PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ugabe legering zet Nkomo uit van Zimbabwe de ARRFSTATIFC.OLF IN POLEN Hoogovens wil miljard steun Kepies tegen kepies Nieuwe tegenvallers Oosterscheldebudget kleintjes IAPU-LEIDER BESCHULDIGD VAN SAMENZWERING Thelonious Monk overleden ZEEVALKING: GEEN EXTRA GELD Grootscheepse controle door hele land ABI M Vrij koud Droog weer en enkele opklaringen, gtödagtemperaluur ongeveer 2 gra- jin. Matige oostenwind, in het Wad- faigebied nu en dan krachtige wind. 25e jaargang no. 41 onderdag 18 februari 1982 GRONINGEN - Er komt de volgende week definitief geen tweede proef met het muni tietransport per trein door Noord- en Oost- Nederland. Het Amerikaanse leger besloot woensdag het schip dat voor de aanvoer wordt gebruikt, de American Ranger, door te sturen naar het Duitse Norderham. Dit vanwege het feit dat de Eemshaven vol gende week kampt met ruimtegebrek aan de Handelskade. De American Ranger zou daar door minstens enkele dagen en mogelijk zelfs een week moeten wachten op het lossen. Minister Ed van Thyn (binnenlandse zaken) noemde het niet doorgaan van het tweede munitietransport via de Eemshaven een „he le rare zaak. We hebben in de sfeer van de openbare orde alles voorbereid en een breed beraad gehouden over hoe het zo veilig moge lijk zou kunnen. Nu is het ter elfder ure afge blazen. Het is een vreemde gang van zaken dat we dat zo laat hebben gehoord". (Van onze correspondenti BONN - De Westduitse regering wil reizen van ministers, staatssecretarissen en hoge ambtenaren naar de Sowjet-Unie beperken en het economisch samenwerkingsverdrag met Moskou strikter handhaven. Deze maatregelen behoren volgens rege ringswoordvoerder Becker tot de met de NA- VO-bondgenoten afgesproken 'signalen' in verband met de ontwikkeling in Polen. Ver der wil Bonn geen toestemming verlenen voor een extra generaal-consulaat van de Sowjet-Unie in München en de bewegings vrijheid van Russische diplomaten beper ken. De bondsregering keurde woensdag wel het aardgasbuizen-contract goed. De Bondsrepubliek zal wel doorgaan met het verlenen van humanitaire hulp aan Polen. Regeringswoordvoerder Becker zei. dat Bonn niet zal proberen SPD-ff actievoorzitter Herbert Wehner ervan te weerhouden vrijdap naar Warschau te reizen. IALISBURY (AFP) - Joshua Nkomo. minister 3 4LISBURY (AFP) - Joshua Nkomo, minister zonder portefeuille in de regering van premier obert Mugabe, is woensdag met drie andere leden van zijn Patriottisch-Frontpartij uit de gering verwijderd. Dit heeft de eerste-minister woensdag bekendgemaakt. De maatregel is tnomen na het ontdekken van geheime wapenopslagplaatsen van de partij van Nkomo die estemd waren om strijd te ontketenen tot omverwerping van het bewind van Mugabe. Premier Ingabe deelde op een persconferentie mee dat de ministers op strategische plaatsen over het land erspreid wapens hadden opgeslagen ter voorbereiding van een coup die het leven van twee liljoen onschuldigen had kunnen kosten. (halve Nkomo werden de minister geen Zapu-leden wilde straffen die niets te maken hadden met het beramen van de coup. De twee ministers, Daniel Ngwenya van telecommunicaties en Clement Muchachi van openbare werken, zouden contact met Nkomo moeten opnemen alvorens een besluit te nemen over hun al of niet aanblijven. De premier deelde mee dat het recht zijn loop zou hebben wat de samen zweerders betrof, maar dat zijn kabi- Premier Mugabe had dinsdag besloten vervoer, Josiah Chichinamano. de van natuurlijke hulpbronnen, tóeph Msika, en de onder-minister van iljnbouw, Jini Mtuta, ontslagen. Twee ulere ministers van Nkomo's Zapu- utij mogen blijven. Mugabe zei dat hij net een grotere politieke taak te ver vullen heeft. Hij zei verder dat er naar de loyaliteit van enkele legercomman danten, die voortkwamen uit Nkomo's vroegere guerrillastrijdmacht, een on derzoek zou worden ingesteld. „Er zijn enkele bevelhebbers die naar wij me nen verantwoordelijk zijn voor het verstoppen van wapens". beslag te leggen op ondernemingen die toebehoorden aan Nkomo's Zapu. de minderheidspartner in de coalitie met Mugabe's Zanu. Die bedrijven waren volgens de permier opgekocht om er wapens te verbergen. BIJ zoekacties in de afgelopen weken werden ca. 40 voor raden wapens, waaronder SAM-7- luchtdoelraketten en munitie aange troffen. De Zanu heeft 57 zetels in het uit 100 leden bestaande parlement tegen 20 voor de Zapu. In de regering van natio- Mocht in Zeeland chemisch verontrei nigde grond moeten worden afgegra ven, dan zal die mogelijk tijdelijk wor den opgeslagen in een gebied van het Havenschap Vllssingen. De provincie wekt met de directie van het Haven schap, in overleg met de provinciale waterstaat, naar een geschikte locatie PAGINA 3 alcohol Nederland Is één van de landen waar hetalcoholgebruik het snelst gestegen li Dat staat ln een rapport voor het Europese Parlement over het groeien de alcoholgebruik in West-Europa. Het rapport signaleert verder dat min- deijarigen op jongere leeftijd steeds meer alcohol beginnen te drinken om van de verdovende middelen af te blij- ambachten Er wordt hard gewerkt om het zestien de eeuwse pakhuis Demarary in Mld delburg ln te richten als ambachten centrum Vanaf 1 mei gaat het een trum. dat zou moeten uitgroeien tot «n bijzondere toeristische attractie voor het publiek open. Alvast een ken nismaking ln de rubriek 'Hoort. Ziet Schrijft' PAGINA 15 indoor Slechts een minimale groep van tien Zeeuwse senioratleten (drie dames en zeven heren 1 heeft ingeschreven voor de Nederlandse Indoorkampioen schappen die dit weekeinde in Rotter dam worden gehouden. Onder hen be vindt ach ook Els Vader. De Zeeland 8port-atlete ziet wel goede winstkan sen op de 200 meter, maar voor de titel op de 60 meter houdt ze duidelijk een slag om de arm. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 14 en 15. Varia: 17 en 18. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. DEN HAAG (ANP) - Om Hoogovens in IJmuiden na het wegvallen van de sa menwerking met het Duitse staalbe drijf Hoesch een goede toekomst te ga randeren zal de rijksoverheid onge veer één miljard gulden in het bedrijf moeten steken. Dit hebben woensdag zowel de raad van bestuur van Hoogo vens als vertegenwoordigers van de vakorganisaties betoogd tijdens een hoorzitting van de vaste kamercom missie voor economische zaken. Volgens drs. J. D. Hooglandt. voorzitter van de raad van bestuur van Hoogo vens, heeft het bedrijf voor de komende jaren investeringsplannen ter grootte van enkele miljarden guldens, maar is het bedrijf niet in staat om dit hele be drag uit eigen middelen op te brengen. De overheid zou kunnen bijspringen door het verstrekken van achtergestel de leningen en eventueel geld uit de pot van de maatschappij voor industriële projecten voorzover het nieuwe activi teiten betreft, zo meent de raad van be stuur. We zijn een volstrekt levensvat baar bedrijf, aldus Hooglandt. Smit-transformstorenfabriek in Nijme gen krijgt van minister Terlouw van economische zaken tot 15 maart de tijd om overtuigend aan te tonen dat de produktie van zware transformatoren in Nederland na een reorganisatie van het bedrijf rendabel kan zijn. De minis ter verweet woensdag het bestuur van het Holec-concem, waarvan de trans- formatorenfabriek deel uitmaakt, dat een alternatief voor sluiting, zoals het overlevingsplan van de werknemers, niet bij hem is ingediend. Het was het kamerlid Rob Tazelaar (PvdA) die de minister betrapte op een zwakke plek in zijn excuus van onwe tendheid. De samenwerkende Elektri- citeitsproduktie Maatschappijen (SEPl hebben drie miljoen gulden per jaar toegezegd voor de komende vijf jaar om de transformatorenfabriek in stand te houden, aldus Tazelaar. De vijftien miljoen gulden zal de SEP op brengen in de vorm van prijsverhogin gen voor transformatoren. nale eenheid die na het verkrijgen van onafhankelijkheid gevormd werd, kreeg de Zapu vijf ministersposten te gen 20 voor de Zanu, De overige minis tersportefeuille werd bekleed door een blanke, die niet tot een partij behoort. Leugen Joshua Nkomo heeft de verklaring van Mugabe, dat hij geprobeerd had steun van Zuid-Afrika te verkrijgen voor een coup „een vierkante leugen" genoemd. Desgevraagd zei de woesdag door de peremier ontslagen minister in zijn huis in een voorstad van Salisbury dat bij van journalisten voor het eerst van zijn ontslag had gehoord. ENGLEWOOD (NEW JERSEY) - De Amerikaanse jazzpianist en -compo nist Thelonious Sphere Monk is woensdag in een ziekenhuis in Engle- wood in de staat New Jersey overle den. Monk was 61 jaar. Hij was twee weken geleden na een hersenbloeding opgenomen waar hij niet meer ont waakte uit zijn coma. zo deelde een woordvoerster van het ziekenhuis mee. (Zie ook pagina 19) SALISBURY - Joshua Nkomo, minister zonder portefeuille in de regering van premier Mugabe. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft woensdag voorzichtig maar duidelijk een voor schot genomen op nieuwe overschrij dingen van het budget voor de Ooster- scheldewerken. Hij wilde weliswaar niet ingaan op de stelling van het PvdA-Tweede-Kamerlid dr. Kees Zijl- PARIJS - Kepies tegen Kepies: stakende Franse douaniers, die woensdag voor het Elysee- paleis betoogden, werden op hardhandige wijze door andere overheidsdienaren tegengehou den. stra dat er nu al sprake is van een extra overschrijding van 200 miljoen, maar stelde dat er binnen een paar maanden een nieuwe rapportage komt met mee- en tegenvallers en met „maatregelen die nodig zijn om het negatieve saldo te compenseren". Eerder had de be windsman bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer gezegd dat de werken binnen het huidige bud get moeten worden uitgevoerd. Deze week al stelde hij duidelijk dat op ex tra geld uit de algemene rijksmiddelen niet hoeft te worden gerekend. De be windsman zegde wel expliciet toe dat hij de sluis in het Goese Sas wél wil verbeteren - in tegenstelling tot zijn huidige plannen - als de Raad van de Waterstaat daartoe adviseert. Dat is in het kort geschetst de uitkomst van de begrotingsbehandeling, die dit jaar weinig vuurwerk opleverde en gro tendeels in het teken stond van de moeilijke financiële situatie waarin het Rijk zit en die zwaar op verkeer en wa terstaat drukt, een ministerie dat de af gelopen jaren verhoudingsgewijs veel heeft moeten inleveren. Om nog driftiger snoeiplannen op met name waterkeringen, dringend noodza kelijk voor de veiligheid van de mensen die er achter leven, te voorkomen kwam het WD-kamerlid mr. Henk Koning met zijn al aangekondigde motie Het CDA-kamerlid Eversdijk noemde de motie sympathiek waardoor, samen met „klein rechts", een meerderheid zich aftekende, maar Zeevalking noem de de motie overbodig. Ze strookt, zei hij. geheel met het regeringsbeleid, dat er inderdaad op gericht is niet om finan ciële redenen aan die werken te morre len, „of het water moet ons wel erg ver tot aan de lippen zijn gestegen". Zeevalking stelde wel dat een verdere prioriteitenstelling op het gebied van dijkversterkingen nodig is. waarvoor hij overleg met de betrokken provincies zal voeren. Hij maakte wel duidelijk dat hij eerst de zwakke delen langs de Wes- terschelde wil verbeteren maar zich (Slot zie pagina 6 kolom 4) Het magisch jaar van Zeevalking fTTi én ding is de afgelopen da- Ui gen bij de behandeling van de begroting-1982 van verkeer en waterstaat in de tweede kamer pijnlijk duide lijk geworden de uitvoering van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde is min of meer bepalend voor het uitgavenpatroon van minister Zeevalking. Met sonore stem somde de bewindsman op waar hij de laatste tijd met het kapmes van de bezuinigingen is rondgegaan. Vooral in - wat wordt genoemd - de 'natte waterstaat' en ook bij verkeer zijn forse ingrepen toege past Een operatie onder het motto: „Schaarse middelen en niet te voorko men tegenvallers. Alle vroegere over wegingen moeten kritisch worden be zien." Niet in het minst geldt dat voor onderdelen binnen het totale pakket van de Oosterscheldewerken die niet rechtstreeks met de stormvloedkering zelf en dus met de veiligheid van het gebied te maken hebben. Zeevalking heeft, zoals hij het eerder al eens in een interview met deze krant omschreef, „de franje van de Oosterscheldewerken afgekapt" Vrij drastische bezuinigin gen op 1. de verbreding en verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland, 2. de vernieuwing van de sluis aan het Goese Sas en 3. de bouw van een zoge heten lifsluis in de Oesterdam. Boven dien zal Zeeland, zoals ook al eerder aangekondigd, er rekening mee moeten houden dat de uitvoering van de dijks- verhogingen langs de Westerschelde in het kader van de deltawerken opnieuw verder is doorgeschoven. De minister sluit niet uit dat deze pas in de loop van de jaren '90 zullen zijn voltooid Kortom, in het belang van een onge stoorde voortgang van de con structie van de pijlerdam - destijds be schouwd als toetssteen van het milieu beleid van het kabinet-Den Uyl (1973- 1977) - moet de komende jaren nog veel opzij worden gezet. De minister werd bij de behandeling van zijn begroting niet moe de tweede kamer steeds maar weer opnieuw uit te leggen dat er na voltooi ing van de peperdure stormvloedkering in de Oosterschelde waarschijnlijk weer wat meer ruimte zal ontstaan voor uitvoeren van werken. Hij betitelde 1986 in dit opzicht op een gegeven mo ment zelfs als 'een magisch jaar voor verkeer en waterstaat'. Op het ogenblik is alles erop gericht dat de half open Oosterscheldedam, ondanks forse te genvallers. toch binnen de beschikbare budgettaire ruimte wordt gerealiseerd. Zeevalking kampt in de opdracht die hij zichzelf - op uitdrukkelijke verlan gens vanuit de tweede kamer - heeft ge steld. met de politieke vertaling van de erfenis die zijn voorganger Tuijnman heeft nagelaten. Er was al enige jaren sprake van aanzienlijke financiële pro blemen bij de bouw van de pijlerdam. Tuijnman ontkende ze steeds Voor een goed overleg met het parlement over de voortgang en de consequenties van de Oosterscheldewerken was die houding - zo is achteraf bitter vastgesteld be paald niet bevorderlijk- En dat jaren lange gebrek aan echt harde cijfers over bepaald niet te onderschatten tegen vallers wreekt zich nu in een nogal hardhandige besnoeiingsoperatie van Zeevalking. BÜ de kamerbehandeling van de wa terstaatsbegroting voor 1982 deed zich de afgelopen dagen dan ook het opvallende verschynsel voor dat minis ter Zeevalking werd aangemoedigd om het bezuinigingsmes nu maar wat te la ten rusten Er tekende zich een meer derheid af die zich op het standpunt stelt dat het ministerie eigenlijk al ge noeg heeft ingeleverd. Van CDA en WD kwam zeifis druk op de bewinds man om meer te investeren: in het be lang vooral van de werkgelegenheid. Het departement van minister Zeeval king is namelijk qua opdrachten van groot belang voor de toekomst van de sector van het bedrijfsleven die zich be zighoudt met zoiets ais wegenbouw en aanverwante activiteiten. De positie van de D'66-bewindsman voor deze ka binetsperiode is niet te benyden. Zyn ruimte voor beleid zal hy moeten vin den in de smalle strook tussen verder gaande bezuinigingen en de giganti sche, maar onaantastbare uitgaven voor het Oosterscheldeproject. Alle re den dus om zo snel mogelyk af te steve nen op 1986, 'het magische jaar van de opluchting'. vdM (Van onze correspondent) WENEN - In Polen zijn de laatste 48 uur 3500 mensen gearresteerd tijdens een grootscheepse controle op de nale ving van de voorschriften, in het kader van de oorlogstoestand. Deze controle was tegelijkertijd een represaille maatregel van het militaire regime in verband met het groeiende geweld dat in het bijzonder het afgelopen week end kenmerkte. Volgens het officiële Poolse persagent schap PAP werden by de controle 145,000 mensen betrapt die zich op een of andere manier schuldig hebben ge maakt aan overtreding van de byzon- dere wetgeving, varieren van het over treden van de avondklok tot het reizen van de ene naar de andere provincie zonder de vereiste toestemming De controles werden gehouden op straat, WdlCSG in de spoorwegstations, maar ook by razzia's in woonhuizen. ten en geweld met de partysecretaris sen van alle 49 Poolse voivoid-schap- pen (provincies). Er zyn tientallen on dergrondse kranten verschenen en een aantal daarvan worden ook regelmatig gepubliceerd. Vfcensdag heeft generaal Jaruzelski ge sprekken gevoerd over de golf protes- Woensdag heerste in Warschau verwar ring over de mogelykheid dat de leider van de vakbond Solidariteit, Lech Wa lesa. vrijgelaten wordt om aanwezig te kunnen zyn by de doop van zijn zeven de kind, Mana Wiktoria. die op 27 ja nuari ter wereld kwam. De Rooms-Ka- tholieke Kerk verklaarde zich 'onbe voegd' om beweringen van die strek king door de priester Henryk Jankows- kl te bevestigen of tegen te spreken Jankowski, die Walesa bezocht, heeft de doop van het kind op 7 maart vastge steld. Het ministerie van justitie Het zich over de zaak niet uit Roemenië heeft niet de tegen president Reagan gerichte verklaring van het Oostblok ondertekend die woensdag werd gepubliceerd Daarin wordt de Amerikaanse president ervan beschul digd de Poolse crisis te misbruiken als rechtvaardiging van onbeperkte bewa pening. In Washington werd vernomen dat de Amerikaanse regering in een nieuwe fa se van de reeks sancties de blokkade van enkele Russische exporten over weegt Ook wil ze het krediet van de Sovjet-Unie in het westen beperken. De Amerikaanse kamer van koophan del heeft president Reagan gewaar schuwd geen verdere economische sancties tegen de Sovjet-Unie te treffen. Vlag Vijf Fransen die sympathiseren met Solidariteit hebben woensdag vanaf de tweede verdieping van de Eiffeltn- ren een reusachtige Poolse vlag gehan gen. Deze 50 meter lange en 10 meter brede vlag was voorzien van een zwar- 'ouwband.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1