an der Duim: ik erdiende de titel n niemand anders Litjens bedankt voor Oranje us joeg Nederlanders stuipen op het lijf Goede zaken ijsbaan Drente DE SNELSTE ZESTIEN HANS VAN HELDEN: OVATIE EN BOETE JARI «SEN - Hilbert van der Duim, de grootste brekebeen van de huidige schaatsgeneratie, maar ook imeest begenadigde Nederlandse schaatstalent sinds Ard Schenk, heeft nu dan toch een echte •reldtitel. Eindelijk en ook terecht, is men geneigd er onmiddellijk aan toe te voegen. Want de jarige Fries, op wie het noodlot een magnetische kracht uitoefende en die altijd wel ergens over ruikelde op weg naar een triomf waarmee hij zijn capaciteiten kon bewijzen, heeft in de voorbije ten als geen ander hoon en spotternijen moeten trotseren. Maar in Assen, waar een gigantisch iaatscarnaval uitmondde in volstrekte chaos, was het raak. En rekende Hilbert van der Duim, tl in zijn schaduw de als vierde geëindigde Frits Schalij, als sportman af met een gruwelijk irleden. bj wat had hij In zijn rats gezeten 0 er na zijn openingsrit op de tien toeter plotseling nog gevaar dreig- S'iet Falk-Larssen, de jeugdige Noor 1 tweemaal door Van der Duim was rsgewezen. of Gustafson, de Europe- ümpioen die ln Oslo zo grandioos taalde, dreigden het Nederlandse aatsfeest te verpesten, maar een 23- rlje Rus. «ijgen tleek onbegonnen werk voor Dimi- Botsjkarov om de 19,3 seconden tus- Dbem en Van der Duims prestatie te ifrbruggen. maar hij probeerde het fper en joeg de meer dan 30.000 fans stulpen op het lijf. Zaterdag het ttjkarov geprofiteerd van de geringe adkracht en zowaar de vijf kilometer wonnen, maar een verknalde 1500 tier wierp hem terug. Er leek voor teder Duim geen vuiltje aan de lucht de Rus aan de zijde van wereldre- rihouder Gustafson vertrok, maar islnst die hij in sneltreinvaart boekte c? er niet om. /•recordmenigte op de overvolle tri- deed er plotseling het zwijgen Van der Duim vluchtte met de M om het hart het stadion uit, sa- met Falk-Larssen. Van der Duim, ttl later met het zoveelste glas bier in Ithand: „Na een rondje of tien toen iolsjkarov al acht seconden winst M, dacht ik, nu moet hij ophouden, beel eind ben ik weggelopen, mis tri wel twee kilometer, want ik lilde de speaker van het stadion niet *r horen. Die smerige Rus, ik gunde «hem niet. Als hij kampioen was ge urden had ik de heleboel in elkaar «rapt. Want ik verdiende het en nie- und anders". ihet Asser Bos, op enige afstand van an, liet Falk-Larssen blijken to der Duim de wereldtitel te gunnen. 2 hoop dat het nog harder gaat waal- t Hilbert", zet de jonge Noor veelbete- «end. „Nou anders ik wel", was het □woord. Pas later, na wurgende mi stten, kon niets het happy-end nog ver- üideren. Botsjkarov boekte eigenlijk ilna zes kilometer te weinig winst voor ra daverende verrassing en bereikte 12,7 seconden als grootste marge. Itel te bont "ai der Duim had daar allemaal geen •st van en was ineens het feestvarken «midden van een uitzinnige menigte, ader wie enkele honderden het veel te tont maakten door de huldiging te rui- aren. „Deze wereldtitel", vertelde Van 4r Duim naderhand, „geeft me veel aer voldoening dan die in 1980. Toen ham het onverwacht en had ik geluk, tae keer is er geen mazzel aan te pas Somen. Onder gelijke omstandighe- ira heb ik mijn kracht kunnen tonen". Ulecn voor de 5000 meter kon wat dit ungaat een uitzondering gemaakt «orden. Botsjkarov kwam met de snelste tijd op de proppen op het mo ut dat de gedoodverfde favorieten »1 van het ijs waren. De vlaggen ston- i«n Ineens minder strak aan de masten ra dat was precies waarop de Russen kdden gegokt. Chef-trainer Boris Ba- dsjev, die al negen seizoenen mee- topt: „Ik heb in Nederland vaker mee- ftmaakt dat de wind later in de mid- •i£ afneemt en de lucht helderder wordt, daarom hebben we Botsjkarov in de tweede groep laten starten". In vroegere jaren gebruikte Kees Ver kerk soms hetzelfde foefje, maar kwam daarbij wel eens op de koffie omdat de kwaliteit van de baan verslechterde. De Nederlandse coaches Kloosterboer en Boer gaven vóór de loting ook Van der Duim in overweging de tweede groep te prefereren. Kloosterboer: „Hilbert koos zelf voor de eerste groep. Het was zijn eigen beslissing". Siberisch Het trainersdüo genoot uiteraard met volle teugen van het blinkende succes en liet zich gedurende enkele ereronden toejuichen samen met reserve Rolf Si- brandy, die beide dagen op de inrijbaan als ceremoniemeester het publiek trachtte te bespelen. Maar het dient ge zegd, ook op de momenten dat het er echt op aankwam hadden de beide Gro ninger coaches de zaken naar behoren onder controle. Kloosterboer stelde zich in de buurt van de startlijn op toen de Nederland se troef aan de 500 meter moest begin nen. Na twee valse starts van Van der Duim en tegenstander Kaarud viel de spanning te snijden, want diskwalifi catie en daarmee een nieuwe noodlot tige misser in de lange rij capriolen, dreigde. „Ga meer achterop staan", beet Kloosterboer hem toe, waarna Van der Duim zich beter in bedwang hield en een goede sprint reed. Welis waar iets minder sterk dan op het EK in Oslo, toen hij de snelste was van al lemaal, maar de basis voor een ge slaagd toernooi was gelegd. Als een Siberisch koude douche diende vervolgens Botsjkarov zich als serieuze mededinger aan. Met maar liefst vier trainers die hem ter zijde stonden had de student zich in Inzeil geprepareerd, terwijl zijn teamgenoten ln Moskou wa ren voor hun nationale titelstrijd. In een trainingswedstrijd versloeg de Sowjet-rijder Falk-Larssen, die niet te rug had van Botsjkarov's 1.57 op de ASSEN - Het restaurant van de ijs baan Drenthe heeft onder leiding van Cees Diender twee topdagen beleefd. Diender: „Met zestig me dewerkers hebben wij de zaak kun nen runnen. Op de eerste dag ble ven de mensen veel op de tribunes en was het gelukkig nogal rustig. Maar na de 1500 meter zondag brak het los. Zo erg zelfs dat lk heb moe ten besluiten de zaak te sluiten. Daar kon lk mijn personeel niet aan wagen," zei de geëmotioneerde Cees Diender. Zijn omzet was overi gens gigantisch. Er gingen over de toonbank: 6.000 worsten, 8750 be legde broodjes, 2500 liter erwten soep, 15.000 glazen bier, 20.000 kop pen koffie en dan nog de nodige ge vulde koeken, spritsen en chocola derepen. 1500 meter. De Noren waren daarom op hun hoede en bondscoach Arne Lier sloeg daarom voor de tweede WK-dag de kansen van de Rus hoger aan dan die van Van der Duim. Veel kracht Ook op de 1500 meter kende de Neder lander startproblemen. „Ja, ik gebruik tegenwoordig wel al mijn kansen", zou Van der Duim naderhand lachend op merken. maar rolde wel zijn beste ver richting van het weekeinde uit de bus. Alleen Frits Schalij bleef dicht in de buurt, de rest kreeg een naar later bleek beslissende tik om de oren. .Inderdaad heeft de 1500 meter mij het kampioenschap opgeleverd. Zo lang zamerhand weet ik wel wat ik op die afstand kan en het was mijn doel op 700 meter op de kruising vlak achter Falk- Larssen te komen. Dat lukte, maar kostte erg veel kracht. Daarom ging die laatste ronde slecht", was de uitleg van Van der Duim, voor wie de 'mijl' meer dan voor wie ook de sleutelaf stand is. Hij won dit onderdeel ook in het toernooi van 1980 waarna de we reldtitel hem in de schoot vieL Nadat Van der Duim Falk-Larssen ook op de tien kilometer had afgedroogd en de zenuwvretende periode daarna, kon coach Tjaart Kloosterboer eindelijk met ontzettend veel voldoening de ba lans opmaken. De valpartijen en ande re blunders die eerder zoveel verpestr ten, zijn dan toch bezworen, hoewel me nigeen daar een hard hoofd in had. Kloosterboer:Jk wil me er niet voor op de borst slaan, maar in mei zijn we al begonnen tegen hem aan te praten. Je kunt zeggen dat ik een beetje voor ama teur-psycholoog heb gespeeld. In de groep is Hilbert ook nooit ontzien, we dwongen bem ertoe erover te praten. Hij mocht alle ellende van het vorig sei zoen niet opkroppen, het moest er uit. Op den duur maakte hy er ook zelf grap pen over. jy bent de sterkste. Je hoeft voor niemand onder te doen, hebben we hem steeds voorgehouden. Dat is ook door zijn vrouw Audry vreselijk goed begrepen. Ze heeft dat heel goed mee ondersteund. Hilbert is ln het voorsei zoen wel vier keer gevallen, maar dat •waren techniekzaakjes, zyn schaatsen waren niet goed geslepen. Ze waren te rond en daardoor had hy te weinig grip op het ys". Chaos Na een ferme slok cognac vervolgde Kloosterboer: „Hilbert heeft er veel harder voor moeten knokken dan in 1980. De druk was veel groter. Fysiek en mentaal heeft hy nu echter bewezen er helemaal te zyn. Niemand kan meer iets afdingen op het feit dat hij de sterk ste is". Zijn moeilijkste ronde volbracht Hil bert Van der Duim een uur na de wed strijd. Toen pas kon hij staande op een slee langs de nog steeds volle tribunes getrokken worden, terwijl in de val lende duisternis duizenden toeschou wers hun sigarettenaanstekers lieten branden. De chaos overziende merkte Hilbert van der Duim, terug onder de tribunes, yskoud op: „Toen lk op die slee stond, dacht ik. wat doen die mensen raar, wat is er zo byzonder aan me". Assen heeft het ln elk geval geweten. De gedetailleerde resultaten van de beste zestien deelnemers aan de strijd om de wereldtitel schaatsen voor wen in Assen zijn tussen haakjes de klasseringen op de 500 meter, 1500 meter, 5000 meter en 10.000 meter) 'an der Duim (Ned) 39.11 4) 2.00,59 1) 7.17,39 3) 15.07,30 4) 168.410 lotsjkarev(Sow) 39,56 8) 2.03,26 9) 7.13.64 1) 14.55.20 1) 168.770 'alk-Larssen (Noo) 39,38 5) 2.01,13 3) 7.17,84 4) 15.50,60 6) 169.320 Schalij (Ned) 39,00 3) 2.00,69 2) 7.22,12 8) 15.19,40 8) 169.412 Histafson (Zwe) 40,01 (12) 2.03,00 8) 7.16,62 2) 14.57,50 5) 169.613 >xholm(Noo) 39,91 (10) 2.03,08 6) 7.26,48(12) 15.03.60 3) 170.764 Sjasjerin(Sow) 39,44 (6) 2.04,00 (11) 7.23,33 9) 15.15,90 7) 170.901 'uneU(Zwe) 40,08 (14) 2.04,82 (18) 7.24.93(10) 15.11,50 5) 171.754 toucher (Can) 38,53 1) 2.01,18 4) 7.37.01 (27) 15.56,40(16) 172.445 ktsjev(Sow) 40.56 (21) 2.03,10 7) 7.26.93 (13) 15.23,50 9) 172.461 ■ribytkovfSow) 40,31 (17) 2.04,43 (16) 7.19.52 6) 15.37,50(14) 172.613 aeger(Oos) 40,68 (23) 2.04,10 (14) 7.21.16 7) 15.30,30(11) 172.677 iengtsson (Zwe) 40,37(19) 2.03,59 (10) 7.27,55(15) 15.37,00(13) 173.171 auerteig(ODl) 41,04(27) 2.05,82 (22) 7.26,28(11) 15.28,30(10) 174.023 toi Helden (Ned) 41,22 (28) 2.04,29 (15) 7.19,31 5) 15.49,30(11) 174.046 Kramer (Ned) 51,14(31) 2.04,04 (12) 7.27,42 (14) 15.34,50(12) 183.953 ASSEN - Hans van Helden, de Neder-> landse Fransman, kon na de 5000 meter* ternauwernood zijn emoties de baas. De ovaties van het opgetogen publiek moest hij even verwerken. Met zijn 7.19,31 bleef hij slechts twee seconden achter op het Nederlandse idool Hil bert van der Duim. Hij liet de twee an dere Nederlandse coryfeeën Frits Schalij <7.22,12) en Yep Kramer (7.27,42) duidelijk achter zich. Evenals tydens de Europese titelstrijd in Oslo leverde Van Helden een opval lende prestatie. „Ik heb geen enkel re vanche-gevoel. Ik ben ln een goede vorm en dat komt door rrüjn totaal nieuwe voorbereiding. Daar pluk ik nu de vruchten van", verklaarde hy. „Bo vendien is dit erg goed voor de verbrei ding van het schaatsen in Frankrijk en dat kan dan weer van invloed zyn op de schaatssport in het algemeen" Hans van Helden is voorlopig nog niet van plan zyn 'hobby', zoals hy dat nog steeds uitdrukt, vaarwel te zeggen. Na zyn Imponerende race - in zyn glo rietijd reed hy de 5000 meter eens in 7.06,40. maar dat was vyf jaar geleden - ontwaakte Van Helden snel uit zyn roes. De politie van Assen maakte hem er op attent dat hy nog een aantal boe ten moest betalen ter waarde van 250 gulden. De vertegenwoordiger van de Franse schaatsbond sprong voor Van Helden in de bres en stelde zich garant voor dat bedrag, waarvoor Van Helden ook op de tweede dag van het toernooi aan de start kon komen. UTRECHT - Record-international Paul Litjens (34) heeft Wim van Heu- men, de bondscoach van het Neder lands hockeyteam, meegedeeld dat hij zijn interiandcanière als beëindigd beschouwd. De Breukelense jurist, die met een enkele onderbreking vanaf 1970 in Oranje speelde, kan het niet meer opbrengen de energie- en tijdro vende trainingen te volgen die zijn ver eist voor een optimale prestatie. Te vens ziet de coach in het vervolg af van de diensten van de 29-jarige in Hong Kong wonende Wouter Leefers, die vlak voor de wereldkampioenschap pen in Bombay terugkeerde in Oranje, maar niet voldeed. Litjens maakte vanaf 1970 deel uit van de Nederlandse selectiegroep. Van de grote Internationale toernooien miste hy alleen de wereldkampioenschappen van 1975 te Maleisië, Zijn faam als straf cornerspecialist verwierf hy vanaf 1975, toen Ties Kruize na een auto-ongeluk werd uitgeschakeld. Vanaf dat moment voegde Litjens 250 doelpunten toe aan de 17 die hy in 46 wedsüijden had ge scoord. Hij is met 177 interlands niet alleen Nederlands record-intematio- nal, zyn 267 interlands - en by na 1100 competitiedoelpunten-betekenen nog nauweiyks te overtreffen wereldre cords. Op 12 januari van dit jaar speelde Litjens op de WK in Bombay zyn laat ste interland. Australië hield Neder land van het brons af Na overleg met Van Heumen besloot Litjens, die van wege zyn slagkracht en het gebruik van een stick van 26 en later zelfs 27 ounce zó beroemd werd, dat er ln India kinde ren naar hem werden genoemd, er een punt achter te zetten. „Eens moet je stoppen. Ik had al eerder met Van Heu men gesproken en er lang over nage dacht. maar het is mooi geweest. Ik kan' onmogelijk meer positief staan tegen over de vele zware trainingen die nodig zyn om op wereldniveau mee te kun nen. Het kostte metoch al moeite, maar voordat het me extra veel problemen gaat opleveren, stap ik eruit. Per slot van rekening heb ik alles zo langzamer hand meegemaakt, dus hoeft het niet zonodig meer". Litjens bhjft tot het einde van bet veld- hockeyseizoen uitkomen voor zyn club Kampong, waarna hy in een lager team gaat spelen. In augustus krygt hy een afscheidswedstrijd aangeboden De be doeling is dat hy in het Nederlands team speelt tegen een Europees elftal, waarin clubgenoot André Bolhuis wordt uitgezwaaid. Die stopte eerder en is nu coach van Jong Oranje, dat in au gustus deelneemt aan de wereldkam pioenschappen te Maleisië, waardoor nog geen definitieve datum voor de af scheidswedstrijd van het duo kon wor den vastgesteld. ASSEN - Records op het ijs werden er tijdens het we reldkampioenschap schaatsen in Assen niet gebroken, maar er sneuvelden wel records op het gebied van de waanzin. Buiten zinnen geraakt door het consumeren van 'sloten' alcohol zorgde ongeveer 1 procent van het publiek na afloop van de ritten op de 10.000 meter voor een compleet gekkenhuis. Dat had tot gevolg dat de huldiging van wereldkampioen Hilbert van der Duim goeddeels in het water viel. Volledig over hun toeren geraakte drankorgels over spoelden onweerstaanbaar de piste en maakten een waardige afsluiting van een fraai schaatsfeest onmoge- Ujk. Zelfs de laatste strijders werd niet de eer gegund hun wereldkampioenschap op een fatsoenlyke manier te beëindigen. De Rus Shasherin kon nog dankzij een per fecte slalomtechniek de eerste oprukkende malloten ontwyken, maar de na hem eindigende Yep Kramer smakte nog geen 40 meter na zyn laatste krachtsinspan ning onbarmhartig tegen de ysvloer. Voor hem was er geen houden meer aan. dat zou zelfs de beste slalomspe cialist trouwens niet zyn gelukt. De 'horden' schaatsenthousiasten verzamelden zich met vallen en opstaan rond het erepodium, waar enkele supposten wanhopig maar vergeefs probeerden de ce remonie protocolair doorgang te laten vinden. Ook de steun van talrijke vrijwilligers, onder wie Assens bur gemeester Masman en oud-bondscoach Egbert van 't Oever, brachten geen soelaas. De organisatie, die zich schromelijk heeft verkeken op de discipline van de huidige generatie schaatsfanaten, bracht toen Hilbert van der Duim himself in stelling. De nuchtere Fries maande via de luidsprekers iedereen ach ter de hekken te gaan, omdat, zoals hy zei, „de schaat sers nog enkele jaren mee moeten". Het verzoek van de kersverse wereldkampioen werd niet verhoord. Oor zaak: bier en Beerenburg. Ook de smeekbede van de vervolgens te hulp geroepen radioverslaggever Theo Koomen, die op de hem zo eigen wyze hemel en aarde bewoog toch maar vooral het mid denterrein te verlaten („de Beerenburg ligt achter de strobalen op u te wachten"), was voor dovemansoren. Koomen, toen hy zag dat zyn emotionele oproep geen effect sorteerde, sarcastisch: „U trekt zich terug alsof u een Russische neger bent". Er was inmiddels een half uur voorbij gegaan toen men bet er op waagde. Niet op de oorspronkelijke plaats op het middenterrein, maar vlak voor de eretribune. Het lukte niet. Nog maar nauwelijks had bet toptrio het schavot beklommen of de menigte had bet cordon al weer gebroken. En nadat een gek om de nek van Van der Duim was gesprongen, waardoor de nummers 1,2 en 3 van de schaatswereld van het erepodium tuimelden, trokken de ijshelden zich ijlings terug in de veilige catacomben van het ijsstadion. Een laatste oproep van burgemeester Masman hielp zo waar. De lallende en brallende ordeverstoorders trokken zich langzaam terug en toen kon Van der Duim tenmin ste nog een ereronde rijden in een door jeugdige schaat sers van het gewest Drenthe voortgetrokken arreslee. M2ar het Wilhelmus en het hysen van de vlaggen scho ten erby in. Het uit de hand gelopen schaatsfeest toonde weer eens aan dat discipline niet de beste karaktereigenschap van het Nederlandse volk is. Het organisatiecomité in Assen zal daar nu ook wel achter zijn. Huldiging van twee Nederlanders (Van der Duim, midden en Schalij, links) en de Noor Falk-Larssen na de strijd op de 1500 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9