PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT orting op ziektegeld nu acht procent ordt Zuidafrikaans fregat zinkt na aanvaring Esso investeert 2 miljard extra i Grote opkomst bij Ierse verkiezingen o: NV-BONDEN ZETTEN ACTIES VOORT Volle roltrap metro in Moskou bezweken DE JAGER-TOLHOEK affinvrit** keukens E' tweedekker terug bij Fokker vandaag KNVB: geen dopingcontrole DERTIEN OPVARENDEN VERMIST I Wolkenvelden tonvelden en droog weer. Middag- peratuur ongeveer 3 graden. Mali- Wjt oosten wind. in het Waddengebied lirst nog krachtig of hard. 9 jaargang no. 42 lag 19 februari 1982 momce Houtkade 7. tel. 01100-21250* zaterdag van 10.00-12.00 MIDDELBURG: Korte Noordstraat 1. r. van 8.00-17.00 uur. 1001 bouwmaterialen onder één dak! AitSTERDAM - Fokker, in mineur over de afgebroken samenwerking netMcDonald Douglas betreffende de FMD-100, is blij met deze aan- ifinst, een Fokker D.VIIjachtvlieg tuig uit 1918. Het toestel, waarvan nog slechts 7 exemplaren bestaan, ^aangekocht van een Amerikaans museum. Het zal bij Fokker een prominente plaats krijgen. UIT AARDGASWINST ROTTERDAM - Esso Nederland BV zal uit haar aardgaswïnstcn ruim twee miljard gulden meer gaan investeren in ons land. Dit heeft Esso schriftelijk aan minister Terlouw van economische zaken laten weten. Eerder was tussen diens voorganger minister Van Aardenne en Esso overeengekomen dat de oliemaat schappij 7,42 miljard gulden in enkele nieuwe projecten bij Rotterdam zou investeren. Nu wordt dat 9,45 miljard gulden. De 'heren-afspraak' moet wel op tafel IEN HAAG - De acties van de verschillende FNV-bonden tegen de bezuinigingen die minister van ip ociale zaken Den Uyl wil doorvoeren in de ziektewet, zullen gewoon doorgaan. Voor deze bonden ier nauwelijks wat veranderd met de aankondiging van de minister dat hij geen inbreuk zal ZCSprOCCtlt legen in de cao's. Vooralsnog ziet het er immers naar uit dat men bij ziekte toch een aanzienlijke aancièle aderlating zal moeten ondergaan. 01 donderdag weten dat hij en zijn staatssecretaris mevrouw Dales afzien van nietig- /an he trklaring van cao-bepalingen die werknemers in het bedrijfsleven tijdens ziekte een löO pro- ieriers ïari ea Wieb metgï VOlglTij bouwnota Het gewest Zeeland van het Neder lands Verbond van Ondernemers ln de Bouwny verheid heeft de Zeeuwse poli tici een nota gestuurd waarin aan dacht wordt gevraagd voor de moei lijkheden in deze sector. De Zeeuwse bouwwerkgevers sommen daarin een aantal maatregelen op om de malaise te bestrijden. De belangrijkste punten uit het verlanglijstje: meer aandacht voor stads- en dorpsvernieuwing, ver nieuwbouw en onderhoud, een ander huurbeleid; opheffen van fiscale en be stuurlijke belemmeringen. PAGINA 3 bezuinigen Volgens de voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten mi J. Dnjber moeten de gemeenten ont- venredig veel bezuinigen. Gemeenten a-orden vaak met steeds meer nieuwe taken opgezadeld zonder dat ze extra geld krijgen. 'Als dat zo doorgaat zul len vele gemeenten noodgedwongen die nieuwe activiteiten gewoon moe ten weigeren'. PAGINA 7 pleidooi De gemeente Goedereede pleitte tij dens een hoorzitting ln het kader van de splitsing van Zuid-Holland ln Den Haag voor aansluiting van Goeree- Overflakkee b|j Zeeland. Wethouder Visser van Goedereede was overigen- sébn van de weinigen die het opnam voor Zeeland, maar hij toonde zich een gloedvol pleitbezorger: 'Als u bij ons met uw rug naar Zeeland had gestaan, en u had al die schoorstenen aan de horizon gezien, dan had u geweten Goeree hoort bij Zeeland'. PAGINA 13 trainen Wat betreft het inbreken in de cao's hebben de bewindslieden de waarschu wing vanuit de maatschappij „dus goed begrepen", zo zei FNV-voorzitter Kok donderdagmiddag. Er bleef onder het gras echter een adder over die voor de vakbonden reden ge noeg is om met de acties door te gaan. Volledige doorvoering van Den Uyl's oorspronkelijke plannen zou werkne mers in geval van ziekte terugwerpen op 80 procent van hun loon. Met de thans in voorbereiding zijn de maatre gelen schiet men er nog altijd een pro cent of acht bij in. Oorzaak daarvan is dat voortaan tij dens ziekte premie moet worden be taald voor de ziektewet en de wao; tot dusver is dat niet nodig. Het voordeel tje daarvan is voor de werkgevers; zij zijn bij cao in het algemeen gehouden tot het doorbetalen van het volledige netto-loon In de nu door Den Uyl ontworpen rege ling moet wel premie worden betaald en de werknemer zal die zelf moeten dra gen. Hij mag haar niet afwentelen op de werkgever. Dientengevolge zou de werknemer tijdens ziekte terugvallen Aanvulling tot 100 procent van het loon zal wel worden toegestaan maar dat zal slechts kunnen gebeuren bin nen de grenzen die het kabinet voor de totale loonstijging toestaat. Dat wil zeggen dat de lonen dit jaar inclusief de prijscompensatie en de eventuele aanvulling van het ziekengeld met niet meer dan 6 procent mogen stijgen. In feite betekent het. dat van de prijscom pensatie die op 1 juli wordt vastge steld een deel niet zal moeten worden gegeven; dat geld zal apart gehouden moeten worden voor de aanvulling op de ziekengelden. en Uyl en Dales hebben bij het wijzigen van hun plannen in hoofdlijnen aanslui ting gezocht bi] het alternatief dat en kele Kroonleden in de Sociaal-Econo mische Raad vorige week aandroegen. Het ziet er naar uit dat hel in de Tweede Kamer een meerderheid zal vinden. De PvdA, met welke fractie de Kroonleden nauw voeling hebben gehad, zal zich in de nieuwe opzet wel kunnen vinden. Ook het CDA lijkt er niet afkerig van. Onduidelijk is nog of Den Uyl en Dales hun, ook door de Kroonleden gesteun de, plan handhaven om voortaan de eerste vijf in plaats van de eerste twee ziektedagen voor rekening van de werk gevers te laten. De werkgevers zullen (Slot zie pagina 8 kolom 2) Joh an Breel. 'verlost' van studie-peri kelen, kan zich nu volop op het komen de zomerseizoen voorbereiden. De Vllsslngse Marathon-atleet, ook suc cesvol in cross-wedstrijden, stelt, toch het 'baangebeuren' voorop. Breel (26) over zijn nieuwe tralnlngsmogelijkhe- den 'Ik kan er nu volledig tegen aan gaan om nog wa t aardige tijden neer te zetten'. PAGINA 11 ramp Canada is aan een ecologische ramp ontsnapt by het zinken van een Rus sisch schip afgelopen dinsdag. Door een toeval had een ander Russisch schip nucleair materiaal uit Canada aan boord genomen. Het transport van uranium naar de Sowjet-Unie om daar verrijkt te worden, heeft in Cana da tot heftige emoties geleid Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. DEN HAAG Minister Den Uyl en staatssecretaris Dales hebben afgezien van de korting met 20 procent op het ziektegeld. Zij deelden dit donderdag tijdens een persconferentie mee. Nieuw voorstel Warschau-pact bij MBFR-gesprekken WENEN (RTR - UPI) - De landen van het Warschaupact hebben donderdag een voorstel gedaan bij de al negen jaar slepende MBFR-onderhandelin- gen tussen oost en west over troepen- vermindering in Midden-Europa. De Poolse delegatieleider. Stanislav Przygodzki. zei dat het voorstel er in voorziet dat in eerste fase de Amerika nen en de Russen hun troepen in Mid den-Europa verminderen met respec tievelijk 13.000 en 20.000 man. Het uit eindelijke doel is een gelijke troepen sterkte van 900.000 man. Van de kant van de NAVO werd hetvoorstel bekriti seerd wegens het ontbreken van precie ze cijfers over de sterkte van de War- schaupact-troepen. Een woordvoerder van het westelijk bondgenootschap verklaarde dat het voorstel 'zeer nauwgezet' zal worden bestudeerd De stijging van de investeringen wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het duurder uitvallen van ai geplande pro jecten. Volgens Esso-dixecteur Van Duijvenboden zal zijn maatschappij de ze projecten uitvoeren, ondanks het feit dat de winsten uit de opbrengsten van het aardgas voor Esso en Shell geza menlijk met één miljard gulden zijn te ruggelopen. Het duurder uitvallen van de nieuwe installaties van Esso wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door het zoge naamde flexicoker-project in het Euro- poort-Botlekgebied In 1980 schatte men de bouwkosten van deze installa tie op anderhalf miljard. Nu is dat opge lopen tot 2.5 miljard. Esso zegt verder, dat er 500 nieuwe ar beidsplaatsen bij het bedrijf zelf zullen Aan een reeks stakingen bij de Britse Spoorwegen die het staatsbedrijf in de afgelopen zes weken naar schatting 85 miljoen pond ongeveer 400 miljoen) aan inkomstenderving heeft gekost, is donderdagochtend vroeg een eind ge komen door een akkoord tussen de di rectie en vertegenwoordigers van de machinisten. De spoorwegen zijn nu bereid een eer der overeengekomen loonsverhoging van drie procent direct te betalen ZEIST-De medische commissie van de KNVB ziet geen aanleiding over te gaan tot een controle op doping via de klassieke middelen in het Nederlandse voetbal. Die conclusie wordt getrokken na het ongeveer één jaar geleden ge houden dopingonderzoek in het betaal de en amateurvoetbal ide top), omdat het aantal positieve gevallen op 712 on derzochte urinemonsters minimaal iéén procent) is. Het onderzoek, dat heeft plaatsgevonden bij het pharma- cologisch laboratorium van de Nij meegse universiteit, geeft nog geen uit sluitsel over de aanwezigheid van niet toegestane spierversterkingsmiddelen, de anabole steroiden. Daarover kan pas worden bericht nadat de identiteit van anabole steroiden dan wel van hun omzetlingsprodukten, ondubbelzinnig is vastgesteld. Oostenrijker opvolger Van Boven bij VN NEW YORK (DPA) - De Oostenrijkse diplomaat Kurt Herndl (49) zal de Ne derlander Theo van Boven opvolgen als directeur van de VN-afdeling voor de rechten van de mens in Genève. Op 10 februari werd bekend dat de ambts termijn van dr. Van Boven, die eind april afloopt, wegens beleidsverschil- len met het VN-hoofdkwartier in New York niet zou worden verlengd. VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar maakte de benoeming van Herndl donderdag in New York bekend. ontstaan, en schat dat er bij de toeleve ringsbedrijven nog eens 2000 arbeids plaatsen bij zullen komen. koningin Elisabeth Britse vorstin ontzet over foto's Diana LONDEN (RTR) - Het Brits ko ninklijk huis heeft donderdag ver klaard 'ontzet' te zijn over de pu blicatie van 'onthullende' foto's van prinses Diana. Prinses Diana en prins Charles zijn op het moment op vakantie op de Bahamas. Fotografen namen daarbij de gelegenheid waar om plaatjes te schieten, onder andere van de nu bijna zes maanden zwan gere prinses Diana in een strapless- bikini. Een woordvoerder van Bucking ham Palace verweet de fotografen 'smakeloosheid en zei dat de vor stin geschokt' was Bovendien wordt het koninklijk huis over stroomd met telefoontjes van men sen die net zo verontwaardigd zeg gen te zijn over de foto's, aldus woordvoerder Shea. De foto's verschenen in de bladen 'The Sun' dat een oplage heeft van 4,1 miljoen stuks, en in 'The Daily Star' met een oplage van 1.5 mil joen. Het laatste blad had de foto van de prinses in haar volle lengte op de voorpagina met als bijschrift 'de aanstaande moeder in haar mi- niskule kostuum". Prinses Diana MOSKOU (AFP) - In het metrostation Aviamotornaia in het noorden van Mos kou is woensdagavond een roltrap bezweken waarop honderden mensen ston den, zo heeft het Franse persbureau AFP donderdag van geloofwaardige Sow jet bron vernomen. Het ongeluk gebeurde op het spitsuur. Een ooggetuige zei dat de roltrap binnen enkele seconden in elkaar zakte, waarbij enkele honderden mensen op elkaar vielen. Er zouden zeer veel slachtoffers zijn. De metro van Moskou ligt op vijftig meter diepte. Er zou paniek zijn ontstaan waarbij velen onder de voet werden gelopen. Het betrokken station ligt ongeveer tien kilometer van het centrum van Moskou in een industriewijk. (Van onze correspondent) DUBLIN - In onverwacht groten geta le zijn de 2,2 miljoen Ierse kiezers don derdag naar de stembus gegaan om een nieuw parlement te kiezen. De op komst werd op meer dan zeventig pro cent geschat. Dat is verrassend, omdat het nog geen acht maanden geleden is dat de vorige parlementsverkiezingen werden ge houden. Daaruit kwam de coalitierege ring van Fine Gael en Labour voort, on der leiding van premier FitzGerald, die vorige maand ten val kwam. Die val werd veroorzaakt doordat enke le onafhankelijke parlementsleden, van wiens steun FitzGerald afhankelijk was, niet wilden instemmen met het zeer forse bezuinigingspakket van de regering Dit pakket heeft in ieder geval er toe geleid dat de Ierse kiezers, voor het eerst, hun stem op een economisch en financieel programma hebben kunnen uitbrengen. Niet alleen waren de plan nen van de coalitie bekend, ook de grootste oppositiepartij, de Fianna Fail van Charles Haughey presenteerde en kele weken geleden haar ideeën om trent 's lands zieke economie. Tot deze verkiezingen hadden algeme ne verkiezingen in Ierland steeds een sterk lokaal accent, waarbij plannen in de verschillende districten centraal werden gesteld. Dat is met deze verkie zingen naar het zich laat aanzien defini tief veranderd. Het ingewikkelde Ierse verkiezingssys teem zorgt ervoor dat de uitslag op zijn best vrijdagmiddag laat bekend zal zijn Het systeem is dermate gecompli ceerd dat in heel Ierland geen program meur te vinden was om een computer programma te schrijven, waardoor de uitslag eerder bekend zou kunnen zijn. Niemand durft voorspellingen over de uitslag te doen. maar een hoge opkomst wordt gunstig geacht voor de regerings partijen Aan de andere kant houden de gokbureaus het in merendeel op Char les Haughey en zijn Fianna Fail. In de opiniepeilingen hebben de coali tie en Fianna Fail elkaar tot het laatste moment toe in evenwicht gehouden. Het tv-debat dinsdagavond tussen FitzGerald en Haughey, hoogtepunt van een overigens vrij matte verkie zingsstrijd, heeft hierin weinig veran- rterinc jebraoht, KAAPSTAD (RTR UPI) - Het vlagge- schip van de Zuidafrikaanse marine is donderdag gezonken na in aanvaring te zijn geweest met een tanker van de zelfde marine. Het ongeluk, dat plaats vond gedurende een storm op de Atlan tische Oceaan ten zuiden van Kaap de Goede Hoop. heeft waarschijnlijk aan dertien van de 190 opvarenden van het 2.380 ton metende onderzeebootbe- strijdingsfregat President Paul Kru- ger het leven gekost. Ondanks koortsachtige speuroperaties van schepen en vliegtuigen werden de dertien marinemannen gisteravond laat nog steeds vermist Men vreest dat zij met de Paul Kruger in de diepte ver dwenen zijn. Bij de botsing met de be voorradingstanker Tafelberg, die 19 300 ton meet, gedurende een nachtelijke oefening sloeg het fregat lek en zonk binnen korte tijd. Op de tanker vielen geen slachtoffers en het schip icddingsoperatie deel na dat men een lek had weten te dichten. Tien tot vijftien minuten na de aanva ring moest de commandant van de Paul Kruger aan de 190 opvarenden bevel ge ven het schip te verlaten. De marine van Zuid-Afrika is van bescheiden om vang Het is in verband met het wapen embargo tegen dit land niet waar schijnlijk dat het verlies van de Paul Kruger binnen afzienbare tijd gecom penseerd kan worden. >m een brede maatschap pelijke spraakverwarring te voorkomen zou minister Terlouw van economische za- ken er goed aan doen wan- neer hij in de tweede kamer duidelijkheid schept. Duidelijkheid over aard en omvang van zijn vernieu wend nationaal industrieel programma en over het aandeel dat de oliemaat schappijen Shell en Esso daarin ko mende jaren zullen leveren Er is de af-, gelopen weken toenemend rumoer in verdichtende mist te horen over de vraag of belde oliereuzen uit de extra aardgaswinsten die zij maken en kun nen verwachten (als gevolg van geste gen energieprijzen) wel naar redelijk heid bijdragen aan herstel van econo- 'mie en werkgelegenheid in Nederland. Terlouws voorganger, het huidige WD- kamerlid Van Aardenne, heeft over de ze aangelegenheid zo'n anderhalf jaar terug afspraken gemaakt met Shell en Esso in wat tegenwoordig heet een 'he ren-akkoord'. Shell en Esso zijn naast de overheid aandeelhouders in de op brengst van Nederlands lucratiefste bron van inkomsten, het aardgasveld in het Groningse Slochteren. Omdat de beide multinationals automatisch mee profiteerden van de extra baten die de klimmende energieprijzen via de afeet van aardgas opleverden wilde de vorige regering zich ervan verzekeren dat die méér-winst ten goede zou komen aan de Nederlandse economie. Oud-minister Van Aardenne had daarbij de keus tus sen vergroting van het staatsaandeel in de aardgaswinsten en een vergelijk met Shell en Esso om de extra winst in Ne derland om te zetten in investeringen en dus werkgelegenheid. Van Aardenne koos voor het laatste en legde uitgangs punten daarover vast in een briefwisse ling. een gentlemen's agreement. Vandaag (vrijdag) vergadert het ka binet-Van Agt voor de tweede keer over de kwestie van de aardgaswinsten van Shell en Esso. En dat gebeurt dan nadat minister Terlouw bij herhaling te kennen heeft gegeven dat hij in princi pe wil vasthouden aan de met de olie maatschappijen gemaakte afspraken, nadat hij over die stellingname onder zware kritiek is komen staan van de kant van de PvdA en ook zijn eigen D'66-fractie ln het parlement, nadat er over de kwestie ook binnen het kabinet verdeeldheid is ontstaan. Verdere afro ming van de aardgaswinsten - 'halen waar nog wat te halen lijkt' - is in het huidig neergaand economisch getij een gewild politiek jachtgebied. De PvdA heeft er bij de kabinetsformatie een hard punt van gemaakt. In het regeer akkoord van CDA, PvdA en D'66 is al leen de afspraak gemaakt dat het staatsaandeel in de kleinere aardgas velden (Slochteren dus uitgezonderd) zou worden verhoogd. Maar dat verhin derde niet dat -ook in de tweede kamer - de aandrang om Shell en Esso steviger aan te pakken met de dag groter is ge worden. Bij de algemene beschouwin gen in oktober 1981 nam de tweede ka mer een motie aan. waarin minister Terlouw werd opgedragen met de beide oliemaatschappijen nieuwe afspraken te maken over investering van de grote aardgaswinsten in Nederland. En mi nister Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) ging een maand nadien al een stap verder door alvast één miljard van die aardgaswinsten voor zijn ba nenplan te reserveren. De gedeeltelijke loonmaatregel, de aangekondigde 'soli- dariteitsheffing" en de (nu deels inge slikte) voornemens van het kabinet om te korten op de ziektegelden hebben de sfeer rond de kwestie van de extra aard- gaswinsten van Shell en Esso er alleen maar grimmiger op gemaakt. Toch liggen gelijk en ongelijk in deze affaire heel wat ingewikkelder dan in de opgeklopte discussie van de laat ste weken voorgesteld. Daarom is van vitaal belang dat om te beginnen alle geheimzinnigheid rondom de inhoud van het door Van Aardenne met Shell en Esso gemaakte 'heren-akkoord' wordt weggepoetst. Pas dan namelijk kan enig zicht komen op de vraag hoe het precies is gesteld met de omvang- van de extra aardgasbaten die bij de twee oliemaatschappijen binnenstro men en hoe zij hun afspraken nakomen door garant te staan voor investeringen met als direct en indirect gevolg werk gelegenheid. Daarbij zou dan tevens helderheid kunnen worden geschapen over wat wel en wat met tot de investe ringen uit het aandeel van de extra win sten moet worden gerekend Geeft een dergelijk overzicht aanleiding tot de conclusie dat Shell en Esso tekortschie ten bij het nakomen van de afspraken dan zal de regering gehouden zijn de voorwaarden aan te scherpen. Daar staat tegenover dat het bepaald niet van wijze politiek zou getuigen, wan neer het kabinet - zoals hier en daar al gesuggereerd de afgelopen weken - er toe zou overgaan om eenzijdig in te bre ken in de gemaakte afspraken. Een der gelijke voorbarige maatregel zou ertoe kunnen leiden dat dc oliemaatschap pijen tot tegenactie besluiten en hun investeringsplannen op de helling zet ten. Tenslotte kunnen ze daarmee over al terecht. Bovendien is nog op geen enkele manier aangetoond dat louter afromen van extra winsten door de overheid wel op korte termijn tot meer arbeidsplaatsen (en dan vooral in de marktsector) zou kunnen leiden. De aankondiging van Esso, gisteren, dat er van die kant 2 miljard méér zal wor den geïnvesteerd dan aanvankelijk voorgenomen, is in ieder geval een aan duiding dat (de wil tot) parlementaire controle op een 'heren-afspraak' haar uitwerking niet mist vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1