunnen maar beter worden voorkomen. De eni ge 'winst' van een val van, het kabinet zou opnieuw een verloren jaar zijn. Al les wordt dan voor de zoveelste keer voor lange tijd op zijn beloop gelaten. En waartoe een uitstel van beslissingen leidt is de laatste tijd al genoegzaam aangetoond. Vandaar dat de komende weken en maanden, waarin het kabi net-Van Agt zijn ware gezicht zal moe ten laten zien, heel duidend zullen moe ten worden voor de levensvatbaarheid van de solidariteitsgedachte In Neder land in de breedste zin ('het fundament onder de regeringscombinatie', zoals Van Agt het omschreef). Het ls niet te hopen dat men er vandaag in het Cats huis toe komt om allerlei hoogst nood zakelijke beleidsmaatregelen over de aanstaande statenverkiezingen heen te tillen. Aan een dergelijke partijpolitie ke afleidingsmanoeuvre heeft Neder land geen behoefte meer vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1