Artsen niet schuldig aan dood Turkse baby Zeeuwsch- Vlaanderen is niet in paniek door koersdaling frank Speurtocht naar uilen in Goes almanak ELECTROLUX IN TERNEUZEN TOT APRIL '83 VAN WERK VERZEKERD SECTIE: ACUTE DARMINFECTIE NAAR AANLEIDING VAN BEZOEK RANSUIL KNOV: JAMMER DAT OEVERVERBINDING ER NIET IS DINSDAG 23 FEBRUARI 1982 MIDDELBURG - De vier artsen die de acht maanden oude Turk se baby Yakup Eren uit Middelburg in januari ylak voor zijn dood hebben behandeld, gaan vrijuit. Hen treft, gezien de gege vens waarover ze beschikten, geen enkele blaam aan het overlij den van het Turkse babytje. een andere afloop zou hebben voorge daan als de laatst behandelende huls arts op de dag voor Yakups dood geen lichte verruiming van het dieet van het kindje zou hebben toegestaan. Op die bewuste dinsdag waren de heer en me vrouw Eren voor zichzelf by de huisarts. Yakup was thuis 'omdat het zo goed met hem ging', aldus de ouders tot de arts. In het onderzoek van de gerechtelijk pathaloog-anatoom is niet de vraag be trokken of de ouders de voorgeschreven medicijnen op de juiste wijze hebben Volgens het sectierapport van dege- rechtelijk pathaloog-anatoom dr J. Zel- denrust is Yakup gestorven aan een acute darminfectie. Dit bleek maan dagmiddag tijdens een persconferentie, die de inspecteur van de volksgezond heid Zeeland in Middelburg. S. Lelie, en de hoofdofficier van justitie in het ar rondissement Middelburg, mr J. G. F. A. Hage, gaven in het gebouw van de rechtbank in de Zeeuwse hoofdstad Wat de inspectie en het openbaar mi nisterie betreft is met het rapport van dr Zeldenrust een eind gekomen aan het onderzoek, dat zoals gemeld werd ingesteld naar aanleiding van de klacht .die de Turkse Werknemersvereniging Middelburg en omgeving had inge diend naar aanleiding van de dood van de baby. Formeel, zo maakte mr Hage maandag bekend, was de vereniging overigens niet bevoegd om een klacht te depone ren. Het verzoek van de Turken om een diepgaand onderzoek was namelijk niet mede namens de Middelburgse ou ders van Yakup ingediend. In een ge sprek met adjudant Priester van de ge meentepolitie Middelburg heeft de heer Eren verklaard dat hij niet achter de klacht stond, maar dat hij op het mo ment dat de vereniging de klacht for muleerde, te bedroefd was om zich er tegen te kunnen verzetten. „Met een klacht krijg ik m'n kind niet terug. Inte gendeel: door het onderzoek word ik nog een keer geraakt", aldus de heer Eren tot de Middelburgse adjudant, via wie alle contacten tussen justitie en de Turkse familie verliepen. Hoewel de Turkse vereniging dus niet 'klagensbe- voegd' was, is het onderzoek naar de doodsoorzaak voortgezet. „Deels we gens wettelijke bepalingen, die inhou den dat een eenmaal ingediende klacht niet kan worden ingetrokken; voor een ander deel om volledige duidelijkheid in deze situatie te scheppen", legde de hoofdofficier uit De heren Lelie en Hage begonnen hun persbijeenkomst met een uitvoerige chronologische uiteenzetting van de gebeurtenissen die vooraf gingen aan het tijdstip van acht uur in de ochtend van de 27-ste januari. Op die woensdag morgen overleed de baby in het Gast huis in Middelburg aan de gevolgen van werd genoemd 'uitdroging". Enkele da gen daarvoor was Yakup door twee huisartsen behandeld wegens braken en diarrhee. Ook drie weken voor zijn dood was het kind voor dezelfde klach ten onderzocht. Tegen deze drie huisartsen en tegen de kinderarts van het Gasthuis diende de vereniging een klacht in. Na enige onduidelijkheid gaf mevrouw G. Maandag, adviseuze van de Turken, als reden voor de klacht op: „Misschien is er ergens een fout ge maakt. We hopen hiermee dergelijke gevallen in de toekomst te voorko- Ellende Die fout is dus blijkens het onderzoek in het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk en het daarbij behorend sec tierapport van dr Zeldenrust niet ge maakt. „Gezien hun waarnemingen, hun onderzoekingen en hetgeen de ou ders hen hebben verteld, hebben de vier artsen onmogelijk kunnen voor zien dat Yakups gezondheidstoestand zo snel zou verslechteren. Nu zit u hier. maar ik kan niet garanderen dat u over een uur voor honderd procent gezond uw bordje soep zit te eten, al hoop ik dat wel. Zo moet u dat zien, en dat is de basisfilosofie van alle ellende", zo for muleerde de heer Lelie zijn visie op het sectierapport. Bij een acute darminfectie verslechtert de gezondheid in enkele uren. Daarom is niet met zekerheid te stellen dat de baby in leven zou zijn gebleven als het eerder zou zijn opgenomen, dan het tijdstip van half drie, waarop de familie Eren in de nacht van ddinsdag op woensdag met Yakup bij het Gasthuis kwam, vindt de heer Lelie. Ook zei hij het 'onaannemelijk' te vinden dat zich toegediend. „Ten eerste kan dat niet nagekeken worden als het om medicij nen met mineralen en koolhydraten, dus normale lichaamsbestanddelen, gaat. Ten tweede is de klacht gericht tegen een aantal huisartsen. Daarom moest alleen de handelswijze van die artsen worden onderzocht. Het is niet mijn taak om de speer om te draaien", stelde de heer Lelie met nadruk. Hoogstandje ZEEUWSE Koffie Die mevrouw uit de Randstad die onlangs met haar dochtertje Sand ra een familiebezoek in het Zeeuw se aflegde, werd door haar gast vrouw onthaald op een stevige bak koffie, met melk en suiker. Beleefd doch beslist wees ze dit aanbod af. want melk en suiker in de koffie vindt ze nu eenmaal een gruwel. „Geeft niks", sprak de gastvrouw, ..krijg je een nieuw bakkie", nadat haar echtgenoot plagerig tussen beide was gekomen: ,JNiet zeure, gewoon opdrienke!" De gastvrouw bracht een nieuwe kop koffie, maar ach, had ze er per ongeluk tóch nog één klontje suiker ingedaan. „Noe nie zeuren, drienk 't mae op", klonk 't weer jennerig uit de mond van de gastheer. Ze dorst niet meer te weigeren. Met nauwelijks verholen afkeer dronk ze 't kopje koffie leeg en de laatste, zoete slok ontlokte haar de kreet. .Jiah, wat vies". Kleine Sandra, die het tafereel in stilte had gevolgd, reageerde snel: „Nu weetje ook eens hoe spruitjes smaken!" Or Qitex Qinge wil zes ton voor sociaal plan CLINGE - De ondernemingsraad van de textielfabriek Clitex in Clinge, die komend voorjaar sluit, wil dat de directie minstens ,f 600.000,- uittrekt voor een 'so ciaal plan' bij het vertrek van de 109 werknemers. Komt dat geld niet op tafel, dan voorziet voorzit ter P. Steyaert ernstige problemen bij het afwikkelen van de (reste rende) orders. Hij zei dat maandag na afloop van het overleg van de or met districts bestuurder A. Oudenaarden van de Industriebond FNV. Die gaat woensdagavond zijn leden polsen op een besloten vergadering in 'Den Dullaert' in Hulst. Volgens Steyaert is het 'sociaal plan' van de ondernemingsraad duurder dan dat van de directie. Werknemers van boven de 40 jaar kunnen - afhankelijk van hun leef tijd en het aantal dienstjaren - re kenen op bedragen van 5000 of 6000 gulden, een mogelijkheid overigens die ook is voorzien in de cao. De voorzitter van de or van Clitex, dat vorig jaar een verlies heeft gele den van circa 3 miljoen, heeft goede hoop dat de 'top' van het textielbe drijf 'zyn' afvloeiingsregeling ac cepteert. „Er-is in ieder geval geld voor". Hoe de zaken er werkelijk voor staan, zal donderdag blijken, wan neer ondernemingsraad en directie hun sociale plannen vergelijken. Oudenaarden wilde, vooruitlopend op de ledenvergadering, maandag geen mededelingen doen. Over de behandeling in het Gasthuis wilde de inspecteur nog kwijt dat hij het een 'medisch hoogstandje' vond. dat de binnen tien minuten gearriveer de kinderarts erin was geslaagd om de baby, die geen normale bloedsomloop meer had en door vochtverlies al was uitgedroogd, een infuus toe te dienen. Ten overvloede voegde de inspecteur hieraan toe dat de baby niet bij het Gasthuis was geweigerd, zoals een Hin- doestaanse baby die enkele dagen daarvoor niet in een Haags ziekenhuis werd opgenomen omdat de ouders geen verwijsbriefje van de huisarts bij zich hadden. Die Haagse baby overleed en dat geval is 'volledig ten onrechte' ver geleken met de dood van Yakup Eren. Prettig Mevrouw G. Maandag, adviseuze van de Turkse Werknemersvereniging, zei het desgevraagd in een reactie 'prettig te vinden, dat niemand de schuld krijgt'. „Het droevige feit blijft echter dat een Nederlands gezin in een derge lijke situatie sneller had kunnen beslui ten naar de dokter te gaan. Persoonlijk blyf ik van mening dat taalproblemen een rol hebben gespeeld". Ieder Turks gezin wordt een vrijwilliger aangewe zen, die in acute gevallen kan bijsprin gen. Dat is nodig, vindt mevrouw Maan dag, „want ik ben bang dat zoiets nog een keer gebeurt". Hoofdofficier van justitie mr Hage deel de tot slot mee dat hij de ouders op de hoogte zal brengen van hun recht om tegen het rapport in hoger beroep te gaan. Als zij daarvan af zien is voor het openbaar ministerie 'de kous af. aldus mr Hage. Fabricage van stofzuigers bij Electrolux in Temeuzen. TERNEUZEN - De 24 personeelsle den van Electrolux Constructor B.V. in Temeuzen zijn tot 1 april 1983 ver zekerd van werk. Maar de kans is groot dat in de loop van dit jaar nieuwe orders worden binnenge sleept, die het voortbestaan van de vestiging in de komende vijf tot tien jaar garanderen. Electrolux Con structor B.V. maakt deel uit van de Holding Electrolux-Quadfass, die in Diemen zetelt. Bij Electrolux in Temeuzen (vroeger opererend als 'Excelsior') worden stofzuigeronderdelen (vooral moto ren) gemaakt. 'Excelsior', ooit begon nen als een onderdeel van de meter- fabriek Dordrecht en producent van complete stofzuigers, was jarenlang een 'zorgenkind'. De laatste reorga nisatie, in '78, kostte enkele tiental len banen. Het bedrijf ging zich toen volledig toeleggen op de produktie van stofzuigeronderdelen voor onder meer de Franse markt. Op 1 januari 1981 werd 'Excelsior' ondergebracht in de nieuwe besloten vennootschap Electrolux Constructor. Financieel directeur Beerta van de Holding Electrolux-Quadgass maan dag over de toekomst van de vesti ging Temeuzen: „Binnen het con- moet opnieuw worden gezocht in de produktie van stofzuigermotoren, cem waren er in de loop van vorig jaar al wat mogelijkheden om de werkgelegenheid te garanderen tot in ieder geval april 1983. Daarover be stond eigenlijk afgelopen najaar al duidelijkheid". Over het werk voor de periode na '83 wil Beerta nog niet veel kwijt: „Daarmee moeten we voorzichtig zijn. Concreet zijn die plannen nog niet, maar er zijn moge lijkheden. Wat dat betreft zijn we overigens afhankelijk van wat er in het concern voorhanden is". Eén ding is zeker: het toekomstige werk Over het werk in Temeuzen zegt Beerta: „Het gaat daar prima. We zijn er binnen het concern vol lof over - en dat mag ook weieens worden ge zegd". Bij Electrolux in Temeuzen worden de toekomstplannen iets concreter onder worden gebracht. Een woord voerder: „Het gaat weer om motoren ja. En er zou voor vele jaren werk voor ons in zitten. Een uitbreiding van personeel verwachten we niet; we denken het aan te kunnen met de huidige bezetting, al zal dat mis schien wat krap zijn..". Auto vermeld na botsing met trekker in IJzendijke IJZENDIJKE - Bij een kop-staart-bot- sing op Rijksweg 61 IJzendijke/Schoon- dijke maandagmorgen omstreeks kwart voor acht is de voorkant van de personenauto, eigendom van J. J. V. uit IJzendijke, geheel vernield. V. reed, ko mende uit de richting IJzendijke, ach ter op de voor hem rijdende tractor met strooibak, doordat hij hem te laat zag. De tractor werd bestuurd door A. S. uit IJzendijke. De strooibak werd ontzet. GOES - Een groep leden van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), afdeling Goes (in oprichting), is begonnen met een onderzoek naar de aanwezigheid van uilen in de binnen stad van Goes. Bedoeling is in de eerste plaats na te gaan of de dieren (en zo ja, hoeveel) zich in het centrum van de Ganzestad ophouden. Als de verblijf plaats van de uilen opgespoord kan worden, dan willen de leden van de Jeugdbond voor Natuurstudie het leef- en eetpatroon bestuderen. Aanleiding voor het in gang zetten van het onderzoek was de signalering van een ransuil vlakbij het Goese stations gebied. Inmiddels is er ook in Goes- Noord en de omgeving van de Anjelier straat een uil gezien. Jan-Jaap Lutjt, toekomstige voorzitter van de NJN-af- deling Goes, noemt het een bijzonder iets dat zich in een drukke binnenstad André van der Louw spreekt tijdens PvdA-bijeenkomst GOES - Dinsdag 16 maart spreekt mi nister A. A. van der Louw van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Goes. Hij doet dat vanaf 20.00 uur in de 'Prins van Oranje'. Ook de provinciaal lijsttrekker van de PvdA, J. P. Boers- ma, komt aan het woord. een - doorgaans erg schuwe - uil op houdt. De ransuil bij het stationsgebied was volgens hem aan die drukte al aar dig gewend. „Hij was behoorlijk tam. We konden hem tot op twee meter af stand naderen," aldus Jan-Jaap. De groep NJN-ers heeft inmiddels al en kele avonden op de fiets een speurtocht langs de Goese singels gehouden. Ook zyn op de wallen bomen onderzocht op de aanwezigheid van zogenaamde 'braakballen', hèt teken dat een uil aan wezig is. De speurtocht leverde tot nog toe geen resultaat op. Jan-Jaap acht het niet uitgesloten dat de uil die in het centrum gezien is, zich ophoudt in het bomenrijke recreatiegebied Holland- sche Hoeve (er zijn daar ook veel mui zen) of in het bos bij de woonwijk Goes- Zuid. Gedurende de voorjaarsvakantie zal het zoeken door de leden van de NJN-afdeling 's avonds worden voort gezet. Tips van mensen die mogelyk een uil hebben waargenomen zijn bij Jan-Jaap Luijt welkom. SLUIS - Scherper douanetoezicht aan de grens, nu smokkelen vanuit België voordelig is geworden, een grote meu belfirma in Hulst, die opgewekt laat weten 'tegenacties' te beramen om Bel gische klanten vast te houden, de am bulante handel, waar - hoopt iedereen - een gulden ook in de toekomst 16 of 17 frank waard blijft en een bezorgde maar niet paniekerige voorzitter van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond ten zuiden van de Schel de. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft maan dag even verdeeld als voorzichtig ge reageerd op het nieuws over de waar devermindering van de Belgische frank met niet minder dan 8,5 procent. Het zuurst lijkt die maatregel voor de toch al zwaar geplaagde markthandela- rèn in favoriete koopcentra van de Zuiderburen als Hulst. Axel en Oost- burg. Voorzitter R. Goossens van de (Zeeuws- Vlaamse) Vereniging voor de Ambulan te Handel rekent voor dat de omzetten de afgelopen 2 jaar minstens 20 procent zijn gedaald, voornamelijk door het wegblijven van de Belgen, al speelt ook de economische situatie van óns land mee. Hij verwacht niet, dat de nieuwe koersval het wisselssyteem dat de am bulante handelaren hebben uitgedacht (17 frank voor een gulden, op de week markt in Axel 16> zal aantasten en ver gelijkt de positie van zyn collega's met die van het 'gewone' midden- en klein bedrijf. dat ook meer dan voorheen 'moet knokken voor z'n klantjes'. Voorzitter G. Ververs van het KNOV Zeeuwsch-Vlaanderen, de overkoepe lende organisatie van dat midden- en kleinbedrijf, signaleert dat de meeste grens )-zaken de terugval van hun om zet al enige tijd geleden hebben be merkt. De recente devalutatie voegt daar weliswaar wat misere aan toe. maar benadrukt vooral de risicio's van het Belgisch kooptoerisme. „Het is jam- Belgische klandizie bij een lingeriekraam in Hulst Volgens de Vereniging voor de Ambulante Handel zijn de omzetten de laatste twee jaar met gemiddeld 20 procent gedaald. mer dat we geen uitzicht hebben op de aanleg van een vaste oeververbinding. We moeten oppassen dat Zeeuws- Vlaanderen geen geïsoleerd gebied wordt, met alle nadelen vandien." Hij neemt niet aan, dat de eigen -Neder landse - klandizie binnenkort massaal de grens overtrekt, op zoek naar voor delige Belgische supermarkten. „Mis schien dat het eens 'n keer gebeurt, maar ik ben er niet bang voor. Belgen maken er ook meer 'n dagje uit van, als ze gaan winkelen. Dat ligt ons als Ne derlanders niet zo, dacht ik." De waar devermindering van de frank zal - zo vindt de KNO V-voorzitter - het mid den- en kleinbedrijfertoe moeten bren gen meer nog dan voorheen de nadruk te leggen op service, bediening en een aantrekkelijke presentatie van de cen tra. Extra Toezicht De middernachtelijke valutamaatre gelen van de EEG-ministers zijn ook op het ministerie van financiën niet onopgemerkt gebleven. Een zegsman kondigt aan, dat het douanetoezicht langs de grenzen zal worden ver scherpt. „Er moet niet worden gedacht dat we nu meteen horden douanemen sen mobiliseren, maar we gaan wél wat meer nadruk leggen op de survcil- lancetaak. Of dat van lange duur zal zijn weten we niet. Het kan namelijk best. dat de prijzen in België weer heel snel stijgen, zodat smokkelen niet meer interessant wordt." Directeur Morres van Morres-Meubel in Hulst- één van de grote meubel -postor derbedrijven van West-Europa en van ouds in trek bij Belgische kopers - blijft, weggebeld uit een directievergadering over 'tegenmaatregelen' na de koersda ling. optimistisch. „Kijk. we zullen natuurlijk een zakelijk antwoord zien te formuleren. Dat moet je trouwens altijd, zakelijk blijven. Maar ik ben niet bang hoor, voor pessi misme zie ik absoluut geen reden. De Belgen blijven hier nog steeds komen. Kennelijk zyn we nog altijd attractief genoeg." Pomphouders in de grensstreken - evenals de markthandelaren een ge teisterde groep, die zijn omzetten niet onbelangrijk zag teruglopen, nu de ben zine in Belgie soms wel 30 cent per liter goedkoper is - volgen de ontwikkelin gen met belangstelling. „Die krankzin nige kortingen die de Belgische maat schappijen geven zullen - zo heb ik ge hoord - waarschijnlijk over enkele maanden verdwijnen. Dan worden we in Nederland met onze benzine weer iets vóórdeliger. Misschien kryg je dan wel een run op de pompen. Voorlopig wachten we maar even af. 't Zal niet vandaag op morgen gebeuren. Je moet in maanden denken", zegt een 'routi nier'. Deze marktkoopman in Hulst bood maandag 15frank vooreen gulden, een 'lokkertje', dat door zijn collega's niet massaal werd gevolgd. Zij houden vast aan bedragen van 16 of 17 frank per gulden. Auto beschadigd bij ongeval Hulst HULST - Bij een ongeluk in.de Glacis- weg in Hulst is maandagmorgen om streeks vijf uur de auto van J. W. uit Temeuzen zwaar beschadigd. Over de oorzaak van het ongeluk kon een woordvoerder van de rijkspolitie nog geen mededelingen doen, omdat de be stuurder W. nog moet worden verhoord W. ramde met zijn auto eerst een lan taarnpaal waarna hij in twee tuintjes, eigendom van T. van de V. en J. de K. tot stilstand kwam. Staatssecretaris drs. Deetman voor CDA in Vlissingen VLISSINGEN - Drs W. J. Deetman, staatssecretaris van onderwijs, zal op donderdag 4 maart in Vlissingen een openbare vergadering van het CDA- Zeeland inleiden met een toespraak over 'de actuele politiek'. Hij gaat hier bij ondermeer in op het onderwijs in Zeeland. De Zeeuwse CD A-lijsttrekker bij de statenverkiezingen, E. Ph. Nieuwkerk zal vervolgens een toe spraak houden onder het motto 'het CDA in de Zeeuwse politiek'. Na de pauze zijn enkele CDA-statenle- den en kandidaat-statenleden bereid tot het beantwoorden van vragen. De Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heijblok zal medewerking aan de avond verlenen. De vergadering, die om 20.00 uur begint, wordt gehouden in ho tel Britannia. Auto's beschadigd bij aanrijding Renesse RENESSE - Bij een aanrijding zondag middag in Renesse werden twee auto's flink beschadigd. Het ongeluk gebeurde op de kruising Lagezoom-Kooimansweg toen de be stuurder J. B. K. uit Renesse geen voor rang verleende aan de van rechts ko mende auto van C. W. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Auto na geforceerde aanrijding door politie klemgereden ZIERIKZEE - Een patrouille van de rijkspolitie groep Zierikzee heeft zon dagavond laat na een wilde achtervol ging via de binnenstad van Zierikzee net buiten de bebouwde kom van Drei- schor een auto klemgereden. De auto kon pas tot staan gebracht worden na een geforceerde aanrijding. De achtervolging begon toen de politie in de binnenstad van Zierikzee de auto wilde aanhouden. De bestuurder reed echter door, waarna de politie de ach tervolging begon. In de Schuurbeque Boeyestraat kon de bestuurder tot stoppen gedwongen worden, maar toen de politiemannen naar de auto toelie pen, ging de bestuurder er andermaal van door. Pas in Dreischor werd de auto na een aanrijding met de politieauto klemgereden. De bestuurder. W. A. van de H. uit Den Haag, werd voor verhoor naar het politiebureau in Zierikzee meegenomen. Later werd Van de H„ die door de politie van Numansdorp werd gezocht, naar Numansdorp overge bracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2