devalueert de 8,5 procent frank PvdA zal niet meewerken aan bezuiniging van 4,5 miljard PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groeiend verzet in VS tegen El Salvadorbeleid kleintjes Poolse partij bespreekt positie van Jaruzelski BEVRIEZING PRIJZEN EN MA TIGING LONEN Hilbert redt seizoen met wereldtitel KERKEN BESCHULDIGEN REAGAN Van Agt naar Thailand ONTKOPPELING BESPREEKBAAR VOOR CDA VROUW WURGT ZOONTJE Droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Matige zuidoosten wind. 225e jaargang no. 44 Maandag 22 februari 1982 IARSCHAU (RTR/AFP/DPAVUPI) - let centraal comité (CC) van de Poolse i'erenigde Arbeiders Partij (PVAP) tornt woensdag en donderdag voor de (trste maal sinds de afkondiging van icnoodtoestand in plenaire zitting bij len. De twee erop volgende dagen tomt het parlement (SEJM) bijeen. Dit s afgelopen weekeinde in Warschau bekend gemaakt. Waarnemers in de Poolse hoofdstad zei- jen dat met het bijeenroepen van het CC gepoogd wordt de partij van de on dergang te redden en haar weer een zichtbare leidende rol te geven. Naar zondag in partijkringen werd ver nomen zal het CC de toekomst van ge neraal Jaruzelski als partijleider be spreken. Tevens komt aan de orde hoe lang het militaire bewind moet duren. Het zal een oordeel trachten te vormen over de mate van oppositie tegen de au toriteiten en over welke vakbonds structuur Polen in de toekomst moet krijgen, aldus de partijkringen. De regering presenteerde zondag te vens een ontwerp voor een nieuwe vak bondsstructuur. Het document gaf geen aanwijzingen over wat met Solida riteit moet worden gedaan. De nieuwe vakbondsstructuur zou een compromis moeten zijn tussen het onafhankelijke Solidariteit en de serviele vakbonden van voor 1980. Het stakingsmiddel werd beschreven als een allerlaatste uitwijkmogelijkheid ener is geen plaats voor stakingen met een politiek karak ter aldus het document. Bepaalde ar beiders, zoals die van het ministerie van defensie, mogen geen lid worden, de contacten met het buitenland moeten worden beperkt, en de bonden moeten per bedrijfstak georganiseerd zijn in plaats van per regio zoals Solidariteit. Generaal Jaruzelski brengt volgende maand voor het eerst sinds de uitroe ping van de noodtoestand een bezoek aan Moskou. Het Sowjet-persbureau Tass, dat dit zondag bekendmaakte, noemt het een officieel bezoek. «9 Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische franc zal 8,5 procent in waarde dalen ten opzichte van de valuta in de andere Europese lidstaten, de Deense kroon daalt met 3 procent. Dit hebben de ministers van financiën van de Europese Gemeenschap gisteravond in Brussel besloten. Er was een hele dag vergaderen voor nodig alvorens de ministers dit compromis bereikten. De Belgische regering had in eerste instantie een waardevermindering van de franc met 12 procent jevraagd. Deze wens viel slecht bij de overige landen van de Europese Gemeenschap. Ze vonden dat veel te hoog. De Europese partners wilden België wel een devaluatie toestaan, maar dan meer in de buurt van de 8 procent. Terschillende landen verweten de Bel gische regering-Martens dat zij de Bel gische economische problemen wilde afwentelen op de ruggen van de Euro pese partners. Datzelfde verwijt werd gemaakt aan Denemarken, dat 7 pro cent devaluatie wenste. Nu de franc armoede Het Polen-konvooi arriveerde zater dagmorgen na een voorspoedig verlo pen tocht terug in Vlisslngen. De chauffeurs leverden in Polen voedsel, kleding en medicijnen af. Eén van de chauffeurs "De mensen hebben er hier nog geen idee van wat er precies aan de hand is. Hemeltergende toestanden zie je daar'. PAGINA 3 aandacht De Communistische Partij Nederland (CPN) wordt in de toekomst mogelijk 'verlost' van de speciale aandacht die zij van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) geniet Volgens minister Van Thijn van binnenlandse zaken be paalt de politiek wat de activiteiten van de BVD zijn en niet de dienst zelf. PAGINA 12 promotie De korfbalploegen Animo, Swift en T|oba zijn verwikkeld in de promotie- strijd in de micro-competitie De drie Zeeuwse ploegen wonnen hun wed strijd. belangrijke concurrenten lieten punten liggen. Voor Tjoba en Animo kan volgende week al de ontknoping volgen. PAGINA 13 veteraan Kim Reynierse slaagde er in de slot- cross van de Zeeuwse competitie in WUheminadorp maar net in 'veteraan' Frans Krijnse achter zich te laten. In de eindsprint versloeg Reynierse de verrassend goed lopende Krijnse met minimaal verschil John Vermeule, met vijf overwinningen al zeker van de Zeeuwse crosstitel, volgde de wed strijd in Wilhelminadorp vanaf de kant PAGINA 15 kansen Bruse Boys heeft de thuiswedstrijd te gen WHS met 2-1 gewonnen. WHS ver zuimde in de eerste helft de kansen te benutten Bruse Boys liep daarna uit tot 2-0. De winst kwam na een tegen doelpunt van WHS in het laatste kwar tter in het geding, maar Bruse Boys hield deze keer wel stand. PAGINA 16 toptijden Els Vader heeft tijdens de Nederlandse kampioenschappen indoor-atletiek in Rotterdam twee nationale titels^be haald. Zowel op de 60 als op de 200 meter ging de Vlissingse als eerste over de streep. Op beide afstanden zet te Els Vader internationale toptijden neer Maijan Olyslager zorgde voor de derde 'Zeeuwse' gouden medaille: de Temeuzense atlete won onbedreigd de 80 meter horden. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. met 8,5 in plaats van de gevraagde 12 procent in waarde vermindert, is de vraag of de speculatie tegen de franc en de onzekerheid over deze valuta inter nationaal werkelijk zal verdwijnen. De Belgische minister van financiën De Clerck toonde zich gistermiddag in de loop van de onderhandelingen zeer te leurgesteld over het gebrek aan soepel heid en begrip bij de Europese partners. Hij benadrukte hoe groot de Belgische problemen zijn met een'buitenlandse schuld van ruim 29 miljard gulden, een begrotingstekort van 16 procent (Ne derland 8 procent) en 450.000 werklo zen. „Ik ben ontgoocheld dat men voor onze problemen en voor de moedige op lossingen die we nastreven, onvoldoen de begrip heeft", aldus De Clerck. toespraak voor de tv benadrukte de Belgische premier dat de waardever mindering van de Belgische frank on vermijdelijk was geworden, omdat vo rige regeringen te lang met ingrijpen hebben gewacht. De waardevermindering van de frank wordt begeleid met onder meer bevrie zing van de prijzen voor alle goederen en diensten tot 1 juni, matiging van de lonen met totaal 3 procent, verlaging van de produktiekosten voor de bedrij ven en het scheppen van nieuwe banen direct door de Belgische overheid. Het kabinet-Martens heeft van zijn speciale volmachten gebruik gemaakt om het pakket op te stellen. Het parlement kan, als ze er niet mee akkoord is, uit sluitend het kabinet naar huis sturen. Prijzen In verband met de devaluatie zullen al le prijzen van goederen en diensten in België in principe worden bevroren tot 1 juni 1982. De regering-Martens wil zo (Slot zie pagina 3 kolom 4) De missie van de Nederlandse schaatsploeg is uiteindelijk toch ge slaagd. In het ijsstadion van Assen werd Hilbert van der Duim zondag wereldkampioen. Het betekende voor de Fries een bekroning van het seizoen. Waar een ontketende Tomas Gustafsson de Nederlander drie we ken geleden nog van de Europese ti tel afhield, kon zelfs de imponerende Rus Dimitri Botsjkarev dit keer Van der Duim niet meer verrassen. De Nederlandse kampioen toonde in Assen aan, dat hij het meest all roundis van de favorieten. En het was des te opmerkelijker, dat Van der Duim op zijn zwakste afstand (de 1500 meten de basis legde voor zijn triomf. Hij won die afstand, terwijl juist in zijn rijtje van toptijden de 1500 meter misstaat. Het WK in Assen was voor Van der Duim, en de trai ners Kloosterboer en Boer, een laat ste kans om het seizoen te redden. Met zijn eindzege en de vierde plaats van Frits Schalij werd Assen voor de Nederlanders een schitterend sue- WASHINGTON (DPA, UPI, RTR) - Meer dan 350 nationale en plaatselijke religieuze leiders in de Verenigde Sta ten hebben zondag president Reagan ervan beschuldigd 'zijn morele verant woordelijkheden in opspraak te heb ben gebracht'. In een open brief aan het congres deden zij een oproep de mili taire steun aan de regering van El Sal vador te beëindigen. Volgens de kerkelijke leiders was Rea- gans verklaring van vorige maand dat El Salvador voldeed aan de voorwaar den op het gebied van de mensenrech ten voor blijvende militaire steun, een 'ernstige schending van het vertrouwen Maatrgelen BRUSSEL - De Belgische premier Wil- fried Martens gaf zondag een perscon ferentie, waarop hij de mogelijke deva luatie van de Belgische frank toelichtte. De Belgische regering heeft gisteren een pakket ingrijpende maatregelen op tafel gelegd om de „dramatische" financieel-economische ontwikkeling van het land, zoals premier Martens het noemde, te keren. In een speciale DEN HAAG, BANGKOK - Minister president Van Agt zal van 10 tot 15 maart een bezoek brengen aan Thai land. Dit is zaterdag door de woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken in Bangkok bekendge maakt. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) in Den Haag bevestigde dit be richt gisteravond. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat premier Van Agt ook naar Maleisië zou gaan. Maar van Maleisische zijde is gezegd dat er nog geen datum is vastge steld voor dit bezoek van de Nederland se premier, Een woordvoerder van de RVD ver klaarde dat Van Agt mogelijk na 15 maart doorreist naar Maleisië, maar dit zou afhankelijk zijn van het verloop van de discussie in Nederland rond de voor jaarsnota. In politieke kringen in Den Haag bestaat er enige verbazing dat de premier een week lang afwezig is bij de behandeling van de voorjaarsnota, die dit jaar door de spanningen binnen de coalitie nog belangrijker is geworden. De Thaise uitnodiging aan Van Agt da teert nog van de tijd dat Van Agt als minister van justitie een bezoek bracht aan Thailand. NEW YORK - Duizenden mensen demonstreerden afgelopen weekeinde in New York tegen Reagans politiek met betrekking tot Midden-Amerika. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Pvd A-politici hebben dit weekeinde opnieuw een harde opstel ling ingenomen in de naderende bezui nigingsslag in het kabinet. De finan cieel specialist van de PvdA-Tteeede- Kamerfraetie, Thijs Woeltgens. zei dat de PvdA niet kan en zal meewerken aan een bezuinigingsplan van 4,5 mil jard gulden, zoals het CDA dat wil. Minister Van Thijn (binnenlandse za ken) legde een andere „onbespreek baarheid" op tafel Volgens hem valt met de PvdA onder geen voorwaarde te praten over loslating van het trendbe- leid, waarbij de ambtenarensalarissen de loonontwikkeling in het bedrijfsle ven volgen. „Dat is een van de harde uitgangspun ten van het regeerakkoord", aldus Van Thijn voorde VARA-radio. „Ik zal nooit toestaan dat zal worden getornd aan de gelijke behandeling van ambtenaren en andere werknemers Dat zou betekenen dat mensen worden gediscrimineerd omdat ze bij de overheid werken". Uit kabinet Woeltgens zei dat de PvdA uit het kabi net zal stappen wanneer het zou komen tot een ontkoppeling van de sociale uitkeringen en de lonen. „Daarmee zal voor de PvdA de basis aan deze rege ring ontvallen", aldus Woeltgens. De sociaal-economisch specialist van het CDA. Steef Weijers. zei zaterdag voor de radio te vrezen dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen wel eens verbroken zou kunnen worden, als ge volg van het afwijzen door werkgevers en werknemers van het eerste zieken geld-voorstel van minister Den Uyl. Daardoor valt de opbrengst van de be zuiniging mogelijk tegen. Weijers zette ook de garantie uit het re geerakkoord dat de minima dit jaar hooguit 1 procent van hun koopkracht hoeven in te leveren, op losse schroe ven. „Die min 1 procent is een doelstel ling. Maar het kan nodig zijn dat bij te stellen". Woeltgens herhaalde het standpunt dat voor de PvdA een bezuiniging van 1.5 tot 2 miljard gulden dit jaar het ma ximaal aanvaardbare is Dat is de li miet" Een verdere ombuiging zou bete kenen dat de werkloosheid verder wordt opgejaagd en dat is „onverstan dig". „Daar zullen wij niet aan meewer ken". aldus Woeltgens Sfeer PvdA-voorzitter Max van den Berg had scherpe kritiek op premier Van Agt die met zijn opmerkingen over spanningen binnen het kabinet „de sfeer verziekt". Van den Berg noemde nog eens 4.5 miljard bezuinigen, zoals minister Van der Stee (financiën) wil, „uit bestuurlijk en economisch oog punt een onhaalbare zaak". Van Thijn bestreed overigens dat vrij dag in het kabinet sprake is geweest van crisisdretging. zoals premier Van Agt. op zijn wekelijkse persconferentie heeft gesuggereerd. „De dag was hele maal niet zo moeizaam. De grote ver schillen van mening zijn nog niet eens op tafel gekomen". Over de Voorjaarsnota, het tussentijd se begrotingsoverzicht dat nieuwe be zuinigingen moet bevatten, is volgens Van Thijn nog niet eens gesproken. Dat minister Van der Stee (financiën) 4.5 miljard wil bezuinigen, verbaast Van Thijn niet. „De minister zet natuurlijk hoog in", zei hij. Ook CDA-partijvoorzitter Piet Buk man probeerde zaterdag olie op de gol ven te gooien. Volgens hem is geen spra ke van crisisdreiging „Er moeten in grijpende dingen gebeuren en natuur lijk zfjn er dan verschillen van mening. Het is begrijpelijk dat men dan niet di rect op een lijn zit, maar daar moeten we niet te paniekerig over doen". Bukman verzette zich tegen de gelui den dat er maar een kabinetscrisis moet komen, wanneer CDA en VVD sa men bij de komende verkiezingen voor Provinciale Staten een meerderheid zouden halen. „De Tweede-Kamerver kiezingen zijn de basis van dit kabinet, en op basis daarvan zit het kabinet in principe vier jaar". Wat bij de Staten verkiezingen gebeurt, doet volgens hem niet ter zake. in het presidentschap'. Zij dringen er in hun brief bij het congres op aan alle militaire hulp aan El Salvador te beëin digen waaronder de opleiding van on geveer 1600 Salvadoriaanse soldaten op Amerikaanse bodem. De brief is on dertekend door de voorzitter van de Na tionale Raad van Kerken, een leider van de centrale conferentie van Ameri kaanse rabbi's, de hoofden van zes pro testante kerken, 11 methodistische bis schoppen, vijf roomskatholleke bis schoppen. vijs episcopaalse bisschop pen, en leiders van vooraanstaande reli gieuze groeperingen- Volgens de brief Is er 'overstelpend bewijs van het tegen deel' van Reagans bewering dat El Sal vador aanzienlijke pogingen doet de schendingen van de mensenrechten te rug te dringen. Bisschoppen De New York Times meldde zondag dat de nationale roomskatholieke bis schoppenconferentie in de VS een ge duchte tegenstander is geworden van de regeringspolitiek jegens El Salva dor wegens haar uitgesproken verzet tegen iedere vorm van militaire hulp en haar oproep via onderhandelingen een oplossing te vinden Voor het gebouw van de Verenigde Na ties in New York hebben dit weekeinde ongeveer 3.000 mensen gedemon streerd tegen een Amerikaanse inmen ging in het conflict. Zy droegen span doeken mee njet het opschrift "Wij her inneren ons Vietnam'. Uit een opiniepeiling door het Gallup Instituut in opdracht van het weekblad Newsweek is zaterdag gebleken dat een meerderheid van de Amerikaanse be volking tegenstander is van inmenging in El Salvador 89 procent sprak zich uit tegen het sturen van troepen naar het Mlddenamerikaanse land. terwijl 49 procent van de ondervraagden het niet eens was met de politiek van Reagan; 33 procent steunde het beleid. Drie leden van het Amerikaanse con gres hebben aan het eind van een be zoek aan El Salvador aangekondigd dat zij zich gaan inzetten voor stopzet ting van alle militaire hulp aan dit land. ..Een land zonder gerechtigheid", zo kenschetste James Oberstar, democra tisch lid van het huis van afgevaardig den voor Minnesota. El Salvador. Volgens de bisschop van San Salvador, Rivera Y Damas moet het parlement dat volgende maand gekozen wordt.de strijdkrachten de werkelijke macht ontnemen en in staat zijn een oplossing te vinden voor de crisis in El Salvador. GRUBBENVORST (LIMBURG) - De 31-jarige K. D. uit Grubbenvorst heeft zondagmiddag in haar woning in die plaats haar driejarig zoontje door wur ging om het leven gebracht. Volgens een woordvoerder van de poli tie is nog niet bekend wat de aanleiding tot haar daad is geweest. Wel wordt aangenomen dal de vrouw in overspan nen toestand heeft gehandeld. Volgens de woordvoerder heeft de vrouw zelf aangifte gedaan, waarbij zij bekend maakte ook zichzelf van het leven te zullen beroven. Omdat de politie er tij dig bij was, is het zover niet gekomen, aldus de woordvoerder kunt u telefonisch opgeven. Hel Vlissingrn 01184 15144 Trmeuj Middelburg 01180 27651 Hulst Goes 01100 16140 I Zienkzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1