ooreiland zinkt in torm met 84 mensen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loslaten trendbeleid discussiepunt kamer Koffiebranders: geen boycot El Salvador kleintjes Minister: derde dubbeldekker alleen onder voorwaarden CHEPEN VINDEN GEEN OVERLEVENDEN EG wil prijs gas tuinders binnen jaar aanpassen vandaag Ook Walesa waarschuwt tegen gebruik geweld Dubbeldekker en 'prijskaartje' REAGAN ACHTER ACTIEPLAN MIDDEN AMERIKA telex. i servo JLHa ING IBUSSEL (ANP) - De ministers d landbouw van de EG hebben maandag tijdens een vergade ring in Brussel bij minister De Ko ning ernstig op aangedrongen dat ©Gfll despcciale aardgasprijs voor tuin ders op 1 april 1983 gelijk ligt aan van de industriële grootver bruikers. Bovendien zou in het komende stookseizoen het verschil in prijs Tonrir k! meer dan Uen Proc€nt mogen 'erin-, nin Minister De Koning heeft zijn itrekfc eg-collega's toegezegd dat nog n* roor 1 maart het antwoord van de Nederlandse regering bij de Euro- rioijjJpae Commissie in Brussel binnen 19g. s We zullen met het landbouw- ter» schap en de Gasunie snel zaken Boeten doen", zo stelde hij na de rsad. De Nederlandse bewindsman v2S de mening toegedaan dat de ardgaszaak langzamerhand in stroomversnelling is geraakt. BIJDRAGE VAN DE PROVINCIE EN NIEUWE TARIEFSVERHOGINGEN HALIFAX - Een archieffoto van het gisteren omgeslagen en gezonken boorplatform Odeco Ocean Ranger, waarbij waar schijnlijk 84 mensen zijn omgekomen. naar huis Door een tekort aan werk is ook bi) de afdeling 8cheldebouw (Middelburg) van de koninklijke maatschappij 'De Schelde' een aantal werknemers voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd. Volgens een Schelde-woordvoerder wordt momenteel niet overwogen om arbeidstijdverkorting in te voeren. Hoeveel personeelsleden - er werken ongeveer honderd mensen - voorlopig thuis moeten blijven was gisteren nog bet bekend. kreun-variant Het kabinet Van Agt werkt aan een tweede "heroverwegingsope ratte'. Voor 17 beleidsterreinen zullen vier be- nilniglngsvarianten worden opge steld. De ergste mogelijkheid, de kreun-variant'. betekent een bezuini ging met 20 percent over een periode van vier Jaar. SAINT JEAN (NEWFOUNDLAND) (RTR/) - Een enorm booreiland van Mobil Oil is maandag in een zware storm ten oosten van Newfoundland gekapseisd en gezonken. Aan boord van de 'Odeco Ocean Ranger', een van de grootste booreilanden ter wereld, bevonden zich 84 bemanningsleden, de meesten Canadezen, terwijl tien de Amerikaanse nationaliteit bezitten. Lloyd's in Londen meldt dat het booreiland in 80 meter diep water is ondergegaan en dat er geen overlevenden zijn. Vliegtuigen en schepen zochten giste- heeft men de plaats gelokaliseerd waar ren de omgeving af, maar het weer was het eiland gezonken is. Opsponngs- erg ruw en er was bijna geen zicht Wel vliegtuigen namen daar een aantal (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat gaat ak koord met dc bouw van een derde dubbeldekker voor de Zeeuwse veerdiensten. Hij stelt echter aan zijn 'jawoord' harde eisen, die vooral de provincie financiële pijn gaan opleveren. De bewindsman stuurde maandag duidelijk aan op een „bescheiden bijdrage van de provincie Zeeland", op nieuwe ta- riefsverhogi ngen. én op een andere verdeling van de expoitatietekor- ten. waarvan het rijk 70 en de pro vincie 30 procent opbrengen. Zee valking zei dat een nieuwe ver deelsleutel best eens op 65-35 zou kunnen uitkomen. Wei wil de be windsman de Zeeuwsvlamingen en wellicht ook de andere Zeeu wen via nieuwe kortingen op de veertarieven ontzien. Zo ziet in het kort de uitkomst van het debat eruit dat de waterstaats commissie van de Tweede Kamer maandag wijdde aan de door Zee- vaiking's voorganger Tuijnman in gediende nota Zoute Veren. Zeeval king zelf zorgde maandag voor de nodige verwarring. Eerst verklaar de hij dat hij zou vasthouden aan de voor Zeeland gunstige verhou ding voor wat het dekken van de exploitatietekorten betreft van 70:30, nadat hij door de verschillen de kamerleden was aangevallen vanwege de 60:40 verhouding die in de stukken van z'n ministerie was binnengeslopen. In tweede termijn echter zette hij dat alles weer op losse schroeven door onomwonden te verklaren dat 70:30 helemaal niet heilig ls. ,.U kimt makkelijk zeggen dat 't 70:30 moet zijn", zei hij tot de kamerleden, „maar ver telt u mij dan ook maar waar ik het geld vandaan moet halen redelijk vinden dat de provincie ook zelf een bescheiden bijdrage le vert". Hoe dat alles in 't vat moet worden gegoten werd maandag nog niet duidelijk. De onderhandelingen zullen snel worden geopend en de bewindsman wil, zoals hij dat zei, de confrontatie met Zeeland aan op 't punt van de eigen bijdrage. Dat kan nog bovenop die 70:30 verhou ding komen, want Zeevalking hield voldoende slagen om de arm. Hij zal niet meteen aan die verdeelsleu tel morrelen, maar ,jk zeg alleen niet dat hij niet wordt opengebro ken. al zal ik m'n uiterste best doen" Resteren de tariefsverhogingen: zelfs bij een gelijkblijvende 70:30 verhouding worden die tarieven hoger, aangezien de derde dubbel dekker de totaalkosten doet toene men, ook al levert het schip ook ex ploitatiebesparingen op. Het zit er echter duidelijk in dat er extra ver hogingen komen, in de eerste plaats voor de mensen van buiten Zeeland, want die moeten uiter aard betalen, zoals Zeevalking op merkte. Hij wil wel de Zeeuwsch- Vlamingen ontzien -dat was een re delijk harde toezegging- en wellicht ook de rest van de Zeeuwen, indien mogelijk. Hij wil bovendien, ant- woordde hij D'66-partij genoot (Slotzie pagina 6 kolom 1) Geert cent kernenergie De afdeling kerntechniek van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs pleit roor het open houden van de kerncen trales in Dodewaard en Borssele. De sideling meent verder dat het aandeel ran kernenergie in het Nederlandse brandstoffenpakket moet worden uit gebreid. Ze baseert zich daarbij op: de kosten, de werkgelegenheid, de beta lingsbalans en de betrouwbaarheid van de elektriciteitsvoorziening. PAGINA 9 handgemeen In de cockpit van het Japanse vlieg tuig dat vorige week in de baal van Tokio neerstortte, heeft zich vlak voor bet ongeluk een handgemeen tussen de gezagvoerder en zijn co-piloot afge speeld. Bovendien heeft de kapitein verklaard dat hij zich die dag 'niet goed' voelde. Ook aan zijn gedragin gen na het ongeluk kleven heel wat vraagtekens. PAGINA 15 WENEN - Via de ondergrondse or ganisatie van de Poolse vakcentra le Solidariteit heeft voorzitter Lech Walesa de vakbondsleden op geroepen zich te onthouden van geweld. Ook de waarnemend voorzitter van de afdeling Warschau van Solidari teit. Seweryn Jaworski, deed dat via dezelfde kanalen al eerder. De waarschuwingen staan tegen de achtergrond van overal in Polen toenemende gewelddadigheden. De militaire autoriteiten hebben toegegeven dat in Swidnic, 80 km van de Russische grens, arbeiders in een helikopterfabriek in opstand z(jn gekomen en dat in Poznan vooral jongeren en studenten hef tig hebben gedemonstreerd. FNV-voorzitter Wim Kok gaat niet naar Polen met een delegatie van het Europees Verbond van Vakver enigingen, waarvan Kok hij voor zitter is. Maandag heeft de Poolse ambassadeur Kok laten weten dat hij voor zichzelf en zijn delegatiele den visa kon krijgen, maar dat geen gesprek mogelijk was met gevan gen genomen leden van Solidari teit. Kok had hem daarop geant woord dat hij dan afzag van de reis. boeien waar. Het plattorm was door Mo bil Oil gehuurd van de eigenaars, een onderneming in New Orleans. Het is een zogeheten 'verzinkbare' installatie, hetgeen wil zeggen dat het booreiland rust op tien in het water liggende drij vers, in tegenstelling tot installaties die met lange poten op de zeebodem staan of die verankerd kunnen worden. Op plaatsen waar het water daar te diep voor is gebruikt men drijvers. Golven De Ocean Ranger had drie grote over dekte reddingboten, terwijl de beman ning over waterdichte pakken be schikte, waarmee drenkelingen het on geveer een uur in ijskoud water kun- (Slot zie pagina 10 kolom 7) De uitkomst van het debat was dus tweeslachtig: Zeeland krijgt wel iswaar haar derde dubbeldekker, zo gaf Zeevalking een intentie verklaring weg, maar provincie en gebruikers zullen er flink voor moeten betalen. Als Zeevalking één ding duidelijk maakte, dan was het wel dat hij géén eigen geld op z'n begroting heeft om de nieu we veerboot voor Vlissingen-Bres- kens te betalen. Dat geld moet dus elders gevonden worden: bij de provincie bijvoor beeld. „We willen niet de Zeeuwen laten betalen, maar er is nog een andere die niets betaalt", zei hij over de provinciale overheid. Zee valking: „fk kan het niet meer dan Minister Zeevalking PVDA-FRACTIE IS VERDEELD (Van onze correspondent) DEN HAAG - Er tekent zich in de Tweede Kamer maar ook binnen de fractie van de Partij van de Arbeid een scheiding van geesten af waar het gaat om de vraag of het trendbeleid dat wordt gehanteerd bij het vaststellen van de salarissen van de ambtenaren, overeind moet worden gehouden. In de kamercommissie voor ambtenarenza ken leidde het er maandag toe dat voor de PvdA niet Henk Knol maar Kees van den Anker het woord voerde. Knol had een bijdrage voorbereid waar in hij was uitgegaan van het onverkort handhaven van het trendbeleid. „Amb tenaren behoren gelijk te worden be handeld aan mensen in het particuliere bedrijf. Daar is het trendbeleid voor ontworpen en daaraan wil ik vasthou den". zo zei hij later. Toen hij merkte dat anderen in zijn fractie zich op dat punt minder strak opstelden en eventu eel zelfs aan het trendbeleid zouden wil len sleutelen, trok hij zich als woord voerder terug. radiopro- i dat Van den Anker had in eei gramma eerder inderdaad het trendbeleid volgens hem op de hel ling zou kunnen komen als er geen an dere manieren meer zouden zijn om te bezuinigen op de personeelskosten van de overheid. In dat geval zou hij hand having van het trendbeleid willen afwe gen tegen het loslaten ervan met daar aan de mogelijkheid gekoppeld om meer mensen in dienst te houden. (Slot zie pagina 10 kolom 4) vlllV t rrij vinnige politieke druk V vanuit Zeeland heeft dan toch effect gehad Ln Den pfilgd Haag: minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft in principe de bouw toe gezegd van een derde dubbeldeksveer boot voor de Westerschelde. Met dit winstpunt keerde gisteravond een de putatie van Zeeuwse pleitbezorgers voor de veerdiensten terug van een be zoek aan de tweede kamer, waar de vas te commissie voor verkeer zich een mid dag en een avond Lang met de bewinds man had gebogen over de zogeheten no ta 'Zoute veren'. Alleen - en dat dient er meteen en nadrukkelijk bij gezegd zal het 'prijskaartje' van die nieuwe dub beldekker nog worden nagezonden. Binnenkort zal de minister met het pro vinciaal bestuur van Zeeland rond de onderhandelingstafel gaan om de voor waarden te bespreken, waaronder tot de bouw van dit stuk vernieuwing van de Westerscheldevloot van de PSD kan worden overgegaan. In zijn gesprek met de kamercommissie heeft Zeevalking vastgehouden aan de eis dat er vanuit Zeeland aan die nieuwe dubbeldekker zal moeten worden meebetaald. Zonder dat de parlementariërs daar erg véél te genin brachten stelde de minister na melijk vast dat hem de middelen ont breken om deze voorziening geheel te financieren. Het gaat duidelijk om een 'gebonden toestemming'. Op het eerste gezicht dus een stap vooruit in het moeizame, soms naar het leek vastgelopen overleg tussen 'Den Haag' en Zeeland over de toe komst van de verkeersverbindingen nissen de beide oevers van de Wester- schelde. Temidden van alle onzekerhe den over de bouw van een brugtunnel- project Westerschelde heeft het provin ciaal bestuur de laatste anderhalf jaar een zeer direct dubbelsporenbeleid ge voerd, dat er vooral op gericht was de kwaliteit van de veerdiensten niet nog verder te laten verslechteren. Het uit zicht op realisering van een vaste oever verbinding was al zo lang en is nog steeds door zoveel mist benomen dat het niet langer verantwoord was de komst van een nieuwe veerboot uit te stellen. Vandaar dat Zeeland eerst be sloot tot een tekenopdracht voor een derde dubbeldekker en er vervolgens frontaal tegenaan ging om toestem ming tot de bouw bij opvolgende minis ters van verkeer en waterstaat te be pleiten. Sinds enige tijd lag er al een uitspraak van Zeevalking dat hij 'posi tief tegenover' een nieuwe veerboot stond. Nu is er dan m wezen 'oraiye ücht' voor de bestelling bij de werf. Naast de positieve uitkomst is er ove rigens voor Zeelands provinciaal bestuur alle reden uiterst op zijn hoede te zijn voor pogingen van de bewinds man om via deze nieuwe dubbeldekker aan boord te komen met een andere verdeelsleutel voor dekking van de ex ploitatietekorten op de Westerschelde- veerdiensten. In zijn gesprek met de Zeeuwse deputatie gisteren in Den Haag liet Zeevalking weten dat er voor de bouw van het nieuwe schip een bij drage uit de middelen van de provincie zal moeten komen en dat er een tariefe verhoging voor (waarschijnlijk) niet- Zeeuwen zal worden ingevoerd. Maar daarnaast bracht hij het gesprek ook op de verdeling van de exploitatietekorten die volgens de huidige regeling voor 70 procent voor rekening van het rijk en voor 30 procent ten laste van de provin cie komen. Regelrecht dreigen met een verandering in de richting van een ver deelsleutel 65-35 deed de minister nog niet, maar in het tweede deel van het overleg met de kamercommissie 'sloot hij niets uit', zoals hij zei. In het komend gesprek tussen de minister en Zeeland zal het voor het college van gedeputeer de staten zaak zijn waterdichte afspra ken te maken. Een verschuiving in de lastenverdeling van enkele procenten richting provincie zal vergaande conse quenties hebben voor de Abdijkas. Het jongste touwtrekken tussen Den Haag en Zeeland over een eventuele provin- ciebljdrage aan de bouw van de vaste oeververbinding Westerschelde heeft in dit opzicht voldoende geleerd. Het 'prijskaartje' voor een derde dubbel dekker moet natuurlijk wel betaalbaar blijven. vdM historisch De Amerikaanse automobielfabriek Hord en de vakbond United Auto Wor Mrs (UAW) hebben een historisch ak soord bereikt. In ruil voor loonconces- öesvan de werknemers zal Ford waar borgen bieden voor de werkgelegen- teld van de 105.000 uurloners. De ma- laisein de Amerikaanse automobielin dustrie heeft al geleid tot 250.000 ont ogen, waarvan 55.000 bij Ford. De nieuwe cao moet nog de goedkeuring van de werknemers krijgen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6, 1 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 14. Rnanciên: 15. DEN HAAG - De Vereniging van Ne derlandse Koffiebranders ziet op dit moment geen aanleiding voor een boy cot van koffie uit El Salvador. Giste ren maakte de vereniging van bran ders een rapport openbaar waarin dit standpunt uitvoerig wordt toegelicht. Wel werd een brief gestuurd aan de mi nister van buitenlandse zaken Van der Stoel met het verzoek om dc „bezorgd heid" van de vereniging over te bren gen Het El Salvador Komitee vindt dat de vereniging met het rapport een „alibi" heeft gezocht om geen boycot af te hoeven kondigen. De samenstellers van het rapport- heb ben een groot aantal deskundigen en belangengroeperingen gehoord om tot hun conclusies te komen. Gepraat is met vertegenwoordigers van politieke partijen, beleidsambtenaren van de overheid, mensen uit kringen van de vakbeweging en werkgevers Eén van de samenstellers, de heer P. Ligten- stein. verklaarde desgevraagd dat slechts twee geraadpleegde groeperin gen hadden aangedrongen op een boy cot. waaronder het El Salvador Komi tee zelf. De Nederlandse overheid krijgt indirec te kritiek uit de hoek van de branders vereniging. Een woordvoerder zei het te betreuren dat steeds van geval tot ge val moet worden gereageerd, wanneer het bedrijfsleven wordt opgeroepen tot een boycot. Hij verwacht van de rege ring en van de werkgeversorganisaties een actièvere opstelling om hierbij tot een bepaalde gedragslijn te komen Gevechten In de provincie San Vicente in El Salva dor is het leger sinds zondag in feUe ge- (Slot zie pagina 10 kolom 6) DEN HAAG - Tijdens een persconferentie heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders zich uitgesproken tegen een boycot van koffie uit El Salvador. Op de foto links dhr. S. Eijgendaal, voorzitter van de vereniging en rechts mr J. P. C. de Vries secretaris. or3 'an» JO-ij !5e jaargang no. 39 jnsdag 16 februari 1982 feil bewolking yeel bewolking en bijna overal droog, yiddagtempe rat uur ongeveer 2 gra- ien. Matige noordoostenwind. kunt u telefonisch opc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1