Q O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Scherpe aanval Poolse regering op priesters Reagan onthult binnen 10 dagen hulpplan voor Caribisch gebied Plannen PZEM en kabelnet heel Zeeland ir MISBRUIK BEZOEKRECHT GEÏNTERNEERDEN9 Bloedbad in Syrië GROTE STEDEN TONEN BELANGSTELLING Ministerie: geen zalm eten uit Amerikaanse blikjes van 210 gram Beraad landbouwprijzen EG-ministers eind maart KAMER WIL VREDESMACHT VOOR EL SALVADOR Fedralie, aren.Dt ïlnemerj de proei i ofditia regie. Dijen vergade- de wed- vastge. b, c en tijdrUle •■rvlietia >og Tow Tour du sendijke dkerkje, flaamst mes); IS 27 jum b); 12 28 au- -);4sep- C). in 225e jaargang no. 40 jVoensdag 17 februari 1982 Yw koud ytelbewolking, maar weinig neerslag, temperatuur om het vriespunt. Mati ge oostelijke wind, maar later op de iag aan de kust en op het IJsselmeer CMJW'A imhvpw-. dom we dij Sc 148 4463 AE goes 01100 20620 EN HAAG (ANP) - De omzet in de Uilhandel is in november 1981 met procent afgenomen ten opzichte idezelfde maand in 1980. Dat blijkt dinsdag gepubliceerde cijfers van Centraal Bureau voor de Statis- daling was het sterkst in de sector inname en overige non-food con sumptiegoederen. Voorbeelden in per centages luiden: doe-het-zelf artikelen min 10, muziekinstrumenten min 17. textiel min 14 en meubelen min 14. De branches gespecialiseerd in de verkoop van voedings- en genotmiddelen stabi liseerden hun omzet ln november 1981 op het niveau van november 1980 (plus 0 procent). Omzetstijgingen deden zich hier voor by de slagers (plus 4 procent) en visverkopers (plus 2 procent). Om zetdalingen daarentegen bij de slijters (min 6 procent) en de verkopers van aardappelen, groente en fruit (min 4 procent). De warenhuizen zagen hun verkopen in november 1981 met 8 pro cent dalen, terwijl de postorderbedrij ven in dezelfde maand 12 procent om zetstijging realiseerden. Het aantal ver kochte nieuwe auto's liep met 16 pro cent terug hetgeen een geldomzetda- ling met zich meebracht van 10 procent. Het aantal verkochte nieuwe bromfiet sen daalde met 1 procent en de hiermee gepaard gaande geldomzet met 2 pro cent. IINE 1 ei o-hHE llemsea MOGait ar inhei wisti Van onze correspondent) [ENEN - Het Poolse militaire regime heeft dinsdag een heftige aanval gedaan op de rooms- atholieke kerk in Polen. In een artikel in het Poolse communistische partijorgaan Trybuna Ludu torden de kerkelijke autoriteiten beschuldigd misbruik te hebben gemaakt van hun recht de (interneerden te bezoeken door op te treden als koeriers tussen diverse interneringskampen. Het artijorgaan beschuldigt ook de priesters „hysterische verhalen" over mishandelingen van gein- (raeerden te hebben doorgegeven aan buitenlandse media als aan Radio Free Europe. «aanval op de kerk is een nadere aan- rjang dat het militaire regime bijzon- Jï gebelgd is over de voortdurende esdrang van de Poolse primaat aarts- ip Josef Glemp om de geinter- vrij te laten en zijn eisen de rAcentrale „Solidariteit" haar activi- te laten hervatten. Derooms-katholieke kerk volhardt in- in haar weigering met het mili- nkele raden voor vakbondszaken, Stanislaw Cio- sek, gezegd in een vraaggesprek dat dinsdag in de New York Times stond. Ciosk vertelde dat Walesa „een uitste kende behandeling" krijgt, maar gede tineerd blijft zolang de situatie explo sief is. De minister liet doorschemeren dat staken niet zal worden verboden, maar slechts als alleerlaatste middel mag dienen. taire regime te onderhandelen tot de De Poolse regering wil met met Walese mïïsSSl' Prawd» voorzitter van Solidariteit Lech Walesa onderhandelen zolang hy zich met alle Russlsche pari jagentschap Prawda ook aan eventuele onderhandelingen geweld wil laten omringen door zyn ad- mag deelnemen- viseurs. Dat heeft de Poolse minister Slot Zie pagina 8 kolom 2) eed. protest Het team van het Vara-programma KUk haar' dat het protest tegen het emancipatiebeleid ln Temeuzen wilde filmen, is op eigen Initiatief naar Zeeuwsch-Vlaanderen gekomen. De Roole Vrouwen ln Terneuzen zijn er over 'verwonderd' dat burgemeester Ockeloen hen voor de volle honderd procent verantwoordelijk stelt en wij zen de aantijging 'met kracht' van de PAGINA 3 vervoer De Tweede Kamer is verdeeld over de verhoging van de tarieven voor het openbaar vervoer. De WD wil een ver hoging met zes procent, zoals het vori ge kabinet had voorgesteld. De PvdA vindt dat het openbaar vervoer maar drie procent duurder mag worden. Het CDA is bereid, alleen voor dit jaar, ge noegen te nemen met een verhoging minder dan zes procent. PAGINA 4 discriminatie Hettechnisch-juridische commentaar van de Unie School en Evangelie op hetanti-discriminatieontwerp maakte sterke emoties los. Voorzitter drs Klaas de Jong Ozn: 'Geheel onbedoeld zijn er bepaalde effecten geweest. De Unie moet er echter nu voor zorgen dat die mensen ruimte wordt geboden en dat aan hun integriteit niet wordt ge twijfeld'. PAGINA 7 dumping I Dumping van radio-actief afval in de I Atlantische Oceaan is dit jaar niet meer te vermijden. Staatssecretaris Lambers zegde de Kamer toe alles in het werk te stellen om in 1983 op het land een tijdelijke opslagplaats voor het gevaarlijke spul te realiseren. PAGINA 11 krediet Nu het economisch slechter gaat zijn dringend maatregelen nodig die mensen die geld willen lenen bescher men. Kredietverstrekkers moeten worden verplicht na te gaan hoeveel schulden mensen hebben aan wie zij geld willen lenen, en die kredieten moeten worden geregistreerd. Als fi nanciers zich niet aan deze regeling houden, zou hun bij wet alle mogelijk heden tot verhaal moeten worden ont nomen Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. MOSKOU - Pjotr Myagkov neemt iedere dag, zomer of wintereen frisse duik. Hier poseert de krasse 84-jarige Moskovïet naast zijn in het ijs gehakte 'zwembad' alvorens zijn dagelijkse baantje te trekken. Pjotr is het oudste lid van een Russische vereniging waarvan de leden zich door deze zwempartij en gezond hopen te houden. BEIROET (UPI) - Syrië heeft ongeveer 3.000 man elitetroepen uit Libanon te ruggetrokken nadat de gevechten om de stad Hama twee weken geleden wa ren uitgebroken, zo is dinsdag van een militaire zegsman in Beiroet verno men. De speciale eenheden staan onder be vel van Rifaat Assad, broer van de Sy rische president, Hafez Assad. Westelijke diplomaten in Damascus zeiden dinsdag te vrezen dat de gevech ten in Hama tot een bloedbad hebben geleid. „Uit wat wij hebben vernomen leiden wij af dat hele wijken van de stad vernietigd zijn en dat veel mannen, sommigen nog geen tien jaar oud, zyn doodgeschoten," aldus een van de di plomaten. Diplomaten en dokters in Damascus schatten het aantal doden onder de op standelingen op ongeveer drieduizend, terwijl 650 militairen gewond of gesneu veld zouden zijn. De Mohammedaanse Broederschap is de aartsvijand van het regime van pre sident Hafez Assad. De in meerderheid Soennitische organisatie is gekant te gen het socialistische bewind van de Baathparty in Syrië en tegen het feit dat de regering wordt gedomineerd door leden van de Alawieten, een Sji'iti- sche sekte. Assad en de meeste van diens voor naamste raadsleden zyn Alawieten. Z^cen Eindhovense inbrekertjes, m leeftijd variërend van 13 tot 16 jaar, hebben in drie maanden tijd een buit van 74.000 gulden vrijwel helemaal op gemaakt in gokautomaten en aan snacks. Die buit werd vergaard bij twin tig inbraken. Een klein deel ervan is teruggevonden bij een 41-jarige heler uit Eindhoven. 0 Bij een gasexplosie in haar woning is de 50-jarige mevrouw F. S. uit Haren dinsdag ernstig gewond geraakt. Er was gas het huis ingestroomd door een lekkende gaskraan. Een brand die door de explosie in de woonkamer ont stond kon door de brandweer worden geblust. WARSCHAU - Een schoenwinkel in Warschau, waar de planken vrijwel geheel leeg zijn. UTRECHT (ANP) - Het ministerie van volksgezond heid heeft dinsdag gewaarschuwd, geen zalm te eten uit Amerikaanse blikjes met een inhoud van 210 of 220 gram. Aanleiding voor deze waarschuwing is een inter nationaal onderzoek dat is ingesteld nadat begin fe bruari twee mensen in België door voedselvergiftiging (botulisme) werden getroffen na het consumeren van John West-zalm uit blik. Een van hen is overleden. Uit het onderzoek is gebleken, dat in het Amerikaanse bedrijf dat verschillende merken zalm inblikt by het pro- duktieproces blikjes beschadigd kunnen raken waar door ze niet meer luchtdicht zijn. Zo zyn in Zuid-Afrika in een party van 2.700 blikken zeven exemplaren aange troffen die dezelfde beschadiging vertoonden als de blik jes die in België de vergiftigingen hebben veroorzaakt. Het gaat volgens het ministerie om alle Amerikaanse zalm. Het desbetreffende bedrijf verpakt ook andere merken dan John West. Hoewel de kans op voedselvergiftiging zeer gering is, moet volgens het ministerie toch worden geconcludeerd, dat het onveilig is. Amerikaanse zalm te consumeren uit blikjes met een inhoudsopgave van 210/QQ gram. De blikjes zyn herkenbaar aan de letters USA die naast de produktiecode in de bodem of het deksel zijn ingestanst. De waarschuwing is niet van toepassing op blikjes zalm van andere herkomst of gewicht. De 'verdachte' blikjes kunnen worden teruggebracht naar de winkelier. Eventueel kunnen ze ook worden afgegeven bij de keuringsdienst van waren of de plaat selijke politie. TERNEUZEN - De PZEM en Casema, de grootste kabelmaatschappij van Nederland, bestuderen de mogelijk heid om een kabelnet voor heel Zee land op te zetten. Gaan dë plannen door dan kan de hele provincie over drie tot vier jaar op dat net zijn aange sloten. PZEM en Casema denken voor het beheer van het kabelnet aan het stichten van een aparte maatschappij, waarin beide instellingen deelnemen, maar waarin ook andere belangheb benden zitting zouden kunnen nemen. De PZEM én Casema zyn op dit mo ment allebei al actief op het gebied van de kabel-tv in Zeeland. Casema nam onlangs het kabelnet in Hulst over van 'Kabeltelevisie Nederland' en werkt momenteel in opdracht van het ge meentebestuur van Tholen aan plan nen voor de aanleg van een kabelnet daar. De PZEM verdiept zich al gerui me tijd in de mogeiykheden om op Wal cheren, en dan met name in Vlissingen en Middelburg, kabel-tv In te voeren. Over enkele weken krijgen b en w van Vlissingen een offerte, opgesteld door de deskundigen van dat nutsbedrijf, on der de neus geschoven. Ook Middel burg heeft al belangstelling getoond. PZEM en Casema zouden elkaar de hel pende hand kunnen bieden bij de sa menstelling van het zenderpakket, dat de consument zou kunnen worden aan geboden. "Wy zegt Ir L. G. Sisouw de Zilwa van de PZEM, "zouden via Case ma de Duitse zenders kunnen oppak ken, terwijl wy hen de Engelse zouden kunnen bezorgen". Casema en PZEM overlegden onlangs ook over de inning van het abonne mentsgeld van de Casema-abonnee's in Hulst door de PZEM. Sisouw de Zilwa: „Maar daarover is nog geen beslissing genomen. Wy wilden dat liever nog even aanhouden, ln afwachting van ver dere ontwikkelingen". Wat Vlissingen en Middelburg betreft, gaat de PZEM er vanuit dat de gemeen ten over pakweg een half jaar een uit spraak doen over het aanbod van het nutsbedrijf. Over een jaar zou het net dan 'operationeel' kunnen zyn. PZEM en Casema zyn nog geen (innig) samenwerkingsverband aangegaan, maar in de oriënterende gesprekken met vertegenwoordigers van de Zeeuw se gemeenten wordt er wel al enigszins op vooruitgelopen. Terneuzen Vorige week werden b en w van Ter- (Slot zie pagina 7 kolom 1) DOOR PROBLEMEN VERSCHOVEN BRUSSEL (ANP)-Vooralsnog lijkt het een utopie dat de ministers van land bouw van de EG voor de streefdatum van 1 april het eens zullen zijn over de nieuwe landbouwprijzen voor het jaar 1982/B WASHINGTON (RTR, ANP, UPI, AFP) - President Reagan zal binnen tien da gen het lang verwachte plan onthullen voor Amerikaanse hulp aan landen in het Caribisch gebied, zo heeft zijn woordvoerder dinsdag meegedeeld. In een redevoering van de president zou misschien ook ingegaan worden op be weerde ondermijning door Cuba. De Amerikaanse regering heeft Cuba en Nicaragua ervan beschuldigd het linkse verzet in El Salvador wapenhulp te geven, waar 'de beslissende slag om Midden-Amerika op stapel staat'. Het is nog onbekend of de toespraak van Reagan een aankondiging zal bevatten van Amerikaanse hulp aan El Salvador Minister Haig van buitenlandse zaken lichtte in december een tipje van de sluier over het 'Caribisch hulpplan' op. Het behelst maatregelen om particulie re investeringen in de betrokken lande te stimuleren en die landen door finan ciële crises heen te helpen. Canada, Ma- xico en Venezuela zijn ook van plan de regio te gaan helpen. Moorden Dc Amerikaanse senator Claiborne Pell is er zeker van dat de Salvado- riaanse regering verantwoordelijk is voor 70 procent van de moorden in het land en de guerrillastrijders voor de overige 30 procent. Hij zei dit in een interview met een Amerikaanse krant. Peil bracht eind vorige week met een collega-senator een bezoek aan El Sal vador en Nicaragua. Peil zie verder dat de Verenigde Staten hun steun aan Nicaragua zouden moe ten hervatten, met uitzondering van wapenleveranties. De recente vrijlating van drie vooraanstaande zakenlieden noemde hy een teken van goede wil van de öancurususche regering aie met toe vallig samenviel met zyn bezoek. Verkiezingen België, Denemarken en Noorwegen hebben besloten geen waarnemers te zenden naar El Salvador. De drie lan den menen dat vrije verkiezingen on der de huidige omstandigheden in dat land een onmogelijkheid zijn. Een aantal Amerikaanse acteurs gaat proberen een fonds van een miyoen dol lar byeen te brengen om de opstande lingen in El Salvador in staat te stellen medische hulp aan de plaatselyke be volking te verstrekken. Kamermotie De tweede kamer vindt dat eventueel een vredesmacht van de Verenigde Na ties in El Salvador moet woraen ingezet om er een einde te maken aan het ge weld. Ook moeten de politieke gevan genen worden vrijgelaten. De kamer heeft de regering gevraagd haar best te doen voor zo'n oplossing binnen de Europese politieke samen werking (eps). mede in overleg met de Verenigde Staten. Ook wil de kamei dat de regering via de Europese Ge meenschap de humanitaire hulp bevor dert aan de bevolking van El Salvador. De schendingen van de mensenrechten in dat land en andere Middenameri- kaanse landen moet aan de orde ge steld worden in de mensenrechtencom missie van de Verenigde Naties Een en ander is neergelegd in een mo tie van het kamerlid Ter Beek (pvda) die dinsdag door een ruime meerder heid van de tweede kamer werd aan vaard. Alleen de fracties van SGP en GPV stemden er tegen. na een tweedaagse vergadering, maan dag en dinsdag in Brussel, kwamen zy tot de slotsom dat de standpunten van de diverse delegaties zover uit elkaar liggen dat het zinloos is begin maart weer drie dagen om de tafel te gaan zit ten. Deze raad werd verschoven naar eind maart. Daarby hangt als een zwaard van Da mocles boven deze ministerraad het standpunt van het Verenigd Konink rijk. In Brussel is het langzamerhand geen geheim meer dat de Britten op geen enkele wijze zullen bijdragen aan het tot stand komen van de nieuwe landbouwprijzen, als het probleem van de Britse bydrage aan de Europese be groting niet is opgelost. Bovendien zul len de ministers ook nog het advies van het Europese parlement moeten af wachten. Vanuit Straatsburg heeft men laten weten dat het landbouwdebat in het parlement niet eerder dan eind maart te verwachten valt. De beslissing van de ministen-aad wordt niet voor eind april verwacht. Over de steun van Parijs aan de Franse boeren zeiden de ministers opnieuw dat deze in strijd is met het EG-verdrag. Het door de Europese Commissie toe gezegde rapport was nog met gereed. Volgens de commissie zal het onder zoek half maart afgerond zyn. Betoging Enkele honderden Franse en Belgische boeren hebben dinsdag voor het ge bouw, waar de Europese minisgers van landbouw vergaderden, een belo ging gehouden. Zij eisten van de minis terraad dat hij de plannen van de Euro pese commissie, om de landbouwprij zen voor het komend jaar met gemid deld negen procent te verhogen, zou verwerpen. De boeren willen mini maal zestien procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1