PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Terlouw wil gas winst niet verder afromen Miljoen in Zeeuws werkgelegenheidsfonds Van Agt: inkomens kwart omlaag Zeker 13 doden bij bomaanslag Beiroet Minder EG-import uit Sowjet-Unie REGERINGSPARTIJEN VERDEELD autn adria Plan van Den Uyl is goed voor slechts 12.000 banen tatie t, ideply Rustig weer Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 gra- 225e jaargang no. 46 Woensdag 24 februari 1982 tanH mrcdelw mJUtm md LPticfrvétvuM, djOWWt 150 4463 AE goes 01100 20440 14-111 Vaal 15 der O-, OOuurV uur vs Doös m-Mojf V.'oe-.-; (Van onze parlementaire redactie DOORN - De inkomens zullen de komende tien jaar met ongeveer een kwart verder omlaag moeten, wil de Nederlandse economie de weg omhoog terugvinden, Dit zei premier Van Agt dinsdagavond tijdens een spreekbeurt in Doorn. Alleen de groep van de echte 'minima' sloot hij van deze forse matiging uit. De minister-president zei dat de inkomensmatiging een gevolg zal zijn van de noodzaak op grote schaal deeltijdarbeid en arbeidstijdverkorting door te voeren. Van Agt liet weten dat het loslaten van het trendbeleid voor de ambtenaren als volgende mogeliike bezuiniging hoog genoteerd staat. Maar in de discussie moet volgens Van Agt ook gesproken loorden over het veria- gen van de hogere uitkeringen. In een dergelijk systeem moeten particulieren in staat zijn zichzelf voor een eventueel gewenste hogere uitkering privé te verzeke ren. Het definitief loslaten van de koppeling tussen uikeringen en minimum-loon tenslotte, is volgens Van Agt het laatste stadium indien,zoals hij zei. de solidariteit niet zou leiden tot voldoende bezuinigingen. l de te Gr Geüli-, )or zen •rgaatl ingi» holitfj itepla jgen Ze« vs deeL! .Geld en 35 en! art, as truinj Prijsi Jiga. ING EN •tbalve eraan larate kanü ;nsd? sprot n ded vani (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Terlouw (economische zaken) kan nog niet rekenen op de onverdeelde steun van de drie regeringsfracties voor zijn besluit de extra aardgaswinsten van Shell en Esso niet verder af te romen. Vooral de PvdA-fractie is niet gelukkig met het genomen besluit. CDA en D'66 accepteren daarentegen de kabinetsbeslissing. Inmiddels heeft de Kamer besloten het debat over de begroting van economische zaken met een dag te verlengen, zodat de Kamer donderdag de brief, waarin Terlouw zijn besluit meedeelde. De bewindsman deelde de Kamer dins dagmiddag mede dat hij geen reden aanwezig acht om de extra winsten, die de oliemaatschappijen maken op de verkoop van Gronings aardgas, verder te belasten. Terlouw liet weten dat de twee maatschappijen de met hen ge maakte afspraken voor extra investe ringen in de komende jaren van totaal f 15 miljard, nakomen. Hij wil het 'gentlemen's agreement' (he renafspraak) met Shell en Esso dan ook niet eenzijdig opzeggen. Wel zal Ter louw de afspraken aanscherpen. Inmid dels heeft na Esso-directeur Van Dui- venbode ook Shell Nederland, bij mon de van directeur drs. A. C. Helfrieh, ge dreigd het investeringsprogramma stop te zetten indien het kabinet de af spraken eenzijdig opzegt Helfrieh zei dit in een interview met Het Parool. Het besluit van het kabinet om af te zien van ingrijpen, heeft nog niet de instemming van de PvdA-fractie ont vangen. Woordvoerder Van der Hek, die zich de afgelopen weken sterk maakte voor het opzeggen van de af spraken, toonde zich dinsdag niet ge lukkig met dit voorstel. Maar voor een nader standpunt wil hij eerst het over leg binnen zijn fractie afwachten. D'66-woordvoerder Engwirda gelooft peek' gifonderzoek De tweede 'golf onderzoek in het 'anti- gifprogramma' van de provincie om vat 28 terreinen. De verontreiniging van de bodem bij Cruson in Dreskens heeft zich verspreid via het grondwa ter. Het drinkwater in de omgeving van het bedrijf is echter niet verontrei- ningd. Een en ander blijkt uit het voortgaand onderzoek naar de vervui ling b(j Cruson. PAGINA 3 daden De tweede kamer verwacht daden van minister Terlouw van economische za ken. Een deel van de kamer vindt dat de bewindsman een sterkere positie in het kabinet moet krijgen. belgië BEIROET AFP/DPA) - Bij het exploderen van twee auto's met explosieven zijn in het westelijk stadsdeel van Beiroet dinsdag zeker 13 mensen omgekomen en een veertigtal mensen gewond. Er ontstond paniek onder de automobilisten en voorbijgangers toen de ontplof fingen zich in het overwegend mohammedaanse stadsdeel voordeden. De ravage is enorm waardoor het reddingswerk bemoeilijkt werd. De verantwoordelijkheid voor de aan slagen werd achtereenvolgens opgeëist door de 'organisatie ter bevrijding van Libanon van buitenlanders' en de onbe kende 'organisatie voor de heilige oor log'. Het parlement van Koeweit heeft dins dag een regeringsvoorstel verworpen om 48 miljoen dollar (ongeveer 120 mil joen gulden) beschikbaar te stellen voor de geheel uit Syrische militairen bestaande Arabische vredesmacht in Libanon. Koeweit is één van de vier landen die de genoemde vredesmacht bekostigen. Het oliesjeikdom nam tot dusver 20 procent van de kosten voor zijn reke ning. dat zijn partijgenoot Terlouw met de voorgestelde verscherping van de af spraken tegemoet komt aan de wensen van zijn fractie. Van D'66 valt dan ook geen al te fel verzet meer te verwachten tegen de brief van Terlouw. Dat geldt ook voor het CDA. dat veel minder be zwaren had tegen de oorspronkelijke af spraken dan de beide coalitiegenoten. Onduidelijk Terlouw kondigt in zijn brief aan dat hij met Shell en Esso zal gaan praten over een aantal onduidelijk gebleven onderdelen van de overeenkomst. Daarbij noemt hij de WIR-premie, kos ten van research, rente-aspecten, groot onderhoud, de verïficatieprocedure en de betrokkenheid van Nederlandse be drijven bij het uitvoeren van de op drachten. Terlouw wil ook weten in hoeverre de beoogde extra investerin gen bijdragen aan de versterking van de economische structuur van Neder land. Uit de opsomming van Terlouw blijkt dat hij verwacht dat de totale extra winsten ongeveer f 0,5 miljard lager uit zullen vallen dan bij het maken van de afspraken in juni 1980 berekend was. Dat heeft vooral te maken met de sinds dien fors gekelderde olieprijzen en de dalende koers van de dollar. Berekeningen van Economische Zaken tonen echter aan dat Shell en Esso juist meer willen gaan investeren dan zij in 1980 overeenkwamen. De brief lijkt volgens de FNV nergens naar, zo heeft een woordvoerder dins dagavond laten weten. De vakcentrale zegt in de brief niets terug te vinden over een grotere zeggenschap van de Nederlandse staat in de oliewinsten of voer het aanscherpen van de afspra ken. De voorzitter van de EG-ministerraad, de Belgische minister van buitenlandse betrekkingen Leo Tindemans, maakte op een persconferentie de vermindering van de import uit de Sowjet-Unie bekend. STRAF VOOR MOSKOU (Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Gemeenschap gaat de import uit de Sowjet-Unie beperken in verband met de Russische inmenging in Polen. De Europese ministers van buitenlandse zaken, uitge zonderd Griekenland, zijn het gisteren in Brussel eens geworden over de noodzaak om via importsancties een politiek signaal aan Moskou te geven dat de verdergaande verslechtering van de situatie in Polen niet zonder meer wordt geaccepteerd. In België Is gisteren een prijsblokke- ring van kracht geworden. Om te voor- l komen dat de Inflatie aangewakkert worden de prijzen bevroren op het ni veau van 15 februari. In Wallonië be- I staat heftige weerstand tegen de plan nen van de Belgische regering voor economisch herstel. PAGINA 7 Ipg-overslag De risico's van de schip-schip overslag van vloeibaar petroleumgas ln de ha ven van Vllssingen liggen op een aan vaardbaar niveau. Er is zelfs sprake van een luxe, die veroorzaakt wordt door het gebrek aan landterminals, al dus directeur J. van Konijnenburg van hethavenschap Vllssingen. Van Konij nenburg zou de LPG-overslag niet graag missen gezien de flinke op brengst aan havengelden. PAGINA 15 olympische spelen De commissie bescherming Olympi sche Spelen van het Internationaal Olympisch Comité werkt aan een ver klaring waarin wordt gesteld dat geen enkel land de toegang tot de spelen raag worden ontzegd om politieke of raciale redenen en dat het IOC het recht zelf te bepalen waar de spelen worden gehouden. Het IOC wil van de Verenigde Naties de uitspraak, dat ie dere boycotdreiging Jegens de spelen ongewenst is. PAGINA 17 uilzendburo's Een groot aantal ultzendburo's heeft i te maken met een drastische vermin dering van de activiteiten. Niet alleen de economische recessie vraagt zijn tol, ook de verscherping van het toe- 1 zicht op de maximum duur van een V tijdelijk dienstverband speelt de uit- zendburo's parten. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 16. Financiën, economie: 17. De bevolking in Polen wordt overigens wel geholpen door de EG. De ministers van buitenlandse zaken gingen er giste ren mee akkoord dat er voor zo'n 20 mil joen gulden humanitaire hulp via niet- regeringskanalen direct aan de Poolse bevolking zal worden gegeven. De Europese Gemeenschap importeer de in 1981 voor ruim 28 miljard gulden uit de Sowjet-Unie. De goederen die voor sancties in aan merking komen, zouden overigens slechts een kleine twee miljard omvat ten. Dit omdat het belangrijkste deel van de Russische import, grondstoffen zoals olie en mineralen, niet onder de sancties valt aangezien de Gemeen schap zichzelf daarmee te veel zou tref fen. „We moeten onszelf niet evenredig schaden", zei minister Van der Stoel gisteren in Brussel. De goederen die wel voor importbeperking in aanmerking komen, zijn onder meer wodka, zalm, kaviaar, garnalen, hout, diamanten en auto's, de populaire Lada. Failliet Washington heeft aan de vooravond van de in Polen met spanning ver wachte eerste zitting van het centrale comité der communistische partij na de afkondiging van de staat van beleg in december gezegd er tegen te zijn Po len failliet te verklaren. Daarop had de vroegere Poolse ambas sadeur in Japan dinsdag aangedron gen. De regering van Canada heeft gis teren besloten Polen geen nieuw Kre diet meer te verschaffen behalve voor de aankoop van levensmiddelen. Japen maakte gisteren bekend op aan- drag van de Verenigde Staten nieuwe sancties te hebben ingesteld tegen Po len en de Sowjet-Unie. Reddingsploegen zoeken tussen de puinhopen naar overlevenden. (Van onze redactie eco- nomie) DEN HAAG - Volgens de jongste berekeningen van het Centraal Plan Bureau zal het banen plan van minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid slechts 12.000 volletijdsbanen op leveren. Dit aantal zal op lopen tot 19.000 volgend jaar en daarna weer af nemen. Het kabinet zal zich vrij dag beraden over het ba nenplan van Den Uyl De minister wil begin volgen de week zijn plannen pu- Zeeuws gebaar voor banenplan Gl 1 Prof. Heijder procureur-generaal DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse hoogleraar in het strafrecht, prof. mr. A. Heijder, wordt over enkele maan den benoemd tot procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. Dit heeft een woordvoerster van het mi nisterie van justitie dinsdagavond be kendgemaakt. Prof. Heijder werd op 10 april 1934 gebo ren. Sinds 1970 fs hij hoogleraar straf recht aan de universiteit van Amster dam. Daarnaast heeft hij in talloze com missies met een juridische taakstelling gezeten. bliceren. Overigens deel de het ministerie mee, dat Den Uyl de becijferingen van het Centraal Plan Bureau aanvecht. Vol gens het regeerakkoord moeten er dit jaar 30.000 nieuwe volletijdsbanen en 30.000 deeltijdbanen worden geschapen. edeputeerde staten heb ben gisteren besloten een daadwerkelijke aanzet te ge ven tot een Zeeuws werkgele- genheidsfonds: uit de reser- ves van 1981 zal een bedrag van 1 miljoen worden vrijgemaakt als eerste storting In welke richting en met welke concrete doelen het toekomstige fonds zal gaan werken is nog een zaak van overleg. Uit de spoeabrief die gs gis teravond aan provinciale staten heb ben gestuurd valt op te maken dat er op het ogenblik alleen nog maar enkele voorlopige denkbeelden over de beste ding zijn. Vandaar dat de beslissing van het dagelijks bestuur van de provincie vooral moet worden gezien als een ge baar Een gebaar in antwoord op duide lijke aandrang vanuit verschillende po litieke partijen in ae staten om tot da den komen bij de bestrijding van de werkloosheid in dit gewest Vorige week nog was er in de statencommissie voor economische aangelegenheden duidelijke Irritatie over het voornemen van gs om de zaak van het werkgelegen- heidsfonds over de verkiezingen van 24 maart aanstaande heen te tillen. De staten wilden nu actie. Bij de behande ling van de provinciebegroting-1982, in november vorig jaar, had het gs-college al stevige kritiek te verduren gekregen over een inspiratieloos sociaal-econo misch beleid. Daarna is de roep om een eigen, provinciaal werkgelegenheids- fonds steeds nadrukkelijker geworden. En nu is daar dan een begin. Eigen regionale 'banenplannen' be ginnen temidden van de stroom be richten over bedrijfssluitingen, faillis sementen, wegvallende orderporte feuilles. aanvragen voor werktijdver kortingen en meer sociaal-economi sche ellende nieuwe herkenningspun ten te worden. De provincie Noord-Bra bant heeft kort geleden een actiepro gramma opgezet om de sterk stijgende werkloosheid af te remmen. Juist deze week kwam ook de provincie Zuid-Hol land met een plan om de afkalvende werkgelegenheid te lijf te gaan. Bere kend is in het provinciehuis te Den Haag dat Zuid-Holland dit jaar projec ten tot een totaalbedrag in de orde van grootte van 40 miljoen in uitvoering wil nemen. De provincie zelf kan daar aan tot een derde bijdragen en ver wacht verder medewerking van de ge meenten en het rijk. In vergelijking met de Zuidhollandse ambities is dat eerste miljoentje voor een Zeeuws banenplan aan de voorzichtige kant In ieder geval toont het de wil van het Zeeuwse colle ge om bij de bevordering van de werk gelegenheid concreter, gerichter en vooral meer herkenbaar bezig te zijn. Daaraan was behoefte. De signalen van de laatste tijd vergden geen nadere toe lichting- In hun brief aan de staten kondigen gs aan dat ze een Zeeuws werkgelegen- heidsfonds (en dus een stuk duidelijk bevorderend beleid) handen en voeten willen geven en tevens een goed gere gelde financiële voeding. Bij de bespre kingen voorafgaand aan de vorming van een nieuw dagelijks bestuur van de provincie (na de komende statenverkie zingen) moet dat werkgelegenhelds- fonds nadrukkelijk in het beleidspro gramma voor de jaren 1982-1986 wor den meegewogen. Na een lange periode van bestuurlijke aarzelingen en steeds opnieuw maar weer de nadruk op de 'onmogelijkheden' om een duidelijk ei gen sociaal economisch beleid te voe ren zijn er dan nu aanwijzingen dat in het provinciehuis de laarzen worden aangetrokken. Vorig jaar heeft het ka binet al aangekondigd dat de provin cies meer armslag en vrijheid zouden krij gen om zelf te bepalen wat ter bevor dering van de werkgelegenheid wense lijk en noodzakelijk is. Tegenover de voordien strakke richtlijnen vanuit Den Haag waarbinnen gewerkt moest worden de belofte tot verbetering. Nu daarbovenop zoiets ais fondsvorming uit eigen middelen word gezet is ln elk geval de wil zichtbaar om de zaken ste viger aan te pakken. Zoals gezegd: het eerste miljoentje is vooral een gebaar. Het gaat om het vervolg. vdM %Nederland heeft officieel geprotes teerd bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties tegen het ontslag van de Nederlandse voorzitter van de VN- mensenrechtcommissie Theo van Bo ven. In de boodschap aan secretaris generaal Perez de Cuellar stelt de Ne derlandse regering .zeer verontrust te zijn door het met-verlengen van het contract van Van Boven" Het ontslag wordt „buitengewoon ernstig" en „een zware slag voor de VN-mensenrechtor- ganisatie en de slachtoffers van schen ding van de mensenrechten" genoemd. MIDDELBURG - Er komt in Zeeland een provinciaal fonds om de werkgele genheid te bevorderen. Die pot begint met een bedrag van éan miljoen. Gede puteerde staten hebben dat dinsdag, tijdens de wekelijkse vergadering be sloten. De staten zijn dinsdagavond met een spoedbrief van die beslissing op de hoogte gebracht: de informatie kan in bespreking komen tijdens de statenver gadering van aanstaande vrijdag. De storting van 1 miljoen willen gs halen uit de provinciegelden, die van vorig jaar nog beschikbaar zijn. Over de be steding van het werkgelegenheidsfonds zal het dagelijks bestuur van de provin cie in éèn van de komende statenverga deringen - maar in ieder geval voor juni - mededeüngen doen. zo laat men weten. De spoed, waarmee gs nu een fonds .in stellen' en er een miljoen in stoppen, hangt samen met het gemor, dat vorige week in de statencommissie voor eco nomische zaken ontstond. Daar bleek, dat gedeputeerde staten de hele kwes tie van het werkgelegenheidsfonds .over de verkiezingen heen' wilden til len en pas na 24 maart over deze zaak stekken wilden steken. Dat viel bij vrijwel alle commissieleden verkeerd. De commissieleden wilden dat gs in ieder geval een begin zouden maken met de activiteiten om de werk gelegenheid le stimuleren. Zoals ge meld is het idee van het werkgelegen heidsfonds in november vorig jaar bij de algemene beschouwingen geopperd door de Partij van de Arbeid. In de afge lopen maand hebben vrijwel alle poli tieke partijen, die aan de komende sta tenverkiezingen meedoen, het werkge legenheidsfonds opgevoerd in hun pro gramma voor de komende vier jaar. Binnen de provincie werd de komst van het fonds voorbereid in een ambtelijke notitie, die gs nog van enige puntjes op de i wilden voorzien. Tegen die achter grond liet gedeputeerde P. G. van den Bosse de commissie economische za ken vorige week weten, dat gs de zaak na maart aan de orde willen stellen. Bestemming Het college is de statencommissie nu tegemoet gekomen wat betreft de in stelling van het fonds en de eerste do natie. Over de vraag waar het werkge legenheidsgeld terecht kan komen, laat men zich in de spoedmededeling aan de staten niet uit. Daarover wil men eerst „het gevoelen" vragen van de sociaal-economische consultatie- groep. die het college van adv ies kan dienen in economische aangelegenhe den. Voorts vinden gs, dat ook de sta tencommissie economische zaken over de besteding van het fonds moet kun nen meepraten. Binnen dal geheel den ken gs - zo laat men weten - ook aan een „zekere samenloop met de toewijzing van de middelen om de ecomomische infrastructuur te bevorderen, Avelk geld door het rijk beschikbaar wordt gesteld". Het college heeft opdracht gegeven om een nota te laten maken over de defini tieve vormgeving van het fonds en de mogelijkheid dat in de komende jaren „structureel te voeden". Dat stuk - ai- dus gs - zal onderdeel van bespreking kunnen zijn bij de vaststelling van het beleidsprogramma voor de komende statenperiode, 1982-1986

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1