I Esso dreigt de regering KORTING ZIEKENGELD BLIJFT GEHANDHAAFD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fregat Van Speyk redt opvarenden van tanker Demonstratie tegen bewind van militairen Suriname jlArabische order voor Philips kleintjes INVESTERINGSSTOP ZONNIGE ZONDAG Kabinet: verder praten over herverzekering vandaag MUURKASTEN ALS CELLEN Weigeraar Bas Elfrink vrijgelaten NOG 15 BEMANNINGSLEDEN ZOEK Rl Perioden met zon Droog en zonnig, maar in de och tend eerst nog op veel plaatsen mist. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Weinig wind. 125e jaargang no. 38 indag 15 februari 1982 m kunt u telefonisch opgeven. Rel Vlissingen 01184-15144 I Tcrncu2en 01150 94457 Middelburg 01180-27651 Hulst 011- Qoes 01100 10140 I Zlerikzee 01110- 5855 gVERSUM (ANP) - De hoofdindus- 3 Philips telecommunicatie temen, in Hilversum, heeft samen ti Ericsson uit Zweden van Saoedi- nbièopdracht gekregen voor de leve ren installatie van een landelijk au- natisch mobiel telefoonnetwerk, tlotale waarde van het project, waar in PHILIPS de helft voor zijn reke- ng neemt, bedraagt 425 miljoen gul- 11, Dat heeft Philips telecommunica- systemen zondag meegedeeld. Het Somatisch mobiel telefoonnetwerk zal 18.000 mobiele telefoons en 48 basis stations omvatten. Het kan worden uit gebouwd tot meer dan 60.000 aanslui tingen. Als het netwerk operationeel is kunnen abonnees in Saoedi-Arabië vanuit de auto in principe automatisch met ieder land in de wereld telefoneren, aldus de woordvoerder van Philips. Het totale bedrag aan orders dat Philips en Ericssons sinds 1977 uit Saoedi-Arabië heeft ontvangen is volgens Philips met de nieuwe order gekomen op 11,5 mil jard gulden. HILVERSUM - President-directeur Van Duivenbode van de oliemaatschappij Esso heeft zondag voor de radio de regering gedreigd de geplande investeringen in te trekken wanneer wordt teruggekomen op het zogenaamde 'gentlemen's agreement' dat de toenmalige minister van economische zaken Van Aardcnne vorig jaar overeenkwam met de oliemaatschappijen Shell en Esso. „Ik kan me voorstellen dat regering en maatschappijen tot investeren In Ne- kamerleden zoeken naar middelen uit de problemen te komen, maar dat moet je niet doen door afspraken open te breken. Of dat nu cao's zijn of een gentlemen's agreement", aldus Van Duivenbode. Volgens hem kunnen de investeringen van zijn maatschappij ongeveer 2500 nieuwe arbeidsplaatsen leveren. Het tweede-kamerlid voor de PvdA Arie van der Hek zal in de Tweede Ka mer aandringen op openbaarmaking van de brieven die ten grondslag liggen aan het gentlemen's agreement. Huidig WD-kamerlid Van Aardenne heeft daartegen geen bezwaar, zo bleek zater dag voor de radio. Volgens Van Aarden ne was er de keus tussen of een verho ging van het staatsaandeel in de extra aardgaswinsten, öf een plicht van de derland. Wanneer Shell en Esso zich niet aan de afspraken houden staat het de regering vrij heronderhandelmgen te eisen, aldus de ex-bewindsman. Het PvdA-congres bepaalde zaterdag dat nog deze maand duidelijk moet worden of de oliemaatschappijen Shell en Esso hun extra aardgaswin sten in werkgelegenheid investeren. Zo niet, dan zal het staatsaandeel in die winsten verhoogd moeten worden, vindt de PvdA. Aan boord van een Nederlands sportvliegtuigje dat zaterdagavond landde op het vliegveld van Deurne bij Antwerpen en dat afkomstig was uit Noord-Afrika, is door een speurhond 200 kilo hasj ter waarde van 14 miljoen frank gevonden. (Van onze redactie economie) JEN HAAG - Het kabinet zal de korting van 20 pro tent op de ziekengelduitkeringen handhaven. Werk levers en werknemers mogen wel in onderhandelin- {enovereen komen dat een aanvulling tot 100 percent De minister zou nu vinden dat een verbod op het herverzeke ren van de bij wet op te leggen korting van 20 percent mede in het licht van de acties en de te- PAGINA2 genstand niet haalbaar is. 1 j." j i Den Uyl overweegt de vijf wachtdagcn WerKtljaVerkOrting voor rekening van de werkgevers te De Temeuzense vestiging van 'De Schelde' bereidt een werktijdverkor ting voor. De directie van het bedrijf heeft dertig van de honderdvijftig werknemers voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd. PAGINA 3 stemdwang congres van de Partij van de Ar beid voelt niets voor 'stemdwang' voor de leden van gemeenteraden en pro vinciale staten. De partij moet ver trouwen op de mensen die zü zelf kan didaat stelt, aldus het congres. PAGINA 9 overwicht AZ'67 heeft ondanks een voortdurend overwicht niet van PSV kunnen win nen. De Brabanders werden door de ploeg uit Alkmaar ver teruggedron gen, maar maakten wel twee doelpun ten. AZ scoorde niet. inzeil DeOostduitse Karin Busch heeft met succes een greep gedaan naar de macht in het damesschaatsen In In zeil werd zij wereldkampioen voor hsar landgenote Andrea Schoene en deonttroonde Russin Natalia Petroes- jewa. Karin Busch won tot veler ver rassing de 500 meter en bracht vervol gens op indrukwekkende wijze ook de 1500 en 1000 meter op haar naam. tumkampioene Petra de Leeuw is Zeeuws tumkam pioene. In het afgelopen weekeinde sneed z(j in Rosbergen haar concur renten de pas af en won door constant turnen en vooral goede prestaties op de sprong en aan de brug-ongelijk. PAGINA 13 aanval De aanvalsllnie van Amemuiden loont tekenen van herstel, maar is nog niet helemaal gezond. Tegen Piershil ws een korte uitbarsting genoeg voor de winst. Amemuiden won met 3-1. PAGINA 14 middelburg- vlissingen HetWalcherse topduel tussen Middel burgen Vlissingen is met ruime cijfers door Vlissingen gewonnen. Middel- kreeg goede kansen om de winst sftedwingen, maar de voorhoede faal de Het werd uiteindelijk een geflat teerde 0-4 winst voor Vlissingen, dat nu een kans op de titel heeft. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12,13 en 14. handhaven. „Anders komt hij niet aan de 1,4 miljard die op de sociale verze keringen bezuinigd moet worden", zo werd zondagavond gezegd. Het voor rekening van de werkgevers laten ko men van de eerste ziektedagen ontlast de pot waaruit de ziektegelden moeten worden betaald. Den Uyl is er alles aan gelegen nog deze week het wetsontwerp gereed te heb ben voor de ministerraad van komende vrijdag. Daarna moet dit wetsontwerp AMSTERDAM - Muurkasten van twee bij anderhalve meter worden door de Amsterdamse jeugdpolitie gebruikt als cellen. Naar gelang de drukte op het bureau worden een tot vier jongeren voor een tijd van een tot vier dagen in zo'n kast opgesloten. In de kast is geen ventilate en daglicht krijgt geen kans binnen te komen. De Amsterdamse jeugdpolitie is allerminst tevreden met deze situatie. Klachten bij de korpsleiding zouden tot nu toe echter niet serieus zijn genomen. De kasten bieden de jongeren onderdak gedurende de dag. 's Nachts verblijven zij in de cellen van het hoofdbureau. Een woordvoerder van de Amsterdam se politie wijt deze gang van zaken aan het chronisch cellentekort. Hij merkt wel op dat de kasten zijn aangepast om als dagverblijf te dienen. kan worden herverzekerd. De vakbonden zullen met de werkgevers moeten afspreken wie de premie gaat betalen. Dit vertelden zondagavond kringen rond mi nister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid. nog naar de Raad van State. Het staat nog te bezien of dan de maatregelen per 1 april zowel door de twee Kamers van de Staten-Generaal besproken kunnen worden. „Waarschijnlijk is het mogelijk de wet met terugwerkende kracht tot 1 april rechtskracht te verlenen", zo meent men bij sociale zaken. Den Uyl zou zich nogal hebben geër gerd aan de opstelling van de werkge vers, die in het ontwerp-advies van de Sociaal Economische Raad eerst ver der wilden gaan dan de plannen van het kabinet, doch zich later realiseerden dat zij onder andere de gevolgen van de eerste vijf wachtdagen over het hoofd hadden gezien en daarna de plannen om andere redenen dan die van de vak beweging afstemden. Een aantal vakbonden hebben tijdens cao-onderhandelingen al te horen ge kregen dat de werkgevers niet van plan waren de 100 procent ziekengeld uitkering te garanderen in de cao voor dit jaar. Nu zullen vakbonden en werk gevers opnieuw in de strijd moeten om de vraag wie een eventuele premie voor herverzekering van de 20 procent korting moet gaan betalen. De FNV heeft gesteld in het verleden bij de overeenkomst met de werkgevers al een stuk loonruimte te hebben ingele verd om 100 procent ziekengeld te krij gen. Hier en daar zijn werkgevers wel bereid de premie voor hun rekening te nemen, maar hun centrale organisaties hebben hen dat afgeraden omdat nog niet duidelijk is welke opstelling het ka binet kiest. De premievraag komt nu in de komende maanden volop aan de or de. Den Uyl zou bereid zijn een kleine pre mie voor rekening van de werknemers toe te staan. Met name in de Sociaal Economische Raad en ook door het ka binet is gesteld dat wat er ook gebeurt, de loonruimte van 6 a 6,5 percent voor dit jaar niet overschreden mag worden. De werkgeversorganisaties hebben al uitgerekend dat als er helemaal niets meer gebeurt dit jaar nu al op een loon somstijging van 7 procent moet worden gerekend. „Een loonruimte van 6 a 6.5 procent is een mythe", zei werkgevers voorzitter Van Veen. Bij het CNV wint steeds meer de ge dachte veld om voor de herverzekering van de 20 procent korting op het zie kengeld speciale vakbondsziekenkas- sen te openen alleen voor de leden. Zij zouden zich daar dan tegen een kleine premie een 100 procent uitbetaling kunnen garanderen. Premieheffing en uitbetaling zou dan door de bonden en met name door de plaatselijke afdelin gen moeten geschieden. (Zie ook pagina 2 en 3). ZEVENAAR - „Ik ben nooit door een militaire arts afgekeurd, ze hebben me gewoon vrijgelaten". Dit zei de 19-jari- ge totaalweigeraar Bas Elfrink uit Ze venaar zondag op een persconferentie in zijn woonplaats. Zaterdagmiddag om twee uur ver scheen er onverwachts een hoofdbe waarder, die zei: ,je bent vrij". Daarna kreeg ik een papier ondertekend door geneesheer-directeur A. Kraayveld. van de penitentiaire inrichting, waaruit bleek dat ik op last van auditeur-mili tair, mr. D. Veurink, van de krijgraad in Arnhem op vrije voeten werd gesteld. Deze verklaring, van Elfrink is in strijd met die van het ministerie van defensie, waarin wordt, gesteld dat Elfrink is afge keurd voor militaire dienstplicht. Vol gens Elfrinks eigen zeggen, heeft hij (Slot zie pagina 4 kolom 7) FALMOUTH - Het Nederlandse fregat Van Speijk heeft op ruim 900 kilometer ten noorden van de Azoren 16 bemanningsleden aan boord genomen van de doormidden gebroken Griekse tanker Victory. De gulle zon van zondag lokte velen de natuur in: hier een beeld van hel strand bij Bloemendaal waar het gezellig druk was. De rijdende middenstander op het zand deed goede zaken De zoekactie naar 15 nog vermiste op varenden werd zaterdagavond beëin digd. Gelet op de temperatuur van het zeewater (ongeveer 12 graden) moet volgens een marinewoordvoerder wor den aangenomen dat ze het niet hebben overleefd. Aan boord van de Van Speijk bevindt zich ook een dode. opgepikt uit een op blaasbare reddingboot van de Victory. Van de 16 overlevenden zaten er twee op het nog drijvende achterdeel van het schip, de overigen werden opgepikt uit een reddingsloep. Een helicopter van de Van Speijk voerde de reddingsactie uit. bijgestaan door twee Engelse Nim rod patrouillevliegtuigen. De opvaren den van de Victory worden vermoede lijk vandaag aan land gezet in Ponta Delgada op de Azoren. De Van Speijk, die geassisteerd wordt door het fregat Callenburgh, maakt deel uit van een-Nederlands eskader dat op weg is naar de Verenigde Sta ten. Het Griekse schip was met 22.000 ton melasse op weg van de Amerikaan se staat Florida naar de Britse haven stad Liverpool. PARAMARIBO - De begrafe nis van de hoofdpropagandist van de Nationale Partij Suri name (NPS), de partij van de twee jaar geleden afgezette ex- premier Henck Arron is zater dag in Paramaribo een demon stratie geworden tegen het mi litaire gezag. Naar schatting tweeduizend Surina- mers woonden de teraardebestelling bij van Marius Lemmer, in Suriname alge meen bekend als 'Palem', Onder hen waren een aantal politieke kopstukken van voor de staatsgreep van 25 februari 1980 zoals Henck Arron en Jaggernath Lachmon, leider van de Verenigde hin- doestaanse partij (VHP). Het was voor het eerst sinds twee jaar dat zoveel NPS-ers bijeen konden komen. Alle po litieke activiteiten van de partij zijn verboden. De hele week was in adver tenties door NPS-afdelingen opgeroe pen om op de begrafenis aanwezig te zijn, Toen Arron, die nog altijd terecht moet staan wegens vermeende corruptie, klonken massaal leuzen als „Wij willen Arron' en „Wij willen verkiezingen'. Veel toeschouwers konden hun emoties niet de baas en lieten hun tranen de vrije loop bij het zien van Arron. In de rouwstoet werden vaandels en vlaggen meegedragen van de NPS, Velen droe gen buttons met daarop 'stem op NPS'. Nederlandse journalisten werden her haaldelijk aangeklampt met het ver zoek „Nederland te laten weten dat de NPS niet dood is en dat wij de militai ren niet moeten". Bij het graf van Palem werd onder meer het woord gevoerd door Henck Arron die nog steeds voorzitter is van de NPS, Alton van Genderen (voorzit ter van de partijraad van de NPS). VHP-leïder Lachmon, Cyriel Daal (voorzitter van de met de NPS gelieer de vakcentrale moederbond) cn de Ne derlandse militaire attaché, kolonel Tussenbroek. De laatste sprak om. zoals hij zei, Palem te eren als oud-strijder. Palem is drager van het oorlogsheririneringskruis en ridder in de orde van Orapje Nassau. Alleen Van Genderen die enige tijd vastzat wegens corruptie deed politiek getinte uitspraken. Hij zei onder luid gejuich dat er genoeg mensen bijeen waren om 'zekere bewijzen' te laten zien. Het militaire gezag was voorbereid op mogelijke demonstraties. Bij de be graafplaats waren overigens geen mi litairen te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1