PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet oneens over 6 miljard bezuinigen Textielfabriek Clinge gaat dicht Regering Polen: strenger bewind op openlijk verzet GROOT Apotheken verkopen medicijnen opnieuw Regering blijft bij belasting motoren Schoolgeld omhoog en vroeger geïnd VAN AGT SPECULEERT OVER MOGELIJKE CRISIS KROKUSUITTOCHT GELEIDELIJKE AFVLOEIING 109 WERKNEMERS De Poolse kerk als tegenwicht WINST VOOR OPPOSITIE IN IERLAND Lichte vorst Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond min 1 graad. Matige oostenwind. 225e jaargang no. 43 Zaterdag 20 februari 1982 Automobielbedrijf II 5-7 <«60 AC Goes Telefoon 01100-15 DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft vrijdag besloten om de Baad van State om advies te vragen over een wetsontwerp tot invoering van een bijzondere verbruiksbelas ting op motorrijwielen. Verder wil het kabinet het tarief van de bijzon dere verbruiksbelasting op perso nenauto's wijzigen. Met ingang van 1 mei zullen de vol gende belastingtarieven voor motor fietsen gaan gelden: voor motorflet- sen met een catalogusprijs tot zes duizend gulden acht procent, in de prijsklasse van zesduizend tot elfdui zend gulden tien procent en daarbo ven twaalf procent. Eveneens met in gang van 1 mei wil het kabinet het bijzondere verbruiksbelastingtarief voor personenauto's aanpassen tot twintig procent in de prijsklasse van 19.000 tot 25.000 gulden. Van 25.000 tot 31.000 gulden wordt het tarief 21 procent en boven de 31 000 gulden 22 procent In de prijsklasse van 10 000 tot 19.000 gulden zal het tarief 19 pro cent bedragen. Met de aanpassing van de tarieven voor personenauto's wordt een meer geleidelijke tariefop- bouw verkregen. Momenteel rust er 19 procent bvb op auto's tot 22 000 gulden en 21,50 pro cent op duurdere wagens DEN HAAG (ANP)- Het schoolgeld voor het schooljaar 1982.1983 zal vervroegd worden geïnd, en wel in het najaar van 1982. Ver der heeft de ministerraad vrijdag besloten dat het maximum schoolgeld zal worden verhoogd van 650 tot 700 gulden. De schoolgeldvrlje voet wordt verhoogd van 2300 tot 2500 gulden. Dit alles geldt niet voor het schoolgeld in het hoger beroepsonderwijs Daar zal het maximum 650 gulden blijven, totdat het studiefinancieringsstelsel is gewijzigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet is vrijdag in serieuze problemen geraakt door diepgaande meningsver schillen over de hoogte van de nieuwe bezuinigingen. Na een „langdurige en moeizame" vergade ring bleken de ministers het vrijdagavond nog geheel niet eens te zijn geworden over de noodzaak ro'n f 5,5 tot f 6 miljard extra om te buigen. Volgens minister Van der Stee (financiën) is alleen al f4,5 miljard hiervan nodig om de nu bekende tegenvallers te compenseren. Op zijn wekelijkse persconferentie speculeerde premier Van Agt openlijk over de mogelijkheid van een crisis. Van Agt liet voorts doorschemeren dat bij het zoeken naar een oplossing van de financiële problemen het loslaten van de koppeling tussen lonen en uitkeringen niet langer taboe is. „Deze vraag heeft redenen van bestaan," antwoordde hij desgevraagd. Naast het ontbreken van overeenstem- aardgaswinsten van Shell en Esso. Wel de begroting voor 1983 ook wel." zei mlng over de bezuinigingen, zijn de mi- zijn de meningen elkaar op dit punt iets hij. nlsters het ook nog niet eens geworden genaderd, zei Van Agt. Hij hoopt dat De problemen zijn gisteren voor het ka- over het wel of niet afromen van extra het kabinet, dat dinsdag weer verga- binet verder verscherpt doordat minis- dert, nog voor de behandeling van de begroting van economische zaken de knoop door te hakken. sche vice-premier heeft minister Van der Stee (financiën) aanvullende bezui nigingen van totaal f 4,5 miljard geeist. De bewindsman schreef dit in een brief aan de ministerraad, die vrijdag in de openbaarheid kwam. Hij stelde zich daarmee achter de recente eisen van de sociaal-economisch en financiële top ambtenaren in de Centraal Economi sche Commissie Spanning PAGINA 2 geldnood Het aantal Zeeuwen dat ln ernstige geldnood verkeert, neemt hand over hand toe. Steeds meer wordt - vaak als laatste strohalm - een beroep gedaan op de instellingen voor maatschappe lijke dienstverlening Het gaat daarbij niet alleen om mensen die van een mi nim umlultkering moeten zien rond te komen, maar in toenemende mate ook om mensen met een redelijk inkomen. PAGINA 3 boos De ziekenfondsen zijn zeer boos op mi nister Gardeniers omdat zi) volhardt in haar pogingen de bestaande school- tandverzorging ter discussie te stellen. De koers van de bewindsvrouw heeft ook de vaste Tweede Kamercommis sie volksgezondheid verontrust PAGINA 7 heromeslag De gemeentepolitie van Middelburg is er de afgelopen weken in geslaagd vijf drugshandelaren te arresteren die voornamelijk in de Zeeuwse hoofdstad opereerden. Een woordvoerder van de Middelburgse recherche meende vrij dag dat door de arrestaties een Oinke deuk is aangebracht in de heroïnehan del van de stad PAGINA 11 weg Vier fotografen, éen Amerikaanse en drie Franse, wier werk tot razernij van het Britse hof een foto van de zwangere prinses Diana ln een bikini voor de we reldpers opleverde, zijn donderdag uit het gebied van het vakantieoord van het Britse paar op een vliegtuig naar Nassau gezet PAGINA 23 jubileum ..We zijn vijfjaar geleden met niks be gonnen en nu hebben we weer een vol stadion. Het publiek heeft begrepen dat er weer iets aan de hand is met het schaatsen", luidt opgewekt de conclu sie van Tjaart Kloosterboer, die zijn lustrum viert als trainer van de heren all-rounders. Het Nederlandse drietal dat voor tjokvolle tribunes op het As ser kunstijs verschijnt Jubileert even eens PAGINA 25 baan Heldemij Beheer heeft een plan ont wikkeld om 6600 jongeren aan een baan te helpen. Heldemij denkt werk te kunnen vinden ln o.m. onderhoud van bos- en landschap, verbetering van woonomgeving, woningdrainage en afvalbeheerslng. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 21 en 23 Radio en televisie: 24 Financieel: 25 Zaterdagkrant: 15, 16, 17 en 19 Beslissend Volgens de minister-president zullen de komende weken beslissend zijn voor het voortbestaan van het kabinet. „Als we de problemen van de voor jaarsnota weten op te lossen, dan lukt ter Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) een nieuwe eis van f750 mil joen tot f 1 miljard voor zijn banenplan op tafel heeft gelegd Dat geld moet ko men boven de f 2 miljard, die al voor het plan zijn uitgetrokken. Volgens Den Uyl kan hij niet de afgesproken 30.000 volledige en een gelijk aantal deeltijd banen scheppen zonder deze extra mid delen. Tegenover deze wens van de socialisti- De minister-president acht het onwaar schijnlijk dat de afspraken uit het re geerakkoord volledig uitgevoerd kun nen worden. Op vragen van verslagge vers zei hij dat eerder gedacht moet worden aan een package-deal', waarbij niemand volledig zijn zin krijgt. „Het wordt steeds duidelijker dat er onder linge spanning bestaat tussen de wen sen voor 60 000 nieuwe banen, stabilisa tie van de lastendruk en terugbrengen van het overheidstekort tot 6.5 procent althans met één procent," zei Van Agt. (Slot zie pagina 6 kolom 5) DEN HAAG - Vrijdag is de krokus-vakantie begonnen. Op het centraal station in Den Haag was dat duidelijk te merken. Het aantal ski-liefhebbers dat de trein nam was opmerkelijk groot. Ook busreizen blijken in trek. In het algemeen wordt geconstateerd dat de krokusvakantie aan populariteit wint. Steeds meer mensen maken van dit weekje vrij gebruik om naar zonniger oorden of naar de wintersportgebieden te trekken. Ook op de laatste dag van zijn Afrikaanse rondreis werd de paus omstuwd door enthousiaste Gabonezen! LIBREVILLE (UPI) - Na een bij eenkomst met katholieke leiders en een openluchtmis in Libreville, die werd bijgewoond door 35.000 mensen, is paus Johannes Paulus II vrijdag vroeg in de middag uit Gabon vertrokken. Hiermee is een einde gekomen aan zijn bezoek van acht dagen aan West-Afrika, dat hem naar Nigeria. Benin, Equatoriaal Guinee en Ga bon heeft gebracht. Voor zijn ver trek naar Rome zei de paus op het vliegveld van Libreville dat overal 'een verlangen naar vooruitgang en een groot enthousiasme' te zien was. Hij zei er voor te bidden dat heel Afrika zich op vreedzame wijze ontwikkelt en hij veroordeelde ra cisme. De drie mensen, die eerder deze week werden gearresteerd tijdens het bezoek van de paus aan de Noordnigeriaanse stad Kaduna. waren niet van plan een aanslag op de paus te plegen, zo heeft een woordvoerder van de Nigeriaanse president donderdag verklaard. Hij zei dat het ging om drie bandieten, die uit de gevangenis waren ont snapt, gebruik makend van het feit dat de politie haar aandacht con centreerde op het pauselijk bezoek De drie werden weer ingerekend na een tip van een taxichauffeur. Een van hen was gewapend. WARSCHAU (RTRy UPI//) - De Poolse militaire regering heeft vrijdag gedreigd met een nog strenger bewind in het geval van openlijk verzet tegen de noodtoe stand. Woordvoerder Jerzy Urban zei in het dagblad Zycie Warszawy dat een 'sinistere leus' op muren en pamfletten de Polen aanmoedigt weerstand te gaan bieden. „De winter is van jullie, maar de lente zal van ons zijn" is naar de woorden van Urban de strijdkreet van 'hen die bereid zijn op Polen om zeep te helpen". Een rooms-kathoüek priester uit noord-Polen moet terecht staan op de beschuldiging dat hij premier generaal Jaruzelski heeft belasterd, zo heeft Ur ban vrijdag bekend gemaakt. Urban, die niet de naam van de priester noem de, ontkende dat het proces een grote campagne tegen de katholieke kerk in luidt. In de officiële Poolse media is de laatste weken felle kritiek uitgeoefend op de kerk. Dit voedde de speculatie in het westen dat er een arrestatie-cam pagne tegen zulke priesters op til is. Het is niet zeker dat paus Johannes Paulus II volgens plan in augustus naar Polen gaat. „Ik weet niet zeker of ik deze keer zal gaan of een andere keer", zo zei de paus vrijdag. Het Hongaarse persbureau MTI meld de vrijdag dat de Poolse minister voor vakbondszaken. Stanislaw Ciosek, heeft verklaard dat de autoriteiten voortgaan met de besprekingen met Lech Walesa, de voorzitter van Solidari teit. Het persbureau PAP meldde dat de Poolse autoriteiten besloten hebben het de Polen vanaf 22 februari gemak kelijker te maken naar het buitenland te reizen Het militaire bewind in Polen heeft de generaal Mieczyslav Debicki benoemd tot burgemeester van War schau. Vrijdag is als eerste hoge Westerse po liticus na de afkondiging van de noodtoestand de fractievoorzitter van de Westduitse sociaal-democraten, Herbert Wehner, in Warschau aange komen. De Belgische regering heeft een aantal sancties aanvaard om de Poolse en Russische leiders ertoe te brengen de noodtoestand op te heffen, zo heeft de Belgische premier Wilfried Martens vrijdag meegedeeld. Hij vertelde niet wat de strafmaatregelen precies inhiel den. Het machtige Amerikaanse vakver bond AFL-CIO eist van de regering in Washington dat zij een compleet em bargo instelt op de handel met de Sow- jet-Unie en Polen in gebreke stelt wat betreft de aflossing van de schulden. (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - Het komt voor dat apo theken medicijnen, die patiënten heb ben ingeleverd omdat ze „overtollig" zijn. opnieuw verkopen. Dit heeft de Algemene Apothekers Assistenten Bond gemeld aan de hoofdinspectie voor de geneesmiddelen van het minis terie van volksgezondheid. Welke ac tie deze instantie zal ondernemen, is tot dusver niet bekend. Het gaat volgens de AAAB (aangeslo ten bij de FNV) om „enkele gevallen". Een aantal apothekersassistenten, ver spreid over het gehele land, heeft zich in betrekkelijk korte tijd, tot zijn organi satie gewend. De bond weet niet of het hier gaat om „het topje van een ijsberg" dan wel om „incidenten Het is voor de bond moeilijk ln indivi- CLINGE - De textielfabriek Clitex in Clinge gaat dicht. Hierdoor komen 109 werknemers binnenkort op straat te staan. Nadat vorig jaar bij een reorga nisatie van het bedrijf bijna tweehon derd mensen werden ontslagen is nu het doek definitief gevallen. De direc tie heeft vrijdagmiddag bij het ge westelijk arbeidsbureau in Terneuzen het collectief ontslag aangemeld. De vakbonden zijn ingelicht. De leiding van Clitex komt met een sociaal plan, volgens welk de ontslagen in fases zul len geschieden. Als alle procedures, die bij de bedrijfssluiting komen kij ken, normaal verlopen zullen de eerste werknemers omstreeks eind april de textielfabriek verlaten. Wanneer Cli tex definitief de poorten zal hebben ge sloten. kon directeur J. L. Deltour vrij dag niet zeggen. De beslissing het be drijf te sluiten viel deze week Na de reorganisatie begin vong jaar is het redelijk goed gegaan met het be drijf. Dit duurde tot augustus '81 „De reorganisatie leek geslaagd", zegt chef personeelszaken G. van de Voorde Toen is plotseling de markt ingezakt en zag het bedrijf zijn orderportefeuille slinken. In sep tember. oktober, novem ber en december is het volgens direc teur Deltour wel zeer slecht gegaan. Het was ver onder de prognoses" zegt hij. In die periode leed Clitex vier ton per maand verlies. De voorlopige cijfers van de bedrijfsresultaten over '81 gaven onlangs een verlies te zien van dne mil joen gulden. Directeur Deltour zegt dat voor '81 een verlies van 1,2 miljoen was voorzien. Een andere belangrijke oorzaak van de voorgenomen bedrijfssluiting is de re valuatie van de gulden en de devaluatie van de Belgische en Franse franc zegt Deltour. „De Franse bedrijven zaten toen veel beter met hun ruwe doek. Concurrentie was voor ons toen met meer mogelijk. Het verschil werd te groot" Van de Voorde: „Van onze po tentiële klanten is nu nog maar tien procent over De rest is ermee opgehou den of failliet gegaan". De afgelopen drie maanden zijn er intensieve bespre- Slot pagina 7 kolom 2) PRIESTER VOORRECHTER WEGENS LASTER duele gevallen op te treden zonder de arbeidsverhoudingen te verstoren. Bo vendien hebben ook apothekersassis tenten een geheimhoudingsplicht. Het kwalijke van de zaak is echter, aldus een woordvoerder, dat medicijnen die al zijn betaald (eventueel vergoed door ziekenfondsen of andere verzekeraars) op deze manier nog een keer zouden moeten worden betaald. De apothekersorganisatie KNMP heeft een afschrift van de brief gekregen. „Als het zou gebeuren, maar het is ons niet bekend", zegt secretaris mr E D. Har derwijk, „is dat verwerpelijk". „De KNMP heeft er geen behoefte aan mis standen te bedekken, integendeel, Wij willen concrete gevallen weten. En dan kunnen er eventueel maatregelen wor den getroffen". Hel gi [et Poolse militaire re giem heeft de afgelopen week demonstratief duidelijk gemaakt dat elke vorm van weerstand tegen de staat van beleg hard wordt aangepakt. Bij een grootscheepse controle werden binnen twee dagen 3500 mensen gear resteerd en 145.000 mensen schuldig be vonden voor overtredingen van de bij zondere wetgeving die sinds 13 decem ber vorig jaar van kracht is. Ongeveer tegelijkertijd openden het communisti sche partijorgaan Trybuna Ludu en Ra dio Warschau regelrechte, scherpe aan vallen op de rooms-katholieke kerk. Volgens de Westduitse krant 'Frankfur ter Allgemeine Zeitung' duidt deze campagne erop dat de Poolse veilig heidspolitie een actie voorbereidt om in het gehele land priesters te arresteren En dat laatste zou dan weer onderdeel zijn van systematische pogingen om uiteindelijk de kerk bij het Poolse volk in deskrediet te brengen. Het plotseling verscherpte machtsvertoon van het be wind van generaal Jaruzelski kan niet anders worden uitgelegd dan een repre saillemaatregel voor het verzet, dat - zo als vorig weekeinde - nog steeds open lijk tegen de oorlogtoestand wordt ge boden en dat zich meer en meer onder gronds begint te organiseren. De openlijke confrontatie met de rooms-katholieke kerk is kennelijk het gevolg van een misrekening by de militairen Sinds Jaruzelski de staat van beleg afkondigde, alle vakbondsac tiviteiten van 'Solidariteit' lam legde en de burgerlijke vrijheden in Polen rigou reus kortwiekte heeft hij een politiek gevoerd, die erop gericht was bisschop pen en priesters te bewegen een mati gende invloed op de bevolking uit te oefenen. De rooms-katholieke kerk in Polen is een machtsfactor van grote be tekenis. Niet minder dan 98 procent van de bevolking kan ertoe worden gere kend, het land telt 18.000 kerkgebou wen, Polen zijn trouwe kerkgangers en de zondagse preek heeft sinds jaar en dag de functie van een venster met per spectief dwars door het communistisch systeem heen. In de vemieuwingsgolf die in 1980 en 1981 over Polen spoelde was het de kerk - met als symbool van de eigen positie de oude kardinaal Ste fan Wyszynski - die het proces met in spiratie en persoonlijke bewustwording van de meest elementaire mensenrech ten begeleidde Na de 'staatsgreep van de militairen' in december vorig jaar restte alleen de kerk als tegenwicht te gen de kille greep van het nieuwe be wind en van de communistische partij. En toen het buitenland de Polen in bit tere kou en voedselschaarste te hulp kwam was het opnieuw de kerk aan wie het vertrouwensvotum werd verstrekt om ervoor te zorgen dat hulp de mensen bereikte, die het werkelijk nodig had den. De positie van Wyszynski's opvolger, de nieuwe Poolse primaat, aarts bisschop Jozef Glemp. is voor de toe komstige ontwikkelingen in het land van vitale betekenis. In de eerste dagen na het ingrijpen met staat van beleg en wapens heeft hij het optreden van de militairen scherp veroordeeld. Daarbij gesteund door paus Johannes Paulus H en samen met de voornaamste andere Poolse kerkleiders naar Rome ontbo den heeft Glemp vervolgens gezocht naar mogelijkheden om in zyn land een rol te vervullen die enig uitzicht kan bieden op een verbetering van de om standigheden van het moment. Daarbij gaat hel hem er in de eerste plaats om dat de kerk haar onafhankelijke positie kan blijven handhaven. Want alleen van daaruit kan zij aan de ene kant op komen voor eerbiediging van de men senrechten in Polen, vrijlating van de duizenden gevangenen van het ogen blik en tegelyk kritiek uitoefenen op het huidige bewind. Aan de andere kant is er misschien een bemiddelende func tie te vervullen tussen gematigde krachten in Jaruzelski's regering en de vastgezette vakbondsleiders Intern zijn er spanningen in de Poolse rooms- katholieke kerk. Glemp moet laveren tussen kerkleiders die scherper tegen wicht aan het harde bewind ln War schau willen en anderen die vrezen dat de bevolking daarvan alleen maar nog verder de dupe wordt. Paus Paulus heeft al aangekondigd dat hy komende zomer naar Polen wil gaan. By zyn te rugkeer. gisteren in Rome van een rondreis door vier Afrikaanse landen, kon hij nog niet zeggen of die nieuwe missie naar zijn geboorteland inder daad zal doorgaan. Voor de Poolse be volking kan een bezoek van de paus grote waarde hebben. Zeker nu blijkt dat in het land ook de kerk scherp on der vuur genomen wordt. vdM DUBLIN - De verkiezingen in Ierland voor een nieuw parlement hebben de verwachte nek-aan-nek-race opgele verd tussen de regeringscoalitie en de voornaamste oppositiepartij, Fianna Fail. Computerprognoses gaven Fianna Fail rond middernacht 82 zetels, tegen 78 ze tels voor de coalitie van Fine Gael en Labour, die tot vorige maand de rege ring vormde. Onafhankelyke parle mentsleden zouden volgens deze voor spelling zes zetels behalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1