IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan wil nieuwe Cuba's voorkomen Jan Terlouw in de tegenaanval Verlies bij Werkplaatsen Walcheren naar 2 miljoen Kaping geëindigd kleintjes ECONOMISCH HULPPROGRAMMA Het carnaval van Rio kost zeker 240 doden Groenland stapt uit de EEG - - ORGELPRODUKTIE WERD FIASCO BROOD DUURDER kunt u telefonisch opgeven. Rel Vlissingen 01184 15144 I Temeuzen 01150-94457 Middelburg 01180 27651 Hulst 01140-14058 Goes 01100 16140 I Zlcrikzee 01110- 5856 AMSTERDAM (ANP) - Na bijna zes jaar onderzoek hebben medewerkers centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis in Amsterdam een weg gevonden die de vervaardiging van een kunstbloed mogelijk maakt. Dit bloed, dat aan de eis moet voldoen dal het aan iedereen kan worden toegediend en gedurende tenminste een jaar kan worden bewaard, zou binnen worden gebruikt in situaties, waarin onvoldoende of niet het juiste bloed beschikbaar of niet direct voorhanden is. Gedacht wordt aan ongelukken op afgelegen plaatsen, grote rampen of langdurige en ingewikkelde operaties. Het kunstbloed heeft het vermogen de voor het lichaam benodigde zuurstof in de longen op te nemen, te transporteren en aan de weefsels af te geven. Het kunst bloed zal de komende jaren nader moeten worden beproefd alvorens tot produktie op grotere schaal wofdt overgegaan. Eerst wil men zeker weten of de kunstmatig bereide stof geheel veilig kan worden toegepast. Kunstbloed zal op allerlei plaatsen en voor lange tijd bewaard moeten worden en ten minste acht tot 24 uur de functie van het gewone bloed over moeten kunnen nemen. Dit is, zo menen de onderzoekers, lang genoeg om mensen in noodsituaties te helpen. Intussen kunnen de slachtoffers zijn overgebracht naar een ziekenhuis, waar ze normaal bloed van hun eigen groep krijgen toegediend. Ook kan het bloed van de juiste samenstelling in die tijd naar de plaats van het ongeluk worden overgebracht Er zijn nog meer mogelijkheden. Kunstbloed kan ook worden gebruikt om orga nen langer geïsoleerd te houden. Hetzelfde geldt voor weefselkweken. Bij open hartoperaties zouden de chirurgen meer ruimte in de tijd kunnen krijgen om hun werk te verrichten. WASHINGTON (DPA/RTR/UPI) - De Amerikaanse regering wil de economische hulp aan het Caribisch gebied in 1982 opvoeren met ruim 900 miljoen gulden. De militaire hulp gaat met ruim 150 miljoen omhoog. Dit heeft president Reagan van de Verenigde Staten dinsdag gezegd in een bijzondere zitting van de permanente commissie van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) die in Washingon wordt gehouden. „Als wij niet direct en vastbe- van leer tegen de Sowjet-Unie en haar maar ook Nicaragua en Grenada re- Sloten handelen ter verdedi- bondgenoten in het Caribisch gebied, kent. „Wij zien over de hele wereld een waartoe Reagan niet alleen Cuba, nieuw soort kolonialisme. Dat is l van de vrijheid aldus Reagan, „zullen er nieuwe Cu- 's ontstaan op de puinhopen van de conflicten van vandaag. Het Amerikaanse staatshoofd trok fel te goedkoop De bouw- en houtbond CNV vermoedt dat de onderaannemers die betrokken zijn bij de bouw van het nieuwe kan toor van het Administratief Diensten centrum Zeeland van malafide praktij - ken beUcht kunnen worden. De bond concludeert uit de uiterst lage aan- neemsom voor de bouw van het kan toor. dat het niet onwaarschijnlijk is dat de bouwer (Poelman in Ritthem) een beroep moet doen op nlet-bonafi- de onderaannemers. PAGINA 3 sinaï Het is niet uitgesloten dat dienstplich- Uge militairen zonodig tegen hun zin naar de Sin ai woestijn gestuurd zullen worden om daar te dienen in een vre desmacht. De tweede kamer ging gis teren akkoord met de uitzending van 105 Nederlandse soldaten naar de grensstreek tussen Israél en Egypte. PAGINA 7 huurachterstand Het aantal gevallen van huurachter stand in Zeeland stijgt. Steeds meer mensen hebben moeite om hun huur op tijd te betalen. De woningbouwver enigingen trachten het ontlopen van de huurachterstand zoveel mogelijk te beperken. PAGINA 9 uit in zeeland Een tweepartijenovereenkomst die ij provinciale staten en gemeentebestu ren dwingt minstens vier jaar bi) te dragen aan de apparaats-, pubüciteits- en evenementskosten van de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland, is vol- gens de stuurgroep uit het subsidien- tenoverleg de beste manier om de fi nanciering van het het werk van de stichting veilig te stellen. PAGINA 11 BEIROET (UPI) - Mohammedaanse vliegtuigkapers die gisteren op het vlieg veld van Beiroet 105 inzittenden van een Boeing-707 van Kuwait Airlines had den gegijzeld, hebben zich vanmorgen vroeg overgegeven. Dit is door de luchthavendirectie in de Libanese hoofdstad meegedeeld. De kapers hadden eerder nieuwe brandstof geëist en wilden naar de Iraanse hoofdstad Teheran worden gevlogen. Zij dreigden het toestel op te blazen. Volgens bewajeers op de luchthaven was een deel van de kapers met een au to over het platform op de Boeing 707 toegereden, toen deze net na een vlucht uit Libië was geland en de eerste passa giers uitstapten. De kapers schoten In de lucht maar er zijn geen aanwijzin gen. dat daarbij iemand letsel heeft op gelopen. Een deel van de passagiers zou hebben weten te ontsnappen. Het Iraanse ministerie van buitenland se zaken heeft inmiddels de kaping ver oordeeld en laten weten, dat het Iraan se luchtruim voor de kapers gesloten zou worden, aldus radio Teheran. De correspondent van de Libanese staatsradio meldde dat er wellicht sprake was van twaalf kapers, die .„Moussa Sadr" riepen, de naam van de sjiietische moslimleider die na een be zoek aan Libië in 1978 spoorloos is ver dwenen. Libanese sjiieten kaapten op 8 december boven Italië een Libische verkeersvliegtuig om nogmaals de aandacht op de verdwijing van de imam te vestigen. Aan de kaping kwam na 52 uur een einde. wreed en totalitair. Het is niet afkom stig van ons halfrond, maar bedreigt het wel". Hij gaf toe. dat er buiten de Verenigde Staten maar ook in eigen land veel weerstand is tegen het beleid jegens El Salvador van Washington De burger lijk-militairejunta van Napoleon Duar- te in San Salvador - die in een zeer sle pende en bloedige burgeroorlog is ver wikkeld met linkse verzetstrijders - krijgt als het aan Reagan ligt 91 van de 150 miljoen gulden aan aanvullende mi litaire steun. ..Een kennelijke propa gandacampagne heeft velen in Europa en beslist ook niet weinigen in Amerika getracht te misleiden wat betreft de wa re oorzaken van het conflict (in El Sal vador)". Volgens Reagan „proberen guerrilla strijders, die hun wapens van en via Cuba krijgen, aan het volk van El Sal vador een marxistisch-lenistische dic tatuur op te leggen. Reagan hield zijn gehoor voor. hoe be langrijk het Caribisch gebied is voor de Verenigde Staten. Bijna de helft van de Amerikaanse handel, twee derde van de nationale olie-invoer en meer dan de helft van de strategische mineralen die de Verenigde Staten binnenkomen (Slot zie pagina 6 kolom 7) Minister Van der Stee van financien en zijn Joegoslavische ambtgenoot Pe ter Kostte hebben dinsdag in Belgrado een overeenkomst ondertekend voor het voorkomen van dubbele belasting heffing. DEN HAAG - De zanger Bill van Dijk (34) vertegenwoordigt Neder land zaterdag 24 april op het Euro visie songfestival in het Engelse Harrogate met het liedje 'Jij en ik Een nationale jury (120 Nederlan ders uit de verscheidene provincies en de IJsselmeerpolders) gaf woensdag in de nationale eind strijd in het Circustheater in Sche- veningen duidelijk de voorkeur aan Bill van Dijk met 65 punten bo ven Bonny St Clair (30) en de groep 'The Millionairs' (25 punten). Een zogenoemde jury van deskun digen bepaalde eveneens woens dag dat het te zingen liedje in Har rogate (Jij en ik) van Liselore Ger ritsen (tekst) en Dick Bakker (Mu ziek) zal zijn. Het winnende liedje behaalde evenwel met vier punten slechts één punt meer dan 'Fanta sie eiland', terwijl geen enkel jury lid voldoende gecharmeerd bleek van 'Pierement'Aan het 27ste Eu rovisie songfestival in Harrogate nemen dit jaar negentien landen deel. Bill van Dijk heeft in Neder land op showgebied zijn sporen verdiend in onder meer musicals, toneelstukken, tv- en filmproduk- ties. MIDDELBURG - De Werkplaatsen Walcheren in Middelburg hebben sinds vorig jaar in het ongunstigste geval twee miljoen gulden verloren op hun 'orgelpro ject'. Deze informatie is afkomstig van mr D. F. Vos (fractieleider van de WD L. de raad van Middelburg). Hij deelde woensdag mee dat het verliesbedrag ook nog lager uit kan vallen maar minstens zes ton bedraagt. De WD'er heeft inmid dels een groot aantal vragen over de affaire gesteld aan het Middelburgse college van b en w. De gegevens omtrent het project zijn, compleet met de harde cijfers, vermeld in een vertrouwelijk rapport dat aan de leden van dagelijks en algemeen be stuur van de Werkplaatsen Walcheren is toegezonden. Geen van de bestuurs- DEN HAAG (ANP) - Vanaf maandag 1 maart kost een brood drie cent meer De Nederlandse bakkerijsttchting heeft deze prijsverhoging woensdag aange kondigd met het argument dat de kos ten voor bakkers blijven stijgenZij spreekt dc verwachting uit 'dat het brood in de komende maanden nog duurder zal mogen worden. Ruim een maand geleden is de prijs van boord met vier cent verhoogd. Volgens de bak kers is de nieuwe minimumprijs van 1,74 gulden nog aan de lage kant. leden wilde woensdag echter iets kwijt 'over de inhoud van het rapport. Wel wil den enkelen van hen zeggen zich ern stig ongerust te maken over de ontwik kelingen bij de sociale werkplaats. Het bestuur komt aanstaande maan dagmiddag in besloten zitting bijeen om zich te beraden over het fiasco. Na afloop van deze vergadering zal er ope ning van zaken gegeven worden over de kwestie. De Werkplaatsen Walcheren begonnen midden vorig jaar voor eigen rekening orgels te produceren nadat de voor naamste opdrachtgever failliet was ge gaan. Het dagelijks bestuur en de lei ding van het bedrijf zijn er echter niet in geslaagd afnemers te vinden voor de muziekinstrumenten. Bedraagt het verlies inderdaad twee miljoen gulden dan gaat dit de ge meente Vlissingen ruim achthonderd duizend gulden kosten. Middelburg zou voor ongeveer honderdduizend gulden minder op moeten draaien ter wijl de plattelandsgemeenten de rest op tafel zouden moeten leggen. De Middelburgse WD'er Vos verwijt het college van b en w in zijn dat men van die kant nog nooit in wat voor vorm dan ook mededelingen heeft gedaan. De heer Vos noemt hierbij de gemeente raad of de commissie financiën (voorzit ter van die commissie is wethouder A. Bergshoeff die ook in het dagelijks be stuur van de Werkplaatsen Walcheren als voorzitter fungeert). Wethouder van financiën Bergshoeff was woensdag (Slot zie pagina 6 kolom 7) Het gekaapte vliegtuig, terwijl Libanese militairen zich achter een bus verschanst hebben. RIO DE JANEIRO I UPI) - Tijdens de vier dagen carnaval in Rio de Janei ro zijn volgens de schat tingen van radiostations in totaal zeker 240 men- valt de stijging van het sen gestorven en ruim aantal doden vooral te 16.000 gewond geraakt, wijten aan overconsump- In 1981 kicamen 175 men- tie van alcohol bij een dit sen om. Volgens artsen jaar ware tropische hitte. heroïneverstrekking „EXTRA-GELD BEDRIJVEN IS ER NIET. De hoofdcommissarissen vnn Amsli-r. 99 De hoofdcommissarissen van Amster dam. Den Haag en Rotterdam zijn er aan geregistreerde verslaafden. Een van de overwegingen bij die gedachte is het gevolg voor de handel ln heroïne, die op die manier de genadeklap zou kunnen krijgen. PAGINA 13 afstraffing FC Twente heeft gisteren korte met ten gemaakt met Feyenoord. De on geïnteresseerd lijkende Rotterdam- mere werden met 4-0 afgestraft. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 19. Financiën, economie: 21. Varia: 15 en 17. DEN HAAG - Extra geld voor steun aan het bedrijfsleven is er niet. Er gaat nu al ongeveer tien miljard gulden per jaar via verschillende regelingen naar de bedrijven. Verhoging van dit be drag is gezien de ernstige financiële problemen van het rijk niet mogelijk. Wel wordt gewerkt aan een betere be stemming van deze gelden, waar dat mogelijk is. Dit heeft minister Terlouw (economi sche zaken) woensdag gezegd in de tweede kamer, bij de voortzetting van de behandeling van zijn begroting. Hij reageerde op het dringende verzoek van de overgrote meerderheid van de kamer het bedrijfsleven extra te stimu leren. Terlouw zei dat via de wet inves teringsrekening (WIR), de vermogen saftrekken, fiscale maatregelen en an dere regelingen al veel wordt gedaan voor het bedrijfsleven. Op één punt wilde Terlouw een uitzon dering maken. Op dringend verzoek van de drie regeringspartijen is hij be reid een korting van 20 miljoen gulden op de pot voor het regionaal steunbe leid ongedaan te maken, zij het dat hfj niet weet waar hij dat bedrag elders in zijn begroting kan vinden. Hfj nodigde de woordvoerders van CDA. PvdA en D'66 uit daarvoor samen met hem deze of volgende week een oplossing te vin den. Kritiek Terlouw acht de kritiek die de afgelo pen periode op hem is uitgeoefend niet juist. Hij heeft inderdaad in de vijf maanden van zijn ministerschap geen nota's geproduceerd. Maar, aldus Ter louw, „die vormen in de huidige fase geen maatstaf voor een krachtig be leid. Mijn is er een van uitvoering. Het is een heilloze weg om dogmatische keuzen te maken, we moeten vooral praktisch zijn." Een aantal initiatieven waarmee in vesteringen zullen worden bevorderd, zal te vinden zijn in het werkgelegen heidsprogramma dat minister van so ciale zaken Den Uyl volgende week zal presenteren. Terlouw wilde daarmee mede duidelijk maken dat hij wel de gelijk een inbreng heeft in het banen plan van Den Uyl. Eerder in hel debat was hem een gebrekkige inbreng ver weten. „Er is een on verbrekel i jke band tussen een goed industriebeleid en een langdurig werkgelegenheidsprogram- Terlouw wil in het industriebeleid het accent verleggen naar een „offensieve aanpak": aanwakkeren van techni sche ontwikkelingen waar in de prak tijk ook wat mee te verdienen valt. ver beteren van de exportmogelijkheden, scheppen van ruimte voor kleine en middelgrote industrie (waarvan dan veel nieuwe banen worden verwacht), bevorderen dat buitenlandse bedrij ven waar Nederland beter van kan worden, zich in ons land vestigen. Voor dat laatste wil Terlouw de Nederland se wervingsbureaus in het buitenland versterken. Er zal ondertussen worden gewerkt aan vereenvoudiging van de steunregelin gen en de stelsel van vergunningen waar (nieuwe) ondernemers mee te ma ken hebben. Terlouw zal gebruik ma ken van een extern adviesbureaus om te laten uitzoeken waar regelingen in elkaar kunnen worden verschoven en eventueel zelfs afgeschaft. Van zijn ambtenaren verlangt hy al dat zij zich soepel opstellen wanneer het bedrijfsle ven bij hen aanklopt. In het kabinet is inmiddels besloten dat Terlouw in beginsel projectminis ter voor technologie wordt. Dit besluit werd woensdag krachtig toegejuicht door de Adviescommissie Voortgang Industriebeleid, die meent dat nu de weg is geopend naar een krachtiger in dustriebeleid. NUUK (DPA/REUTERAP) - Groenland heeft woensdag de eer ste stap gezet naar zijn uittreden uit de Europese gemeenschap. Van de circa 24.000 Groenlanders die aan een referendum deelnamen, sprak 52 procent zich uit voor een uittreden, terwijl 46,1 procent bin nen de EG wil blijven. Waarschijnlijk zal de uittredings- procedui^ niet voor 1 januari 1984 zijn afgewikkeld. Eerst zal de 21 le den tellende Groenlandse volks vertegenwoordiging de zaak be spreken. De conclusies van dit de bat gaan vervolgens naar de Deen se regering die de kwestie op haar beurt zal voorleggen aan het parle ment in Kopenhagen Pas daarna zal de Deense regering onderhan delingen kunnen beginnen met de EG over een eventuele nieuwe rela tie tussen Groenland en de ge meenschap. In 1979 verwierf Groenland dat aanvankelijk deel uitmaakte van Denemarken, zelfbestuur, waarbij de regering in Kopenhagen verant woordelijk bleef voor de -buiten landse betrekkingen en de defen sie. Toen Denemarken in 1973 koos voor het lidmaatschap van de Eu ropese gemeenschap, waren de Groenlanders ook in meerderheid tegen deze stap. Hun stemmen werden echter gevoegd bij die van de Denen, waardoor er een meer derheid van twee derden voor toe treding ontstond. Door uit de Europese gemeen schap te stappen dreigt Groenland belangrijke economische en finan ciële voordelen te missen. Terwijl ongeveer 70 procent van zijn totale uitvoer ter waarde van 115 mil joen naar EG-landen gaat, ontving Groenland in de jaren 1973-1980 ruim 50 miljoen dollar aan hulp van de gemeenschap en 40 miljoen dollar aan leningen van de Euro pese investeringsbank. In Brussel verklaarden EG-func- tionarissen dat het besluit van Groenland een gevaarlijk prece dent kan vormen. Binnen de ge meenschap bestaat elders ook on genoegen over de Europese ge meenschap. Zo heeft Griekenland al zijn misnoegen geuit, terwij! de Britse labouroppositie erover praat de EG de rug toe te keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1