Provincie wil gifstoffen opslaan in havengebied WALCHEREN SLACHTOFFER VAN BEZULNLGLNGEN DELTA WERKEN Directie Hoechst weigert FNV-bestuurder toegang Brand verwoest woning in buurtschap Zandstraat Akkoord over herinrichting van bedrijfsterreinen in Terneuzen almanak Pleidooi landschapsbehoud vooraanstaandeZeeuwen MET HA VENSCHAP VLISSINGEN TERREIN ZOEKEN Vrees dijkgraaf mr J. A. Lantsheer DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 PZC/ provincie OOSTBURG/MIDDELBURG - De provincie gaat met de directie van het Havenschap Vlissingen op zoek naar een terrein in het havengebied waar zo nodig chemisch verontreinigde grond tijdelijk opgeslagen kan worden. Dat gebeurt in overleg met de provinciale waterstaat. Het terrein wordt tijdelijk voor de opslag gebruikt als blijkt dat er in de provincie chemisch veront reinigde grond afgegraven zal moeten worden. Of dat nodig is moet duidelijk worden uit de conclusies van de oriënterende onderzoeken die op elf plaatsen in de provincie zijn gedaan. 3ij die proeven is gezocht naar veront- de vergadering van volgende week waarbij de verspreiding van chemische dinsdag mee worden geconfronteerd. stoffen in de bodem wordt bekeken. Ie- De tweede fase van het onderzoek, vert waarschijnlijk eind maart al resul- einigde grond op elf 'verdachte' plaat sen in Zeeland, waaronder de plaatsen van tien voormalige gasfabrieken en het bedrijfsterrein van het metaalvere- delingsbedrijf 'Cruson bv' in Breskens. Uit de voorlopige resultaten is al komen vast te staan dat het terrein van de ou de gasfabriek m Tholen en bij 'Cruson bv' in Breskens ernstig verontreinigd zijn. Bij Cruson zitten zware metalen, oplosmiddelen en aromaten in de bo dem. Volgens de provinciale water staat. die de onderzoeken coördineert, zal hier waarschijnlijk verontreinigde grond moeten worden afgegraven. De conclusies van de oriënterende bodem onderzoeken zijn dinsdagavond be sproken door de deskundigen. Gedepu teerde staten van Zeeland zullen er in Inbraken in drie wohingen Middelburg MIDDELBURG - In de nacht van dins dag op woensdag werd in Middelburg ingebroken in drie woningen. De da ders bezochten panden aan de Ter Ho- gestraat, de Wellinkwervestraat en 't Z anddorp De inbrekers verschaften zich toegang door een openstaand bovenraampje of afgesloten achterdeuren. In totaal wor den twee spaarpotjes. 870 gulden, een portemonnee en een horloge vermist. Bemanning Zeeuwse sleepboot kwam bij bergen jacht in de problemen CADZAND - Bemanningsleden van de sleepboot 'Zwitserland' van Willem Muller zijn in de nacht van maandag op dinsdag in moeilijkheden geraakt bij de berging van een jacht op de Wes- terschelde ter hoogte van Cadzand. De opvarenden van het jacht, 'De Cara- ban' zonden via Scheveningen-Radio noodsignalen uit. Dat gebeurde tegen een uur of tien maandagavond. Het jacht kwam in moeilijkheden in de Wielingen. De 'Zwitserland' snelde di rect toe om hulp te bieden. Er werd een rubberboot uitgezet, maar toen die in de branding in de buurt van het strand van Cadzand terechtkwam, ontston den de problemen. De rubberboot met aan boord de kapitein van de 'Zwitser land' en een matroos sloeg om. De twee mannen wisten zich in veiligheid te stel len. liepen het strand op en belden een taxi. Die bracht hen naar Breskens. waar het communicatievaartuig 'Wa terstroom' van Muller hen oppikte en weer aan boord van de 'Zwitserland' bracht. De sleper zag in de loop van dinsdag ochtend kans de 'Caraban' op sleep touw te nemen en af te leveren in de haven van Breskens. GOES - Op initiatief van het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming heeft een aantal 'voor aanstaande' Zeeuwen zijn be zorgdheid uitgesproken over de Zeeuwse natuur. Ze doen dat in een open brief die is gericht aan de leden van provinciale staten van Zeeland en aan de Zeeuwse na tuurbeschermingsorganisaties. In de brief wordt gesteld dat de Zeeuwse natuur en landschap on ontbeerlijke elementen zijn voor het welzijn van alle Zeeuwen en hun gasten. De in totaal 55 onder tekenaars van de open brief doen een beroep op provinciale staten een duidelijk beleid ten aanzien van natuur en landschap te voeren en dat mogelijk te maken door daarvoor voldoende middelen ter beschikking te stellen. Daarnaast wordt er in het schrijven op gewezen dat het van bijzonder belang is dat in brede kringen be kendheid bestaat over de nood zaak van natuur- en landschapsbe houd. De gesprekken over de ont werp nota natuur- en landschaps bescherming hebben volgens de ondertekenaars nogmaals aan het licht gebracht dat het besef daar over nog onvoldoende is. Ze achten een gericht voorlichtings- en edu catiebeleid door de provincie dan ook ten zeerste gewenst. Om die re den wordt in de open-brief een be roep gedaan op de Zeeuwse natuur beschermingsorganisaties daarop in te haken. ..Een vernieuwde en grotere inspanning op dat terrein kan (mede) de basis van de natuur bescherming verbreden'zo schrijft men. De ondertekenaars van de briefstellen dat in tijden van minder economische voorspoed niet het behoud van natuur en landschap ter discussie moet wor den gesteld ..Een gezond en leef baar milieu is voor ieder van ons en na ons van groot belang", aldus de 55 'vooraanstaande' Zeeuwen taten op, Pas aan wordt besloten over het al of niet afgraven van vergiftigde grond. Mocht dat gebeuren dan heeft de provincie in ieder geval een terrein no dig waar de vergiftigde grond tijdelijk gestort kan worden. De directeur van het Vlissingse havenschap, J. van Ko nijnenburg. kreeg woensdag van zijn raad van bestuur toestemming, om al vast met de provincie en provinciale waterstaat op zoek te gaan naar een dergelijke opslagmogelijkheid op het gebied van het havenschap. Gedeputeerde W. Don. die woensdag morgen bij de vergadering van het ha venschap zat en 's middags praattemet burgemeester C Spijkerboer van Oost burg. verwacht dat alle terreinen in de provincie, waar vroeger gasfabrieken hebben gestaan, in de nabije toekomst nader onderzocht zullen worden. De re sultaten van de onderzoeken bij tien van dergelij ke terreinen geven daar vol gens hem alle aanleiding toe. Urgentielijst De provincie moet voor eind februari voorstellen doen bij het ministerie over de lokaties, die in 1982 onderzocht zouden moeten worden op de aanwe zigheid van gif. Die lijst kan in mei nog worden aangevuld. Gedeputeerde Don verwacht dat het terreintje bij 'Cruson Toys', tegenover het bedrijf van 'Cruson' in Breskens, dan voor bodemonderzoek zal worden aangemeld. Bjj 'Cruson Toys' is volgens oud-werknemers ook giftig afval - waar onder cyaniden - gestort door 'Cruson' Bij het eerste onderzoek in Breskens is die mogelijke stortplaats echter nog niet bekeken. Dat zal in de komende maanden alsnog gebeuren, De gedeputeerde praatte gisteren met burgemeester Spijkerboer van Oost burg over de lijst van nieuwe 'verdach te' plaatsen die binnenkort door de pro vincie moet worden ingediend bij het ministerie. BEZOEK NIET VOORAF AANGEKONDIGD VLISSINGEN - De directie van Hoechst Holland NV in Vlissingen-oost heeft woensdag een demonstratieve vakbondsbijeenkomst in de kantine van dat bedrijf verhinderd. Tijdens die bijeenkomst had districtsbestuurder Bram Oudenaarden van de Industrie bond FNV de werknemers nog eens het standpunt van de vakbeweging ten aanzien van de ziekengeldplannen uit een willen zetten. Bovendien had hij hen op de hoogte willen stellen van de stand van zaken omtrent de invoering van een 4/GE ploegendienst. De onder handelingen daarover met de Hoechst- directie verlopen veel te naar de zin van de Industriebond. De Hoechst-directie had Van Oudenaar den echter te kennen gegeven dat hij niet op het terrein toegelaten zou wor den. Toen de districtsbestuurder zich gister middag even na twaalven bij de portier meldde, werd hem inderdaad de toe; gang geweigerd. Voor de districtsbe stuurder zat er toen weinig andprs op dan zijn verhaal aan de poort via een geluidsinstallatie af te steken. Een woordvoerder van Hoechst verklaarde woensdagmiddag dat de directie de vakbondsbestuurder van het terrein had geweerdomdat zij niet tijdig ge noeg door de Industriebond op de hoog te gesteld zou zijn van de voorgenomen bijeenkomst. „Normaal gesproken heb ben vakbondsbestuurders toegang tot het bedrijf, mits dat vooraf wordt aan gekondigd. En dat is niet gebeurd. We hebben er alleen kennis van kunnen ne men via een pamflet dat 's morgens bij de poort werd uitgereikt. En het is bo vendien niet gebruikelijk dat districts bestuurders gebruik maken van de faci liteiten van het bedrijf om toespraken te kunnen houden tot het personeel", aldus de heer J. W. Ensing, hoofd van de afdeling personeelszaken. VROUWENPOLDER - Landbouwers in Meliskerke en omgeving ondervinden veel schade van muskusratten. Dit werd woensdagmiddag duidelijk uit opmerkingen vanuit het publiek tijdens een districtsvergadering van het Waterschap Walcheren in Vrouwenpolder. Het schap heeft voor de bestrijding van de diersoort dit jaar meer dan honderdduizend gulden uitgetrokken In 1981 zijn er op Walcheren bijna 1800 muskusratten ge vangen. het jaar daarvoor nog 850. Het dagelijks bestuur van het waterschap maakte woensdag duidelijk nog met te weten w ai ueze i o inhouden. Het hoge vangstcijfer kan betekenen dat de ratten worden teruggedrongen maar ook is mogelijk dat het hoge cijfer in de hand wordt gewerkt door het aanwezig zijn van steeds grotere hoe veelheden muskusratten. Het publiek drong er bij het bestuur van het schap op aan om de zaak ernstig te nemen. Hoofdingeland J A Heyse zegde dit toe en meldde verder dat in dit verband bekeken wordt of er rijkssteun te verkrijgen is voor de ratten vangst. TERNEUZEN - De raad van bestuur van het Havenschap Tcrneuzen is woensdagochtend akkoord gegaan met een herinrichting van de bedrijfs terreinen langs de Massagoedhaven en de Zevenaarhaven. De terreinen zijn in gebruik bij Aug. de Meyer bv en Ovet bv. In het verleden ontstonden er pro blemen toen De Meyer vreesde dat de opslag van grote hoeveelheden kolen op de terreinen van 'de buurman' ge volgen zou hebben voor de papieraan- voer daar vlakbij. Het havenschap wilde allang verande ring in de situatie brengen. Onlangs vonden het havenschap en de betrok ken bedrij ven elkaar: er werd een herin richtingsplan op papier gezet, dat woensdag ook door de raad van bestuur van het havenschap werd goedgekeurd. RAAD VAN BESTUUR HA VENSCHAP: Directeur W. H. Blok toelichtend: „H« is de bedoeling dat binnen vyf jaar alle terreinen aan het Zuiderdok naarOvel gaan, terwijl De Meyer zich meer zal richten op de Zevenaarhaven. Hoeol wat precies hangt natuurlijk mede i! van te plegen marktonderzoek, van dt economische situatie. Maar het herb richtingsvoorstel dat nu op tafel ligt kan het begin zijn van een groten transactie". Burgemeester C. Ockeloen van Temeu zen stelde vast dat het herinrichtings plan bijdraagt tot een goede verte ding tussen de bedrijven. De leden van de raad van bestuur constateerde! voorts tevreden dat met de 'herverka veling' een lang gekoesterde wens e vervulling gaat. Bouw installatie waterzuivering Ritthem dure zaak vu VROUWENPOLDER - De voorge- nomen bouw van de riiolwaterzui- Zi< veringsinstallatie bij Ritthem Ha gaat gezinnen op Walcheren per Wt jaar negentig gulden kosten aan zuiveringslasten. Dit deelde dijk- graaf mr J. A. Lantsheer woens dagmiddag desgevraagd mee tij- yi dens een vergadering van het Wa- t? terschap Walcheren in Vrouwen- z> polder. Hi Met de bouw van de installatie zal waarschijnlijk volgend jaar kun- nen worden begonnen. Ze gaat hes r waterschap per jaar ongeveer zes I miljoen gulden aan rente, aflossing en exploitatiekosten vergen. Dit I brengt per vervuilingseenheid een u kostenstijging van dertig gulden met zich mee en per gezin van ne- vi gentig gulden. De werkelijke kos- J ten zouden veertig gulden per een- jj heid bedragen. Meevaller is echter dat het waterschap na het gereed- K komen van de zuiveringsinstallatie g niet langer aan het rijk zal behoe- ven te betalen voor het lozen van ongezuiverd rioolwater op de Wes- terschelde. Het gaat daarbij om een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden per jaar Geluidsapparatuur ontvreemd bij inbraken in Hulst HULST - In Hulst werden in de nacht van dinsdag op woensdag drie inbra ken gepleegd. Inbrekers kwamen de la- gereschool 'De Ark' aan de Tabaks straat binnen na het vernielen van een klapraampje. Zij verdwenen met een radio, een pick-up en een cassettedeck. De radiozaak van S. aan de Steenstraat kreeg eveneens ongewenst bezoek. De daders vernielden daar allereerst een toiletraampje, waarna een binnendeur werd ingetrapt. Volgens de eigenaar van de zaak wordt er niets vermist. De kantine van de voetbalvereniging HW'24 aan de Zandstraat was ook het doelwit van inbrekers Aan de achter kant van het gebouw werd een ruit inge slagen waardoor de daders naar binnen kwamen. De onbekenden braken daar een Qipper-automaat open, waar echter geen geld in zat De inbrekers verdwe nen toen met legen handen. ZEEUWSE Boot Van de week zijn de leden van de statencommissie, die de provincia le veerboten in de gaten houdt, naar Den Haag geweest. Daar was het spannend, omdat er duidelijkheid zou komen over de vraag of Zeeland nog op een derde dubbeldekker kan rekenen en wat dat dan voor de gebruikers van de veren zou kosten. In de tweede kamer vond men dat die nieuwe dubbeldekker er maar moest komen. En de minister hield zich. m de eerste ronde, wat op de vlakte over extra tariefsverhogin gen. die daarvan het gevolg zouden zijn. Pas later zei hij, dat er toch wel be hoorlijk aan de tarieven gesleuteld zou kunnen worden. Maar toen waren de leden van de Zeeuwse botencommissie alweer in de bus naar huis Het Zeeuwsvlaamse deel van de commissie moest de laatste boot halen. Bram Oudenaarden spreekt enkele Hoechst-medewerkers toe VROUWENPOLDER Walcheren dreigt het kind van dc rekening te wor den van de bezuinigingen van de rijks overheid. Het gebied kan wel eens het sluitstuk worden bij het op Deltahoog te brengen van de zeeweringen in het land. Deze vrees uitte woensdagmid dag mr J. A. Lantsheer, dijkgraaf van het Waterschap Walcheren. De uitspraken werden gedaan tijdens de vergadering van de districten Noord en Oostwatering van het schap, gehou den m Vrouwenpolder De heer Lants heer merkte op dat de huidige ontwik kelingen bij het ministerie van verkeer en waterstaat bange vermoedens op roepen Op dat departement is men op het ogenblik bezig met het maken van een lijstje van de werkzaamheden die in het raam van de Deltawerken nog ver richt moeten worden. Gezien de geringe financiële middelen zullen daarbij keu zes gemaakt worden waarbij besloten wordt eerst die werken uit te voeren die het meest nodig zijn. Walcheren dreigt daarvan, volgens de dijkgraaf, voor zijn beveiliging tegen de zee het slachtoffer te worden. „We zitten nu aan het einde van de rit van de Deltawerken. De gebeurtenis sen van 1953 liggen al weer een poos achter ons. Daarbij komt dat de schat kist leeg is Walcheren had vroeger, in vergelijking met andere landsdelen. zeewaterkeringen die aan een redelijke eisen voldeden. Vandaar dat eerst an dere zwakke punten zijn aangepakt. Daardoor dreigt het eiland nu in een achterstandsituatie terecht te komen Dat hebben we niet verdiend, zeker niet wanneer we kijken naar hetgeen er vroeger allemaal al gedaan is om het eiland tegen het zeegeweld te bescher men" aldus de dijkgraaf woensdag in Vrouwenpolder Hoofdingeland J. A. Heyse en hoofd van de technische dienst ir H. Visser hielden het honderdkoppige publiek voor welke gevolgen de financiële moeilijkheden bij de rijksoverheid kunnen hebben. De werkzaamheden aan Boulevard Evertsen komen (voor wat het aandeel van het waterschap betreft) volgende maand gereed. Om trent het tijdstip van uitvoering van andere beveiligingswerken is echter geen enkele zekerheid. Dit geldt bijvoorbeeld voor de verbete- ringswerken (op hoogte brengen die aan Delta-eisen voldoet) van de West- kapelse zeedijk. De plannen hiervoor zijn inmiddels als geruime tiid inee- diend. Wanneer het geld komt is vol strekt onzeker. Het bestek voor de werkzaamheden tussen de Vlissingse Buitenhaven en de Schorepolder is klaar. Ook hier 'mist' omtrent tijdstip van uitvoering en goedkeuring. De verbeterings- en versterkingswerk zaamheden aan de duingebieden de Vij geter (bij Dishoek) en Zwanenburg (vanaf'het Nollestrand bij Vlissingen) zijn vrijwel gereed. Gewacht wordt nog op reacties en adviezen van de gemeen te Vlissingen en instanties voor natuur en landschap en dergelijke In Domburg cn omgeving (onder meer bij golfterrein) zijn onlangs voorlopige voorzieningen aangebracht in de vorm van duinvoetverdedigingswerken. De ze moeten voorlopig het gevaar van duinafslag inperken. Het probleem van duinafslag doet zich ook voor in de omgeving van Oranjezon bij Oostka- pelle. Definitieve oplossingen voor Oranjezon en Domburg en omgeving hangen echter volledig af van de op stelling van minister Zeevalking en zijn departement van verkeer en wa terstaat. Vooralsnog, deze sombere conclusie kwam steeds naar voren, lijken de werkzaamheden In Vlissingen een voor lopig eindstation. Op het ogenblik wordt daar nog gewerkt aan het aan brengen van een 18 meter brede asfalt- bedekking. Dit karwei, op de boulevard Evertsen. kan binnen vier weken ge klaard zijn. Het asfalt loopt niet door tot de bebouwing. Een kleine strook be houdt een kleiondergrond Dit omdat asfalt, by vernieuwing van kabels onder de grond en zo. teveel vertraging geeft, De gemeente Vlissingen zal de asfaltla- gen. zoals ook op andere delen van de boulevard gebeurd is, voorzien van sier bestrating en dergelijke om het geheel een draaglijker aanzien te geven. SAS VAN GENT - In buurtschap 'De Zandstraat' bij Sas van Gent is woens dagmiddag een woning door brand volledig verwoest. De brand brak om kwart voor twaalf uit nadat de eige naar, die in de schuur aan het werk was, in de keuken een pan met soep op het vuur had gezet. Even later stond hel huis in lichterlaaie. Het korps Philippine van de vrijwillige brandweer was binnen enkele minuten ter plaatse, waarna vijf minuten later assistentie werd verkregen van het korps Sas van Gent met twee wagens. Het vuur werd bestreden met drie hoge- drukstralen. het sein brand meester kon tien minuten later worden gegeven. Het vuur breidde zich bijzonder snel uit in de pas verbouwde woning. Dit kwam door het vele houtwerk in de woning. De technische recherche kon daardoor de rechtstreekse oorzaak moeilijk ach terhalen. Tijdens het blussen ontplofte op zolder nog een gasfles die voor uitbreiding van de brand zorgde. De gasflessen buiten Vernielingen bij inbraak in lts De brand in de woning in De Zandstraat in volle hevigheid. VUUR BREIDDE ZICH SNEL UIT in Terneuzen TERNEUZEN - Bij een inbraak in de (nieuwe) lts aan 't Zwaantje in Terneu zen is voor circa 1.000,- vernield. De dader(s) drong(en) het gebouw dinsdag binnen. Er wordt niets vermist Brandweerlieden haalden een aantal gasflessen weg om te voorkomen dat den door de brand in de woning zouden ontploffen. De explosie van een gasjles zolder zorgde voor uitbreiding van de brand de middag de dakkapellen en kop^ t veis gesloopt wegens dreigend gevaz voor instorting. De bewoners waren t* ®Zu gen brandschade verzekerd. Het scha- debedrag is nog niet bekend. konden door de brandweermensen in veiligheid worden gebracht. De nablus- singswerkzaamheden duurden nog ruim een uur De dienst gemeentewer ken Sas van Gent heeft in de loop van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2